Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-02-12, 17:36   #76
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Citim:
Defektet dhe budallakitė si shoqėri shqiptare po na kushtojnė shtrenjėt ...
Me vjen keq zotri Naki po me duhet te kundershtoje, sepse shume me dhemb fakti se kur eshte ne pyetje ndonje e pavlere e jona, plote e kemi gojen folklor te mushtishtit e "shqiptarizma" kurse kur behet fjale per ndonje vlere ne turprohemi nga vetvetja...

Me sa e kam kuptuar ti jeton ne Gjermani dhe e din gjendjen atje me mire se une qe e kam "me te ndegjuar"... Vetem me trego se, sa e sa nena, plaka jetojne atje te vetme, ndoshta me shoqrimin e ndonje mace apo qeni, kurse femijet e tyre as qe iu behet dert per prind. Ndoshta nje here ne vit, ndoshta per krishtlindje shkojne e vizitojne nenen. E mos te flasim (me i hy statistikave) per shtepite e pleqeve te braktisur se na dhemb kryte.
Edhe tek ne shqiptaret keto gjera jane evidente ama ne mase shume te vogel ose me mire me thene qendrojme shume bukur karshi popujve tjere "superior".
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-02-12, 17:49   #77
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

...

Po pra !
Isha te baba , dhe kur dola nje plake e shtyer shume ne moshe kur me pa duke hyp ne vetur tha a me ofron deri te qajo barnatore ? Thash me vehte , po e ha kafsha e po thote pastai kjo terorristja me ka plaēkit a diēka , ne anen tjeter mu dhimt mos me i ndihmu ... E morra ne vetur , dhe e pyeta a ka femij ? Tha po , i kame kater .O thash paske shans , pasi ketu ka raste qe nuk kane fare femij dhe nuk ka kush te kujdeset per ta , tha sikur mos ti kisha , pse moj ?Po nuk i shoh kurr , nuk vine , as nuk e di ku jane , sapo te vdes qe te kater do vine per te shikuar testamentin , por hamamin tha ( nejse ajo hamamin nuk di te thote , ama ) , te gjitha tha ja kame lene kishes !


....edhe kjo ja kish ba sikur ai plaku te ne me porosin ne bri te kaut , nese e di kush !


Mjerim !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-12, 17:56   #78
iLOVEyou!!!
Banned
 
Anėtarėsuar: 23-08-10
Vendndodhja: n'Pushime
Postime: 382
iLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Une asnjiher nuk pata rastin me i ndihmu dikujt(sepse nuk kisha) por shume her u ndihmova nga te tjeret qe kishin pasuri dhe vullnet te mire!
iLOVEyou!!! Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-12, 19:56   #79
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki Shiko postimin
Defektet dhe budallakitė si shoqėri shqiptare po na kushtojnė shtrenjėt ,mungesat edukative qysh nga ninulla e kėtej janė ēmimet e Sistemit qė tani i mbajmė nė supet tona.

Njė Plakė 85 vjeqar nė njė rast mortor tė ndejės para 2 muajve ku isha pėr ngushllime,tregonte se si djemėt e tijė nuk interesohen pėr kushtet e tijė sociale dhe ekonomike dhe pėrdorte nga mllefi fjalėt mė tė renda qė mund tė thuhej.
Njė bashkėkohas i tijė rrefente dhe thoshte as ky vetė sa i ka pas gjallė prindėrit e vetė nuk i ka interesuar fare a janė gjallė dhe si jetojnė,qysh e ka mbjellė qashtu po e korrė.
Njerzit kryejnė shkollimin deri nė shkallėn e akademikut,por shpesh harrohet tė kryejnė edhe shkollen e jetės.
Nipi dhe mbesa mesojnė nga Prindėrit duke pa se qka bėnė prindi pėr gjyshėrit dhe nė fund ėshtė e garantuar ēė kuponin do ta marrin jo ndoshta 100% por pėr sė afermi.

Le ti kthehem temės,a duhet tė ndihmojė PO ky ėshtė obligim i qdo njėrit nga ne qė ka mundėsi dhe takat,ndihmat janė tė ndryshme jo vetėm me lekė.
I nderuari Vali,postimi im origjinal ka kuptimin vetėm atėherė kur lėxohet si e tėrė sepse ka fillimin,shtjellimin dhe pėrfundimin.
Kishte qėllimin tė pėrkrahė shkrimit tuaj tė postuar rreth nyjes sė SISTEMIT.
Ne dijmė qė celula e parė e njė Bashkėsie shoqėrore ėshtė familja aty fillonė edukimi ,pėr tė mirėn individuale,familjare dhe shoqėrore.
Tė analizosh sot pėrfaqėsuesit e popullit dhe hajnitė qė i bėjnė,pasurimin mbrenda natės,rrogat e tyre 20 fishė mė tė larta se penzionerėt tonė dhe shtrojmė pytjen kush i ka edukuar dhe ku mbeten normat e etikės qė prinderit e tyre ju kanė dhėnė.
Kur ka qenė fėmijė hashimi,salihu,edi ėshtė dashur prindėrit etyre tju ndalojnė mollat,apo dardhat e vjedhura dhe tju japin lekcione qė kjo nuk tolerohet dhe eshte e keqe.
Nuk dėshirojė qė kėsaj teme ti japė kahje tjeter ,unė mbrojė mendimin qė 20 vite para lindjes njeriu lindė i edukuar si pėr tė mirė ashtu edhe pėr tė keq.

