Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-07-11, 21:00   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Gjendet nė Izrael dhe nė Spanjė balena gri, e cila nuk ishte parė qė nė vitin 1700. Mendohej ishin zhdukur tė gjitha

Enigma e shfaqjes sė balenės gri

Ēėshtja, e cila nė fillim ishte vėshtirėsisht e shpjegueshme, nisi mė 8 maj tė vitit 2010. Ishte pikėrisht kjo datė kur u gjet njė balenė gri pėrgjatė bregut mesdhetar tė Izraelit. Disa ditė mė pas, saktėsisht njėzet e dy, e njėjta lloj balene u gjet pėrsėri, por kėtė herė nė ujėrat spanjolle, pėrsėri nė ujėra mesdhetare. Enigma qėndron nė faktin se qė nga viti 1700, nuk ishin parė mė kurrė nė ujėrat mesdhetare balena tė kėtij lloji (Eschrichtius robustus). Mendohej se balenat gri ishin zhdukur tė gjitha. Kuptohet qė eventi i papritur ka ngjallur habi tė jashtėzakonshme dhe njė entuziazėm tė madh mes studiuesve dhe shkencėtarėve, tė cilėt fantazonin rreth faktit qė njė specie e zhdukur ishte ringjallur mrekullisht pėrsėri.

E gjitha kjo ka ndodhur njė vit mė parė pasi nė ditėt e sotme, "ēėshtja e balenės qė nuk duhet tė ekzistonte" ka gjetur fatkeqėsisht njė shpjegim mė tė logjikshėm. Njė shpjegim mė tė logjikshėm, por edhe mė alarmant nė fakt. Nėse rishfaqja, apo ringjallja siē ju pėlqente ta quanin disa shkencėtarė, e njė popullsie qė mendohej e zhdukur pėrgjithmonė do tė kishte qenė njė lajm shumė i mirė, hipoteza tjetėr negative tregon se rishfaqja e papritur e balenės me origjinė atlantike i atribuohet vetėm ndryshimeve klimatike. Ėshtė pikėrisht ky shpjegimi qė propozohet nga Aviad Scheinin dhe kolegėt e tij tė qendrės Marine Mammal Research tė Izraelit, tė cilėt kanė publikuar nė revistėn "Marine Biodiversity Records" artikullin me titull "Balena gri nė Mesdhe: Event anormal apo shenjė e herėt e shpėrndarjes lidhur me ndryshimet klimatike?".

Hipoteza negative

Balenat gri i kalojnė muajt e verėn duke u ngopur me ushqim nė Oqeanin Arktik dhe kėshtu nisin, me ardhjen e stinės dimėrore, atė qė quhet si migrimi mė i gjatė i kryer nga gjitarėt. Nė kėtė mėnyrė, ato kapėrcejnė detin Chukchi, mė pas atė tė Beringut, duke arritur nė fund tė Oqeanit Paqėsor. Duke ndjekur mė pas brigjet e Alaskės, ato tė Kanadasė dhe nė fund atė tė Shteteve tė Bashkuara, duke arritur nė brigjet e Kalifornisė dhe tė Meksikės ku ndodhet edhe territori i tyre riprodhues. Pasi mbaron periudha dimėrore, rikthehen nė veri. Kryejnė nė kėtė mėnyrė njė zbritje riprodhuese drejt jugut dhe mė pas njė ngjitje trofike drejt veriut...

Pėrgatiti: KLARITA BAJRAKTARI


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-07-11, 21:03   #2
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Gjendet nė Izrael dhe nė Spanjė balena gri, e cila nuk ishte parė qė nė vitin 1700. Mendohej ishin zhdukur tė gjitha

Enigma e shfaqjes sė balenės gri

Ēėshtja, e cila nė fillim ishte vėshtirėsisht e shpjegueshme, nisi mė 8 maj tė vitit 2010. Ishte pikėrisht kjo datė kur u gjet njė balenė gri pėrgjatė bregut mesdhetar tė Izraelit. Disa ditė mė pas, saktėsisht njėzet e dy, e njėjta lloj balene u gjet pėrsėri, por kėtė herė nė ujėrat spanjolle, pėrsėri nė ujėra mesdhetare. Enigma qėndron nė faktin se qė nga viti 1700, nuk ishin parė mė kurrė nė ujėrat mesdhetare balena tė kėtij lloji (Eschrichtius robustus). Mendohej se balenat gri ishin zhdukur tė gjitha. Kuptohet qė eventi i papritur ka ngjallur habi tė jashtėzakonshme dhe njė entuziazėm tė madh mes studiuesve dhe shkencėtarėve, tė cilėt fantazonin rreth faktit qė njė specie e zhdukur ishte ringjallur mrekullisht pėrsėri.

