Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-02-10, 20:16   #1
GjIlAnAsI_cSi
Gėzuar PRESIDENT
 
Avatari i GjIlAnAsI_cSi
 
Anėtarėsuar: 04-01-04
Postime: 1,201
GjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Prishtinė, 8 shkurt-Tė hėnen nėpėrmjet njė komunikate, shkrimtari Rexhep Hoxha ka bėrė me dije publikun se refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli”. Nė njoftimin e Hoxhės thuhet: “Nga mjetet e informimit u njoftova se mė ėshtė ndarė Ēmimi Kombėtar pėr vepėr jetėsore "Azem Shkreli". Mirėpo, duke qenė se ēmimin e jep njė qeveri servile ndaj tė huajve dhe mashtruese ndaj te vetėve, me zyrtarė tė lartė tė pangopur pėr t'u pasuruar nė kurriz tė Kosovės sė varfėr, me deputetė rrogash shumėfish me tė mėdha se mjekėt, mėsuesit, policėt, gjyqtarėt, pa i pėrmendur kategoritė mė tė ulėta tė nėpunėsve me rroga tė mjerueshme, pensionistė lėmoshash, tė kėrkojnė edhe nga njė veturė pėr kokė, shofer pėr vete dhe beneficione tė tjera nė njė kohe varfėrie tė hatashme e papunėsie tė pėrvajshme, me vetėvrasje si kurrė mė parė nga humbja e besimit nė jetė, pėr t'u lėnduar ēdo zemėr njeriu, kėtė ēmim e refuzoj. Sė dyti, duke e njohur mirė Azem Shkrelin, shpirti, nderi dhe karakteriim nuk e pranon asnjė ēmim me emrin e tij. Me shkrimtarin merr frymekombi. Ai pėr asgjė as nuk shitet as nuk blihet”.


__________________
24 MARS 1999 ; T'Faleminderit President RUGOVA..
GjIlAnAsI_cSi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-02-10, 20:55   #2
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GjIlAnAsI_cSi
Prishtinė, 8 shkurt-Tė hėnen nėpėrmjet njė komunikate, shkrimtari Rexhep Hoxha ka bėrė me dije publikun se refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli”. Nė njoftimin e Hoxhės thuhet: “Nga mjetet e informimit u njoftova se mė ėshtė ndarė Ēmimi Kombėtar pėr vepėr jetėsore "Azem Shkreli". ....
............................
Sė dyti, duke e njohur mirė Azem Shkrelin, shpirti, nderi dhe karakteri im nuk e pranon asnjė ēmim me emrin e tij. Me shkrimtarin merr frymekombi. Ai pėr asgjė as nuk shitet as nuk blihet”.
Gjilanas,
jo vetem ajo pjesa e tekstit qe e ke skuqe(me plot te drejte!) ka rendesi,po edhe kjo qe e bera me te zeze te theksuar.
Si thua ti, a ka te drejte Rexhepi a jo?Mendoj, per keto qe thote per Azem Shkrelin.

Dhe nje gje krejt formale:
kjo teme nuk i shkon nenforumit,Gjuha Shqipe!
Me pare i takon nenforumit, Kultura kombetare ose n.f. Letersia.
Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 10:02   #3
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

E kuptova aresyen e pare(qendrimin e autorit karshi Qeverise se Kosoves) po kjo e dyta me eshte shume e paqarte.

Ēka mendon Rexhep Hoxha per Azem Shkrelin ?!
Ka ndonje forumist mendjemprehte te me sqaroje (deshifroje) keto fjali te shkrimtarit R.Hoxha:
"Sė dyti, duke e njohur mirė Azem Shkrelin, shpirti, nderi dhe karakteri im nuk e pranon asnjė ēmim me emrin e tij. Me shkrimtarin merr fryme kombi. Ai pėr asgjė as nuk shitet as nuk blihet”.
Autori i kesaj teme duhet te kete ndonje ide lidhur qendrimin e R.Hoxhes ndaj A.Shkrelit!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 11:07   #4
filxhani
 
