Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-11-13, 08:15   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Post Unicode

http://www.rtklive.com/new/index.php
Kjo ėshtė adresa zyrtare e Radio Televizionit tė Kosoves.
Kodi burimor i kėtij websiti paraqiet kėshtu :
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<title>RTK</title>
<meta name="globalsign-domain-verification" content="f-CYwXzaEiMa4iWW2yK2RIgc_PG6Yv9DdRQqRHhyrq"/>
<META http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">

...

Rreshti i fundit i kodit burimor tė kėtij websiti ėshtė shumė domethėnės sepse mbėshtet deklaratėn e Erdoganit :"Kosova ėshtė Turqi" :
"Windows-1254 - Wikipedia, the free encyclopedia
Windows-1254 is a code page used under Microsoft Windows to write Turkish". ( Windows-1254 ėshtė kodi numrik i gjuhės turke).

__________________________________________________ ____

Pas ēdo websiti fshehet njė webmaster (personi qė publikon dhe survejon mbarėvajtjen e websiti nė fjalė).

Nėse jeni kurreshtarė si unė, ju ftoj tė kopjoni adresėn e rtk :

http://www.rtklive.com/new/index.php

pastaj e hapni kete websit:


http://validator.w3.org

e ngjitni adresėn e kopjuar tė rtk-sė dhe e shtypni butonin Check

Rezultati do tė jetė : RTKatastrofa.

Deklarata e Erdoganit nuk ėshtė as zhgėnjyese, as shqetėsuese. I gjithė faji ėshtė nė "radakėn" tonė..., e kjo ėshtė tejet alarmuese.
__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 05-11-13 nė 08:19
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-11-13, 20:57   #2
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Alma Lama: Letėr e hapur kryeministrit tė Turqisė

power8

Nuk e ke qėllu temėn pėr tė zbėrthyer Unicode tė Windows por,pėr aq kohė sa mendon ti se ke mundėsi edhe Windows tė fusish nė lojra gėnjeshtrash dhe urrejtje, mos na genjė ne po as Windowsin.Tė jap mundėsi tė flesh rehat me genjeshtrat e tua mbase jo nė temė tė qėlluar.


Windows 1254 ėshtė njė kodifikim 8-bit shenjesh ose karaktere nė sistemin operativ Microsoft Windows qė mbėshtet shumė gjuhė perėndimore evropiane dhe turke.Ėshtė bazuar nė ISO 8859-9 (Latin-5).
Windows 1254 ėshtė i regjistruar nė IANA si CP1254 dhe i pranuar si sinonim.
Nėse ke pak njohuri tė lexosh kodifikim tabelėn,karaktere qė ka nė gjuhėn turke, tė ngjashėm gjejmė edhe nė gjuhė tė tjera si gjermanisht ose nė gjuhėn islandeze.

(Ö)-Özge=Turqisht
(Ö)-Ötzi= Gjermanisht

http://de.wikipedia.org/wiki/Windows-1254

Dallimi nė mes Windows 1254 dhe Windows 1252 korrespondon me diferencėn midis standardit ISO 8859-9 dhe ISO 8859-1, vetėm se ajo ėshtė gjithmonė nė varg 0x80-9F, dhe sė bashku Ž dhe ž mbeten tė padukshėm.Karaktere qė nuk duken janė tė nevojshme pėr islandezet,pėr kroatėt, dhe pėr serbet kur pėrdoret latinishte.

Nė Windows-1251 kalohet nė 8-Bit-Codepage pėr shfaqje nė gjuhėt cirilike si ruse,serbe,bullgare,maqedone etj.

