Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-07-21, 22:35   #4891
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ka qa njiherė e pa thenura fjala

lirik

Join Date: 09-02-07

Posts: 12,675

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?Ka qa njiherė e pa thenura fjala

autori xhelal ferizi

e heshtur aq thellė

e pa thėnura e fjales

autori xhelal ferizi

oh sa kohė e mjerė

vrastare kah do peshperimat

e sopiun tjere

pas qdo muri

ne pike te kthjelltit te vrisnin murmurimat

kah do pshtillej me hafije ushkuri

spiunet dilnin nga vrimet

sa shum vuajti flamurie pa thėnura e fjales

ka qa

un ja dija te gjitha lotet

ja shprehja me fjalė

nga kekrimet nuk i jam nda

deri sa ajo ne skene ka dale

e di at kohe

kur

heshturazi

kur ajo denesi

e leshoj lotin si valė

nga tradhtari

nga i pa besi

nuk mundej me daleun e arti im

nepermes shpirtit

udhes se pa faj

ne ndihme i shkuam

i tham mos qajė

ja edhe pak

e fituampor ajou zhgreh ne vaje i tha vargut tim

jo jo mbarum

un po qajė

mbi dhe

a e dini pse

se nga zoti jemi harruar

tradhtia esht plle

po pjellet mbi token e trashguarautori xhelal feriziGjithkund metaforat e mia fjala ime ilaqi metaforik shkon atje te dhimbja

mehlemi im mehlemet poetike shkojne aty ku duhet

te dhimbjet e atdheut e individit

aty ku thrret shpirti dialogu mejdani drejtesia e padrejtsia -

Po ku e ku e dijne ata matrapazet qka esht drejtesia

shpirti fjala liria atdheu dashuria ndergjegjja ata e dijne vetem q 'esht dredhia kurveria pa drejtesia demagogjia mashtrimi krimi

paraja

dhe te shiten te gjitha vlerat e atdheu e kombi

per lekMegjithat edhe morali po shkatrrohet edhe kuptimi njerzor ne jete duke ja vra te gjitha vlerat lirise e jjetes e shtetit -edhe kuptimin si shtet e si atdhe po vyshket me fajin e tradhtarve

prandaj as un a s vargu im as populli e gjykimi i moralit nuk i fale

e nuk rrin pa bertite deri ne kupe te qiellit

Harbutet analfabetet debilet tradhtaret marionetat mjeranet profiteret dyftyrshet demagoget

ata nuk do ta klalojne provimin kaq leht se haramin do te ua qes per hunde pikrisht revolta e popullit

e fjala ndoshta do te vie koha kur do te flet edhe pushka e popullit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-07-21, 22:36   #4892
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pergjigje Mikeshes nga autori xhelal ferizi liriku

lirik

Join Date: 09-02-07

Posts: 12,675

AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?Mos ma quani mllef

gjuaj mbi padrejtesinė

autori xhelal ferizi

nuk kam dale per qef

por per ta denuar tradhtine

nuk fali

se ka disa qe jan ma te zi se shkje

ata djale pas djali

kan shkele mbi atdhe

e nuk luftoj per emer

per per te demaskuar rruspia

atdheun e dua me zemer

rrnofte etnike shqipnia

pse nuk dua te flas me gjuhe s ervile

prandaj nga njihe r jan te serta vargjet e mia

por me mire keshtu

se sa te flas me gjuhe kopile

mos ma quani mllef

kur gjuaj mbi padrjetesine

as urrejtje

o shekull a e shef

erresirat si e mbjellin tradhtinea e shef

kah do neper urrejtje

pa faj si vrasin njerzine

e si mund te pajtohet liriku

kur kohrat edhe ne qiell

duan ta mbjellin tradhtine

e te mbulojne yj e diell

me te zi

e me pa besineneper glob ket brejtje

brejtsat

dinakerisht rrijne

duke bre ne njerzine

protestoj

nuk mund te duroj krabaten

e krajaten

e ngannjiher ne varg ndoshta jam rrebel

por hareqt si duroj

fjala nga shpirti del

dinaket i demaskoj

se na lan pa atdhe

protestoj

se ka me te zi se shkje

qe dlasin shqip

prandaj vargu im dege me dege shkoj

e vajtoj

e her kenoj

ne secilendege

e pip

por gege e toske deshti ti bashkoj

e nuk e la tradhtia

prandaj protestoj

e dua ne kembe te ngritet shqipnia

sa dot nuk duroj

se mjaft livadhisi tradhtia

autori xhelal ferizi

.............Nga autori ne mergim neper vite e mote shkruan xhelal ferizivargjet e mia kan luftuar ku do neper fornte te moralit

Vrgjete fjala ime jan perleshe me zjarrin e tradhtarin me armikun

e jan pa ne lot me qerrpikun e di se secilit nuk i pelqen vargu imato her kan ra e her jan ngritur ne diagrame metaforashme s e miri me duket se vargun tim e ka analizuar dhe e i analizon kritiku letrar Hysen Ibrahimi

ai e ka nuhatur shum mire dhe e ka pershkruar e ka ndjeke neper kureshtje poetin dhe qellimin

ne spjegim e ne secilen metafore e ka deshifruar ,por une kam prite shum pas lufte

kam prite menquri e shembuj ndryshimi nga vuajtjet e nga lufta por jo mbrapshti

si shum kush jam i zhgenjyer prandaj vargu edhe ne ket eopke le te flet te vertetenKur jemi te vlersuesit letrar kam shum besim te disa sidomos te profesor Fazli Hjrizi

