Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-08-07, 23:58   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Burrat viktima tė dhunės nė familjet kosovare, ata rrihen nga gratė e tyre

Burrat kanė filluar tė jenė viktima tė dhunės nė familjet kosovare, tė cilėt po rrihen nga gratė e tyre. Rajoni i Ferizajt prin me rastet mė tė shumta, ku prej 49 rasteve tė raportuara nė polici, vetėm 2 raste viktima janė femrat, ndėrsa nė 47 meshkuj. Burrat e kėtij vendi, fajin e hedhin te ndėrkombėtarėt, tė cilėt u kanė dhėnė shumė tė drejta femrave.


Besiana Xharra

Ferizaj, 26 gusht
Paslufta ka degjeneruar gratė nė Kosovė, tė cilat po mbėshteten te ndihma e ndėrkombėtarėve dhe pėr njė cikėrrimė, mė tė voglėn, qė kanė me burrat e tyre, ju bėrtasin atyre. Nuk i dėgjojnė fare, madje edhe i sulmojnė shpesh ata. Kėshtu kanė thėnė disa prej meshkujve qė jetojnė nė qytetin e Ferizajt, pėr gratė e atij vendi.
Sipas statistikave policore, Ferizaji ėshtė rajoni mė i dalluar nė Kosovė, qė pėr dallim nga e kaluara, kur gratė kanė qenė gjithmonė viktima tė dhunės nė familje, sot janė burrat. Vetėm gjatė kėtij viti, nė Ferizaj prej 49 rasteve tė raportuara pėr dhunė nė familje, 2 viktima janė femra, ndėrsa 47 meshkuj.
Kėtė dukuri tė re, banorėt e Ferizajt nuk e mohojnė se ėshtė duke u shpeshtuar nė vendin e tyre, qysh prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės dhe ardhjes sė ndėrkombėtarėve kėtu. Sipas tyre, fajin e kanė edhe ndėrkombėtarėt, tė cilėt e kanė privilegjuar femrėn mė shumė se qė duhet. Dhe femrat thirren se janė tė mbrojtura nga ligji. “Kėtu te ne ndodh e kundėrta, ku gjinia mashkullore ėshtė mė e dėmtuar. Femrat i maltretojnė ata duke u bazuar nė atė se ka kush i mbron dhe se janė ndėrkombėtarėt “, thotė Gafurr Mehmeti, 42- vjeēar, i cili banon nė Ferizaj. Ai tha se femrat janė duke i kaluar kufijtė e lirisė.
Rrahja e burrave nga gratė, sipas Gafurrit, u takon mė tepėr shoqėrive nė transicion, dhe Ferizaj ėshtė mė i dalluari prej qyteteve tė tjera, sepse ka shumė dyndje tė popullatės tė ardhura nga fshatrat - nė qytet. “Kur vijnė kėtu femrat, prej katundit nė qytet, ikin prej kushteve tė kėqija, ato mė nuk kthehen nė fshat dhe kėshtu iu lind edhe konflikti mes tyre dhe burrave, ku ndodh edhe dhuna”, tha ai.
Edhe Verim Zherka, banor i Ferizajt, thotė se prej pasluftės ėshtė tepruar liria e femrės dhe sjelljet e tyre duhet tė ndalohen sa mė parė. “Tė sulmohet burri nuk ėshtė normale”, tha Verim Zherka. Sipas tij, edhe ndėrkombėtarėt kanė faj, meqė po u japin shumė tė drejta grave. Arsyeja tjetėr, tha ai, ėshtė edhe ardhja e disa femrave prej katundit nė qytet. Ato qė kanė qenė tė mbyllura, tani pėrnjėherė janė liruar. Por, ka edhe prej atyre tė rinjve nė Ferizaj, tė cilėt mendojnė se grave iu ėshtė rritur vetėdija dhe nuk iu vjen ēudi se ato sot i maltretojnė burrat.
