Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-10-20, 11:01   #1
power8
 
Avatari i power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 335
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mustafa : Po favorizohet Serbia, dialogut po i humb kuptimi

Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, po thotė se dialogu i Brukselit po e humb kuptimin dhe se me sjelljet e Bashkimit Evropian ėshtė shndėrruar nė instrument tė Serbisė pėr tė blerė kohė me qėllim tė vendosjes nė harresė tė krimeve.

Mustafa nė njė reagim tė publikuar nė faqen e tij zyrtare, ka thėnė se Brukseli s’po e vlerėson konstruktivitetin e Kosovės dhe se BE’ja po tenton tė hapė tema tė cilat janė diskutuar nė procesin e Vjenės para shpalljes sė pavarėsisė.

“Bile ka tendenca tė hapen disa tema qė janė tė njėjtat me ato qė janė diskutuar nė procesin e Vjenės. Ndėrkaq, Kosova e ka shpallur pavarėsinė me mbylljen e atyre temave nė “Pakon e Ahtisarit””, ka shkruar Mustafa.

Reagimi i plotė:

Qytetarė tė nderuar,

Me sjelljet e Sebisė, nė njėrėn anė dhe tė BE-sė, nė anėn tjetėr, dialogu po e humb kuptimin. Sa po rrjedh koha, ai mė shumė po shndėrrohet nė instrument tė Serbisė pėr tė blerė kohė pėr ti vėnė nė harresė krimet e saj.

Kosova e vlerėsoi fjalimin e njė deputeti shqiptar nė Parlamentin e Serbisė. Ai e tha tė vėrtetėn!

Por ne dėgjuam edhe betimin e ēdo ministri serb , tjerė pėrveē serbėve nuk ka nė “demokracinė serbe” se “ do tė jem i pėrkushtuar ruajtjes sė Kosovės e Metohisė brenda Republikės sė Serbisė”.

Shtrohet pyetja si konvergjon dialogu pėr marrėveshje gjithėpėrfshirėse qė rezulton me njohje reciproke me kėtė zotim tė qeverise serbe! A mundet BE tė jap shpjegimin e saj?

Kosova ėshtė treguar konstruktive karshi dialogut dhe angazhimit tė BE-sė dhe SHBA-sė pėr kėtė proces. Edhe Kryeministri Hoti po tregon pėrkushtim shumė konstruktiv.

Por ky pėrkushtim i yni, kam pėrshtypje se nuk po vlerėsohet nga BE. Bile ka tendenca tė hapen disa tema qė janė tė njėjtat me ato qė janė diskutuar nė procesin e Vjenės. Ndėrkaq, Kosova e ka shpallur pavarėsinė me mbylljen e atyre temave nė “Pakon e Ahtisarit” .

Kundėrshtimi i vendeve tė caktuara tė BE-sė pėr liberalizimin e vizave pėr qytetarė e vendit tonė, edhepse janė pėrmbushur tė gjitha kriteret, mė shumė flet pėr njė qėndrim paragjykues tė tyre, sesa pėr parime. Ne kemi dėshirė tė besojmė se vendet e tilla ia duan tė mirėn Kosovės. Por kjo ide nuk pasqyrohet pėrmes politikave tė izolimit tė qytetarėve tė njė vendi. Politikat e izolimit nuk pėrkojnė me demokracinė dhe kulturėn evropiane. Ndėrkaq ne nuk heqim dorė nga tė qenurit evropian, me territor, me arsim, me kulturė e me ekonomi. As vizat dhe as Serbia nuk na ndalin nė kėtė rrugė. IM
---------------
https://indeksonline.net/mustafa-po-...-humb-kuptimi/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.