Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-03-11, 05:26   #1
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Fragmente librash

Ketu mund te vendosni fragmente nga librat qe ju pelqejne me shume


__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-03-11, 05:29   #2
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fragmente librash

Ka vetėm njė mėkat. Njė tė vetėm. Vjedhja. Ēdo mėkat tjetėr ėshtė vetėm njė variant i vjedhjes.
Kur vret njė njeri, i ke vjedhur jetėn. Vjedh tė drejtėn e gruas pėr tė pasur njė burrė, u vjedh fėmijėve babanė. Kur i thua njė gėnjeshtėr dikujt, i vjedh tė drejtėn pėr tė njohur tė vėrtetėn. Nėse tradhton, i vjedh tė drejtėn pėr besnikėri.


Gjuetari i balonave ~ Khaled Hosseini
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-11, 09:43   #3
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Fragmente librash

Gjitheqka ne kete qytet ishte vjeter dhe e gurte,duke filluar nga guret dhe cesmat dhe gjer te catite e shtepive te tije te medha shekullore qe ishin te mbuluara me pllaka guri ngjyre gri, te cilat u ngjanin luspave gjigante. Ishte e veshtire te besoja se nen ato korraca gjalleronte dhe pertrihej mishi i bute i jetes.

Ismail Kadare

Kronik ne gure
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-04-11, 12:18   #4
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Fragmente librash

Ajo qė kaloi, mbaroi


Tė mendosh rreth sė kaluarės, tė jetosh me tė dhe tė prezantosh nė tė, e tė dėshprohesh nga tė kėqijat e saj ėshtė ēmenduri dhe vrasje e dėshirės pėr jetėn e tashme.

Tek tė menēurit fletėt e sė kaluarės shuhen dhe nuk transmetohen qė tė pėrsėriten, ato mbyllen njėherė e pėrgjithmonė nė burgun e harresės, duke u lidhur e shtrėnguar fort qė mos dalin kurrė. Nėse kujtohesh, kjo s’tė jep gjė veē lodhjes e sėmundjes psikike, ndaj mos e bėj kėtė, se nuk rrjedh dritė nga ato kujtime vrasėse.

Pėrkundrazi, ato sjellin e mbjellin mendime dhe ide tė prishura qė shpijnė drejt humbjes dhe shuarjes; mėshiroje dhe mos i bėh padrejtėsi vetvetes, e as mos e ndėrmerr njė hap tė tillė, sepse brengosja e tepėrt nuk ta kthen atė qė tė kaloi, por as shqetėsimi i madh nuk e ndryshon tė shėnuarėn…!

Mos! Mos jeto nė ėndėrron e kaluar, e as mos rri nėn hijen tradhtare qė humbet shpejte, zgjoje veten ng agjumi qė tė lodh.

A dėshiron dhe a mund ta kthesh lumen nė rrjedhėn qė doli e rodhi?! Po diellin mbasi lindi?!

Po a mund ta kthesh fėmijėn nė shtratin e barkut tė nėnės sė tij?!
Po qumėshtin, a mund ta futni e ta ktheni aty nė gjoks ku ishte?!
Po lotin a e kthen nė sy pasi qė u derdh?! Jo, kurrė…! Ajo qė doli u bė dhe shkoi, kaloi…nuk kthehet mė…Pėr kėtė mos jeto me tė kaluarėn qė tė verbohesh e tė humbėsh, tė digjesh me zjarrin e saj qė s’shuhet.

Ta bėsh kėtė do tė thot ta humbasėsh tė tashmen dhe ta zhdukėsh vullnetin. Ai qė e do tė kaluarėn dhe i kthehet asaj ėshtė si ai i cili e bluan miellin qė nė esencė ėshtė i bluar, apo si ai qė e sharron tallashin e drurit.

Qėmoti kanė thėnė pėr ata qė e qajnė tė kaluarėn se nuk nxirren tė vdekurit nga varret e tyre”, madje edhe fabulisti i ka pėrmendur ata qė flasin me gjuhėn e kafshėve se si e kanė pyetur gomarin: - Pėrse nuk ripėrtypesh? Ai tha: E urrej gėnjeshtrėn”.

