Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-11-09, 14:53   #1
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Post Rekomando nje liber

Me qe tema Libri i preferuar eshte e ngjajshme me temen Cfare keni lexuar apo lexoni do e hap kete teme me qellim qe te komunikojme ne mes veti duke sugjeruar libra. Jam i sigurt se do te zgjallet kureshtje kur dikush nga ju do te shkruaj ndonje titull, me emrin e autorit dhe me nje koment te shkurter.
Le te stimulohemi ne lexim, ngase ajo eshte drita jone.


__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-11-09, 14:54   #2
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Dashnori ideal


Stephanie Laurens


Njė roman qė autorja ia kushton lexuesve qė e kanė ndjekur fatin e Kinsterėve qė nė shfaqjen e tyre tė parė dhe fton lexuesit e rinj tė bėhen pjesė e kėtij rrėfimi, njė histori dashurie. Protagonistėt janė Porcia dhe Sajmoni. Dy njerėz qė ndjeheshin tė plotėsuar me njėri-tjetrin. "I besonte ndershmėrisė sė tij, vullnetit tė tij dhe, ajo qė ishte mė me rėndėsi, i kish besuar atij zemrėn. Besimi, fuqia, siguria dhe dashuria. Ai dhe ajo i kishin tė gjitha kėto".
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-09, 18:15   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Per mua nder me te mrekullueshmit kane qene dy romanet e Dostojevskit "Te fyer e te poshteruar" dhe "Krim e ndeshkim"
Lexoni keta dy romane te shkurter dhe do te ndiheni te shpenguar.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 20-11-09 nė 18:16
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 02:21   #4
NarciSsa-Joka
 
Anėtarėsuar: 22-10-09
Postime: 4
NarciSsa-Joka i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lapsi
Me qe tema Libri i preferuar eshte e ngjajshme me temen Cfare keni lexuar apo lexoni do e hap kete teme me qellim qe te komunikojme ne mes veti duke sugjeruar libra. Jam i sigurt se do te zgjallet kureshtje kur dikush nga ju do te shkruaj ndonje titull, me emrin e autorit dhe me nje koment te shkurter.
Le te stimulohemi ne lexim, ngase ajo eshte drita jone.

Lapsi, goxha kishit postuar ketej pari-suksese tutje!
Sapo perfundova edhe nje mrekulli qe fali dora dhe mendja e shkrimarit Paulo Coelho-11 MINUTA, me duket se do i bej padrejtesi po te marr guximin t'i komentoj nje thjeshtesie aq kuptimplote qe jep shkrimtari pergjate tere rrefimit , si dhe mjeshtria me te cilen te perveteson,duke harruar shpeshhere qe nje mashkull merr guximin te prek dhe te nxer ne pah brishtesine e ne te njejten kohe forcen e nje femre, te njerezve ne te vertete,ndjenjen e sensit femeror pa dro....te gjithe ne lengojme per me shume, dikush ka guximin e lufton dhe e kerkon derisa nuk e gjen, dikush dorezohet me vetarsyetimin se ashtu eshte me mire, por e verteta eshte qe edhe nese ne humnere ,deshira per te pare ''enderren'' me sy te shpirtit nuk guxojme t'lejojme te vdese ...
Kaq nga une, ata qe vendosin t'a lexojne kete shkrimtar besoj qe do jene te kenaqur.
p.s, 11 Minuta-eshte rrefimi i nje prostituteje, por qe shkrimtari e trajton si njeri te plote , me gjithe gezimin, zhgenjimin, pikellimin, deshperimin, dashurine,,,enderrat, pra, si cdo njeri tjeter me ndjenja-duke zbeh ate paraqitjen e pamoralshme per t'zene vend rrezatimi shpirteror...
ju pershendes,
ciao
NarciSsa-Joka Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-09, 10:22   #5
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Marija

Autore
Emine Senlikoglu

Nje roman fantastik qe pershkruan jeten e nje vajze gjermane. E ritur nga nje nene fanatike katolike dhe baba ateist. Ajo duke dashur qe ta binde Mehmetin ne... e gjene veten dikund tjeter.
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-09, 10:17   #6
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Ditari i nje ministri te jashtem ( Konflikti i Koosves 1997-2001)

