Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Votime & Sondazhe
Emri
Fjalėkalimi
Votime & Sondazhe Nėse keni njė pyetje dhe doni tė merrni edhe mendimin e vizitorėve tanė, kėtu mund ta postoni nė formėn e njė votimi.


Rezultati i Sondazhit : A duhet Kosova ti bashkangjitet Shqiprisė?
Po 47 65.28%
Jo 25 34.72%
Votues: 72. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-12-05, 14:07   #31
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
Avatari i MemphiSx
 
Anėtarėsuar: 11-12-03
Vendndodhja: StAteS Of GjAkOvA
Postime: 12,338
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MemphiSx
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.
MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?
Marrveshjet per tregti te lir qe po bėhen kohet e fundit ne Kosove,deri me tani me Shqiperin,Maqedonin dhe shum shpejt edhe me Bosnjen,jan shenjat e para per ngritjen dhe zhvillimin ekonomik ne Kosove.
Kosova pas luftes ka dal me nje ekonomi te shkaterruar,poashtu edhe Shqiperia me nderrimin e pushteteve edhe ajo ka pesu mjaft,dmth zhvillim te hovshem ka pas vec korrupcioni.
Thithja e donacioneve nga gjigant te medhenje Evropiano-Amerikane,jan qellimet e Kosoves,per nje ngritje me te shpejt te zhvillimit ekonomik ne Kosove.
Besoj se shtete te fuqishme do te ken interesa te shumta qe te investojn ne Kosove,duke pas parasysh pasurit natyrore qe i ka Kosova.
Shpresojm qe t'forcohemi mir ekonomikisht,te zejm vend ne Evrope e pastaj pse jo te mos bashkohen te gjitha trojet Shqiptare ;)
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-12-05, 14:39   #32
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Si shpjegohet qe deri sot pjeset e kombit shqiptar nuk kane nje bashkerendim sa i perket interesave ekonomike, por kane mbetur vetem ne kornizat e projekteve dhe fjaleve.
Per mendimin tim, statusi nuk pengon ne kete aspekt.
Bashkerendimi me i mire eshte arritur ne sferat e veprimtarive ilegale. :evil:
Ku bashkepunohet pervec shkembimit te vizitave te ndersjellta?
Per mendimin tim askund dhe per kete jane pergjegjese institucionet perkatese, qe ende nuk e kane kuptuar rendesine e tregut te lire.
Por faji me i madh i bie qeverise se Shqiperise e cila ka ndrojtje te nxise ekspansionin ekonomik ne rajon, por kenaqet me shtrirjen e biznesit ne autostraden Tirane-Durres.
Po ashtu nga ana e saj qeveria kosovare nuk duhet te rrije si nxenesi para mesuesit, para qeverise shqiptare, por te kerkoje me ngulm bashkerendim.
Nuk eshte problemi vetem ti jipet dora Berishes, por dhe ti kerkohet llogari nga publiku shqiptar andej e kendej se pse eshte kjo gjendje e rende ekonomike dhe infrastrukturore.
A po duhet dhe ketu ndermjetesimi i UNMIK-ut? Po ashtu presidenti Rugova duhet te jete me aktiv ne kete aspekt dhe te mos kenaqet vetem duke bere reklamen e pasurive nentokesore te Kosoves, kur edhe nje shtet xhuxh si Maqedonia eshte ne gjendje te pushtoje tregun kosovar me prodhime.
Ka dy mundesi: ose nuk dine, ose nuk duan.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-05, 21:13   #33
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kam degjuar te thuhet se shtetet e medha e te zhvilluara,nuk kane interes te investojne ne vende te vogla e me numer te vogel popullsie!
Di kush te me sqaroje,sa qendron kjo?
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-05, 21:21   #34
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Kam degjuar te thuhet se shtetet e medha e te zhvilluara,nuk kane interes te investojne ne vende te vogla e me numer te vogel popullsie!
Di kush te me sqaroje,sa qendron kjo?
Thjesht tregu.
Nje treg i pjesshem, me pengesa, me taksime te ndryshme, me administrata te ndryshme, me veshtiresi te ndryshme eshte jo terheqes per cdo investitor.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-05, 21:31   #35
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Do te ishte me interes nje pergjigje e Reana, po ajo ende nuk eshte dukur per sonte. :roll:
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-12-05, 03:45   #36
M_u_k_i
d
 
Avatari i M_u_k_i
 
Anėtarėsuar: 25-04-05
Vendndodhja: Mitrovic
Postime: 1,818
M_u_k_i e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek M_u_k_i Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek M_u_k_i Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek M_u_k_i Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek M_u_k_i Send a message via Skype™ to M_u_k_i
Gabim

se di as vet valla :roll: :roll: :roll:
__________________
M ĻÆ|Æ®Õ\\\\v// ļ ©Å Lī JÅ
M_u_k_i Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-06, 21:41   #37
Agroni22
 
Anėtarėsuar: 03-08-04
Vendndodhja: ku kom lindur
Postime: 3,929
Agroni22 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

niher per nniher jooo
__________________
dashuria nuk blihet por fitohet
dashuria nuk shitet por dhurohet
Agroni22 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-06, 08:26   #38
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Deshira eshte e madhe te jemi nje shtet UNIK,po sa punojme neve ne ate drejtim do te shifet tashe mbas.
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-06, 11:12   #39
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

Pershendetje.

Mua po me ndegjuan JO them. Pasi qe sduhet te bashkohen sbashku sepse tani do krijohen grupe grupe dhe mandej fillon rrebelizmi. Dhe nuk dihet se cbehet, dhe kush vrahet apo sdi gje.

JO Bashkim me shqiperin, me as nje shtet me mire te jemi n`vete.

