Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-05-11, 14:25   #31
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Nepermjet kesaj menyre Weishaupt beri te mundur qe brenda nje dhjete-vjecari te selektonte dhe te zgjidhte me kujdes ne Urdherin e tij mendjet me djallezore dhe te mencura te Europes se asaj kohe. Qellimi i vertete i Urdherit ishte sundimi i botes. Per te realizuar kete qellim ishte e nevojshme per Urdherin qe te shkaterroheshin te gjitha fete si dhe pronat private duke u perpjekur ti mbushej mendja popullsise qe prona private, feja dhe qeverite ishin pengesat e vertete te lumturise njerezore.
Kjo eshte me saktesi ajo qe kane bere Komunistet qe nga viti 1848!

Ju lutem kini parasysh qe Robinsoni e thote qarte qe Urdheri i Illuminatit ishte i ndryshem dhe i ndare nga Freemasoneria. Freemasoneria ka ekzistuar shume kohe me pare se te dilte ne skene Weishaupt. Por duke qene se Illuminati perdoren ‘pjese’ te Freemasonerise si nje mbulese, Robinsoni e quan te arsyeshme te shpjegoje si dhe pse u nderthuren keto gjera me njera tjetren.

Cfare vlere ka puna e Robinsonit sot? Ne rradhe te pare hedh drite mbi nje periudhe te rendesishme te historise e cila eshte shtrembruar masivisht nga historianet dhe novelistet. Na tregon me qartesi origjinen e kesaj konspiracie e cila tani qe po flas ka ne doren e saj gjithe boten. Na meson sesa pak ka ndryshuar konspiracia ne metodat dhe ideologjine e saj si dhe me sa sukses ka hipnotizuar masat dhe ka mbuluar gjurmet e saj. Por gjeja me e rendesishme eshte zbulimi qe kjo konspiraci u konceptua, organizua dhe aktivizua nga profesioniste dhe intelektuale, shume prej tyre mendjendritur dhe brillante te cilet vendosen te vinin mendjet e tyre ne sherbim te djallit. Nje konspiraci e konceptuar jo nga Masonet si Masone por nga njerez djallezore te cilet perdoren Freemasonerine si nje mjet per qellimin e tyre.

Eshte e qarte qe kjo konspiraci duke ju apeluar botekuptimit te intelektualeve gjysem te formuar, do terhiqte mesues, shkrimtare, filozofe, botues dhe klerike. Homologet e tyre te cilet drejtojne Ameriken sot kane te njejten arrogance, mendjemadhesi qe mesa duket karakterizon njerezit shume te mencur ne cdo epoke, ne cdo civilizim. Ajo qe ofroi Illuminati eshte nje induktim akoma me shume atraktiv dhe qe ka nje largepamesi akoma dhe me te madhe; ofroi nje sukses imediat dhe te sigurt. Nepermjet lidhjeve dhe intrigave konspiracia ishte ne gjendje te vendoste anetaret e saj te zgjedhur ne pozicione kyce te pushtetit ku ata mund te gezonin cdo perfitim dhe si rrjedhoje duke i sherbyer Urdherit te tyre akoma me mire dhe duke e avancuar ate. Sic shpjegon dhe Weishaupt, ne momentin qe kandidati ka arritur shkallen e larte ekzaltuese *Illuminatus Minor* superioret e tij do e asistojne qe te veje ne jete talentet e tija dhe do e vendosin ate ne situata shume te favorshme sipas interesit te tyre dhe duke i siguruar ne te njejten kohe nje sukses te padiskutueshem.

Dikush mund te mendoje per profesoret, folozofet dhe shkenctaret si njerez qe rrine ne kullat e tyre te fildishta dhe komplet te pademshem per boten. Historia ka provuar te kunderten. Shkenctaret aktiviste dhe profesoret si Karl Marks dhe Weishaupt kane patur nje influence te thelle ne latimin e nje bote irracionale ne te cilen ne jetojme. Qe nga Woodrow Wilson –edhe ky nje profesor—deri tek Lyndon Johnson ne nuk gje tjeter vecse presidente te rrethuar nga profesore dhe shkenctare te cilet duket se ja detyrojne aleancen e tyre vetem nje ideje, asaj te nje Qeverie Boterore. Gje e cila te sjell ne mendje planin e Weishaupt per te rrethuar autoritetet sunduese me anetare te Urdherit te tij.

Ai shkruan: “Keto forca jane despotike kur nuk i nenshtrohen principeve te Urdherit dhe si rrjedhoje eshte detyra jone qe te rrethojme ata me anetaret tane dhe ne kete menyre profani mund te kete akses ne keto nivele. Pra keshtu ne arrijme te promovojme ne menyre te fuqishme interesat e tij. Nese cdo peson eshte me i disponueshem qe te degjoje Princat ne vend te Urdherit atehere ai nuk eshte i pershtatshem per te avancuar ne hierarki. Ne duhet te bejme perpjekjet tona me te medha qe te sigurojme perparimin e Illuminatit ne cdo zyre te rendesishme civile.”

A i mbijetoi Illuminati ekspozimit qe ju be nga autoritetet Bavareze ne vitin 1783? Robinsoni eshte i bindur qe po dhe se Urdheri vazhdon te jete po aq i rrezikshem dhe i fuqishem sa ishte kur u publikua libri i tij ne vitin 1789. Midis atij viti dhe lindjes se Levizjes Komuniste ne vitin 1848 ka nje boshllik te konsiderueshem per te cilen me aq sa dime, historianet skane bere asnje perpjekje per ta mbushur me informacion. Sidoqofte natyra e vete Urdherit te shtyn te mendosh se eshte mjaft i afte qe ti mbijetoje edhe eskpozimit me verbues. Nje ekspozim i tille sdo i bente gje aspak zemres se forte te Urdherit te cilet e dinin mire se cfare ndodhte.

