Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-07-11, 13:09   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Zbulohet pajisja qė kontrollon cilėsinė e ujit

Pas njė sėrė eksperimetntesh dhe testeve laboratorike, shkencėtarėt kanė arritur tė ndėrtojnė njė pajisje e cila arrin tė testojė brenda pak minutash cilėsinė e ujit, nė mėnyrė qė tė parandalohet pėrhapja e sėmunudjeve, tė tilla si kolera.


Kjo pajisje, e quajtur “Water Canary”, ėshtė prezantuar gjatė konferencės botėrore tė Edinburgut, dhe pritet tė pėrhapet nė masė, sidomos nė shtetet e “botės sė tretė”, ku sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH) vdesin tė paktėn tre milion njerėz, nga sėmundjet qė lidhjen me ujin e papastėr.

“Water Canary” ėshtė njė pajisje e thjeshtė dhe lėhtėsishtė e pėrdorshme. Vetėm me njė pikė ujė tė hedhur mbi tė, brenda pak minutash tė dalin tė gjitha tė dhėnat nė lidhje me infektimin ose jo tė tij. Madje, ky prototip, pėrmes vijave jeshile dhe tė kuqe, tė pėrcakton nėse uji ėshtė i pijshėm ose jo. “Water Canary” do tė pėrhapet masivisht nėpėr dyqane dhe mund ta gjeni pėr 100 $.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-09-11, 17:28   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

NASA financon 3 mln $ pėr projektet e tė ardhmes
Agjencia amerikane e hapėsirės NASA, ka parashikuar njė buxhet prej 3 milion dollarėsh pėr 30 propozime qė kanė tė bėjnė me idetė e reja pėr programet e ardhshme programet amerikane tė eksplorimit tė hapsirės.
Propozimet, tė cilat kanė nė dispozicion nga 100 mijė dollarė secila pėr tė treguar nėse ia vlejnė ose jo, pasqyrojnė vizione largpamėse pėr projektimin e anijeve tė reja tė hapėsirės, sistemet e reja shtytėse si dhe zgjerimin e pranisė sė njeriut nė hapėsirė.Programi i NASA-s, i quajtur “Konceptet e Avancuara”, ka pranuar qindra projekte.

Drejtuesi ekzekutiv i programit Jay Falker thotė se ato pėrfaqėsojnė thuajse ēdo aspekt tė misionit tė Agjencisė: “Duke i parė propozimet sheh se disa janė tė lidhura me pėrpjekjet e njerėzve pėr tė eksploruar hapėsirėn, disa janė tė lidhura me pėrpjekjet e anijeve tė hapėsirės pėr tė vepruar nė mėnyrė tė sigurtė ose pėr tė mbrojtur njerzit nga rrezatimi, disa prej propozimeve janė pėr pėrmirėsimin e strukturave, etj”.

Njė koncept tjetėr vjen nga organizata me bazė nė Virxhinia, “Raytheon BBN”, e cila ka projektuar njė pajisje qė mund tė veprojė si njė pistoletė-me-ajėr nė lartėsi tė mėdha pėr t’i ndryshuar kursin e objekteve qė enden nė hapėsirė, siē janė pėr shembull satelitėt qė nuk funksionojnė mė.

Njė propozim tjetėr ėshtė ai pėr njė kostum hapsinor me sensorė dhe njė pajisje tė veēantė e cila mund tė krijojė stabilitet pėr astronautėt nė kushtet e mungesės sė forcės sė gravitetit, njė sistem shtytės i cili mbėshtet tek velat gjigande pėr tė kapur erėn diellore, si dhe pėrdorimin e njė stampuesi 3 dimensional pėr tė projektuar anije hapsinore tė vogla ose pėrbėrės pėr njė stacion hapsinor.

