Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-06-05, 03:48   #16
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

21 Mbrekullite e Botes


7 Mbrekullite e botes antike


1. Piramida e madhe e Keopsit,Egjypt
2. Statuja e Zeusit ne Olimp te Greqise
3. Tempulli i Dianes ne Efes,Greqi
4. Varri i Mausoleus ne Halikarnas,Greqi
5. Fari i Aleksndrise,Egjypt
6. Kopshtete e Varura te Babilonise,Irak
7. Kolloseu i Rodit,Greqi.

7 Mbrekullite Mesjetare


1. Koloseum i Romes,Itali
2. Katakombat e Aleksandrise,Egjypt
3. Muri i madh i Kines,Kine
4. Stonehenge i Anglise,Angli
5. Kulla e Pizes,Itali
6. Pagoda Porcelani,Kine
7. Kisha Shen Sofia e Kostandinopojes,Turqi

7 Mbrekullite e botes Moderne


1. Ura e Bruklinit,USA
2. Empire State Building,USA
3. Statuja e Lirise,USA
4. Kulla Ejfel,France
5. Muzeu Luver,France
6. Taxh Mahall,Indi
7. Tuneli La Mash,France-Angli
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-06-05, 12:06   #17
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nje Herkul gjeorgjian ne Librin Guinness

E Shtune, 11 Qershor 2005

Nje Herkul gjeorgjian i quajtur Nugzar Gograchadze, ka vendosur nje rekord boteror ne terheqjen e peshave. Gograchadze, kampion i botes ne kickboxing ka terhequr me forcen e tij, 12 vagone hekurudhore me peshe te pergjithshme 1.050 ton, ne nje gjatesi prej 5 metrash e 63 centimentrash. Sportisti gjeorgjan e beri kete demonstrim ne Stacionin Hekurudhor Qendror te Tbilisit. Ai theu rekordin qe mbahej nga sllovaku Barbaric (1.000 ton te terhequra per 4 metra). Kjo ndodhi me 25 maj.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-05, 18:30   #18
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

KLANI - SHKRUAN SOT


E Enjte, 30 Qershor 2005

10 gjera qe ndoshta nuk i keni ditur mbi ato


Ne zbulim te objektit te erret te deshires (mashkullore). Te udhehequr nga nje zonje angleze teper e informuar. Dhe me pjesemarrjen e vecante te Aristotelit, te dukeshes se Windsoreve (dhe te ndonje pajisjeje eketroshtepiake te dobishme)

Per me teper sesa nje arsye, nuk eshte ndonje liber per t'u lexuar ne autobus ndersa je duke shkuar per ne pune: nuk eshte format xhepi, peshon shume, ka 416 faqe, flet per seksin, ka vizatime te ndryshme qe mund te jene edhe te dobishme - per lexuesit e pangrene dhe per lexueset qe nuk e shohin veten poshte, as ne momentin kur vendosin tamponin. Eshte nje liber qe ne menyren e tij eshte pedagogjik dhe i sinqerte, pervecse ne titull: vetem aty nuk te ben ta zbulosh, ne menyre hipokrite e kane quajtur "Historia e V. - Biografia e seksit femeror", ku germa V. nuk ka kuptimin Veronika apo Vjollca, por Vagina. Autorja eshte Catherine Blackledge, e lindur ne vitin '98, angleze, e diplomuar ne kinema, gazetare shkencore, shkrimtare dhe autore edhe e programeve televizive. E kemi lexuar dhe nenvizuar, kemi marre edhe shenime. Ne fund te librit mund te arrish te ndjehesh i hutuar dhe i turperuar nga cilesite e jashtezakonshme te seksit femeror, por ndoshta mbi te gjitha edhe paksa te shushatur, sikur te te kete kapur ndonje semundje. Si pune mostretjeje ne stomak apo si ajo ndjesia perpara futjes ne nje provim, per te cilin jemi pergatitur shpejt e shpejt: shume gjera te mbledhura bashke. Le te provojme nje rigrupim.

1. Kujt i duhen meshkujt. Ne kohet e deshires per fekondim, eshte e nevojshme ta dime qe era e mashkullit rregullon ciklin menstrual dhe nxit ovulacionin: studime te ndryshme kane deshmuar se lyerja e buzes se siperme te femres me djerse nga sqetulla e mashkullit, sherben per kete qellim.