te cilit do ja besopja poashtu nje pjes e te madhe te vlersimit

por edhe ka te tjere te intresuar mjaft per te dhene mendime

ndersa hysen Ibrahimi ehst nje nder te rrallet vlersues letrar

njeriu i cili asnjiher nuk i mori asnji poeti asnji lek

per tu shprehur-aq bukur e analitikisht me shpirte te vertet te shqiptarit

ai esht shpirte kritiku dhe letraritani esht kryetar i shoqtes se shkrimtarve te suediseshum kush e shikon sot hysenin s i kritikun ma popullor i cili nuk merr para asnjiher

edhe pse i jan ofruar para pa hesap -por ai analizen enxjerr nga shpirti

ai thot kur merret para ja nuk mund te behesh analist lettrarsepse aty paraja behet demon komandant e jo ndergjegjja shpirtrororja emocionaljae jo si regjep qosja per tri fjale ti merr njimij euro e poa ja mbushe gushen lek

nuk te flet shyqyr q enuk kemi mbete ne doren e tij e te jaranave te tij thaqi pacolli surroj

e kryeprpjetet tjere te mos i permendi se jan shumLast edited by lirik; 05-06-12 at 23:59.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:37   #4893
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Originally Posted by YanYan

Originally Posted by YanYan

Pershendetje i nderuar, Z. Xhelal Ferizi (lirik)Une lexoj shpesh ktej ka nenforumi i letersise ngase me pelqen shume me lexu, sidomos poezi por dhe vargjet tuaja jashtezakonishtė brilante qe befasuan lexuesit dhe u bėre figure me rendesi ne shum diskutime ne forume . U bėnė edhe mjaft kohė qė jam duke te percjelle rastin tend shum i nteresant dhe ndoshta te rrallė e kemi vrejtur te gjith lexuesit se nuk pajtohesh me shum qka ne jeten e sotme dhe ke shum kundershtarė ,e kemi brejtur se qeveria shqiptare nuk ka per ty simpati per shkak te vrejtjeve dhe disa vargjeve qe ti pameshirshem i shkkruan ,

Edhe ne jeten e perditshme kam pasur rast te degjoj nga dikush per ju dhe per te kaluren tende shum te vuajtur dhe shum te rreziikshme , por me ben pershtypje se si askush nuk ju ndihmoj ,Ka kohe qė jam ndeshė me kete temen tende e shkrimet tua , e kuptova se temen ti me qellim e thjeshteson dhe e ben me te natyrshme me pelqejne shprehjet tua direkte pa dorza , por ketu kam hase ne disa fenomene vargjesh te veqanta qe nuk jan pa te krijuesit tjere ,dhe jam ndeshe me vargun tend qe me ka bere shum te mendoj si asnje varg tjeter ,

dhe me poezite e tua neper faqe te tjera te internetit. Ma ne fund, sot, vendosa me dhėne edhe une mendimin tim per shkrimet e tua, he vargjet ,

dhe nje fare te vogel mendim per ty (sepse sic e thashe mu me pelqen me lexu peozite e jo me ti bė aq shum analize karakterit tend).Edhe dicka, un si tip jam shume direkte e s'me pelqen me bė lajka;

kshtu qė ka mundesi qe kam me bė edhe kritika ,pasi lavderimet dhe kritikat jane ato cka e perbejme mendimin,

aq me teper ne art.

Shkrimet e tua:

Ajo qe me pelqen me shume tek shkrimet e tua te vargu eshtee magjikshmja e mahnitshmja por edhe metoda e nje lloji intepretimi te thjeshtesise qe fjalene ben te flas si nje shpirte ,ka edhe vargje qe jan se jane te thjeshta per tu lexuae dhe shum te kuptueshme e shpirterore ,dhe shihet prirja juaj e lindur ,

dhe cdo varg permban ė veqanerisht ndjenje qka ne fakt esht art i vertetė

. Nga sa kam lexuar , shumica e shkrimeve te tua permbajne edhe qendrese gezime hare opzimizem dashuri keshilla atdhetari trimeri mosdorzim por permbajne edhe merzi, drama trishtim, nerva, urrejtje, dhe realitetin qe ti ke jetuar e perjetuar nga a rmiku e tradhtari. Disa nga poezite tuaja qe une i pelqej me shume jane 'Brenga ime', 'Kur qaja si femije', Dashurija', 'Loti i nje femiu', dhe 'Une u bera ti'. Ka dhe me qindra tjera qe jan vertet artstike e verteė shpirterore mahnitse

por edhe te tjera me permbajtje te veqanta

por qe nuk ua mbaj mendė secilin titull .

E veqanta e artit tend qka shum jan te mendimit se shpirtezimi yt qe perfshihet ne secilin varg e ben njeriun ti ndjeje dhe ti perjetoj

dhe kur i lexoj, me duket sikur i perjetoj, dhe kjo tregon qe ajo qe ti shkruan deperton tek lexuesi si aftesi qe un rralle kam pa ashtu per te deprtuar e te rremben bashk me shpirtin . Kete jo cdokush e arrin.

Fakti qe jane reale,por edhe nga motivet e jetes qe shkruan ate qka te tjeret kan perjetuar dhe i pershkruan duke u shfaqur me une ne shprehje me unė ne varg me unė ne poezi pra je i veqant ,pra mjaft nga ato vargje e disa nuk jane pjelle e imagjinates tende,si trillim por realitet qe ju ka ndodhur shum njerzve ku ti bazohesh

edhe ne perjetimet q e kan perjetuar njerzitprandaj kan vlera te forta i jep edhe me shume ndjenje vatgut dhe nje plus te madh shkrimeve tuaja.

