Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-01-13, 14:07   #2011
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne mes te prishtines ne spital gjat operacionit ndalet rryma keshtu mora informacione por a e sht e sakt nuk e di a qendron ky informacion a jo
poshtersi kan pa syte e mi mjaft aty por ne ket rast nuk e di a qendron ky informacion
qe un besoj se qendron -
-dhe kan vdeke njerzt ne operacion per ket shkak sepse esht ndalur rryma siq po informojne

por -nes e qendron ky informacion -esht nje barbari e pa pare shpellore dhe nje padrejtesi rraciste anti shqiptare ne rruzullin toksore mu ne mes te europes q e flet per demokraci ky kontinent plot qudira ----------------- ne historine njerzore ky ehst krim ndaj njeriut dhe kaluar krimit
-keto bisha te tilla te sjelljeve qnjerzore duhet larguar komplet nga shoqeria
dhe duhet qrrjenose nga toka atdhe
sepse te tilla shpella ne europe dhe shpellore mafioz nuk lejohen
-shpellori e tille qnjerzore antihumaniste nuk lejohet -

mjeksia ne prishtine kerkon nje kontroll gjeneral
dhe nji kontroll te forte e angazhim humanist per shendetin e qytetarve
dhe kontroll special qe nga dejtori e deri te pastruesi -
nje kontroll dhe percjellje te sjelljeve me digitalizem te kamerave
dhe per qdo veprim te jen te papergjeshem ne menyre ligjore gabimet te denohen
dhe te futen ne burg menjiher -te mos ket askush imunitet
ndaj sjelljeve te tilal antiligjore antinjerzore pamvarsisht kush do qe e sht ai qe ben gabime-

Spitalet duhet te ken rrymen e tyre rezerve qe edhe ne gjnedje lufte duhet te funskionojne dritat ne salla operative speciale te mbrojtura edhe nga bombardimet -se le ma nje gje elementare
qe e sht shendeti i popullit dhe mbrojtja e popullit
-duhet te ndeprehen menjiher keto poshtersi qnjerzore dhe veprime bastarde te kuj t do jan ato dhe sjelljet e pisave ne spital sjellje neglizhente dhe sjellje barbare siq po degjoj qe bejne disa mjek me popullin por edhe kjo menyre e tille e ndaljes s e rrymes dhe kushteve te tilla mizore -
duhet te kerkohet ndihme nga ku do jasht qe esht emundur per spitale te forta ne trojet etnike shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-01-13, 14:08   #2012
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne mes te prishtines ne spital gjat operacionit ndalet rryma keshtu mora informacione por a e sht e sakt nuk e di a qendron ky informacion a jo
poshtersi kan pa syte e mi mjaft aty por ne ket rast nuk e di a qendron ky informacion
qe un besoj se qendron -
-dhe kan vdeke njerzt ne operacion per ket shkak sepse esht ndalur rryma siq po informojne

por -nes e qendron ky informacion -esht nje barbari e pa pare shpellore dhe nje padrejtesi rraciste anti shqiptare ne rruzullin toksore mu ne mes te europes q e flet per demokraci ky kontinent plot qudira ----------------- ne historine njerzore ky ehst krim ndaj njeriut dhe kaluar krimit
-keto bisha te tilla te sjelljeve qnjerzore duhet larguar komplet nga shoqeria
dhe duhet qrrjenose nga toka atdhe
sepse te tilla shpella ne europe dhe shpellore mafioz nuk lejohen
-shpellori e tille qnjerzore antihumaniste nuk lejohet -

mjeksia ne prishtine kerkon nje kontroll gjeneral
dhe nji kontroll te forte e angazhim humanist per shendetin e qytetarve
dhe kontroll special qe nga dejtori e deri te pastruesi -
nje kontroll dhe percjellje te sjelljeve me digitalizem te kamerave
dhe per qdo veprim te jen te papergjeshem ne menyre ligjore gabimet te denohen
dhe te futen ne burg menjiher -te mos ket askush imunitet
ndaj sjelljeve te tilal antiligjore antinjerzore pamvarsisht kush do qe e sht ai qe ben gabime-

Spitalet duhet te ken rrymen e tyre rezerve qe edhe ne gjnedje lufte duhet te funskionojne dritat ne salla operative speciale te mbrojtura edhe nga bombardimet -se le ma nje gje elementare
qe e sht shendeti i popullit dhe mbrojtja e popullit
-duhet te ndeprehen menjiher keto poshtersi qnjerzore dhe veprime bastarde te kuj t do jan ato dhe sjelljet e pisave ne spital sjellje neglizhente dhe sjellje barbare siq po degjoj qe bejne disa mjek me popullin por edhe kjo menyre e tille e ndaljes s e rrymes dhe kushteve te tilla mizore -
duhet te kerkohet ndihme nga ku do jasht qe esht emundur per spitale te forta ne trojet etnike shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-01-13, 16:04   #2013
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

heqja e lapidarit ne Presheve nga forcat serbe

Eh moj shqiptari e mjere
Krenari pas krenarie e zbrazet me plot vakume follorizem patriootik demagogji zhurma dembelizem pluhur egoizem patriotik profiterizem patriootik mosunitet
festime e 100 vjetoresh me pseudopatriotizem e kreshniki te rreme mbi kuaj reklamash
dhe parada folklorike demagogjike shkelje te drejtave te njeriut -

vrasje te njerzve per karriga e mafiozitet dinakeri e papare pas shpine
mendjemdhejt e papare ne historine e njerzoimit mohues shkels te qdo uniteti e te njeriut
- vrasje e shqiptarit ndaj shqiptarit pas shpine per lavdi per karriga per poshtersi
provokime prishje unitetesh pasi te shkelet njeriu nje jete kur nuk ehst ma shkojne e vajtojne te vorri e thone e kam pas shok pa e pas asnjiher keto poshtersi bojkote dhe agjenture ushkure porstitucioni e lufte me varfri propagande kunder drenices liridashse dhe kryengritse si viktime qe ishte neper shekuj -
dhe shkatrrim te saj deri ne perfundim te nje regjioni shqiptar neper shekuj d eri sa te lodhin
e te ja dorzojne si teritor serbise ashtu siq e dorzuan mitrovicen
------ sharje diskrimin kriminela ne krye te shtetit grabitqarė shkelje e meritave te tjerve
poshtersi te sjelleve anarki utopizma prralla papunsi duke lene krejt popullin nen hije e te merituarit

per veq klanit te dinakve shqipfolsa

---- nuk ju intereson per shtet e atdhe per te forcuar shtetine unitetitn kordinimin
por vetem metodat sa ma mafioze emetodat e hajnisė
sikur ti kushtoheshin rendesi ma shum suskeseve kombtare e shtetrore
e jo demagogjise pa rezultate -kosova eshqiperia do te ishin shum me te forta e ndryshe do te fliste politika serbe dhe gjuha shkinore e daqiqi e nikoliqi pasrdhsit e drazha mihajloviqit emillosheviqirt e sheshelit --por shtetet tona po i udhheqin sabotuesit e ata q e nuk kan plane e as rrespekt per qytetareet dhe plane per individin
Nje shtet mund te mbahet vetem kur nuk e harron secilin individ secilin bashkqytetar shqiptar
qe flet shqip duke engritur individin ngritetb shteti nder sa te ne e sht ekunderta ngriten vetem bandat klanore e 60 perqind e popullates shkatrrohet -
Gjithqka ne dem te intteresave te personit qytetarit dhe hajni e organizuar
dhe gjithqka me per fitu nga shtetit -por nukk ju intreson forciimi i shtetit


