Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-07-12, 18:51   #151
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

po afrohet iftari , Allahu ju shtoft bereqetin e sofres .
agjeruesve i deshiroj nje iftar te kendshem /
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-07-12, 22:09   #152
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

A po bani gjera te mira me hanger?
Tek une duhen dhe ca ore per iftar por vec erdha me ju lan nje selam edhe me ba nje verejtje te vogel per ata antare qe hyjne ktu sa per tu tall apo per te hedh kunja...piken e turpit, njerzillekut e rrespektit se keni. Nqs skeni gje te mire me than, bani mire mos me shkru tek kjo tema...te pakten kte teme mos e banalizoni ne kete nenforum.
Gjithe te mirat!
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-12, 22:33   #153
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,891
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YanYan Shiko postimin
A po bani gjera te mira me hanger?
Tek une duhen dhe ca ore per iftar por vec erdha me ju lan nje selam edhe me ba nje verejtje te vogel per ata antare qe hyjne ktu sa per tu tall apo per te hedh kunja...piken e turpit, njerzillekut e rrespektit se keni. Nqs skeni gje te mire me than, bani mire mos me shkru tek kjo tema...te pakten kte teme mos e banalizoni ne kete nenforum.
Gjithe te mirat!

Yamyam, ti koke ne Amerike, edhe plus te koke e shtire

Perndryshe, agjerim te lehte te gjitheve

lovely
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-12, 06:55   #154
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Si duhet muslimani ta bėjė nijetin pėr agjėrim

Shejh ibn Uthejmin, esh-Sherh el-Mumti, vėll. 6, f.369-370
Pyetje: Si duhet personi ta bėjė nijetin pėr tė agjėruar ramazanin?

...Kur duhet ta bėjmė nijetin pėr agjėrim?
Pėrgjigje: Disa dijetarė janė tė mendimit se, nė rastin e akteve tė
pėrsėritura tė adhurimit, mjafton qė nijeti tė bėhet herėn e parė, pėrveē nėse ndėrpritet rendi i pėrsėritjes, pas ēka duhet tė bėhet nijeti rishtas.
Bazuar nė kėtė, nėse personi nė ditėn e parė tė ramazanit e bėn nijetin pėr tė agjėruar tėrė muajin, kjo mjafton pėr tė mbuluar tėrė muajin, pėr sa kohė qė ai s’ka arsyetim pėr tė prishur agjėrimin dhe kėshtu ta ndėrpresė vazhdimėsinė, siē ėshtė udhėtimi gjatė ramazanit. Nė kėsi rasti, kur ai do qė ta vazhdojė agjėrimin, ai duhet ta pėrtėrijė nijetin pėr agjėrim.

Ky ėshtė mendimi mė i saktė, sepse tė gjithė muslimanėt, nėse i pyet ata, secili prej tyre do tė thotė se e bėn nijetin pėr tė agjėruar tėrėmuajin, nga fillimi deri nė fund. Kėshtu, edhe nėse nijeti nuk bėhet fjalė pėr fjalė, kjo nėnkuptohet, sepse parimi bazė ėshtė mosndėrprerja.
Prej kėtu, themi se, nėse ndėrpritet vazhdimėsia pėr ndonjė arsye tėpranueshme, personi nis tė agjėrojė prapė dhe nijeti duhet tė pėrtėritet.
Ky mendim ėshtė qė tė fle nė zemėr”.
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-12, 10:47   #155
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Syfyri me hurma.
Shumė njerėz mendojnė se sunnet ėshtė tė bėhet iftar me humra dhe kjo ėshtė e saktė, por ata po i pėrkutoj se ngrėnja e hurmave nė syfyr gjithashtu ėshtė sunnet.Pejgamberi Sal-lAllahu alejhi ve sel-lem thotė:"Sa i mirė ėshtė syfyri i besimtarit me hurme".
Tė praktikojmė kėtė sunnet edhe nė syfyr..
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-12, 17:07   #156
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-12, 22:07   #157
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

Mjer ramazani kush u met me prit si musafir ramazanin , tash i nin njerzit tu thon shkoi i gzumi edhe vet po them, a rrall kan e niva mos me than hiq ( perveq disave te devotshem e qe jan te pakt ) duke thene : '' erdhe ramazani i gzum e mir se vjen...'' pos tu kukat o zheg o nuk ngjinohet o kena me dek...