Per ty si autor:

Ti ke nje dhunti te madhe qe din ta shprehesh bukur ate qe shkruan por per mendimin tim gjithe urrejtja dhe mllefi y t qe ke grumbulluar gjate gjithe ketyre viteve qe ke perjetuar

(sepse mesa kam lexuar edhe ish rregjimi jugosllav tmerrsisht te ka keqtrajtuar veqanerisht dhe pas daljes nga burgu edhe je zhgenjyer

e te gjith ne nje far menyre te kan denuar ) dhe si i zhgenjyer kjo te ben edhe me te ashper ne varggje

,qe ti nganjiher ne vargjet tua duket sikur sot ti ne keto kohra don me e 'mbytė ' lexuesin , me idete e tua,dhe don me e 'detyru' qe ose fjala jote o ska.

Edhe pse ne shum aspekze ju keni te drejte per shkak se te gjith po e shohim se qka po ndodhe por ka raste kur lexuesi don te jetė me i lire prej vuajtjeve e ju me vargun tuaj domsodo e perfshini ne problemin

Jo vetem kaq, por edhe kur dikush mundohet me te kritiku apo me te keshillu diqka

, ti i nderuar Xhelal i kthehesh krejt kunder e kujton se te gjithe e kane me ty.Je gabim Z. Ferizi

. Po ben gabimin me te madh. Jo shume muaj me pare, nje autor qe une e njoh ka pas qene i denuar politik dhe ka vuajtur shum

dhe me beso se kur flet per vuajtjet e tij, them me vete si eshte gjalle ky njeri akoma.

Por a din cfare?E admiroj aq shume sepse fjalen qe dikur ja ndaluan, sot ai e hedh ne leter, pa prit gje prej askujt..........

. Ka botuar dy libra per nje kohe te shkurter dhe me ne fund e ka realizu deshiren e tij.E ka fjalen e lire dhe ka lene dicka per brezin e ri.Ama ai nuk qahet e inatoset per kritika e as nuk behet posesiv.

Njerezit nuk duan te degjojne filozofite e tua apo pse s- te kan dekoruar dikush

apo pse ste kan mbeshtetė. Njerezit duan me lexu poezite dhe shkrimet e tua, kaq.Shume njerez kan qene viktima duke qene te pafajshem , nuk je i vetem e cdo njeri ka hallet e veta, nuk je ti i vetmi.Shume u zgjata por ky ishte mendimi im.Ke humb besimin, admirimin, dhe pelqimin e shume lexuesve vetem nga menyra jote e komunikimit,jo sepse nuk je i afte te shkruash. Uroj te te vyjne sadopak keto mendimet e mia dhe te mi marresh me shume si keshille sesa si kritike.

Me te vertete keshtu uroj!Gjithe te mirat e pune te mbare!
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:38   #4894
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Zot i madh leshoe nje shi

Join Date: 09-02-07

Posts: 12,675 LirikDefault AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

.................................................. ..............Zot i madh leshoe nje shi

autori xhelal ferizi

le tė bie me pika drite

si currili nė bukuri

ta hjeshoj shqipninė etnike...........

kah do n' lule e neper bari

te mbeten pikat por si vesa

nė at tokė qė na e la i pari

t' bijnė ylberat neper kthesa

...........

por si harqe me shtat ngjyra

por si vetull natyrale

permbi dete ne t- kaltra fytyra

mbi lugina fusha e male............le t' me bjen shiu kah qerpiku

por si lėng qė e ka qershia

n' gjethe ftoni e n' gjefhe fiku

le t' pikon si bukuria--------

neper strehė e neper lisa

t' ja ndjejė rigat mahnitore

si diamanti n' tokė me plisa

ti bijnė pikat ne bregore-----------

e kah do mbi karajfile

rrumbullake si prej ylli

vijnė nga qielli aq pa hile

shkrijnė mahni mbi gjethe pylli----

bashk me to vjen dhe freskia

shpirtin malit ja njomson

si melos qė perendia

thue shpirtė tingujsh i rigon

--neper ara e grunaja

shihen pikat aq magjike

ne livadhe e ograja

sharm tu i dhėnė shqipnisė etnike------------

kur me lagun ne strehė te ballit

thua me japin shpirtė tė ri

por si zog shkoj dheu t' zallit

tue cicerue per ket hjeshi

.......

e mė t' bukur s 'ka tershana

elbi e thekna e ugari

zot si gzohen dielli e hana

kur bjen shiu si pika ari............

neper shtigje e neper prroje

nder ahije shndritė lagshtia

thua mjaltė drite pikė mbi hoje

ashtu ėmbėl shndritė shqipnia...........

qiparisa ah e pisha

si me u ra kah do safire

neper ara grisha grisha

duken pikat gjevahire-----------

e ma t' bukura askund shpirtrore

se kur bien permbi qerpike

lagen ndjenjat ballinore

tue ta nxitė shpirtesinė magjike-----------

kah d o njomet si mahnijaai gjelbrimi mbi ledinakur bjen shi mbi troje t' mia

qelė si lule moti e stina-

sharm ma i' mire nuk vjen prej qielli

qe kullon kokrrat e zallit

n' dritė hjeshie e rreze dielli

i jep dheut nje shpirte si t' mallit

-----

m' dehin pikat romantike

n' kollomoqe e neper fleta

kur shperndanė freski magjike

n' pika shiu e shejtė erlehta.............

