Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-04-13, 22:24   #16
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

PUTHJE NĖ SHI

I dua puthjet mes turmės
Dhe mallin
Ta mbaj nė gji
I dua
Edhe lejlekėt nė pranverė
Kur mė sjellin
Grishjen e vargut nė mesnatė
Kėmbėzbathur do dal udhėkryq
Qiellin me dorė ta prek
S’ kam forcė pėr grindje mė
Jam ulur
Nė fron tė fjalės
Dhe udhėtoj nėpėr shi
Shekulli im
Sa larg sa afėr tė kam
Ma ruaj ushtarin nė kufi
Dhe ėndrrėn pėr Ēamėri
Do shtrihem atje kopshteve me ullinj
Sa sodis detin me sytė e mi
Jam nga derė e Skenderbeut
Dhe vdes
Me mall tė atdheut!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-04-13, 22:25   #17
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

NĖNĖS

Edhe qielli ishte pėrzier
Nga erėrat
Lėkundeshin lisat
Me rrėnjė
E mėrkurė ditė e zymtė
Shkruar me vargje lotėsh
Pikėllimi mbi fjalė
Heshta ra mbi shkronja
Nėnė
Mė duket se dėgjoj zėrin tėnd
Sonte kur bie shi
Tė thėrras…s’mė dėgjon
Jam mbledhur nė grushtin e natės
Kėngė malli jam bėrė
Me ėndrra grindem shpesh
Dhe njė kufi tė ndarjes
Sonte
Jam hije nate !
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:25   #18
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

ĒDO DITĖ

Je lule marsi
Nė sytė e mi
Rreze dielli
Nėpėr stinė
Edhe sot kur je larg
Je aq afėr
Nė buzė i mbaj
Fjalėt ėndrrat
Ēdo orė tė pres
Sikur lule nė pranverė
Vjeshtėn e dua
Kur lule u bėrė
Dhe udhė nė dritare
Me hape mua
Je lule marsi?
Pa Ty
Do isha venitur
Si toka pa shi
Si vendlinja ime
Pa liri!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:26   #19
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

POETI

Ėshtė zog malli
Natėr rri zgjuar
Ditėn fle mbi mall
Veē cicėron
Degė me degė
I dua vargjet lirike
Si bukėn nė sofrėn e Migjenit
E diellin
Pėr gjymtyrėt e Lulit
Mėrdhirė nga skamja
Troket ai
Nė ndėrgjegjen e kombit
Edhe sot
Rrugėt mbushur me lypsarė
Merr poet ėndrrat e tyre
E bėj vargje lumė
Tė vijė njė stinė
Me puthje njerėzish?
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:27   #20
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

ĖNDĖRRIM POETIK

Tė ėndėrroj ēdo ditė orė
Zemrėn e kam peng dashurie
Jetoj nė zgafellėn e shpirtit
Pa ujė dritė udhė pa shteg
Po njė zė sikur mė qorton
Struku nė bebėzat e syrit
E ruaju nga sytė e djallit
Kur nata derdhet mbi vargje
Heshtjen e copėtoj si me thikė
Dhe vrapoj ta zė ėndrrėn nė mesditė
S’jam ndalurr kurrė vjeshtė e pranverė
Kur binte shi kėrkoja ylberin tim
Mbėshtjellė e mbante zana e malit
Mes lulesh marsi kur dielli binte pingul
Mbi shkrepa malesh dimri gjunjėzohej
Syrit i hapej qielli blu me zogj shtegtarė
E Unė bėja portretin e dashurisė mbi pikturė
Portėn e mallit e hapja stinė mė stinė
Njė fjalė iku mes turmės sė zemruar
Kur mė vriste deri nė palcė
Shpesh mė shpiente pėrtej vetes
Si njerkė u soll me mua fati im
Po rrezet kurrė s’i humba nga sytė
Tė shtrihem mes diellit e barit tė njomė
Tė ndjej si vjen me aromė njeriu…si malli me jehonė
Vjen ik shpesh mė thumbon si bletė
Mė merr ndėr krahė qiellit fluturoj krahlehtė!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:28   #21
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

SA MĖ IK KOHA

Vrapoj me ėndrra (sh)kujdesur atdheut
Netėve tė ftohta mbėshtillme nė guacėn time
Bredh brenda shpirtit labirinteve me strall
Mbaj hapin tė mos rrėshqas mbi patinazh
Nė njė strajcė kam dorėshrimet kėngė stinėsh
Qė (s)’ mė kanė braktisur nė asjnė fjalė
Unė poetja brenda vetes digjesha si zjarr
Heshtjen nuk e bėra kurrė mik kur frynte erė
Vjeshtės flisja me shiun dhe grishja zogun
Nga larg tė nisej tė mė sillte lule pranverė
Njė melodi binte me tinguj zemrės nota mė humb
Mė shtyp ky qiell i huaj me rri si hutin mbi kokė
Rend spesh mes vargjesh larg vatrės e vetmuar
Nė kėtė hapėsirė zogjtė s’kėndojnė shqip
Njė kujtim i largėt mė brufullon nė prillin e thyer
Tė marr udhė Kosove sa larg deterat mė shpien
Nė shkembinj zvarranikėt duan tė m’i hanė shkronjat
Mė bart kjo ditė malli brenda librit tė (pa)shkruar
Pėr sytė e mi ėndėrrimtar sa gjurmė shputa kėmbėsh
Kam lėnė mbi udhėt shtruar me kalldrėm
Sa larg ka ikur kjo kohė s’e zė dot asnjė mall!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:29   #22
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