Nuk e besoj se ne bote ekziston nji mentalitet i tille ne ndonji popull te planetit si shqiptari kunder shqiptarit dhe ta len ne n hije personin -lenja nen hije e shkatrrimi i individit esht shkatrrim i shtetit

i kultures vlerave dhe njeriut i kombit -ata nuk kan lidhje me krye as nuk e dijnne se sa i rendesishem esht nji njeri nji individ nes e ai lihet pas dore shtetit me njerz behet e jo me dushk e me krande te thata e as me lesh por me njerz nga secili individ qe i jepet secilit rendesi e aktivizim
-
Serbia po ben veprime anti shqiptare dhe propagande europen komplet e ka ka krah dhe plani i ahtisarit ishte i demshem per shqiptaret dhe interesat kombtare
Serbia qetnike flet per ligje serbia kanibale serbia e thikes dhe bajonetave
qe vret fmi djepa civil serbia mishngrenese qe han mish njeriu bashkimi europian ehst bashkim i rrezikshem fatal per shqiptart siq po shihet

S ERBIA QETNIKE LLOMOTITE PER LIGJE DHE THOT
askush nuk ėsht mbi ligjin askund por edhe ne serbiio ajo i quan serbi tokat shqiptare presheven bujanocin tokat ilire qe i mori kur erdhi nga rusia -siq duket rusia pansllavizmi po e nenshtron europen
me ndihmene rusise dhe ky rrezik esht shum real sepse eka krah kinen dhe rusine
deri sa shqiptart e europa qdo dit dobsohen nga mafia dhe korruspioni e veglat pansllave qe dirigjojne jo vetem ne trojet shqiptare por ne gjith europen

pansllavizmi ka ble njerz dhe sundojne sabotojne


Serbia shprehet per ligje e flet ne emer te ligjeve ne presheve me rastin e rrezimit te lapidarit

e si qenka emundur ather qe barikadat serbe te jen te ligjshme barikada qe e na e ndane token stergjyshore Mitrovicen veriun e tokave stergjyshore qe i shqiptaret i kan ndjeke dhe erdhen nga serbia bosnja dhe ndoqen shqiptar nga shtepite dhe banesat
kjo ndodhi me ndihmen e frqnqezve rusve dhe te tjerve -ather ku qenkan keto ligje e regulla lirgjore
se do te hiqet lapidari dhe kjo do te ndodhe esht ditur -serbia ka zhduke njerz e ka dashte te shuaj kombe e fis e e fe e te shuaj boten me ndihmene rusise e jo nuk po e heqe nje lapidar serbia ka zhduke njerz pa gjurme e jo nuk po zhduke lapidare -ajo e ka krah spanjen francen italine portugaline belgjiken e shum te tjera dhe kinen e shum forca tjera nderkombtare edhe forca arabe ajo ka miq dhe aleat ne bote sa te duash dhe bota esht ne rrezik nga serbia
-deri sa u kshlluan shum shtete te botes qe serbia te mbetet e vogel sa nje gogel per shjkak te rrezikut te madh qe ajo ja paraqet botes me kso turbullirash dhe rrezqesh -serbia nuk duhet te jet faktor -por jo -ne europ ka mjaft miq dhe perkrahs -italianet genjejne ata jan miq te serbve poashtu franqezet e spanjollet -europa do te behet sllave ruse sipas sjelljes se kapituallantve te europes se mjere qe e shesin tradhtaret ket trolle te vjeter te popujve
Europa i ka tradhtaret ne krye te qeverive tradhtar prosllav dhe sherbetore te pansllavizmit po shihet kjo qarte ne shum sjellje se si privilegjojhen sallevėt russo serbian
Pse institucionet tona vetem japin ultimatume dhe asnjiher si zbatojne -pse nuk vendosen forcat e mdha ushtarake policore speciale ne zveqan ne mitrovice ne leposaviq zubin potok bernjake e ne kufijt e koosoves se bashku me forcat ekforit neper kufij dhe te vendoset kfori edhe ne tokat e shqiptarve ne presheve bujanoc medvegje per te mrbojtur at popullate te rreziku

serbet per qdo dit po shpreblehen po ju lemohet bishti po ju jepet mundsi te qojne krye e te tallen me boten

Gjaku i shqiptarve po derdhet kot pa pase plane qe te paguhet e qe me ppas e plane te forta per me ja kalle zemren serbise qe serbia te ndjeje njiher e pergjithmone dhimbjet me te hatashme ne historine e saj -dhe shqiptaret ti japnin nje goditje fatale serbis
ather ajo mund ta ule bishtin pergjithmone

serbia do te qet gjithfar lloj kushtesh shqiptarve duke i talle ata -nuk ka dyshim se europa dhe shum tjere jan ne anen e serbise
dhe kjo nuk don koment veq po shiihet -por ne anen tone duhet te jen armet e forta dhe lufta e ashper

serbise do te ja plotsojne te gjitha tekat europa
qka do qe ti teket serbise
-dhe europa do te ja plotsoj -por shqiptaret duhet te pregatiten per lufte dhe arme speciale dhe me aleancen kroate boshnjake dhe te tjerve te intresuar ne bote q e jan te gatshem qe te shkatrrojne serbine
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-01-13, 16:43   #2014
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tallja dhe lojrat e botes me kosoven jan lojra te pa kufij -nuk eshst pa ne bote nje objekt tallje i tille ose top i per gjakur si kosova me te cilin luan bota loje sadiste-
1-
Shqiptarėt pėsuan humbje tė madhe nga plani i ahtisarit -

Ahtisarėt e marrveshjeve te mdha hoistorike ju ngjajne marrveshjeve te versajit e londres por me coptime mbrenda kosoves- ku nje kishe serbe mund te marr toke sa te don ne teritorin e kosoves -ku nji fshat me njiqind shkie banorė qetnik vrases kanibal mun dte behet shtet komunė mbrenda kosoves -
pse perendimi ather nuk jep komuna me mijapopuj te botes qe i mbrenda
nga egjith bota neper teritore -pse nuk ju jep franca komuna zezakve e arabve ne token e saj -por ne token tone ben kso eksperimentesh qentike pansllave -
-
kėso kushtesh kapitullimi s ka pa historia njerzore dhe absurde -deri sa shkjau nuk e lejon nje lapidar te thjesht nji guri ne presheven shqiptare -
2-
M e shtat ose tet per qind shkie te dhunshem qe jan ne kosove si kolon kerkohet jo te barazohet por te dominoj shkau i shkines ne kosove mu ne mes te shqiptarve -
perendimi gjat luftes ne kosove bombardoj edhe civil shqiptar dhe disa kazerma te ushtrise qlirimtare te kosoves
taktika e perendimit ishte q eme mashtrim e dal ngadal te ja marr te gjitha te drejtat shqiptarve -

politika e perendimit dhe pansllavizmit gjithnji e ma shum po orientohet kunder nesh -
ata perendimi dhe politika e tyre pra e frenuan forcen e ushtrisė qlirimtare te kosoves
3-
Projektet nen protektoratin dhe mashtrimin e perendimit jan ligje diskriminuese kunder shqiptarve ashtu siq diskriminonte unmiku dhe ky plan afat gjate esht i dikujt qe punon me maska pas shpines se popullit shqiptar-