Anėtarėsuar: 27-11-09
Postime: 60
filxhani i dashurfilxhani i dashurfilxhani i dashurfilxhani i dashur
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Pėr perceptimin tim Hoxha duket se vetėm konstaton se ka njohur mirė Shkrelin,pa hyrė nė detale tė pėrshkrimit tė mbresave tė tij,kurse fjalitė tjera kanė tė bėjnė me shkrimtarėt nė pėrgjithėsi dhe raportin e tyre me shoqėrinė,tė cilės mendojnė ti shėrbejnė.Por,pa paragjykime,nisur vetėm nga fakti tė jetė shkrimtar kaq i zoti sa qė vjen nė konsiderim pėr tu shpėrblyer,mendoj qė do duhej tė ishte mjeshtėr i tė shkruarės;ēka me kėto fjali nuk hetohet.Por mundėsi tjetėr ėshtė edhe citimi gjysmak i ndonjė gazetari,apo gabimet tjera qė nė mediat e shkruara shpesh paraqiten si pasojė e mungesės (ose pasivitetit) tė lektorit.
Sidoqoftė i di Meta punėt e veta!
Shpėrblimet,refuzimet,ankesat,paditė si materiale(akte tė shkruara) janė kultivuese tė gjuhės shqipe,por si veprime nuk kanė ndikim nė tė!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga filxhani : 09-02-10 nė 11:08
filxhani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 13:02   #5
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
E kuptova aresyen e pare(qendrimin e autorit karshi Qeverise se Kosoves) po kjo e dyta me eshte shume e paqarte.

Ēka mendon Rexhep Hoxha per Azem Shkrelin ?!
Ka ndonje forumist mendjemprehte te me sqaroje (deshifroje) keto fjali te shkrimtarit R.Hoxha:
"Sė dyti, duke e njohur mirė Azem Shkrelin, shpirti, nderi dhe karakteri im nuk e pranon asnjė ēmim me emrin e tij. Me shkrimtarin merr fryme kombi. Ai pėr asgjė as nuk shitet as nuk blihet”.
Autori i kesaj teme duhet te kete ndonje ide lidhur qendrimin e R.Hoxhes ndaj A.Shkrelit!
Duke e njohur mirė Azem Shkrelin, e dij se Ai kurrė nuk do tė pranonte tė shndėrrohej nė vegėl tė njė qeverie servile... Azem Shkreli kurrė nuk do tė pranonte qė servilėt emrin e tij ta shesin si ēmim.
Me shkrimtarin merr frymė kombi, tha, e jo qeveritarėt servilė. Ai pėr asgjė nuk shitet as nuk blehet.

Ja, kėtė quaj unė Misioni Kombėtar i Intelektualit. I lumtė Rexhep Hoxhės.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 14:08   #6
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Duke e njohur mirė Azem Shkrelin, e dij se Ai kurrė nuk do tė pranonte tė shndėrrohej nė vegėl tė njė qeverie servile... Azem Shkreli kurrė nuk do tė pranonte qė servilėt emrin e tij ta shesin si ēmim.
Me shkrimtarin merr frymė kombi, tha, e jo qeveritarėt servilė. Ai pėr asgjė nuk shitet as nuk blehet.

