Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 14-09-11, 22:43   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Zbulohet prejardhje e re e njerėzimit ?!

Zbulohet prejardhje e re e njerėzimit !

Mbetje antike tė dy krijesave, qė besohet tė jenė njerėzore, janė gjetur nė Afrikėn Jugore, tė cilat mund tė ndryshojnė mėnyrėn se si ne paraqesim origjinėn tonė, raporton BBC.
Fosili i vjetėr 1,9 milion vite, sė pari ishte cilėsuar si e tillė nė vitin 2010 dhe i ėshtė dhėnė emri ‘Australopithecus sediba.’. Mirėpo ekipi i cili ndodhet prapa zbulimit kėsaj radhe ka ardhur me analiza mė tė thella dhe mė tė detajuara.
Disa tė dhėna tė publikuara nė ‘Science Magazine’, nė lidhje me gjetjet, thotė se pamjet qė shihen nė tru, kėmbė dhe duar tek ‘Australopithecus sediba’, sugjerojnė qė kjo krijesė ishte nė linjė tė evolucionit tė drejtpėrdrejtė tė njerėzimit, ose ndryshe siq njihet ‘Homo sapiens’.


Professor Lee Berger nga unifversiteti i Witwatersrand-it nė Johannesburg, tha se “Kemi studiuar zonat kritike tė anatomisė tė cilat janė pėrdorur vazhdimisht pėr tė identifikuar qeniet njerėzore”.
Teoritė thonė se njerėzit modern mund tė besojnė nė teorinė ku thuhet s eprejardhja jonė vie nga krijesa e njohur si ‘Homo erectus’, e cila ka jetuar mbi njė milion mė parė. Kjo ‘kafshė’ sipas shumė palaeoantropologjist, mund tė kishte origjinėn nė njė kohė edhe mė primitive, siq njihen ‘Homo habilis’ dhe ‘Homo rudolfensis’.
Mbetjet e eshtėrave tė gjetur janė tė njė femre dhe mashkulli, ku besohet tė ishin nėna dhe i biri. Ata ty dy besohet tė kishin vdekur nė njė aksident tragjik, tė cilėt i hodhi nė njė shpellė pse i la ata tė ngujuar aty.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.