Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-04-14, 17:58   #1
Florim Zeqa
 
Anėtarėsuar: 02-08-12
Vendndodhja: Itali
Postime: 6
Florim Zeqa me shokė shumeFlorim Zeqa me shokė shume
Gabim "Nobelisti" me strajcė nė krahė apo njeriu me shkop magjik ?!

"Nobelisti" me strajcė nė krahė apo njeriu me shkop magjik ?!


Herė nėn tokė e herė mbi tokė, herė nė Bruksel e herė nė Prishtinė,...viziton ara, fusha e male, lumenjė e shkrepa, delė nga njė dyqan hynė nė tjetrin,...duke shkuar nga dera nė derė, nga fshati nė fshat, nga qyteti nė qytet, nga qeveria nė parlament, nga biznesi nė biznes,...herė bėhet bujk e herė mjek, herė punėtorė e herė polic,...shumė mė pak kohė i mbetėt tė bėjė jetė nė politikė !!!
Eshtė ky pėrshkrimi i njeriut tė ditėve tė sotme, i njėrit nga "treshja" e Brukselit i nominuar pėr ēmimin "NOBEL" pėr paqe, kryeministrit aktual tė vendit tonė, zotit Hashim Thaēi.
Nuk e di se a do tė ketė energji tė mbajė kėtė ritėm tė aktiviteteve deri nė fund tė procesit (tė pacaktuar) zgjedhor, por pavarėsisht rėnditjes sė tij nė fund tė garės zgjedhore, do tė ishte mirė qė KQZ-ja tė pėrgatis njė ēmim tradicional pėr "maratonėn" mė tė gjatė zgjedhore, dhe njė tjetėr shpėrblim pėr fitues "nderi" tė zgjedhjeve, ngase gjasat e kryeministrit pėr fitore nė zgjedhjet nacionale janė tejet tė limituara!
Kur e analizojmė buxhetin e vogėl tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės kundrejt premtimeve megalomane tė tij, atėherė kryeministri i vendit mė tepėr i gjasonė njė "lypėsi tė varfėr me strajcė nė krahė" se sa njeriut me shkopin magjik!
Tė kėrkuarit e votės nė kėtė mėnyrė, pėrveq frikės pėr humbjen e pushtetit qendror, e pasqyron edhe gjėndjen e palakmueshme politike nė tė cilėn ndodhet kryeministri mbrenda partisė qė ai drejton!
Rėnja e kredibilitetit politik nga bisedimet politike me Serbinė, pėrmes tė cilave lėndoi rėnd shtetėsinė e Kosovės (fusnotat***, asociacioni, amnistimi i kriminelėve serb tė luftės), humbja e besimit tek qytetarėt nga mospėrmbushja e premtimeve nga dy palė zgjedhjet e kaluara nė njėrėn anė, si dhe nė anėn tjetėr ndarja e partisė nė dysh mė largimin e bashkėpuntorėve tė tij mė tė ngushtė (Krasniqi, Limaj dhe tė tjerė), e bėjnė Hashim Thaēin tė ndihet humbės i dyfisht nė zgjedhjet e ardhshme nacionale.
Tėrheqja e tij nga kandidimi pėr kryeministėr apo president tė vendit, do ta ndihmonte procesin zgjedhor nė vend dhe atij do t'ia ruante pak imazhin pozitiv tė njė lidershipi tė pėrgjegjshėm.
Akti moral i tėrheqjės sė Thaēit edhe nga kreu i PDK-sė, do tė shėnonte njė standard tė ri nė politikėn kosovare, pėr ndėrprerjen e praktikave (tė kėqija) tė mbajtjės sė posteve jetėsore nė politikė, si dhe do tė qonte nė ristrukturimin, konsolidimin dhe profilizimin mė tė shpejtė tė kėsaj partie.
Nė kėtė mėnyrė do fillonte rifreskimi dhe rigjenerimi i shumėpritur i politikės me kuadro tė reja dhe profesionale, pėr ēka skena politike do tė bėhej mė interesante dhe tėrheqėse pėr daljėn mė masive tė votuesve nė zgjedhje.
Dhe krejtė nė fund, do tė dėshiroja qė ky shkrim tė mos kuptohet si kritikė ndaj kryeministrit, por si njė kėshillė, dhe mė tepėr pėr ndėrgjegjėsim tė klasės aktuale politike, pėr ēlirim nga egoja pėr poste dhe privilegje nga shteti, pėr t'iu lėshuar radhėn liderėve tė rinjė dhe tė pėrgjegjshėm qė janė tė gatshėm tė dhėjnė gjithēka nga vetja pėr interesin e shtetit dhe qytetarėve tė vendit tonė.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Florim Zeqa : 03-04-14 nė 18:03
Florim Zeqa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-04-14, 08:13   #2
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: "Nobelisti" me strajcė nė krahė apo njeriu me shkop magjik ?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Florim Zeqa Shiko postimin
"Nobelisti" me strajcė nė krahė apo njeriu me shkop magjik ?!