Shkencėtarėt do tė punojnė mbi kėto ide gjatė vitit tė ardhshėm, madje duke zhvilluar prova nė pajisjet elektronike qė kanė lidhje me projektet e tyre. Zoti Falker thotė se buxheti prej 3 milion dollarėsh i caktuar pėr kėto studime ėshtė jė pjesė shumė e vogėl e buxhetit 18 miliardė dollarėsh, tė propozuar pėr NASA-n pėr vitin 2012.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-11, 22:32   #3
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Ku do tė tė bjenė sateliti gjerman


Njė satelit i madh gjerman pritet tė bjerė nė mėnyrė tė pakontrolluar nė Tokė. Rosat ka hyrė nė atmosferėn e Tokės nė orėt e para tė ditės sė sotme. Ashtu siē edhe ndodhi nė shtator me satelitin e NASA-s, edhe pėr satelitin gjerman nuk dihet se ku do pėrfundojė.
Por nėse pėrllogaritjet dalin tė sakta, mendohet se do tė bjerė nė Oqeanin Indian. Vendet ku gjithashtu mund tė bjerė janė Kina dhe Mianmar.
Sateliti ka njė peshė prej 1.6 ton.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 25-10-11 nė 22:32
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-11, 11:46   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

NASA: Ne tė gjithė mund tė jemi jashtėtokėsorė


Nėse ju, nuk besoni nė ekzistencėn e jetės jashtė sistemit tonė Diellor, tashmė falė shkencėtarėve tė NASA-s, mund ta besoni, pasi ata faktuan se ekzistenca jonė kėtu, pra ekzistenca dhe krijimi/zhvillmi ynė mbi planetin Tokė, ėshtė i ardhur nga hapėsira.
Pas njė mori studimesh mbi meteorit dhe komponentėt e tyre, duke shtjelluar ADN-n, NASA, konstatoi se nė nivelet e evoluimit tė jetės dhe ndėrtimit tė saj nė stadet intelektuale, rezultoi se ajo ka ardhur nė tokė, nga sipėr… Pra nga Universi.
Hulumtuesit nė Qendrėn Goddard Space Flight kanė zbuluar pjesė tė ADN-sė nė dy meteorit qė ishin rrėzuar nė Antarktidė dhe Australi. Vizitorėt jashtėtokėsore (dy meteoritėt) pėrmbajnė lloje tė ndryshme tė nucleobases, tė cilat mendohet tė jenė thelbėsore nė krijimin e ADN-sė dhe tė jetės nė pėrgjithėsi. Shkencėtarėt ishin nė gjendje tė izolonin komponimet dhe tė faktojnė se ato nuk janė krijuar kėtu nė Tokė. Kjo, veēanėrish ishte shumė e rėndėsishme, pasi kritikėt shpeshherė pėrmendin ndotje si arsye pėr kėto komponentė qė shfaqeshin nė meteorit qė ishin studiuar nė tė kaluarėn.
Shkencėtarėt e NASA-s, gjithashtu arritėn nė pėrfundimin se disa shkėmbinj hapėsinorė -nė varėsi tė pėrbėrjes sė tyre dhe shpejtėsisė – punojnė dhe funksionojnė si objektet e prodhimit dhe transportimit tė kėtyre paraardhėsve biologjikė. Ky zbulim ėshtė shumė i implikuar pasi gjetjet e tij, janė shumė mė tė gjera dhe sugjerojnė qė njerėzimi mund t’i detyrohet ekzistencėn e tij, njė meteoriti tė mirė-vendosur nė planetin tonė. Meteorit, i cili vizitoj nė ditėt e para tė krijimit Tokėn dhe se pa atė planeti ynė mund tė ishte e tė mbetje e thatė dhe shkėmbor.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-12-11, 16:18   #5
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Krijohet materiali mė i lehtė nė botė