Me tė vėrtetė gabimi ynė mė i madh ėshtė se harrojmė tė tashmen dhe angazhohemi me tė kaluarėn, i prishim dhe i rrėzojmė ndėrtesat e bukura…Oh jo, mos e prish atė qė ndreqe me plot vuajtje tė rėnda se sikur tė grumbullohen e tė tubohen tė gjithė njerėzit dhe xhinnėt nuk do tė kishin mundur t’ju kthejnė gjė nga ajo qė kaloi, pėr shkak se ajo ėshtė e pamundur dhe e humbura s’tė jep gjė.

A nuk e sheh se njerėzit nuk shikojnė pas dhe as qė kthehen e tė vėshtrojnė gjurmėt qė lanė prapa?!
Era qė fryn gjėrat i merr pėrpara, e nuk i lė pas, po nėse shohim edhe mė thellė vėrejmė se ēdo gjė qė lėviz nė kėtė rruzull tokėsor- qoftė insekt, shtazė, kafshė, njeri apo makinė- tė gjithė ecin para e nuk shkojnė pas. Ndaj, as ti mos shko kundėr rregullit tė jetės, e tė prishėsh zakonin e saj…!

Fragment nga libri: Mos u Trishto
Autor: Aid el Karni.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-11, 17:58   #5
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fragmente librash

Gjakova nė Netėt e Shėn Bartolomeut

Besnik R. Bardhi

Ajo ēka ndodhi nė kėtė fundshekull nė trevat e mbarė Kosovės, tė
pėrkujton rreshtat e Biblės sė shenjtė ku pėrshkruhen vuajtjet e
tmerrėshme tė njerėzimit. Termi luftė, eshtė i butė pėr t’a definuar
gjithė atė ēka ndodhi me popullatėn shqiptare nė Kosovė. Mendjet e
sėmura tė elitės aktuale intelektuale serbe, treguan gjithė vrerin dhe
urrejtjen patologjike ndaj kombit shqiptar nė holokaustin kosovar. Nuk
ėshtė rastėsi kjo qė ndodhi pikėrisht nė fund tė shekullit njėzet,
ashtu si nuk ishte aspak rastėsi ajo qė ndodhi nė fillim tė kėtij
shekulli me trojet etnike shqiptare ne Nish, Leskoc, Prokuple,
Kurshumli… Pra, ėshtė transparente vazhdimėsia e ideologjisė sė
shfarosjės sė popullatės etnike shqiptare nė Kosovė nga serbomėdhenjėt.
Ishte koha e realizimit tė idesė dhe ėndrrės shekullore serbomadhe, pėr
pastrim definitiv tė llogarive me shqiptarėt. Serbia, deshti tė hyjė nė
shekullin 21, me Kosovė tė pastėr etnikishtė. Kėtė e arriti, mirėpo nė
kahje tė kundėrt. Ekuacioni me dy tė panjohura, kishte marre kahje tė
kundėrt nga ajo qė llogaritej !

Prezenca e popullatės etnike nė trojet e veta, ėshtė kompleks i pa
shėruar i ēdo okupatori qe synon tė mbaj tokat e huaja. Elaboratet
qindėvjeqare tė vjetra, tė punuara nė mėnyrė minucioze , nga Sveti
Sava, Garashanini, Andriqi, Qubrilloviqi, Milosheviqi dhe shumė viqa
tjerė, kėsaj radhe, mė nė fund fituan notėn qė merituan. U hudhėn nė
shportėn e turpit tė historisė. Nga tė gjitha kėto luftėra tė ndyera nė
dekadėn e fundit qė u zhvilluan nė ish Jugosllavi, ata u treguan
faqezinjė dhe u turpėruan publikishtė. Rrethanat politike aktuale
ndėrkombėtare si dhe forca e argumentit, nė raport me zgjidhjen e
drejtė tė ēėshtjės kombėtare shqiptare si dhe tė Balkanit nė tėrėsi,
kėsaj radhe ngadhnjyen ndaj mashtrimeve dhe kurthave tė vetė satanės.
Vetė Gebelsi do tė mbetej i stepur, pėr atė ēka kishin pregaditur
mafiozėt milosheviqian. Pėrgjegjėsi morale historike mbanė shtresa
intelektuale serbe, sidomos Akademia Shkencave Serbe si kreatore dhe
ideologe e realizimit tė kėtij plani monstruoz. Heshtja do tė thotė
aprovim.