prandaj tė dua unė ty atdhe

shiun e lehtė tė eres t' malit

e t' perkulem permbi dhe

trashgue n' shekuj djalė pas djalit...........

lirik Nuk ėshtė nė linjėOld 07-06-12, 09:20

lirik

Join Date: 09-02-07

Posts: 12,675

lirik esht djali i harruar i atdheutDefault AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qeveria jone nuk u dasht te ligsohet e zhburrerohet kaq shum -dikure ne forumet shqiptare ku vuri dore tradhtia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:39   #4895
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Musa Hoti trim si rrfe

Musa Hoti trim si rrfe

Autori xhelal ferizi

po e kish mendjen per atdhe

per shqipni e per toke t' parve

por si ece gjaku damarve

ashtu i ecnin brenga e halle

per atdhe per toke e zalle

fis i fortė ish fis Hotiani

rrenje e vjeter drenicjani

ishte azgan e trim me fletė

por si zogu i shqipes t' lehtė

lindė e rritė per kah zakoni

me trimni por si drangoni

ne armė shqiptare i rrept si zhgjeta

me qitė pushkė per troje t' veta

kur e donte nderi i atdheut

si sternip i skenderbeut

shpatė ish dora e tij shenjtare

fjala e tij si dritė pishtare

shum ju ngjante trimave t' motit

i kishte sytė si shk'ndi e barotit

shum fisnik n' pamje si osa

rrinte prore me fatosa

me azgana e djem t' vatanit

kah do ishin pika e djalit

keshtu veq zanat e kan djelmninė

qe fole e kan shqipninė

gjaku i tij nji gjak i zjarrtė

balli i tij nji ballė kryelartė

qehrja e bukur iliriane

pamja e tij pamje azgane

zemra e tij zemer qelike

e trashgue n' fise kreshnike

qe ka rrahė fort per atdhe

per toke t parve e gure e dhe

qe ka rrahe per troje t 'veta

pa i thene hasmit tu ngjat jeta

pa ju shtrue krajlit as mbretit

por si del shtrengata e detit

kur zemrohet si duhija

si urragant qe i ka shqipnia

n'mėri t' hasmit ndeze si zhari

i mjeri armik qe i del ma i pari

para syve q'ė i kish rrfe

mjere kush i prekte ne atdhe

ai nuk te falte e si tagani

kur pret hasmin per mejdani

mbi shtat plagė kur te ja ket prekė

msynė n' mejdan pa kqyrė per dekė

e i mjerė ai q e i del perpara

si dikure shigjeta e para

kur ka nise lufta e beteja

si mbi zhare kur binte rrfeja

ashtu shkrepte ai mbi a rmikun

pa e luajt syrin as qerpikun

i tregoj botes nderkombtare

se jan gjalle armet shqiptare

si dikurė arm't e Avnisė

qe shkelqyen ne duar t' trimnise

ashtu pushka ne mes belgjike

ka kersite per toke etnike

e i tregoj gjith botes mbarė

se shqiptari esht flakė e zharė

e sa te jen kombet sa te jet jeta

shkrepė si rrfe per troje t'veta

e nuk t' fale por si vetima

se shqipnia esht toke me trima

ju vetojne syte flakė e zhari

per toke te vet qe ua la i pari

Musa Hoti si skyfteri

del aty ku mbrohet nderi

me ja shndrite ftyren shqipnise

por si e don qarku i trimnisė

n e mes te brukselit doli shkrola

se shqiptart jan djem sokola

ne balle t' gezetes rrfe moti

u pa trimi Musa Hoti

se ' than kombe n' bote kah ka

po i genjen stojani shkja

me fjalė te zeza kah do perflliqi

nji qetnik stojan gjeriqi

per shqiptarė genjeu n'qdo leter

siq ka bė shkjau skilja e vjeter

neper shekuj fjala shkinė

qe gjithmone perbaltė shqininė

si fjalė kurvė si fjale rrencare

tu e poshtrue rracen shqiptare

si gjithmone kur ka perqeshe

kur europa esht zgerdheshe

me fjale shkine te zeze demone

dekorue me medaljone

por se i dit s duroj as zoti

as skyfteri musa hoti

tue pa fjalet n' per gazeta

fort ju dhimbsen trojet t' veta

kah po e sheh shkjaun tu i perlye

brofe prej vendin keq ka kcye

por siq kcen plague luani

qele ndoj varrė me teh tagani

mbasi shpirti ne plage ju qel

ece mjedisit n' per bruksel

tym e flakė per kah mėria

se kshtu djemt i ka shqipnia

kur ju ndezet flaka ne gjak

si me ra baroti n' flakė

at'her mjere ai qe u del para

derdhin gjak por si ujvara

turrin ather s ua ndalė kush dot

si me rra rr'etė mbi barot

u prek Musa fort ne seder

e si drangojt qeme kulqeder

dalin maten n' per mejdane

e siq pin gji e pin qumsht zane

trimi e niset kah fuqia

e se ndale dot as duhia

as re te zeza ato qiellore

breshri as lufte as flake mizore

me shkrepe niset si baroti

ashtu u nis dhe Musa Hoti

