Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-04-04, 14:43   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kuriozitete!!!!

Fiton nė llotari 23 milionė dollarė, lajmrohet pas njė viti!! :shock:
Njė Kanadez ka pritur gati njė vit pėr tė marrė ēmimin e tij nė llotari prej 23 milionė dollarė Amerikanė, dhe ai as qė kishte dashur tė ngutej, dhe ėshtė shpallur si njeriu mė i durueshėm nė Kanada. Rejemond Sobieski ka fituar jackpot-in mė tė madh nė historinė e Kanadasė nė prill tė vitit 2003, dhe ka ardhur pėr ti tėrhequr paratė vetėm 12 ditė para se ti kalojė afati tiketės. Kjo ėshtė hera e parė qė njė fitues tė presė paratė kaq gjat, tha njė pėrfaqėsues nga llotaria. "Ne kemi menduar se fituesi e ka humbur tiketėn" shtoi ai. Sobijeski gjatė tėrė vitit kishte punuar qetė si serviser i kopmjuterave, dhe pėr paratė e tij nuk i kishte treguar as familjes.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-04-04, 14:45   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nėse vendosni njė kokėrr rrush me njė gotė plot shampanjė, ajo do tė fundoset, pastaj do tė kthehet nė sipėrfaqe, pėrsėri do tė fundoset, dhe kėshtu pa ndėrprerė.

Amerikanėt nė ditė harxhojnė rreth 42 tonė asipirinė dhe nė vit harxhojnė rreth 5 miliardė dollarė pėr kozmetikė, nevoja toaleti, salone kozmetike dhe frizere.

Kompania "Bayer" ka reklamuar nė vitin 1898 njė ilaē kundėr kollitjes e cila ka pėrmbajtur heroin.

Ujin e gazuar e ka zbuluar nė vitin 1767 Joseph Priestly.

Ēamēakizin e parė e ka patentuar William Finley Semple nė vitin 1896.

Kleopatra ishte e martuar me vėllaun e saj tė madh, deri sa ai u mbyt nė lumin Nil. Pastaj ajo u martua me vėllaun tjetėr 11 vjet mė i ri.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 14:47   #3
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njė shkollė nė Meksiko Siti po ofron orė mėsimi pėr tė mėsuar vajzat se si tė bėhen gra tė pėrkryera. Shkolla "Tota Topete" ėshtė duke ofruar orė shtesė pas mėsimit tė rėndomtė pėr vajzat 13 deri 18 vjeēare. Mėsimet pėrfshijnė gatim, qepje, hekurosje, kujdes ndaj fėmijėve dhe ēėshtje speciale feministe siē janė vendosja e luleve nė banjo dhe vendosja e inicialeve nė peshqir. Njė profesor nga kjo shkollė tha se aftėsitė e fituara nė kėtė shkollė ėshtė rrezik qė tė humben nga kujtesa e tyre si shumė gra meksikane tė cilat mė shumė kujdesen pėr karierėn e tyre sesa jetės nė shtėpitė e tyre. Tash ēdo grua dėshiron qė tė punojė por kjo nuk ėshtė e mundur nė qoftė se jeni bashkėshorte apo nėnė. Kjo nėnkupton se duke mos u kujdesur pėr bashkėshortin tuaj mund tė vijė deri te divorci.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 14:49   #4
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Fletpagesa telefonike arrin nė adresė tė varrit


Njė Amerikan ka marrė fletpagesėn telefonike pas pesė viteve pasi kishte vdekur, dhe iu ėshtė dėrguar nė adresė tė saktė - tek varri ku ėshtė varrosur. Kjo fletpagesė ėshtė dėrguar nė udhėheqjen e varrezave Hillside nė Oberm nė shtetin Amerikan Massachusetts, ku edhe ai ishte varrosur. Ai kishte vdekur nė moshėn 61 vjeēare. Udhėheqėsi i varrezave Wayne Bloomquist tha se ėshtė habitur kur ka marrė fletpagesėn prej 12 cent duke pėrfshirė edhe 10 cent pėr njė thirje e cila ishte bėrė pesė vite pas vdekjes sė tij.
"Myshteritė tanė zakonisht nuk marrin postė. Po pyes, nė pėrmendoren mbi varr ndoshta do tė duhet tė vendosim kuti postare" tha Bloomquist. Llogaria e Towlesit tani me kamatė pėr shkak tė vonesės tani ėshtė 3.95 dollarė.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 14:51   #5
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vdes duke luajtur lojė nė internet kafe

Njė lojtarė duke luajtur lojėn e popullarizuar nė Kinė Saga ka vdekur pasi ka luajtur 20 orė pa ndėrprerė.
31 vjeēari nga Kina perendimore ka filluar tė luajė kėtė lojė nė njė internet kafe lokale nė Chengdu para tri javėve. Punėtori i internet kafesė ka thėnė se ai vinte ēdo ditė dhe luante mesatarisht 10 orė, por tė dielen ai u gjet i vdekur nė mėngjes pasi qė kishte luajtur lojėn Saga pėr 20 orė pandėrprerė.