Ja, kėtė quaj unė Misioni Kombėtar i Intelektualit. I lumtė Rexhep Hoxhės.
Ēmimin kombetar per letersi "Azem Shkreli" nuk e ka krijuar qeveria e tanishme servile e Kosoves. Ky ēmim eshte themelue disa vite para se te arrije ne pushtet qeveria e sotme.
Ja edhe juria qe ka ndare ēmimin ne fjale per vitin 2010:
Jusuf Buxhovi, Ibrahim Kadriu, Sali Bashota, Vehbi Miftari dhe Vjollca Dibra, tė jepen pesė ēmime letrare. Ēmimi Kombėtar pėr Vepėr Jetėsore “Azem Shkreli” i ndahet Rexhep Hoxhės dhe Nazmi Rrahmanit.
Asnjeri nga keto personalitete te kulutures nuk ndodhet ne poste ministrore(te qeverise servile).Madje jane te gjithe ne polin e kunderte te qeverise.
Pra shpjegimi yt nuk eshte as objektiv , as bindes.
Lexo per t'u bindur:
__________________________________________________ __________________________________________________
Dr.Ibrahim Rugova u nderua me Ēmimin Kombėtar pėr vepėr jetėsore, ndėrsa Jusuf Buxhovi pėr vepėr mė tė mirė
Pas procedurės paraprake tė paraparė me Rregulloren pėr themelimin e ēmimit kombėtar pėr letėrsi "Azem Shkreli", Ministria e Kulturės, pėrkatėsisht ministri Astrit Haraēia shpalli fituesit e dy ēmimeve kombėtare - pėr vepėr jetėsore dhe pėr veprėn mė tė mirė tė botuar brenda vitit.
Nė bazė tė propozimeve tė institucioneve tė ndryshme tė kulturės e arsimit, dhe pas shqyrtimit tė kėtyre propozimeve nga juria konsultative e krijuar nga Ministria, ministri Astrit Haraēia mori vendim qė pėr vepėr jetėsore tė nderohet Dr.Ibrahim Rugova, President i Kosovės, i cili ndėrroi jetė mė 21 janar 2006, ndėrkaq pėr vepėr mė tė mirė tė botuar brenda vitit pararaprak u laurua shkrimtari Jusuf Buxhovi pėr romanin "Kodi i dashurisė".
Kėto ēmime kanė qenė tė paraparė tė ndahen mė 19 shkurt 2006, por pėr shkak tė zisė kombėtare, punėt pėrgatitore pėr kėtė ēmim janė shtyrė pėr mė vonė dhe se ceremonia e ndarjes sė kėtyre ēmimeve do tė mbahet nė fund tė muajit shkurt tė kėtij viti, thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Kulturės.
http://www.ecmekohen.net/forum6.html...6ac471f070d778
__________________________________________________ __________________

Rexhep Hoxha dhe Nazmi Rrahmani janė fitues tė Ēmimit Kombėtar pėr vepėr jetėsore “Azem Shkreli”, tė cilin e ndan Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit (MKRS). Nė pajtim me nenin 3 e 21 tė Rregullores pėr Ēmimin Kombėtar Letrar “Azem Shkreli” dhe pėr ēmimet vjetore letrare tė MKRS-sė dhe vendimit tė jurisė sė themeluar pėr ndarjen e kėtyre ēmimeve vjetore, ministri Valton Beqiri, mori vendim qė pėr vitin kalendarik 2009, nė pajtim me vendimin e datės 3 shkurt 2010 tė jurisė nė pėrbėrje: Jusuf Buxhovi, Ibrahim Kadriu, Sali Bashota, Vehbi Miftari dhe Vjollca Dibra, tė jepen pesė ēmime letrare. Ēmimi Kombėtar pėr Vepėr Jetėsore “Azem Shkreli” i ndahet Rexhep Hoxhės dhe Nazmi Rrahmanit. Ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit 2010 nė prozė i ndahet Gėzim Aliut, pėr romanin “Nė klubin e tė shėmtuarve”, ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit 2010 pėr poezi i ndahet Ag Apollonit pėr veprėn “Zomb”. Pėr veprėn “Konvergjenca intelektuale”, Ibrahim Berishės i ndahet ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit 2010 pėr kritikė, eseistikė, ndėrsa ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė 2010 pėr vepėr tė pėrkthyer i ndahet Bekim Bejtės, pėr veprėn “Raga – afrim i kontinentit tė padukshėm” nga Zhan-Mari Gystav le Klezio, tė pėrkthyer nga gjuha frėnge. Pėrveē Ēmimit Kombėtar pėr Vepėr Jetėsore “Azem Shkreli” dhe Ēmimit letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit, me tė cilėt autorė tė ndryshėm vendorė janė nderuar edhe gjatė viteve tė shkuara, ēmimet tjera letrare, tė cilat janė themeluar kohė mė parė nga MKRS, jepen pėr herė tė parė. Autorėt dhe veprat qė kanė fituar ēmimet letrare dallohen pėr kontributin letrar nė pasurimin e procesit kulturor-letrar gjate periudhės sė pėrmendur, duke sjellė vizione origjinale artistike dhe vlera qė dallohen pėr periudhėn e pėrmendur. Dorėzimi i ēmimeve letrare do tė bėhet nė njė ceremoni solemne, nė prani tė personaliteteve tė kulturės sonė dhe tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve kulturore, artistike dhe shkencore, nė kuadėr tė aktiviteteve pėr shėnimin e pėrvjetorit tė pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Kompensimi i laureatėve tė ēmimeve dhe jurisė profesionale do tė bėhet nė pajtim me kriteret e parapara nė Rregulloren pėr ndarjen e ēmimeve letrare tė MKRS-sė.
http://lajme.shqiperia.com/media/art...-cmime-letrare
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 14:23   #7
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