Ne bote askund nuk ekziostojne komuna me 1000 persona per veq ne kosove
dhe te drejta te kishave me marre toka ky esht nji kob i zi i pansllavizmit qe do te mosj boten sherr qe te ndertoj objekte per te ja bashkangjite teritoreve-nese ne shqiptaret ndertojme ndonje kulle tradicionale ne rusi do te thot toka e rusise esht e jona sipas mendjes kriminale te serbise pansllavizmit dhe shteteve te europes qe e ndihmojne pansllavizmin me
4-
menyra “ te tilla teper qnjerzore dhe teper plaqkitse barbare
token e shqiptarve nuk po e han vetem pansllavizmi por edhe romaku spanjolli franqezi sllovaku e tjere me politiken e tyre anti shqiptare
te gjith keta popuj jan pergjegjs per shkatrrimin e popullit shqiptar

dhe te gjith veprojne kunder interessave nacionale te shqiptarve
5-

projekti i ahtisareit ju jep te drejta edhe kthimit te ligjit ne parlament nese duan serbet poashtu ne jemi perseri nen sundim te pakices serbe dhe kisha qetnike serbe pansllave dhe ky esht sundim katiloko ortodoks i pansllavizmit dhe eruopes me bekimin e amerikes q ei behet shqwiptarve ne tallje dhe lojra pa kufij per ta varfruar si nje lecke ne europe dhe vend te shpartalluar
tani serbet si shperblim per masakrat q ei bene ndja shqiptarve e siq duket po del krejt loje e perendimit dhe pansllavizmit ata po kerkojne edhe buxhete ekomuna serbe ne veri por populli yne nuk ehst e iaft ti kape armet dhe ne jemi nen sundim si ma pare asgje nuk ka ndryshuar ksova ka nje rrol autonomie nen serbi njejt si ma pare ne kohen e qetnikve -

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 20-01-13 nė 16:49
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-01-13, 17:30   #2015
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Tėrheqja e strukturave tė sigurisė sė Serbisė nė veri tė Kosovės, ėshtė arma mė e fortė e Serbisė,
nė bisedime me Kosovėn.
1-

Nė bazė tė kėtyre strukturave shantazhohet edhe Bashkimi Evropian,
vlerėsojnė analistėt pėr ēėshtje tė sigurisė.
2--
Zhbėrja e strukturave tė sigurisė sė Serbisė, nė veri tė Kosovės nuk pritet tė ndodhė menjėherė, apo edhe tė ketė tėrheqje graduale tyre, vlerėsojnė analistėt.
3---

Sipas ekspertit pėr ēėshtje tė sigurisė, Agim Musliu, kėto struktura ilegale tė sigurisė janė edhe arma mė e fortė e Serbisė nė tavolinėn e bisedimeve me Kosovėn.
4---

“Karta mė e fortė nė terren e kryeministrit serb, Ivica Daēiq, ėshtė pikėrisht kjo strukturė e sigurisė, qė gjendet nė veri tė Kosovės dhe shėrben pėr tė shantazhu edhe komunitetin ndėrkombėtarė,
por edhe atė tė Kosovės, pėr tė fituar sa mė shumė nė kohė dhe sa mė shumė nė tavolinėn e bisedimeve me Kosovėn”, thotė Musliu pėr RTK.
5--
Musliu tha se duhet tė ketė angazhim maksimal tė
eilexit kforit etj -
dhe organeve tė rendit tė Kosovės, pėr zhbėrjen e strukturave ilegale tė sigurisė nė veri.

Edhe Shpend Kursani, analist nė institutin KIPRED thotė se kryeministri serb Ivica
6---
Dacic ka kėrkuar nga institucionet e Kosovės, legjitimimin e strukturave tė sigurisė sė Serbisė, tė cilat me vitet tė tėra veprojnė nė veri, nė mėnyrė ilegale.

“Serbia, strukturat e veta nuk do t’i largojė, por do tė kėrkojė nga Kosova qė t’i njohė ato si legjitime. Kėshtu qė besoj se duhet tė presim raundin ri tė bisedimeve pėr tė parė se ēfarė do tė diskutohet pėr kėto struktura”, theksoi Kursani.
7--


Ndryshe, qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė nė, veri tė vendit, veprojnė strukturat ilegale tė sigurisė. Ndonėse institucionet e vendit kanė kėrkuar zhbėrjen e tyre, ato kanė qenė tė pafuqishme pėr tė ushtruar sovranitetin nė kėtė pjesė tė vendit.
8--

Edhe faktori ndėrkombėtarė ka kėrkuar vazhdimisht qė Serbia tė tėrheqė strukturat ilegale nga veriu, por kjo e fundit, nė bisedimet nė Bruksel ka kėrkuar zyrtarizimin e tyre nga institucionet e Kosovės.
9--

serbia mund te ben q ti teket e te kerkoj qka ti teket sepse do ta ket perkrahjen e gjith botes kunder shqiptarve -nuk ka komb ne bote qe i del para serbise e i thot mjaft me keto shizofreni pushtimesh e egersi -qe je duke ndikuar me rrezik ne njerzim -
Armata kombtare shqiptare Aksh Ishte vetem nje reklame maskash lojrash dhe patriotizem ilegal folklorik -asgje nuk ka profesionale te pregatitur kombi shqiptar do te duhej ti kishte te shkolluar nijiqndmij diverzant dhe oficer ne turqi ne format ma sekrete e ne amerike -dhe vetem ather mund te te thuhej diqka se mund te organizohet mbrojtje profesionale e teritoreve shqiptare-
10-
e jo disa paramilittare te vrasin nga njizet mij civil por nji shqiptar te arrij te shfarose 100 shkie keshtu duhet te jet demtimi i armikut me llogari te sakta planesh shkencore duke mos arrit aspak serbi te preke civilet shqiptar ne asnje lloj forme ather mund te quhet popull i aft per mbrojtje elufte te denje dhe qendrese e fame ne boten njerzore
11---

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 20-01-13 nė 17:32
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 13:51   #2016
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pllaken perkujtimore tė renėve dėshmorve ne preshevė

- duhet ngritur ne te gjitha qytetet e kosoves dhe te shqiprise
-si shenj jo vetem proteste por edhe perkujtimi te shqiptarve -
deshmore e vlere historie e kujtese te luftarve dhe luftrave kombtare
si dhe per inate te serbise -
-
sllavo qetniket serbo qetniko pansllavet shkie nuk mund ta shlyejne historine
e shqiptarve-

dhe kujtesen historike t e shqiptarve ne trojet e tyre te trashguara-

siq jan munduar neper shekuj te bejne keto bisha pasnlalvo grabitqare-

Pas ketij shkrimi ketu si ide dhe shkrim qe po e shkruaj -
qe po e shkruaj ne ket forum -
dhe si dokument me date ideje dhe gjurme te nje ideje shkrimi -
pritni tash kur te dalin me ide neper televizion-
e mediat te tyre duke bertite
ne media sali berisha e hashtim thaqi behgjet pacolli e te tjeret plot me plagiatizma
-
per ide te ndertim te permendores perkujtimore neper qytete shqiptare -

e ta para qesin si ide te tyren
-pasi ta ken lexuar ne internet spiunet e tyre qe rrijne kujdestar neper internete -duke pervetsuar ide te tjerve dhe i paraqesin si te vetat neper media -
pritni tash dhe ndegjojani krismen plagiazimave binduni vet lexues te dashur