__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 14:55   #6
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vajza qe nuk ndjen dhimbje
Gabby Gingras, 3 vjeēare ka lindur e pandjeshme ndaj dhembjes. Pa marrė parasyshė se sa shumė rrėzohet nė tokė ajo nuk ndjen dhimbje dhe nuk qanė. Babai i saj se njė ditė ajo njė ditė u rrėzua nga shkallėt dhe u ngrit menjėherė sikurse nuk ka ndodhur asgjė. Gabby ėshtė lindur me njė ērregullim gjenetik i cili quhet "Hereditary Sensory dhe Autonomic Neuropathy Type-5", por mjekėt thonė se ky ėshtė rasti i parė nė botė. Vėllau i saj Steve dhe motra Trish thonė se Gabby ishte njė fėmijė i mrekullueshėm deri sa ajo nuk filloi tė kafshonte.
Nė trupin e njeriut ekzistojnė fije nervore tė cilat duhet t'i regjistrojnė dhembjet dhe t'i dėrgojnė ato nė tru, por kėto fije nuk punojnė te Gabby.
Mjeku i Gabby-it, doktor Steve Gingras tha se dhimbja ėshtė pėr tė na mbrojtur neve edhe pse njerėzit mendojnė se dhimbja ėshtė negative. Pasi qė Gabby nuk ndjen dhembje i ka humbur dhėmbėt e saj pasi qė ajo nuk ndjente kurrėfarė dhembje duke i shkaktuar tė tjerėve dhimbje. Dhėmbėt nuk iu janė thyer duke kafshur lodra apo anėtarėt e familjes por janė nxjerrur nga dentisti pasi qė ajo ka kafshuar gjuhėn e saj dhe ka shkaktuar lėndim nė gojėn e saj.
Ajo poashtu e ka lėnduar edhe syrin e saj tė djathtė me tė cilin nuk sheh mė. Ajo para njė viti ka thyer fėlēinė por askush nuk e kishte ditur pėr mė shumė se njė muaj, ajo po ashtu ka pasur edhe njė djegie tė shkallės sė dytė por nuk kishte ndjerė dhembje.
Prindėrit e vajzės qė nuk ndjen dhembje kanė thėnė se, edhe pse vajza e tyre nuk ndjen dhembje ata shpresojnė se ajo do tė ndjejė lumturi nė tė ardhmėn.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 14:56   #7
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dy vllezėr me nga 4 veshkė

Dy vllezėr nga Kucetine e Bosnjės kanė zbuluar se janė njerėz tė pazakonshėm, njėri nga vėllezėrit pas njė kontrollimi mjekėsorė pasi kishte pasur njė aksident automobilistik ka zbuluar se kishte katėr veshkė. Josip Galic tha se ishte i befasuar kur kuptoi se kishte katėr veshkė, por kjo e shpjegonte se pse ai mund tė pinte mė shumė alkool se gjithė shokėt e tij dhe kurrė tė mos dehej. Vėllai i tij Ante po ashtu pas njė vizite te mjeku kishte zbuluar se edhe ai kishte 4 veshkė. Pas njė kontrolli mė tė detajizuar nga mjekėt u konstatua se veshkėt "extra" ishin tė madhėsisė normale dhe janė nė gjendje tė rregulltė. Ata kanė thėnė pėr njė gazetė Boshnjake se edhe pse kanė "mė shumė" veshkė nuk kanė ndėr mend t'i shessin organet e tyre, por do tė ishin tė gatshėm t'i jepnin anėtarėve tė familjes apo shokėve nė ndonjė rast emergjent.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 15:01   #8
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jetoni 100 vjet