Ekziston njė misticizėm nė shpjegimin e disa dukurive dhe rrjedhave qė
ndodhin nė kėtė botė. Vrasėsi, zakonishtė paguan me kokė pėr krimin e
bėrė nė tė njetėn formė si viktima. Gjaku i derdhur i shumė fėmijėve,
grave dhe pleqėve shqiptar, pra gjaku i atyre qė plotėsisht ishin tė
pafajshėm dhe u masakruan nė format mė barbare, duhet paguar nga ana e
atyre qė dhanė urdhėra apo ishin vetė autor tė kėtyre veprave makabre.
Nė krahasim me viktimat e pafajshme kolektive shqiptare, Serbet si
kolektivitet do t’a mbajnė ndėr shekuj hipotekėn si popull etnocid.
Vetėm nėse plotėsohen kėrkesat e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės dhe
dorėzohen tė shpallurit nė listėn e tė akuzuarve pėr krime lufte,
atėherė mund t’a zbehin atė imazh qė kanė fituar nė dekadėn e fundit.

Qyteti i Gjakovės nuk mundi tė iu ikė veprimeve barbare tė okupatorėve
serbė. Afėr 4 muaj popullata duarthatė e Gjakovės u ballafaqua me
rrethim tė hekurt, nė mesin e sė cilės hidhte vallėn vetė djalli.
Minoriteti serbo – malazias qė ka jetuar nė qytetin e Gjakovės, ėshtė i
zhytur aq shumė nė krime, sa qė duhet kaluar dekada tė tėra, qė ndonjė
nga nipėrit e tyre, tė mundėn lirshėm tė ecin rrugėve tė kėtij qyteti
si turist. Emri i kryetarit serb tė instaluar tė Kuvendit tė Komunės,
Momqillo (Moma) Stanojeviq, do tė mbetet njė ndėr emėrat mė tė urryer
nė historinė e qytetit. Vepra e tij kriminale, nuk do tė shlyhet kurrė
nga kujtesa e qytetarėve tė Gjakovės.
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-11, 17:59   #6
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fragmente librash

Gjakova, nė historikun e sajė tė gjatė nuk mban mend katrahura tė tilla
si kjo e fundit. Pastrimi i egėr etnik i qytetit tė Gjakovės me
rrethinė, bėri qė ky qytet ato ditė t’i ngjante njė kasaphaneje tė
vėrtetė.

Gjakovarėt vriteshin nė forma nga mė tė ndryshme. Kriminelėt serb, nė
shumicėn e rasteve iu ofronin viktimave “menynė” e llojeve tė
likuidimeve. Mėnyra mė e preferuar ishte likuidimi me armė tė ftohta.
Ishte i priveligjuar ai i cili vritej me armė zjarri. Karakteristikė e
veēant ishte mėnyra e humbjės sė gjurmėve tė krimit, kjo bėhej
zakonishtė me djegien e shtėpive sė bashku me viktimat. Kėtė, e
ilustron mė sė miri rasti i familjės Vejsa, ku u dogjėn trupat e 22
fėmijėve, grave, pastaj, familja Cana, ku u dogjėn 4 familjar, e kėshtu
me radhė. Zhvarrimi i kufomave tė viktimave tė terrorit serb, ishte
pjesė e skenarit tė ndyrė tė platformės shfaruese antishqiptare. Nga
varrezat e qytetit tė Gjakovės, kah fundi i muajit maj, u bė zhvarrosja
e 87 trupave tė likuiduar nga kriminelėt serb. Tė gjithė, u vranė pėr
sė dyti, nga se edhe sot nuk janė gjetur trupat e tyre. Nė mesin e tyre
ishte edhe trupi i doajenit tė kirurgjisė gjakovare, Dr. Izet Hima, i
cili u vra dhe u masakrua nė natėn e 24 marsit. Kjo vrasje shkaktoi
efekt mjaft negativ psikologjik nė masė, ēka ishte padyshim edhe
qėllimi i armikut.