per me i dale per balle stojanit

sikur prene tehu i taganit

per me pre kur msyne ndane eren

e kur nise turri poteren

turbullue gjaku nga meria

se stojani fjale te kqia

plot me zhgjyr e n' balle t' tradhtise

i kishte shkrue per toke t' shqipnisė

e kah do shkjau i pa farė

kishte fye komb rend komb shqiptarė

tituj e shkrola bombastike

tue qit zhgjyr n shqipni etnike

e tu i thene gjith botes mbarė

se shqiptari esht barbarzi e ma zi i kishte rendisė

kah gjith bota i kishte nisė

shkjau i shkines kryelopa

e botoj kah do europa

po lexojne shum nderkombtarė

diplomat te botes mbarė

Musa Hoti u ndez ne gjak

e betue n' shqipe e bajrak

se per te gjallė e s ate jet jeta

armt shqiptare s' mbesin t 'shkreta

mbasi tha lokja me ka le

jo me u struke nen grek e shkje

por me ka linde zog gjeraqine

fyt per fyt t' shkoj me shkje shkine

musa hoti nji djale zane

mor revolen belgiane

me fyshek me tri paqeta

per atdhe s' po i dhimbet jeta

kur nuk jam per troje t' mia

per asgje s' jam lum zotnia

as per glob e as per dhe

as per kombe e tjera feas si duhem kurre askuj

se ky gjak nuk po esht uje

por po esht nje gjak damari

se nen shkje nuk rrin shqiptari

me ndejt rob per sa te jet jeta

me vajtue si qyqe t' shkreta

shum ma mire ne varr te zi

se si qyqet n' lug e vrri

me vajtue e ne poshtrime

jeta e kombit e jeta ime

jo per te gjalle n'kthetra barbare

sa te jen armt me flake shqiptare

kshtu tha Musa e fort u ndez

e ka vu revolen n' brez

shkon brukselit per mjedisi

drejt tue mbajt shtatin si lisi

plis te bardhe po qet mbi sy

shkjaun e shkines e ka msy

qe po ish skja pa pike ftyre

u nis Musa drejt ne zyre

sa pedant hapin po e qet

ngjeshe revolen plot fyshek

qehren shqipe ilirane

po e kish pamjen fort azgane

as pa i luajt aspak qerpiku

ka msy zyren te armiku

autori ne mergim i merguar Xhelal Ferizi

autori xhelal ferizi e kishte dikure sekretar shkolle

Musa Hotin dhe poashtu ishin miq e shoke edhe deri diku te besueshem ndaj njeri tjetrit e

ngapak edhe bashkveprimtar ne sherbim te patriotizmit e atdheut -

Ne kohen kur autori xhelal ferizi ishte nxenes Musa Hoti kishte besim dhe rrinte me autorin qka ishte e pa zakonshme

per kohen qe nje sekrtar shkolle te rrinte me nxenes e te kishte besim te nxenesi

pra i lidhte patriotizmi dhe atdhedashuria
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:41   #4896
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I mjerė ėsht ai nen shkja qė mbetet-
autori xhelal ferizi
qė i dhunohet vashė e grue
qė i shkojnė lott sa lum e detet
farė e fis duke u poshtrue
I mjerė esht ai qe rrin si qyqe
qe i poshtrohen fis e farė
e q e mbetet ne udhkryqe
n' dhunė e gjak e nen barbar
mbi ket dhe e mbi kėt botė
esht i mjerė ai qė armė nuk ka
qe esht lindė me qa n' ket botė
i turpruem me mbetė nen shkja
oh ma i mjerė se ai ne at voter
i pa mbrojtur n' duar mizore
qe sheh nėnė e grua e moter
n' dhunė te eger n' duar gjaksore
oh ma e shejt se pushka s' ka
ajo mbronė ftyrė e atdhe
kur bjen plumbi n' ballė ne shkja
kur e shtron hasmin mbi dhe
ather nderi i paster ruhet
at'her ruhet dinjiteti
krenaria n' shekuj shkruhet
ruhet kombi ruhet shteti
por jo turpi e dhuna prore
e sa zhgjyre kan perlye
sa pohtrime e duar mizore
te gjalla vashat i kan thye
kan dhunue nuse te reja
ka poshtrue hamshori shkja
ah tradhtart i vrafte rrufeja
qe mashtruan gjith pa ja nda
ah medet kosovė dardane
se q' t' mashtruan tradhtart e zi
ti lan nuset n' duar sllaviane
e i qnjerzoj ai shkjau i zi
ju shqiptar kah do ndegjoni
sy e vesh mbani n ket leter
kurr nen shekuj mos besoni
ne mashtrues e ne lugeter
veq besoni armes tuaj
veq fyshekut e martines
prej mashtrimit ma mos vuaj
pushka e ndal shkjaun e shkines
tjeter fjale as tjeter fe
nuk e ndalė jo veq baroti
pushka e plumbi po r si rrfe
qe e shkrepin arma e moti
prandaj puthni arm't shqiptare
mis u shtroni te gjalle nen shkje
sa ma mire me ra nen varre
se robine e gjalle mbi dhe
autori xhelal ferizi
NĖ KĖTĖ DITĖ
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:49   #4897
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos e merr penden nė dorė