Po qka presum na bre po mjer ramazani e netet e ditet e vequara qe i presum na mrrolshem pa qehre..., tu kukat iiiii uuuuuuu eeeeeee ooooooo jom me terapi jo um ka than mjeku sguxon ti pa uj ti pa buke ti pa kshtu ... po qfar imani kem na beeeeee veq kofshum hajt....
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-12, 15:56   #158
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Myslimanėt nė Murmansk agjėruan nga 20 orė nė ditė

E diel 2 Shtator 2012 9:36
Murmansk ėshtė njė qytet nė veri tė Rusisė, nė krahinėn Murmanskit, nė gadishullin Skandinav, gjegjėsisht nė gadishulln Kola. Shtrihet nė 68 ° 'gjerėsisė veriore dhe 33 ° 05' 58 gjatėsisė lindore.
Qyteti ka 325 100 (vlerėsim 2004).Ndėrsa sipas regjistrimit rus tė viti 2002 ka pasur 336 137 banorė.
Ramazani i kėtij viti pėr myslimanėt qė jetojnė nė veri tė Rusisė ishte njė sfidė e madhe. Nė veriun mė tė largėt nė Murmansk myslimanėt kan agjėruar Ramazanin vazhdimisht edhe nga 20 orė, sepse dita nė kėtė hapėsirė zgjat plot 24 orė (gjatė dimrit dielli nuk duket nė qiell pėr gjashtė muaj dhe ateherė nė Murmansk muslimanėt agjėrojnė vetėm katėr orė). Nė Murmansk jetojnė disa mijėra muslimanė emigrantė nga vende tė ndryshme tė ish-Bashkimit Sovjetik. Nė mėnyrė qė ata mund tė kryejnė detyrat e tyre tė Ramazanin kėtė vit vendosėn pėr tė ndėrtuar njė xhami modeste nė tė cilėn kryejn namazin, shkruan magazina Saff.
Myslimanėt e Murmanskit janė punėtorė tė zakonshėm me tė ardhura tė ulėta mujore, por megjithatė ndėrtuar njė xhami pėr tė cilin ata pretendojnė se ėshtė nė pikėn mė veriore nė botė. Dhjetė ditė para dhe gjat tėrė Ramazanit diellit nuk ėshtė dukur pra nuk ka dalė nė horizontit dhe ėshtė konsideruar tė jetė periudha mė e gjatė e vitit. Murmansk ėshtė njė qytet nė tė cilin dielli nuk perėndon, dhe nė dimėr nuk lind , nė tė cilėn myslimanėt pavarėsisht kėshillėn dhe fetfave refuzojnė tė agjėrojnė ditė mė tė shkurtėra.
mesazhi/Ismet Azizi/
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-13, 09:48   #159
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

http://www.youtube.com/watch?v=X-3CJ...ature=youtu.be
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-13, 17:34   #160
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Indonezia u kėrkon xhamive tė ulin zėrinXhakartė, 11.07.2013

Nė ēdo agjėrim vjetor, si ai qė filloi tė mėrkurėn, afėrsisht 800. 000 xhamitė e shtetit tė katėrt me popullatėn mė tė lartė nė botė (240 milionė) janė angazhuar nė njė konkurrencė reale nėpėrmes altoparlantėve tė tyre.

Pėrveē pesė thirrjeve tė pėrditshme pėr namaz, i pari nis nė orėn 04:30, myftiu flet pothuajse vazhdimisht gjatė Ramazanit.

Thirrja fillon rreth orės 02:30 nė mėngjes para agimit, pėr tė pėrfunduar deri vonė natėn me recitime tė njėpasnjėshme tė Kuranit. Niveli i zėrit, i rritur falė altoparlantėve, arrin gjer te kufiri i rrezikshmėrisė shėndetėsore, sipas Oto-Rhino-Laryngology (njė degė e mjekėsisė qė ėshtė e specializuar nė trajtimin e ērregullimeve tė veshit, hundės dhe fytit).

Njė gjėje tė tillė mundohet t’i shmanget Kėshilli indonezian i xhamive, njė organizatė e pavarur qė mbledh sė bashku shumicėn e vendeve myslimane tė adhurimit nė Arkipelag.

