Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-03-13, 00:43   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Familja shqiptare- Trashegimtaria -Mashkulli nė Familje

Derisa popujt e tjerė nė Evropė ēėshtjen e trashėgimtaris thuaja se e kanė kaluar, ndėr shqiptarėt kjo vazhdon tė jetė edhe mė tej aktuale.
  • Mir kjo ?
  • Keq kjo ?
Sapo e pash njė repotazh nė njė televizion tė huaj lidhur me kėtė "dukuri" ndėr shqiptare, ku sipas reporterit qė ishte merakosur shumė, e qė sipas tijė njė dite mundė tė ketė mė shumė meshkuj ndėr shqiptarėt se sa femra.
Statistika nė fakt flet ndryshe, ku femra dhe meshkuj nė Shqipri janė pėrafersisht 1:1 (pra nuk ka asnjė arsye qė tė huajt tė bėhen merak pėr kėtė fenomen).
Nė Kosovė puna qėndron pak mė ndryshe, ku 100 femra duhet tu ndahen 106 djemve.
Megjithatė unė nuk e shohė kėtė punė edhe aq shqetėsuese sa dijn ta shohin disa "expert"lidhur me demografin e njė populli, pėrkundrazi.
Nė faktė unė do tė isha mė i lumtur sikur ndėr shqiptarėt tė kishte mė shumė femra, sepse fundja, janė femrat ato qė e shtojn popullsin e njė shteti e jo meshkujt.
Por !
Tani unė kam frigėn te "emancipimi", repspektivisht pėrparimi i shkences.
Qė dėshira e Shqiptarit pėr tė rritur djalė, tė mbetėt vetėm me njė apo dy fėmijė.
Shkenca nė kėtė drejtim i ka bėrė dėmė tė madhė shumimit tė popullsis shqiptare, ku mė parė ishte ndryshe, nė "kėrkim" tė djelve mbushej familja deri mė 8 e 10 antar, ndėrsa sot kjo tė bie nė dy, njė, apo asnjė fėmijė ?!
Kjo mendoj qė ėshtė e keqja e njė populli e jo mė tepėr djem apo vajza.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 09-03-13 nė 00:44
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-03-13, 11:16   #2
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Familja shqiptare- Trashegimtaria -Mashkulli nė Familje

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
Derisa popujt e tjerė nė Evropė ēėshtjen e trashėgimtaris thuaja se e kanė kaluar, ndėr shqiptarėt kjo vazhdon tė jetė edhe mė tej aktuale.
  • Mir kjo ?
  • Keq kjo ?
Sapo e pash njė repotazh nė njė televizion tė huaj lidhur me kėtė "dukuri" ndėr shqiptare, ku sipas reporterit qė ishte merakosur shumė, e qė sipas tijė njė dite mundė tė ketė mė shumė meshkuj ndėr shqiptarėt se sa femra.
Statistika nė fakt flet ndryshe, ku femra dhe meshkuj nė Shqipri janė pėrafersisht 1:1 (pra nuk ka asnjė arsye qė tė huajt tė bėhen merak pėr kėtė fenomen).
Nė Kosovė puna qėndron pak mė ndryshe, ku 100 femra duhet tu ndahen 106 djemve.
Megjithatė unė nuk e shohė kėtė punė edhe aq shqetėsuese sa dijn ta shohin disa "expert"lidhur me demografin e njė populli, pėrkundrazi.
Nė faktė unė do tė isha mė i lumtur sikur ndėr shqiptarėt tė kishte mė shumė femra, sepse fundja, janė femrat ato qė e shtojn popullsin e njė shteti e jo meshkujt.
Por !
Tani unė kam frigėn te "emancipimi", repspektivisht pėrparimi i shkences.
Qė dėshira e Shqiptarit pėr tė rritur djalė, tė mbetėt vetėm me njė apo dy fėmijė.
Shkenca nė kėtė drejtim i ka bėrė dėmė tė madhė shumimit tė popullsis shqiptare, ku mė parė ishte ndryshe, nė "kėrkim" tė djelve mbushej familja deri mė 8 e 10 antar, ndėrsa sot kjo tė bie nė dy, njė, apo asnjė fėmijė ?!
Kjo mendoj qė ėshtė e keqja e njė populli e jo mė tepėr djem apo vajza.

Pleqte thojshin;"Skomja ta bjen dergjen, e dergja ta bjen deken"!t'i kishin Kosova rrogat e hashes nuk ja kishin l'shu rendin asnje shteti te evropes jo.Sote s'po ka probleme jo djale jo vajze, i kena sjelle krejt mjekt e turqise n'prishtine, buqet deshirash bacalok,zgedh, djale a qike, 4mij evra laja n'drrase aty qe hazer ta bon nusja djalin 5 killash,n'dash tri qika pernjihere,po po , per qesi marifetesh kemi mrri bukur large,po per ata/to (rinia asht fjala) qe jan ardhmeri e jona aty, s'po lodhet kush, i kan shti veshte n'lesh mileti "elita" s'ju nin per kurgjo veq a kan per veti...... e qeshtu,Murriz djali, me nje femije edhe s'po muj dalin n'kry mujit,..e kush po ka gajlen e statistikave allahile!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga halla e madhe : 09-03-13 nė 11:18
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-13, 12:50   #3
zanaa
Prap e fshehur pas Teje
 
Avatari i zanaa
 
Anėtarėsuar: 19-10-12
Vendndodhja: Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje mė gjenė duke t'kėrkuar Ty
Postime: 612
zanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja shqiptare- Trashegimtaria -Mashkulli nė Familje

,,Djale per emer,vajze per zemer''Thonte gjyshja ime....


__________________
Zhgėnjimi t'a mbyll' zemren,por t'i hapė sytė...
zanaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.