Windows 1252 pėrkon me standardin ISO 8859-1 pėrkrah ASCII tė SHBA dhe UTF-8 (Unicode) ėshtė kodifikimi mė i madh dhe gjėrėsisht mė i pėrdorur pėr shkronja latine ku bėn pjesė edhe gjuha shqipe me kater germat (Ē/ē, Ė/ė),qė karakterizojnė gjuhėn tonė,kurse kodet e gjuhės shqipe janė ISO 639-1: ISO 639-2. dhe ISO 639-3.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_shqipe

UTF 8 (Unicode,worldwide)pėrfshin tė gjitha gjuhet,ndryshe askush nuk do tė kishte mundėsi tė paraqes asnjė faqe.dhe kėtu bėn pjesė edhe gjuha turke qė nuk do tė thotė se RTK na qenka e Turkut,I gjith ky mund i yt paraqet vetėm Codepage ISO-8859-9 (Turqisht) pėr ty motiv pėr tė shprehur mllef dhe urretje e jo pėr tė na bind se paske njohuri edhe me Windows Kodet e Unifikuara,prandaj mos e shtini edhe Windows nė lojrat e juaja fanatike tė urretjes nacionale dhe religjioze sepse Windows ėshtė i tė gjithėve, pa dallim feje,ngjyre, dhe religjioni.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 08:28   #3
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Alma Lama: Letėr e hapur kryeministrit tė Turqisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
power8

Nuk e ke qėllu temėn pėr tė zbėrthyer Unicode tė Windows por,pėr aq kohė sa mendon ti se ke mundėsi edhe Windows tė fusish nė lojra gėnjeshtrash dhe urrejtje, mos na genjė ne po as Windowsin.Tė jap mundėsi tė flesh rehat me genjeshtrat e tua mbase jo nė temė tė qėlluar.


Windows 1254 ėshtė njė kodifikim 8-bit shenjesh ose karaktere nė sistemin operativ Microsoft Windows qė mbėshtet shumė gjuhė perėndimore evropiane dhe turke.Ėshtė bazuar nė ISO 8859-9 (Latin-5).
Windows 1254 ėshtė i regjistruar nė IANA si CP1254 dhe i pranuar si sinonim.
Nėse ke pak njohuri tė lexosh kodifikim tabelėn,karaktere qė ka nė gjuhėn turke, tė ngjashėm gjejmė edhe nė gjuhė tė tjera si gjermanisht ose nė gjuhėn islandeze.

(Ö)-Özge=Turqisht
(Ö)-Ötzi= Gjermanisht

http://de.wikipedia.org/wiki/Windows-1254

Dallimi nė mes Windows 1254 dhe Windows 1252 korrespondon me diferencėn midis standardit ISO 8859-9 dhe ISO 8859-1, vetėm se ajo ėshtė gjithmonė nė varg 0x80-9F, dhe sė bashku Ž dhe ž mbeten tė padukshėm.Karaktere qė nuk duken janė tė nevojshme pėr islandezet,pėr kroatėt, dhe pėr serbet kur pėrdoret latinishte.

Nė Windows-1251 kalohet nė 8-Bit-Codepage pėr shfaqje nė gjuhėt cirilike si ruse,serbe,bullgare,maqedone etj.

Windows 1252 pėrkon me standardin ISO 8859-1 pėrkrah ASCII tė SHBA dhe UTF-8 (Unicode) ėshtė kodifikimi mė i madh dhe gjėrėsisht mė i pėrdorur pėr shkronja latine ku bėn pjesė edhe gjuha shqipe me kater germat (Ē/ē, Ė/ė),qė karakterizojnė gjuhėn tonė,kurse kodet e gjuhės shqipe janė ISO 639-1: ISO 639-2. dhe ISO 639-3.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_shqipe

UTF 8 (Unicode,worldwide)pėrfshin tė gjitha gjuhet,ndryshe askush nuk do tė kishte mundėsi tė paraqes asnjė faqe.dhe kėtu bėn pjesė edhe gjuha turke qė nuk do tė thotė se RTK na qenka e Turkut,I gjith ky mund i yt paraqet vetėm Codepage ISO-8859-9 (Turqisht) pėr ty motiv pėr tė shprehur mllef dhe urretje e jo pėr tė na bind se paske njohuri edhe me Windows Kodet e Unifikuara,prandaj mos e shtini edhe Windows nė lojrat e juaja fanatike tė urretjes nacionale dhe religjioze sepse Windows ėshtė i tė gjithėve, pa dallim feje,ngjyre, dhe religjioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Windows 1252 pėrkon me standardin ISO 8859-1 pėrkrah ASCII tė SHBA dhe UTF-8 (Unicode) ėshtė kodifikimi mė i madh dhe gjėrėsisht mė i pėrdorur pėr shkronja latine ku bėn pjesė edhe gjuha shqipe me kater germat (Ē/ē, Ė/ė),qė karakterizojnė gjuhėn tonė,kurse kodet e gjuhės shqipe janė ISO 639-1: ISO 639-2. dhe ISO 639-3.


