Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-12-10, 17:52   #16
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

***Ka shumė sekte, shoqata „religjioze“…okulte (tė fshehta) anembanė rruzullit.
Ka nė mesin e muslimanėve, krishterėve, brahmanėve, budistėve…sikur qė ka edhe nga religjionet tjera mė pak tė njohura. Pastaj vijnė kabalistėt (kabala nuk ėshtė vetėm me karakter ēifut), spiritistėt, gnostikėt, theurgėt, kalldejėt, nazarenėt, rozenkrojcerėt, jezuitėt, druzėt…sikur edhe muratorėt e lirė (freemassonery) apo iluminatėt.

Tė gjitha kėto e kanė njė emėrues tė pėrbashkėt: ritualet sekrete.

Sa herė mbahen/manifestohen kėto rite, pos atyre qė janė anėtarė tė rrethit mė tė ngushtė, tė tjerėt, nuk dijnė e as qė mund ta kenė idenė se pėr ēfarė bėhet fjalė aty. Veēanėrisht rrethi mė i ngushtė i tyre, siē janė „priftėrinjtė“ e lartė, tė mirėinformuarit (angl. Initiate) kanė kodeks jashtėzakonisht tė ashpėr: pėrcjellja e informatave tutje, drejt njerėzve tė painformuar apo laikė iu kushton me jetė. Nė kėtė mėnyrė kemi tė bėjmė me njė dry, ēelėsin e tė cilit e mbajnė vetėmse ata qė iu takon.


Ky ėshtė dhe sekreti qė njerėzit e thjeshtė, sidomos ata tė painformuar nė kėtė drejtim, i bėn aq kurioz, sa qė tė thurrin pėrralla, siē ėshtė kjo…Temė kjo qė ėshtė hapur me dhjeta herė kėtu si dhe shumė forume e medie tjera tė shkruara e elektronike…
Ca nga emrat qė i ceka mė lart, pėr fat tė mirė, megjithėse mjaft tė devijuara nė aspektin religjioz, megjithėse (top) sekrete, janė jo materialiste… Cdo gjė jomaterialiste ėshtė e parrezikshme.

Nė anėn tjetėr, edhe kur ėshtė fjala pėr iluminati, bėhet fjalė pėr dy llozha: Llozha e bardhė (e drejtė) dhe llozha e zezė (llozha e forcave te materialitetit, djallit, dexhallit apo si do ta quajmė…)

Ajo qė sot ėshtė vėrtetė problematike dhe mė e rrezikshme, ėshtė siē ėshtė pėrmendur nė kėto temat:

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=28950
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=28869
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16876
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16190
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23934

Ku ėshtė e keqja nėse diku pėrmendet shprehja „Rendi i Ri Botėror“, nėse mendohet seriozisht? A mos ndoshta sot kemi Rend aq tė mirė botėror, ashtuqė ai nuk meriton tė ndėrrohet me njė tė Ri?
Apo, ndoshta, paska aq shumė ėndėrrimtarė, duke menduar se bota nuk ėshtė nė rrezik? Bota ėshtė nė rrezikun e saj mė tė madh nė histori. Nė botė kemi 28 shtete qė posedojnė bomba atomike. Shteti mė i dobėt nga kėta 28 mund ta asgjėsojė pėr disa fish (jo vetėm pėr njė herė) gjithė jetėn qė ekziston nė planet.

Sigurisht qė shumica absolute as qė ėshtė nė gjendja ta dallojė se pikėrisht teoritė konspirative si kjo vijnė nga forcat e materialitetit (forcat e errėta, djallit, dexhallit) pėr arsye se pjesa mė e madhe kanė tė bėjnė me spekulime, gjysmė tė vėrteta dhe, pjesa mė e madhe, me gėnjeshtra – pjellė e imagjinatės sė krijesės shpirtkeqo-dashakeqe.***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-12-10, 18:42   #17
Crazy
 
Avatari i Crazy
 
Anėtarėsuar: 03-12-10
Postime: 70
Crazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Illuminati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
E ti, n'Google i zbulove kta illuminatin, a kshtu vet?

