Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-10-12, 13:59   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Jo more s^po e humb kohen kot, nga kush na shpetuan Usajt ?

Serbia eshte e krishter, nga infot e fundit qe i kam.
Awwwwwww une si paskna keto te fundit!

Hajt sipas infove te fundit qe ke ti USA jan musliman a , edhe e shporren shkaun e krishtere nga trojet tona?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-10-12, 18:42   #17
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Awwwwwww une si paskna keto te fundit!

Hajt sipas infove te fundit qe ke ti USA jan musliman a , edhe e shporren shkaun e krishtere nga trojet tona?
USA nuk jan as katolik n'mos kofshin musliman.

Serbia eshte ortodokse.

Kosova eshte muslimane.

Kam fjalen per nga numri i popullesis.

Shtetet ne bot qe njohin katolicimin si fe shtetrore jan :


- Argjentina
- Bolivia
- kosta Rika
- Salvadori
- Haļti
- Lieshtenshtajni
- Malta
- Monako
- Vatikani

Sa nga keto shtete katolike kan njohur dhe kan ndihmuar Kosoven kunder pushtuesit serb ? Per ēka po livdohen katoliket kosovar ?! Dash merre biblen ne gjuhen serbe, dash ne gjuhen shqipe. Versetet dhe historit jan te njejta, ndryshon vetem interpretimi dhe devotshmeria e tyre ne besim.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 18:52   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Maki, USA jan tė krishterė!

Maki, sa shtete nga harapistani tė gjithė mysliman e kan njohur Kosovėn? Le mos rruj vo se voja ska kime.
USA e krishterė e cliroi Kosovėn e muslimanavt!
A ėshtė fakt i gjallė ky?
A ėshtė fakt i gjallė qė asnjė shtet mysliman nuk u angazhua ne clirimin e Kosovės ?

Nė pytjen tėnde: Vatikani!
Vatikani e ndihmoi Kosovėn nėpėrmjet I. Rugovės! A ėshtė fakt ky ?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 19:05   #19
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

E krishter eshte edhe Serbia, dhe si Amerika nuk jan asnjana katolike.


Mos e fut rugoven ne listen e kontriubotrve kombtar. Hiq, leje, harroja emrin.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 19:06   #20
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Jo more s^po e humb kohen kot, nga kush na shpetuan Usajt ?

Serbia eshte e krishter, nga infot e fundit qe i kam.
...

A qetu po baravatesh ti a,


...Kadale se sa profeti e ka hanger zorin e mezi dikur kan qit diēka n'drit , ... e shume prej tyre jane myt ,...avash avash Mak ;)

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 00:19   #21
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Titulli: Re: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Ti thua se ka qen gabim deklarimi i shqiptareve si Musliman, kurse autori i shkrimit thot se ka qen fatkeqesi te deklarohesh si katolik pershkak qe ne rrethin te Prizrenit, ata u masakruan nga serbet kurse muslimanet jo.

Un prap s'shoh marrveshje, duhet te keni fakte : Fakte dmth, nje dokument i cili do e provonte kete qe po e thuani.

Ne anen tjeter, sikur t'ishim deklaruar te krishter, do kishim me jetue ne paqe me greket dhe serbet. Kjo dmth, qe ata s'kan pas asgje kunder te krishtereve (katolikve kosovar), gje qe ben luftene fundit, nje lufte fetare e aspak per motive kombtare !

Me kete logjik, ju konfirmoni se edhe Gjergji nuk luftoi per komb, por per din e iman (katolik). Gje, qe me jep mua te drejt ta enderroi utopin e Ummetit Islamik, ashtu sic enderron ti utopin e bashkimit Kristian.
Un thash nje her qe nuk I di kto marrveshje seboturke per gjenocid, vec per debimin ne Turqi. Ne shekullin 19 lufta e popullit shqiptare ishte kombtare, kunder te gjith aneve ( serbogreket i urrenin te gjith shqiptaret pavaresisht fese) edhe bashkepunuan shqiptare musliman e te krishter. Ne vec kte duhet te deklaronim, qe ishim popull autokton ne trevat tona, dhe jo popull I instaluar prej turqve. Bashkimi me Serb e Grek nuk me intereson as pak, as bashkim krishter me ndonje tjeter, vec aleance politike me fuqite e perparuara te kohes. Gjergji luftoi per vendlindjen e tij dhe popullin e tij qe ne ate kohe ishte krishter, dhe krijoi aleanca politike me katolike.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga King_Gentius : 30-10-12 nė 00:26
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-13, 22:22   #22
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

po bile turqia e at,hershme nuk e ka njoft shqiprin si shtet deri sa u deklarue sgqiprija se do ti njof kufijt e shteteve Fqinj
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-13, 00:49   #23
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,639
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Athua Turqia - Edogan, deshiron te ēfajėsohet per veprat e gjysherve te vet !!!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-14, 15:03   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Marrveshja shekullore turko-serbe pėr shfarosjen e Shqiptarėve