Vrasjet, djegiet, dhunimet, plaēkitjet, torturat ē’njerėzore, ishin
dekori i qytetit tė lashtė buzė lumit Erenik, i cili ato ditė kishte
ndėrruar ngjyrėn! As plaku mė i moqėm nė qytet, nuk mbanė mend nga
kallximet e gjyshėrve tė tyre, tė ketė goditur kaq rėndė kėtė qytet
ndonjė nga okupatorėt e mėparshėm. Shkatėrrimi i Xhamisė sė Hadumit, e
vjetėr mė shumė se 500 vite, dėshmon pėr karakterin dhe intenzitetin e
shkatėrrimeve.

Edhe nata e 16 prillit, bėnė pjesė nė netėt e Bartolomeut nė qytetin e
Gjakovės. Ishte natė e ftohtė prilli dhe binte shi i imėt. Bubullimė
nuk dėgjohej, por dėgjohej vaji i foshnjeve nga traktorėt e mbuluar me
folie najloni tė konvojeve pa fund, tė cilėt kishin marrur rrugėn e
shpėtimit drejtė kufirit tė Shqipėrisė. Vaji i atyre foshnjeve edhe sot
nuk mė lenė tė qetė. Kėta ishin refugjatėt e qytetit tė Mitrovicės me
rrethinė, qė udhėtonin nga Gjakova pėr nė drejtim tė Qafės sė Morinit.
Shikimi nga apartamenti im, nga kati i pestė ėshtė nė drejtim tė rrugės
Gjakovė – Prizren. Kjo rrugė, ishte arteria kryesore pėr deportim
drejtė Shqipėrisė, pėr gjysmėn e shqiptarėve tė Kosovės. Kjo rrugė nuk
pushonte nga udhėtarėt e dhunshėm nė asnjė moment, qė nga fillimi i
bombardimeve tė NATO–s. Pamje tė tilla, paralajmėronin tė ardhmėn tonė
shumė tė afėrt. Me dhėmbje tė madhe vėshtroja nga dritarja zbrazjėn e
Kosovės.

Kjo natė kishte nė vete diēka tė veēantė.

Pėr herė tė parė, qė nga fillimi i bombardimeve nuk u ndal rryma
elektrike! Ishte ora 20.15 min., kur njė veturė e policisė serbe u ndal
te pompa e benzinės, aty pranė Urės sė Llukacit. Njeri nga policėt
zbriti nga vetura dhe me nxitim fiku poqin qė ndriqonte oborrin e kėsaj
pompe. Ky ishte njė paralajmėrim i keq pėr ne qė banonim pranė pompės.
Kjo pėrvojė ishte fituar nga aksionet qė ndėrmerrnin kriminelėt serb nė
lagjet tjera tė qytetit. Dėshira pėr jetė dhe shpresa se ndoshta do tė
shpėtojmė edhe kėtė natė, mė pėrshkojė thellė shpirtin. Vėshtronim me
kujdes ēdo lėvizje, mirėpo ishim tė pafuqishėm pėr ēfarėdo forme tė
vetėmbrojtjės. Ēdo lėvizje nė ato orė tė vona tė mbrėmjės ishte
vetėvrasje. Ishim tė rrethuar nga tė katėr anėt.

