Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 14-12-12, 01:17   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Xhelal Ferizi Liriku Poet
2. Dezember
Netet neper Zhgjyre
autori xhelal ferizi
netėt errėsirat ecin ne per zhgjyre
kurthat me te pistat skuta
ky shekull erdhi me plot dredhi
netet lakuriqe me prostituta
errsira e pa kurfar fytyre
vallzojne plot satan te zi
disa me lloj lloj detyre
sa i pa shpirte ky treg i zi
fole nuk po gjene sqepekrruta
shpirtrat po lyhen me krime
udheve haraqe nate
pse don te vdes toka ime
neper gjithfar krajate
te mitura prostituta
plot qyqe nate
drita te rrejshme
para me renkime
buk e varfri shqiperia etnike
lot e mallkime
sprema qoshesh kurvare
do far te msitershme renkime
Vipa e banda demon me pazare
maska te zeza e mjerime narkotike
kah shkojne udhet shqiptare
e shqiperia etnike
po shitet lire sqepekrruta
kende te errta amorale
te mitura prostituta
shekull i pa mshirė
renkojne fusha e male
zgerdheshja gjithnji e ma e pshtirė
nuk di me qfar fjale
ti pershkruaj keta zingjirė
po vdes secili emocion
po shuhen edhe yjet etike
koha po kurveron
dikure zane etnike
shperia e jonė
e sot varfri gjak lot
dredhi orgjike
qou o kastriot
me shpaten tende qelike
kunder hordhive satane
vringlloe tehun ne vringellima
se u mbush toka iliriane
toka e jone etnike
me koka satane
shpetoe shqiperine o zot
e trojet iliriane
ku buka po hahet me zhgjyre
po blehen zogza albaniane
po shiten lirė ne skllaveri
shekull pa kurfar fytre
me maska e padron te zi
me lojra e pronarė karagjoz
atdheu po bjen ne hi
shekulli po luan bixhoz
e koha rruspi
per pak buk e kafshore
disa neper lot
e disa ne kurvri
po shesin etiken arbrore
o zot pse ky shkrum e hi
per se keto kohra mizore
me u mbjelle e me mbi
zhargone te reja e fjalore
dolli me zhgjyr te zi
po bihet e netet kurvrore
po bien kah do ne orgji

autori shqiptar nga mitrovica e kosoves xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.