nuk e di, nese eshte fjala per Rexhep Hoxhen, sa me kujtohet duhet te kete qene profesor ne fakultetin juridik te Prishtines, e nese po. Me kujtohet te kem lexuar per Rexhep Hoxhen, jo vetem si shkrimtare, por edhe per ate qe mundohej ti hudh pluhur syve shqiptareve te Kosoves ne vitin 1989, se me nderrimin e amandamente kushtetuese, nuk humbaste Kosova asgje.

Do te deshiroja te jam gabim, po duke e ditur qe ju "Koqevaret", ama sinqerisht vuani nga mbamendja e historise...

Tani nuk e di cila mundet te jete me absurde, personit qe ju paska dedikuar ēmimi, apo ajo qe paska refuzuar me arsyetimn: bla, blaaaaaaaa, blaaaaaaaablaaaaaablaaaaaaaa ?!

Fshatundar, ti duhet te kesh njohuri, ose e pakten pyet ndonjerin nga univerziteti i Prishtines dhe te tregojne me shume, se ajo qe mu kujtua ne keto momente qe lexova emrin e Rexhep Hoxhes.
__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 14:35   #8
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Gentian, ėshtė fjala pėr tjetėr person, por me emėr tė njėjtė.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 14:39   #9
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Ēmimin kombetar per letersi "Azem Shkreli" nuk e ka krijuar qeveria e tanishme servile e Kosoves. Ky ēmim eshte themelue disa vite para se te arrije ne pushtet qeveria e sotme.
Ja edhe juria qe ka ndare ēmimin ne fjale per vitin 2010:
Jusuf Buxhovi, Ibrahim Kadriu, Sali Bashota, Vehbi Miftari dhe Vjollca Dibra, tė jepen pesė ēmime letrare. Ēmimi Kombėtar pėr Vepėr Jetėsore “Azem Shkreli” i ndahet Rexhep Hoxhės dhe Nazmi Rrahmanit.
Asnjeri nga keto personalitete te kulutures nuk ndodhet ne poste ministrore(te qeverise servile).Madje jane te gjithe ne polin e kunderte te qeverise.
Pra shpjegimi yt nuk eshte as objektiv , as bindes.
Lexo per t'u bindur:
__________________________________________________ __________________________________________________
Dr.Ibrahim Rugova u nderua me Ēmimin Kombėtar pėr vepėr jetėsore, ndėrsa Jusuf Buxhovi pėr vepėr mė tė mirė
Pas procedurės paraprake tė paraparė me Rregulloren pėr themelimin e ēmimit kombėtar pėr letėrsi "Azem Shkreli", Ministria e Kulturės, pėrkatėsisht ministri Astrit Haraēia shpalli fituesit e dy ēmimeve kombėtare - pėr vepėr jetėsore dhe pėr veprėn mė tė mirė tė botuar brenda vitit.
Nė bazė tė propozimeve tė institucioneve tė ndryshme tė kulturės e arsimit, dhe pas shqyrtimit tė kėtyre propozimeve nga juria konsultative e krijuar nga Ministria, ministri Astrit Haraēia mori vendim qė pėr vepėr jetėsore tė nderohet Dr.Ibrahim Rugova, President i Kosovės, i cili ndėrroi jetė mė 21 janar 2006, ndėrkaq pėr vepėr mė tė mirė tė botuar brenda vitit pararaprak u laurua shkrimtari Jusuf Buxhovi pėr romanin "Kodi i dashurisė".
Kėto ēmime kanė qenė tė paraparė tė ndahen mė 19 shkurt 2006, por pėr shkak tė zisė kombėtare, punėt pėrgatitore pėr kėtė ēmim janė shtyrė pėr mė vonė dhe se ceremonia e ndarjes sė kėtyre ēmimeve do tė mbahet nė fund tė muajit shkurt tė kėtij viti, thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Kulturės.
http://www.ecmekohen.net/forum6.html...6ac471f070d778
__________________________________________________ __________________