"Xhamitė janė gjithmonė e mė tepėr tė zhurmshme gjatė Ramazanit, transmeton albinfo. Ne duhet, pra, tė kėrkojmė tė kufizohet pėrdorimi i altoparlantėve", thotė zėvendėspėrgjegjėsi Masdar Masudi.

"Njė atmosferė e qetė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr myslimanėt qė ushtrojnė detyrat e tyre fetare nė mėnyrė solemne nė muajin e shenjtė", shton ai.

Kritikė e ndjeshme

Kritika e thirrjes pėr namaz ėshtė krejtėsisht tabu nė Indonezi, ku vetėm ca perėndimorė kanė marrė rrezikun qė tė shprehen.

Tre vjet mė parė, njė amerikan qė jetonte nė ishullin Lombok (lindje) kishte rėnė nė zemėrimin kundėr njė xhamie, duke tėrhequr kablloret nga altoparlanti. Ai u dėnua me pesė muaj burgim pėr blasfemi. Por tashmė kritikat nuk shqiptohen vetėm nga tė huajt.

Vitin e kaluar, njė shtatėdhjetėvjeēar mysliman pati guxuar tė ankohet kundėr njė xhamie. Pas marrjes sė kėrcėnimeve tė shumta, pensionisti u detyrua tė tėrheqė akuzat, por vėllimi i zėrit tė xhamisė nė fjalė ėshtė zbritur megjithatė.

Nė prill 2012 nėnpresidenti Boediono kishte krijuar befasi, duke u bėrė thirrje xhamive pėr vetėpėrmbajtje. "Tingull i butė i dėgjuar nė mėnyrė tė paqartė nė distancė ka mė shumė rezonancė dhe arrin thellė nė zemrat sesa thirrjet e zhurmshme, tė fėrguara nga kėrcitjet dhe shumė tė afėrta me veshėt tonė", deklaroi ai.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-13, 22:48   #161
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

Pejgamberi Salallahu alejhi we selem thotė:

“Kush e agjėron Ramazanin me besim nė Allahun dhe me shpresė nė shpėrblimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara ,
dhe kush falet nė natėn e Kadrit me besim nė Allahun dhe me shpresė nė shpėrblimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara.”
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardanesha : 13-07-13 nė 22:48
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-13, 22:50   #162
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

- Muhamedi Salallahu alejhi we selem ka thėnė: “Ēdo rob (njeri a xhin) qė agjėron njė ditė nė rrugė tė Allahut,
Allahu e largon fytyrėn e tij nga zjarri (i xhehenemit) nė njė distancė sa ecėn njeriu shtatėdhjetė vjet.”
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-13, 22:54   #163
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Muaji I Ramazanit

Ebu Hurejre transmetoi se i Dėrguari i Allahut (sallallahu alejhi ue selam) ka thėnė:
“Ju ka ardhur juve Ramazani – muaj i bekuar. Allahu e ka bėrė obligim pėr juve agjėrimin e tij.
Nė tė hapen dyert e xhenetit, dyert e xhehenemit mbyllen dhe shejtanėt lidhen me zinxhir.
Allahut i pėrket njė natė nė tė, e cila ėshtė mė e mirė se njėmijė muaj.
Kushdo qė parandalohet nga e mira e saj, atėherė ai ėshtė privuar.”
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-13, 23:53   #164
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Re: Muaji I Ramazanit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Ebu Hurejre transmetoi se i Dėrguari i Allahut (sallallahu alejhi ue selam) ka thėnė:
“Ju ka ardhur juve Ramazani – muaj i bekuar. Allahu e ka bėrė obligim pėr juve agjėrimin e tij.
Nė tė hapen dyert e xhenetit, dyert e xhehenemit mbyllen dhe shejtanėt lidhen me zinxhir.
Allahut i pėrket njė natė nė tė, e cila ėshtė mė e mirė se njėmijė muaj.
Kushdo qė parandalohet nga e mira e saj, atėherė ai ėshtė privuar.”
******

Allahu te shperbleft per keso shkrime .

njekohesisht per hajr Ramazani.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-13, 23:57   #165
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Zoti ua bofte Kabul atyne qe agjerojne, edhe ma shume atyne qe nuk agjerojne!
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.

Jo provokatoret antiIslamik.


__________________
pause

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 13-07-13 nė 23:58
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 11 (0 Anėtarėt dhe 11 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.