Pas nja 15 min., katėr automjete civile kaluan Urėn e Llukacit dhe u
drejtuan ne lagjėn e parė, nė tė majtė tė rrugės. Tani mė ishte e qartė
se ajo lagje ishte sonte nė shėnjestėr tė forcave serbe. Nuk shkuan
shum ēaste, dhe nga pullazet e shtėpive filloi tė duket flaka e cila
shoqėrohej me shumė tė shtėna armėsh zjarri. Flaka dhe tymi shumė
shpejtė pėrfshiu tėrė lagjėn. Refleksi nga drita e flakės sė shtėpive
qė digjeshin nė afėrsi, ndriqonte tėrė apartamentin tim. Kjo situatė,
shkaktoi tendosje psikologjike edhe mė tė rėndė. Ėshtė e pamundur tė
pėrshkruash emocionet e atyre momenteve. Ndjenjė e ēuditėshme dhe e
llahtarėshme! Njė trokitje nė portė, nėnkuptonte vdekjėn. Atje, nė
lagjėn fqinjė bėhej masakėr. Nuk dinim asgjė pėr fatin e atyre
njerėzve! Sa janė tė vrarė dhe cilėt janė ata? Rafalėt e armėve nuk
pushonin. Fishkėllima e plumbave shpėrthente errėsirėn.

Konvoji i refugjatėve nuk ndalej. Nė tė majtė tė rrugės nga ata
kalonin, zhvillohej njė dramė e vėrtetė. Kriminelėt serb kishin
pregaditur njė pėrcjellje “madhėshtore” pėr refugjatėt mitrovicas. Pėr
shumė kė nė atė turmė njerėzish, kėto pamje tani mė ishin tė njohura.
Rreth orės 23.00, konvoji u ndal befas. Nga drejtimi i qytetit erdhi
njė veturė e policisė serbe, e cila vėzhgonte me kujdes ēdo automjetė.
Fitohej pėrshtypja se ata kėrkonin dike. Njė nga policėt serb, zbriti
me shpejtėsi nga vetura dhe u drejtua kah njė makinė e refugjatėve, e
cila ishte e ndalur pėrballė Tyrbės sė Sheh Shefqetit. Me sharje
vullgare dhe dhunė detyroi vozitėsin e automjetit qė tė zbresė nga
makina. Agresiviteti i policit dhe zėri i tij kėrcėnues, bėri qė ata
mbrenda nė makinė tė lėmėriten. Dėgjohej vaji i dhembshėm i fėmijėve
dhe gruas. Pas pak, pasoi heshtja!? Vėrejtėm njė siluetė njeriu si
rrėzohej pėr tokė! Ky ishte vozitėsi i automjetit i cili nė ato ēaste u
likuidua nė prezencėn e bashkėudhėtarėve tė tij dhe refugjatėve tjerė
nė traktorė qė ishin pranė. Nuk i besoja syve tė mi. Krimineli serb
muarr edhe njė jetė shqiptari, kush e di pėr tė satėn herė? Pas kėsaj,
kolegu i tij qė e priste, erdhi dhe muarr makinėn e viktimės sė bashku
me udhėtarėt. Tė dy veturat pastaj shkuan nė drejtim tė panjohur.

Kush ishte viktima? Ēka ndodhi me udhėtarėt e veturės sė viktimės? Pėr
ne tė gjithė, mbeti gjerė me sot njė mister i vėrtetė identitieti i
viktimės dhe bashkėudhėtarve tė tij! Pak ēaste pas kėsaj, kolona e
gjatė rinisi rrugėn nė drejtim tė Prizrenit. Ēdo automjet i cili
afrohej te vendi ku ishte e shtrirė viktima, ndalonte pėr pak sekonda !

Rreth mesnatės, pasi mė nuk shifej kolona e refugjatėve, nė vendin e
krimit, erdhėn pėrsėri tė njejtėt policė dhe e njejta makinė. Ata
ngrehėn viktimėn zvarrė dhe e futėn nė veturė. Kėtė natė tė errėt
prilli e ndriqonte flaka e shtėpive qė digjėshin. Kjo ishte natė e
tmerrit. Ēdo moment prisnim tė na vijnė kasapėt serb. Kjo natė pėr ne
ishte diēka me tė vėrtetė e veēantė, sepse pamė vdekjėn me sy!