“Unė mendoj se grave iu ėshtė ngritur vetėdija, dhe nuk mė vjen shumė ēudi qė sot ato i maltretojnė burrat e tyre”, tha Ferdinand Nikolla, njė i ri nė kėtė vend, duke shtuar se jo ēdoherė femra duhet tė jetė viktimė.
Pėr dallim prej gjashtėmujorit tė dytė tė vitit tė kaluar, ku nė Kosovė ishin raportuar 639 raste tė dhunės nė familje, gjashtėmujori i parė i vitit 2007, shėnon me 557 raste raportuara, tregojnė raportet te Shėrbimit Policor tė Kosovės. Rajoni qė dallon prej tė tjerėve nė Kosovė, ku viktima janė meshkujt, ėshtė Ferizaj. Pastaj rajoni i Prishtinės prin me 170 raste, ku prej tyre viktimat janė 140 femra e 30 meshkuj, pastaj nė Prizren 69 viktima janė femra, ndėrsa meshkuj 16. Nė Pejė femra 80, ndėrsa meshkuj 22, nė Mitrovicė femra 63 dhe meshkuj 12 dhe nė Gjilan femra 63, ndėrsa meshkuj 19.
Sipas hulumtimeve tė shumta tė bėra nga organizatat joqeveritare, shkaktarėt qė shkaktojnė dhunėn nė familje, nė tė shumtėn e rasteve janė zgjedhja e konflikteve nė familje me dhunė, shkatėrrimi i strukturave tė familjes, rritja nė pėrgjithėsi e jostabilitetit dhe josinqeritetit, por edhe papunėsia qė nė Kosovė ėshtė nė shkallė tė lartė.
Behxhet Shala, drejtor i Kėshillit tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, tha se shumė herė ėshtė shfaqur shqetėsimi i KMLDNJ-sė pėr shkallėn dhe tendencat nė rritje tė dhunės nė familje dhe ėshtė kėrkuar nga institucionet qeveritare qė tė ndėrtojnė politika efikase pėr eliminimin e shkaktarėve dhe pasojave qė shkaktojnė dhunė nė familje. Tė gjitha kėto, sipas Shalės, kanė rėnė nė vesh tė shurdhur.
Linda Gucia, sociologe, njėherit ligjėruese nė Fakultetin e Filologjisė, konsideron se dhuna nė familje ėshtė e shprehur nė ēdo shoqėri, por duke e pasur parasysh faktin se shoqėria kosovare ėshtė nė njė fazė transicioni, dhuna ėshtė mė e shprehur.
“Edhe pse nė Kosovė dhuna ėshtė e shprehur nė njė shkallė tė lartė, ajo fatkeqėsisht heshtet nga vetė femrat, tė cilat nė tė shumtėn e rasteve janė viktima, duke mos pėrjashtuar edhe meshkujt”, tha sociologia Gucia.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-08-07, 00:01   #2
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Burrat kanė filluar tė jenė viktima tė dhunės nė familjet kosovare, tė cilėt po rrihen nga gratė e tyre. Rajoni i Ferizajt prin me rastet mė tė shumta, ku prej 49 rasteve tė raportuara nė polici, vetėm 2 raste viktima janė femrat, ndėrsa nė 47 meshkuj. Burrat e kėtij vendi, fajin e hedhin te ndėrkombėtarėt, tė cilėt u kanė dhėnė shumė tė drejta femrave.