Shkencėtarėt kanė krijuar materialin, i cili ėshtė aq i lehtė sa qė mund tė vendoset mbi njė lule pa e penguar strukturėn delikate tė bimės. "Mikrorrjetėn ultra tė lehtė nga metali", e kanė zbuluar shkencėtarėt nga universitetet kaliforniane "UC Irvine" dhe "Caltech" dhe nga kompania "HRL Laboratories", ndėrsa pėrshkrimi i zbulimit ėshtė bėrė nė numrin e revistės "Science" tė datės 18 nėntor.
Artikulli ėshtė i pėrcjellė me njė fotografi shumė mbresėlėnėse tė njė cope tė kėsaj mikrorrjete, tė vendosur mbi njė lule.
Materiali i ri ėshtė 100 herė mė i lehtė nga polistiroli, sipas raportit. Sekreti i lehtėsisė sė tij ėshtė ndėrtimi qelizor, i cili pėrbėhet nga gypat e zbrazėt qė mundėsojnė strukturėn e materialit qė nė realitet ėshtė 99.99 pėrqind ajėr, sipas ekipit tė shkencėtarėve qė e kanė ndėrtuar.
Kjo do tė thotė se dendėsia e materialit ėshtė mė e vogėl se njė e njė mijėta e dendėsisė sė ujit. Materiali ėshtė tejet elastik, kėshtu qė shkencėtarėt theksojnė se edhe pas shtypjes nė gjysmė tė lartėsisė, materiali kthehet nė 98 pėrqind tė formės paraprake. Anėsorėt e gypave janė 1,000 herė mė tė hollė nga floku i njeriut. "Nevojiten mė shumė se 10 sekonda qė tė bjerė nė tokė kur tė lėshohet nga lartėsia e krahut"...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 15-12-11 nė 16:18
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-11, 14:56   #6
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
Krijohet materiali mė i lehtė nė botė

Shkencėtarėt kanė krijuar materialin, i cili ėshtė aq i lehtė sa qė mund tė vendoset mbi njė lule pa e penguar strukturėn delikate tė bimės. "Mikrorrjetėn ultra tė lehtė nga metali", e kanė zbuluar shkencėtarėt nga universitetet kaliforniane "UC Irvine" dhe "Caltech" dhe nga kompania "HRL Laboratories", ndėrsa pėrshkrimi i zbulimit ėshtė bėrė nė numrin e revistės "Science" tė datės 18 nėntor.
Artikulli ėshtė i pėrcjellė me njė fotografi shumė mbresėlėnėse tė njė cope tė kėsaj mikrorrjete, tė vendosur mbi njė lule.
Materiali i ri ėshtė 100 herė mė i lehtė nga polistiroli, sipas raportit. Sekreti i lehtėsisė sė tij ėshtė ndėrtimi qelizor, i cili pėrbėhet nga gypat e zbrazėt qė mundėsojnė strukturėn e materialit qė nė realitet ėshtė 99.99 pėrqind ajėr, sipas ekipit tė shkencėtarėve qė e kanė ndėrtuar.
Kjo do tė thotė se dendėsia e materialit ėshtė mė e vogėl se njė e njė mijėta e dendėsisė sė ujit. Materiali ėshtė tejet elastik, kėshtu qė shkencėtarėt theksojnė se edhe pas shtypjes nė gjysmė tė lartėsisė, materiali kthehet nė 98 pėrqind tė formės paraprake. Anėsorėt e gypave janė 1,000 herė mė tė hollė nga floku i njeriut. "Nevojiten mė shumė se 10 sekonda qė tė bjerė nė tokė kur tė lėshohet nga lartėsia e krahut"...
PO per qka perdoret aj material e eshte vertetue deri me tash
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-11, 15:18   #7
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gjini Shiko postimin
PO per qka perdoret aj material e eshte vertetue deri me tash
Nė tė ardhmen materiali mund tė pėrdoret pėr izolim termik, nė elektrodat e baterive, per tuba percjellse ventilim, transport per aeronautike dhe per shume shum te tjera.


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 17-12-11 nė 15:18
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-11, 21:24   #8
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Neferta mike te falemnderit se bash pata deshire me e pa
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 16:23   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Jep mė shumė energji se qė merr!

Ja, mė nė fund erdhi dita kur shkencėtarėt kanė arritur tė mbarojnė qelinė solare e cila prodhon mė shumė energji nga drita tė cilėn e pranon.