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 21-01-13 nė 13:55
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 16:47   #2017
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ata qė vranė e vrasin
disa nga ata jan gjallė-
nga autori shqiptarė xhelal ferizi
disa per se gjalli kan vdekė
-disa vdiqen disa nga flliqėsia
-nga ndonje mendjemadhsia
disa kan vdekė per se gjalli
sepse varre te gjalla
koha i shpalli

disa vdieqn nga lakmia
---e disa nga akulli i shpirtit
- e disa nga ftoftėSia
disa nga hingirizia-
- e disa
nga buzet prej llastiku..
qe kurre nuk kan qeshė me zemer-
-- atyre edhe syri
e qerpiku-
-ne lakmi ju ka levizė
vetem per emer
e lavdi
-- ata kan vdekė
per nje pike lavdi--
---ata kan vdekė
edhe nga vesi-
-e nga interesi--
jan tha
--dikush vdiq si shqipfols
e dikush si shkja--
-disa vdiqen si kurva
e disa e kurvarė
-e disa si rruspija
-disa vdiqen te gjallė
-e disa nga servilia
nga autori ne mergim i mergur xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 17:12   #2018
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E tmershme esht smundja palologjike
autori xhelal ferizi
smundje e shfrenuar

mbi shqiperine etnike
e genjeshtra e degjeneruar

e urrejtja shkavellore
dhe lakmia
e pansllavia
e thika
qe msyne tokat arbnore
qe msyne djem e qika
qe msyne shqnpine atnore
ne bote nuk gjendet e tika
per veq lojrave djallzore
e lojrat e pa kufij
e ndra politika
e pa mshira e zeze egersi
e pa mshira pa drejtesi
e ne fyt gjith far kurthe e hale
sa shum vuan toka
e fusha e male
sa shum te djallzuara koka
globin q ee hane ngadale

autori xhelal ferizi

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 21-01-13 nė 17:13
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 18:04   #2019
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nje nder faktoret poashtu me rendesi qe shkaktoj nderhyrjen e natos
dhe bombardimeve kunder serbise -per veq gjenocidit masiv te popullates

isht e qėndresa e forte e Uqk s q e u bė faktor poashtu pėr ndėrhyrjen e amerikes dhe natos
-“qe nderhyri kundėr agresionit e etnocidit shfarosės qetniko kanibal serbo rusos pans sllav nė Kosovė.

NATO-ja e udhėhequr nga Presidenti i SHBA, Bill Klinton,
nė bashkėveprim luftarak me UĒK-nė,

e mposhti regjimin terrorist qetniko kanibal tė Beogradit
dhe dhe kriminalein kanibalin gjaksor t e luftės se pa barabart mposhti qetnikun Sllobodan Millosheviē dhe bėri qe tė kapitullojė pa kushte ushtria pansllave qetnike kanibale dhe grupet vrastare
paramilitare qetnike kanibale

dhe e detyroj tė tėrheqet nga kosova numrin e forcave gjaksoret vrases nga Kosova
nė qershor te vitit 1999 ku per here te pare pas kaq shekujsh kosova sa do pak ndjeu eren elirise
nga pushtuesit shekullore vrases kanilet egersira qe gjithmone ishin ne epeersi te armve dhe xhelat te pa mshire
neper shekuj kunde rnji populli te lashte autokton.
Vetėm nė kėtė luftė ēlirimtare kaq te mundimshme dhe dhunime ndaj femrave e masakra te papara ne foshnje djepa fmi civili qytetar te pa fajshem

megjith kushtet teper te veshtira dhe krejt te pa barabarta ne beteja
populli i Kosovės la nė fusha tė betejave tė pabarabarta mbi 2000 dėshmorė,

20.000 viktima e shum invalid lufte, mijė viktima tė zhdukura pa lėnė gjurmė.


Qė nga vitet 1876-1878 pa folur pėr mesjetėn e hershme e kohen e vonė kur vėrshuan turmat sllave nga karpatet dhe nga shun ane andej kah endacakerite ku ishin neper skutat e stepat e Rusisė
ata vershuan egersisht nė Ballkan si te uritur dhe te qajkerisur te poshter dhe vrases dhunues te pisht te ma vlera te pa moral qnjerzor rrebacak zhgjyre dhe fundrrina plaqkitse shergji
vrases te civilve dhunues plaqkits te hiseve shqiptare tapijave e tokave iliriane

ne te gjitha kohrat bene tmerre mjerime te papara mbi popullin tone renkimet dhe dhimbjet qe ata i ka kan sjelle popullit autokton shqiptar ne tokat e veta stergjyshore
nuk mund te pershkruhen me asnje lloj paraqitje per veq se siq jan ndje neper shekuj
sa loti e gjaku e padrejtesia e dhimbja sa zemra nenash ilire shqiptare jan kalle per se gjalli ne at histori te trishtueshme ashpersie qnjerzore e vamnpireske

e , deri nė vitet 1998-1999 egersi epapare ne civilizim

, valėt e egra pansllave panserbosllave pėr grabitjen e trojeve historike iliroshqiptare
dhe gjenocidi e etnocidi racist shfarosės kanibal te ndyre me paftyrsi qe nuk ka pa njerzimi as historia qe kurr nuk mund te krahasohet me asnji qfarosje e sadizem qnjerzor
keto krime kanibale kanė vazhduar valė e ne vathdimsi neper shekuj pa ndale por gjithmone
duke ndodhe te vogla apo te mdha por pa ndepre
-valė uurejtjesh kriminale dhe detale te dhimshme neper kohra vuajtje te tmershme te nje historie polot lot e gjak

pandėrprerje masakra her ma te vogla e hher ma te mdha e qfarosje dhune seksuale turprime poshtrime nga ma te ndryshmet qe ka pa historia njerzore dhe syte e qenjes njerii nese keshtu mund tta quaj“me syrin e njeriut

-prandaj shkaut nuk i harrohet prandaj ndaj shkjaut do te mbetet gjithmone urrejtja
neper shekuj sepse ate qka kan bere ne ne ne popullin tone nuk ka libra qe mund ti shkruajn
zullumet e papare sadiste me kaq dhimbje

prandaj me shka s do te ket pajtim -


. Kėshtu, populli shqiptar, liri dashes e jashtzakonisht e paqedashės,
pėr tė mbrojtur trojet e veta historike, ekzistencėn dhe jeten ne trojet e veta dhe token e e tij, identitetin kombėtar neper shekuj
nga hordhite e barbarisė serbosllavomadhe greke, malazeze, sllavomaqedone, tė ndihmuara nga Rusia cariste e maheret neper shekuj e rusia egersire edhe ajo
nje kanibee poashtu pansllave

qe vepron me aq poshtersi pėr interesat e saj strategjike pansllave per ta bere boten pansllave
, gjatė 130 viteve neper lufta populli shqiptar aq shum u vra por edhe ne beteja
la nė fushat e betejave mbi njė milion e shtatqindmij deshmore njerz ne luftra
qe rane ne beteja dėshmorė pėr liri e pavarėsi te atdheut -

edhe pse gjithmone betejat dhe armet ishin te pabarabarta dhe armiku gjithnji i kishte armet me te mira dhe organizimin ushatrak ne drejtime dhe kushte ma te mira ne armatime e tjera kushteNumer poashtu jashtzakonisht i madh me miliona shqiptarė
jan debuar dhunshėm dhe kan lene troje toka e tapi stergjyshore edhe tokat ne veri te mitrovices leposaviqit ikjet nga bernjaka koloshini shpernguljet e hershme nga zonat ne veri e nga toplica e kosanica leshaku e nga trojet tjera si vranja leskoci porkuplja te ndjekur gjoja
si turq ne masken e maskuar nga propaganda e eueropes dhe sllavizmit gjoja si
myslimanė jan debuar e vendosur nė shkretėtirat e Anadollit, te ndihumuar ne ket qellim edhe nga politika tukre e kohes e cila as s ot nuk ua njeh aty ne trojet turke pakicen dhe etnine
shqiptare, shpernguljet shqiptare kan qene te tmershme neper kushte te mjerueshme te papara nga vuajtjet dhe rrethanat e dhimbshme ne histori tragkjike me gjak e lot
shpernda dhimbshem evuajturt tmerrshem pa kushte ne mjerim e renkime
nėpėr botė deri ne skutat me te ndryshme te botes deri ne nė Australi te shperndare mizorisht
dhe gjithmone shkaqet ishin shkau i shkines rusi pansllavia qe deshti te glalberoj edhe europen
.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 18:33   #2020
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nje nder faktoret poashtu me rendesi qe shkaktoj nderhyrjen e natos

