Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-07-07, 16:11   #1
amari
 
Anėtarėsuar: 17-06-05
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 146
amari e ka pezulluar reputacionin
Gabim 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Dioqeza katoliko-romake nė Los Anxhelos e ka pėr detyrė qė tė paguaj 660 milion dollarė si dėmshpėrblim pėr abuzime seksuale, njofton agjencia Associated Press (AP).

Gjykatėsit e viktimave tė abuzuara dhe gjykatėsit e kishės dje kanė arritur marrėveshjen mbi dėmshpėrblimin.
Pritet qė sot Dioqeza katoliko-romake tė mbaj njė konferencė pėr shtyp nė lidhje me rastin nė fjalė, ka njoftuar gjykatėsi i padisė Rej Bauēer.Agjencia AP, nga burime jozyrtare njofton se, shuma e kontraktuar ėshtė 660 milion dollarė, gjegjėsisht mė shumė se 1.3 milion dollarė pėr viktimė, numri i tė cilave arrin nė 500.

Kjo ėshtė shuma mė e madhe gjer mė tani ta cilėn Kisha katoliko-romake do tė duhet ta paguaj pas shfaqjes sė skandalit nė lidhje me rastet abuzuese seksuale tė besimtarėve nga ana e klerikėve katolik nė Bostan, gjatė vitet 2002.

Shuma mė e madhe, tė cilėn e ka paguar Kisha gjer mė tani, ėshtė 100 milion dollarė, si dėmshpėrblim pėr abuzimet me viktimat nė dioqezėn e Orinxhid, gjithashtu nė Kaliforni!

burimi: blic online!


amari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-08-07, 12:52   #2
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

660 milon $,.. taman sa buxheti i Kosovės !
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-12, 17:09   #3
Llapjani_HH
 
Avatari i Llapjani_HH
 
Anėtarėsuar: 05-06-08
Postime: 1,262
Llapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Vatikani si Shqipėria, SHBA e vendos nė listėn e zezė tė pastrimit tė parave

Pėr herė tė parė, Departamenti Amerikan i Shtetit e ka vendosur Vatikanin nė listėn e zezė tė vendeve vulnerabil pėr pastrimin e parave. Nė raportin e pėrvitshėm tė DASH pėr narkotikėt dhe pastrimin e parave, Vatikani ėshtė pėrfshirė nė listėn e vendeve shqetėsuese sė bashku me Shqipėrinė, Egjiptin, Malajzinė, Vietnamin e Jemenin.

Vatikani ėshtė potencialisht vulnerabil ndaj pastrimit tė parave pėr shkak tė vėrshimit tė shumave tė parave nga mbarė bota.

Pėr mediat italiane, njė lajm i tillė ėshtė shqetėsues. Sipas TG COM, tani Selia e Shenjtė shihet nga SHBA njėsoj si Shqipėria. Vatikani ėshtė ndjerė i turpėruar, shkruan TG COM dhe ka nxituar tė sqarojė zyrtarėt amerikanė se ata kanė ngritur nė vitin 2011 njė program kundėr pastrimit tė parave. DASH ka deklaruar se Vatikani do jetė nė listė pėr njė vit, pėr tė pritur se si do ndryshojė situata.

Megjithatė ky grup vendesh qė cilėsohen si shqetėsues janė kategoria e dytė nėn vėzhgim, pėr shkak se pėrpara tyre janė disa vende qė cilėsohen si realisht tė rrezikshme pėr pastrimin e parave.
shqiperia.com
Llapjani_HH Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-12, 21:49   #4
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapjani_HH Shiko postimin
Vatikani si Shqipėria, SHBA e vendos nė listėn e zezė tė pastrimit tė parave

Pėr herė tė parė, Departamenti Amerikan i Shtetit e ka vendosur Vatikanin nė listėn e zezė tė vendeve vulnerabil pėr pastrimin e parave. Nė raportin e pėrvitshėm tė DASH pėr narkotikėt dhe pastrimin e parave, Vatikani ėshtė pėrfshirė nė listėn e vendeve shqetėsuese sė bashku me Shqipėrinė, Egjiptin, Malajzinė, Vietnamin e Jemenin.

Vatikani ėshtė potencialisht vulnerabil ndaj pastrimit tė parave pėr shkak tė vėrshimit tė shumave tė parave nga mbarė bota.