2. Aristoteli dhe mashkulli jo i perkryer. Sipas filozofit grek, sasia e nxehtesise, e pranishme tek cdo person, vendoste nese nje individ do te lindte mashkull apo femer. Meshkujt kishin nje sasi me te madhe nxehtesie- dhe sic e shpjegoi me pas ne shekullin II mjeku Galeni - per shkak te mungeses se nxehtesise qe do te ishte e nevojshme per te zhvilluar nje penis, tek femrat ai mbetet ne brendesi te trupit. Me pak fjale sic mendonte edhe Aristoteli: "gruaja eshte nje burre jo i persosur".

3, Klitor ajo, klitor ai. Autorja shkruan se "Klitori ngrihet ne menyre krenare ne krye te organeve te jashtme gjenitale te nje gruaje, por shtrihet ne thellesi dhe renjet e tij perqafojne te gjithe kanalin vaginal (...) Gjate eksitimit gjaku qe e pershkron, e ben te erektuar (...) Ne fakt eshte i ndertuar me te njejtat inde qe ndertojne edhe organin mashkullor: me fjale te tjera, behet fjale per te njejten strukture. Pra meshkujt kane edhe ata nje klitor. Ja se perse eshte e gabuar te thuash qe tek femrat ka nje mbetje te penisit, apo nje penis homolog. (...) Menyra me te cilen klitori femeror mbushet me gjak dhe fryhet, eshte e ngjashme me mekanizmin qe provokon erektimin mashkullor (ja perse Viagra funksionon edhe tek femrat)".

4. Jo vetem kenaqesi, por edhe femije. "Klitori eshte thelbesor per riprodhimin: pergatit organet gjenitale te grave per ta pritur dhe per ta mbajtur penisin ne brendesi pa rreziqe.(...) Ne saje te eksitimit te klitorit, lubrifikimi me i madh ben qe veshja delikate e mureve te vagines te pershkoje me pak rrisqe per t'u demtuar gjate raportit. Ja se perse roli i klitorit ne kenaqesi dhe ne riprodhim, eshte i dores se pare dhe te dyja funksionet jane te pandashme".

5. Nje teori mjaft antike. Deri ne shekullin XVII ideja me e perhapur ishte ajo qe kishte nxjerre Hipokrati - sipas te cilit orgazma femerore eshte thelbesore per ngjizjen, me mire akoma qe stimulon ate te mashkullit. Disa momente apo praktika mbaheshin si me te volitshme. Traktati mesjetar De secretis mulierum, pohon se "pas mesit te nates apo ne mengjes heret, burri duhet te filloje ta eksitoje gruan derisa ajo te filloje te deshiroje ciftimin. duhet t'i flase me perkedheli, ta puthe e ta perqafoje dhe t'i ferkoje pjeset e saj te poshtme me gishta. E gjitha kjo duhet bere per t'i zgjuar femres urine. (...) Kur ajo nis te flase duke belbezuar, burri mund te kete erektimin e vet dhe te bashkohet me te".

6. Nga Mesjeta tek vibromasazhuesi. Mjekesia per nje kohe te gjate ka qene e mendimit se orgazma eshte e nevojshme per shendetin e gruas. Nje teori e merituar, e mbeshtetur qe ne te merituaren Mesjete - "Grate qe kane nje deshire te papermbajtur per te pasur raporte seksuale, por qe nuk i kenaqin keto deshira, rrezikojne semundje te renda", dhe me pare akoma nga Galeni: per te kuruar shume semundje si histeria, ai sugjeronte shetitjet me kale,lojen ne kolovajze apo berjen e masazheve vaginale tek mjeku ose te nje mami. "Ne kete menyre gruaja mund te eksitohet deri ne dalldi". Por kishte edhe nje problem, sic ankoheshin mjeket: harxhohej shume kohe. Ne vitin 1906 doktor Samuel S. Walian shkruante se mssazhi manual "kerkon nje ore te tere per te dhene efektin dhe kjo fare mire mund te behet me ndonje gje tjeter ne 5 ose ne 10 minuta". Lindi vibratori.