dhe bombardimeve kunder serbise pansllave

-per veq gjenocidit masiv tė popullatesisht edhe qėndresa e forte e Uqk s q e u bė faktor poashtu pėr ndėrhyrjen e amerikes dhe natos -por edhe levizjet e vazhduara shqiptare te perhershme

te cilat u percollen neper histori nga faktori nderkombtar-“ te cilat e internacionalizuan porblemin si dhe vuajtja e te burgosurve politik neper burgje ku amnetsi international gjithmone paraqitte vuajtje te shqiptarvbe ne diskriminimepor keto ishin shkaqet te grumbulluara qe tejkaluan kufijt

dhe ersyet qe Nato Amerika nderhyri kundėr agresionit e etnocidit shfarosės qetniko kanibal serbo ruso pans sllav nė Kosovė.Nato -ja e udhėhequr nga presidenti i Shba , bil klintonibashkveproi ne bashkėveprim me luftarėt e uqk s ,dhe e mposhti regjimin terrorist qetniko kanibal tė Beogradit -

dhe dhe kriminalin kanibalin gjaksor t e luftės se pa barabart-

mposhti qetnikun famkeq me te poshtrin njeri te te gjitha kohrave

kriminelin kanibal egersisen sllobodan millosheviē

dhe bėri qe tė kapitullojė serbia kanibale pa kushte -

dhe ushtria pansllave qetnike kanibale dhe grupet vrastare

kanibale egerssia e ndyre dhe e pa ftyre qnjerzore paramilitare qetnike kanibale-dhe e detyroj kanibalizmin pansllav tė tėrheqet nga kosova

si dhe poashtu numrin e forcave gjaksoret qetniko vrases kriminal nga Kosova e shum vuajtur neper shekuj

---

Ndodhi nė qershor te vitit 1999 ku per here te pare pas kaq shekujsh

kosova sa do pak ndjeu eren e lirise dhe kjo dukej e pa besueshmeqe u qlirua populli i shum vuajtur shqiptar u qlirua nga pushtuesit shekullore-

vrases kanibalet egersira-qe gjithmone ishin ne epeersi te arm ve dhe ishin kasap xhelat te pa mshire

ndaj popullates se pambrojtur neper shekuj kunde rnji populli te lashte autokton-

.

Vetėm nė kėtė luftė ēlirimtare kaq te mundimshme dhe dhunime ndaj femrave e masakra te papara ne foshnje djepa 'f'mi civili e qytetar te pa fajshemmegjith kushtet teper te veshtira dhe krejt te pa barabarta ne beteja -

populli i Kosovės la nė fusha tė betejave tė pabarabarta mbi 3000 dėshmorė,20.000 viktima e shum invalid lufte e te poshtruar aq shum sa nuk dihet numri te rrahur sakatosur te fyer te neperpekmbur plaqkitur plagosur

e femra te dhunuara , e sa e sa tjere me mija e shkatrrime e viktima tė zhdukura pa lėnė askund gjurmė te tyre qe a s sot nuk ka shenja se ku jan

.

Qė nga vitet 1876-1878 pa folur pėr mesjetėn e hershme e kohen e vonė kur vėrshuan kanibalizmat hordhi sllave nga karpatet dhe nga shun ane andej kah endacakerite e skutave ruse ne stepa ku ishin neper skutat e stepat e rusisė

ata vershuan egersisht me nje kanibalizem te papare egersie nė Ballkan

duke vra pre gri masakrue djege e shkatrrue jo vetem ne kohrat eketyre shekujve por edhe me heret qe nga shekulli i shtate i atyre kohrave sllavet

si te uritur dhe te qakerdisur me gojra te pergjakura

si te poshter dhe vrases dhunues te prisht ne qdo moral

te ma qnejrzor shum shkatrrues te vlerave njerz te eger egersira te pa vlera te pa moral qnjerzor rrenacak zhgjyre te papapara egersie e dhune bizare dhe fundrrina plaqkitse e belagji e shergji te pa civilizimvrases te civilve dhunues plaqkits te hiseve e fiseve e tapijave stergjyshore iliro shqiptare te tapijave e tokave iliriane -

ne te gjitha kohrat bene tmerre mjerime te papara mbi popullin tone renkimet dhe dhimbjet

qe ata i ka kan sjelle popullit autokton shqiptar ne tokat e veta stergjyshore

-nuk mund te pershkruhen me asnje lloj paraqitje sepse jan aq te dhimbshme sa qe veshtire esht te pershkruhen-per veq se siq jan ndje neper shekuj ato dhimbjesa loti e gjaku e padrejtesia e dhimbja sa zemra nenash ilire shqiptare jan kalle per se gjalli pa asnji faj ne at histori te trishtueshme ashpersie qnjerzore e vamnpireske pasnllave -

e , deri nė vitet 1998-1999 egersi e papare ne civilizim, valėt e egra pansllave panserbosllave pėr grabitjen e trojeve historike iliroshqiptare-dhe gjenocidi e etnocidi racist shfarosės kanibal te ndyre me paftyrsi

qe nuk ka pa njerzimi me egersi qe as historia qe kurr nuk mund te krahasohet me asnji qfarosje e sadizem qnjerzor siq kan vepruar sllavet

kunder shqiptarve neper shekuj me vrasje varje burgosje sakatosje syrgjynosjeketo krime kanibale kanė vazhduar neper vale shekujsh e ne vazhdimsi

rrenqtethse neper shekuj pa ndalė e dhimshem por gjithmonė

duke ndodhė dhimsbshem her te mdha e her ma te vogla po por pa ndepre

vazhdonin te tmershme kanibale masakra-valė uurejtjesh kriminale dhe detale te dhimbshme

kunder popullit te pa fajshem

ne token e vet neper kohra vuajtje te tmershme te nje historie plot lot e gjak-

-pandėrprerje-me masakra her ma te vogla e her ma te mdha -e qfarosje dhune seksuale turprime poshtrime-nga ma te ndryshmet -qe ka pa historia njerzore dhe syte e qenjes njerii-nese keshtu mund tta quaj“me syrin e njeriut-prandaj shkaut nuk i harrohet zullumi i pa pare ne histori

prandaj ndaj shkjaut do te mbetet gjithmone urrejtja e jone neper shekuj dhe hakmarrja -neper shekuj-sepse nuk mund te shlyhet e keqja qe ka ndodhe neper shekuj-

sepse ate qka kan bere ne ne ne popullin tone nuk ka libra qe mund ti shkruajn

zullumet e papare sadiste me kaq dhimbje -

prandaj me shka s do te ket pajtim -

. Kėshtu, populli shqiptar, liri dashes e jashtzakonisht e paqedashės,pėr tė mbrojtur trojet e veta historike,

ekzistencėn dhe jeten ne trojet e veta dhe token e e tij, identitetin kombėtar neper shekuj -nga hordhite e barbarisė serbosllavomadhe greke, malazeze, sllavomaqedone,

tė ndihmuara nga rusia cariste e ma heret neper shekuj e rusia egersire

edhe ajo

nje kanibee poashtu pansllave-qe vepron me aq poshtersi pėr interesat e saj strategjike pansllave -per ta bere boten pansllave -