Pėr mediat italiane, njė lajm i tillė ėshtė shqetėsues. Sipas TG COM, tani Selia e Shenjtė shihet nga SHBA njėsoj si Shqipėria. Vatikani ėshtė ndjerė i turpėruar, shkruan TG COM dhe ka nxituar tė sqarojė zyrtarėt amerikanė se ata kanė ngritur nė vitin 2011 njė program kundėr pastrimit tė parave. DASH ka deklaruar se Vatikani do jetė nė listė pėr njė vit, pėr tė pritur se si do ndryshojė situata.

Megjithatė ky grup vendesh qė cilėsohen si shqetėsues janė kategoria e dytė nėn vėzhgim, pėr shkak se pėrpara tyre janė disa vende qė cilėsohen si realisht tė rrezikshme pėr pastrimin e parave.
shqiperia.com
S'eshte keq te jesh vend i paster.Pastertia eshte element shume pozitiv dhe menjanon nje numer te madhe semundjesh qe infektojne vendet e papesterta.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-13, 23:00   #5
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Australi mbi 600 femije pre e abuzimeve nga prifterinjte

Publikuar mė 22 shtator 2012 14:15Kisha Katolike Romake nė Viktoria tė Australisė ka konfirmuar se mė shumė se
600 fėmijė janė abuzuar seksualisht nga priftėrinjtė e saj nga viti 1930. Aktivistėt thonė se numri i vėrtetė i viktimave tė abuzimit mund tė jetė deri nė 10.000.
Nė deklaratėn e saj kisha ka thėnė se pjesa mė e madhe e abuzimeve janė kryer ndėrmjet viteve 1960 dhe 1980, ndėrsa bėn me dije se janė ende nėn hetim 45 raste tė tjera. Kryepeshkopi i Melburnit, Denis Hart i pėrshkroi shifrat si "tė tmerrshme dhe tė turpshme".
"Ne e kemi nisur kėtė hetim pėr tė ndihmuar shėrimin e atyre qė kanė qenė tė abuzuar, pėr tė shqyrtuar kontekstin e gjerė tė pėrgjigjes sė kishės, sidomos gjatė 16 viteve tė fundit, dhe pėr tė bėrė rekomandime pėr tė pėrmirėsuar kujdesin pėr viktimat dhe masat parandaluese qė janė tani nė vend, "tha Hart .
Abuzimi i fėmijėve nga priftėrinjtė katolikė romakė ka qenė njė problem i madh nė vitet e fundit ne Australi.
Gjatė njė vizite nė Australi, nė korrik te vitit 2008, Papa Benedikti XVI u takua me disa nga viktimat dhe kėrkoi falje publike pėr abuzimet .
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardanesha : 28-02-13 nė 23:01
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-13, 23:05   #6
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

70, 000 fėmijė nigerian tė abuzuar dhe vranė nga priftėrinjtė

Priftėrinjtė Ungjillore kanė ushtruar dhunė ndaj tė rinjve Nigerian . Ata e kanė parė si njė biznes fitimprurės tė quajturit e fėmijėve dhe foshnjave si dreqėr, dhe ata u ofrojnė mundėsinė e heqjes sė dreqit nėse prindėrit paguajnė pėr atė.
Familjet e pranojnė kėtė mashtrim dhe fėmijėt e tyre pėrfundojnė tė abuzuar, braktisur apo edhe tė vrarė gjersa kėta priftėrinj fitojnė para nga frika e prindėrve tė tyre dhe komunitetit tė tyre./ekuilibėr/

PS: La ilahe IlAllah, teper po na man toka...
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-13, 10:19   #7
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Figura e dyshimtė e Nenės Terezė, thotė njė studim nga tre profesorė ndėrkombėtarė


Njė analizė e tre profesorėve, Serge Larivee, Genevičve Shenard tė Universitetit tė Montrealit dhe Carole Senechal tė Universitetit tė Edukimit tė Otavės, thotė se ka elemente shumė tė dyshimta mbi punėn humanitare tė Nenės Terezė, e madje edhe kontestohet lumturimi i saj nga Vatikani. Analiza e kėtyre studiuesve do tė botohet kėtė muaj nė revistėn ‘Studime mbi fenė dhe shkencėn’.