E gjitha kjo ka ndodhur njė vit mė parė pasi nė ditėt e sotme, "ēėshtja e balenės qė nuk duhet tė ekzistonte" ka gjetur fatkeqėsisht njė shpjegim mė tė logjikshėm. Njė shpjegim mė tė logjikshėm, por edhe mė alarmant nė fakt. Nėse rishfaqja, apo ringjallja siē ju pėlqente ta quanin disa shkencėtarė, e njė popullsie qė mendohej e zhdukur pėrgjithmonė do tė kishte qenė njė lajm shumė i mirė, hipoteza tjetėr negative tregon se rishfaqja e papritur e balenės me origjinė atlantike i atribuohet vetėm ndryshimeve klimatike. Ėshtė pikėrisht ky shpjegimi qė propozohet nga Aviad Scheinin dhe kolegėt e tij tė qendrės Marine Mammal Research tė Izraelit, tė cilėt kanė publikuar nė revistėn "Marine Biodiversity Records" artikullin me titull "Balena gri nė Mesdhe: Event anormal apo shenjė e herėt e shpėrndarjes lidhur me ndryshimet klimatike?".

Hipoteza negative

Balenat gri i kalojnė muajt e verėn duke u ngopur me ushqim nė Oqeanin Arktik dhe kėshtu nisin, me ardhjen e stinės dimėrore, atė qė quhet si migrimi mė i gjatė i kryer nga gjitarėt. Nė kėtė mėnyrė, ato kapėrcejnė detin Chukchi, mė pas atė tė Beringut, duke arritur nė fund tė Oqeanit Paqėsor. Duke ndjekur mė pas brigjet e Alaskės, ato tė Kanadasė dhe nė fund atė tė Shteteve tė Bashkuara, duke arritur nė brigjet e Kalifornisė dhe tė Meksikės ku ndodhet edhe territori i tyre riprodhues. Pasi mbaron periudha dimėrore, rikthehen nė veri. Kryejnė nė kėtė mėnyrė njė zbritje riprodhuese drejt jugut dhe mė pas njė ngjitje trofike drejt veriut...

Pėrgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

Me shume erdha te sho mos ka ndonje foto te ksaj balene :)
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:07   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rastesishT Shiko postimin
Me shume erdha te sho mos ka ndonje foto te ksaj balene :)
Fatkeqesisht s'ka foto..ndoshta ne te ardhmen e nxjerrin nje, e ta sjelle une kendej sa ta shohesh ti
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:09   #4
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Fatkeqesisht s'ka foto..ndoshta ne te ardhmen e nxjerrin nje, e ta sjelle une kendej sa ta shohesh ti

Nje ne google e gjeta ama se dij a eshte ajo... :) Me shume deshire do te kisha ta shifja me video
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:14   #5
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rastesishT Shiko postimin
Nje ne google e gjeta ama se dij a eshte ajo... :) Me shume deshire do te kisha ta shifja me video
Per video mendoj eshte ende heret....ashtu e ka shkenca krejt me rend e con :) njehere jep lajmin, me pas nje foto...videoja eshte e fundit
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:17   #6
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Per video mendoj eshte ende heret....ashtu e ka shkenca krejt me rend e con :) njehere jep lajmin, me pas nje foto...videoja eshte e fundit

ishalla e mbrrijm une ti e shohim ate balene te vitit 1700 :) kalo mire se te pash qe ike andej.... ;)
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 23:46   #7
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

http://www.youtube.com/watch?v=ppMQIgrrlTsUnė si familjare e natyres sjelll enkas per Annen dhe Rastesisht nje video te balenes gri te 2009!;)


Edhe fotoja po ashtu .http://www.lapalla.it/img/Schleich/2009/16082.jpg
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 10:20   #8
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
http://www.youtube.com/watch?v=ppMQIgrrlTsUnė si familjare e natyres sjelll enkas per Annen dhe Rastesisht nje video te balenes gri te 2009!;)


