Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-12-18, 19:29   #1
AlbCr3w
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: ZH
Postime: 1
AlbCr3w i vlerėsuar jo keq
Gabim Kosova bėhet me USHTRI!

Kosova nga sot e ka Ushtrinė e saj. Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės i thanė po transformimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė Forca tė Armatosura.

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės miratuan nė lexim tė dytė Projektligjin pėr Ministrinė e Mbrojtjes, Projektligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės si dhe Projektligjin pėr shėrbim nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me 107 vota pėr, asnjė kundėr dhe njė abstenim kanė miratuar Projektligjin pėr Ministrinė e Mbrojtjes.
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me 107 vota pėr miratuan Projektligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės. Ky projektligj u votua me 45 amendamentet e propozuara.

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me vota 107 pro votuan Projektligjin pėr shėrbim nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.

Kėto tri ligje mundėsojnė transformimin e FSK-sė nė Ushtri.

Me kėto ligje parashihet qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė zhvillohet si njė forcė me kompetenca dhe detyra tė reja, organizim dhe funksionim tė ri dhe kalimi i Ministrisė sė FSK-sė nė Ministri tė Mbrojtjes.
1.) Projektligji pėr Ministrinė e Mbrojtjes – Mė kėtė Ligj bėhet riorganizimi dhe kalimi i MFSK-sė nė Ministri tė Mbrojtjes nė kuadėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės me qėllim tė mbikėqyrjes dhe kontrollit civil demokratik mbi FSK-nė me strukturėn e saj organizative qė siguron funksionalizimin e plotė dhe pėrmbushjen e pėrgjegjėsive tė saj.

Ministria e Mbrojtjes do tė harton dhe zbaton politikat e pėrgjithshme shtetėrore tė mbrojtjes nė nivelin strategjik, si dhe do tė ushtron funksionet e kompetencat e saj nė pėrputhje me Kushtetutėn.

Po ashtu, ky projektligj pėrcakton nė mėnyrė tė detajuar edhe kompetencat e Ministrisė, kompetencat e Ministrit tė Mbrojtjes e po ashtu edhe kompetencat e Sekretarit tė Pėrgjithshėm.

2.) Projektligji pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės – pėrcakton kompetencat, organizimin dhe funksionimin e FSK-sė , si forcė multietnike, profesionale, e armatosur dhe e autorizuar pėr tė shėrbyer nė vend dhe jashtė vendit, nė pajtim me mandatin e dhėnė kushtetues dhe ligjor nė mbrojtje tė integritetit territorial, qytetarėve, pronės dhe interesave e Republikės sė Kosovės, dhe e cila i nėnshtrohet kontrollit civil demokratik.

3.) Projektligji pėr Shėrbimin nė FSK – Ky projektligj rregullon kushtet e pėrgjithshme tė shėrbimit nė FSK si njė shėrbim i ndėrtuar mbi bazėn e parimit tė ligjshmėrisė, profesionalizmit, komandės, disiplinės, respektit, nderit, ruajtjes sė informacionit, komunikimit, jo diskriminimit dhe mundėsive tė barabarta, paanshmėrisė politike, transparencės dhe llogaridhėnies.

Ky projektligj pėrcakton kriteret e pėrgjithshme pėr shėrbim, parametrat e shėrbimit, kohėzgjatjen e shėrbimit, zhvillimin e karrierės, ndėrprerjen e shėrbimit, statusin e pjesėtarit tė FSK-sė, tė drejtat dhe detyrimet e pjesėtarėve dh ēėshtje tjera nė kuadėr tė shėrbimit nė FSK.

Ndryshe, ditė mė parė nga Amerika nė Kosovė, kanė arritur 24 automjete ushtarake “Humvee”.

Kėto automjete i kanė kushtuar buxhetit tė Kosovės rreth 7 milionė euro. Forcat e Kosovės do tė kenė edhe 27 automjete tė tjera “Humvee”, tė cilat janė donacion nga Ushtria Amerikane.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga AlbCr3w : 15-12-18 nė 19:30
AlbCr3w Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-12-18, 01:04   #2
tron
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 14
tron i vlerėsuar jo keq
Gabim Re: Kosova bėhet me USHTRI!

Urime Ushtria e Kosoves
tron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-18, 10:53   #3
lazdrani
MBRETI DARDAN
 
Avatari i lazdrani
 
Anėtarėsuar: 20-11-03
Vendndodhja: EU
Postime: 10,473
lazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lazdrani
Gabim Titulli: Kosova bėhet me USHTRI!

Urime Ushtria e Kosovés gjithé Shqiptaret anembané Botés
__________________
Tė dua aq shumė,sa dashurin ndajė vetėvetės e harrojė
Nur die liebe zählt
lazdrani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-18, 10:14   #4
Harisi
 
Avatari i Harisi
 
Anėtarėsuar: 27-08-13
Postime: 573
Harisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėmHarisi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kosova bėhet me USHTRI!

Urime Ushtria urime Dardania,😜
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=icawd7kBFvE&hd=1
Harisi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-19, 01:03   #5
djali-i-lumes
 
Anėtarėsuar: 13-06-07
Postime: 10
djali-i-lumes i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Kosova bėhet me USHTRI!

ne fakt i kan rregulluar gjanat tjera qe ka mbet ushtria...nje grusht hiri leshuar syve te deleve shqiptare..
djali-i-lumes Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-19, 17:43   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kosova bėhet me USHTRI!__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.