Shkencėtarėt nga laboratori Nacional amerikan pėr energji tė rinovueshme mbaruan qelinė e parė solare tek e cila efikasiteti kuantiv tejkaloj 100 pėr qindėshin, shkruan Engadget.

Efikasiteti kuantiv kėtu ka tė bėjė me rrjedhjen e numrit tė elektroneve nėpėr qarkun e rrymės brenda qelisė solare brenda njė sekondi. Ky numėr ndahet ne numrin e fotoneve, respektivisht energjinė hyrėse, ndėrsa dallimi paraqet efikasitetin kuantiv.
Shkencėtarėt nga laboratori i pėrmendur kanė regjistruar efikasitet nė nivelin e qelisė prej madje 114 pėr qind! Qelia e tyre solare quhet MEG, respektivisht multiple exciton generation.

MEG pra nga njė foton mund tė prodhoj mė shumė se njė elektron, e kjo energji ekstra vjen nga pikat kuante tė cilat grumbullojnė energjinė, e cila pėrndryshe do tė shpėrndahej nė formė tė nxehtėsisė.

Qelia ėshtė e mbaruar nga oksidi i zinkut, seleniti i hekurit dhe ari dhe ėshtė e lyer me material antirefleks, i cili ndodhet mbi materialin transparent pėrēues.

Mjaftė pėr tė ardhur keq ėshtė se qysh mė 2001 Arthur J. Nozik, shkencėtar nga laboratori i pėrmendur, saktė pati parashikuar se MEG do tė ketė efikasitet prej 100 pėr qind. Ēėshtja ėshtė vetėm se pėrse nuk po niset me prodhimin masiv tė kėtyre qelive, tė cilat nė mėnyrė efikase do tė mund ta kishin zėvendėsuar naftėn dhe gazin. E tė mos e pėrmendim zvogėlimin e ndotjes sė ambientit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-11, 19:18   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Disa, disa nuk kan nevoje me u martu maRrobat qė pastrohet vetė


Tė lodhur nga larja e rrobave tuaja? Nė tė ardhmen, rutina ditore mund tė jetė po aq e lehtė sa varja e tyre nė diell, sipas hulumtuesve qė kanė zhvilluar njė lloj tė pambukut qė pastron veten.

Ideja nuk ėshtė krejtėsisht e re: mbėshtjellėsit si dyoksidi i titanit ka kohė qė njihen tė kenė veēori tė vetėpastrimit. Kur bie drita, komponimi emeton grimca me ngarkesė tė kundėrt, tė njohura si ēifte vrima-elektronesh, tė cilat inkurajojnė tė ashtuquajturat reaksione tė oksidimit, duke zbėrthyer materialin organik siē ėshtė ndotja. Por drita duhet tė jetė ultraviolete, e cila pėrbėn vetėm njė pėrqindje tė vogėl tė dritės sė diellit, duke e bėrė kėshtu kėtė proces tė paefektshėm pėr pėrdorim tė pėrditshėm. Por tani hulumtuesit janė duke provuar ta veshin apo mbėshtjellin pambukun me dyoksid titani tė nitrogjenizuar (N-TiO2), dhe njė shtresė ekstra tė jodurit tė argjendit (AgI). Nė dritė tė dukshme, N-TiO2 dhe AgI duket qė veprojnė sė bashku, duke shtyrė qė tė ndahen elektronet dhe vrima e gjeneruar, kėshtu qė ata kanė mė pak shanse pėr t’u rikombinuar –duke i bėrė kėshtu pėrfundimisht mė efikas nė oksidim. Nė raportin e tyre qė do tė publikohet mė vonė kėtė muaj nė “Applied Materials & Interfaces”, hulumtuesit kanė pėrshkruar se si njė copė e pambukut tė tillė e njollosur me ngjyrė tė portokalltė ėshtė vetėpastruar pasi ėshtė ekspozuar ndaj llambės 1000 vat pėr dy orė. Por ēka nėse dėshironi ta lani kėtė pambuk special? Nuk ka problem, sepse mbėshtjellėsi vetėpastrues mbetet i paprekur.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-11, 16:50   #11
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