7. "Ndihme qe e cmon cdo grua". Ky ka qene slogani i nje prej te pareve vibratore, qe u hodhen ne shitje: instrument mjekesor per te ndjekur terapite. Ne dhjetevjecarin e fundit te Teteqindes, ne Shtetet e Bashkuara, nje vibraror portativ kushtonte pese dollare dhe ishte aparati i peste elektroshtepiak pas makines qepese, ventilatorit, ngroheses se ujit dhe thekeses se bukes. Numri i prillit 1913 i revistes "Modern Prichilla", botoi reklamen e nje pajisjeje per "30 mije vibrime elektrizuese, fuqizuese, penetruese dhe rivitalizuese ne minute" Nuk eshte e qarte, shkruan autorja se "perse perdorimi mjekesor i vibratoreve ra ne mesin e viteve '900, por fakti se nisen te perdoreshin ne filmat e pare erotike, duhet te kete ndikuar opinionin publik dhe mjeket".

8. Duhet stervitje, por jo ne palester. Muskujt vaginale kane efekte te habitshme dhe avantazhet e nje vagine te stervitur dhe te tonifikuar kane vlere per te gjithe. Ka shkolla te ndryshme dhe ushtrime te posacme, qe ne kultura te ndryshme orientale percohen nga nena tek bija.

9. Sekreti i Wallis Simpson-it. Sic citon edhe libri, sipas disa njerezve, ishte e ashtequajtura "ngushtica e Shangait" e Wallis Simpson-it qe beri qe Britanise se Madhe t'i humbte nje mbret. Gruaja thuhej se "kishte aftesine qe te bente te ndieje nje zjarrmi te madhe sikur ajo te kishte ndezur brenda nje puro havane".

10. Pika G apo prostati? A ka ndonje qe eksitohet nese flitet per prostatin? Me siguri qe jo. Por nese flitet per piken G. ne menyre spontane biseda fillon e nxehet. E megjithate jane e njejta gje. Catherine Blackledge u shpjegon te gjithe atyre qe nuk e dine se edhe grate kane nje prostate, fuksionale dhe qe gezon shendet te plote. Dhe nga strukturta teper te ngjashme me ate te mashkullit. Vetem se tek grate ka shume ndryshueshmeri, persa i takon vendosjes te gjendrave dhe sjelljeve. Kjo do te shpjegonte se perse "me gjithe tentativat qe mund te zgjasin here here ore, dite, muaj por edhe vite, shume gra nuk jane te afta ta lokalizojne prostaten, domethene piken e tyrte G.".

PO KJO FOTO

Artisti Phillippe Bradshaw perpara nje prej veprave te tij, frymezuar nga "Origjina e botes" e Gustave Courbert-it (1866). Imazhi eshte nxjerre nga numri i pranveres se "Colors", tema e se ciles eshte epshi.
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-05, 18:34   #19
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Turqia ėshtė vendlindja e shumė civilizimeve tė mėdha :phrygierėve, ionėve, persianėve, helenėve, romakėve, selgjukeve dhe osmanėve.

Shumė emra qytetesh nė pjesė tė ndryshme tė botės si Philadelphia, Paris, Troja ose edhe vehtė emri kontinetal „Europa“ rrjedhin nga Anatolia.

Dy nga shtatė mrekullitė e botės kanė qenė nė Anatoli: Tempulli i Artemisit nė Ephesus dhe Mazoleumi nė Halicarnassus. Tė tjerat janė Piramidat nė Egjipt, Kopshtijet e varura tė Babilonit, Statuja e Zeusit nė Olimp, Kolozeumi nė Rhodos dhe Fari i Aleksandrisė

Anatolia ka qenė pikėmbėshtetėsja e parė e madhe e krishterizmit.

Kopshti i Edenit do tė ujitej nga njė lum, i cili e ndan nė katėr rryma kur e lėshon kopshtin ; dy nga kėto rryma janė Tigri (Dicle) dhe Eufrati (Firat) nga malet e Turqisė Lindore.

Krishterėt e hershėm, tė cilėt largoheshin nga ndjekja e romės, strehoheshin nė Kapadokki.

Pauli i Shenjtė ka lindur nė Tarsus (Turqinė lindore) dhe shumicėn e misioneve tė tija pėr tė krishterėt e hershėm i ka ndėrmarrė nė Anatoli si dhe ka shkruar tė shumtėn e letrave biblike.

