Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-01-12, 23:27   #31
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugova i pėrjetshėm

Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:

- 1995, Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.
- 1996, Doktor Nderi i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.
- 1998, Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.
- 1999, Ēmimi pėr paqe i qytetit Mynster (Münster)
- 2000, Ēmimi pėr paqe i Unionit Demokratik tė Katalonisė, nė Barcelonė, Spanjė.
- 2003 Ēmimin Senator Nderi i Evropės.
- 2004 Doktor Nderi i Universitetit tė Tiranės.
- Qytetar nderi i Venedikut, Milanos dhe Breshias (Itali).
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-01-12, 07:31   #32
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Rugova i pėrjetshėm

Jeni bėrė pėr tė qeshur!Po ore..kur pėrkujtohen figura tė rėndėshme u dashka tė pėrkujtohet e kaluara e tyre e keqe sipas llogjikės tė disava.Qudi!

Shpati..tė gjithė ishim Titista sepse e deshti koha ashtu,por unė nuk kuptojė kur vihen nė shėnjestėr njerėz tė cilėt secili sipas mundėsive bėnė aq sa mundėn por tė derdhis gjithė kėtė jashtqitje ndaj persanazhe tė kombit mė duket se krerėt e politikės tė cilės parti i perkisni u kan shti nė bark dhe nė tru tė gjithė kėtė urrejtje qė mė shum pajtohet me shpifjet tė mėdha sesa me realitetin.

Stalin pat thėnė me plotė tė drejtė;"Nuk mė lodh mua ajo se ēka mendojnė dhe thonė bota gjoja demokratike sepse une kam lind pas meje "Ameba"tė cilėt ēdo shoqėri do tė dhesin nė kokė me jashqitje"!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-12, 14:04   #33
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugova i pėrjetshėm

Shum interesant ,ka shum ketu qe shkruajn dhe e ngatrrojn dhe mundohen te shkruajn diqka por kot e kan,,Per ata qe jan koke prishte ,Presidenti Rugova ka qene me ide Perindimore e JO Lindore,,

http://www.youtube.com/watch?v=oZcpvXcFCFw.-,
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-12, 14:13   #34
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugova i pėrjetshėm

Citim:
Murgesha
AdministratorėtAnėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 39,573Presidenti Rugova dekoron Adem Jasharin.“Hero i Kosovės"
Presidenti Rugova dekoron Adem Jasharin me ēmimin “Hero i Kosovės” Kosovė

Kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, me dekret tė veēantė, e dekoroi me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės” Adem Jasharin, komandant i ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr meritat e tij pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.


Ai me dekret tė veēantė, me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės”, ka dekoruar edhe ish-luftėtarėt e ēėshtjes shqiptare, Isa Boletinin, Ismail Qemalin, Hasan Prishtinėn, Bajram Currin dhe Luigj Gurakuqin, pėr meritat e tyre pėr lirinė dhe pavarėsinė e shqiptarėve.Rugova kėto ēmime i ndau nė prag tė 28 nėntorit Ditės sė Flamurit.Po ashtu, kryetari i Kosovės, nė njė mesazh urimi pėr festėn e 28 Nėntorit j’u ka drejtuar qytetarėve urime tė pėrzemėrta.
“Dita e 28 Nėntorit ėshtė Dita e Flamurit dhe e Pavarėsisė shqiptare, e cila u pėrgjysmua. Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė kompletonte aktin madhor tė vitit 1912. Pra, njė Kosovė e pavarur, e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, thotė ndėr tė tjera, kryetari Rugova nė mesazhin e tij.Sipas tij, tė gjithė shqiptarėt synojnė dhe po punojnė pėr integrime evropiane dhe miqėsi me SHBA-tė.Nė mesazhin e tij, Rugova thotė se nė kėtė ditė historike, duhet vlerėsuar se nė kėto pesė vjet Kosova e lirė ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. “Ne do tė shtojmė progresin e vendit tonė nė tė mirė tė popullit dhe tė tė gjithė qytetarėve. Dhashtė Zoti qė 28 Nėntorin e ardhshėm ta festojmė me njohjen e pavarėsisė sė vendit tonė, Kosovės”, thotė ai.