Ne fushen e ideologjise linja nga Urdheri i Illuminatit tek Manifesti Komunist eshte e drejte dhe e panderprere ndonese e modifikuar qe ti pershtatej kushteve te Revolucionit Industrial. Weishaupt, eshte me interes qe te theksohet, jetoi deri ne vitin 1822 dhe Enciklopedia Kristiane ne thote se ne fund te jetes ai u pendua dhe ju rikthye Kishes. Ishte apo jo i sinqerte ne kete nuk do e mesojme dot kurre.

Do ishte viti 1826 kur ndjenjat anti-Illuminati do te ngrinin krye perseri si rezultat i zhdukjes te William Morgan, freemasonit amerikan i cili kishte shkruar nje liber ku zbulonte sekretet e Masoneve te titulluar “Illustrime te Freemasonerise”. Sic e kam thene me lart ai ishte rrembyer dhe mesa duket mbytur ne Liqenin e Ontarios.

Qellimi i ketij materiali nuk eshte qe te hapi plage te vjetra ose te krijoje paqartesi dhe mosbesim ndaj Freemasonerise ne rradhet e te ciles sot aderojne plot njerez pozitive, antikomuniste dhe patriote. Qellimi eshte qe te illustroje dhe tregoje sesi nje konspiraci intelektualesh te cilet perdoren Freemasonerine, u themelua dhe u rrit ne proporcionet e frikshme aktuale. Prej kohesh konspiratoret e kane zhvleftesuar Freemasonerine si mjetin e tyre. Nese konspiratore kaq djallezore mund te perdorin nje grup si Masonet atehere ne duhet te hapim mendjen tone dhe te konsiderojme mundesite e pafundme qe ata kane ne dispozicion ne shoqerine tone aktuale. Vendndodhja e tyre sot duket se eshte neper Universitete, fondacione qe nuk taksohen nga shteti, sisteme komunikimi te mas medias, zyra qeveritare si Departamenti i Shtetit dhe nje mori organizatash private si Keshilli i Mardhenieve me Jashte. Nese publikimi i ketij materiali do sherbeje per te bere njerezit te kuptojne qe konspiraci te tilla kane ekzistuar dhe vazhdojne te ekzistojne dhe si rrjedhoje duhen shkulur nga rrenjet, atehere ky material e ka kryer detyren e tij. Te gjithe njerezit me deshire te mire qe jane te paepur per te ruajtur vlerat e lirise, do e shikojne rendesine e materialeve si ai i Robinsonit dhe duhet te reagojne qe te mos humbasin vlerat njerezore dhe njerezimi te clirohet njehere e mire nga kthetra te tilla qe po i zene frymen prej shekujsh...


William Cooper e perfshiu kete material ne librin e tij Behold a Pale Horse i botuar ne vitin 2000. Ne nentor te vitit 2001 ai u vra ne menyre barbare perpara shtepise se tij. Disa muaj me mbrapa ne nje hark kohor shume te shkurter, e gjithe familja e tij, gruaja, femijet dhe te afermit, vdiqen ne rrethana misterioze. Sot e kesaj dite kur permendet emri i Bill Cooper ne ambjentet e teoricienve konspirative, ufologeve dhe shkenctareve te ndryshem, ai rrethohet me nje rrespekt absolut.
Ne vitin 1991 William Cooper eshte konsideruar nga administrata e presidentit te atehershem George Bush dhe nga vete presidenti, si njeriu me i rrezikshem i Amerikes.
Merret me mend arsyeja pse...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-05-11, 14:30   #32
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Tani per te dhene nje ide me te qarte te vazhdimesise se Illuminatit si dhe disa nga pikat e tjera qe jane kontestuar ne lidhje me Skull & Bones une po bej nje devijim fare te vogel dhe po paraqes nje material per zgjerimin e aktivitetit te Illuminatit dhe krijimin e shoqerive leva mbeshtetese te tyre. Materiali mund te zgjatet disi por eshte e nevojshme per te treguar me detaje menyren sesi Illuminati u shtri ne Amerike dhe faktuar vazhdmesine e tij ne ditet e sotme.

Illuminati infiltrojne Pi Beta Kappa

Vellazeria e njohur si Pi Beta Kappa u organizua ne vitin 1776 nga studentet e Kolegjit William and Mary ne Williamsburg, Virginia (i dyti per nga vjetersia ne gjithe Ameriken, i themeluar ne vitin 1694) si nje klub sekret debatimi. Me vone u infiltrua dhe u perdor per te prezantuar parimet e Illuminatit ne Amerike. Emri i tyre e kishte prejardhjen nga fjalekalimi Grek dhe motoja, "Filozofia Biou Kuberuetes" qe do te thote "Filozofia Eshte Udhrrefyesi i Jetes". I hapur vetem per studentet e universitetit, qellimi i kesaj vellazerie ishte te debatonin dhe te benin filozofi dhe jo per fene, parimet udherrefyese te veprimeve njerezore. Ata kishin sinjale dhe dhenie te duarve ne menyre sekrete deri ne vitin 1831 dhe me pas vellazeria u riorganizua dhe ndryshoi
nga nje organizate sociale ne nje shoqeri te nderuar per klasat e larta te shkenctareve.