Tung
__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-06, 11:21   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nuk ka asgje ma mire sesa gjdo Shqiptare te jetoj ne nje shtet ( po them gjdo Shqiptar), per ata qe nuk jane apo nuk e ndjejn vetin Shqiptar natyrisht kjo nuk vlen dhe jane kunder nje shteti te perbashket.
Dit te kendshme me tutje.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-06, 13:18   #41
Lijanna
 
Anėtarėsuar: 12-06-06
Vendndodhja: (
Postime: 1,344
Lijanna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Po patjeter kisha then duhet te bashkohen (sa keq kam dajet atje dhe para luftes asnjehere nuk mund te shkoja , ndersa tani PO )
__________________
Nė zemrėn e njeriut ka vetmi, tė cilėn nuk mund ta largosh pos duke iu drejtuar Zotit.
Lijanna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-06, 22:13   #42
DebiaN
 
Avatari i DebiaN
 
Anėtarėsuar: 06-06-06
Vendndodhja: TR
Postime: 25
DebiaN i vlerėsuar jo keq
Gabim

se shpejti do kemi per ca kohe dy shtete shqipfolese ne ballkan...

Bashkimi Kosove-Shqiperi? Duhen kaluar 2 referendume, si ne Shqiperi e ne Kosove, e ja nqse kta bien ok, po Europa???

Me thoni kur ka qene njoht si shtet Shqiperia? Ne 1913 nese nuk gaboj...

SHume e veshtire me duket bashkimi, por nejse... un i bashkum jam per vete...
__________________
Gjeja me e keqe ne jete eshte qe te mos tentosh, e te jetosh me dyshimin se mund t'ia kishe dale mbane...
DebiaN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-06, 16:50   #43
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lijanna
Po patjeter kisha then duhet te bashkohen (sa keq kam dajet atje dhe para luftes asnjehere nuk mund te shkoja , ndersa tani PO )
Bashkimi i trojeve shqiptare eshte ēėshtje kohe dhe menyre, si dhe kur !
Lexova diku se dikush po u munduaka te zbuloj nje far lloj identiteti kosovar si komb. hahahahha, po se dijė a eshte per te qeshur per nje mjerizem te tillė, apo per ta vetedijesuar ne njeren nga entet per rehatin e shpirtit"psykiatri".
Identiteti si komb kosovar i paraprin nje konfederate me serbin.
Fare thjesht ,del ne rruget e Dardanis se lasht dhe i thuaj dikujt se ēfar kombi je e ēdo njeri do te thot, shqiptar more . e besa mos ta dhasht ndoj grusht mir ke shpetuar.

I gjithė rajoni pergjatė kufirit zyrtar shqiptaro- shqiptar e edhe me tej jan familjar te ndar.
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-06, 16:59   #44
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DebiaN
se shpejti do kemi per ca kohe dy shtete shqipfolese ne ballkan...

Bashkimi Kosove-Shqiperi? Duhen kaluar 2 referendume, si ne Shqiperi e ne Kosove, e ja nqse kta bien ok, po Europa???

Me thoni kur ka qene njoht si shtet Shqiperia? Ne 1913 nese nuk gaboj...

SHume e veshtire me duket bashkimi, por nejse... un i bashkum jam per vete...
Secili shtet ne vete zgjedhė menyren per tu qliruar apo bashkuar mes veti!

Ne nuk e kemi buxhetin e ish Gjermanis federale(ndihmuar edhe nga Amerika) per tė joshur Gjermanin lindore, ku edhe sot e kasaj dite ka ndonje penges te vogel.
Ne duhet te zgjedhim vete rrugen e drejt qe na bie me se lehti dhe me se miri.
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-06, 19:09   #45
DebiaN
 
Avatari i DebiaN
 
Anėtarėsuar: 06-06-06
Vendndodhja: TR
Postime: 25
DebiaN i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Drinni
Secili shtet ne vete zgjedhė menyren per tu qliruar apo bashkuar mes veti!

Ne nuk e kemi buxhetin e ish Gjermanis federale(ndihmuar edhe nga Amerika) per tė joshur Gjermanin lindore, ku edhe sot e kasaj dite ka ndonje penges te vogel.
Ne duhet te zgjedhim vete rrugen e drejt qe na bie me se lehti dhe me se miri.
Normale, kjo as qe diskutohet... por mos te flasim kot e thjesht duke shprehur deshiren per te qene nje shtet i vetem, dakort kjo eshte deshira e cdo shqiptari...edhe e imja... kudo qofte ai (Shqiperi, Kosove, Cameri, Macedoni, Mali i Zi). Por ka faktore qe e pengojne kete gje... jo me kot e bera pyetjen... Kur u krijua shteti i pare shqiptar? Ne vitin 1913... e si u njoht? Ashtu pergjysem... pa Kosoven, pa Camerine etj etj... Pra mendoni se do ndryshojne kufijte e 1913?

Rasti i Gjermanise... Gjermania ka qene e bashkuar, e u nda ne dy pjese vetem pas luftes se II boterore... pra asnje ndryshim, thjesht u kthye ashtu sic ishte... Por ne kur kemi qene zyrtarisht te bashkuar? E keni menduar kete? Apo ne kohen e principatave te Arbrit, ose te Ilireve ku secili ishte per hesap te vet, e sa shtete ka pas edhe atehere? Nejse mo, jam dakort me ate qe perfundoi Drinni " Ne duhet te zgjedhim vete rrugen e drejt qe na bie me se lehti dhe me se miri"


__________________
Gjeja me e keqe ne jete eshte qe te mos tentosh, e te jetosh me dyshimin se mund t'ia kishe dale mbane...
DebiaN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.