Rexhep Hoxha dhe Nazmi Rrahmani janė fitues tė Ēmimit Kombėtar pėr vepėr jetėsore “Azem Shkreli”, tė cilin e ndan Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit (MKRS). Nė pajtim me nenin 3 e 21 tė Rregullores pėr Ēmimin Kombėtar Letrar “Azem Shkreli” dhe pėr ēmimet vjetore letrare tė MKRS-sė dhe vendimit tė jurisė sė themeluar pėr ndarjen e kėtyre ēmimeve vjetore, ministri Valton Beqiri, mori vendim qė pėr vitin kalendarik 2009, nė pajtim me vendimin e datės 3 shkurt 2010 tė jurisė nė pėrbėrje: Jusuf Buxhovi, Ibrahim Kadriu, Sali Bashota, Vehbi Miftari dhe Vjollca Dibra, tė jepen pesė ēmime letrare. Ēmimi Kombėtar pėr Vepėr Jetėsore “Azem Shkreli” i ndahet Rexhep Hoxhės dhe Nazmi Rrahmanit. Ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit 2010 nė prozė i ndahet Gėzim Aliut, pėr romanin “Nė klubin e tė shėmtuarve”, ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit 2010 pėr poezi i ndahet Ag Apollonit pėr veprėn “Zomb”. Pėr veprėn “Konvergjenca intelektuale”, Ibrahim Berishės i ndahet ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit 2010 pėr kritikė, eseistikė, ndėrsa ēmimi letrar pėr librin mė tė mirė 2010 pėr vepėr tė pėrkthyer i ndahet Bekim Bejtės, pėr veprėn “Raga – afrim i kontinentit tė padukshėm” nga Zhan-Mari Gystav le Klezio, tė pėrkthyer nga gjuha frėnge. Pėrveē Ēmimit Kombėtar pėr Vepėr Jetėsore “Azem Shkreli” dhe Ēmimit letrar pėr librin mė tė mirė tė vitit, me tė cilėt autorė tė ndryshėm vendorė janė nderuar edhe gjatė viteve tė shkuara, ēmimet tjera letrare, tė cilat janė themeluar kohė mė parė nga MKRS, jepen pėr herė tė parė. Autorėt dhe veprat qė kanė fituar ēmimet letrare dallohen pėr kontributin letrar nė pasurimin e procesit kulturor-letrar gjate periudhės sė pėrmendur, duke sjellė vizione origjinale artistike dhe vlera qė dallohen pėr periudhėn e pėrmendur. Dorėzimi i ēmimeve letrare do tė bėhet nė njė ceremoni solemne, nė prani tė personaliteteve tė kulturės sonė dhe tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve kulturore, artistike dhe shkencore, nė kuadėr tė aktiviteteve pėr shėnimin e pėrvjetorit tė pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Kompensimi i laureatėve tė ēmimeve dhe jurisė profesionale do tė bėhet nė pajtim me kriteret e parapara nė Rregulloren pėr ndarjen e ēmimeve letrare tė MKRS-sė.
http://lajme.shqiperia.com/media/art...-cmime-letrare
Lexo: Azem Shkreli nuk do tė pranonte kurrė tė shfrytėzohej si ēmim nė duart e qeveritarėve servilė.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 17:28   #10
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Duke e njohur mirė Azem Shkrelin, e dij se Ai kurrė nuk do tė pranonte tė shndėrrohej nė vegėl tė njė qeverie servile... Azem Shkreli kurrė nuk do tė pranonte qė servilėt emrin e tij ta shesin si ēmim.
Me shkrimtarin merr frymė kombi, tha, e jo qeveritarėt servilė. Ai pėr asgjė nuk shitet as nuk blehet.