Kėto ditė nė Skoci do tė testohet tableta pėr tė cilėn shkenctarėt pohojnė se mund tė zgjasin jetėn. Nėse testimi ėshtė i suksesshėm, duke faleminderuar kėsaj tablete do tė mund tė jetojmė 120 vjet. Skocezi Steve Parkinson, kryetarė i gjigantit farmaceutik Amerikan "CereMedixa", thotė se studimet rreth kėsaj tablete "magjike" po bėhen nė Skoci.
Kėta shkenctarė tė cilėt kanė zbuluar kėtė tabletė spjeguan se si vepron. Nė kėtė tabletė gjendet edhe proteina ependymin, tė cilėn e prodhon truri i njeriut, e cila stimulon trupin pėr tė prodhuar antioksidantė tė vet pėr luftė kundėr sėmundjeve, njohton Daily Records.
Kėto antioksidantė i pėrmbajnė pemėt dhe perimet, dhe kėta shkenctarė njohtojnė se njė tabletė ka vlerė sikur tė kishit ngrėnė 10 kilogram pemė dhe perime nė ditė.
"Secili qė pėrdor kėtė tabletė do tė ndjehet shumė mė mirė dhe do tė ketė mė shumė energji. Nė vend se t'i japim pacientave kemikalje, ne atyre do ti japim barėra natyrale" tha Parkinson.
Testimi i kėtyre tabletave po bėhet nė Edinburg, dhe testuesit e parė do tė jenė tė sėmurit me probleme nė mushkėri.
Bill MacNee, njė profesor nė universitet, ėshtė i sigurt se kjo tabletė do tė ketė ndikim tė madh edhe nė shėrimin e sėmundjes sė Alzaimerit.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 15:03   #9
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E mbyti fqiun pėr shkak tė muzikėsJoshua Von Holder, 29 vjeēar ėshtė gjetur nė banesėn e tij nė Holywood nga policia. Bėhet e ditur se ai ishte vrarė nga fqinja pas njė grindje rreth muzikės qė e dėgjonte ai me zė tė lartė. Stephanie Falcon, 34 vjeēare ėshtė arrestuar pasi qė dėshmitarėt e lajmėruan atė pėr vrasjen e fqiut. Mjekėt bėrėn tė ditur se viktima kishte vdekur nė vendin e ngjarjes nė ora 4:30 tė mėngjesit nė njė banesė nė Hollywood.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 15:06   #10
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pas vendosjes sė bastit gėlltit 120 monedhaNjė shtetas Rumun ka gėlltitur 120 monedha pasi qė kishte vendosur njė bast me shokun e tij Franēez se cilil do tė gėlltiste
mė shumė monedha. Gigi Florin, 27 vjeēar ishte nga Rumania, vendosi qė tė gėlltiste 120 monedha me verė tė kuqe pasi qė
kishte vėnė bast me shokun e tij Francez.
Zotėri Florin tha se duke e nxehur verėn stomaku i tij do tė lilrohej dhe do reklasoohej kurse monedhat do tė dilnin pa
problem. Por zotėri Florin dėshtoi dhe punonjėsit e barit e thirrėn ambulancėn.
Kur mjeku ia bėri inēizimiin rentgen e zbuloi se nė stomkaun e zotėri Florin ishte njė grumbull i monedhave dhe ai tha s eka
provuar t'i numėrojė por nuk mundi sepse ishin shumė. Ai shpėtoi pas njė operacioni nė sromakun e tij.
Kurse franēezi i cili ishte 65 vjeēar kishte gėlltitur 350 monedha dhe kishte vdekur nė njė spital nė Francė pasi iu kishte
nėnshtruar njė operacioni tė stomakut. Ai kishte gėlltitur monedha edhe kur ishte fėmijė.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-04, 15:09   #11
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shkon pėr tė blerė me banknotė 1 milion dollarėsheAmerikanja e cila me bankonotėn falso nė vlerė prej 1 milion dollarėve ka tentuar tė blejė nė njė supermarket lokal, ėshtė akuzuar dhe ėshtė arrestuar pėr falsifikim. Alice Pike, 35 vjeēare ka dashur qė tė paguaj njė faturė prej njė dollari me njė banknotė prej 1 milion dollarėve dhe ka kėrkuar kusurin. Shitėsja e Wal-Mart e ka kuptuar se ky ishte njė mashtrim dhe e ka lajmėruar policinė. Departamenti i Thesarit tė shtetit qė nga viti 1969 ka larguar nga pėrdorimi banknotat me vlerė prej 500, 1000 dhe 10.000 dolarėve, banknota mė e madhe amerikane valide ėshtė 100 dollarėshe. Shefi i policisė qė ka arrestuar zonjėn Pike, tha se nė tėrė jetėn e tij nuk kam parė njeri i cili do tė shkonte tė blente me njė banknotė prej 1 milion dollarėve nė njė supermarket lokal. Gjatė arrestimit tė zonjės Pike policia te ajo ka gjetur edhe tri banknota tė njejta. Ajo ka thėnė se banknotat i ka marrė nga burri i saj. Policija tash pėr tash ėshtė duke kontrolluar gjendjėn mentale tė zonjės Pike.
Kėto banknota mund tė blehen nėpėr shitoret e suvenirėve nėpėr SHBA.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-05, 04:02   #12
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.

Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.

Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.


Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.

Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".


Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.


Sa orė pune per 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.

Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.


Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.

Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.


Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.


Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.

Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.


Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.


69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.

James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė paraparė. Nė lindjen e tij mė 20 Maj 1987 nė Ottawa, Ontario (Kanadė) peshonte 624 gr.


Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.


Operacioni mė i gjatėNjė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatė ndeshjeve nė klubin e tij dhe ekipit kombėtar ndėrmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.

Substanca mė e ėmbėl
Thaumatin, njė protein, i cili fitohet nga mbėshtjellėsi i farės sė njė bime tė quajtur Thaumatoccocus danielli ėshtė 61.500 herė mė e ėmbėl se sheqeri i zakonshėm. Kjo bimė rritet nė disa vende tė Afrikės perendimore.

Tranzistori mė i vogėl
Firma Lucent Technologies nė Murray Hill, New Jersey (USA), urdhėroi mė 15 Nėntor 1999 zhvillimin e njė tranzistori me njė gjatėsi prej vetėm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesė e trashėsisė sė flokut tė njeriut. Kjo pjesė quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi qė tė gjitha pjesėt e saj janė tė rradhitura nė njė pllakėz silikoni dhe rryma rrjedh nė drejtim vertical.

Mjekra mė e gjatė
Me rastin e vdekjes sė Hans Langseth nė vitin 1927 nė Kensett (USA) mjekra e tij kishte njė gjatėsi rekorde prej 5,33 m.

Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar mė 1972 nė Stokholm debitoi nė vitin 1970 nėn emrin Festfolk nė njė Restaurant nė Göteborger. Pas dy vitesh, pra mė 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anėtarve tė grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.

Helikopteri mė i vogėl nė botė ishte njėulėsi Seremet WS-8 i cili u prodhua mė 1976 nė Danimarkė. Ai kishte njė motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesė 53 kg. Rotori i tij kishte njė diametėr prej 4,5 m.

Shkencėtarėt e "Oak Ridge National Laboratory" nė Oak Ridge, Tennessee (USA) nė Prill 1996 me ndihmėn e njė superpėrēuesi arritėn rrymėn mė tė fortė tė tė gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma pėr nevoja shtėpiake ka njė forcė me nėn 1000 Amper/cm².


Protesta mė e madhe kundėr luftės u mbajt mė 15.11.1969 nė Washington D.C. (USA) ku morėn pjesė rreth 600.000 pjesmarrės tė cilėt protestuan kundėr vazhdimit tė luftės sė amerikanėve nė Vietnam.


Arusha e bardhė mund tė notoj pandėrprerė deri 100 km.

Rekordin botėror nė qėndrim nė njė kėmbė e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qėndruar 76 orė e 40 minuta.


Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikė) tėrhoqi me dhėmbė 8 vagonė treni mbi hekurudhe, me njė peshė gjithsejt 223.880 kg nė largėsi prej 3,2 m.

Mė 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua nė emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshėn 50 kg (tjegulla ndėrtimi tė lidhura bashkė dhe tė kapur nė veshin e tij).

Kenguri mė i madh (Macropus rufus) nė Australinė qendrore, -jugore dhe atė -lindore, plotėsisht i drejtuar ėshtė 1,80 m i lartė, dhe gjatėsia e pėrgjithshme (megjithė bisht) ėshtė 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.

Kilauea nė Hawaii (USA) ėshtė vullkani mė aktiv nė botė. Qė nga viti 1983 ėshtė pandėrprerė aktiv dhe vjell 5 m³ llavė nė sekondė.

Amerikanja Janice Deveree nė vitin 1884 kishte mjekėr me gjatėsi 36 cm.

