Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-04-11, 12:13   #16
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postimin
***

Paj, une nuk po shpiku dicka prej vetvetes..e kam mesuar/lexuar diku (atje ku s'e ka lexuar/mesuar gjithesejcili)...

Nejse, harrova ta permendi "nentokesore".

Pra, kryesisht jane provat nentokesore ato qe i shkaktojne termetet.


Megjithese eshte dashur ta dije sejcili qe ka te kryer shkollen fillore dhe ka mesuar pak gjeografi...per koret e tokes, pllakat tektonike, vrimat ne toke...
...dhe ta perdor trurin (vetem pakez), mund te vije ne perfundim se cfare eshte e mundur te ndodhe nga nje detonacion i forte atomik...

Te gjitha fuqite atomike (27 a 28 sosh) per cdo vit testojne...disa i larmjerojne e disa jo...

Prandaj, pak gjeografi e pak fizike, ndoshta edhe pakez kimi nga shkolla fillore (s'ka nevoje per gjimnaz apo dic me lart)... mjafton t'i kesh mbajtur ne mend per te ardhur deri tek ky konkludim.

Nese don shpjegime me te hollesishme... mund te sjell material ne anglishte apo gjermanishte.


***
Po. Te lutem silli, ne te dy gjuhet s'ka problem, vec le te kete informacion te bazuar ne fakte reale.

Por, qe te jem fer, une dashta me te godite ty me ate pjesen e termeteve e katastrofave natyrore qe kane ndodhe ne kohen kur nuk ka ekzistu atomikja.
Pra, ktheju edhe njehere qasaj pjese, nese don.
apet Bitte!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-04-11, 13:03   #17
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

"Until now, no. That is not to say that future tests will not result in earthquakes. "

4peace,
me ra shi shume, ne nje rajon, zbutet toka, dheu, nuk e mban presionin, peshen, lejon levizje te masivit shkembor.

Me mbajte teper thate, tkurret masa e dheut, krijon zbrazetira ne brendesi te tokes, deri ne ate mase sa bjen pjesa tjeter brenda asaj zbraztesie.
Toka ka shpella gjigande, keto dihen. Kur tkurret toka, zgjerohet shpella, largohen muret, bjen komplet tavani gjigand i shpelles (qe mund te jete nje bjeshke e tere).

Fuqia e vullkanit, hazi i tij.

Valet e forta te oqeanit detit, qe i shkakton era e forte, fryma e forte...

Pozicioni i Henes...

E dridhin token, krejt keto.
E mijera arsye tjera, qe mund te jene edhe banale te permenden ketu, por qe mund te jene vendimtare ne efektin zingjiror.


Aq sa shkenca ka mundesi te detektimit, sot, ne bote ndodhe nje termet ne cdo 4 minuta. Por, nje test atomik ndodhe, maksimumi ne cdo 8 muaj.
Pra, ku eshte perqindja jote per shkaktarin e termeteve???

(I kemi msu ne gjeografi, fizik e kimi keto).


Ne kesi tema, per keto raste... vazhdimisht duhet ne fillim te diskutimit te ceket "prerogativa" NUK PERJASHTOHET MUNDeSIA.

Edhe testet berthamore jane aty, por, te lutem, jo 90%. JO.
As 2% bile.

Citati nga prurja jote, qe e rendita ne krye, i thot (gati) krejt.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 15-04-11 nė 13:18 Arsyeja: Ƨ=c dhe Ć‹=e
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-11, 21:18   #18
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

[QUOTE=panta_rhei;2052780]

Citim:
4peace,
me ra shi shume, ne nje rajon, zbutet toka, dheu, nuk e mban presionin, peshen, lejon levizje te masivit shkembor.