Studiuesit kanė hulumtuar 287 dokumente mbi punėn e Nenės Terezė dhe sipas tyre ka elemente mjaftė kundėrthėnėse nga raportet e saj me politikėn, qėndrimet dogmatike pėr shumė ēėshtje sociale, madje deri edhe nė menaxhimin e fondeve pėr bamirėsi qė i jepeshin asaj.
Sipas analizės nė shumė prej 517 misioneve nė 100 vende qė kishte hapur Nėna Terezė, shumė mjekė kishin vėrejtur njė moskujdes tė mjekėve tė misioneve ndaj tė sėmurėve dhe tė varfėrve. Madje nė shumė strehimore kishte pasur mungesė tė lartė tė pastėrtisė deri edhe ushqim tė pamjaftueshėm. Dhe kjo nuk thuhej se ishte pėr mungesė parash. Sipas analizės, pėrgjigja e saj pėr vuajtjet e shumė tė varfėrve kishte qenė se ‘bota fiton shumė nga vuajtjet’ dhe sė ‘ėshtė diēka e bukur tė shohėsh tė sėmurit tė pranojnė fatin e tyre dhe tė vuajnė sikur Jezusi nė kryq”.“Nėnė Tereza ishte bujare me lutjet e saj, por mė tepėr dorėshtrėnguar me milionat e fondacionit tė saj, kur ai vinte pėr vuajtjet e njerėzimit”, kėshtu thonė studiuesit nė analizėn e tyre, teksa flasin pėr paratė qė jepeshin pėr fondacionin e saj. “Gjatė pėrmbytjeve tė shumta nė Indi apo pas shpėrthimit tė njė fabrike tė pesticideve nė Bhopal, ajo ofroi lutje tė shumta dhe medaljonin e Virgjėreshės Mari, por asnjė ndihmė tė drejtpėrdrejtė apo monetare”. Thuhet se miliona dollarė janė derdhur nė llogaritė bankare, madje edhe njė grant nga diktatura Duvalier nė Haiti. Larivee thotė. "Duke pasur parasysh menaxhimin dorėshtrėnguar tė punėve tė Nėnė Terezės, njeriu mund tė kėrkojė tė dijė se ku kanė shkuar miliona dollarė pėr tė varfėrit?"


Tek pjesa e lumturimit tė saj, ka po ashtu dyshime. Vatikani kishte marrė pėr bazė shėrimin e njė gruaje, Monika Besra, e cila kishte qenė duke vuajtur nga dhimbje tė forta tė barkut. Gruaja dėshmoi se ajo ishte shėruar pasi kishte vendosur nė bark njė medaljon tė bekuar nga Nėnė Tereza. Por mjekėt kishin thėnė se ajo u shėrua pas barnave dhe mjekimi qė ju bė asaj. Vatikani s’kishte marrė parasysh kėtė.

Pėrkundėr kėtyre dyshimeve, analiza e kėtyre tre profesorėve thotė se miti pėr altruizmin e Nenės Terezė ka pasur efektin e vet pozitiv, pasi ka nxitur nisma tė mėdha bamirėsie. /reporteri.net/ marrė nga:

http://www.eurekalert.org/pub_releas...-mta022813.php dhe http://articles.timesofindia.indiati...-vatican-study

http://reporteri.net/?page=1%2C2%2C6134
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-13, 17:02   #8
Zeqiri
 
Anėtarėsuar: 28-07-09
Postime: 476
Zeqiri e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Mos rrej omakresh se tije rrenc nena tereze ukane ma emira nkrejt boten

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zeqiri : 04-03-13 nė 17:04
Zeqiri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-03-13, 17:34   #9
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeqiri Shiko postimin
Mos rrej omakresh se tije rrenc nena tereze ukane ma emira nkrejt boten
Nuk fola per hjeshi o Zeq.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-13, 01:39   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Nėnė Tereza, njė produkt i suksesshėm me publikun, por jo edhe me tė varfėrit


Nė studimin kryer nga njė grup akademikėsh kanadezė thuhet se, Nėna Terezė ėshtė vetėm njė produkt i suksesshėm i raporteve me publikun. Kjo pėr shkak se, sipas studimit, ajo ishte njė grua qė tė varfėrve e tė sėmurėve u gjente strehim nė vende tė mjerueshme, megjithėse kishte qasje nė pasuri marramendėse.