Personalisht kom ndigju per ni rast ma moti, kallxojshin o kon njani ma i ri se 30 vjec tu i rujt lopt edhe ka shku ni illuminat tinza e ka kafshu n... (nejse spo kallzoj ma tuqje)... veq e dij qe kan than qi shtaga pi dore i kish pas ra ktinaj...
...e len ky qashtu shtagen, shtritė atjetekoft, edhe drejt e n'Google... me ymyt m'e kill kit lluminatin me cyber metoda prej laptopit...

...a i ka kill hala, s'kan kallzu, veq i tranoj qato lop te shkreta, than.

shyqyr sti ka fal zoti trut jasht, mir pom rren
njeri i prapambetur so ngjendje me diskutu ket tem veq blun blla blla na shkrive kejt.
Crazy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 18:59   #18
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Illuminati

Sa her lexoj shkrimet e 4peaces per keto lloj tema disi vetvetiu me vjen mendimi qe edhe 4peace-ja eshte anetar i ndonje nga keto sekte!


Pa qellim te keq!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 06-12-10 nė 18:59
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 19:45   #19
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Sa her lexoj shkrimet e 4peaces per keto lloj tema disi vetvetiu me vjen mendimi qe edhe 4peace-ja eshte anetar i ndonje nga keto sekte!


Pa qellim te keq!
Eshte, ashtu te themi, gje normale kur dikush thot dicka te re...pastaj lind dyshimi.

Problemi yne eshte se, nese s'je me ne - duhet te jesh me dike tjeter. Nese une jam me keta, ai duhet te jet me ata...
Kjo ka te beje me paragjykime. Kurse, paragjykimet eshte veshtire te eliminohen 100% dhe ne rast se punohet me zell ne kete drejtim, e lere me nese nuk punohet fare (natyrisht, une nuk e di kush sa e si per cka punon e as me intereson...)

Ajo me cka merrem une eshte e permbledhur ne te dhenat e profilit tim.


P.S.
Nese ende (deri sot) nuk i ka ra ne sy, une kycem vetem ne ato tema per te cilat kam njohuri apo zgjojne interesimin tim.


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga 4peace : 06-12-10 nė 19:49
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 19:52   #20
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Illuminati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postimin
Eshte, ashtu te themi, gje normale kur dikush thot dicka te re...pastaj lind dyshimi.

Problemi yne eshte se, nese s'je me ne - duhet te jesh me dike tjeter. Nese une jam me keta, ai duhet te jet me ata...
Kjo ka te beje me paragjykime. Kurse, paragjykimet eshte veshtire te eliminohen 100% dhe ne rast se punohet me zell ne kete drejtim, e lere me nese nuk punohet fare (natyrisht, une nuk e di kush sa e si per cka punon e as me intereson...)

Ajo me cka merrem une eshte e permbledhur ne te dhenat e profilit tim.


***
Nuk jan edhe gjera shum te reja keto gjera per mua!

Nuk deshta as te te fyej e as te interesohem se me cfar pune mirresh, vetem shpreha pershtypjen time pasiqe nuk ke shkru ende nje shkrim mbi keto tema e qe nuk e kam lexu. Ajo qe me beri te shkruaj si shkrova ishte:

Citim:
Veēanėrisht rrethi mė i ngushtė i tyre, siē janė „priftėrinjtė“ e lartė, tė mirėinformuarit (angl. Initiate) kanė kodeks jashtėzakonisht tė ashpėr: pėrcjellja e informatave tutje, drejt njerėzve tė painformuar apo laikė iu kushton me jetė. Nė kėtė mėnyrė kemi tė bėjmė me njė dry, ēelėsin e tė cilit e mbajnė vetėmse ata qė iu takon.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 19:56   #21
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Nuk jan edhe gjera shum te reja keto gjera per mua!

Nuk deshta as te te fyej e as te interesohem se me cfar pune mirresh, vetem shpreha pershtypjen time pasiqe nuk ke shkru ende nje shkrim mbi keto tema e qe nuk e kam lexu. Ajo qe me beri te shkruaj si shkrova ishte:
Amani, larg qofte,

por s'e kam marre as 1% shkrimin tend si negativ.

Ate qe e thash, e thash sa per informim (te shkurte).