Tė nesėrmėn erdhi lajmi i tmerrshėm pėr viktimat e lagjės fqinjė. Kėta
ishin: Roland Gojani (23) dhe Kastriot Delija (21), qė tė dy tė vrarė
nė njė fushė kėtej lumit Llukac, afėr 300 metra nga lagja e djegur.
Kishin tentuar qė tė shpėtojnė dhe ishin qėlluar nė ikje. Sipas
dėshmive, kėta ishin tė plagosur dhe tė gjallė gjerė nė ora 05.00 tė
mengjesit. Atėherė kan ardhur kriminelet serb dhe i kanė ekzekutuar nė
po atė vend. Mbrenda nė lagje, janė ekzekutuar: Myhedin Zeka (53),
Mehmet Krasniqi (63), Gani Mehmetaj (49), Deli Hoti (63) dhe Rremė
Delija (67). Ky avaz i bishave serbe, vazhdoi me tė njejtin intenzitet
pėr mė tepėr se tre muaj, gjerė nė ditėn e hyrjės sė forcave aleate.
Vetėm mrekullia e shpėtoi pjesėn e mbetur tė qytetarėve nė Gjakovė,
numri i tė cilėve nuk ishte i vogėl.

Mė kujtohen shum mirė fjalėt e njė miku tė mirė dhe tė urtė, i cili
kishte kaluar njė pjesė tė jetės sė tij nė kazamatet serbe. Gjatė
marrjės nė pyetje nė burgun e Nishit, inspektorėt serb para 20 vitesh,
i kishin thėnė: “ Ju shqiptarėt duhet tė hiqni dorė nga pavarėsia e
Kosovės. Mė parė do t’a merrni Beogradin se qė do tė ju lėshojmė
Kosovėn tė lirė. Kjo nuk do tė ndodhė pa u derdhur gjaku gjerė nė
gjunjė “.
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 21:51   #7
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fragmente librash

Por kujtohu qe .. qe jam vetem nje vajze e thjeshte qe eshte perball nje djali dhe gjithcka qe po i kerkon eshte ta dashuroje.

- Notting Hill
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 22:18   #8
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Fragmente librash

MALL

Ca pika shiu ranė mbi qelq
Pėr ty unė befas ndjeva mall
Jetojmė tė dy nė tė njejtin qytet
Dhe sa rrallė shihemi sa rrallė...

Dhe mu duk pak e cuditshme
Si erdhi kjo vjesht ky mėngjes
Qiejt e ngrysyr pa lejlekė
Dhe shirat pa ylber nė mes.

Dhe thėnia e vjetėr e Heraklitit
Seē mu kujtua sot pėr dreq
"Tė zgjuarit janė bashkė nė kėtė botė
Kurse tė fjeturit janė veē"

Nė ē'ėndėrr kemi rėnė kaq keq
Qė dot s'po zgjohemi vallė?...
Ca pika shiu ranė mbi qelq
Dhe unė pėr ty seē ndjeva mallė.

Ismail Kadare

__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 22:20   #9
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Fragmente librash

Kristal

Ka kohė qė s'shihemi dhe ndiej
Si tė harroj unė dalngadalė,
Si vdes tek unė kujtimi yt
Si vdesin flokėt dhe gjithcka

Tani kėrkoj unė posht' e lart
Njė vend ku ty tė tė lėshoj.
Njė strofe a note a njė brilant
Ku tė tė le, tė puth, tė shkoj.

Nė s'tė pranoftė asnjė varr
Asnjė mermer a morg-kristal.
Mos duhet vall' prap tė tė mbart
Gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjalėl?

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
Tė gjej njė fushė a njė lulnaje
Ku butėsisht porsi polen
Gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndaj.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
Dhe tė tė puth e t'ik pa kthim
Dhe nuk do te dimė as ne, askush
Harrimi ish ky, a s'ish harrim.