Marveshjet Turko-Greke-Jugosllave per shpernguljen e shqipetareve drejt Turqise.
Konventa Jugosllavo-Turke e vitit 1938 dhe marrveshja Jugosllavi-Turqi-Greqi e 28 shkurtit 1953 e njohur si Pakti Ballkanik e nenshkruara ne Ankara

Nė bazė tė hulumtimit sistematik tė dy shėrbimeve konzullare (sektorit tė pasaportave) jugosllave dhe turke, dėshmohet se nė periudhėn 1951-1968 prej Jugosllavisė nė Turqi janė shpėrngulur 414.500 shqiptarė... ndėrsa gjatė periudhės nė fjalė (bazuar nė statistikat sekrete jugosllave) nė Kosovė ishin sjellur nė heshtje 63.000 kolonė sllavė, prej tė cilėve, pas rėnjes sė Rankoviēit (1966) duke mos u duruar njė farė "barazie" me shqiptarėt, shumica prej tyre udbash e kriminelė marrin ikėn pėr Serbi . Ndėrkaq sipas statistikave tė publikuara mė vonė del se nė periudhėn 1952-1965 per ne Turqi janė shpėrngulur: 452.371 shqiptarė.

Nė ato vite me dhunė detyrohen tė shpėrngulen edhe mijėra shqiptarė, kryesisht nga Mali i Zi (nga Hoti, Gruda, Plava, Gucia, Vuthaj, Ulqini, Tivari, Triepshi, Shpuza, Kraja etj.)

Nė dimrin e vitit 1955/56 organizon aksionin pėr mbledhjen e armėve dhe gjatė kėtij procesi tė dhunshėm i keqtrajtuan nė format mė mizore mėse 30.000 shqiptarė.
.Nė kėtė ekspeditė udbeske,nga rrahjet dhe torturat u mbytėn 103 shqiptarė,ndėrsa u gjymtuan pėr jetė rreth 10.000 tė tjerė...!!!

Hulumtimet shkencore pėr zbardhjen e njė ngjarje historike siq ėshtė marrėveshja “Xhentėllmene” turko-jugosllave e vitit 1953 ndėrmjet Titos dhe Kypreliut, sado qė janė jo tė mjaftueshme,prap na japin njė pasqyrė shumė tė mirė pėr ta kuptuar kėtė marrveshje. Vlen tė pėrmenden veprat e historianėve tė kombit shqiptarė siq janė: Fehmi Pushkolli nė vepren “Fronti Popullor-Lidhja Socialiste e Kosovės”, Jusuf Osmani nė vepren “Vendbanimet e Kosovės-Gjilani”, Hakif Bajrami “Politika e shfarosjes sė shqiptarėve dhe kolonizimi serb i Kosovės 1844-1995”, Sabile Basha “Dėbimet e shqiptarėve dhe kolonizimi i Kosovės 1877-1995” dhe nė shumė hulumtime tė punimeve shkencore tė cilat e kanė pėr objekt tė studimit kėtė temė shum tė ndishme pėr popullin shqiptarė. Tė gjitha kėto vepra dhe shum dokumente tjera tė cilat do ti pėrmendim nė fucnot janė tė lidhura me marrveshjen e Splitit ndėrmjet Titos dhe Kypriliut. Nė kėtė marrveshje gojore edhe pse askush nuk diti se ēka pėrmbante, pasojat e sajė u panė menjėherė, pas fillimit tė zbatimit tė sajė. Pas vitit 1953 filloi dėbimi masiv i shqiptarėve pėr nė Turqi, gjė e cila e zbardhi kėtė marrveshje. Represioni serbė u pėrcoll nga instrumentet shtetrore dhe nė mėnyr tė organizuar nga vet shteti serbo-jugosllav. Paraprakisht ishte njė marrveshje nė mes Jugosllavisė dhe Turqisė e njohur si “Konventa jugosllavo-turke e vitit 1938”, e cila parashihte dėbimin e shqiptarėve pėr nė Anadoll. Ēėshtja e shpėrnguljes sė shqiptarėve pothuaj se u hesht gjithėher, ndėrsa u shkrua dhe u propagandua nga qarqet serbe, kinse pėr shpėrngulje serbo-malazeze qė nė tė vėrtet nuk ishte asgjė tjetėr veqse migrime tė vogla, tė vullnetshme tė popullsisė.

