Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-01-09, 11:33   #1
Action
 
Avatari i Action
 
Anėtarėsuar: 26-12-08
Postime: 692
Action me shokė shumeAction me shokė shume
Gabim Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Cila janė vendet mė tė frikshme nė botė ?

Nėse jeni nė kėrkim tė fantazmave dhe vampirė vendi mė i mirė ėshtė Rumania, aty ku gjendet kėshtjella e kontit Drakula. Nė rajonin e njohur si Transilvani, nė Rumani ju do tė gjeni kėshtjellėn “Bran”. Thuhet se autori i kėtij romani ėshtė frymėzuar nga pronari i vėrtetė i kėshtjellės princi Vlad. Vendi i frikshėm tashmė ėshtė njė muzeum i pėrbėrė nga arkitektura gotike, me shkallė gjarpėruese dhe tė ngushta. Sidoqoftė bėni mirė tė mos vizitoni vetėm kalimet nėntokė pasi do tė frikėsoheni jo pak. Gjithashtu aty mund tė shohin aktorė qė vėnė nė skenė historitė se si princi Vlad u priste kokėn armiqve tė tij. Kėshtjella “Bran”, e cila ka dalė nė shitje pėr 140 milionė dollarė tėrheq rreth gjysmė milioni vizitorė nė vit duke nxjerrė njė shumė prej 60 milionė dollarėsh nga vizitorėt.

Por kėshtjella Drakulės nuk ju duke e frikshme sa duhet ka plot vende tė tjera qė mund t’u shkaktojnė tė ngjethura nė mes tė ditės me diell. “Vendet e magjepsura po bėhen gjithnjė e mė popullore. Nė disa vende, fantazmat janė kthyer njė pjesė tė marketingut”, shprehet Jeff Belanger, autor i enciklopedisė sė vendeve mė tė magjepsura nė botė. Kjo ėshtė dhe arsyeja pse nė Luginėn e Fjetur nė Nju Jork, ēdo tetor vizitorėt mblidhen pėr tė parė njė aktor qė luan roli ne kalorėsit pa kokė. Vitin e kaluar nė kėtė luginė u mblodhėn rreth 47 mijė vetė, ndėrkohė qė kėtė vit pritet qė 70 vizitorė tė mbėrrijnė me rastin e festave tė Hallouinit. Vendet e frikshme vijojnė me katakombet qė gjenden nė Paris tė Francės. Nė njė vend tė nėndheshėm gjenden trupat e zhvendosur nė shekullin e 18-tė nga varrezat e qytetit. Pėr kėtė arsye, shumė vizitorė janė shprehur nė kohė tė ndryshme se kanė dėgjuar pėshpėrimat e fantazmave dhe i kanė parė ato t’u fanepsen.

Kėshtjella “Bran”
Brasov, Rumani

Thuhet se autori i “Kont Drakula”, Bram Stoker e ka bazuar romanin me vampirė nė personazhin e princ Vladit, i cili jetoi nė kėshtjellė nė shekullin e 15-tė. Stoker ėshtė frymėzuar pikėrisht nga rrėfenjat pėr dhunėn e princ Vladit. Kėshtjella shėrben akoma si njė prej vendeve mė tė frikshme nė botė.

Kulla e Londrės
Londėr, Angli

Thuhet se fantazma e Anne Boleyn, bashkėshortja e ekzekutuar e mbretit Henri VIII, ecėn nė korridore duke mbajtur nė duar kokėn e saj tė prerė dhe duke kėrkuar bashkėshortin e saj jobesnik, i cili e ekzekutoi qė tė mund tė martohej me njė grua tjetėr.

Katakombet
Paris, Francė

Kėto gurė tė mėdhenj gėlqerorė janė strehė e trupave tė zhvarrosur nė shekullin e 18-tė nga varrezat e tejmbushura. Radhė tė tėra kafkash dhe kocksh gjenden nė mure dhe disa vizitorė pretendojnė se kanė parė fantazma e dėgjuar pėshpėrimat e tė vdekurve tė zhvendosur.

Zona 51
Nevada, SHBA

E vendosur nė jug tė Nevadės, Zona 51 ėshtė njė zonė “top-secret” e qeverisė qė shėrben si vend pėr testime tė ndryshme ajrore. Por njerėzit qė banojnė rreth e rrotull shprehen tė kenė parė vazhdimisht ndėr vite UFO. Kjo dhe ka tėrhequr shumė vizitorė nga e gjithė bota, tė cilėt shpresojnė tė shohin ndonjė alien.

Lugina e fjetur
Uorēester, Nju Jork, SHBA

Ēdo tetor vizitorėt mblidhen kėtu pėr tė parė njė aktor qė interpreton rolin e kalorėsit pa kokė, sipas personazhit tė romanit “Legjenda e luginės sė fjetur”. Aty mblidhen shumė vizitorė, zakonisht ata qė janė tė pasionuar pas historive horror.

“Loch Ness”
Invernes, Skoci

Shumė njerėz drejtohen nė “Loch Ness”, njė liqen me ujė tė pastėr nė malet skoceze nė kėrkim tė njė krijese tė pakapshme dhe me gungė nė kurriz. Ajo konsiderohet si njė prej krijesave mė misterioze dhe legjenda e saj daton qė nė shekullin e VI-tė.