Duke raportuar pėr kėtė ese kontrovers, gazeta ‘The Times od India’ nėnvizon se nė ese thuhet qė vuajtjen e tė pafuqishmėve Nėna Terezė e pėrjetonte si njė gjė tė bukur – nė vend se ta luftonte atė. Thėnė ndryshe, sipas studimit del se, ajo shumė mė pėrpara preferonte tė lutej pėr tė varfrit dhe tė sėmurėt sesa qė atyre t’iu ofronte ndonjė ndihmė konkrete.

Ku zhdukeshin paratėv?

Njėkohėsisht, nėpėrmjet njė raporti tė shkathėt me publikun, Vatikani tentonte qė vėmendjen e publikut ta shmangte nga fakti se atje – qartazi – nuk e merrnin parasysh afarizmin e saj tė dyshimtė financiar, andaj edhe u anashkalua qėllimisht periudha pesėvjeēare, e nevojshme pėr beatifikimin e saj.

Serge Larivee, qė ėshtė njėri prej studiuesve nga Universiteti nė Montreal, tė cilėt kryen esenė mbi Nėnėn Terezė, shtron dilemėn:

"Nėse kemi parasysh menaxhimin goxha tė dorėshtrėnguar tė veprimtarisė sė saj, atėherė shumėkush mund tė pyes se ku u zhdukėn gjithė ata miliona, tė cilėt ishin tė dedikuar pėr mė tė varfrit”.

Sė kėndejmi, nė punimin e tyre tė fundit akademik, studiuesit kanadezė pretendojnė se Vatikani mė tepėr veproi si njė publicist i Nėnės Terezė, ngase u fokusua nė mirėsinė e saj ndaj tė varfėrve tė Calutta’s, nė vend se [mes tjerash] tė merrej me "mėnyrėn tepėr tė dyshimtė tė trajtimit tė tė sėmurėve, dhe me menaxhimin shumė tė dyshimtė tė shumave tejet tė mėdha tė parave qė merrte ajo".

Studimi i akademikėve kanadezė tregon se deri nė kohėn kur vdiq, motra mė e famshme e nderit mori pjesė nė 517 misione, nė 100 shtete tė botės, edhe pse shumica e pacientėve tė saj nuk pėrfituan ndihmė adekuate shėndetėsore. Nga ana tjetėr, njė numėr i madh i tyre u lanė qė tė vdisnin. Nė web-faqen e studiuesve kanadezė thuhet edhe ajo se, madje, zyrtarėt e Selisė sė Shenjtė injoruan edhe paralajmėrimet e mjekėsve, atėherė kur konstatuan publikisht se “falė mrekullisė, Nėna Terezė arriti tė shėrojė njė grua qė vuante nga tuberkulozi, dhe nga cistat nė vezore”.

Mjekėt ndėrkaq insistonin se “cistat dhe tuberkulozi nga tė cilat u shėrua ajo, u larguan falė ilaēeve qė i ishin dhėnė”, sqaron Larivee.

Hitchens dhe Green

Sipas web-faqes UofM, hulumtuesit Carole Senechal, nga Universiteti nė Otava, dhe Serge Larivee dhe Genevieve Chenard, nga Universiteti nė Montreal, erdhėn nė kėto pėrfundime pas hulumtimit tė afro 96 pėrqind tė veprave tė publikuara, nė tė cilat trajtohet puna e Nėnės Terezė. Gjetjet e tyre pritet tė botohen kėtė muaj nė revistėn pėr studime tė religjionit dhe shkencės ‘Religieuses”, qė del nė gjuhėn franceze.