Gjate viteve 1700 ndersa kishte marre pamjen e plote te nje vellazerie, njeri nga anetaret e tij, Elisha Parmele mori nje grant per te stabilizuar nje degezim ne Yale ne vitin 1780 (Profesori i Historise ne Yale, Gaddis Smith ka thene: "Yale ka influencuar Agjensine Qendrore te Inteligjences (CIA) me shume se cdo universitet tjeter duke i thene CIA-s atmosferen e nje takimi shokesh klase.) dhe ne Harvard ne vitin 1781. Me pas ata u zmadhuan me degezime te tjera ne 270 kampuse universitare me me shume se 500 mije anetare.
Midis anetaresise se tyre kane qene:Tom Brokaw (komentator i NBC), Glenn Close (aktore), rregjisori i njohur Francis Ford Coppola, Henry Kissinger, Sekretari i Shtetit ne vitin 1973-1977 dhe asisteni i Presidentit per Punet e Sigurise se Brendeshme nga viti 1969-1975, aktori/kengetari Kriss Kristofferson, keshilltari i Presidentit Dean Rusk, Howard K. Smith (komentator i ABC), Caspar Weinberger Sekretari per Mbrojtjen i USA ne vitin 1981-1987, John D. Rockefeller Jr, Nelson Rockefeller, Presidenti George H. W. Bush,
Presidenti Jimmy Carter, Presidenti Bill Clinton, Presidenti Franklin Roosevelt, Presidenti Woodrow Wilson, Governatori Jeb Bush (nga Florida), Senatori Joseph Lieberman (nga Connecticut), Byron White (Gjykata Supreme e Drejtesise) dhe Elihu Root (Sekretar i Shtetin ne vitin 1905-1909).

Natyrisht ketu gjerat mbeten ne siperfaqe dhe ajo qe behet eshte nje deduksion i thjeshte. Virtualisht ska indikim qe Pi Beta Kappa ka manipuluar me arritjet akademike te mijera anetareve te saj ose ti kete dhene drejtimin qe do bente nje organizate djallezore. Por sidoqofte eshte shume i dyshimte fillimi i saj dhe sidomos fakti qe shume njerez ne pocizione te fuqishme kane ardhur nga kjo organizate. Dhe pika me kulminante eshte ajo kur shikon kryqezimin e ketyre pozicioneve ne organizata si Bilderbergers, Keshilli i Marrdhenieve me
Jashte dhe Komisioni Trilateral. Ne kete pike deduktimi llogjik te con tek ajo qe Phi Beta Kappa eshte nje toke pjellore dhe shtrat gjenetik per ata njerez te cilet jane te favorizuar ne agjendat internacionale te cilat te gjitha sebashku te cojne ne nje vend, Nje Qeveri Boterore.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 14:31   #33
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Skull And Bones (ose Kafka me Kockat)
Kjo organizate sic dihet eshte themeluar ne vitin 1832 ne Universitetin Yale nga Gjenerali William Huntington Russell (i cili me pas sherbeu ne legjislaturen e Shtetit te Connecticut 1846-47) dhe Alphonso Taft (Sekretari amerikan per Luften ne vitin 1876, Ligjvenesi i Pergjithshem 1886-87, Ministri Amerikan ne Austri 1882-84, ambasadori i USA ne Rusi 1884-85 dhe babai i ish presidentit William Howard Taft); dhe u inkorporua ne vitin 1856 nga Russel dhe Daniel Colt Gilman nen emrin "The Russell Trust Association."
Russell ate vit kishte vizituar Gjermanine ne te njejtin vit ku dhe u ekspozua ndaj Illuminatit dhe u be njeri nga te Nisurit e tij. Ai donte te stabilizonte nje grup ne Amerike ku femijet e tyre te mund te beheshin anetare te Urdherit sekret dhe te perfitonin favore te ndryshme.
Ky urdher u be nje nga lozhat e zeza te Freemasonerise. Ne vitin 1873 disa nga studentet e yale hyne me force ne qendren e tyre, nje ndertese pa dritare e quajtur "Varri" e cila ndodhej ne krahun tjeter te kampusit
universitar dhe zbuluan simbolin e tyre - kafken me kocat, sebashku me disa kafka dhe kocka te verteta. Ata shkruan ne gazeten e Yale, The Iconoclas: "Vit mbas viti djalli vdekjeprures Skull and Bones eshte duke u rritur dhe forcuar."

Russell Trust u financua me 54 milion $ ne grante per ish-studentet dhe jane keta ish-studente qe kontrollojne grupin. Antony C. Sutton nje ish profesor i Ekonomise ne Universitetin e Stanford shkroi nje liber me kater vellime mbi kete grup dhe zbuloi emrat e 30 familjeve amerikane me shume influence te cilat kane kontribuar ne rangjet e organizates (disa prej te cilave mund tu gjenden rekordet deri ne vitet 1600, kohe kur erdhen nga Anglia), perfshi ketu Whitney, Lord, Phelps, Wadsworth, Allen, Bundy, Adams, Harriman, Rockefeller, Payne, Davidson dhe Pratt. Cdo vit 15 te rinj zgjidhen per tu bere pjestare dhe quhen "Kalores". Gjate diplomimit ata quhen "Patriarket e Urdherit".