Sulltan Pajaziti i II e dėrgon flotėn detare pėr tė marrė popullin hebrejė nė Turqi, pasi dėboheshin nga Spanja.

Gjuhėt indoeuropiane vijnė nga rrethet e Anatolisė dhe jo tė Rusisė. Shumė fjalė tė anglishtes si: angora, bulgur, byzantine, caique, divan, kiosk, mausoleum, meander, parchment, sherbet, turban, turquoise and yoghurt vijnė nga Anatolia.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-05, 15:24   #20
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Europianėt e jugut, jo vetėm qė hajnė mė shumė pemė dhe perime, por edhe janė tė goditur shumė rrallė nga sėmundja e Kancerit dhe nga sėmundjet e sistemit tė qarkullimit tė gjakut. Kjo duhet tė ketė lidhshmėri mes tyre.

Shkenctarėt filluan me punimet dhe dėshironin tė dinin pėr mėnyrėn e ushqimit tė njerėzve nga sėmundja e Kancerit dhe nga sėmundjet e sistemit tė qarkullimit tė gjakut dhe atyre tė shėndoshė.

Rezultatet ishin senzacionale. Sa mė shumė qė konsumohen pemė dhe perime, pėr aq mė tė rralla janė sėmundjet e Kancerit dhe tė sistemit tė qarkullimit tė gjakut. Sot ka mbi 250 studime epidemiologjike nga kėto, tė cilat kanė lidhshmėri mes pemėve dhe perimeve si dhe rrezikut nga kanceri dhe tė cilat pėr sėmundjet e sistemit tė qarkulliit tė gjakut-Zemrės, kanė ndikim pozitiv.

Shembull nė Gjermani ēdo vit goditen nga kanceri rreth 340.0000 njerėz prej tė cilėve 210.000 vdesin nga pasojat e tij dhe kanceri qėndron nė vendin e dytė si shkaktarė i vdekjes. Sipas Statistikės 30 – 40 % e sėmundjeve tė kancerit shkojnė nė llogarinė e mėnyrės sė gabuar tė ushqimit. Mėnyra e drejtė e tė yshqyerit redukton sėmundjet e kancerit.

Efekti mė i madh arrihet me mė shumė pemė dhe perime pėr atė “5 porcione nė ditė pemė dhe perime“ e preferojnė shumė organizata shėndetėsore dhe mjekė, kampanjė e lansuar intenzivisht nė mbarė Evropėn.

Reduktimi i rrezikut tė kancerit tė mushkėrive mvaret nga mėnyra e pėrdorimit tė perimeve. Sipas World Cancer Research Fund and American Institute for Cancer Research, 1997 ėshtė pėr tu evituar edhe kanceri i zorrės sė trashė, kanceri nė gji dhe kanceri i mushkėrive. Gjithashtu i prostates, mėlēisė, grykės sė fytit munden tė mbrohen mė mirė nga kanceri, pėrmes ushqimit tė pėrshtatshėm.

Vehtė rreziku nga kanceri i stomakut mundet tė reduktohet pėr 60 % duke rritur mėnyrėn e ngrėnjes- konsumimit tė perimeve nga 100 nė 350 gr. nė ditė. Pemėt e perimet, jo vetėm qė mbrojnė nga kanceri, por ngrėnja e mjaftueshme e tyre merr mė pak yndyrė dhe krijon mė shumė lėndė balancuese dhe mė shumė vitamina mbrojtėse dhe lėndė bimore, tė cilat evitojnė edhe infarktin e zemrės.

A e dini se 70 % e tė gjitha sėmundjeve janė pasoja tė ndikuara nga mėnyra e ushqimit dhe diku 70. miliardė Euro vetėm nė Gjermani shpenzohen pėr shėrimin e kėtyre sėmundjeve, ku kilogrami i pemėve dhe perimeve diku 80 Cent kushton.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-05, 13:20   #21
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A e dini se....


Nga nje fshat i varfer dhe i humbur ne Indi nje djale 17 vjeq arrin te leje pas 200000 pjesemarresit e konkursit te NASA. Djaloshi quhet Saurabh Singh dhe historia e tij eshte e pabesueshme.Jeton ne pjesen me te varfer te Indise ku gjithshka mungon.Lexoi ne gazete per konkursin e NASA dhe vendosi te mare pjese;rezultatet ishin te habitshme, arriti te mare maksimumin e pikeve.