__________________
Nė ēdo bestytni, tė menēurit shkojnė pas budallenjve!


Fundi i njė fillimi.....
.................
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-12, 14:42   #35
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Avatari i Qika^Me^Kule
 
Anėtarėsuar: 26-02-09
Vendndodhja: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Postime: 13,735
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugova i pėrjetshėm

Shuni......................

Gjall e kam RUGOVEN

Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-12, 20:23   #36
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugova i pėrjetshėm

Ne historin me te re te Kosoves ,janari do te jete muaj i dhimbjeve dhe i plageve.Muaj i humbjeve me te mdha. Ketyre humbjeve ju shtua edhe nje,nga ne u nda Presidenti i Kosoves Dr.Ibrahim Rugova.Janari na e mori per t'a rradhite ne vargun e atyre qe kurr nuk do te vdesin,ne rradhen e atyre qe per jete do te mbesin fanare qe do e ndriqoj rrugen drejt mvehtesise dhe bashkimit kombetar.
Janari,ky muaj plot dhimbje e plage per shqiptaret.NJEZET E GJASHTE JANARI!

Rruget e Prishtines
ishin plot lule,
neper to kalonte Lavdija.

Rruget e prishtines
ishin plot krenari
neper to kalonte Burreria.

Rruget e Prishtines
ishin plot heshtje,
neper to kalonte Menquria.

Rruget e Prishtines
ishin plot-
dhimbje e lot.

Kishte ardhe e tere KOSOVA.
Neper rruget e Prishtines,
per here te fundit,
kalonte
PRESIDENTI RUGOVA.

Te gjithe,me krenari,
thonin
L A V D I , L A V D I !
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 23-01-12 nė 20:25
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-12, 04:22   #37
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Rugova i pėrjetshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Qika^Me^Kule Shiko postimin
Shuni......................

Gjall e kam RUGOVEN

Qika e mire,me fale se bera pak ndryshim per (nofken) vetem doja te te pershendes perzemersisht...per hire te kenges qe ke sjellur ketu para nesh,e qe na ke dhan mundesin qe te ndegjoim dhe me shpesh..edhe se per mua eshte KENGA ME E PREFERUAR NI NDER KENGET FOLKLORIKE SHQIPTARE..SA HERE QE KENGEN DHE FJLAET E THENA...NDEGJOI PER TE ASHTU SI JEN...ME SHTOHET NURI DHE KRENARIA PER TE.

LAVDI PER JET E MOTE ATIJ
...I PAVDEKSHEM DR RUGOV...JETO NE ZEMRAT E ATYRE QE TE DESHEN DHE I DESHE PERGJITHEMON.......................LAVDIIIIIII

Me NDERIME
Hajla Rugovase!

Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-12, 16:26   #38
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Rugova i pėrjetshėm
Stafi! inderuar IU LUTEM,pastrone kete tem,largoni ato shkrime koti,kan vend mjaft ku me u perqyrr,ketu leni vetem ato qe perkojn me temen:Rugova i perjetshem, s'ju kam lute kurre per kurgja
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-12, 17:40   #39
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Rugova i pėrjetshėm

Dje gjashte vite u varros nje njeri! Nje njeri,qe para shume shekujsh Sokrati,e kerkonte,neper rruget e Athines se lasht! e kerkoj shume heret,apo ky Njeri lindi shume vone? sidoqe;edhe pse u kerkua ne nje truall tjeter,A'i lindi dhe u varros ne trollin Dardan. Edhe sa do te pret njerzimi nje tjeter Njeri?!
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-12, 19:36   #40
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rugova i pėrjetshėm

...me kalimin e vietev populli im ka mi kuptu kush ka qen Ibrahim Rugova (ata qe se kan kuputu) ...sepse keshtu si jemi tani edhe najdit kemi me u bo ma keq se bangladeshi ...

....Ibrahim Rugova mbetet simboli yn ...sepse krejt bota per te mir na njeh permes TIJ ...e per te keq po dihet kush po na ben popullaritet tani ...