Nga ana tjetėr, puna e tyre deri nė njė masė i referohet edhe asaj tė publicistit Christopher Hitchens, i cili pėr njė kohė tė gjatė insistonte nė atė se Nėna Terezė, nė fakt, s’ėshtė gjė tjetėr pos njė mashtrim i madh medial. Dhe Hitchens nuk ishte i vetmi qė e thoshte kėtė gjė, sepse humanisten e njohur e kritikon edhe Meg Greene, nė librin e tij biografik tė vitit 2004, “Mother Teresa: A Biography" (Nėna Terezė: Biografia), nė tė cilin pėrmend njė numėr tė madh tė rasteve qė ndėrlidhen me mospėrfilljen e tė varfėrve nėpėr spitalet qė Nėna Terezė i kishte hapur Calcutta

Mirėpo, kėtu duhet marrė parasysh edhe njė fakt tjetėr, se nė vitin 1979, Nėna Terezė fitoi Ēmimin Nobel pėr Paqe. Nė web-faqen zyrtare tė Institutit qė e ndanė kėtė ēmim prestigjioz nėnvizohen aspektet pozitive tė punės sė saj, tė cilat nuk mund tė hidhen poshtė as nė studimin e studiuesve nga Universiteti nė Montreal. Nga ana tjetėr, edhe sot e kėsaj dite shumėkush pajtohet se kontributi mė i madh i Nėnės Terezė mbetet trashėgimia qė ajo la pas vetes, si dhe inspirimi qė ajo pėrfaqėson pėr gjeneratat e reja tė humanistėve nė botė.

Nėna Terezė vdiq nė vitin 1997, nė moshėn 87-vjeēare.


Burimi : gazetaexpress
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-13, 08:03   #11
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

_faren e keqe duhet me hek....
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 16:32   #12
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nėnė Tereza, njė produkt i suksesshėm me publikun, por jo edhe me tė varfėrit


Nė studimin kryer nga njė grup akademikėsh kanadezė thuhet se, Nėna Terezė ėshtė vetėm njė produkt i suksesshėm i raporteve me publikun. Kjo pėr shkak se, sipas studimit, ajo ishte njė grua qė tė varfėrve e tė sėmurėve u gjente strehim nė vende tė mjerueshme, megjithėse kishte qasje nė pasuri marramendėse.

Duke raportuar pėr kėtė ese kontrovers, gazeta ‘The Times od India’ nėnvizon se nė ese thuhet qė vuajtjen e tė pafuqishmėve Nėna Terezė e pėrjetonte si njė gjė tė bukur – nė vend se ta luftonte atė. Thėnė ndryshe, sipas studimit del se, ajo shumė mė pėrpara preferonte tė lutej pėr tė varfrit dhe tė sėmurėt sesa qė atyre t’iu ofronte ndonjė ndihmė konkrete.

Ku zhdukeshin paratėv?

Njėkohėsisht, nėpėrmjet njė raporti tė shkathėt me publikun, Vatikani tentonte qė vėmendjen e publikut ta shmangte nga fakti se atje – qartazi – nuk e merrnin parasysh afarizmin e saj tė dyshimtė financiar, andaj edhe u anashkalua qėllimisht periudha pesėvjeēare, e nevojshme pėr beatifikimin e saj.

Serge Larivee, qė ėshtė njėri prej studiuesve nga Universiteti nė Montreal, tė cilėt kryen esenė mbi Nėnėn Terezė, shtron dilemėn:

"Nėse kemi parasysh menaxhimin goxha tė dorėshtrėnguar tė veprimtarisė sė saj, atėherė shumėkush mund tė pyes se ku u zhdukėn gjithė ata miliona, tė cilėt ishin tė dedikuar pėr mė tė varfrit”.

Sė kėndejmi, nė punimin e tyre tė fundit akademik, studiuesit kanadezė pretendojnė se Vatikani mė tepėr veproi si njė publicist i Nėnės Terezė, ngase u fokusua nė mirėsinė e saj ndaj tė varfėrve tė Calutta’s, nė vend se [mes tjerash] tė merrej me "mėnyrėn tepėr tė dyshimtė tė trajtimit tė tė sėmurėve, dhe me menaxhimin shumė tė dyshimtė tė shumave tejet tė mėdha tė parave qė merrte ajo".

Studimi i akademikėve kanadezė tregon se deri nė kohėn kur vdiq, motra mė e famshme e nderit mori pjesė nė 517 misione, nė 100 shtete tė botės, edhe pse shumica e pacientėve tė saj nuk pėrfituan ndihmė adekuate shėndetėsore. Nga ana tjetėr, njė numėr i madh i tyre u lanė qė tė vdisnin. Nė web-faqen e studiuesve kanadezė thuhet edhe ajo se, madje, zyrtarėt e Selisė sė Shenjtė injoruan edhe paralajmėrimet e mjekėsve, atėherė kur konstatuan publikisht se “falė mrekullisė, Nėna Terezė arriti tė shėrojė njė grua qė vuante nga tuberkulozi, dhe nga cistat nė vezore”.

