Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-12-18, 21:25   #1
tron
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 14
tron i vlerėsuar jo keq
Gabim Vėrtetohet shkencėrisht: Njerėzit po hanė plastikė

Plastika po kontaminon trupat tanė, konfirmojnė shkencėtarėt pėr herė tė parė. Grimca tė vogla plastike janė gjetur te ēdo pjesėmarrės, nė njė eksperiment qė synonte tė vlerėsonte sesa plastikė hamė dhe pimė ne ēdo ditė.

Studimet deri tani janė fokusuar mė shumė nė natyrė, por studimi i ri tregon se edhe njerėzit po konsumojnė plastikė.

Konsumimi i peshkut apo i ujit nga shishet plastike mendohet tė jenė ndėr burimet kryesore tė plastikės nė trupin e njeriut.

Sipas shkencėtarėve, plastika mund tė pėrfundojė nė trupi e njeriut nga konsumimi.

Aktivistėt thonė se ėshtė bėrė e pashmangshme qė njeriu tė konsumojė, pijė apo thith plastikė – me pasoja potenciale tė dėmshme. Kėtu pėrfshihen rreziku nga infeksionet bakteriale, futja e kimikateve tė dėmshme nė trup, irritimi i veshjes sė brendshme tė zorrės, dhe ndikimi nė sistemin imunitar.

Ėshtė zbuluar se kimikatet e pėrdorura nė prodhimet e plastikės prekin zhvillimin e organeve seksuale te kafshėt dhe peshqit. Druhet se plastika mund tė mbajė edhe kimikate toksike, si pėr shembull metale helmuese, apo hormone qė ndėrhyjnė me zhvillimin normal seksual drejtpėrdrejt nė trupin tonė.


tron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.