Herė nėn tokė e herė mbi tokė, herė nė Bruksel e herė nė Prishtinė,...viziton ara, fusha e male, lumenjė e shkrepa, delė nga njė dyqan hynė nė tjetrin,...duke shkuar nga dera nė derė, nga fshati nė fshat, nga qyteti nė qytet, nga qeveria nė parlament, nga biznesi nė biznes,...herė bėhet bujk e herė mjek, herė punėtorė e herė polic,...shumė mė pak kohė i mbetėt tė bėjė jetė nė politikė !!!
Eshtė ky pėrshkrimi i njeriut tė ditėve tė sotme, i njėrit nga "treshja" e Brukselit i nominuar pėr ēmimin "NOBEL" pėr paqe, kryeministrit aktual tė vendit tonė, zotit Hashim Thaēi.
Nuk e di se a do tė ketė energji tė mbajė kėtė ritėm tė aktiviteteve deri nė fund tė procesit (tė pacaktuar) zgjedhor, por pavarėsisht rėnditjes sė tij nė fund tė garės zgjedhore, do tė ishte mirė qė KQZ-ja tė pėrgatis njė ēmim tradicional pėr "maratonėn" mė tė gjatė zgjedhore, dhe njė tjetėr shpėrblim pėr fitues "nderi" tė zgjedhjeve, ngase gjasat e kryeministrit pėr fitore nė zgjedhjet nacionale janė tejet tė limituara!
Kur e analizojmė buxhetin e vogėl tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės kundrejt premtimeve megalomane tė tij, atėherė kryeministri i vendit mė tepėr i gjasonė njė "lypėsi tė varfėr me strajcė nė krahė" se sa njeriut me shkopin magjik!
Tė kėrkuarit e votės nė kėtė mėnyrė, pėrveq frikės pėr humbjen e pushtetit qendror, e pasqyron edhe gjėndjen e palakmueshme politike nė tė cilėn ndodhet kryeministri mbrenda partisė qė ai drejton!
Rėnja e kredibilitetit politik nga bisedimet politike me Serbinė, pėrmes tė cilave lėndoi rėnd shtetėsinė e Kosovės (fusnotat***, asociacioni, amnistimi i kriminelėve serb tė luftės), humbja e besimit tek qytetarėt nga mospėrmbushja e premtimeve nga dy palė zgjedhjet e kaluara nė njėrėn anė, si dhe nė anėn tjetėr ndarja e partisė nė dysh mė largimin e bashkėpuntorėve tė tij mė tė ngushtė (Krasniqi, Limaj dhe tė tjerė), e bėjnė Hashim Thaēin tė ndihet humbės i dyfisht nė zgjedhjet e ardhshme nacionale.
Tėrheqja e tij nga kandidimi pėr kryeministėr apo president tė vendit, do ta ndihmonte procesin zgjedhor nė vend dhe atij do t'ia ruante pak imazhin pozitiv tė njė lidershipi tė pėrgjegjshėm.
Akti moral i tėrheqjės sė Thaēit edhe nga kreu i PDK-sė, do tė shėnonte njė standard tė ri nė politikėn kosovare, pėr ndėrprerjen e praktikave (tė kėqija) tė mbajtjės sė posteve jetėsore nė politikė, si dhe do tė qonte nė ristrukturimin, konsolidimin dhe profilizimin mė tė shpejtė tė kėsaj partie.
Nė kėtė mėnyrė do fillonte rifreskimi dhe rigjenerimi i shumėpritur i politikės me kuadro tė reja dhe profesionale, pėr ēka skena politike do tė bėhej mė interesante dhe tėrheqėse pėr daljėn mė masive tė votuesve nė zgjedhje.
Dhe krejtė nė fund, do tė dėshiroja qė ky shkrim tė mos kuptohet si kritikė ndaj kryeministrit, por si njė kėshillė, dhe mė tepėr pėr ndėrgjegjėsim tė klasės aktuale politike, pėr ēlirim nga egoja pėr poste dhe privilegje nga shteti, pėr t'iu lėshuar radhėn liderėve tė rinjė dhe tė pėrgjegjshėm qė janė tė gatshėm tė dhėjnė gjithēka nga vetja pėr interesin e shtetit dhe qytetarėve tė vendit tonė.
Rruga e gabuar te dergon ne cil te gabuar Zoteri Keshilldhenes !
Thaqi esht i ri , i talentuar dhe ka vullnet per pune . Per ket i njeti esht ne gjendje te i perballon te gjitha keto ngarkesa. Vende te ndryshme praktikojn modele te ndryshem psh: Amerikanet e zgjedhin Kryetarin dy mandate, Gjermanet skan afat te kufizuar per ata qka zgjedhin !
Thaqi nuk premton diqka qka nuk munde ta realizon por ate te mundeshmen dhe te arsyshmen dhe ate e ben.
Simbas teje ata qka jan ne pushtet nuk duhet te punojn fare se me ket form te tjerjet smunde te konkurojn !
Zgjedhesi esht i lir te zgjedhe kend te doj dhe une jam i bindur se jo ne keto zgjedhje por edhe shume te tjera do ti fitoj Thaqi.
#KLM#
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-14, 22:37   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: "Nobelisti" me strajcė nė krahė apo njeriu me shkop magjik ?!

__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-14, 17:26   #4
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: "Nobelisti" me strajcė nė krahė apo njeriu me shkop magjik ?!

http://www.koha.net/index.php?id=27&l=5605
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-14, 19:37   #5
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: "Nobelisti" me strajcė nė krahė apo njeriu me shkop magjik ?!

qisi rrenci nuk gjindet si me pas kan djali i Nastradin Hoxhes .me pas qmim nobel per rrenca askush nuk kishte me mujt me i bae konkurenc


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.