, gjatė 130 viteve neper lufta populli shqiptar-aq shum u vra por edhe ne beteja -

la nė fushat e betejave --mbi njė milion e shtatqindmij deshmore -njerz- ne luftra

qe rane ne beteja dėshmorė pėr liri e pavarėsi te atdheut -edhe pse gjithmone betejat dhe armet ishin te pabarabarta-dhe armiku gjithnji i kishte armet me te mira dhe organizimin ushatrak-ne drejtime dhe kushte ma te mira ne armatime e tjera kushte -

Numer poashtu jashtzakonisht i madh me miliona shqiptarė -

jan debuar dhunshėm ---dhe kan lene troje toka e tapi stergjyshore- edhe tokat ne veri te mitrovices-

leposaviqit-albanikut-

ikjet nga bernjaka koloshini shpernguljet e hershme nga zonat ne veri e nga toplica e kosanica leshaku -e nga trojet tjera si vranja leskoci prokuplja te ndjekur

- gjoja -

si turq---

ne masken e maskuar nga propaganda e eueropes dhe sllavizmit-gjoja si

myslimanė jan debuar e vendosur nė shkretėtirat e Anadollit,

te-ndihmuar ne ket qellim- edhe nga politika turke e kohes-e cila as s ot nuk ua njeh aty ne trojet turke pakicen dhe etnine

shqiptare-

shpernguljet shqiptare kan qene te tmershme neper kushte te mjerueshme -te papara nga vuajtjet dhe rrethanat e dhimbshme ne histori tragjike me gjak e lot -

shpernda dhimbshem e vuajturt tmerrshem pa kushte ne mjerim e renkime -

nėpėr botė deri ne skutat me te ndryshme te botes -

deri ne nė Australi alaske zelande te shperndare mizorisht -

dhe gjithmone shkaqet ishin shkau i shkines rusi pansllavia -qe deshti te glalberoj trojet ilire komplet edhe europen -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 18:40   #2021
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

A ka ma i zi
se emri shkja
a ka ma djallė
ma demon
a ka ma i zi
ne glob ku njerzia jeton
a ka ma te zi se ata
mbi globin tonė
o dhe
ti u krijove
edhe me qiell
me male
me pllaja
e lugina
me bjeshke te mdhaja
o dhe
po pse krijove shkje
e shkina

do te qajne kombe e fe
neper mot e stina
me lot e gjak
si prrue e she
do te derdhen
nga bishat qe erdhen nga stepat
o ata erdhen
qe te vrasin
me gri e me pre
qe ti permbysin djepat

e popuj te mos lene mbi dhe
vetem qyqet e dijne kah shkrepat
qe kan qa me lot
e dje pardje
neper shekuj e mot
qohuni o kombe e fe
mos leni shkje mbi dhe
as qetnik
se loti mbi dhe
njerzise do ti pike
sa te jen rus e shkje
me hangjarr
e me thike
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 19:19   #2022
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ai qe nuk bashkohet ne funksion te arritjeve te larta zhvillimore kombtare- e nuk bashkohet ne bashkim per qellime te dobishme e ne sherbim te dhenjes se dores e krahve siq duhet te ja jep shqiptari shqiptarit -
poashtu per te bashkuar mendjen dhe kapitalin -forcen krijuese forcen masive perparuese-
- per zhvillime ekonomike si dhe te prorgesit te ideve-
te atdheut te individit te ndihmave te krdive bashkpunimit perparimit te te gjith ne shqiptarve
te te perparimit te forces shtetrore kombtare atdhetare-duke u bashkuar ne formen jetike te gjith per nji e nji per te gjith -te gjith ata qe nuk veprojne ne kesi lloj drejtimi jan tradhtar
dhe detmojne interesat e kombit

- ai qe shqiptarin e len jasht organizimit jasht rrjedhave ne mohimne nen hije ne poshtrime jasht kombit jasht aftesive emundsive jasht vlerave jasht integrimeve jasht meritave jasht perkrahjes ai esht shka shkine katil zuzar antikombtar dhe apsak qytetar i nderit e asapak patriot

-
A i shqiptar q e elen shqiptarin e vet jasht fuqise vepruese dhe mundsive per te gjallruar
e per ti integruar si qytetar i vendit per veprim dhe prodhim ne te miren e atdheut

dhe e len te izoluar e te harruar ne rruge te mohimit -

e nuk e perfshine ne nje pune e kontribut dhe afrim ne bashksine e atdheut
te bashkombasve e ta afroj per si bashkombas sa ma mir ete integruar per sherbim e per
atdhe e shoqeri e interesa kombtare qytetare shtetrore-

kombtare nacionale zhvilluese - dhe me psihtrime e mohojne ai person qe ben keto veprime negative apo ata persona jan anti shqiptar ata q eveprojne ashtu dhe bejne keso demtimesh
te njerzve tone dhe potencialit tone njerzor
---
Poashtu ai sistem dhe ajo shqoeri e ai individ-

qofte biznismen -

apo politikan deputet ose pergjegjs-

ose ne qfar do pozite ai paraqitet si demtues i qytetarit indidvidit si
esht demtues i intresave kombtare- masive -te mases se gjere te masave te gjera ekombitndersa ata q e jan pergjegjs per te organizuar -

shqiptarin e nuk e organizojne ne funksion te aftesimit per zhvillimit ai ose ata jan e esht tradhtarė-


i kombit -

armik sabotatorė i kombit zhvillimit qyteterimit idealeve te njerzise per zhvillime -
sepse pa individin nuk mund te zhvillohet shqoperia masive as shteti e a skombi e atdheu
-ai ose ata q e veprojne keshtu negativisht ndaj individit shqiptar
apo ata qe veprojne ashtu jan te lig dhe ka interesa anarkiste
per te demtuar njeriun dhe qeshtjen kombtare -


-Shum politikan dhe biznismen shqiptar kan kaluar ne egoizem-

dhe ne klane sabotuese dhe e kan lene krejtesisht qytetarin shqiptar pas-


ne rruge ne udhkryqe dhe nuk e zhvillojne qytetarin e lene te pa organizuar-


dhe keto klane jan armiqsore dhe sabotues antikomb e antishqiptar-


me bindje po them se nga politikanet tane populli me energji te forte para institucioneve politike
te grumbulluar-

duhet te kerkojne llogari nepermes protestave masive te kekrojne llogari per sjellje te tilla
nga pergjegjsit e shtetit pse sillen keshtu ata me popullin-

dhe individin shqiptar-

pra jan pergjegjs e dhe ata qe i kan zene pozitat e shtetit -

dhe kombi po mbetet akoma ma i varfri ne bote ne europe etj-


Nese shohim korene e jugut firmat e korese se jugut-

zhvillimin e korese se jugut nje komb krejt ne skute te azise dhe kontinentit -

nese i shohim ata se si doli ne qender te vemendjes me zhvillim teknik eknomik
per shembull firma samsung fimr lg -

e sa firma koreane industria e automobilave e tj elektronika-ata ecen perpara duke rrespektuar individin qytetarin duke e angazhuar secilin ne veprim -
ndersa per te ne ne tokat shqiptare mund te them hapur se kjo ne vendin tone sabotohet -
dhe individi poshtersisht shkelet me perjashtim te klanit te interesit sistem ky i poshter -
dhe krejt fund e krye antikombtar sabotues

------------
pikrisht nga tradhtia dhe politika dehtruktive e vendit dhe individve kalnore po ndodhe kjo-


sepse trojet shqiptare kan mjaft ingjenjera e teknolog e pasanik miljoner
kreator inovator por ata duhet organizuar dhe bashkuar se bashku me ssecilin individ ne veprim-