I nderuari Vali,tė falenderojė pėr kritikėn konstruktive mendimi ndryshe e begaton debatin!
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 03-02-12 nė 20:01
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-12, 20:25   #80
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,636
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Po pra !
Isha te baba , dhe kur dola nje plake e shtyer shume ne moshe kur me pa duke hyp ne vetur tha a me ofron deri te qajo barnatore ? Thash me vehte , po e ha kafsha e po thote pastai kjo terorristja me ka plaēkit a diēka , ne anen tjeter mu dhimt mos me i ndihmu ... E morra ne vetur , dhe e pyeta a ka femij ? Tha po , i kame kater .O thash paske shans , pasi ketu ka raste qe nuk kane fare femij dhe nuk ka kush te kujdeset per ta , tha sikur mos ti kisha , pse moj ?Po nuk i shoh kurr , nuk vine , as nuk e di ku jane , sapo te vdes qe te kater do vine per te shikuar testamentin , por hamamin tha ( nejse ajo hamamin nuk di te thote , ama ) , te gjitha tha ja kame lene kishes !


....edhe kjo ja kish ba sikur ai plaku te ne me porosin ne bri te kaut , nese e di kush !


Mjerim !


.

A nuk ta la ndonje pjese per shebimin qe i bere !!! ( Nime ku Alime - mos diku afer meje qete ne mahalle, e te shkoj me shpesh mos po i ban zemra baffff e me me ba pasanik se Euromilioni nuk po me hece hiēēēēēē )

Sa per ndihme dikujte .... nuk po flas !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-12, 21:59   #81
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
A nuk ta la ndonje pjese per shebimin qe i bere !!! ( Nime ku Alime - mos diku afer meje qete ne mahalle, e te shkoj me shpesh mos po i ban zemra baffff e me me ba pasanik se Euromilioni nuk po me hece hiēēēēēē )

Sa per ndihme dikujte .... nuk po flas !

...

Murgesh , shih vet po me detyroin me dale prej temes , mos mi fshij mandej se kurgjo s'po baj !


Nuk mrriva me e pa Oqean , me qelloi xhami kah une qel , e ajo e lshoi nje leter , po kur e mbylli deren prej rrymes se ajrit fluturoi e dul apet kah ajo , s' dilke kah une nashta e kisha kap ! Ende jam skeptike a ke 200-sh a 500-sh !

une jame ne Belgjike , ti ?... Ajo s' bajke hiē per qasi ēka po mendon ti , se as "po" matiēarit nuk muj i thote po me duket !


.


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-12, 22:23   #82
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,636
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Murgesh , shih vet po me detyroin me dale prej temes , mos mi fshij mandej se kurgjo s'po baj !


Nuk mrriva me e pa Oqean , me qelloi xhami kah une qel , e ajo e lshoi nje leter , po kur e mbylli deren prej rrymes se ajrit fluturoi e dul apet kah ajo , s' dilke kah une nashta e kisha kap ! Ende jam skeptike a ke 200-sh a 500-sh !

une jame ne Belgjike , ti ?... Ajo s' bajke hiē per qasi ēka po mendon ti , se as "po" matiēarit nuk muj i thote po me duket !


.


.

Po thoni Murgeshes i dual pune ! ( Po dikush duhet te na rri me shkop mbi koke hahaha )

Po te ksihte ndodhur kjo fatmiresi sonte, qe gjat bores se qete nuk pat pikė freskie ( ere, fryme) me siguri se letra do mbetej ne mbrendi po te kishit edhe deren hapur !
Sa i perket - 200-sh apo ... . sigurishtmendoni per ate qe ju nganit ne ato momente, por ē'tethem kur nuk me lejne pershtypje keto 200-at apo 500-at .
Dhe une sillem ne ket vend rural ... qe me han ashtin (kocin) pa stinen time me te preferuar ! ( Pak ca sot me buzeqeshi fytyra me boren e bute !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-12, 22:29   #83
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Po thoni Murgeshes i dual pune ! ( Po dikush duhet te na rri me shkop mbi koke hahaha )

Po te ksihte ndodhur kjo fatmiresi sonte, qe gjat bores se qete nuk pat pikė freskie ( ere, fryme) me siguri se letra do mbetej ne mbrendi po te kishit edhe deren hapur !
Sa i perket - 200-sh apo ... . sigurishtmendoni per ate qe ju nganit ne ato momente, por ē'tethem kur nuk me lejne pershtypje keto 200-at apo 500-at .
Dhe une sillem ne ket vend rural ... qe me han ashtin (kocin) pa stinen time me te preferuar ! ( Pak ca sot me buzeqeshi fytyra me boren e bute !

...

Lexoja kush mesazhin , lexoja ...

....po, ra sot bora , me ne fund edhe ketu !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-12, 13:00   #84
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???

Po kam ndihmuar sipas mundesive te mia.


Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.