Mos e merr penden nė dorė


Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim


Mos e merr penden nė dorė ,nėse me varg nuk flet

mos e merr penden nė dorė nėse nuk i jep’kuptim

mos e merr nė dorė penden nėse me pi nuk i jepė si det

mos e merr nėse nuk,e mbushė me shkrim

oh mos e merr penden nėse nuk e shtynė nė cak

nėse secilin varg,nuk e infuzionon me gjak

mos e merr penden nese nuk e mbushė me diell

mos e merr nėse nuk,e lshon n’ pėr qiell


jo mos e merr penden nėse ,nuk lshon ngjyrė

mos e,merr penden nėse s’ gjenė mėnyrė

si me e ushqy n’ rreze qė me mbajtė shum dritė

si me e njomė kur t’ thahet,n’fjalė si me e ujitė

si me i gjetė “ndoj shteg si me mbajtė nė vlim

si me e,msue me pi,sherbet e pelim

mos e merr nė dorė penden nėse secilin varg

nuk e shėndrron,n,jehonė qė tė ndihet larg

mos e merr nė dorė penden qė nuk tė ndėgjon

kur ti,kah vullneti,udhen e,kėrkon

mos e merr n,dorė,penden qė, nė,gjuh,nuk qet

treguesit,e,kjartė,pikcaqet n’planet

mos e,merr nė dorė penden qė nuk pin n’ ,qdo krue

qė nė shpirtė t’ ylberit,nuk,merr,art,me shkrue

mos e,merr at pendė nėse s’ je poet

nėse ,nuk shterrė dhe,gurė e qiell e det

mos e,merr,n’dorė,penden qė nuk e mbanė n’ gji

si njI shpirtė tė shpirtit si nji shkop ,magji

mos e merr n’ dorė penden nėse s’ je poet,

se nėpėr teh tė pendes,n,pėr dėshtime rrshqet

mos e,merr penden nė dorė nėse e,len nė udhė

nėse ,nuk e mbushė nė diell e nė aromė

mos e merr nė dorė nėse s, ja njeh qdo rrudhė

edhe dehjet ma tė thella nė komė

mos e merr nė dorė penden magjistare

qe tė nxitė n’pėr rrugė,qė, jan shum ekzakte

mos e merr nė dorė nėse n,gjuhė amtare

nuk e vlon,nė shekuj,nuk e lidhė me fakte

mos e merr nė dorė penden mendjehollė

qė telat ma hollak i pėrqon,si fije

nėse n’ maje tė saj,nga nji shekull shkollė

nuk e mbushė,nga i glob,qė i rrjedhė gjithmonė dije

mos e,merr nė dorė penden e pa’shterrun

kur nuk ke,nė gjak, ndoj flakė

nėpėr nektarė yjesh,qė nė qiell rrijnė vjerrun

ne thithje poetike ,me u plakė

mos e,merr nė dorė penden e pa anė

qė ma e gjerė se qielli hapėron

mos e merr nė dorė qė s, dridhė diell e,hanė

nėpėr lot,tė dheut,bashk’ me te s, noton

mos e,merr nė dorė nėse s’ flet me pendė

nėse gjuhė e kod,nuk ja din

mos e merr nė dorė,nėse nėpėr mendė

cak i sajė,i fundit e arsye s’ t’ rrin

mos e merr nė dorė,pa qenė n,lkurė tė, sajė

pa u bė si ajo vet

mos e,merr nė “dorė kur ajo n’ gaz e vajė

me ty at gjuhė nuk ka gjetė

mos e merr nė dorė,kur ti nuk ja njeh

as nji tingull melodik

mos e,merr nė dor penden,qė nuk shkrehė

e nuk unjisohesh si nji curril optik

mos e merr nė dorė penden ,nėse n’ pėr qdo bari

nuk pikon me penden ,me gjuhen e sajė

si ai shiu i kthjellur kur pikon,kur bie kah behari

bashk me qeshė me penden bashk me u nje me vaj

mos e merr n’ dorė penden,qė ėsht aq e hollė

nėse nuk ja njeh tė gjitha gjuhėt,t pa skaj’

nėse qiell e dhe nuk tė jan bė shkollė

qė nuk nuk ti shterrė penda,kur bie ndėr djaj

mos e merr n’ dorė penden nėse nuk je pendė

nėse penda ti nuk bėhet

nėse ngjyres t’ sajė,nuk din me i dhėnė shend

kur ajo nėper lule t’ shperndahet


mos e merr penden nėse nuk je metaforė


metaforikisht tė jeshė zbėrthimtarė


mos e merr penden ne dorė


nės enuk je lindur poet as shkrimtarė

mos e,merr n’ dorė penden nėse s ‘je magjik

nėse krih nuk ke pėr fluturim

mos e merr n’dorė penden si tragjikomik

mbetesh si n, teatėr,pėrdredhur nė aktrim

mos e merr n’ dorė penden nėse s’ke burim

q ė nuk shterret as kurrė

mos e merr’n dorė penden nėse me ngurrim

i shkon pritueshėm nė gurrė


mos e merr n’ dorė penden nėse s’ bjen mbi fjerė

me secilin varg e fjalė

mos e merr n’ dorė penden ,nėse s’ je si erė

me lmue me varg qdo fletė n’ė mal

mos e,merr n’ dorė penden nėse nuk ke ,asht

e kafkė qeliku e shpresė

nėse nuk e njeh qdo nisje tė lashtė

dhe t’ pavdekshmen qė vjen kohė pa besė

mos e merr nė dorė penden t’ pafundsisė

nėse nė fund nuk shkon me te

mos e merr nė dorė penden e mirsisė

nėse gjygj mbas sajė nė shkronja s’ din me pre


mos e prek me dorė penden magjistare

qė nuk njeh askund kufi

mos e merr nė dorė nėse e shndrron n’ vrastare

e paqe nuk i jep me pi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:51   #4898
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Heshtja

Heshtja

shkruan xhelal ferizi nga mitrovica

kur heshtjen e zbertheva,ne laboratorin tim

analizė mė doli,kjo e panjohur prekje

dhe quajta,me ,emer ne ditarin tim

heshtja qenka nje vdekje

shkruar nga xhelal ferizi Mitrovica************
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:52   #4899
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos u befasoni nese nje ditė