Ti e paske sqarue shumė mirė problemin e kodifikimeve tė faqeve web : ēdo websit shqiptar zgjedh Windows-1252, iso-8859-1 , eventualisht iso-8859-15, ose detyrimisht utf-8 ne versionin e fundit te html5. UTF-8 ka meritė tė veēantė sepse ėshtė kodifikim i tė gjithė alfabeteve dhe i tė gjitha gjuhėve, e jo vetėm i alfabeteve "latine"...UTF-8 nuk i referohet asnjė gjuhe nė veēanti por i pėrfshin tė gjitha., pa pėrjashtm.
Windows-1254 lidhet drejtėpėrdrejt me alfabetin e gjuhės turke
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 08:29   #4
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Alma Lama: Letėr e hapur kryeministrit tė Turqisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
power8

Nuk e ke qėllu temėn pėr tė zbėrthyer Unicode tė Windows por,pėr aq kohė sa mendon ti se ke mundėsi edhe Windows tė fusish nė lojra gėnjeshtrash dhe urrejtje, mos na genjė ne po as Windowsin.Tė jap mundėsi tė flesh rehat me genjeshtrat e tua mbase jo nė temė tė qėlluar.


Windows 1254 ėshtė njė kodifikim 8-bit shenjesh ose karaktere nė sistemin operativ Microsoft Windows qė mbėshtet shumė gjuhė perėndimore evropiane dhe turke.Ėshtė bazuar nė ISO 8859-9 (Latin-5).
Windows 1254 ėshtė i regjistruar nė IANA si CP1254 dhe i pranuar si sinonim.
Nėse ke pak njohuri tė lexosh kodifikim tabelėn,karaktere qė ka nė gjuhėn turke, tė ngjashėm gjejmė edhe nė gjuhė tė tjera si gjermanisht ose nė gjuhėn islandeze.

(Ö)-Özge=Turqisht
(Ö)-Ötzi= Gjermanisht

http://de.wikipedia.org/wiki/Windows-1254

Dallimi nė mes Windows 1254 dhe Windows 1252 korrespondon me diferencėn midis standardit ISO 8859-9 dhe ISO 8859-1, vetėm se ajo ėshtė gjithmonė nė varg 0x80-9F, dhe sė bashku Ž dhe ž mbeten tė padukshėm.Karaktere qė nuk duken janė tė nevojshme pėr islandezet,pėr kroatėt, dhe pėr serbet kur pėrdoret latinishte.

Nė Windows-1251 kalohet nė 8-Bit-Codepage pėr shfaqje nė gjuhėt cirilike si ruse,serbe,bullgare,maqedone etj.

Windows 1252 pėrkon me standardin ISO 8859-1 pėrkrah ASCII tė SHBA dhe UTF-8 (Unicode) ėshtė kodifikimi mė i madh dhe gjėrėsisht mė i pėrdorur pėr shkronja latine ku bėn pjesė edhe gjuha shqipe me kater germat (Ē/ē, Ė/ė),qė karakterizojnė gjuhėn tonė,kurse kodet e gjuhės shqipe janė ISO 639-1: ISO 639-2. dhe ISO 639-3.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjuha_shqipe

