Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-12-13, 23:04   #1
letstryit
 
Anėtarėsuar: 25-12-13
Postime: 1
letstryit i vlerėsuar jo keq
Gabim Biskota Bufi


Receta vjen si njė ide pėr tė krijuar ėmbėlsira tė ndryshme dekoruese pėr festat e fundvitit. Nė kėtė recetė do tė keni njė Buf me "borė", recetė shumė interesante pėr dekorim.

Kohėzgjatja e pregaditjes: 1 orė

Pėrbėrėsit:
Pėr biskotat:
125g gjalpė pak tė kriposur, tė zbutur
125g sheqer pluhur
1 ve, e tundur pak
1 lugė gjelle ekstrakt tė vanilles
250g miell

Pėr dekorim:
100g qese me bajame tė tėra/plota
100g qese me bajame petė-petė, tė pjekura
126g qese me butona tė mėdhenjė nga ēokollata e bardhė
20g qese me butona tė madhėsisė normale nga ēokollata e bardhė
50g chocolate chips tė zezė
Sheqer pluhur
Fije, lidhėse pėr tė i varur biskotat

Pregaditja:
1. Temperatura e furrės duhėt tė jetė 190C/170C.
Gjalpin dhe sheqerin e pėrziejmė dukė hedhur vezėn dhe ekstraktin e vanillės gradualisht.
Miellin e shtojmė duke e pėrziėr brumin e biskotave. Pėrzierja vazhdon deri sa tė fitojmė njė mase tė butė.
Vendosim brumin nė njė sipėrfaqe tė miellosur dhe e ngjeshim butėsisht.
E mbulojmė ose e mbėshtjellim brumin me folie tė plastikės dhe e lejmė ashtu pėr sė paku 2 orė.

2. Pastaj e tėhollojmė brumin nė njė sipėrfaqe tė miellosur deri sa arrin trashėsinė 0.5 cm.
I prejmė biskotat nė forma ovale - madhėsia vendoset sipas dėshirės.

3. Biskotat i vendosim nė njė tepsi me njė letėr pjekėse.
Tė gjitha biskotat duhet tė kenė madhėsi tė njejtė, dhe kėshtu i vendosim nė nje tepsi sė bashku.
Vendosim bajamet e plota nė brumin e biskotave pėr tė krijuar vetullat dhe hunden.
Nėse do pėrdorni dekorime pėr bredhin, e pėrdorim fundin e njė brushe pėr ta formuar njė gropė afėr majes sė biskotės.
I pjekim nė furrė pėr 8-15 minuta, varėsisht nga madhėsia e biskotave, deri sa marrin njė ngjyrė tė artė.
Pasi i largojmė nga furra, i lejmė biskotat nė letrėn pėr pjekje pėr tu ftohur.

4. Pėr tė dekoruar, i ruajmė disa butona tė bardhė tė ēokollatės qė tė kemi mjaftushem butona pėr sytė e bufave - duhėt tė pėrdorim butona gjigant ose butona nė formė mesatare (varet nga madhėsia e biskotave) -
sa mė tė mdhėnjė qė mund ti bėni sytė, ėshtė mė mirė pėr ti bėrė sytė e bufit tė duken sa mė reale.
Butonat tė cilat mbesin i vendosim nė njė enė tė thellė dhe i lejmė tė shkrihen mbi ujė qė ėshtė duke vluar.

5. Pėrdorim njė brushė me njė maje tė vogėl pėr ti pikturuar dhe dekoruar biskotat.
I vendosim butonat e bardhė me brushė, pastaj i vendosim ēokollatat me ngjyrė tė zezė mbi tė bardhat.
Ēokollatėn e bardhė tė shkrirė e pėrdorim si ngjitės.
E lyjmė mesin e bufit me ēokollatė tė bardhė dhe i vendosim bajamet petė-petė mbi ēokollatė. dukė i ndrydhur ngapak.

6. Nėse ju dukėt qė bajamet e vetullės dhe hundės janė liruar, mund ta pėrdorni ēokollatėn e shkrirė pėr ti kapur mė mirė.
I lejmė biskotat tė terren.

7. I lidhim me njė varėse dekoruese dhe i vendosim nė bredh, por para se tė lidhen nė bredh i hedhim mbi pak sheqer pluhur.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 26-12-13 nė 13:21 Arsyeja: flm
letstryit Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.