Edhe fotoja po ashtu .http://www.lapalla.it/img/Schleich/2009/16082.jpg
Vjeshta, shume flm per kete video se une nuk gjeta asnje, por as ne artikullin nuk kishte te vendosur video e as foto....
vec nje gje nuk e kuptoj.....
Ne artikull shkruan:
Citim:
Ēėshtja, e cila nė fillim ishte vėshtirėsisht e shpjegueshme, nisi mė 8 maj tė vitit 2010. Ishte pikėrisht kjo datė kur u gjet njė balenė gri pėrgjatė bregut mesdhetar tė Izraelit.
Videoja qe ke derguar ti qenke e vitit 2009, kurse kjo balen u pa per here te pare pas 300 viteve ne vitin 2010 (me saktesisht 8 Maj)!!!!
Ketu ndodh te kete nje gabim ne artikull ne shenimin e vitit(ne vend 8 Maj 2009, e shkruar gabim nje vit me vone....)
Flm dhe njehere vjeshta, Videoja ishte e mrekullueshme...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 15:37   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Hajt, po kontriboj edhe une
Shiko
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 19:22   #10
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

O ju faleminderit per keto video o Zero cool mos ke ba ndonje ndryshim ti me ndonje program e ke zmadhu se kaq e madhe smundet me kane haha... 1 Mercedes brenda saj po e zajka :D
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 19:53   #11
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

ZC te flm edhe ty qe solle keto video...
Me verte shume e madhe, si peshkaqen duket
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-11, 14:44   #12
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Vjeshta, shume flm per kete video se une nuk gjeta asnje, por as ne artikullin nuk kishte te vendosur video e as foto....
vec nje gje nuk e kuptoj.....
Ne artikull shkruan:

Videoja qe ke derguar ti qenke e vitit 2009, kurse kjo balen u pa per here te pare pas 300 viteve ne vitin 2010 (me saktesisht 8 Maj)!!!!
Ketu ndodh te kete nje gabim ne artikull ne shenimin e vitit(ne vend 8 Maj 2009, e shkruar gabim nje vit me vone....)
Flm dhe njehere vjeshta, Videoja ishte e mrekullueshme...

Keshtu e ka shkenca Anna ,njehere jepet fotoja ,video dhe ne fund lajmi ;)

Keshtu e kam kuptu une shkencen .:)
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-11, 17:10   #13
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
ZC te flm edhe ty qe solle keto video...
Me verte shume e madhe, si peshkaqen duket
Si peshkaqen ?

Balena gri = ~ 16 metra gjatesi,

Balena blu = ~ 36 metra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 10-07-11 nė 17:10
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 09:24   #14
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Si peshkaqen ?

Balena gri = ~ 16 metra gjatesi,

Balena blu = ~ 36 metra
Ne video duket me e madhe se 16 metra, kete pata fjalen....

Citim:
Keshtu e ka shkenca Anna ,njehere jepet fotoja ,video dhe ne fund lajmi ;)

Keshtu e kam kuptu une shkencen .:)
Une kam menduar qe eshte e kunderta
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-11, 13:04   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700

Balenat gri rrezikohen nga kompanitė e naftes

Gėrmimet pėr gaz dhe naftė tė kompanive ruse, kanė vėnė nė rrezik jetėn e balenave nė pjesėn lindorė tė vendit, nė Oqeanin Paqėsor.

Alarmi ėshtė ngritur nga Komisioni Ndėrkombėtar i Balenave (IWC), sipas tė cilit, ka tė dhėna se balenat gri, tė cilat tradicionalisht janė ushqyer nė ishujt Sakhalin, kanė nisur tė migrojnė. Kjo pėr shkak tė gėrmimeve, ndotjes dhe zhurmės sė pajisjeve tė shpimit, qė ndėr tė tjera dėmtojnė edhe dėgjimin e balenės gri.

IWC kėrkoi nga kompania ruse Rosneft qė tė marrė mastat pėr tė parandaluar njė dėmtim tė kėtyre krijesave nėnujore. Sipas statistikave, nė tė gjithė globin ekzistojnė 130 balena gri, nga tė ciliat 26 janė femra. Nėse nuk merren masat tani, kjo specie rrezikon tė zhduket.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.