Mjekėt ndėrkaq insistonin se “cistat dhe tuberkulozi nga tė cilat u shėrua ajo, u larguan falė ilaēeve qė i ishin dhėnė”, sqaron Larivee.

Hitchens dhe Green

Sipas web-faqes UofM, hulumtuesit Carole Senechal, nga Universiteti nė Otava, dhe Serge Larivee dhe Genevieve Chenard, nga Universiteti nė Montreal, erdhėn nė kėto pėrfundime pas hulumtimit tė afro 96 pėrqind tė veprave tė publikuara, nė tė cilat trajtohet puna e Nėnės Terezė. Gjetjet e tyre pritet tė botohen kėtė muaj nė revistėn pėr studime tė religjionit dhe shkencės ‘Religieuses”, qė del nė gjuhėn franceze.

Nga ana tjetėr, puna e tyre deri nė njė masė i referohet edhe asaj tė publicistit Christopher Hitchens, i cili pėr njė kohė tė gjatė insistonte nė atė se Nėna Terezė, nė fakt, s’ėshtė gjė tjetėr pos njė mashtrim i madh medial. Dhe Hitchens nuk ishte i vetmi qė e thoshte kėtė gjė, sepse humanisten e njohur e kritikon edhe Meg Greene, nė librin e tij biografik tė vitit 2004, “Mother Teresa: A Biography" (Nėna Terezė: Biografia), nė tė cilin pėrmend njė numėr tė madh tė rasteve qė ndėrlidhen me mospėrfilljen e tė varfėrve nėpėr spitalet qė Nėna Terezė i kishte hapur Calcutta

Mirėpo, kėtu duhet marrė parasysh edhe njė fakt tjetėr, se nė vitin 1979, Nėna Terezė fitoi Ēmimin Nobel pėr Paqe. Nė web-faqen zyrtare tė Institutit qė e ndanė kėtė ēmim prestigjioz nėnvizohen aspektet pozitive tė punės sė saj, tė cilat nuk mund tė hidhen poshtė as nė studimin e studiuesve nga Universiteti nė Montreal. Nga ana tjetėr, edhe sot e kėsaj dite shumėkush pajtohet se kontributi mė i madh i Nėnės Terezė mbetet trashėgimia qė ajo la pas vetes, si dhe inspirimi qė ajo pėrfaqėson pėr gjeneratat e reja tė humanistėve nė botė.

Nėna Terezė vdiq nė vitin 1997, nė moshėn 87-vjeēare.


Burimi : gazetaexpress
Po ,mirė, ti bazohesh nė kėta tė tre apo ?
Atehere a tė bazohemi edhe nė ato se cka thoshte e thotė shkau per shqiptaret, cka thua ti ??
Tash po i marrim edhe Milloshqviqin Sheshelin, Karaxhiqin e krejt dhe po themi se ata kan thanė dhe ėshtė e vertet krejt cka thonė pėr shqiptaret.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 16:38   #13
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
70, 000 fėmijė nigerian tė abuzuar dhe vranė nga priftėrinjtė

Priftėrinjtė Ungjillore kanė ushtruar dhunė ndaj tė rinjve Nigerian . Ata e kanė parė si njė biznes fitimprurės tė quajturit e fėmijėve dhe foshnjave si dreqėr, dhe ata u ofrojnė mundėsinė e heqjes sė dreqit nėse prindėrit paguajnė pėr atė.
Familjet e pranojnė kėtė mashtrim dhe fėmijėt e tyre pėrfundojnė tė abuzuar, braktisur apo edhe tė vrarė gjersa kėta priftėrinj fitojnė para nga frika e prindėrve tė tyre dhe komunitetit tė tyre./ekuilibėr/