Qe nga koha e themelimit, mbi 2500 te laureuar te Yale kane qene te Nisur. Pjestaret e tij kane asimiluar vetvehten ne cdo hapesire biznesi dhe ambjenti qeveritar. Anetaret perfshijne: W. Averell Harriman (guvernator i New York dhe keshilltar i disa presidenteve demokrate), William P. Bundy (redaktor i gazetes se Keshillit per Mardheniet me Jashte), J Hugh Liedtke (bashke themeluesi i Pennzoil Oil Corp.), John Kerry (senator i US nga Massachusetts dhe ish kandidati per president i Amerikes), David Boren (senatori i US nga
Oklahoma), William Sloane Coffin (President i SANE/FREEZE, Phi Beta Kappa), William F. Buckley (Komentator konservativ, redaktor i National Review magazine), Gifford Pinchot (babi i levizjes per ambjentin), Potter Stewart (Supreme Court Justice), William H. Taft (presidenti i 27-te), Archibald MacLeish (theneluesi i UNESCO), Harold Stanley (bankier dhe investitor, themelues i Morgan Stanley), Dean Witter, Jr. (bankier dhe investitor), Henry Luce (kreu i Time/Life magazines), Henry P. Davison (partner i Morgan Guaranty Trust), Alfred Cowles (i Cowles Communications), Richard Ely
Danielson (i Atlantic Monthly magazine), Winston Lord (kryetar i CFR, Ambasador ne Kine dhe asistent Sekretar i Shtetit ne administraten e Clinton), Russell Wheeler Davenport (i Fortune magazine), McGeorge Bundy (keshilltar i sigurise kombetare per Presidentin John Kennedy), John Sherman Cooper (U.S. Senator nga Kentucky), John H. Chafee (U.S. Senator nga Rhode Island), Henry Stimson (Sekretari i Shtetit per Presidentin Herbert Hoover), Robert A. Lovett (Sekretari i Mbrojtjes per Presidentin Harry Truman), George H.W. Bush. (41st President, Bilderberger, CFR dhe anetar i Komisionit Trilateral deri ne vitin 1980) dhe George W. Bush (Presidenti i 43-te).
Te mbiquajtur "Bonesmen" kjo elite tashe e stabilizuar eshte bere anetare e Komisionit Trilateral dhe Keshillit per Marrdheniet me Jashte si dhe ka arritur pozicione shume te larta ne Administrata te Presidenteve te ndryshem, Kongres dhe qeveri ne nivele te ndryshme. Nga keto pozicione ata mund te ushtrojne influencen e tyre per te punuar drejt qellimit te vetem qe eshte qeveria e vetme boterore.
Te dyja, Phi Beta Kappa dhe Skull and Bones jane treguese te menyres sesi funksionon Illuminati. Ata e dine mire se nese mund te kontrollojne dhe ngerthejne mendjet e te rinjve, atehere ata do kene dore komplet te lire per te realizuar qellimet e tyre. Historia e hershme e Illuminatit nuk ishte as me shume dhe as me pak se mbjellja e nje fare. Ja pse u be nje perpjekje e madhe nga ana e tyre per te infiltruar institutet e edukimit me doktrinen e tyre. Sa me shume klasa diplomohen ne sistemet e ndryshme shkollore neper bote aq me shume njerez behen pre e planeve te tyre. Me kalimin e kohes Illuminati bindeshin gjithmone e me shume se nje dite do kishin njerezit e duhur, ne pozicionet e duhura per te perfunduar me sukses qellimet e tyre sekrete.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 14:32   #34
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Ne vitin 1918 nje Leter nga Arkiva e Yale verteton faktin qe mbeturina te eshtrave te Geronimo jane ne shtabin e pergjithshem te S&B.

Letra qe eshte postuar kohet e fundit ne webin e Yale Alumni Magazine deklaron se Bonesmen te inkuadruar ne forcat ushtarake qe ishin te pozicionuara ne Fort Sill, Oklahoma ne vitin 1918 (ku midis te cileve ishte dhe Prescott Bush - gjyshi i presidentit te sotem George Bush, germuan varrin e Luftetarit te Famshem Apache dhe kapos se indianeve Geronimo duke rrembyer kafken dhe femurin e tij si dhe disa eshtra te kalit per ti cuar ne bazen e tyre te S&B ne Universitetin e Yale. Studiuesi Marc Wortman zbuloi letren ne arkivat e Universitetit te Yale.

Indianet Apache prej kohesh jane perpjekur qe te marrin mbrapsht pjeset e eshtrave te heroit te tyre por pa rezultat. Njeri prej tyre, Ned Anderson qe eshte ish kryetari i Apache ne San Carlos, Arizona eshte nga indianet qe ka bere perjekjet me masive per rekuperimin e tyre. Ne vitin 1983 disa lidera Apache u mblodhen sebashku per te diskutuar idene e rikthimit te eshtrave te Geronimos dhe varrosjen e tyre me nder ne Arizona. Nga burimet e informacionit qe ata kishin, varri ishte dhunuar nga Prescott Bush dhe eshtrat ishin cuar ne New Haven, Connecticut ne nje vend te njohur si Varri, shtepia e Shoqerise Kafka dhe Kockat.
Pak kohe me pas nga ky takim nje ish Bonsmen i pakenaqur nga Shoqeria dergon nje leter duke dhene detaje te metejshme dhe jo vetem konfirmuar historine por edhe shpjeguar menyren sesi mbaheshin kockat dhe sesi paraqitej ne nje stende e futur ne nje ene xhami per pjestaret e ceremonive. Informatori misterioz dergoi dhe disa foto te kafkes dhe kockave dhe nje kopje te librit te llogarive te Shoqerise ku ishte dokumentuar akti i vitit 1918.

Mbas marrjes se ketij informacioni vete Anderson shkon ne New Haven per te konfirmuar informacionin dhe mbasi bindet per vertetesine e tij denoncon faktin ne zyrat e FBI-se. Avokati i Anderson i kerkoi ketij te fundit qe te dorezonte tek FBI cdo prove dhe evidence qe kishte ne menyre qe keta te fillonin veprimet ligjore por Anderson i bindur per faktin qe provat e tij mund te zhdukeshin shume kollaj e refuzoi.