Personi mė i vjetėr i tė gjitha kohėrave, me datėlindje tė vėrtetuar, ishte franēezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind mė 21.02.1875 dhe vdiq mė 04.08.1997 nė Arles tė Francės nė moshėn 122 vjeēare.

Binjakėt mė tė rėndė nė botė ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) tė cilėt u lindėn mė 7.Dhjetor 1946. Deri nė moshėn 6 vjeēare kishin shtat normal. Nė Nėntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndėrsa vėllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq nė Korrik 1979.

Zbuluesi i parė i phonograph-it (gramophonit tė mėvonshėm) ishte amerikani Thomas Alva Edison nė vitin 1877, i cili kishte planifikuar tė zbuloj njė inqizues diktimi pėr punė nė zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formė cilindri, deri nė vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakė-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua nė njė medium artistik.

Gjurmimi mė i madh i arit ndodhi nė SH B A, ku mė 24.01.1848 njė pronar i njė puntorie tė drurit dhe shoku i tij, nė Sacramento (sot California) zbuluan ar. Njė vit mė vonė e vėrshuan mbi 80 000 gjurmues tė arit tė ashtuquajturin forty-niners nė kėtė regjion. Nė vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.

Marilyn Monroe, gjegjėsisht Norma Jean Mortenson, legjendė e filimit, muzikės dhe bukurisė, e lindur mė 01.06.1926, nė fėmijėrinė e saj ndėrroi 12 familje pėrkujdesėse.

Kinezėt si Antibiotik natyror mė tė mirė e pėrdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtėse deri nė dymbėdhjetė herė)

Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas pėrfundimit tė luftės (i cili u gjet nė pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjė pėr pėrfundimin e luftės.

Kafepirėsit mendojnė mė shpejtė dhe veprojnė mė logjikisht se ata qė nuk e pėrdorin kafe-nė.


Nikotin-i ėshtė njė helm i fortė nervor (emrimi i saktė: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-05, 20:40   #13
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kobra , me njė gramė helm tė saj mund tė mbysė mė shumė se 50 njerėz.


Gjerald Ford dy here u ka shpetuar atentateve tė organizuara dhe qė tė dy herat nga gratė.


Llojet e ndryshme tė kafsheve , kan lloje tė ndryshme tė grupeve tė gjakut;
Qentė 4 lloje , macet 11 lloje te grupeve te gjakut dhe lopet afer 80 lloje tė grupeve tė gjakut.

Meri , mbreteresha e Skocisė (1542-1587) vajza e mbretit Xhejms V u bė mbreteresh kur ajo ishte vetem njė javshe.


Kompania gjermane " Olympus" ka zbuluar syze pėr tė gjithė ata qė frigohen nga stomatologu, nė tė cilet munden tė transmetohen filmat.Pacienti ka degjuese nė vesh ,dhe keshtu mund tė koncentrohet tersisht ne shikimin e filmit.
Nga kompania Olympus thuhet se ; " Vetem farat mungojnė " qė te duket vetja si nė kino.

Shkrimtarja mė e lexuar nė botė ėshtė Agata Kristi, e cila 74 romanet e saj pėr krime i shiti hiq mė pak se ne 2 miljard kopje, kurse ato u perkthyen nė 44 gjuhė tė ndryshme tė botes.Mesatarisht tė ardhurat e saj nė vit janė 3,7 milion dollarė amerikan.


Gazeta aktuale ditore qė shitet mė sė shumti ėshte gazeta japoneze "Yomiuri Shimbun" , e cila botohet ne Tokio qė nga viti 1874.Nė janar tė vitit 2002 ajo arriti tirazhin nė 14.323.781 copė nė ditė.


Delfini i ka shtatė here me tė ndjeshme shqisat e tė ndėgjuarit , se sa njeriu, dhe ėshtė njė nga kafshet mė tė menqura.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-05, 13:16   #14
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbiemri mė ie shpeshtė!

Mbiemri mė i shpeshtė nė bote nė rangun internacional ėshtė mbiemri Chang.
Rreth 75 milione njerez nė Kinė kane kėtė mbiemerė.
Vendin e dytė pėr mbiemrin mė tė perdorshem e ka mbiemri Smith nė Angliku rreth 800 000 veta e kanė kėtė mbiemer.
Vendin e trete e ka Mbiemri Müller, ku 10 % e popullsise quhet me kėtė mbiemer.

Kasinoja mė e madhe!