-
N e ket qellim jan penguar njerzit qe kan dashte te bejne iniciativa te tilla te bazuara ne menyra te frmuluara

poash tu nji nder ata isha edhe un ne keto lloj iniciativash por me kan penguar te gjith ata
harbut -

qe e kan parane karrieirzmin dyftyrsine dhe fryhen sot si bretkosa e llomotisin me prpopaganda -
boshe te pa rezultate -
propagandojne ne media gazeta e televizion e jan pseudo patriot -

e genjene -

ata jo vetem qe nuk me kan perkrahur ne ket dreejtim -

por me kan heshtur qellimisht ne menyre q e te mos dalin keto qellime ne ata njerz
progresiv ne siperfaqe kombtare si psh zhvillimi bashkimi
dhe perpjekjet e bashkuara ne luften e e madhe kunder varfrise kombtare shqiptare --

GJITH ATA SHARLATAN QE GRABITEN PARANE DHE U VUNE NE DREJTIME GJOJA SI DREJTUES E
SI NJERZ GJOJA TE MDHEJ JAN VETEM KLANE SABOTUES E ARMIQSOR E ANTI SHQIPTAR

E DHE SABOTOJNE IDETE PROGRESIVE KOMBTARE TE ZHVILLIMIT TE KOMBIT -URREJTJA NDAJ QDO PERPARIMI DHE PRIRJA PER KLANE UTOPI E SABOTIME PER QIFLIGARIZEM
PROFITERIZEM

E FEUDALIZEM -


QE NUK KAN AS LIDHJE ME DEMOKRACINE DHE ZHVILLIMIN E MIREFILLT PROGRESIV E KOMBTAR
AS TE IDEVE E AS TE BAZAVE TJERA
TE DOBISHME PER ATDHE -

ATA PO BEJNE KERDI SABOTUESE NE NDALIMIN EPOPULLIT SHQIPTAR
DREJT ZHVILLIMIT JO VETEM TE INDIOVIDIT POR EDHE TE EKONOMISE

-
ATA KAN EMRA DHE MBIEMRA ATYRE E DISAVE PREJ TYRE PERSOALISHT U JAM DREJTUE DIKURE
QE TE NDIHMOJNE POPULLIN INDIVIDIN NE QELLIME KOMBTARE

ATA ME KAN INJORUAR JO VETEM MUA POR EDHE POPULLIN

DHE KAN LENE NE BALT EDHE MUA EDHE POPULLIN E KJO ISHTE NISME
PARA SHUM VITESH - DHE ATA KAN GENJYE-

ATA NUK E KAN ASNJE IDE TE SHENDOSHE PERPARUESE SHQIPTARE -

POR VETEM SABOTUESE-


DHE ZVARRITSE-- QELLIME PROFITERE KLANORE -

DHE KAN HALL DHE SYNIM SE SI E SI TI ZAPTOJNE MEDIAT DHE TE PARAQITEN SI KArrierist t
E GRUPORE TE SMURE PER LAVDI KLANE EPUSHTET

T e smure POR dhe duke u lavdruar klanin e tyre dhe vetem klanin
e korruspionin me rrena e demagogji te smure mjerane para popullit
shesin dallavere
e ne fakt kombi shteti yne per absurd e per qudira te paparara ne historine enjerzimit
mu ne mes te europes vuan nga skamja dhe varfria e mos zhvillimi -

pra poshte keta tradhtare qe fryhen si politikan dhe pasanik e klanore-

populli duhet ti largoj keta me force prej karrige e prej pozitave -

sepse keta pengojne potencialin e kombit ---

--ne qdo aspekt te zhvillimit pengojne -

dhe jan klane te lidhura per interesave te ngushta te rrjetit te tyre klanore e mahallave
te tyre politikaneske karhinariste e fiseve primitive familjarizmave e bandave e haraqit

e sabotuese e demagogjive prrallagjike qe nuk kan kurfar vlerash empcionesh patriotike

per veq synimeve ne zverritje dhe sa ma gjat -

si dhe te mjerojne atdheun e mjere se kosova e shqiperia te jen ne skamje e varfri
ku shqiptart kurre nuk do te jen faktore jete as afrimimi

ne asnji progres

por gjithmone do te varen per litarit nga skamja e deshprimet thyerjet
per te qeshe bota me ta me mashtrime e demagogji ne saje te ketyre sherbtorve e rrenacakve
qe sherbejne per qarqe te huaja -

dhe dhunojne vullnetin dhe ardhmerine ekombit shqiptarė-
autori i shkrimit xhelal ferizi autori jeton ne rrethinen e nürnbergut
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 20:59   #2023
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Aaata tradhtarė
autori xhelal ferizi
tradhtarė
e zuzarė
askund qerdhet e fjales time

askund vend
metafores nuk mi lan
mesatheve te lotit
e te motit
meszaheve te shpirtit
per komb e atdhe
e per fe

as hise
as vatan

ata
e kohrat pise
e i ziu dushman
s me lan askund hise
ata zaptuan
uzurpuan
dhe e atdhe
e fole
e mua nga atdhe me ndanė
edhe ata
qe dikure
nat e dit
punonin me shkje
ata q eme shkje jan rritė


vargun e fjalen
duke e ndjekė
,me mizore te tyre maskė
e tinzri
sorrat me laraske
e e maska rruspi

me te zgjaturen dorė
me kurvri
e dinakeri

me veglen shqipfolse tė gjorė
mbollen sa e sa hilegji

e pėr tė minuar qdo varg
kur un qaja me mesazhazhe kombtare

nė metafore
e ne elegji
peer shqipni
per liri
e atdhe

ata me mbanin ne pranga
me mbanin srygjyn larg
thua s e mbi dhe
s ka
e s do te ket shqipni
e tash
perseri
ata
me te huaj e me shkja
po bejune tregti
mbas shpiness e atdheut
po ngrisin dolli
e un per seri
ne harrim
ne merzi
un e vargu im
pa atdhe
pa shqipni
e ata
per seri
ne mbreteri
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 21:26   #2024
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po ju
a jeni te fares arbnore

a nuk ndjeni
denesjen time
neper renkime metafore

te qdo vargu nga larg
e dhimbjet per trojet arbnore

e te metafores kohore

po ju
a nuk shihni
o vllezer
qe un me varg arti
jam lirik
e epik
e jam poet
jam shqiptarė
ne te gjitha format
mund tė shkruaj
nga deti ne det
po mergoj
po lotoj
e ne breg
po bie per dhe
e her po mallkoj
e askund nuk gjej atdhe

un shpirte zjarrti
jam renkimtarė

jam vargatar

e ju
si te doni vet
ndjeheni
e her si ne pazarė
shkoni e
per seri
ktheheni
nga udha ne udhė
udhtarė
her zhgenjeheni
e her theheni
e mbi vargje kaloni si kalimtarė
nuk di si do te shpreheni
kur vargu im
e loti im te jet tharė
e mbi nje varr
nje gurė
e ndonje zog
bilbiltarė
do te thot
ketu pushon nje mergimtarė
krijimtarė
qe vargjet e kohrat i lau me lot
cili do te jet syri juaj me qerpik
kur vargu ma nga qielli i shpirtit
fjale nuk do te pikė
q do te thot emocioni juaj
si do te mbije nodnje ndjenje
ne dheun etnik


un
shkruaj
edhe per ju
o mergimtarė
e ju ne atdhe
atje kahdo rrini
ju qe me assnje diell
s me keni nxe
e hani e pini
atje
kur zogu i merguar
qane per fole
ju
qe nuk ma lat
nje lot
ne atdhe
nje grusht dhe
e pak hise
e dhe