Me mbajte teper thate, tkurret masa e dheut, krijon zbrazetira ne brendesi te tokes, deri ne ate mase sa bjen pjesa tjeter brenda asaj zbraztesie.
Toka ka shpella gjigande, keto dihen. Kur tkurret toka, zgjerohet shpella, largohen muret, bjen komplet tavani gjigand i shpelles (qe mund te jete nje bjeshke e tere).
Qe sa mire e ke shpjeguar dhe do te kishte mbete mire sikur ta kishe permendur qe, poqese ndodh nje detonacion ky proces (shembja, pra) ndihmohet, pershpejtohet...ama...Citim:
Aq sa shkenca ka mundesi te detektimit, sot, ne bote ndodhe nje termet ne cdo 4 minuta. Por, nje test atomik ndodhe, maksimumi ne cdo 8 muaj.
Pra, ku eshte perqindja jote per shkaktarin e termeteve???

(I kemi msu ne gjeografi, fizik e kimi keto).

Nuk e ke lexuar te teren ose nuk e ke kuptuar..."prej 30 termeteve kryesor, 21 ose 22 syresh shkaktohen ne eksplodime nukleare.... kjo po i bie 2% e me pak, a?

Hajde, hajde...


Une e solla nje pjese (fragment) te vogel per arsye te terminologjise qe ti nuk e njeh, dhe s'mund ta njohesh...por nejse


Citim:
Ne kesi tema, per keto raste... vazhdimisht duhet ne fillim te diskutimit te ceket "prerogativa" NUK PERJASHTOHET MUNDeSIA.

Citati nga prurja jote, qe e rendita ne krye, i thot (gati) krejt


Edhe kete citatin tim qe e ke sjelle ketu nuk e ke kuptuar...behet fjale per termetet ne Peru, Turqi e Japoni para vitit 1995 se a kane lidhje me testime te francezeve ne Guajanen Franceze...

Pra, nuk behet fjale per shtete tjera: SHBA, Rusia, Pakistani, India plus 23 4 shtete tjera...

Kujt i pergjigjem edhe une...


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-11, 21:24   #19
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Me te sigurt nga Tsunami dhe termetet jeni ne Maqedoni
Ballkanin nuk e kap gje :) nuk shtin rrufeja ne hithra(thojne nga ne)
Aty termete e rrokun fort edhe qahet toka ma rrezik
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-11, 22:42   #20
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

4peace,

edhe njeher,
ne cdo 4 minuta diku ne bote ndodhe nje termet,
ndersa nje test atomik diku ne bote ndodhe, maksimumi, ne cdo 8 muaj.

Jepja ti vete relevancen atij 90% tash, sepse ti the qe 90% e termeteve ne bote shkaktohen nga testet atomike.

Edhe... Qikaq!
Veē llogariti drejt, edhe... Paq jemi!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-11, 16:26   #21
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

[QUOTE=4peace;2052678]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin

Po vallah, ia ke qelluar.

Ne Shkup nuk ka pasur kurrnjehere tsunami, at termet...***
Eshte pune e mocme kjo e Shkupit 4peace e morri rendin e termetit Maqedonia ne vitin 1963, tani eshte jashte rrezikut :)
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 16-04-11 nė 16:26
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-11, 18:04   #22
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Eshte pune e mocme kjo e Shkupit 4peace e morri rendin e termetit Maqedonia ne vitin 1963, tani eshte jashte rrezikut :)

S'di valla, ka ra njaj termet dhe jemi larguar prej Shkupit.

Perndryshe do te kisha qene i lindur ne Shkup


P.S.

Hajde Anna...


...tregona tash:
Kujt hamamin e penguan postimet e mia...qe i leshoj toka ashtu?


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga 4peace : 16-04-11 nė 18:04
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-11, 10:26   #23
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postiminP.S.

Hajde Anna...


...tregona tash:
Kujt hamamin e penguan postimet e mia...qe i leshoj toka ashtu?