Rezultatet e tij ishin: Aeronautike A++, Kimi organike A++, Kimi fizike A++ ,Magnetike A++ dhe minimumi ishte per Elektroniken A+ per kete ai u merzit sepse s'arriti dot te thyente rekordin boteror.
U nervozova sepse nuk llogarita kohen mire dhe ne fund bera nje gabim-thote ai.

Nuk kane qene prinderit ata qe kane ndikuar ne formimin e ketij gjeniu.Meson rreth 16-18 ore ne dite me ndihmen e nje indianeje qe ka qellim te saj tu jape nje inkurajim femijeve me talent ne fshatrat e varfera te Indise.Shkolla qe ajo ka hapur eshte rreth 40 km larg.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-09-05, 17:35   #22
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kureshtja e pashuar njerezore

Pse ora ėshtė e ndarė nė 60 min dhe pse minutat janė tė ndarė nė 60 sek?
Tė parėt qė e organizuan kohėn nė kėtė mėnyrė qė ėshtė dhe sot kanė qenė babilonasit. Falė tyre viti ishte ndarė nė 12 muaj sipas 12 fazave hėnore dhe ishte logjike qė dita dhe nata tė ndaheshin secila nė 12 orė duke korresponduar me tė 12 fazat e vitit. Presupozohet se kanė qenė po babilonasit ata qė e kanė ndarė orėn nė 60 minuta dhe minutat nė 60 sekonda sepse 60 ishte numri mė i madh tė cilit babilonasit i kishin dhėnė njė emėr.(sistemi gjashtėdhjetor)

Ora dhjetore. Nė 1793 u bė njė tentativė pėr tė pėrdorur sistemin dhjetor dhe pėr orėn dhe minutat. Kėshilli i Republikės francese vendosi qė ditnata tė ndahej nė 20 orė me nga dhjetė orė secila. Ēdo orė tė ndahej nė 100 minuta dhe ēdo minutė nė 100 sekonda. Ky sistem filloi nė pėrvjetorin e themelimit tė republikės. Viti ishte i pėrbėrė nga 12 muaj me nga 30 ditė dhe 5 ditė shtesė qė nuk bėnin pjesė tek asnjė muaj nė veēanti. Reforma ndikoi dhe nė organizimin e javės po nė favor tė dekadės, tre dekada (tre javė me nga dhjetė ditė secila) bėnin njė muaj. U prodhuan dhe ora me ndarje dhjetore por pas 13 vjetėsh nė 31dhjetor 1805 Napoleoni e hodhi poshtė reformėn duke e kthyer gjithēka nė normalitet. Ora dhjetore u propozua pėrsėri nė 1998 nga Swatch qė e quajti Beat pėr tė matur kohėn nė internet. Dhe ky eksperiment nuk ka funksionuar.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-05, 21:20   #23
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” i cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti i Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukur qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjalash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė. Njė gjethė e tillė mund tė strehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trashėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė I quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

Romani i parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin
1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri i parė i shkruar shqip ėshtė “Meshari” i Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555. Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

Mė 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me i pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia i pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.

Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.

Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.

Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

Mali mė i lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-05, 02:22   #24
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Bomba atomike