*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 22:42   #22
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Illuminati

Masonet s'jan me sekret..
Qellimet e tyre sot jan te ditura, dhe s'jan sekret me per aske !
Rendi i ri boteror nese nuk eshte veper e Dexhallit e kujt atėher ?!

Le ta pergadisin argatet e tij terrenin para se ti shfaqej botes, sepse nje gje eshte e sigurt : Qellimi i luftės sė tij do te jet devijimi dhe shkatėrrimi i Islamit !

Kjo eshte era e re ne te cilen kemi hyr qe nga 11 shtatori, dhe ky eshte vetem fillimi.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 22:53   #23
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

Av av av Illuminati = me "te perndriturit" lol lol lol...
keta mund ta quajne veten edhe "te pastertit" po ne realitet jane flliqesira qe i sherbejne vetem shejtanit dhe keta skane te bejne me hyjnoren/shpirtroren/jo materialen...
Thjeshte Argat te Dexhallit bile per kete deklarohen edhe vet dhe identifikohen me shenjen e dexhallit.
Ja paska nis dikush ksajde prap me certana e me potpuri feshe .
Crazy nuk e di se ku e ki marr kete material vetem mund te them se fund e krye e pike per presje se lun as topi i allamonit. Shume e sakte !
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 23:12   #24
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
[1]Masonet s'jan me sekret..
Qellimet e tyre sot jan te ditura, dhe s'jan sekret me per aske !
Rendi i ri boteror nese nuk eshte veper e Dexhallit e kujt atėher ?!

Le ta pergadisin argatet e tij terrenin para se ti shfaqej botes, sepse nje gje eshte e sigurt : [2]Qellimi i luftės sė tij do te jet devijimi dhe shkatėrrimi i Islamit !

Kjo eshte era e re ne te cilen kemi hyr qe nga 11 shtatori, dhe ky eshte vetem fillimi.

[1]Kurrfare deshmi per sekretet e tyre nuk jane keto.
[2] Islami, a pak i devijuar po te duket, a?
Edhepse jo deri ne ate mase sa, ta zeme, krishterimi e judaizmi, por, megjithate.

Ja nje shembull:
Ajeti me i keqinterpretuar e qe shte blasfemia me e madhe:
[3:85] Kushdo qė pranon tjetėr pos Nėnshtrimit si fe tė tij, nuk do i pranohet, dhe nė Pėrjetėsi, do tė jetė me dėshtakėt.
(krahasoje me atė qe e ke ne rekllame [avatar] edhe e sheh dallimin e keqinterpretimit)
Kurse, sa i perket Islamit burimor, ai nuk do te devijohet kurre.

etj. etj.


***

__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-10, 23:55   #25
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Illuminati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postimin

[1]Kurrfare deshmi per sekretet e tyre nuk jane keto.
[2] Islami, a pak i devijuar po te duket, a?
Edhepse jo deri ne ate mase sa, ta zeme, krishterimi e judaizmi, por, megjithate.

Ja nje shembull:
Ajeti me i keqinterpretuar e qe shte blasfemia me e madhe:
[3:85] Kushdo qė pranon tjetėr pos Nėnshtrimit si fe tė tij, nuk do i pranohet, dhe nė Pėrjetėsi, do tė jetė me dėshtakėt.
(krahasoje me atė qe e ke ne rekllame [avatar] edhe e sheh dallimin e keqinterpretimit)
Kurse, sa i perket Islamit burimor, ai nuk do te devijohet kurre.

etj. etj.


***

Egzistojn shume hadithe qe i ēvesh masonet nga sekretet duke treguar fytyren e tyre te vertet, ate te Dexhallit. E sidomos nje hadith qe flet per simbolin e tyre e qe me siguri e din. E pas kesaj ēfar dyshimi mund te kemi ?

Shumica e atyre qe bejn ligje kundėr Islamit ne Francė e Zvicėrr, jan mason. Bile mund te sjelli edhe deshmin e njerit nga tyre ku shprehet kjart qe Islami eshte problem per realizimin e rendit te ri, eshte nje barrier qe duhet shkatėrruar njesoi si krishterizmin duke sjell fejen e romakve ; materializmin, nese duan te shkojn me larg !

