Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-01-14, 16:57   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim “Virgjėreshat e pėrbetuara” apo burrneshat shqiptare

“Virgjėreshat e pėrbetuara” apo burrneshat shqiptareDisa media ndėrkombėtare ditėt e fundit kanė raportuar njė seri tė fotografive tė titulluar “Sworn Virgins of Albania” (Virgjėreshat e pėrbetuara tė Shqipėrisė) tė fotografes Jill Peters, e cila nė Shqipėri dhe nė Kosovė ka regjistruar gratė qė tėrė jetėn e kanė kaluar si meshkuj dhe qė i kanė tė gjitha tė drejtat si burrat.


Fotografja Jill Peters ka vizituar fshatrat nė pjesėn kodrinore tė Shqipėrisė Veriore, duke pėrshkruar traditėn qė zgjatė me qindra vite.

Kjo traditė ka lindur nė mėnyrė qė familjet pa trashėgimtar mashkull tė ruajnė pasurinė familjare, kėshtu qė vajza rritet si djalė. Por, femrat mund tė bėhen “virgjėresha” edhe pas prishjes sė ndonjė lidhjeje, por duke hequr dorė pėrjetėsisht nga e drejta pėr t’u martuar.

“’Virgjėreshė e pėrbetuar’ ėshtė termi qė i jepet femrės biologjike nė Ballkan qė zgjidhet, zakonisht nė moshė tė re, tė marrė pėrjetėsisht identitetin social tė mashkullit. Tradita daton me qindra vite, dhe kjo ishte e domosdoshme nė shoqėritė qė kanė jetuar brenda klaneve fisnore, tė ndjekur nga Kanuni, kodi arkaik i drejtėsisė, dhe qė mbahet si njė rregull shtypės gjininė femėrore. Kanuni thotė se tė gjitha gratė janė pronė e burrave”, thotė Jill Petters


E drejta pėr tė votuar, e drejta pėr tė ngarė makinėn, tė marrė punė ose fitojė tė holla, tė pi duhan, tė mbajė revole ose pantallona, u takon tradicionalisht meshkujve. Vajzat e reja janė tė detyruara shpesh nė martesat me mėsit, sidomos pėr meshkujt nė fshatra tė largėta.“Alternativa ėshtė qė tė bėhet ‘virgjėresha’ apo burrnesha, status qė ia mundėson femrės tė gjitha tė drejtat dhe privilegjet e popullsisė mashkullore. Pėr ta mbajtur traditė, kėto gra shkurtojnė flokėt, veshin rroba mashkullore dhe shpesh i ndėrrojnė emrat”, thotė fotografja.Ato ushtrojnė gjestet dhe tė ecurit e burrave derisa tė bėhen “natyrė tjetėr”. Kryesorja, kėto femra betohen pėr beqari, nė mėnyrė qė tė mbetet e pastėr.Ajo bėhet ai. Kjo praktikė ndodhė edhe sot, por modernizimi po vjen edhe te fshatrat e vegjėl, kėshtu qė kjo traditė arkaike duket e tepėrt. Sot janė vetėm disa burrnesha.Nė komunikim me vendasit ajo zbuloi se "burrneshat janė shumė tė respektuara nė komunitetin e tyre", dhe se "tranzicioni i tyre ėshtė pranuar plotėsisht, pa asnjė dilemė nė komunitet"."Por, mė e habitshme ėshtė se kėto gra nuk ankohen pėr atė qė janė sakrifikuan", thotė Peters.Pėrndryshe, virgjėresha tė tilla ka edhe nė Kosovė dhe nė Mal tė Zi.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-03-14, 16:46   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: “Virgjėreshat e pėrbetuara” apo burrneshat shqiptare

“Virgjereshat e betuara”, vazhdojnė tė habisin botėnPavarėsisht halleve e problemeve qė ka Shqipėria, nuk ka histori mė tėrheqėse pėr mediat e huaja se ajo e “Virgjėreshave tė betuara”.

Ka thuajse gjithmonė shkrime pėr ato femra nė veriun e izoluar tė Shqipėrisė, qė ruajnė ende njė traditė qė daton nė shekullin e 15-tė.

Nė familjet qė mbeteshin pa trashėgimtarė, femrat zgjidhnin tė bėnin jetėn e virgjėreshės, duke u veshur, punuar e jetuar si mashkull. Daily Mail ka publikuar njė reportazh tė pėrgatitur nga fotografi spanjoll Luis Dafos.

Dafos ka inervistuar Qamile Stemėn, 92 vjeē, qė jeton si Burrneshė. Ajo u betua nė moshėn 20- vjeēare pėr tė trashėguar pronėn e familjes dhe pėr tė mbrojtur nėntė motrat e saj mė tė reja pas vdekjes sė babait.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-14, 09:40   #3
haneza
 
Anėtarėsuar: 25-02-10
Vendndodhja: Kosov
Postime: 147
haneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėmhaneza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: “Virgjėreshat e pėrbetuara” apo burrneshat shqiptare

a besoni qito prralla ?


haneza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.