Nje bombe atomike siq e dime edhe vete kan je reaksion te shpejt per te arritur deri te explodimi.Lendet te cilat i pershtaten prodhimit te kesaj bombe atomike jane urani-235 dhe berthma e uranit.
Pasi qe urani permban shume pak nga urani-235 atehere berthama uranore perqendrohet ne ate duke marrur e shume uran ne lenden explozive.Qe neutrodet e liruara te mos humbin para se te takojne ndonje berthame duhet njeriu ti kete ne kete rast edhe disa lende tjera te nevojshme berthamore.Duhet te kete ne kete rast edhe nje pjese te mjaftuar te uranit , nje lende kritike , dhe kjo lende kritike mvaret e tera nga procesi i uranit uran-235 .Nese njeriu arrin qe te ketė kete uran-235 deri ne 100% , atehere mjafton me 20 kg te kesaj qe nje eksplodim te jete i mundeshem ne kete rast, por nese njeriu merre nje sasi te madhe te uranit-235 atehere ketu egsiton rreziku se ketu behet vetendezja e kesaj qe ne kete rast quhet si lend mbiktitike.Per ti ikur kesaj lende mbikritike ne vend te kesaj , njeriu mundet te kete lende nenkritike dhe qe keto se bashku te i shperthej kur njeriu deshiron te beje nje explodim berthamor dhe te merre ne kete rast nje lend te pershtateshme. Ne kete menyre u be edhe shperthimi i bombes ne Japoni (Hiroshima dhe Nagasaki) ne vitin 1945 , sepse lendet ishin bere si lend mbikritike.Modeli i bombes qe u perdoren ketu ishte sikur ato te nje pushke , dhe keshtu si edhe vete emri thote qe per te i ikur lendes nenkritike , duhet qe te largohet edhe nje lende tjeter qe quhet nenkritike , sepse kur keto ndeshen me njera tjetren ,atehere lenda behet mbi kritike dhe dergon deri ne explodim, pra lenda mbikritike nuk guzon te ndeshet me po te njejten lende.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-05, 19:46   #25
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Miqtė e zėnė nė internet, shtojnė divorcet.

Gazeta britanike Guardian Wekly raporton se sitet nė Internet qė bashkojnė shokėt e vjetėr tė shkollės, po "shtojnė prishjen e martesave, pasi burrat dhe gratė tė mėrzitur me njėr-tjetrin, kontaktojnė me tė dashurat o tė dashurit e dikurshėm"
Duke komentuar se si kjo praktikė ndikon nė numrin e divorceve mes britanikėve, qė nė vitin 2004 arriti shifrėn mė tė lartė pėr shtatė vitet e kaluara, Kristina Northėm, zėdhėnėsja e shoqatės sė organizimit tė martesave Relate thotė:
"Plot njerėz kanė mbresa tė bukura nga lidhja e parė qė kanė pasur nė shkollė ose kolegj. Nėse nuk janė tė lumtur me partnerin qė kanė, fillojnė tė mendojnė se si do tė kishte qenė nėse nuk do tė ishin ndarė nga i dashuri ose e dashura e parė".
Gazeta thotė se tani tė martuarit qė nuk janė tė lumtur, e kanė mė lehtė se kurrė tė "hyjnė nė Internet dhe tė nisin lidhje romantike, nė vend qė ti zgjidhin problemet emocionale qė kanė me njėri-tjetrin si bashkėshortė".
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-05, 18:05   #26
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jasteku qe te zgjon nga gjumi

Quhet Linus ,dhe eshte nje jastek "inteligjent"qe,permes nje dridhjeje zgjon personat e shurdher.Eshte nje shpikje e 15 te rinjeve te shkolles se lart nga Pontetera,ne rrethinen e Pizes qe, mbasi ka fituar ne zgjedhjet krahinore dhe shteterore me qmimin -Nderrmarrja me e mire rinore achievement Italia 2005-, do te konkorroj tash ne Oslo per finalen te European competition of young enterprises.Idea eshte e thjeshte :nje ore zile e thjeshte,e bazuar vetem ne tingull, nuk ju nevojitet personave te shurdher. Jasteku i kaltert Linus,ndersa, permes nje mekanizmi qe lidh nje ore zile digjitale me nje mjet baze pa fije,leshon nje dridhje te afte qe te zgjoj me levizje.Te rinjet Archimed,me shumice vajza,kane filluar te mendojn rreth ides se tyre duke ju falenderuar projektit -Shkolla e nderrmarjes 2005- e financuar me 40 mije euro nga krahina e Toskanes dhe nga rrethina e Pizes ndermjet Fondit social europian,qe ka permbledh gjithesejt 60 nxenes te krahines. Hap mbas hapi te rinjet kan punuar sikur ne nje nderrmarje te vertet ,duke u nisur nga plani i biznesite edhe nga projektimi per te perfunduar me realizimin e prototipit me bashkepunimin e qendres se teknologeve te Navacchio.Patenti eshte ne faze te regjistrimit e sipas nxeneseve do te duhej te kushtonte rreth 27 euro
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-05, 22:20   #27
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Hėna ėshtė saktėsisht 4527 milonė vite e vjetėr.
Shkenctarėt e ETH nė Zürich si dhe nga univerzitetet e Münster, Köln dhe Oxford -it nė bazė tė provave tė shkėmbinjėve kanė sjellur deri mė tani pėrcaktimin mė preciz lidhur me moshėn e Hėnės.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-06, 21:22   #28
illyria
 