***
Pershendetje 4peace!
Postimet e tua jan hequr shkaku i tekstit ne nje gjuhe te huaj...nese nuk e ke bezdi, na perkthe ate tekst dhe postoje ne gjuhen shqipe se atehere nuk ta fshin askush...
Kurse postimet e te tjereve jan hequr sepse s'kishin te bejne me temen...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-11, 08:58   #24
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

E lexova nje artikull qe me la pa mend (nuk e sjell burimin se eshte ne gjuh te huaj e ma fshin AnnA masandaj ja marr hala ma shum inat)


Eshte e vertete qe gjithmon ka pas termete me pasoja katastrofale amo jo ne ket forme dhe intesitet gjith planetar

Thuhet se toka po kalon ne nje faze ku polet magnetike jan ne levizje jo normale (nervoze) dhe se duhet te pergaditemi dhe te shtrengojm rrypin mir e mir ne te ardhmen e afert ......


Per me shume shikone filmin 2012 eshte gati i njejt me ket qe lexova!
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-11, 12:08   #25
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skyfter Shiko postimin
E lexova nje artikull qe me la pa mend (nuk e sjell burimin se eshte ne gjuh te huaj e ma fshin AnnA masandaj ja marr hala ma shum inat)


Eshte e vertete qe gjithmon ka pas termete me pasoja katastrofale amo jo ne ket forme dhe intesitet gjith planetar

Thuhet se toka po kalon ne nje faze ku polet magnetike jan ne levizje jo normale (nervoze) dhe se duhet te pergaditemi dhe te shtrengojm rrypin mir e mir ne te ardhmen e afert ......


Per me shume shikone filmin 2012 eshte gati i njejt me ket qe lexova!
haha Skyfta
Po sille ne gjuhen shqipe tekstin se atehere nuk ta fshin askush
Ani, vec une e di se sa inate me ke :D
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-11, 11:08   #26
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Kam marre pjese ne diskutime ne nje blog te nje gazete shqiptare

para disa vitesh

me duket dy apo tri vite dhe ekam kundershtuar aq shum centralin berthamor

q e kroacia donte ta ndertoj ne shkoder -


me ashpersine dhe demaskimin me te madh qe i kam bere qellimit armqisor
te kroatve ndaj tokes shqiptare dhe qellimit me prapavia
te rezikshme
te kroatve te cilet e donin energjine elektrike nga ai centra e rrezikun ja donin shqiptarve

dhe benin proven pe r te mashtruar shqiptaret
' per te shfrytzuar energjine vet e rrezikun per te ia lene shqiptarve -

ne anen tjeter ishin ata njerz t disktues q e edhe me fyenin edisa me kan kercnuar

q e me qdo kusht donin ta ndertonin nji central berthamor ne shkoder
per energji elektrike se energjia i duhej shqiperise
-
duke qene se kundershtoja ashper duke njohur pasojat e kesaj se spe shum heret duikure kam pas lexuar material lexues per centralet berthamore si dhe per rreziqet pastakj kam ndejt ne burg me njerz q e i njihnin gjėrat aq mire dhe e kam pa se centrali berthamor esht nji potencial rreziku jetik pe rnjerzimin

ne ato diskutime te mundimshme kisha shum kundrshtar njerz shkurtpamsa qe nuk i njihnin paojat e mundshme
kur un kam thene se siguria nuk esht dhe karrezik qe trojet shqiptare te shkatrrohen nga ai central nese ndodhe diqka dhe kjo prapavi ehst rrezik dhe armqisore per shqiptaret kam qene aq i kundershtuar s a s ka nga diskutuesit q enuk shihnin ne largsi pas para hundes s e vet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-11, 11:11   #27
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Rreziku i nje centrali atomik ne fillim u koncentrua ne mentalitetin anarkist dhe moskujdesin e shqiptarve ndaj rrezqieve serioze si natyre q e kan ne mentalitetin etyre sepse ata nuk jan ne gjendje te menagjojn seriozish t kjeso gjėrash u dokumntua dhe u faktifikua me ratsin e gerdecit qfar absurdi po sikur te ksihte atyx central atomik qka do te ndodhte
por ne diskutimet e mia kam dhene mendimin s enuk ehst vetem te mentaliteti
dhe moskujdesi poer fatkeqsite natyrore mund te godasin ashper q enuk pyesin dhe pastaj patastrfoa esht e pa imagjinueshme q emund te ndodhe
prandaj nuk ka siguri dhe centralet berthamore duhet te mbyllen te gjitha ete sigurohet energjia diellore

teoria ime me ne fund doli dhe jam i lumtur
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-01-12, 14:47   #28
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Lajmėrim i “zi” pėr 21/12/2012 nga vetė princesha e Japonisė