Ferma “Monte Cristo”
Uellsi i ri jugor, Australi

Kjo shtėpi e ndėrtuar nė fund tė vitit 1800 thuhet se banohet nga fantazmat e dhjetė njerėzve qė kanė vdekur aty. Ato pėrfshijnė njė vajzė tė mitur tė pronarit, njė shėrbėtore shtatzėnė, tė cilėn e shtynė nga ballkoni dhe tė njė kopshtari qė u vra nga njė vizitor qė po vinte nė jetė filmin “Psycho”.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Action : 03-01-09 nė 11:34
Action Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-01-09, 11:47   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Kam ndjek njehere nje emision me kete Keshtjellen ne Rumani,saqe me shkaktoj shpejtim te ritmit te zemres dhe ne pike te dites me diell...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-01-09, 15:13   #3
Blu_sky
 
Avatari i Blu_sky
 
Anėtarėsuar: 24-09-08
Vendndodhja: Ne gjdo vend
Postime: 92
Blu_sky me shokė shumeBlu_sky me shokė shume
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~
Kam ndjek njehere nje emision me kete Keshtjellen ne Rumani,saqe me shkaktoj shpejtim te ritmit te zemres dhe ne pike te dites me diell...
aaa nuk mendoni se keto munden me kon vetem trillime,,,,,,un ashtu mendoj
__________________
Pasi kam falur,nuk kam urryer askend, keshtu nga brengat armiqesore u qetsova.
Blu_sky Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-09, 13:37   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Blu_sky
aaa nuk mendoni se keto munden me kon vetem trillime,,,,,,un ashtu mendoj
gjithecka eshte e mundur...
ndodh te jene dhe trillime,ndodh jan dhe te verteta....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 04-01-09 nė 13:38
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-09, 13:40   #5
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Pajtohem edhe une me mendimin te Blu ! Se as une si besoj ketyreve e aq me pak ketyreve Vendeve , Veq le te mi dergon dikush nga ju , te holla per keto vende se ne vend shkoj une pa pik pritese dhe pa pok frike :D:D
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-09, 13:52   #6
Terminatori1
Banned
 
Anėtarėsuar: 03-01-09
Postime: 11
Terminatori1 i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arkza
Pajtohem edhe une me mendimin te Blu ! Se as une si besoj ketyreve e aq me pak ketyreve Vendeve , Veq le te mi dergon dikush nga ju , te holla per keto vende se ne vend shkoj une pa pik pritese dhe pa pok frike :D:D
“Loch Ness”
Invernes, Skoci

Shumė njerėz drejtohen nė “Loch Ness”, njė liqen me ujė tė pastėr nė malet skoceze nė kėrkim tė njė krijese tė pakapshme dhe me gungė nė kurriz. Ajo konsiderohet si njė prej krijesave mė misterioze dhe legjenda e saj daton qė nė shekullin e VI-tė.

Kjo mundet me qen e vertet, sepse kete e japin tv discovery dhe kam pa lidhje me kete deshmitart si e pershkrujn. Ama qudi se si nuk mund t'a kapin apo ta gjurmojn ku fshihet ne cilen pjes te liqenit thellsis. Rrall po dilke mbi uje dhe zanin e kish tmerues hahah sipas deshmitarve.
Terminatori1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-09, 13:56   #7
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Terminatori1
“Loch Ness”
Invernes, Skoci

Shumė njerėz drejtohen nė “Loch Ness”, njė liqen me ujė tė pastėr nė malet skoceze nė kėrkim tė njė krijese tė pakapshme dhe me gungė nė kurriz. Ajo konsiderohet si njė prej krijesave mė misterioze dhe legjenda e saj daton qė nė shekullin e VI-tė.

Kjo mundet me qen e vertet, sepse kete e japin tv discovery dhe kam pa lidhje me kete deshmitart si e pershkrujn. Ama qudi se si nuk mund t'a kapin apo ta gjurmojn ku fshihet ne cilen pjes te liqenit thellsis. Rrall po dilke mbi uje dhe zanin e kish tmerues hahah sipas deshmitarve.
Eheee siq ka than Njoni Sabri Fejzullahit , Ehhh Valla me hi ka e me dal s'ka !!! :D:D
D.M.TH Se paska paska diqka te veretet ! Veq s'kam te holla se pa shku ne vend e me pa e me provue s'kisha lan heee :P
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-09, 14:04   #8
Terminatori1
Banned
 
Anėtarėsuar: 03-01-09
Postime: 11
Terminatori1 i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Per qata qka kam pa po flas sipas tv, jo live... ama duhet me prite me vite...kur te del ajo krijes mbi siperfaqe te ujit.

Edhe e kish nje far ulerime... po i tmerojke ata qe jan afer liqenit.
Terminatori1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-09, 14:25   #9
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cilat janė vendet mė tė frikshme nė botė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Terminatori1
Per qata qka kam pa po flas sipas tv, jo live... ama duhet me prite me vite...kur te del ajo krijes mbi siperfaqe te ujit.

Edhe e kish nje far ulerime... po i tmerojke ata qe jan afer liqenit.
O le te del qka do se une ketyreve hiq su i besoj :D:D


__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.