Anėtarėsuar: 19-03-04
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 370
illyria e ka pezulluar reputacionin
Gabim

A keni ditur qė mbreti shqiptar Zogu mban rekordin e Ginisit nė pirjen e duhanit.
Ai pinte rrafsh nga 300 cigare nė ditė ose 15 pako! :oops:
__________________
\"O Zot,na jep mė shumė mend e jo tru,tru ka edhe lopa\"
illyria Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-06, 18:35   #29
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Mė shumė ka irlandez nė Nju York se nė Dablin tė Irlandės; si dhe mė shumė italian se nė Romė dhe mė shumė hebrenjė se nė Tel Aviv;

qė pas Varshavės, Ēikagoja pėrbėn popullimin mė tė madh tė polakėve nė Botė;

qė njerėzit nga Suedia, Japonia dhe Kanada e dijnė numrin e banorėve tė SHBA-ve mė mirė se vehtė vendasit-amerikanėt.

qė ka mbi 100 Galaksi dhe secila ka miliarda yjesh;

Tėrmeti mė i rėndė nė rruzullin tokėsorė ka qenė ai i Korrikut tė 1201 nė lindje tė detit mesdhe. Ka pasur mbi njė milion tė vdekur, nė pėrgjithėsi nga Egjipti dhe Siria.

1876 SHBA e ka blerė Alaskėn nga Rusia pėr 7, 2 milion dollarė;

Vullkani mė i madh ekziston nė Mars me njė gjerėsi prej 595 km dhe lartėsi prej 24079 m – dhe ėshtė tre herė mė i lartė se Mount Everesti;

India ka qenė vendi mė i pasur nė Botė, deri nė pushtimin nga ana e Anglezėve nė shekullin e XVII;

Napoleoni nuk ka lindur nė Francė, por nė ishullin e Korsikės dhe nga prindėrit Italianė;

Para 5000 viteve kinezėt e kanė zbuluar qė mėndafshi krijohet nga krimbat e mėndafshit dhe mbi 3000 vite kėtė sekret e kanė mbajtur pėr vehte;

Marko Pollo ka lindur nė ishullin Kroat Korēulė;

Leonardo da Vinēi ka mundur me njėrėn dorė tė shkruaj dhe tjetrėn tė vizatoj njėkohėsisht;

Pas disa vitesh tė zbulimit tė „botės sė re“ nga ana Kolumbos, spanjollėt kanė mbytur mbi 1,5 milionė indianė;

Aleksandri i Madh ka qenė epileptik;

Jeta mesatare e njė bujku nė mesjetė ka qenė 25 vite;

gjatė teshtjes, ndalojnė tė gjitha funksionet e trupit nė atė moment – edhe zemrės;

Gjuha ka mbi 9000 nerva tė shijimit;

Veshkėt filtrojnė ēdo ditė mbi 1500 litra gjakė;

Zemra e njeriut rrah afėrsisht 35 milon herė nė vit;

mesatarisht njeriun e zenė gjumi mbrenda 12 – 14 minutave;

pėr njė ditė, nė mushkėri kalojnė 10000 litra ajėr;

Mulliri me erė, e ka origjinėn e vėrtetė nga Irani dhe ėshtė pėrdorur pėr bluarjen e drithėrave.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-06, 19:52   #30
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Konceptet e para per computerin vijn nga shek. 19
Charls Babbag ne shek.19 zbuloi konceptet e para per programim me makina llogaritse me memory.
por nga mungesa teknike dhe financiare ky zbulim mbetet i padefinuar deri ne shekullin 20.
rreth viteve 30-ta Gjermani Konrad Zuse vuri ne jet nga idea paraprake llogaritsin e par Z1, Z2,dhe si i perfunduar mbetet Z3 me 1941. i Perkryer llogaritsi i par u arrit me 1942 si computeri i par me relei !


Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.