Besiana Xharra

Ferizaj, 26 gusht
Paslufta ka degjeneruar gratė nė Kosovė, tė cilat po mbėshteten te ndihma e ndėrkombėtarėve dhe pėr njė cikėrrimė, mė tė voglėn, qė kanė me burrat e tyre, ju bėrtasin atyre. Nuk i dėgjojnė fare, madje edhe i sulmojnė shpesh ata. Kėshtu kanė thėnė disa prej meshkujve qė jetojnė nė qytetin e Ferizajt, pėr gratė e atij vendi.
Sipas statistikave policore, Ferizaji ėshtė rajoni mė i dalluar nė Kosovė, qė pėr dallim nga e kaluara, kur gratė kanė qenė gjithmonė viktima tė dhunės nė familje, sot janė burrat. Vetėm gjatė kėtij viti, nė Ferizaj prej 49 rasteve tė raportuara pėr dhunė nė familje, 2 viktima janė femra, ndėrsa 47 meshkuj.
Kėtė dukuri tė re, banorėt e Ferizajt nuk e mohojnė se ėshtė duke u shpeshtuar nė vendin e tyre, qysh prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės dhe ardhjes sė ndėrkombėtarėve kėtu. Sipas tyre, fajin e kanė edhe ndėrkombėtarėt, tė cilėt e kanė privilegjuar femrėn mė shumė se qė duhet. Dhe femrat thirren se janė tė mbrojtura nga ligji. “Kėtu te ne ndodh e kundėrta, ku gjinia mashkullore ėshtė mė e dėmtuar. Femrat i maltretojnė ata duke u bazuar nė atė se ka kush i mbron dhe se janė ndėrkombėtarėt “, thotė Gafurr Mehmeti, 42- vjeēar, i cili banon nė Ferizaj. Ai tha se femrat janė duke i kaluar kufijtė e lirisė.
Rrahja e burrave nga gratė, sipas Gafurrit, u takon mė tepėr shoqėrive nė transicion, dhe Ferizaj ėshtė mė i dalluari prej qyteteve tė tjera, sepse ka shumė dyndje tė popullatės tė ardhura nga fshatrat - nė qytet. “Kur vijnė kėtu femrat, prej katundit nė qytet, ikin prej kushteve tė kėqija, ato mė nuk kthehen nė fshat dhe kėshtu iu lind edhe konflikti mes tyre dhe burrave, ku ndodh edhe dhuna”, tha ai.
Edhe Verim Zherka, banor i Ferizajt, thotė se prej pasluftės ėshtė tepruar liria e femrės dhe sjelljet e tyre duhet tė ndalohen sa mė parė. “Tė sulmohet burri nuk ėshtė normale”, tha Verim Zherka. Sipas tij, edhe ndėrkombėtarėt kanė faj, meqė po u japin shumė tė drejta grave. Arsyeja tjetėr, tha ai, ėshtė edhe ardhja e disa femrave prej katundit nė qytet. Ato qė kanė qenė tė mbyllura, tani pėrnjėherė janė liruar. Por, ka edhe prej atyre tė rinjve nė Ferizaj, tė cilėt mendojnė se grave iu ėshtė rritur vetėdija dhe nuk iu vjen ēudi se ato sot i maltretojnė burrat.
“Unė mendoj se grave iu ėshtė ngritur vetėdija, dhe nuk mė vjen shumė ēudi qė sot ato i maltretojnė burrat e tyre”, tha Ferdinand Nikolla, njė i ri nė kėtė vend, duke shtuar se jo ēdoherė femra duhet tė jetė viktimė.
Pėr dallim prej gjashtėmujorit tė dytė tė vitit tė kaluar, ku nė Kosovė ishin raportuar 639 raste tė dhunės nė familje, gjashtėmujori i parė i vitit 2007, shėnon me 557 raste raportuara, tregojnė raportet te Shėrbimit Policor tė Kosovės. Rajoni qė dallon prej tė tjerėve nė Kosovė, ku viktima janė meshkujt, ėshtė Ferizaj. Pastaj rajoni i Prishtinės prin me 170 raste, ku prej tyre viktimat janė 140 femra e 30 meshkuj, pastaj nė Prizren 69 viktima janė femra, ndėrsa meshkuj 16. Nė Pejė femra 80, ndėrsa meshkuj 22, nė Mitrovicė femra 63 dhe meshkuj 12 dhe nė Gjilan femra 63, ndėrsa meshkuj 19.
Sipas hulumtimeve tė shumta tė bėra nga organizatat joqeveritare, shkaktarėt qė shkaktojnė dhunėn nė familje, nė tė shumtėn e rasteve janė zgjedhja e konflikteve nė familje me dhunė, shkatėrrimi i strukturave tė familjes, rritja nė pėrgjithėsi e jostabilitetit dhe josinqeritetit, por edhe papunėsia qė nė Kosovė ėshtė nė shkallė tė lartė.
Behxhet Shala, drejtor i Kėshillit tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, tha se shumė herė ėshtė shfaqur shqetėsimi i KMLDNJ-sė pėr shkallėn dhe tendencat nė rritje tė dhunės nė familje dhe ėshtė kėrkuar nga institucionet qeveritare qė tė ndėrtojnė politika efikase pėr eliminimin e shkaktarėve dhe pasojave qė shkaktojnė dhunė nė familje. Tė gjitha kėto, sipas Shalės, kanė rėnė nė vesh tė shurdhur.
Linda Gucia, sociologe, njėherit ligjėruese nė Fakultetin e Filologjisė, konsideron se dhuna nė familje ėshtė e shprehur nė ēdo shoqėri, por duke e pasur parasysh faktin se shoqėria kosovare ėshtė nė njė fazė transicioni, dhuna ėshtė mė e shprehur.
“Edhe pse nė Kosovė dhuna ėshtė e shprehur nė njė shkallė tė lartė, ajo fatkeqėsisht heshtet nga vetė femrat, tė cilat nė tė shumtėn e rasteve janė viktima, duke mos pėrjashtuar edhe meshkujt”, tha sociologia Gucia.
prej qe e lexova kete titull ,edhe une po preferoj drejtimin muzikor tallava ,them qe apokalypsi eshte afer ...!!
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 06:20   #3
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim

haha..!
pisss oj gra mos na leni na ju dojm juve qum qum hahahah.

Menimi im esht, Liria e tepruar ndaj femijeve te tyre, mos edukimi dhe kujdesja ndaj femiut ashtu si duhet kujdes edhe per syt e ballit.
Kur ai-jo femi shef qkamas tek prindi ka deshir qe te bej edhe vet.
E qe kujdes shumm shumm para femijve mos u perlaheni me bashkshorten, mos perdorni fjali banale, sharje, apo edhe mardhenje ne nje dhome.
Kur po rritet femija po rritet me pasoja,edhe qe per ate esht normal edhe qe nuk mundet ta dalloj te keqen nga e mira edhe kur behet graua edhe deri sa te vdes pasojat mbesin ne kok.
Fajet dhe pergjithsit i takojn prindit te ketyreve grave, tani jo hoxha jo prifti, jo sehirja, jo maxhija e zez blla blla.
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 07:11   #4
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dhuna s`eshte normale, aty ku ka dhune duhet ndermarre masa pa marre parasysh se viktima eshte femra apo burri denimi duhet te jet i njejte, me rasti kesaj here ta shoh me syt e mij ne kete pushim qe isha ne Prishtine ne mes qendre ne Kolone kishim para nje pasat te ri ku ne automjet ishin shoferi me te shoqen dhe femijet e tij pas, papritmas ja nisi e po leviz auto, dhe njeher as qe me shkoj mendja te shiqoj se qfare po behet brenda , se pasi qe pasati i ri me regjistrim KS ishte me klime dhe kishte dritaret e mbyllura nuk degjohej gje, kurse ne nje nje astra me regjistrim te huaj dhe pa klime na duhej ti hapnim dritaret se temperaturat ishin afer +40°, kur ndegjoj udhetaret duke thene shih shih se si po e rreh gruan e vet" ku ej qyr qysh eshte ka i sjell", kthej koken dhe cte shohim burri duke i sjell gruas boxa ne barke e ne krye sa kishte fuqi une mbrapa desh u tranova po te them te drejten doja te nderhyja po shoku im nuk me la , seaty pari kaloj edhe nje autonmjet policije dhe shikues te tjer kishte mjaft po me nderhy nuk nderhyri askush e as une, se kishim frik mos eshte i armatosur apo po na ndodhe kushedi se qka edhe ne, agresiviteti tije veq u pa se qka eshte ne gjendje te bej edhe para femijeve qe kishte me veti ne auto, nga habija harrova te ja marre regjistrimin e ta lajmeroj policin se paku.Ende po ndjehem fajtore qe s`ndermorra asgje.........................
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 07:19   #5
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Dhuna s`eshte normale, aty ku ka dhune duhet ndermarre masa pa marre parasysh se viktima eshte femra apo burri denimi duhet te jet i njejte, me rasti kesaj here ta shoh me syt e mij ne kete pushim qe isha ne Prishtine ne mes qendre ne Kolone kishim para nje pasat te ri ku ne automjet ishin shoferi me te shoqen dhe femijet e tij pas, papritmas ja nisi e po leviz auto, dhe njeher as qe me shkoj mendja te shiqoj se qfare po behet brenda , se pasi qe pasati i ri me regjistrim KS ishte me klime dhe kishte dritaret e mbyllura nuk degjohej gje, kurse ne nje nje astra me regjistrim te huaj dhe pa klime na duhej ti hapnim dritaret se temperaturat ishin afer +40°, kur ndegjoj udhetaret duke thene shih shih se si po e rreh gruan e vet" ku ej qyr qysh eshte ka i sjell", kthej koken dhe cte shohim burri duke i sjell gruas boxa ne barke e ne krye sa kishte fuqi une mbrapa desh u tranova po te them te drejten doja te nderhyja po shoku im nuk me la , seaty pari kaloj edhe nje autonmjet policije dhe shikues te tjer kishte mjaft po me nderhy nuk nderhyri askush e as une, se kishim frik mos eshte i armatosur apo po na ndodhe kushedi se qka edhe ne, agresiviteti tije veq u pa se qka eshte ne gjendje te bej edhe para femijeve qe kishte me veti ne auto, nga habija harrova te ja marre regjistrimin e ta lajmeroj policin se paku.Ende po ndjehem fajtore qe s`ndermorra asgje.........................
Sikur kam degjuar dhe kam dhen mendimin tim per ket rast te turpshem.
Nuk do te shtoja asgje veqse edhe njeher te them se reagimi i haverit tuaj qe nuk lejoi te nderhyni ka qen mase me vend.
Mes burrit e grus ska qka kerkon nje i tret veq nese don taksiratin.
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 07:24   #6
~AmaZonA~
 