Autor
Paskal Milo (ish minister i puneve te jashtme te shqiperise)

Ata qe duan te dijne me shume rreth viteve te zjarit, vitet kur u kthye dinjiteti kombetar me amblemen e UCK-se, vitet kur ora levizte per Kosoven... Autori, minister i jashtem jep te dhena per perfaqesuesit e Kosoves, angazhimin e tyre ne procesin e Pavaresise.
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-09, 18:01   #7
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Difficult Encounters

Dr A. Alimari, MD
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-09, 13:49   #8
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Transformimi qyteterimor dhe bota muslimane -
autor
Ahmet Davutogllu

Autori flet per marredheniet nderkombetare, duke vene gisht mbi Murin e berlinit, luftene gjirit dhe lufterat ne ballkan gjate viteve 90-ta... libri hapet me nje analize mbi teorin e fundizmit... ku mundohet ti tregoj keqkuptimet e paradigmes moderniste per ardhmjen e njerezimit
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-09, 14:22   #9
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Tė jetosh nė njė ishull, -Ben Blushi-

Njė roman qė pėrpiqet tė tregojė se si shoqėria shqiptare e pėrsosi instrumentin e bashkėjetesės fetare pėr t’i mbijetuar asimilimit dhe rrebesheve tė kohės.


Ja vlen per ta Lecuar,.-
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-09, 20:36   #10
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SANTANA-29
Tė jetosh nė njė ishull, -Ben Blushi-

Njė roman qė pėrpiqet tė tregojė se si shoqėria shqiptare e pėrsosi instrumentin e bashkėjetesės fetare pėr t’i mbijetuar asimilimit dhe rrebesheve tė kohės.


Ja vlen per ta Lecuar,.-
Romani e bene te kunderten, prish ata marredhenie qe jane ndertuar me kohe


Perendimi i Percare
(Nje ese politik mbi projektin Kantian dhe Konstitucionalizmin e se drejtes nderkombetare)
Autor:
Jurgen Habermas

Libri eshte nje ese politike, i cili ndikon ne emanicipimin dhe krijimin e nje elite politike, e cila eshte e domosdoshme per kohen tone. Kritikohet qeveria e Bushit dhe bene analize te shkelqyeshme rreth terrorizmit, ku sipas tij terrorizmi duhet kerkuar neper institucionet shteterore...
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-09, 11:12   #11
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

MJAFT ME HESHTJE (Perballe imazhit te gabuar te Amerikes mbi Islamin)


Autor: Paul Findley ( Anetar i Kongresit Amerikan per 22 vjet)


Liber qe flet per politiken amerikane, si te krijohen marredhenie nderkombetare me te qendrueshme, si te largohet imazhi i gabuar kundrejt islamit...
Autori nis me udhetimin e papritur dhe perfundon me votat e muslimaneve
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-09, 11:17   #12
Shkodranja
 
Avatari i Shkodranja
 
Anėtarėsuar: 20-10-09
Postime: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Rekomando nje liber

JU REKOMANDOJ LIBRIN-----------BRENGE DASHURIE------------TE SGKRIMTARIT MIHALLAQ QILLERI ....ESHTE SHUME I BUKUR.
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-09, 11:19   #13
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Populli i Ndaluar

Autor:
Rexhep Qosja

Nje pasqyre rreth zhvillimeve politike ne ish Jugosllavin, keqtrajtimi i shqiptareve nga regjimi i sertbise, malit te zi dhe maqedonise... mohimi i te drejtave elementare, ndjekjet, cenimet, dhuna dhe terrori, plagosjet, burgosjet pa u be gjyq...
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-09, 16:06   #14
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Balada e nenes ~ Fadil Kraja

Cfare eshte ne gjendje te beje vetem nje NENE...

__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-09, 12:32   #15
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Sistemi Parlamentar

Luan Omar


trajtohet ne nje rrafsh krahasues origjina dhe evolucioni i sistemit parlamentar... ne theks te vecant ate shqiptar


__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.