Casinoja me e madhe e botes, gjendet ne MGM - HOTEL ne metropolin e Las Vegasit:
Ne nje siperfaqe afersisht 16 000 kuadrat meter ku gjenden pothuajse 3500 automate te lojrave tė ndryshme dhe 165 tavoline loje.

Poezia mė e gjatė!

Poezia me e gjatė ne botė u perfundua mbas 30 vitesh pune nga Shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador.
Mrekullia e tij "Perusia" ne te cilen ai shqyrton fundin e botes perbehej nga 7 Volume,me 5000 faqe gjithsej,dhe nga 230 000 rreshta.
Pas tij vjen Komediani Dante Aligheri me Komedine Hyjnore me afersisht 30 000 reshta.

Bibloteka mė e madhe nė botė!

Biblioteka me e madhe nė botė gjendet nė Kryeqytetin amerikan, Washington.
Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800.
Ne tė gjenden 107 milione shkrime te tė gjitha arteve.

Burri mė i shkurter nė botė !

Burri mė i shkurter nė botė eshte Gul Mohammed nga India.Pas matjeve tė bera me 19 Korrik 1990 nė Spitalin Rahm Manohar te Neu Delphit u arrit se ai ėshtė vetem 57 cm dhe mban deri me sot rekordin botror.

Gruja mė e shkurter nė botė!

Gruaja me e vogel nė botė,deri me sot e mban Pauline Musters e lindur ne 26 Nentor 1876 ne Hollande.
Mbas lindjes sė saj ajo ishte vetem 30 cm.
Ne moshen 9 vjecare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetm 1,5 kg dhe nė moshen 19 vjecare ajo arriti vetem ne 61 cm e gjate.
Po nė kėtė vitė ajo vdes nė njė spital tė New Yorkut.
(rekordi i femres me te shkurter,vazhon te mbahet prej saj)

Konsumimi i bukės!

Sipas libirt tė rekordeve dhe nė bazė tė dhenave eshte konstatuar se shteti qe konsumon mė sė shumti bukė ne botė ėshtė Turqia.
Llogaritjet tregojne se mesatarja e cdo personi nė perdorimin e bukes arrin ne 199,6 kg.
Turqit hanė pėr njė vitė aq buke sa trefishi i peshes se trupit te tyre.

Floket mė tė gjata nė botė!

Rekordin pėr floket mė tė gjata nė botė e mban Hoo Sateow nga Thailanda.
Pas matjeve oficiele, qe u bene ne 21 Nentor tė vitit 1997 u rezultua se ato ishin (floket) 5,15 metra tė gjata.
Kjo mbanė rekordin botėror akoma deri me sot .

Duart e mė tė mėdha!

Duart mė tė medha nė botė i ka Hussain Bisad i lindur ne Somali ,por me banim ne Angli.
Duart e tij janė 26,9 cm.

E-meil i parė nė botė!

Ai qe arriti pėr herė tė parė ta bėjė dergimin e E-mailit eshte Ray Tomilnson nga Usa nė vitin 1971.
Nė eksperimentin e tij atij ju nevojiten dy kompjutera pėr tė shkruar mesazhet.
E-mail i parė nė botė ishte ky;
"QWERTZUIOP" - gjė qė nuk shkrou asgjė tjeter, pėrveqse njė radhitje germash qė e kanė nė pergjithėsi tė gjitha testaturat e kompjuterave.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-05, 22:42   #15
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Zhdukja e Dinosauruve?!

Studenti i Paleontologjise Jacqueline M. Kozisek nga University of New Orleans ka paraqitur disa ide te cilat mund te rrezikojne teorine mbi zhdukjen e dinosaureve. Sipas kesaj teorie perplasja e nje asteroidi ne Toke ka shkaktuar ftohjen e Tokes, gje qe ka mbytur krijesat gjakftohte si dinosauret. Por sipas Kozisek, si do te ishte e mundur per bletet, te cilat kane ekzistuar qė nga epoka e Kretaike para 65 milione vitesh, te perjetonin ato kushte te veshtira per jete. Temperatura e nevojshme per proceset normale metabolike te bleta sot eshte 31-34°C ndersa teorikisht temperaturat e dimrit berthamor te krijuara si rezultat i perplasjes se asteroidit do te ishin 7-12°C. Kozisek e ka bazuar studimin ne shume fakte si fosilet e ruajtura te bletave Kretaike ne qelibar te cilat kane shume pak ndryshime me bletet e sotme.


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.