Ja, kėtė quaj unė Misioni Kombėtar i Intelektualit. I lumtė Rexhep Hoxhės.
Ore panta,
ndegjo ketu.
Kur dikush thote,nderi im nuk pranon asnje cmim qe mban
emrin e filanit…porosia(mesazhi) e refuzuesit eshte shume e qarte :

ai,filani(sipas refuzuesit), nuk eshte i denje per nderin e refuzuesit!

Cka na le kjo te kuptojme ?
Ky pohim i Rexhep Hoxhes, na le te kuptojme qe dicka nuk ishte ne rregull me Azem Shkrelin.
Une Azem Shkrelin s`e njoh mire si ti.Une kam lexue disa nga poezite e tij dhe ato kryesisht me pelqejne.
Ajo cka nuk me pelqen te Azem Shkreli,jane lavdatat e zjarrta,qe ai i bente Titos!Edhe shkrimtare tjere shqiptare i kane thure lavdata Titos,por asnjeri me aq emocione si Azemi!
Jane te njohura shkrimet e tij kushtuar Titos,me rastin e pervjetoreve te Titos dhe partise,qe botoheshin here – here ne faqen e pare te gazestes “Rilindja”,ku ai e ngritte Titon ne qiell,me nje gjuhe te stermbushur me emocione!
Kur dihet se kush ishte Tito,nuk eshte e drejte qe nje Cmim Kombetar Shqiptar ta mbaje emrin e lavduesit te zjarrte te tij!
Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 18:16   #11
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gega 1
Ore panta,
ndegjo ketu.
Kur dikush thote,nderi im nuk pranon asnje cmim qe mban
emrin e filanit…porosia(mesazhi) e refuzuesit eshte shume e qarte :

ai,filani(sipas refuzuesit), nuk eshte i denje per nderin e refuzuesit!

Cka na le kjo te kuptojme ?
Ky pohim i Rexhep Hoxhes, na le te kuptojme qe dicka nuk ishte ne rregull me Azem Shkrelin.
Une Azem Shkrelin s`e njoh mire si ti.Une kam lexue disa nga poezite e tij dhe ato kryesisht me pelqejne.
Ajo cka nuk me pelqen te Azem Shkreli,jane lavdatat e zjarrta,qe ai i bente Titos!Edhe shkrimtare tjere shqiptare i kane thure lavdata Titos,por asnjeri me aq emocione si Azemi!
Jane te njohura shkrimet e tij kushtuar Titos,me rastin e pervjetoreve te Titos dhe partise,qe botoheshin here – here ne faqen e pare te gazestes “Rilindja”,ku ai e ngritte Titon ne qiell,me nje gjuhe te stermbushur me emocione!
Kur dihet se kush ishte Tito,nuk eshte e drejte qe nje Cmim Kombetar Shqiptar ta mbaje emrin e lavduesit te zjarrte te tij!
ok, shpijun i serbisė ka qenė edhe udbash Azem Shkreli.

E nėse kjo ėshtė e vėrtetė, atėherė Azem Bejta edhe Adem Jashari kanė qenė kryepeshkopė tė kishės ortodokse serbe.

Nė kohėn kur poezia shqiptare nė Kosovė pothuajse 100% i kushtohej realizmit socialist dhe tito-partisė, Azem Shkreli ishte i pari intelektual dhe shkrimtar nė Kosovė qė e ndryshoi kėtė trend. Nė poezinė e Azem Shkrelit e gjen mallin dhe dashurinė pėr Rugovėn (vendlindjen) dhe rugovasit, pėr malėsorėt, pėr Shkodrėn, pėr Shqiptarinė... gjen urrejtjen pėr regjimin e tito-rankoviqit...

Po e pėrsėris, nėse Azem Shkreli ishte jokombėtar, atėherė tė gjithė intelektualėt tjerė tė Kosovės ishin ose janė shkije.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 09-02-10 nė 18:17
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 18:39   #12
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
ok, shpijun i serbisė ka qenė edhe udbash Azem Shkreli.

E nėse kjo ėshtė e vėrtetė, atėherė Azem Bejta edhe Adem Jashari kanė qenė kryepeshkopė tė kishės ortodokse serbe.