10 zbulimet shkencore tė 2011-s


20-12-2011 zeri infoRevista shkencore “Science” rendit 10 zbulimet mė tė mėdha shkencore pėr vitin qė ėshtė duke u mbyllur.
Zbulimi i neutrineve, qė kanė njė shpejtėsi mė tė madhe se drita, gjurmėt e ujit nė Mars, gjetja e “grimcės sė Zotit”, padyshim qė do tė mbeten si zbulimet mė tė mėdha tė kryera nga shkenca pėr kėtė vit:
1) Thyhet miti se drita ka shpejtėsinė mė tė madhe. Nė dy eksperimente tė CERN-it, nė Zvicėr, u provua se grimca, e quajtur neutrin, ėshtė nė gjendje tė lėvize me 6 kilometėr pėr sekondė mė shpejt se sa drita.
2) Zbulimi i “grimcės sė Zotit”, e ashtuquajtura grimca e pėrbėrėse e gjithė universit, gjithė ekzistencės sonė. Sėrish zbulim i shkenctarėve tė CERN.
3) Nė njė studim tė publikuar nė muajin korrik, provohet se ndjekja e njė terapie kundėr HIV/AIDS menjėherė pas infektimit, ul me 96 pėrqind mundėsitė pėr transmetim tė virusit nėpėrmjet rrugėve seksuale.
4) Njė grup antropologėsh dhe biologėsh arritėn nė pėrfundimin se mes Sapiens (njeriu) dhe Neandertalėve ka patur shkėmbim materialesh gjenetike. Pėrfundimi: mes dy llojėve ka patur marrėdhėnie seksuale.
5) 300 atome tė anti-materies (anti-hidrogjen) izolohen pėr 1 mijė sekonda. Rekord i mbajtjes nėn kontroll tė kėsaj lėndė tepėr shpėrthyese. Sėrish zbulim i CERN nė Zvicėr.
6) Identifikohet zona se ku ėshtė zbutur qeni i parė. Ajo ėshtė nė jug tė lumit Jangtze nė Kinė.
7) Zbulohet planeti i parė jashtė sistemit tonė diellor me temperatura e kushte tė tjera atmosferike njėsoj si Toka i quajtur Kepler-22. Problemi: ėshtė 600 mijė vite dritė larg.
8) Mikrobet luajnė njė rol kryesor nė dėmtimin e arterieve dhe cojnė njė njė sėrė problemesh kardiovaskulare.
9) Ajo qė nga shkencėtarėt dhe studiues tė shumtė quhet “unaza qė i mungon zinxhirit tė evolucionit njerėzor” daton qė para 1.997.000 vjetėsh dhe i pėrket llojit Australopithecus dhe Homo.
10) Verifikohen se nė Mars dikur ka patur ujė nė formė tė lėngshme. Njė sėrė studimesh tė NASA-s dhe agjencive tė tjera hapėsinore gjatė kėtij viti, kanė arritur nė tė njėjtin pėrfundim; nė Mars ka patur ujė. Tė gjitha kėto studime hedhin hipotezat se nė planetin e kuq ka ende ujė, por ėshtė nė formė tė ngrirė.

__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-12, 12:43   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Shkenca dhe Teknologjia

Krimbi djall- gjallesa qe jeton ne thellesite maksimale te tokes

Nje “krimb djall” eshte gjetur shume milje ne thellesi te Tokes.

Kjo gjallese u gjend ne thellesine me te madhe te tokes te zbuluar deri me tani.

Sipas shkencetareve zbulimi i species se re nematode, e quajtur Halicephalobus Mephisto (Mefistofeles - djalli ne legjendat Faustiane), deshmon se ekziston nje biosfere e madhe poshte kembeve tona, akoma e pazbuluar.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.