Ne vitin 1986 ai u takua ne Manhatan me Jonathan Bush, vellain e George Bush i cili u perpoq te fitonte kohe ne menyre qe Shoqeria te mund te fshihte gjurmet e kafkes. Avokati Endicott P. Davison qe perfaqesonte interesat e Skull & Bones mohoi faktin qe Shoqeria kishte kafken dhe e quajti nje mashtrim. Ndersa Anderson perpjekjet per fshehjen e te vertetes i quajti sakrilegj dhe nje fatkeqesi kombetare.

"Kudo qe kam shkuar per ndihme kam hasur pengesa. Kam kontaktuar Kongresmenin e Arizona, Morris "Mo" Udall perpara se te vdiste dhe Senatorin John McCain dhe ata nuk ishin ne gjendje te me ndihmonin. Dua vetem te jem perpara trupit gjykues dhe Kongresit ne menyre qe te kem mundesi te paraqes kete ceshtje dhe evidencat qe kam," thoshte Anderson.

Ne nje interviste telefonike te bere me Anderson ai jep detaje te metejshme per takimin e zhvilluar me Jonathan Bush dhe permend faktin qe ky i fundit i paraqiti kafken qe perdornin per rituale dhe qe i perkiste nje femije 10-vjecare. Po kjo kafe nuk perputhej aspak me ate qe ishte ne foto dhe nuk kishte aspak gjurmet e acidit karbolik te perdorur nga Prescott Bush dhe shoket e tij per te pastruar kafken nga floket dhe pjeset e tjera te mbetura.

Materiali i Anderson eshte paraqitur ne gazeten e indianeve Apache "Lakota Journal"

Tim Giago (Nanwica Kciji)

(c) 2000 The Lakota Nation Journal

vol.1 Issue 30 August 28-Sept.3rd, 2000

vazhdon...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 14:46   #35
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Kongresi i Vienes

Ne vitin 1802 Europa ishte e perbere nga disa qindra shtete te cilat ishin te dominuara nga Anglia, Austria, Rusia, Prusia dhe Franca. Kjo e fundit ishte vendi me i fuqishem ne ate kohe. Ne vitin 1804 Napoleon Bonoparti mori kontrollin e Frances dhe fuqia e tij ushtarake virtualisht kontrollonte gjithe Europen. Edhe ne ditet e sotme Franca ka me shume toke se cdo vend tjeter ne Europen Perendimore. Ne vitin 1812 Napoleoni ben levizjen e tij kunder Rusise, Anglise ndersa Spanja dhe Portugalia nderkohe ishin ne lufte me Francen. Atyre me pas ju bashkangjit Suedia, Austria dhe ne vitin 1813 Prusia ju bashkua koalicionit per ti dhene fund agresionit ne Europe per te siguruar nje te ardhme paqesore duke ristabilizuar dhe ekuilibruar forcat.

Ne vitin 1814 koalicioni mundi Francen dhe ne Mars te atij viti marshoi drejt Parisit. Kufijte e Frances ishin rikthyer ne zonat e meparshme qe i perkiste vitit 1792 ndersa Napoleoni u denua me internim ne ishullin e Elbes, pjese e bregdetit italian.

Mbas Luftrave Napoleonike, Illuminati mendoi se bota do ishte e lodhur me luftrat dhe do pranonte nje zgjidhje per paqen. Nepermjet Kongresit te Vienes (1814-1815) Rothschilds shpresonin te krijonin nje lloj Lidhje te Kombeve.
Nga shtatori 1814 deri ne qershor 1815 kater fuqite e koalicionit te aleateve, fitues te luftes ndaj Napoleonit u takuan ne nje Kongres ne Viene, sebashku me nje numer te madh te sundimtareve dhe zyrtareve qe perfaqesonin vende te vogla. Ky ishte takimi me i madh politik ne historine e Europes. Perfaqesuesi i Anglise ishte Lord Robert Stewart, Viskonti i dyte Castlereagh; France, me Ministrin e Jashtem Charles-Maurice Talleyrand de Perigord; Prusia, me Mbretin Friedrich Wilhelm III; dhe Austria me Perandorin Franz II.

Perfaqesues te tjere ishin: Frederick VI, Mbreti i Danimarkes; Maximilian Joseph, Mbreti i Bavarise; Friedrich I, Mbreti i Wurttemburg; Napoleoni II, Mbreti i Romes; Eugene de Beauharnais, Mekembesi i Mbretit ne Itali; Mbreti Friedrich August I i Saksonise, Konti Lowenhielm i Suedise; Kardinali Consalvi i
Shteteve Papnore; Duka i Madh Charles of Baden; Elector William i Hesse; Duka i Madh George i Hesse-Darmstadt; Kalr August, Duka i Wimarit; Mbreti i Bohemise; Mbreti i Hungarise dhe emisare nga Spanja, Portugalia, Danimarka, Hollanda dhe shtete te tjera Europiane.

Shqetesimi kryesor i Kongresit ishte rikthimi i tokave te pushtuara, krijimi i balances se fuqise, rikthimi i rendit perpara Napoleonit nepermjet Mbretit Luis XVIII, rikthimi i pushtetit familjeve qe sundonin ne vitin 1789 dhe rikthimi i Kishes Katolike Romake ne pushtetin e saj te meparshem. Diskutimet u perqendruan ne krijimin e nje Federate Europiane qe do stabilizonte nje grup mbreterishe te pavarura te cilat do ishin te lidhura me njera tjetren nepermjet nje trup te vetem qeverises drejtues dhe qe ndermjet te tjerave do siguronte nje mbrojtje ushtarake. Ne planet e tyre Zvicra u la te ishte nje vend neutral qe do sherbente si depozite per financat e tyre.