i kujt jam un
a e dini
pse keshtu
pse

qejfet
aq shum i pini
e pasi te hani
e te epini
emocionet ftoft i
i ngrirniqe habitė

me jeni

sikur diqka shkrini

neper halle
qe koken
nuk e ktheni
dukeni si hije mbi zalle
e dhe
me nnje fe
qe nuk ishte as dje
as pardje
e sot
me nje tjeter mot
e mode

thue se kur s ju mbrrini
ndoj germ e vargut
ne shpirt

sa nji kokerr zalle
nuk flisni dot

dhe ansjiher
nuk u ngritet
ne vetedije

art

me pa ne germa
e interpret
as kur nga lart
ju vjen si shi
e det
ankimi
e fjala vet
e nga jeta ne jetė
shpirti i fjales vvet

po ju
a jeni
qenje te gjalla
a jeni hije
damare a keni
e gjak
ndonje far shpirtesie
sa do pak

kur vargjet
po rrjedhin
gjithkah
gjak
e fjalė
po mbledhin
e secili zambak ne fletė
kekron jete
e fjala
me sa si

si det
edhe gureve ju jepe jetė
e mishi
e syri juj
nuk flet
as goja
thua
se ju ka ra ploja
vet
e mishi juaj
nuk ka gjak
as jetė
gjithqka me duket e huaj
edhe plisi vet

perse
koken
se ktheni aspak
ku sh jeni ju
e ky lloj mishi
e shekulli
qe quhet shqip
ne ket jete

a e shihni s e po thrras
me varg gjithkah
po pbertas
e pelcas
po ngas
neper gure e dhe
e kombe e fe
per atdhe
o
fise
e dyer bujare
o shqiptar
e shqiptare
e ju
stine
qe dini shqip
un me gjuhe cicerimtare
nga dega ne dege
e ne qdo pip

gjuhė nane
thrras shqip

e shqip gji
vargjet e mia
kan pi
e nina nana
u ka thanė

me kangė legjendare
ndooj ninull
a baladė
tregim
nga dheu im

per tu rritė
me dashuri


po si nuk sheh ti
o ti
ketu
i pari
e i dyti
e i treti

Bajraktari'
pasaniku
kur po flet loti
e qerpiku
e stina emoti
kur koha aq dhimshem iku
kur flet djehja pardjehja
e soti
kur sot zgerdheshet armiku
e ju ngrini
e rrini
e mua
me loton me malle qerpiku
a h hani e pini
se edhe ky shekull iki
e zogu dikah
ne ndonje dhe te huaj
per seri
pa kthim iku
e nuk po gjene shqipni
e fole
e loti
mbi sqep i piku
e ju perseri
si dje e pardje
rrini
e hani
e pini
dukeni ngri
ringjalluni
qe te quheni
gjalleri
mbi shqipni

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-13, 21:40   #2025
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,530
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po ju

a jeni tė fares arbnoresidukeni si gurė

te heshtur

a nuk ndjeni

nje lot sa deti

qe po vjen

me ndjenjesie denesjen time

neper renkime metaforete qdo vargu

nga larg

e dhimbjet per trojet arbnore

e te metafores kohorepo ju

oha nuk shihni

o vllezerqe un me varg arti

jam lirik

e epik

e jam poetjam shqiptarė

ne te gjitha format

mund tė shkruajnga deti ne det

po mergojpo lotoj

e ne bregpo bie per dhe

e her po mallkoje askund nuk gjej atdheun shpirte zjarrti

jam renkimtarėjam vargatare jusi te doni vet

ndjehenie her si ne pazarė

shkoni e

per seri

ktheheninga udha ne udhė

udhtarėher zhgenjeheni

e her thehenie mbi vargje

kaloni si kalimtarė

nuk di

si do te shpreheni

kur vargu im

e loti im

te jet tharė

e mbi nje varr

nje gurė

e ndonje zog

bilbiltarė

do te thot

ketu pushon

nje mergimtarė

krijimtarė

qe vargjet

e kohrat

i lau me lot

cili do te jet syri juaj

me qerpik

kur vargu

ma

nga qielli

i shpirtit

fjale

nuk do te pikė

q do te thot

emocioni

juaj

si do te mbijenddonje ndjenje

ne dheun etnik

un

shkruajedhe per ju

o mergimtarėe ju ne atdhe

atje kahdo rriniju

qe me asnje diell

s- me keni nxee hani e pini

atjekur zogu i merguar

qane per fole

ju

qe nuk ma lat

nje lot

ne atdhe

nje grusht dhe

e pak hise

e dhei kujt jam un

a e dini

pse keshtu

pseqejfet

aq shum i pini

e pasi te hani

e te e pini

emocionet ftoft i

i ngriniqe habitėme jenisikur diqka shkrinineper halle

qe koken

nuk e kthenidukeni si hije

mbi zalle

e dhe

me nje fe

qe nuk ishte

as dje

as pardje

e sot

me nje tjeter

mot

e modethue se

kur s ju

mbrrini

ndoj germ

e vargut

ne shpirtsa nji kokerr zalle

nuk flisni dotdhe asnjiher

nuk u ngritet

ne vetedijene artme pa

ne germa

shoirta sa malete interpret

as ather

kur

ju

perseri

si shinga lart

ju vjen

si shi

e det

ankimi

e fjala vet

e nga jeta

ne jetė

shpirti i fjales

vetpo ju

a jeni

qenje te gjalla

a jeni hije

damare

a keni

e gjak

ndonje far shpirtesie

sa do pakkur vargjet

po rrjedhin

gjithkah

gjak

e fjalė

shekujt e shpirtit

po mbledhin

e secili zambak

i thyer

ne fletė

kerkon jete

e fjala

me sasisi detedhe gureve

perpjekje

ju jepė

e jetė

e mishie syri

i juaj

nuk flet

dikah tjeter

jan tretė

nuk e dini

as vet

as gojathua

se ju

ju ka ra

ploja

vet

e mishi juaj

nuk ka gjak

as jetė

gjithqka

me duket

e huaj

edhe plisi vetperse

koken

se ktheni aspak

ku sh jeni ju

e ky lloj mishi

e shekulli

qe quhet shqip

ne ket jetea e shihni

s e po thrras

me varg

gjithkah

po bertas

e pelcas

po ngas

neper gure

e dhe

e kombe

e fe

per atdhe

o

fise

e dyer bujare

o shqiptar

e shqiptare

e ju

stinė

qe dini shqip

un me gjuhe

cicerimtare

nga dega

ne degė

e ne

qdo pipe gjuhė nane

thrras shqipe shqip

fjala jep gji

e

vargjet e mia

shqip

kan pi

e nina nana

u ka thenė

me kangė

legjendare

ndooj ninull

a baladė

tregim

nga dheu im

nena shqipniper tu rritė

me dashuri

po si

nuk i

sheh

ti

o ti

ketu

i pari

e i dyti

e i tretibajraktari'

pasaniku

ngrirėtari

kur po flet loti

e qerpiku

e stina

e moti

kur koha

aq dhimbshem

iku

kur flet djehja

pardjehja

e

soti

kur sot

zgerdheshet

armiku

e ju ngrini

e rrini

e mua

me loton

me malle

qerpiku

a h hani

e pini

se edhe ky shekull

iku

e zogu

dikah

ne ndonje dhe

te huaj

per seri

pa kthim iku

e nuk po gjene

shqipni

e fole

e loti

mbi sqep

i piku

e ju perseri

si dje

e pardje

rrini

e hani

e pini

dukeni ngri

ringjalluni

qe te quheni

gjalleri

mbi shqipniautori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.