Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-01-19, 19:25   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Haradinaj: SHBA-ja kėrkoi heqjen e taksės, por ne nuk e heqim

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Ramush Haradinaj, ka pranuar se zyrtarisht Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė kėrkuar zyrtarisht heqjen e vendimit pėr taksėn ndaj produkteve serbe. Por kreu i ekzekutivit thotė se vendimi pėr taksėn nuk do tė hiqet derisa tė arrihet njė marrėveshje pėr njohjen e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės nga Serbia
Nė njė konferencė pėr media, Haradinaj ka thėnė se njė kėrkesė e tillė i ka ardhur pėrmes ambasadorit tė SHBA-sė nė Prishtinė, Philip Kosnett.
“Qėndrimi i departamentit vjen tė unė pėrmes ambasadorit. Ambasadori ka shprehė qėndrimin e qeverisė amerikane pėr kėrkesėn pėr pezullim tė taksės nė mėnyrė qė me i hapė rrugė dialogut. Ėshtė kėrkesė e tyre zyrtare. Mirėpo, ata duhet ta thonė vetė se nuk kemi fort tė drejtė me i komentu qėndrimet e tyre. Po pėr hir tė opinionit po”, ka thėnė Haradinaj para gazetarėve pas mbledhjes sė Qeverisė.
Megjithatė, kreu i Qeverisė thotė se taksa do tė qėndrojė, derisa tė ketė ndonjė marrėveshje gjithėpėrfshirėse qė si rezultat do tė kishte njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Serbia.
Ai dialogun e tri viteve tė fundit nė Bruksel e ka quajtur si cirk, dhe ka thėnė se nuk ia vlen qė tė hiqet taksa pėr vazhdimin e njė dialogu tė tillė.
“Ėshtė kėrkesė e tyre zyrtare. Sot e kishim pezulluar, sikur ta kishim njė kontratė tė dakordume, e pezullojmė. Se nuk ėshtė vendos tarifa pėr me e pengu njė marrėveshje. Por para se tė kemi njė marrėveshje pėr njohje, pėr me e vazhdu njė cirk qė u quajt dialog si i kėtyre dy tri viteve tė fundit, nuk ka logjikė me u heq. Nėse shkruhet njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse, ua jap mundėsinė e pezulloj, pėr aq ditė sa zgjat ajo mundėsia me u nėnshkru. Nuk ėshtė qėllimi qė na me taksė me e blloku marrėveshjen pėr njohje”, ka shtuar tutje Haradinaj, raporton Gazeta Express.
Ai ka thėnė se do tė presin qė tė ketė njė marrėveshje Kosovė-Serbi deri nė vitin 2022, e nėse nuk do tė ketė njė marrėveshje pėr njohje, taksa do tė qėndrojė.
“Serbia mendon me shkue deri me 22-in me zvarritje tė proceseve, ne do ta mbajmė taksėn deri me tė 22-in. Nėse nuk ka marrėveshje, taksa rrin. BE-ja duhet me e ditė, qė nėse nuk hyjmė tė dyja vendet nė tė njėjtėn ditė nė BE, nuk ėshtė zgjidhė ēėshtja e Ballkanit”, ka potencuar Haradinaj. /GazetaExpress/
__________________________________________________ _________________________
https://www.gazetaexpress.com/lajme/...-heqim-616185/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.