Avatari i ~AmaZonA~
 
Anėtarėsuar: 08-09-06
Vendndodhja: Aty ku zbėrthehen dimesionet e fshehura te jetes...
Postime: 3,594
~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Dhuna s`eshte normale, aty ku ka dhune duhet ndermarre masa pa marre parasysh se viktima eshte femra apo burri denimi duhet te jet i njejte, me rasti kesaj here ta shoh me syt e mij ne kete pushim qe isha ne Prishtine ne mes qendre ne Kolone kishim para nje pasat te ri ku ne automjet ishin shoferi me te shoqen dhe femijet e tij pas, papritmas ja nisi e po leviz auto, dhe njeher as qe me shkoj mendja te shiqoj se qfare po behet brenda , se pasi qe pasati i ri me regjistrim KS ishte me klime dhe kishte dritaret e mbyllura nuk degjohej gje, kurse ne nje nje astra me regjistrim te huaj dhe pa klime na duhej ti hapnim dritaret se temperaturat ishin afer +40°, kur ndegjoj udhetaret duke thene shih shih se si po e rreh gruan e vet" ku ej qyr qysh eshte ka i sjell", kthej koken dhe cte shohim burri duke i sjell gruas boxa ne barke e ne krye sa kishte fuqi une mbrapa desh u tranova po te them te drejten doja te nderhyja po shoku im nuk me la , seaty pari kaloj edhe nje autonmjet policije dhe shikues te tjer kishte mjaft po me nderhy nuk nderhyri askush e as une, se kishim frik mos eshte i armatosur apo po na ndodhe kushedi se qka edhe ne, agresiviteti tije veq u pa se qka eshte ne gjendje te bej edhe para femijeve qe kishte me veti ne auto, nga habija harrova te ja marre regjistrimin e ta lajmeroj policin se paku.Ende po ndjehem fajtore qe s`ndermorra asgje.........................
DEA me rrėnqethi ky tregimi yt besom por ka X raste te tilla ne Kosove,ne raste te tilla njeriu nuk di as si te veproj ai me siguri nuk ka qen ne rregull psiqikisht se si po e tregon ti ngjarjen vetem nje psikopat vepron ashtu para fėmijeve edhe ne rruge...
__________________
Te kesh femije eshte gezim, te shikosh qe femijet e tu jane te sukseseshem dhe po ecin ne rrugen e duhur eshte lumturi...
~AmaZonA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 07:25   #7
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Paradox_13
Sikur kam degjuar dhe kam dhen mendimin tim per ket rast te turpshem.
Nuk do te shtoja asgje veqse edhe njeher te them se reagimi i haverit tuaj qe nuk lejoi te nderhyni ka qen mase me vend.
Mes burrit e grus ska qka kerkon nje i tret veq nese don taksiratin.
E vertet ,ju kam treguar jo vetem ty po me ke rri qe nga ajo dite nuk mundem pa e cek ket rast, dhe te marre mendimet e tjereve se a u treguam te lige qe shikuam si ne TV apo ishte me vend reagimi yne.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 08:05   #8
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jador
prej qe e lexova kete titull ,edhe une po preferoj drejtimin muzikor tallava ,them qe apokalypsi eshte afer ...!!
Qe apokalipsi eshte afer edhe mua me eshte mbush mendja(lutem te me genjej instikti) pore para se te ndodh....borxhet duhen pagu secili secilit,
Tashe qe shanca ju ka ardh Granimit po na e kthejn borxhin!?bolle i kemi shtyp e ,rreh,e maltretu....edhe ajo "skena"ne pasat ose ka la borxh ose ka hy...qe do ta kthej po para apokalipse.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 11:25   #9
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mirė po ja bėjkan more.
Nncncnccncn ani me lajmėru rastin nė polici hahahahahaah!!
Skan mbetė burra mo, s`ka pas faj ajo plaka e anekdotės qė ka thėnė: "Burrat jan nėn hije tė atyre lisave se burra nuk ka mė sot".
Pėrnjimend a kan vdek burrat a jo??
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 11:32   #10
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Talking