Sa i perket ajetit qe postove e qe kam ne avatar, un mendoj qe eshte njeri nder ajetet qe konfirmon fejėn e Zotit 1.
Ti e ke perkthyer "nenshtrim" po te nenshtruar jan edhe te krishteret, hebrenjt, budistat e hinduistat,.. por jo ndaj Zotit 1. Kurse ne gjuhen arabe dhe ne gjuhet e tjera eshte perkthyer << …pos Islamit …>>.

Tani ēfar quan ti Islamin burimor ? Kte nuk po e kuptoj.
A ka devijuar islami ? Po ka devijuar, por jo teresisht. Nese bazohem ne hadithe, vetem nje grup do te jet i shpetuar nga te gjithe ata qe thirren ne Islam. E keta jan ata te Ehli Sunnetit, pra pasuesit e Sunetit dhe te Kuranit.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-10, 00:25   #26
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

[QUOTE=Makresh;1987605]
Citim:
Egzistojn shume hadithe qe i ēvesh masonet nga sekretet duke treguar fytyren e tyre te vertet, ate te Dexhallit. E sidomos nje hadith qe flet per simbolin e tyre e qe me siguri e din. E pas kesaj ēfar dyshimi mund te kemi ?
Nese nuk e meson me pervoje dallimin ndermjet te keqes e te mires, badihava e ka sejcili qe lexon neper internet perralla per iluminatet.
Une shpeshhere qeshem vetmevete se si, disa muslimane (nje numer goxha i madh) flasin kunder Dexhallit kurse, faktikisht e kryejne punen e tij (ta pavetedijshem per kete, natyrisht)


Citim:
Shumica e atyre qe bejn ligje kundėr Islamit ne Francė e Zvicėrr, jan mason. Bile mund te sjelli edhe deshmin e njerit nga tyre ku shprehet kjart qe Islami eshte problem per realizimin e rendit te ri, eshte nje barrier qe duhet shkatėrruar njesoi si krishterizmin duke sjell fejen e romakve ; materializmin, nese duan te shkojn me larg !
Shumica qe bejne ligje kunderislame e kunderhyjnore ne Zvicerr, sikurse edhe ne Parlamentin Europian [Bruksel] e gjetke...
...jane kryesisht parti te djathta. (Cka eshte parti e djathte dhe e majte mund t'i gjesh ne shkrimin e pare kur jane paraqitur temat, per te cilat kam shkruar me heret).
Djathtizmi, qofte ne politike, shkence, kulture apo edhe ne shkence eshte e keqja e dynjase SOT.
Dhe ja, pikerisht djathtistet jane ata qe nuk duan ndryshime. Ndryshim edhe nje lloj "Rendi i Ri" (ama jo sipas teorise iluminatike).
Pra, boten e sotme e mbajne pikerisht djathtistat, te cilet njekohesisht jane edhe dexhallista.
Dhe kjo ben qe te bie ne uje teoria konspirative mbi iluminatet, e cila eshte paraqitur ketu.


S
Citim:
a i perket ajetit qe postove e qe kam ne avatar, un mendoj qe eshte njeri nder ajetet qe konfirmon fejėn e Zotit 1.
Ti e ke perkthyer "nenshtrim" po te nenshtruar jan edhe te krishteret, hebrenjt, budistat e hinduistat,.. por jo ndaj Zotit 1. Kurse ne gjuhen arabe dhe ne gjuhet e tjera eshte perkthyer << …pos Islamit …>>.
Pos atyre njerezve qe i perkasin fese Islame, te gjithe te tjeret jane kafshe, apo cka?
Mendo me mire, edhe nje here, cfare ke thene? Hė!


Citim:
Tani ēfar quan ti Islamin burimor ? Kte nuk po e kuptoj.
A ka devijuar islami ? Po ka devijuar, por jo teresisht. Nese bazohem ne hadithe, vetem nje grup do te jet i shpetuar nga te gjithe ata qe thirren ne Islam. E keta jan ata te Ehli Sunnetit, pra pasuesit e Sunetit dhe te Kuranit.

Islami burimor eshte Islami origjinal.
Ne njefare menyre, ke shtruar pyetjen (ne fillim) dhe je pergjigjur vet (me pastaj). Kurse, kjo krejt ne fund, eshte "marumje e qejfit" vetvetes. Te gjitha "sektet" e thone te njejten gje: Ne shpetojme, tjeret shkaterrohen.
Eshte dashur te lexosh dicka edhe nga te tjeret, per te kuptuar se te gjithe e kane gabim!!!