...Rugoviste perjet ....
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-12, 19:08   #41
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Rugova i pėrjetshėm

Njė tempull paqeje pėr ikonėn e shqiptarisė, Ibrahim Rugova


Si duken Kompleksi Memorial dhe sheshi Ibrahim Rugova
Kompleksi pėrcjell mesazhin e lashtėsisė sė luftės pėr pavarėsi. Memoriali prezanton me dinjitet jo vetėm figurėn e Dr. Ibrahim Rugovės, por edhe pėrmbylljen e shtegtimit shekullor pėr pavarėsinė e Kosovės.
Pas mbi gjashtė vjetėsh kur ndėrroi jetė presidenti historik i Kosovės Ibrahim Rugova mė nė fund janė zhbllokuar tė gjitha procedurat pėr ndėrtimin e Kompleksit Memorial dhe Sheshit “Ibrahim Rugova”.
Ishte “Bota sot” qė nė vazhdimėsi ka shkruar pėr tendencėn e qeverisė Thjaēi 1, qė tė rrėzonte projektin pėr ndėrtimin e kompleksit memorial Ibrahim Rugova, nismė kjo e ndėrmarrė nga qeveria Ēeku.
Sė fundi kanė nisur pėr sė mbari procedurat pėr ndėrtimin e sheshit “Ibrahim Rugova”, nė qendėr tė kryeqytetit, ndėrsa Memoriali nė Velani aty ku prehet Presidenti historik. Qė nga vdekja e tij u zvarrit apo u bllokua ndėrtimi i njė kompleksi monumental kushtuar jetės, veprės dhe punės sė Presidentit. Varri i tij ka mbetur ashtu siē ishte qė nga vdekja.
Ndėrkohė, qė ai vazhdon tė jetė ndoshta vendi mė i vizituar nė Kosovė, pavarėsisht thjeshtėsisė, ndėrkohė qė vazhdon tė jetė shumė i vizituar edhe kompleksi memorial nė Prekaz pėr familjen Jashari.
Mijėra qytetarė jo vetėm nga Kosova, por edhe nga e gjithė bota vazhdojnė tė vizitojnė e pėrkulen para Varrit tė presidentit Ibrahim Rugova, pėr tė cilin kujdesi ėshtė nė nivelin jo tė dėshiruar.

__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-12, 20:26   #42
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Rugova i pėrjetshėm

Po krijohen kulte faraonesh qe nuk krahasohen me meritat e sakrifices se Adem Jasharit ne asnje aspekt dhe me kulte te cilat injoruam Adem Jasharin dhe sakrificen e shejte te famijles se tij - perjetsia apo kultizimi i figurave ne politike te cilet as q emund te krahasohen me peshen e jehones qe qoj sakrifica jashariane legjend e ne njerzim dhe ky ishte fakti numer nji qe bota u que ne kembe me rrespekt duke qmuar trimerine shqiptare dhe qendresen eheroizmin e sakrificen --pra nuk esht diqka e mire kombtare mohimi dhe rritja e figurave para rritjes numer nji te figures Adem Jashari
sepse po te mos ishte trimeria e ketij luani te shekullit te kohes te te gjtiha kohjrave qe ka njofte historia legjendare e popujve pra ky kreshnik qe e beri krenar kombin shqiptar dhe boten e quditi as qe do ishte nisma e natos dhe shpetimi i kombit tone nga hijenat sllave per shkak se ne na humben te gjitha vlerat si njerz dhe perfundimisht koosva me te gjitha mahallat ishte ne preherin serb pergjithmone duke u martuar edhe vashat tona me njisine speciale shkinore -----Adem Jashari ja ktheu dinjitetin kombit shqiptar dhe i tha botes se si duhet treguar nderi dhe trimeria sakrifica kombtare enjerzore --asnji prej mahallave tjera nuk e pat ket ide --e pes e pshytjne e mohojne me kaq patrupesi legjenden botrore
ne vend te tij i qesin njerzit qe kan ikur kallamoqeve e arave e kan komanduar nga diapsora si dhe njerzit qe as qe mund te krahsohen me luanin ebotes te permaVE BOTRORE ADEM JASHARIN --ne politike nuk ka te pa gabueshem NDERSA NE SAKRIFICE ESHT FLIJIM QE KURRE NUK MUND TE SHLYHET NGA KUJTESA ANJERZORE ADEM JASHARIT NUK I NDERTOHET ASGJE EPERMASAVE KOMBTARE SHTETRORE E AS QE GUXON TE DAL DIQKA JASHT RRETHIT TE TIJ PREKAZIT PER QFAR DO POPULLARIZIMI
PER SHKAK TE JARGėVE TE KQIA TE MAHALLAGJIJVE QE MENJIHER LESHOJNE JARGE KUNDERSHTUESE DUKE FOLE PER NJERZT E MAHALLAVE TE TYRE DUKE U MUNDUAR TI MBUSHIN SOKAKET E TYRE TE SHEHRHEVE ME NJERZ TE MAHALLES SE TYRE KESHTU EKAN MENDJET MAHALLAGJIKE QE JAN SHUM LARG PREJ MENDJES PATRIOTIKE KOMBTARE JAN ME MIJA VJET SHPELLASH LARG FORMIMIT KOMBTAR SHTETROR PATRIOTIK NACIONAL
-ndersa nuk i ndertohet asgje ne prishtine aAdem Jshariiit ky ehst turpi i turpevbe te shekullit dhe me pasoja te mdha per raportet ne komb ne atdhe pasoja qe do te reflektohen ne raporte mbrenda kombit sepse nuk u lejua asgje e tille as ne mitrovice
be qytetin poashtu qe do te terheqte vemendjen nderkombtare
ne dy vende tejet strategjike te atdheut as ne vende tjera pra nuk i ndertohet asgje e tille nga kompleksi Adem Jashari
sakrifikuesit me te madh te historise njerzore Adem Jasharit