Ismail Kadare
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 22:22   #10
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Fragmente librash

Edhe kur kujtesa

Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
Une ty s'do tė harroj.
Do tė kujtoj
Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
Si njė dėborė e pashkundshme.
Ndarja erdhi
Po iki larg teje...
Asgjė e jashtėzakonshme,
Veē ndonjė nate
Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė..

Ismail Kadare
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 22:25   #11
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Fragmente librash

DRITERO AGOLLI :

Ketu s'do jem

Ketu s'do jem do jem larguar
Ne toke I tretur si te tjeret
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret

Dhe neper udhet ku kam ecur
S'do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
Nje qipariz si murg I ngrate

Ti do trishtohesh atehere
Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
Dhe kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Aty do jem I fshehur une
Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rekeje.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-12, 09:54   #12
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fragmente librash

Kur isha me te ndihesha e kompletuar . Nuk po kerkoja asgje , nuk ndihesha as bosh as e frikesuar sic me ndodh shpesh ; ndihesha mire , sikur me ne fund isha une . E gjeta veten duke i treguar gjera qe nuk ja kisha treguar askujt .

Amore , zucchero e cannella
Amy Bratley
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-12, 23:07   #13
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fragmente librash

"Kur bene seks me nje femer , qe nuk e do , eshte e lehte te jesh i sigurt tek vetvetja. Nuk e ke problem nqs ti i pelqen asaj apo jo . Ta shikosh qe i pelqen ajo qe po bene eshte konfirmimi i vetem qe ti di ta besh , per kete te pelqen .
Por ti provo te besh seks me nje femer qe do , do te kuptosh frikrat e mija . Do te provosh ankthin e tmerrshem qe nuk je mjaftushem .
Dashuria na bene te thyeshem."

- Gabriel Garcķa Mįrquez
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-12, 08:42   #14
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fragmente librash

Shume njerez ecin ne jete duke kerkuar dhe nuk e gjejne kurre shpirtin e tyre binjak. Ti dhe une e arritem, por per nje periudhe te shkurter. Eshte e trishtueshme, por kjo eshte jeta .

PS: I love You
Cecilia Ahern
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-12, 10:32   #15
Edonisi
 
Avatari i Edonisi
 
Anėtarėsuar: 15-12-11
Postime: 176
Edonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėmEdonisi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Fragmente librash

Ka ēaste tė vėshtira nė jetė kur njeriu mund tė thyhet
Mund tė thyhet aq shumė saqė ta humb ēdo vullnet qė tė vazhdojė mė tutje
Prej njė njeriu plot energji dhe dėshirė pėr jetė shndėrrohet nė njė hije.
Njė fantom.
Njė zombi qė ecė me njerėzish.
Shkon nga njė gabim nė tjetrin. Fanitet nė projeksionet fiktive tė mendjes sė vet.
Hijet vuajnė nga tundimi qė tė mbijetojnė nė ekzistencėn e tyre tė g...
jymtė. Dhe nuk kanė fuqi tė kthehen nė dritė.
Hija synon tė qėndrojė aty ku ėshtė. Nė vorbullėn e dhimbjes dhe tė nėnēmimit. Sepse kjo ėshtė e vetmja qė e njeh. Pėr kėtė edhe i thonė hije.
Por ndonjėherė, atėherė kur mė sė paku e pret, hija preket nga njė pikė drite.
Dhe e tėra shkrihet nė njė prekje tė vetme.
Ngrohet nė dashurinė e pakusht.
Vetėm kjo i duhet qė ta gjej veten.
Ta gjejė veten prapa pėr nė jetė.
Dhe ti.
Ti qė ndonjėherė trembesh nga jeta.
Ngrite kokėn.
Ti mė deshe atėherė kur isha hije.
Mė duaj dy herė mė shumė tani kur jam nė dritė.
Shkrihu nė dritėn time ose gjema njė vend afėr teje.
Nėse nuk je kėtu me mua atėherė do tė tretem unė bashkė me dhimbjen tėnde.
Albatros Rexhaj


Edonisi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.