Nė kohėn kur poezia shqiptare nė Kosovė pothuajse 100% i kushtohej realizmit socialist dhe tito-partisė, Azem Shkreli ishte i pari intelektual dhe shkrimtar nė Kosovė qė e ndryshoi kėtė trend. Nė poezinė e Azem Shkrelit e gjen mallin dhe dashurinė pėr Rugovėn (vendlindjen) dhe rugovasit, pėr malėsorėt, pėr Shkodrėn, pėr Shqiptarinė... gjen urrejtjen pėr regjimin e tito-rankoviqit...

Po e pėrsėris, nėse Azem Shkreli ishte jokombėtar, atėherė tė gjithė intelektualėt tjerė tė Kosovės ishin ose janė shkije.
Ketu je gabim.
Azem Shkreli s`ka mund te jete shpijun!Kete nuk mund ta besoj kurre.
Problemi te ne eshte,qe ne i marrim shume here gjerat bardhe-zi.

Persa i perket lavdatave qe disa intelektuale i kane bere Titos,duhet te jemi te sinqerte : ata qe kane pasur pozita,e kane pague cmimin e domosdoshem.Nuk ka gje te keqe ketu...po t`ia futnin me dy-tri fjali dhe u krye puna.Sepse keshtu do t`i mbanin gjalle institucionet e vendit,pra, do ta mbanin vazhdimesine e ruajtjes se substances kombetare.Kjo eshte me e rendesishmja.
Nuk besoj qe s`u kuptuam.
Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 21:13   #13
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

*

Nuk e di nė ēfarė forme jipet ky ēmim: tė holla, medalje tė artė apo ēkadoqoftė me vlerė...

...ka mundur ta marrė mu pėr arsyet qė i ka cekur ai vet, p.sh. t'ua ndajė skamnorėve.

Arsyeja tjetėr mund tė jet vetėm mėria e shqiptarit!*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga 4peace : 09-02-10 nė 21:14
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-10, 21:52   #14
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
E kuptova aresyen e pare(qendrimin e autorit karshi Qeverise se Kosoves) po kjo e dyta me eshte shume e paqarte.

Ēka mendon Rexhep Hoxha per Azem Shkrelin ?!
Ka ndonje forumist mendjemprehte te me sqaroje (deshifroje) keto fjali te shkrimtarit R.Hoxha:
"Sė dyti, duke e njohur mirė Azem Shkrelin, shpirti, nderi dhe karakteri im nuk e pranon asnjė ēmim me emrin e tij. Me shkrimtarin merr fryme kombi. Ai pėr asgjė as nuk shitet as nuk blihet”.
Autori i kesaj teme duhet te kete ndonje ide lidhur qendrimin e R.Hoxhes ndaj A.Shkrelit!
Ma mendjemprehte si ti rralle gjen ksajde vetem po mundohem pak .Ndoshta une e shoh pak me qarte mbasi nuk jam ne mes te ketij problemi dhe nuk me perket .


Motivet e ketij refuzimi qenkan dy (2) .Njera kundrejt qeveris qe veq e paske kuptuar dhe e dyta rreth shkrimtarit dhe krijimtaris se tij ku ne fakt qmimi po e permbajka emrin e tij dhe te paska len me kuptu qe mendimi per kete shkrimtar eshte i njejt me ate te qeverise se sotme .

Me shkrimtarin merr fryme kombi - dmth qe jeton kombi dhe eshte e verte .Kjo po i bjen qe gjate krijimtaris se vet ( Azem Shkreli) nuk i eshte perkushtu kombit ,problematikes se tij ,nuk i'u eshte bashkangjit ..etj .se sa eshte e vertet kjo nuk e di .

Ai per asgje as nuk shitet as nuk blihet - dmth i pavlerė .Nuk ta blen kush as nuk e blen .

Ps: Me shume kjo me ngjan ne llogarim hesapesh .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-10, 07:25   #15
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rexhep Hoxha refuzon Ēmimin Kombėtar “Azem Shkreli” nga njė qeveri servile.

Po ,Vjeshta ,keni plotesisht te drejte.
Ne shqiptaret e kemi inatin me te madhe se kapuqin dhe nuk eshte hera e pere e as e funditqe ndegjojme gjera te tilla .
Pikrisht, duke mos dite me ece bashk ne kemi mbete te fundit!!


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 17-02-10 nė 07:27
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.