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Mirė po ja bėjkan more.
Nncncnccncn ani me lajmėru rastin nė polici hahahahahaah!!
Skan mbetė burra mo, s`ka pas faj ajo plaka e anekdotės qė ka thėnė: "Burrat jan nėn hije tė atyre lisave se burra nuk ka mė sot".
Pėrnjimend a kan vdek burrat a jo??
Nc, nc... nuk kan vdek, po veē janė shndėrruar nė bura
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 13:25   #11
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Talking

Medet , krejt qka ken BURRA na i mori lufta
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 15:46   #12
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Medet , krejt qka ken BURRA na i mori lufta
Pjeserishte ke te drejte..por nuk kan mbaruar te gjithe..
nuk dot vonoj shum e dot vertetohesh vet se sa burra dot dalin ne sken ne ket luften e ardhshme ..
..ne kte te jesh e sigurt 100%
__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 15:49   #13
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mė nė fund edhe te ne paska filluar procesi i zbutjes sė mashkujve ,proces i cili padyshim se nuk do tė jet i lehtė .Pėrshėndesim nismėtaret duke ju uruar punė tė mbarė e tė bereqetshme si dhe finalizim tė suksesshėm .
Synimi juaj kėrkon koncentrim maksimal ,pregatitje profesionale dhe para sė gjithash konsistencė tė fortė.Nė asnjė formė nuk guxoni tė smbrapseni nga kjo iniciativė,edhe nėse pėr njėrin apo tjetrin moment mund tė ju shfaqen ndjenja dhembjeje [gjynahu],harroni ndjenjat ,harroni gjynahun ,mbyllni sytė dhe vetėm pėrpara . Moment mė tė volitshėm se ky nuk ka , njė herė vjenė vera kah dera ,prandaj pėrvjelni duart ,shtėrngoni uēkurėt dhe zbutni ēka t`ju del pėrpara .Zbutni trimat e fjalėve ,kullerat e natės ,machot e kiēit ,kungujtė e vjeshtės sė kaluar ,burrat pa burrėri.
Zoti qoftė me juve .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 16:01   #14
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

Mjaft kan sundue burralecat ,tue perdor dhune e frik ne familjet e tyne.Femra ne kosove dhunohej ne te gjitha menyrat dhe askush nuk e mbronte,as ligji e as sharija,tani shyqyr qe po ndrron koha .Te vjetrit kan pas thense:"Ka mbet nana pa djal,por ska mbet gjak pa marr",ka ardh koha me i pague borgjet.lol ahaha
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-07, 17:53   #15
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Paradox_13
Mes burrit e grus ska qka kerkon nje i tret veq nese don taksiratin.
I nderuari Paradox nuk mund te pajtohem me ket qe e thoni ju, se nuk ka te bej me burrin e gruan, le te rrihen mbrenda eshte nje fjale gjermanisht " was ich nicht weiß macht mich nicht heiß"- qka se di , sme ben te nxehem edhe aq- po kur kjo kalon ne vendet publike them qe eshte dhune dhe kunder dhunes duhet te ndermarrim diqka, i respektoj mendimet e juaja plotesisht ketu thjesht po debatojme ne qe te ndegjojne edhe te tjeret qe heren tjeter mos te mbesin sy e goje hapur, po le te dine se si te veprojne...
Prano pershendetje nga DEA


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.