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-10, 00:36   #27
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

Sa i perket ajetit qe postove e qe kam ne avatar, un mendoj qe eshte njeri nder ajetet qe konfirmon fejėn e Zotit 1.
Ti e ke perkthyer "nenshtrim" po te nenshtruar jan edhe te krishteret, hebrenjt, budistat e hinduistat,.. por jo ndaj Zotit 1. Kurse ne gjuhen arabe dhe ne gjuhet e tjera eshte perkthyer << …pos Islamit …>>.

----------------------------
O Makresh shoqi mos gabo me lyp pahiri linkun se nga furnizohen keta me 'ajete' se t qohet lemza tu kesh tan naten ose tu qajte qe besa. Behet fjale per nje perkthim tragjikomik te njifar Alban zezes ku ne te gjithe Kur'anin per ilaē asnjehere nuk permendet fjala Allah edhe me bo me studiju mire te dalin 2 ajete mongi (te sures et tewbe) se qashtu i kane pas vyfte tyneherit profetit te rejshem nifar rashid khalifa (qasi far gabeli i egjiptit) per me "zbulu kodin matematik" te Kur'anit.
Hin lexo qaty makresh me pa qysh knokiraten hadithet qysh bohehet sallata me 3 fete duke u thirrur ne islam/nenshtrim "burimor".
Veq prap se prap ma perpara ta kisha sugjeru cartoon netoworkin.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-10, 00:48   #28
Crazy
 
Avatari i Crazy
 
Anėtarėsuar: 03-12-10
Postime: 70
Crazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithėCrazy i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Illuminati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Av av av Illuminati = me "te perndriturit" lol lol lol...
keta mund ta quajne veten edhe "te pastertit" po ne realitet jane flliqesira qe i sherbejne vetem shejtanit dhe keta skane te bejne me hyjnoren/shpirtroren/jo materialen...
Thjeshte Argat te Dexhallit bile per kete deklarohen edhe vet dhe identifikohen me shenjen e dexhallit.
Ja paska nis dikush ksajde prap me certana e me potpuri feshe .
Crazy nuk e di se ku e ki marr kete material vetem mund te them se fund e krye e pike per presje se lun as topi i allamonit. Shume e sakte !

dul 1njeri qe man fund din diqka rreth ksaj organizate sdi as vet sa jon te sakata kto info amo veq e kom bo me debatu kit tem tu menu qe pernime kan njohuri njerzt rreth ksaj organizate edhe e bojm 1tebat te mirfillt po kta ja nisen si thmia 22vjet i kom edhe ma i pjekt se kta po tregona qe i kan 30e kumedit sa. :S
respekt .
Crazy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-10, 01:16   #29
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati

Ka rrethė 7 vite qe kam filluar tė lexoj shkrime tė kėtij lloji qė e ka sjellur „crazy“ nė kėtė temė. Nė fillim kam menduar se janė interesante, mirėpo duke lexuar dhe njohur idetė e atyre qė i lansojn nė treg kėto shkrime (sot nė internet „for free“), atėherė jam bindur se nuk meritojn as tė lexohen, e as komentohen.

Une jam i sigurt se ka grupe raciste, grupe tė interesit, grupe tė organizuara tė krimit qoftė nėpėr grupime politike e shtetėrore, qoftė nėpėr bashkėsi fetare, mirėpo pėrgjithsimi i gjerave nė kėtė mėnyrė ėshtė shumė i pasakt. Mė sė lehti pėr ta kuptuar ėshtė nėse tėrhiqni njė paralele; kush e ka botuar (shkruar), kush e ka pėrkthyer nė shqip, dhe kush janė ata qė e mbrojn njė teori tė till, atėhere vini te pėrfundimi shumė lehtė.
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-10, 05:09   #30
diabllo
 
Anėtarėsuar: 07-12-10
Postime: 2
diabllo i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Illuminati

illuminati-fremason-nwo ,, eshte e vertete ... kqyre ne youtube ose ne history channel


diabllo Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.