Mos u befasoni nese nje ditė

hėna as dieli nuk do te dalin me nxe

as yjet me xixillue

se prishė jan stinet ,fise e kombe e fe

e vlerat jan mjegullue

mos u befasoni nese rrezet ikun

edhe bilbilat nuk duken neper degė

as qiellėt ma shi n' qerpik nuk pikun

e dheu te nisė me u djegė

tradhtija lajka e servilija kan faj

pabesija e llasa e pangopur

prodhimi qe prodhon ma shum dhimbje e djaj

yjet i ka perlotur

prandaj mos u befasoni

nėse nje ditė

as ylberat me larmilakueshem

ne shendritje nuk do ti shikoni

nuk mbeti ma bukuri

ylberat i theu ne qiell demoni

dhimbje nuk duan me pi

xhelal ferizi************
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:53   #4900
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Se ti flet si kanarina -

Se ti flet si kanarina -

e nxjerrė fjalen si bilbile

-ta thonė emrin Jozefina

qelė nė atdhe si karajfile -
prandaj shko tue ligjerue

gjikha shkon nder kombe e fe

nje shqipni per me bashkue

lule prore te rrin mbi dhe


autori xhelal ferizi kushtuar Jozefina Topallit

kryateres se parlamnentit shqiptarė ne Shqiperi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:56   #4901
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Zot i madh leshoe nje shi

Join Date: 09-02-07

Posts: 12,675 LirikDefault AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

.................................................. ..............Zot i madh leshoe nje shi

autori xhelal ferizi

le tė bie me pika drite

si currili nė bukuri

ta hjeshoj shqipninė etnike...........

kah do n' lule e neper bari

te mbeten pikat por si vesa

nė at tokė qė na e la i pari

t' bijnė ylberat neper kthesa

...........

por si harqe me shtat ngjyra

por si vetull natyrale

permbi dete ne t- kaltra fytyra

mbi lugina fusha e male............le t' me bjen shiu kah qerpiku

por si lėng qė e ka qershia

n' gjethe ftoni e n' gjefhe fiku

le t' pikon si bukuria--------

neper strehė e neper lisa

t' ja ndjejė rigat mahnitore

si diamanti n' tokė me plisa

ti bijnė pikat ne bregore-----------

e kah do mbi karajfile

rrumbullake si prej ylli

vijnė nga qielli aq pa hile

shkrijnė mahni mbi gjethe pylli----

bashk me to vjen dhe freskia

shpirtin malit ja njomson

si melos qė perendia

thue shpirtė tingujsh i rigon

--neper ara e grunaja

shihen pikat aq magjike

ne livadhe e ograja

sharm tu i dhėnė shqipnisė etnike------------

kur me lagun ne strehė te ballit

thua me japin shpirtė tė ri

por si zog shkoj dheu t' zallit

tue cicerue per ket hjeshi

.......

e mė t' bukur s 'ka tershana

elbi e thekna e ugari

zot si gzohen dielli e hana

kur bjen shiu si pika ari............

neper shtigje e neper prroje

nder ahije shndritė lagshtia

thua mjaltė drite pikė mbi hoje

ashtu ėmbėl shndritė shqipnia...........

qiparisa ah e pisha

si me u ra kah do safire

neper ara grisha grisha

duken pikat gjevahire-----------

e ma t' bukura askund shpirtrore

se kur bien permbi qerpike

lagen ndjenjat ballinore

tue ta nxitė shpirtesinė magjike-----------

kah d o njomet si mahnijaai gjelbrimi mbi ledinakur bjen shi mbi troje t' mia

qelė si lule moti e stina-

sharm ma i' mire nuk vjen prej qielli

qe kullon kokrrat e zallit

n' dritė hjeshie e rreze dielli

i jep dheut nje shpirte si t' mallit

-----

m' dehin pikat romantike

n' kollomoqe e neper fleta

kur shperndanė freski magjike

n' pika shiu e shejtė erlehta.............

prandaj tė dua unė ty atdhe

shiun e lehtė tė eres t' malit

e t' perkulem permbi dhe

trashgue n' shekuj djalė pas djalit...........

lirik Nuk ėshtė nė linjėOld 07-06-12, 09:20

lirik

Join Date: 09-02-07

Posts: 12,675

lirik esht djali i harruar i atdheutDefault AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qeveria jone nuk u dasht te ligsohet e zhburrerohet kaq shum -dikure ne forumet shqiptare ku vuri dore tradhtia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:57   #4902
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mbi ato valė

Mbi ato valė

''''''''''''''''