-dhe per turpin e shqiptarve provincialist mahallagji ne mentalitet i kalbur te cilet e treguan vetenm s e kush jan e qfar ftyrash kan -u treguan ne nivel para gjith botes se qfar vetedije kan shum ma mbrapa se fiset e kalkutes te butanit apo fiset me te largta afrikane e te skutave botrore -
kjo esht deshmuar pas luftes ne kosove -e sa i perket permendoreve kompleksit adem jashari nuk


ekeziston askund ne kosove gjurme e tij
vetem diqka e thjeshte ne prekazin e tij askund tjeter asgje ma teper
thua s e Adem Jashari nuk esht i kosoves as i permasave botrore te nivelit me te larfte
legjende hero martir e qka jo klasi me i larte i trimeris e botrore dhe sakrifices
ne vetflijim i pa shembullt ne historine botrore

-sikur te kshin pase tjerat mahalla adem jasharin te tyre te mahalles
se tyre me edukim te smure provoncial e mendsi provinciale mahallagjike
-do te na i kishin shurdhuar veshet me sahan e me tepsia
e me legjenda edhe neper rruge te dites ditore -
duke i prishur te gjitha lejet endertimit pa leje ne qdo sokak per permendore e gjurme te tij ku do edhe neper stane e nepr tregje do i kishin zene edhe oboret e shkolalve e
shesheve

ather shtrohet pyetje pse mahallagjijte nuk po lene asgje te adem jasharit
ne gjurme pse ne prishtine nuk ka asgje jashariane

ne asnje komune tjeter kur ky esht i permasve te mdha botrore
--ku qendron kjo mendje e erret provonciale

a nuk esht ky turp i zi nacional i te gjitha kohrave
kur dihet themeluesi dhe nismetari me i lavdishem i nje ushtrie qlirimtare

qe e shpetoj kombin perfundimisht nga qthurja
e te tjeret e derguan ne qthurje me mendesine e tyre te mjere pasojat e seciles do i kemi neper shekuj siq jan 300000 mij femra te dhunuara nga paojat e politikes mahallagjike

-e kur mahallagjijte mundohen ta falcifikojne historine
e te bejne kulte tjera te mahallave te tyre partiake provnciale ideologjike etj
-ndersa Adem Jasharit ja hane hakun me qdo kusht
e nuk ja duan gjurmet askund jasht katunit te tij

--nes e thaqi e paska penguar deri tash memorialin
po per Adem jASHARIN NE PRISHTINE E NE MITROVICE KUSH E PENGON

CILET PROVINCIALIST TE FLLIQUR MAHALLAGJI E PENGOJNE KET

KUR EDHE PELES SE TYRE MUNDOHEN TI NGRISIN PERMENDORE
NE SECILIN SOKAK
E PERMASAVE TE TILLA LEGJENDE SI ADEM JASHARI TE JA HUMBIN GJURMET