Marrėveshja turko-jugosllave e vitit 1953

Prishja e mardhėnjeve jugosllavo-shqiptare 1948 u shfrytėzua nga Beogradi me mjeshtėri pėr ndjekjen, arrestimin dhe keqtrajtimin e mijėra shqiptarėve tė akuzuar “stalinistė”.
Nė vitet e 50-ta shteti jugosllav kishte shpallur pėr objektiv njė shoqėri tė afirmimit tė barazisė sė popujve tė kėsaj ish federate.
Ndėrkaq, shqiptarėt sanksionohen si pakicė dhe me kėtė vėhen nė pozit tė pabarabartė karshi popujve tjerė tė po kėsajė federate.

Sistemi policorė i UDB-sė sė Rankoviqit bėnte trysni tė ndryshme mbi shqiptarėt, duke i shtypur dhe duke ua ngushtuar pėrspektivėn, me ēka synohej dealbanizimi i Kosovės.
Si rezultat i kėtj presioni, mjaftė shqiptarė u regjistruan si turqė dhe pati njė rritje tė ndjeshme tė pakicės turke nė Kosovė.
Kėtė process tė deklarimit tė dhunshėm tė shqiptarėve si turqė e kundėrshtuan intelektualėt: Zekerija Rexha, Mehmet Vokshi, Skender Rizaj etj.
Pėr ta shpėrblyer poziten e udhėheqėsve shtetrorė tė ish-Jugosllavisė u propozua qė Ēubrilloviqit ti jepet shpėrblimi AVNOJ-it i cili u refuzua kategorikishtė nga antari i Akademis sė Shkencave tė Kosovės prof. Fehmi Agani.
Edhe pas kėsaj periudhe, sidomos pas Luftes sė Dytė Botėrore filluan aksionet e mbledhjes sė armėve dhe formave tė tjera tė presionit me qėllim tė detyrimit tė popullates pėr shpėrngulje nė Turqi.

Takimi i Splitit Tito-Kyprili

Mė 1953 nė Split u takua kryetari i Jugosllavisė Josip Broz Tito dhe Fuad Kyprili, minister i punėve tė jashtėme tė Turqisė. Ata u moren veshė qė tė filloi shpėrngulja e sėrishme e shqiptarėve pėr nė Turqi.. Marrveshja planifikonte vazhdimin e aksionit tė shpėrnguljes sė shqiptarėve nga Kosova pėr Turqi, nė baz tė Konventės sė vitit 1938. Dėbimi i shqiptarėve parashihej tė bėhet pėrmes Maqedonisė.. Kjo erdhi nė shprehje tė zbatohet menjėher pas prishjes sė marrveshjes jugosllavo-shqiptare, me pretekstin se i sherbenin Shqipėrisė u denuan dhe internuan nėpėr burgje mbi 500 shqiptarė tė cilėt u derguan nė kampin famkeqė tė Goli Otokut.

Meqė me marrveshjen “Xhentėllmene” nuk u arrit qėllimi pėr dėbimin e shqiptarėve pėr nė Anadoll, Serbia nuk pushoi pėrpjekjet pėr shfarosjen e popullit shqiptarė nė Kosovė.
Marrveshja mbi miqėsinė dhe bashkėpunimin nė mes tė Jugosllavisė, Greqisė dhe Turqisė e nėnshkruar nė Ankara mė 28 shkurt 1953 u bė e njohur si Pakti Ballkanik.
Marrveshja pėrmbanė 10 pika dhe mori karakterin ushtarak, por pa ndikim e obligime, tė cilat rezultonin nga Kontrata e Atlantikut Veriorė e 4 prrilit 1949 qė i pėrkiste Turqisė dhe Greqisė. Kjo marrėveshje linte hapsirė edhe pėr marrveshje tė tjera tė problemeve ekonomike, teknike dhe kulturore

Jugosllavia pėr ti shpėrngulur shqipatrėt nga Kosova dėshironte tė krijonte lidhje sa mė tė ngushtė me Turqinė. Lidhja duhej tė bėhej duke e riaktivizur Konventėn jugosllavo-turke tė vitit 1938 pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi. Nė kėtė frym bashkpunimi mes tyre u lidh edhe marrveshja “Xhentėllmene” mes Jugosllavis e Turqisė. Qėshtjen e shpėrnguljes sė shqiptarėve Jugosllavia e nxiste nėpėr mjet shtypit turk. Nė periudhen kohore 1955-1957 si rezultat i marrveshjes “Xhentėllmene” pushteti serbė nė proceset e montuara politike i rrahu brutalisht rreth 30 mijė shqiptarė, 300 prej tyre vdiqėn nga plagėt e marra.