A DO TĖ VISH

Pranvera ka bėrė sy lulesh
Muza ime e shtrenjtė
T’i puth buzėt mjaltė
Me Ty
Kapėrceva netėt e ftohta
Theva akullin e heshtjeve
Fola me yjet nė qiell
Tė prita nėpėr udhė
Edhe kur binte shi
Mė end edhe sot stinėve
I palos vargjeve tė mia
Kujtimet fjalėt e pathėna
Vjen pa trokitur
Kur bie nė gjumė
Mė merr nė gji
Mė shtrėngon si fėmijė tė braktisur
Si tė isha bonjake
Pa plang e atdhe
Tė dua
Edhe kur vjen me shtrėngatė
Nė truallin tim tė copėtuar
Mė shpie nė malet e Medvegjės
Zbrazur nga zogjtė
Veē tymnajė e rrallė
Ngjitet reve
Protestoj tek dielli
Qė nuk ma ngroh kėtė mall
Dhe ėndėrr tė stėrzgjatur!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:30   #23
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

ME ĖNDRRA UDHĖTOJ

Kur bie nata nė prehėrin tim
Ia ledhatoj sytė
Me ėndrra udhėtoj
Deri tė malli im
Sa e gjatė kjo fjalė
Nė fjalitė shkajkore!
Me ėndrra udhėtoj
Deri te dhembja
Sa erėra fryjnė mbi kokėn time?
Qielli im ėshtė lot
Vetėm njė varg
Mė zgjon nga gjumi
Kur qepallat mė rėndohen
Me ėndrra udhėtoj?
Do vij njė ditė
Tė puth kėto dallgė
Qė mė mbajnė trazuar
Edhe nė mesditė!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:31   #24
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

E ĖNDRRA UDHĖTOJ

Kur bie nata nė prehėrin tim
Ia ledhatoj sytė
Me ėndrra udhėtoj
Deri tė malli im
Sa e gjatė kjo fjalė
Nė fjalitė shkajkore!
Me ėndrra udhėtoj
Deri te dhembja
Sa erėra fryjnė mbi kokėn time?
Qielli im ėshtė lot
Vetėm njė varg
Mė zgjon nga gjumi
Kur qepallat mė rėndohen
Me ėndrra udhėtoj?
Do vij njė ditė
Tė puth kėto dallgė
Qė mė mbajnė trazuar
Edhe nė mesditė!
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:32   #25
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

FJALĖT E VĖLLAIT

Qė m’i tha njeherė ndėr stinė
Kur mali mbushej me gjelbėrim
Udhėt e largėt motėr atje
Engjejt rrinė kėtu djalli tė pret
Atje ku bjeshkėt edhe ujqin i hanė
E vetmia tė mbyll mes shkronjave furtunė
E sot kur sėrish vjen me shtėrzim pranvera
Pres tė mė vijė nė derė dritaren tė ma hap
Ta pėrqafoj si dikur fėmijėrisht ndoshta
Nuk ka harruar tė mė thotė…perėndia
Fatin ta ka qėndisur kur natėt vijnė akull
Qyqe bėhėsh nė degė ahu shqip nuk flet as qielli
Nė fushėn e ferrit do dėgjosh zėra qė tė mallkojnė
Kur tė dehurit pinė nė kėrthizėn e ėndrrave
Mitet e vdekura pėr dheun tėnd!
Fjalėt e vėllait mė tingėllojnė si ēekan
Tė ik nga ky vend zot mė jep krahė tė fluturoj
Atje ku dielli mė grish sa ditė sa orė?
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:33   #26
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

I MBLEDH FJALĖT
Si penjtė nė avlimend
Natėn kur hėna zbret tek unė
Ti nuk e ndjen
Kur mė djeg
E mė bėn hi?
Je Rrap shekulli..stinė me shelg
Nėn hijen tėnde rritem cdo natė
Rri qetė degėza ime e mallit
E ndjej trazimin tėnd
Kur vjen me erėra tundime
I mbledh fjalėt si lulet e pranverės
Maleve tė atdheut tim i
T’i bėj ushtar tė lirosė
Tek varri i Adem Jasharit pėrulem
E ndjej hapin tėnd nėpėr vargje
Po mendja
Me ik tek Ti dhe liria ime
Qė ende s’ka vringėlluar nė cdo lis
E ndjej se do vij tek unė e ndjej
shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-13, 22:34   #27
shaban cakolli
 
Avatari i shaban cakolli
 
Anėtarėsuar: 29-04-08
Postime: 57
shaban cakolli i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Sadbere gagica spahija

PI NĖ TAVERNĖ
Unė pi rrallė verė nė tavernė dite
Kur koha ėshtė me shi
Kam shumė mall ėndrra si kėto riga
Ēdo pikė mė bie mbi qerpikėt e syve
Kam nostalgji pėr vendlindje
Lakoreve me baltė tė lagjes sillem vėrdall[
Gjilani im djep i fjalės sime nė ecje
Ēdo orė vij tek ti
E puth pragun e shtėpisė sime ku ka qarė
E kam qeshur si fėmijė
Pėr njė puthje nėnė e ledhatim babai
Flutur e lehtė me krahė jam bėrė
Mbi krahėt e tyre jam rritur
Me njė kothere bukė nė sofėr
Po lulet nė pranverė i kam dashur
Dhe lirinė pėrkundur nėpėr mote
Pi rrallė nė tavernė dite!


shaban cakolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.