kushtuar liqenit te pogradecit gjat nji vizite

nga autori xhelal ferizi ne kohrat qe ecin

me vargje lirike ne mergime

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

Mbi ato, valė qė i, l'shon liqeni

Q, po lshoj varg si lum erzeni

aq tė shndritshme me i pėrshkrue

ne kėngė amgjike me i rimue

valė liqeni aq magjike

nė at tokė t' bukur etnike

Kah me drita bijnė valėzue

N, gjuhė t' argjentit rrijnė tue shkrue

kahdo nė brigje shkumbzojnė zallit

se q'tė nxisin ndjenja t' mallit

sa e lehtė melankolija

kah shkon vala e bukuria

kah e dridhė era me brusha

sharm i falin brigje e fusha

e syprina me valė ritmike

duket e gjerė mbi dhe magjike

---

Bashk me hanen, sharton vala

E mua zemre m' dilte fjala

kėt shartim me bukuri

ta pėrshkruaj me dashuri

Edhe,me pasė po ngjyrė sa deti

S' mund tė shkruaj se qka ndjejė n' veti

bregut vala vjen biluri

qė mua m' nxiti me qdo guri

e me zallin qė e, ka liqeni

me i shartue me lot erzeni

me i shartue me lot luleflete

se po mė shtron n,djesija jete

kah n' thellsi n' shpirtsi e vargėzime

po mė nxitė mua nji far rime

n' gjak po m' flet shqipnija ime

n' gjak, po m' flet, me gjuhė zallina

edhe liqeni me kodrina

se,q- po m' rrrin n' kujtim n' pėr dhele

ei'q' rrin langu n' lulė sherbele

edhe n ,tjera lule bari

mbi ket dhe qe na e la i pari

eh q' po shtrijė mallin n ' hapsinė

e h q' po m' dehin mot e, stinė

edhe zogj't pėr rreth ujt, t' zallit

se, q' po m 'dehė kjo gjuhė e' mallit

lshoj shikimin n, valė qė dridhen

tė dy sytė me qiell kah m' lidhen

her me qiell e, her me dhe

pėr shqpninė qė ėsht nda a pre

matanė deti e, liqeni

qajė si buna e si erzeni

qajė si drini n' rrke n' pėr gurė

kur kujtoj shqipninė me, nurė

kur n' pėr shekuj ma kan nda

me liqej me lum e va

e kan marrė oher kan marrė diber

prandaj vargu me qanė nė liber

se edhe struga e manastiri

edhe liqeni ai ma i miri

prespė e shkoder nė dy pjesė

prandaj penda lot si vesė

lshon per iber e pėr ujvare

tue rėnkue n' vargje shqiptare

se mua vala po' m' mahnitė

kah valzon si margaritė

kah shkumbzon me gjuhė te vet

njiqind bulza qė vijnė leht

valorėzime me erlehten

n' drita ari qė, e ,bien jeten

mbushen mallė k'to dy barkusha

kah pėr rreth m' bjen syri n' fusha

kah liqeni i, lihnidit

qė kta sllavt e quajn i ohridit

e do tjerė pogradadecare

é ku i mbet gjuha shqiptare

ilirisht si ėsht emrue

yjet poshtė kur e, kan lshue

edhe n' vizlimė t' margaritarit

e kan l'shua mbi dhe t' shqiptarit

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kushtuar liqenit tė pogradecit

nga autori xhelal ferizi

pjesa e parė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:58   #4903
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E nė se gjaku mė vlon si valė-

E nė se gjaku mė vlon si valė-

kuq me ngjyrė e ecė me shpresė -

don ta shkruaj n' gjuhė shqipe i fjalė--

rrnoftė shqipnia kurrė t' mos vdes -


rrnoftė e qoftė gjithmonė nder mote -

yjet prore tue shendritė-

toka trime kastriote -

i a shtoftė zoti bukuritė-


nga autori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 22:59   #4904
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mos qajė bilbil

---------------

autori xhelal ferizi

---------------

mos qajė bilbil per shekujt qė ikun udhtojnė

as per kohra e mot

por qajė o bilbil se shekujt nuk lulzojnė

e stinėt po qajnė me lot


--------

mos qajė edhe kur ujrat shterren edhe kur thahet mali

mos qajė edhe kur pranverat nuk gjelbrohen

por qajė se po vritet kahdo dashuria e morali

dhe epokat me maska po ndrrohen

---------------autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-21, 23:00   #4905
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

I mjerė ėsht ai nen shkja qė mbetet-
autori xhelal ferizi
qė i dhunohet vashė e grue
qė i shkojnė lott sa lum e detet
farė e fis duke u poshtrue
I mjerė esht ai qe rrin si qyqe
qe i poshtrohen fis e farė
e q e mbetet ne udhkryqe
n' dhunė e gjak e nen barbar
mbi ket dhe e mbi kėt botė
esht i mjerė ai qė armė nuk ka
qe esht lindė me qa n' ket botė
i turpruem me mbetė nen shkja
oh ma i mjerė se ai ne at voter
i pa mbrojtur n' duar mizore
qe sheh nėnė e grua e moter
n' dhunė te eger n' duar gjaksore
oh ma e shejt se pushka s' ka
ajo mbronė ftyrė e atdhe
kur bjen plumbi n' ballė ne shkja
kur e shtron hasmin mbi dhe
ather nderi i paster ruhet
at'her ruhet dinjiteti
krenaria n' shekuj shkruhet
ruhet kombi ruhet shteti
por jo turpi e dhuna prore
e sa zhgjyre kan perlye
sa pohtrime e duar mizore
te gjalla vashat i kan thye
kan dhunue nuse te reja
ka poshtrue hamshori shkja
ah tradhtart i vrafte rrufeja
qe mashtruan gjith pa ja nda
ah medet kosovė dardane
se q' t' mashtruan tradhtart e zi
ti lan nuset n' duar sllaviane
e i qnjerzoj ai shkjau i zi
ju shqiptar kah do ndegjoni
sy e vesh mbani n ket leter
kurr nen shekuj mos besoni
ne mashtrues e ne lugeter
veq besoni armes tuaj
veq fyshekut e martines
prej mashtrimit ma mos vuaj
pushka e ndal shkjaun e shkines
tjeter fjale as tjeter fe
nuk e ndalė jo veq baroti
pushka e plumbi po r si rrfe
qe e shkrepin arma e moti
prandaj puthni arm't shqiptare
mis u shtroni te gjalle nen shkje
sa ma mire me ra nen varre
se robine e gjalle mbi dhe
autori xhelal ferizi
NĖ KĖTĖ DITĖ


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.