Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-07-05, 08:51   #1
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ēka e bėn njė familje tė lumtur?

CKA NJE FAMILJE E BENE TE LUMTUR

Mendimi im eshte se edhe pse ne boten bashkohore , familja po humbe ate kuptimin tradicional , prap se prap nuk do te ishte e tepert qe , ne menyren si ne dime , te trajtojm kete teme.
Me heret u tha se familja eshte baza e shum zhvillimeve ne shoqeri dhe pikrisht nisur nga ketu eshte shume e rendesishme te numrohen disa faktore qe kete baze e bejne stabile dhe te forte.
Une mendoj se faktori baze dhe me i rendesishmi eshte mirkuptimi brenda familjes (po me mungon guximi te them -Dashuria).
Faktori numer dy eshte shendeti .
Faktor tjeter eshte organizimi mbrenda familjes.
Dhe ,ndoshta tani do te rradhitenja si faktore bazen ekonomike e cila jo rralle mund te jete edhe faktori numer nje per destabilizimin e familjes.
Me siguri se te tjeret do te sjellin edhe faktor tjere dhe mendime te ndryshme qe do t'a pasuronin kete teme por si perfundi do te shtoja se pa nje familje te shendosh nuk mund te kemi as shoqeri te shendosh.
Dikush ndoshta do te me kritikoj pse ketu nuk e kam fute , si faktore edhe shkollimin. Jo se nuk e dij rendesine e ketij faktori por duke u nise nga pervoja ne perendim , dhe ne ate qe une po shoh perdite ketu shkollimi dhe baza ekonomike ,jo rralle mund te marrin edhe nje kahje negative ne zhvillimin e familjes. Ketu krejt mvaret se cka dikush kupton me nocionin familje. Dhe sidomos ne familjet ku mungon faktori i pare , nuk ka faktore tjeter qe e shpeton kete familje nga zhberja.

Me nderime Guri Sylaj


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-07-05, 09:21   #2
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shume thjeshte..... FEMIU I PARE
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-05, 10:38   #3
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Giovani, shum ju falemnderit sepse keni plotesisht te drejt . Kete une po ua them nga pervoja. Nje familje e mire , piken kulminante te lumturise e ka ne kete moment, kur lind femia i pare dhe gjithecka perfundon mire.
Me nderime Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-05, 18:43   #4
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

ēka e bėn njė familje tė lumtur?

-Shėndeti se pari
-Dashuria,harmonia,mirekuptimi ,miresjellja reciproke
-Trashegimi(femijet)
-organizimi ,arsimimi dhe edukimi
-Baza ekonomike......

Ka edhe tjera,por keto mendoj se jane kryesoret pa te cilat lumturia do te mungonte.
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-05, 11:13   #5
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

RRespekt per njeri tjetrin ashtu sic jemi .
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-05, 20:08   #6
Flaka_1
 
Anėtarėsuar: 08-07-05
Vendndodhja: aty ku shperthen flaka
Postime: 1,212
Flaka_1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

pyetje e lehte :!:
SHENDETI
DASHURIA
LUMTURIA
QETESIA
BESIMI
RENDI
RESPKTI
per me arrit kulminacionin e duhur
LINDJA E FEMIJES

me dashuri flaka
__________________
Sikur te isha une nje cope qielli, te lundroja ne zemren tende.
Me mire do te ishte te isha une nje mal, dielli me rreze te me griste kemishen e bardhe.
Flaka_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-05, 22:16   #7
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: CKA NJE FAMILJE E BENE TE LUMTUR

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
CKA NJE FAMILJE E BENE TE LUMTUR

Mendimi im eshte se edhe pse ne boten bashkohore , familja po humbe ate kuptimin tradicional , prap se prap nuk do te ishte e tepert qe , ne menyren si ne dime , te trajtojm kete teme.
Me heret u tha se familja eshte baza e shum zhvillimeve ne shoqeri dhe pikrisht nisur nga ketu eshte shume e rendesishme te numrohen disa faktore qe kete baze e bejne stabile dhe te forte.
Une mendoj se faktori baze dhe me i rendesishmi eshte mirkuptimi brenda familjes (po me mungon guximi te them -Dashuria).
Faktori numer dy eshte shendeti .
Faktor tjeter eshte organizimi mbrenda familjes.
Dhe ,ndoshta tani do te rradhitenja si faktore bazen ekonomike e cila jo rralle mund te jete edhe faktori numer nje per destabilizimin e familjes.
Me siguri se te tjeret do te sjellin edhe faktor tjere dhe mendime te ndryshme qe do t'a pasuronin kete teme por si perfundi do te shtoja se pa nje familje te shendosh nuk mund te kemi as shoqeri te shendosh.
Me nderime Guri Sylaj
Parimisht nese nisemi nga hierarkia e faktoreve te lartepermendur , mundemi te themi qe nje familje te jete e >> lumture , e forte , stabile… duhet qe keta faktore te jene funksionale – ne harmoni .
Teoria Funksionale kete e shpjegone me funksionim te sistemit … “funksionimin e sistemit si teresi” apo sistem organesh . Pra qe nje familje te jete stabile, e forte , funksionale ,antaret e familjes dhe faktoret e lartepermendur duhet te komunikojn ne reciprocitet . Stagnimi apo devijimi i nje faktori apo antari ne kete "sistem" shkaktone disharmonitet <<ne sistemin si teresi >>...
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-05, 18:32   #8
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mirėkuptimi, toleranca, dashuria e ndėrsjellė si dhe njė ekonomi mesatare do tė ishte kusht pėr njė familje tė lumtur.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-05, 07:59   #9
Lona
 
Avatari i Lona
 
Anėtarėsuar: 06-12-03
Vendndodhja: tetove
Postime: 3,901
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Lona
Gabim

Sinqeriteti, respekti, mirkuptimi ndaj njeri tjeterit ,, me keta elemente mund te kete lumturi ne nje familje .
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-05, 08:16   #10
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

Shėndeti
Dashuria dhe mirekuptimi ndaj njeritjetrit, organizimi, arsimimi, trashegimia (femijet),
Baza ekonomike......
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-08-05, 16:48   #11
Bleta
 
Anėtarėsuar: 19-05-05
Postime: 323
Bleta e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Dashuria,besimi ne mes njeri tjetrit,femiu i pare,besa edhe me pas pare boll nuk eshe fort keq i ban edhe ma te lumtur.
Bleta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-08-05, 22:55   #12
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Marveshja,respekti,interesat e perbashket,zeri i femiut..... :P
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-05, 16:37   #13
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Mirėkuptimi, toleranca, dashuria e ndėrsjellė si dhe njė ekonomi mesatare do tė ishte kusht pėr njė familje tė lumtur.
-OK
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-05, 10:10   #14
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim

sinqeriteti ne mes tyre , jo tradhtija, dashurija , vetbesimi
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-05, 11:54   #15
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Une mendoj se lumturia e familjes arrihet me butesi, durim , toleranc,respekt,ekonomi ,
qe me nje fjale do ti beja bashke troq qe te thirret dashuri familjare.
Pra , nje familje e lumtur , duhet ti kete keto qe i permenda larte , qe te quhet familje e lumtur.
Lumturia nuk gjindet askund nese nuk kontribohet per te.


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.