Ėshtė e mundur qė vetė princesha, e njė vendi si Japonia tė deklaroi planet e Sundimtarėve?…
Apo fantazinė e skeptikėve dhe tė komplotistėve?… pėr 21/12/2012. Tė gjitha kėto nga njėra prej figurave mė tė mėdha me reputacion tė fuqishėm, si nė botė po dhe nė klasėn politike tė Japonisė!
Ajo fletė pėr njė situatė befasuese nė tė cilėn do tė gjendet sė shpejti mbarė njerėzimi!
Mos vallė kėrkon tė na mbrojė?
Tė na paralajmėrojė?
Mos vallė kėrkon tė na “ushqej”?… pėr tė ndikuar nė sjelljen njerėzore?
Cila ėshtė arsyeja, qė Tani njė deklaratė e tillė vjen nga Japonia fill pas njė tėrmeti dhe cunami shkatėrrues?
Ēfarė dinė liderėt e kėsaj bote dhe nxitojnė tė struken nė ‘Dhe’!
Ėshtė njė nga deklaratat e pakta dhe tė rralla tė dala nga goja e njerėzve me reputacion tė madh -nė rastin tonė vetė princesha e Japonisė- qė paralajmėron Rendin e Ri Botėrore dhe planet e tyre!
Pse ata duan tė bindin gjithė njerėzimin se diēka po vjen dhe njėkohėsisht duhet qė ne tė jemi tė pėrgatitur dhe ta ‘mirėpresim’ atė?
Mos vallė duna tė shmangin panikun se kush do tė ‘strehohet’ i pari?
Siē dhe rezulton, tre ditėt e errėsirės, do tė jenė tre ditėt e Dritės tė kėsaj bote… ditėt e vetmen ku do tė duket e vėrteta!


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-01-12, 22:07   #29
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
Lajmėrim i “zi” pėr 21/12/2012 nga vetė princesha e Japonisė


Ėshtė e mundur qė vetė princesha, e njė vendi si Japonia tė deklaroi planet e Sundimtarėve?…
Apo fantazinė e skeptikėve dhe tė komplotistėve?… pėr 21/12/2012. Tė gjitha kėto nga njėra prej figurave mė tė mėdha me reputacion tė fuqishėm, si nė botė po dhe nė klasėn politike tė Japonisė!
Ajo fletė pėr njė situatė befasuese nė tė cilėn do tė gjendet sė shpejti mbarė njerėzimi!
Mos vallė kėrkon tė na mbrojė?
Tė na paralajmėrojė?
Mos vallė kėrkon tė na “ushqej”?… pėr tė ndikuar nė sjelljen njerėzore?
Cila ėshtė arsyeja, qė Tani njė deklaratė e tillė vjen nga Japonia fill pas njė tėrmeti dhe cunami shkatėrrues?
Ēfarė dinė liderėt e kėsaj bote dhe nxitojnė tė struken nė ‘Dhe’!
Ėshtė njė nga deklaratat e pakta dhe tė rralla tė dala nga goja e njerėzve me reputacion tė madh -nė rastin tonė vetė princesha e Japonisė- qė paralajmėron Rendin e Ri Botėrore dhe planet e tyre!
Pse ata duan tė bindin gjithė njerėzimin se diēka po vjen dhe njėkohėsisht duhet qė ne tė jemi tė pėrgatitur dhe ta ‘mirėpresim’ atė?
Mos vallė duna tė shmangin panikun se kush do tė ‘strehohet’ i pari?
Siē dhe rezulton, tre ditėt e errėsirės, do tė jenė tre ditėt e Dritės tė kėsaj bote… ditėt e vetmen ku do tė duket e vėrteta!


Sherr,cka thu ti allahile?
A jane hajgare t`japankes qeto qe i prune ? Tri dite!Cfare ditsh more?!


Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.