UTF 8 (Unicode,worldwide)pėrfshin tė gjitha gjuhet,ndryshe askush nuk do tė kishte mundėsi tė paraqes asnjė faqe.dhe kėtu bėn pjesė edhe gjuha turke qė nuk do tė thotė se RTK na qenka e Turkut,I gjith ky mund i yt paraqet vetėm Codepage ISO-8859-9 (Turqisht) pėr ty motiv pėr tė shprehur mllef dhe urretje e jo pėr tė na bind se paske njohuri edhe me Windows Kodet e Unifikuara,prandaj mos e shtini edhe Windows nė lojrat e juaja fanatike tė urretjes nacionale dhe religjioze sepse Windows ėshtė i tė gjithėve, pa dallim feje,ngjyre, dhe religjioni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Windows 1252 pėrkon me standardin ISO 8859-1 pėrkrah ASCII tė SHBA dhe UTF-8 (Unicode) ėshtė kodifikimi mė i madh dhe gjėrėsisht mė i pėrdorur pėr shkronja latine ku bėn pjesė edhe gjuha shqipe me kater germat (Ē/ē, Ė/ė),qė karakterizojnė gjuhėn tonė,kurse kodet e gjuhės shqipe janė ISO 639-1: ISO 639-2. dhe ISO 639-3.


Ti e paske sqarue shumė mirė problemin e kodifikimeve tė faqeve web : ēdo websit shqiptar zgjedh Windows-1252, iso-8859-1 , eventualisht iso-8859-15, ose detyrimisht utf-8 ne versionin e fundit te html5. UTF-8 ka meritė tė veēantė sepse ėshtė kodifikim i tė gjithė alfabeteve dhe i tė gjitha gjuhėve, e jo vetėm i alfabeteve "latine"...UTF-8 nuk i referohet asnjė gjuhe nė veēanti por i pėrfshin tė gjitha., pa pėrjashtm.
Windows-1254 lidhet drejtėpėrdrejt me alfabetin e gjuhės turke.
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 12:47   #5
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Alma Lama: Letėr e hapur kryeministrit tė Turqisė

eu...me ke lėnė pa mend..

dardania.biz Encoding:utf-8 nuk ka Standard tė definuar alfabeti si e sqaron kėtė Problem?
a din ti se cka janė Editoren?
a din ti se admin ka mundėsi tė zgjedhė kodin dhe gjuhėn...?

Futu andej ka informatika se mixha i ka per qef fluturakėt si ti mbase kėtu nuk ia vlen tė diskohet mos na e merr pėr tė madhe Alma La-mushka.
Shnetje nga mixha kercovari.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kercovari : 06-11-13 nė 12:48
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 13:05   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Unicode

Disa vite mė parė kisha hapur njė temė tė tillė dhe kishte ca shkrime tė mrekullueshme lidhje me UNICODE-t. Fatkeqėsisht gjatė kohės sė restrikcioneve ndaj shkrimeve tė mia u zhduk edhe ajo temė sė bashku me tema tė vlefshme nė kėtė nėnforum.

Tani power8 (me apo pa dashje) e "hapi" njė temė tė tillė nė vend tė gabuar, besoj se ia vlenė qė kjo tėmė tė ngelet nė forumin tonė.Standardet Unicode®
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 17:31   #7
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Alma Lama: Letėr e hapur kryeministrit tė Turqisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
eu...me ke lėnė pa mend..

dardania.biz Encoding:utf-8 nuk ka Standard tė definuar alfabeti si e sqaron kėtė Problem?
a din ti se cka janė Editoren?
a din ti se admin ka mundėsi tė zgjedhė kodin dhe gjuhėn...?

Futu andej ka informatika se mixha i ka per qef fluturakėt si ti mbase kėtu nuk ia vlen tė diskohet mos na e merr pėr tė madhe Alma La-mushka.
Shnetje nga mixha kercovari.
dardania.biz e ka te definuar tabelen e shkronjave iso-8859-1 :

<metahttp-equiv="Content-Type"content="text/html; charset=iso-8859-1"> dhe kjo ndodhet aty ku duhet ne mes etiketave <head> dhe </head>.

Encoding:utf-8 nuk vlen ne faqet html.
Ne html5, ndryshe nga versionet e meparshme te kesaj gjuhe me etiketa, enkodimi i drejte i tabelse se shkronjave utf8 (rreth 109 000 shkronja te enkoduara) eshte ky :

<meta charset="utf-8" />, brenda tageve <head> dhe </head>.
Beja i vizite te shkurter websitit tim, hape kodin burimor te faqes dhe vereje se si duhet te definohet tabela(charset) e shkronjave ne nje websit.

http://tutohtml.perso.sfr.fr


__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 06-11-13 nė 17:32
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.