PS: La ilahe IlAllah, teper po na man toka...
I paske mbathė kėpucat dallash.
Mos shko largė hiq nėper Afrikė, ndalu te vendet shqiptare ku hoxha u shkruan dhe ju shkrunte hajmeli se cka me ba e si mos me ba me gru ose burrė, fmij ose kojshi etj etj.
A din ti se femrat janė nda nga burri e edhe janė vra se hoxha e ka pa qė e ka shejtanin nė trup, besa edhe dikund s“kan ndegju me e marrė pėr djalė se hoxha e ka lexu se ėshtė me shejtanin e nuk banė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 19:02   #14
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu Shiko postimin
I paske mbathė kėpucat dallash.
Mos shko largė hiq nėper Afrikė, ndalu te vendet shqiptare ku hoxha u shkruan dhe ju shkrunte hajmeli se cka me ba e si mos me ba me gru ose burrė, fmij ose kojshi etj etj.
A din ti se femrat janė nda nga burri e edhe janė vra se hoxha e ka pa qė e ka shejtanin nė trup, besa edhe dikund s“kan ndegju me e marrė pėr djalė se hoxha e ka lexu se ėshtė me shejtanin e nuk banė.
Femijet e mahalles tende qenkan forte per perralla , edhe ti je forte me memori qe e paske mbajt ne mend :)
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-14, 13:37   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 660 Milion $ Kisha Katolike per abuzime seksuale

Rrėfimi i gardistit zviceran: Kardinalėt e Vatikanit mė ofruan seks.08 Janar 2014


Kardinalėt e Vatikanit u kanė ofruar Gardistėve zviceranė seks, bėn tė ditur e pėrjavshmja zvicerane "Schweiz am Sonntag", e cila ka publikuar njė storje qė ka pėr protagonist njė ish -gardist.

I riu zviceran ka pohuar se ka qenė shpesh objekt i dėshiruar i njė numri klerikėsh.

Nė krejt kėtė ėshtė i pėrfshirė edhe njė dinjitar i lartė, pjesė e nivelit tė lartė tė pushtetit nė Vatikan. Ish- gardisti ka treguar nė detaje se si ky person i ka telefonuar duke e ftuar nė dhomėn e tij pas mesnatės. Zyrtarin e lartė tė akomoduar nė Pallatin e Papės, afėr Atit tė Shenjtė, 'insajderėt', e konsiderojnėtė pėrfshirė nė mėnyrė direkte nė njė rrjet homoseksual brenda Vatikanit.

Gardisti zviceran ka shpjeguar se ky nuk ka qenė njė rast i izoluar. Derisa ai ka shėrbyer nė Vatikan, ka pohuar se ka marrė mbi 20 oferta nga mbi 20 klerikė, ku pėrfshihen peshkopė, kardinalė, dhe priftėrinjtė.

Ai ka treguar se si njė prift i ka ofruar darkė ku gardisti nė fund do tė jetė ėmbėlsira.

Njė pjesėtar i Departamentit tė Shtetit tė Selisė sė Shenjtė, po ashtu ėshtė pėrmendur nė kėtė kontekst, por ai mė vonė ėshtė transferuar nė njė post tjetėr.

Sipas raportimeve, sjelljet tė tilla jodinjitoze kanė ndodhur edhe para syve tė Papės, e tė cilat tani nxisin pyetje tė sikletshme.

Dhe kjo ndodhė nė njė moment tė pafavorshėm, pasi mė 27 prill do tė mbahet ceremonia e kanonizimit si shenjtor e Papa Gjon Palit II.

Por a ėshtė gardisti njė propagandist qė do tė krijojė probleme. Insajderėt nė Vatikan e konsiderojnė rrėfimin e tij tė besueshėm edhe nė pjesėn kur flitet pėr dinjitarin e lartė tė afėrt me Papėn. Sipas kėtij gardisti, ai nuk ka marrė fare ndihmė nga Garda Zvicerane kur i ka raportuar incidentet tek eprorėt e tij. Ai madje ėshtė akuzuar se ka keqkuptuar diēka.

Zyra pėr media e Gardės Zvicerane nė Vatikan u ėshtė pėrgjigjur akuzave tė ish -gardistit.

" 'Rrjeti homoseksual'i pėrfolur' nuk pėrbėn ndonjė problem pėr Gardėn Zvicerane tė Papės" ka thėnė zėdhėnėsi Urs Breitenmoser.

Sipas tij, "zviceranėt e rinj qė nėnshkruajnė kontratė dyvjeēare me Gardėn nė mėnyrė rigjide i ndjekin vlerat ushtarake dhe religjioze" ka thėnė Breitenmoser.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.