-
E kam vrejte edhe Abaz Thaqin legjenden ne koshare shembullin eguximit dhe trimerise ne aksione te rrufeshme qe ra heroikisht edhe ai legjende oso kuka i koshares
edhe ate mundohen ta anulojne ta zvoglojne mahallagjijte nga historia e
poashtu edhe oso kuken tjeter Bedri Shalen e negrofcit
e bekim berishen

si dhe legjendat tjera te sakrifices duke i zevendsuar me ata te mahallave te tyre e neper gazetat e radio roshovat e tyre mahallagjike
ngrisin kultet e mahallave te tyre me gjithqka munden
me kuqke e maqke e turlifar zhurme
kur ata qe mundohen keta ti ngrisin dis aprej tyre ndoshta kan qene te lidhur me serbine

kur keta mundohen me zhurma e edhe me taza e konzerva te sokakut
duke quar pluhur e bere zhurma mahallagjike
neper sokak te mahalles se tyre histerike
nes e kjo perfmendore kompleks i gjere i ibrahim rugoves qenka penguar nga thaqi ather ate jashariane kush e pengon si e kan ata emrin dhe mbiemrin duhet te adresohen sakt dhe precic te cilave katune jan ata ku rrijne e qka üunojne ne sheher
kush ishin ata deri dje
Un them mjaft ma me poshtersi e ngrenje haku e padrejtesi mjaft ma menmdesi mahallash e poshtersi por te vlersohet historia kombtare siq duhet sipas shkalles dhe merites e jo te shkelen vlerat kaq pa mshirshem seps ekjo do te refelktohet me pasoija te mdha mbrenda kombit kj sjlelje harbute primitive qe i ka ardhe kulmi kesaj poshtersie e i ka kaluar te gjith kufijte
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 01:27   #43
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Rugova i pėrjetshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA Shiko postimin
Njeri i madhe!

Dalai Lama i Kosoves!

Ti gjete qetesin, por ne ende jo!

Dea, e nderuar,


a je dhe si je e sigurt qe ai e ka gjetur qetesine

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardanesha : 10-09-12 nė 01:28
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 08:22   #44
Sulltan-Alim
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Rugova i pėrjetshėm

Asgje nuk eshte e perjetshme pervec vdekjes. Mbase, gjurmet dhe veprimtaria pergjate jetes jane vetem nje enderr e trishte e deshirave ne misterin drejte ikjes.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 14:13   #45
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Rugova i pėrjetshėm

Po qe se menyra e re e te menduarit te njeriut te lire u mboll ne mendjet dhe shpirtin e shqiptareve ne Kosove dhe pastaj kjo u shenderrua ne guxim veprues te njeriut te lire, atehere ky ndryshim i ri e ka nje emer, Ibrahim Rugova!

Mendja, shpirti dhe veprimi i njeriut te cliruar permbrenda u be celes i rezultatit te nje rrugetimi te gjate qe quhet Liri faktike kolektive dhe perfundimtare e shqiptareve.

Njeriu i cili diti qe ta zgjoje shpirtin e njeriut te cliruar mendesisht dhe veprueshem, ishte Ibrahim Rugova.

Pastaj shpirti dhe mendja e cliruar e shqiptareve ne Kosove e pati lehte ta pranoje edhe durimin dhe veprimin racional si rruge te drejte drejt fitores te se keqes, se keqes se eger e te dhunshme te shtetit serb qe po mbreteronte me dekada mbi popullaten shqiptare ne Kosove.

Kjo menyre e rrezistences njerezore per Liri i rrenoi te gjitha argumentet e propagandat e Serbise se shqiptaret jane te eger, primtiv, te dhunshem, te pacivilizuar dhe pa dashuri.

Pjese e pashkeputshme e ketij qendrimi te ringjallur qyteterues te shqiptareve ishte edhe terheqja e vazhdueshme e verejtjes te Presidentit Rugova se; neqoftese me mjete paqesore dhe civilizuese nuk arrihet Liria atehere shqiptaret do te jene te detyruar qe ti rrokin armet!

Me thoni ju lutem a mund te jete e vdekshme kjo ringjallje shpirterore dhe mendore e shqiptareve dhe se ketejmi a mund te jete i vdekshem njeriu nga i cili populli e pranoi me dashuri te madhe kete ringjallje!

Kesaj menyre te "luftes" per Liri iu perkul e gjithe bota demokratike!

Prandaj Ibrahim Rugova eshte i perjetshem!


__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Domira : 10-09-12 nė 14:16
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.