Si rrjedhojė, pėr njė kohė tė shkurtėr u turqizuan dhunshėm rreth 60 mijė shqiptarė, kurse u shpėrngulėn pėr nė Turqi mbi 250 mijė shqiptarė. Nga fundi i vitit 1944 e kėndej shqiptarėt filluan tė arratiseshin nė male dhe nė Shqipėri madje dhe duke migruar krejt jahstė vendit. Shqiptarėt pėr ta kundershtuar ripushtimin jugosllav organizuan edhe lėvizje ilegale.

Nė deklaratėn zyrtare, tė lėshuar mė 29 janar 1953 mbi bisedat nė Split, tė dy delegacionet fshehen marrveshjen “Xhentėllmene” dhe iu referuan bashkėpunimit parlamentar dhe qėshtjes sė Paktit Ballkanik. Me kėtė marrveshje Tito realizonte ėndrren e serbėve pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nga Kosova, ndėrsa Turqia fitonte banorė vitalė dhe mjete fonanciare.

Ē’do shqiptarė do tė shpallej i rrezikshėm dhe I dyshimtė pėr sigurinė e vendit, sidomos intelektualėt me tė cilėt i mbushėn burgjet dhe pas kėsajė u shpik kombėsia turke. Krahina Autonome e Kosovės e Metohisė gėzoi tė drejtėn e njė trupi legjislativ dhe ekzekutiv si dhe tė pėrfaqėsimit nė kuvendin e Serbisė dhe atė Federalė, por jo pushtetin juridik dhe pikrishtė nė vitin 1953 ajo humbi lidhjen me federaten dhe mbeti vetėm nė kuadėr tė Serbisė.

Ushtrimi i dhunės ndaj shqiptarėve.

Kolektivizmi i dhunshėm i njė pjese tė tokave tė fshatarsisė sė Kosovės si dhe keqtarajtimet dhe shperdorimet perfide serbe, prekėn thellė traditėn kombėtare shqipatre.Nė funksion tė shpėrnguljes shqiptare u miratua edhe ligji i planit 5 vjeqarė 1947-1951.

Pushteti jugosllav krahas dhunės e gjunjėzimit ekonomik sulmonte thell edhe ndjenjat kombėtare, tė kaluarėn dhe traditen historike. Ai reduktoi hapjen e shkollave dhe tė institucioneve arsimore e kulturore madje mohonte edhe prejardhjen e popullit shqiptarė.
Titistėt nė anėn tjetėr e bėnė tė veten, i pėrzuri mbi 18% tė popullsisė shqiptare nga Jugosllavia pėr nė Anadoll.

E gjith kjo ngjarje ishte rezultat i marrveshjes “Xhentėllmene” jugosllavo-turke gjė tė cilėn e ndaluan nė mėnyr tė tėrthortė vetėm pas vitit 1966 atėherė kur kishin mbaruar 21520 procese gjyqsore tė montuara kundėr shqiptarėve. Kjo ishte njė zbrazje e madhe e viseve etnike shqiptare qė pati pasoja negative pėr jetėn ekonomike, shoqėrore e politike tė popullit shqiptarė. Vetėm lindėshmėria (nataliteti) i lartė i shqiptarėve bėri tė mundur qė tė ruhej struktura etnike dhe tė dėshtoi plani pėr serbizimin e trojeve shqiptare.
Qeveria jugosllave e kishte formuar njė komision shtetėrorė pėr dėbimin e shqiptarėve nė Turqi tė cilin e pėrbėnin: Aleksandėr Rankoviqi, Krste Cėrvenkovski, Zvetisllav Stefanoviq, Vojkan Llukiq, Marko Vuqkoviq etj.

Qeveria turke pasi mori informatat se ėshtė formuar shtabi jugosllav pėr shpernguljen e shqiptarėve e angazhoi Hulusu Kejmonin, pėr kontaktė me Jugosllavinė. Komunikimet ishin tepėr sekret dhe u bėnė pėrmes dokumentit turkė me numėr dhe shifėr tejet sekret nr. 3977/51, ku me kėtė rastė Turqia inicion zyrtarishtė aktualizimin e konventės sė vitit 1938. Turqia i kishte premtuar Jugosllavisė qė shqiptarėt do ti vendosė nė vilajetin Mysh. “Pas tė gjitha kėtyre me 28 shkurt 1953, Koqa Popuviqi dhe Hulusu Kejman nėnshkruan nė Shkup njė marrveshje tė re sekrete, qė nė Turqi tė shpėrnguleshin tė gjith myslimanet qė jetojnė nė Jugosllavi. Shtabi jugosllavė pėr dėbimin e shqiptarėve nė Turqi u legalizua mė 16 marsė 1955”.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.