Ne Mars 1815 Napoleoni largohet nga Elba sepse pensioni i premtuar nga Mbreti Louis XVIII u nderpre dhe se ai besonte se Austria po pengonte shoqen e tij Maria Louise dhe djalin e tij, ish Mbretin e Romes (qe me pas u be Duka i Reichstadt ne Viene) qe te bashkoheshin me te. Plus ai ishte vene ne dijeni per pakenaqesine e madhe ne popull ndaj mbretit. Per keto arsye Napoleoni rikthehet dhe fillon te famshmen Lufta 100-ditore ku dhe u konsiderua menjehere si 'armik publik". Koalicioni ne Kongres la menjeane bizneset e tyre diplomatike dhe u bashkuan ne beteje.

Fill mbas humbjes se Napoleonit ne Waterloo, u kompletuan negociatat ne Kongresin e Vienes dhe marrveshja u firmos ne 9 Qershor 1815. Kete rradhe Napoleoni u internua ne ishullin e Shen Helenes, 1000 milje larg brigjeve afrikane ku vdiq ne vitin 1821.

Cari i Rusise nderkohe ne planet e nje Federate Europiane pa doren komplotuese te Illuminatit dhe nuk pranoi te vazhdonte koekzistencen. Ne 26 Shtator 1815 Marrveshja e Aleances se Shenjte u firmos nga Aleksandri i I
i Rusise, Francis II i Austrise dhe Frederick William III i Prusise ndersa aleatet po vazhdonin negociatat ne Konferencen e dyte te Paqes ne Paris. Marrveshja garantonte pavaresine e cdo monarku i cili do ndiqte parimet kristiane ne punet e Shtetit. Marrveshja i shnderroi ata ne nje Vellazeri te vertete te patundeshme.

Aleksandri deklaroi se kjo ide ishte huazuar nga nje bisede me Castlereagh. Castlereagh me pas thote se Aleanca ishte nje "cope misiticizmi sublim dhe i pakuptimte". Prusia dhe Austria deklaruan qe ju bashkangjiten per shkak te frikes se nje shpagimi te mundshem nga ana e Rusise. Ndonese Aleanca nuk kishte asnje influence ne ceshtje thelbesore ajo i indikoi vendeve te tjera qe ishin grupuar kunder tyre dhe ja arriti qe perkohesisht te shkaterronte levizjen gjithmone ne rritje liberale ne Europe.

Ministri i Jashtem i Austrise, Princi Klemens Furst von Metternich, njeriu me me influence nga pushtetaret europiane dhe nje agjent i Rothschild shprehet se qellimi per idene e tij mbi nje Federate Europiane ishte vetem qe te ruante rendin publik dhe se ai ishte i bindur qe Aleksandri ishte i cmendur.

Ne realitet, arsyeja per Kongresin e Vienes ishte qe Illuminati te krijonte nje Federate dhe ne kete menyre ata mund te merrnini kontrollin e plote politik mbi pjesen me te madhe te civilizuar te botes. Shume nga qeverite
Europiane ishin ne borxh tek Rothschilds dhe menduan se mund ta perdornin kete si nje mjet per te dale nga situata. Illuminati ne perpjekjen e tyre te pare arriten temerrsisht shume afer marrjes se kontrollit total te botes. Kreu i familjes, Nathan Rothschild priste diten kur familja e tij do merrte shpagim duke shkaterruar Carin dhe familjen e tij, gje qe e bene te mundur ne vitin 1917.

Ne vitin 1916 Rekordet Kongresionale te Senatit (faqja 6781) riprodhoi nje dokument te njohur si "Marrveshja Sekrete e Verones" qe ishte firmosur ne 22 Nentor 1822 nga Austria (Metternich), Franca (Chateaubriand), Prusia (Bernstet) dhe Rusia (Nesselrode); dhe ishte pjeserisht arsyeja per stabilizimin e Doktrines Monroe.
Qellimi i saj ishte te realizonte disa ndryshime ne marrveshjen e Aleances se Shenjte dhe ne Nenin e Pare thuhet: " Fuqite e medha te koncentruara, duke qene se jane te bindura se sistemi i qeverise perfaqesuese eshte i paperputhshem me principet e monarkise si nje aksiome e pavaresise se njerezve me te drejten e tyre hyjnore, angazhohet ne menyre solemne qe te perpiqet me cdo menyre per te ti dhene fund sistemit te qeverisjes perfaqesive, ne cdo vend qe mund te ekzistoje ne Europe dhe ta ndaloje qe te prezantohet ne vende qe nuk eshte ende i ditur." Pa asnje dyshim ky dokument paraqet qarte qellimet e bankiereve Nderkombetare ne planet e tyre per rritjen e kontrollit dhe dominimit mbi nje bote gjithmone ne zhvillim.

valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 14:48   #36
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Po te ndiqet kronologjia e ngjarjeve ajo qe vijon eshte shkeputja aparente e Masoneve nga Illuminati si rezultat i vrasjes se William Morgan gje qe une e kam pershkruar me siper ne lekturen e Bill Cooper. Qe mos perseriten gjerat ne teme une po e kapercej kete subjekt dhe po trajtoj perhapjen dhe organizimin e Illuminatit ne USA.Illuminati ne Shtetet e BashkuaraNe vitin 1829 Illuminati bene nje mbledhje sekrete ne New York qe permendet nga nje Illuministe Britanike e quajtur Frances ‘Fanny’ Wright nga Skocia dhe qe ishte bashkepuntore e socialistit Robert Dale Owen. Ajo kishte ardhur me pare ne Amerike ne vitin 1818 dhe me pas ne vitin 1824. Ne vitin 1828 ajo u be ko-redaktore e New Harmony Gazette me Owen. Ne vitin 1829 ata u shperngulen ne New York dhe e quajten gazeten e tyre Free Enquirer. Ne takim ndersa promovonte Ndihmen e Femrave te Illuminatit ajo foli per te drejta te barabarta, ateizem dhe dashuri te lire. Atyre qe ishin te pranishem ju tha se nje levizje nderkombetare subversive po krijohej perbrenda linjave te parimeve te Illuminatit dhe qe do perdorej per te fermentuar luftera te ardhshme. Ata me pas do quheshin me emrin ‘komuniste’. Kjo levizje do perdorej per te bere idene e nje qeverie boterore dicka me konkrete duke sjelle kaos ne bote nepermjet luftrave dhe revolucionit dhe ne kete menyre Illuminati mund te conin drejt realizimit stabilizimin e urdherit te tyre.

Ne vitin 1843 poeti Heinrich Heine zbulon ate qe dinte ne lidhje me kete grup te ri duke shkruar nje liber te titulluar Letece dhe qe permbante nje permbledhje te artikujve qe ai kishte shkruar per Augsburg Gazette nga viti 1840-1843. Ne nje pasazh te ketij libri thuhet: “Komunizmi eshte emri sekret i nje kundershtari te temerrshem nepermjet te cilit forca e proletariatit, me cdo gje qe permban ajo, ka nder mend ti kundervihet rregjimit borgjez... Komunizmi nuk eshte gje tjeter vecse heroi i erret, nje rrol pjese e nje tragjedie moderne i cili po pret momentin e duhur per te hyre ne skene.”

Clingon Roosevelt, Horace Greeley (1811-72, redaktor i New York Tribune te cilen e themeloi ne vitin 1841) dhe Charles Dana (1819-97, Redaktor i qytetit ne New York Tribune dhe me pas Redaktor i New York Sun), nje botues i spikatur gazetash ne ate kohe, u caktuan ne komitet per te siguruar fondet per projektin i cili po financohej nga Rothschilds. Aksidentalisht Greeley, per shkak te ambicjes se tij per poste te larta ne zyrat publike dhe bindjet e tija anti skllaveri, ndihmoi ne themelimin dhe organizmin e Partise Republikane ne vitin 1854. Ne vitin 1872 ai kandidoi per postin e presidentit kunder Ulysses S. Grant, per llogari te Liberal Republikaneve. Grant e mundi ate me diference te konsiderueshme.

Ne vitin 1841, Clinton Roosevelt shkruajti nje liber te titulluar Shkenca e Qeverisjes Bazuar ne Ligjet Natyrore qe nuk ishte gje tjeter vecse planimetria konspirative per te eleminuar kushtetuten amerikane dhe komunizimi i vendit bazuar ne principet e Weishaupt. Libri permbante plane te detajuara per Marrveshjen e Re dhe Aktin e Rigjenerimit Kombetar i cili u implementua 92 vjet me pas nga pasardhesi direkt i tij Franklin D. Roosevelt.

Illuminatit vepronin nepermjet nje organizate frontale te njohur si Partia Lokofoko (1835-45) e cila ishte e organizuar nga radikalet Jacksonian Demokrat qe ishin te influencuar shume nga Partia e Njeriut Punetor (1828-30) si klasa suportuese e saj. Kjo parti u shkri me partine e Te drejtave te barabarta ne vitin 1833 qe me vone polli Partine Socialiste ne 1901. Lokofokos e moren emrin e tyre kur rrezuan me vote kadidatin e porositur per kreun e Partise Demokratike dhe ne ate moment te gjitha dritat qe furnizoheshin me gaz u fiken nga aktivistet e Partise gjate takimit te rregullt te 1835 ne Tammany Hall. Shkrepset e perdorura per te ndezur qirinjte u quajten ‘lokofokos’.


Me forcen e tyre politike te koncentruar me se shumti ne Verilindje ata kishin si qellim nje thesar te pavarur dhe dekretimin e nje legjislacioni anti monopol. Me pas ata u shkrine me levizjen per te drejtat e Shteteve te Senatorit John C.Calhound nga Karolina e Jugut, Senatorin Henry Clay nga Kentucky dhe Senatorin Daniel Webster nga Massachusetts i cili u bashkua me Republikanet Jeffersoniane dhe Partine Anti-Masonike (qe u krijua mbas vrasjes se William Morgan) per te formuar Partine Whig e cila perfaqesonte fermeret, pronaret e plantacioneve te jugut dhe interesat e bizneseve te verilindjes. Ankesa e tyre kryesore i adresohej refuzimit te Presidentit Andrew Jackson ndaj Akti i Bankes se Dyte te Shteteve te Bashkuara. Ata ja dolen mbane te zgjidhnin ne Presidence Gjeneralin Willian Henry Harrison dhe Gjeneralin Zacharu Taylor por u zmbrapsen nga veto presidenciale kur u perpoqen te kalonin projektet e tyre legjislative, sidomos mbas rivendosjes se Bankes Kombetare. Partia Whig me pas u bashkua me te sapo formuaren Partine Republikane.


valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 14:59   #37
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Lidershipi i Illuminatit ndryshon


Mbasi Weishaupt vdiq ne 18 Nentor, 1830 ne moshen 82 vjecare, Giuseppe Mazzini (1805-72), nje patriot italian dhe lider revolucionar u caktua kreu i Illuminatit ne vitin 1834. Besohet se Weishaupt ne shtratin e vdekjes ju rikthye Kishes Katolike me nje pendim te thelle.Ndersa kryente studimet ne Universitetin e Gjenoves, Mazzini u be nje Mason i grades 33 dhe ju bashkangjit nje organizate sekrete te njohur si ajo e Karbonareve (qellimi i tyre i deklaruar ne vitin 1818: “Synimi yne perfundimtar eshte ai i Volterit dhe i Revolucionit Francez – zhdukja e teresishme e Katolicizmit dhe perfundimisht e gjithe Krishterimit.”) ku ai ju perkushtua kauzes se bashkimit te Italise. Ne vitin 1831 ai u debua ne France ku themeloi levizjen “Shoqerite e Reja” ku perfshihej Giovane Italia (Italia e Re), Anglia e re etj. Ky grup bashkoi ata te cilet kerkonin bashkimin nepermjet forces. Mazzini ne vitin 1837 levizi ne Angli dhe ne vitin 1848 u rikthye ne Itali per te drejtuar revolucionin nda Austriakeve. Perseri ai debohet. Ne vitin 1859 Mazzini drejtoi disa aktivitete revolucionare dhe fale veprimeve te tija Italia u bashkua ne vitin 1861 si nje mbreteri e vetme dhe jo republika qe deshironte Mazzini.
Mazzini i cili filloi te njihej me emrin “Gjenia Djallezore e Italise” u perpoq te perconte aktivitetet e Illuminatit nepermjet Lozhes se Alta Vendita, lozha me e larte e Karbonareve.

Nga viti 1814-1848 grupi i njohur me emrin Haute Vente Romaine drejtoi aktivitetet e pjeses me te madhe te shoqerive sekrete ne Europe. Ne prill 1836 koka e Haute Vente pseudonimi i te cilit ishte “Nubius” i shkruan ‘Beppos’: “Mazzini sillet shume si nje konspirator melodrame per te realizuar rrolin qe ne i kemi vene vehtes per te luajtur deri ne oren e triumfit tone. Mazzinit i pelqen te flase mbi shume gjera te medha dhe sidomos per veten e tij. Ai s’pushon se shkruajturi qe po rrezon frone dhe altare dhe qe fertizilon njerezit me idene qe ai eshte profeti i humanitarizmit...”

Ne vitin 1860 Mazzini kishte formuar organizaten e quajtur ‘Oblonica’, nje emer ky me prejardhje latine ‘obelus’ qe do te thote “Le shenje me kame”. Nepermjet ketij grupi ai themeloi nje sfere ndikimi te brendeshme te quajtur Mafia.

Rreth vitit 1000 te eres sone mbasi Normanet kishin perzene Arabet nga Sicilia, ata themeluan nje sistem feudal. Si mbikqyres te feudeve ishin caktuar kriminelet me te njohur. Konfliktet midis baroneve perballoheshin nga keta luftetare kriminele. Ndonese privilegjet feudale u shfuqizuan ne vitin 1812 keta mbikqyres moren kontrollin e tokave nepermjet marrveshjeve te qirave. Ishte kjo bande kriminelash te ciles Mazzini i dha emrin ‘Mafia’ qe nuk eshte gje tjeter vecse nje akronim i fjaleve Mazzini, Autorizza, Furti, Incendi dhe Avvelengmenti. Te njohur si Mafioze ata u autorizuan nga Mazzini qe te kryenin vjedhje, djegie dhe vrasje. Ka qene kjo organizate ajo qe erdhi ne Amerike gjate viteve 1890 me fillimin e emigracionit italian.

Ne vitin 1859 Albert Pike (1809-1891) nje avokat dhe lider i deges amerikane te Scottish Rite of Freemasonry (qe quhej si “Pontifi i Pavarur i Freemasonerise Universale”, “Profeti i Freemasonerise” dhe “Freemasoni me i madh i shekullit te 19-te”) i cili ishte i mrekulluar me idene e nje qeverie boterore, u zgjodh te koordinonte aktivitetet e Illuminatit ne Shtetet e Bashkuara. Ai shprehej se kishin nevoje ne krijimin e nje partie politike qe do mbante boten ne lufte deri sa keta te sillnin paqen. Pike ka thene se kjo duhej realizuar me “gjuhe dhe me pene, me cdo menyre sekrete apo te hapur te influences se tyre, duke perdorur parane dhe po te jete e nevojshme edhe shpaten...”

Pike ka lindur ne 29 Dhjetor te vitit 1809 ne Boston, ka studiuar ne harvard dhe me pas sherbeu gjeneral i pergjithshem brigade ne Ushtrine e Konfederates. Ai u caktua nga Konfederata qe te ishte komisioneri Indian ne menyre qe te krijonte nje ushtri me luftetare Indiane. Pike u be Guvernator i territoreve Indiane dhe ja arriti te krijonte nje ushtri qe konsistonte me indiane te tribuve Chickasaws, Comanches, Creeks, Cherokees, Miamis, Osages, Kansas dhe Choctaws. Midis rradheve te vendasve ai u be i njohur si “miku fytyrezbehte, besnik dhe protektor.”
Egersia e sulmeve te tyre detyroi Jefferson Davis, Presidentin e Konfederates qe te shperndaje ushtrine Indiane. Mbas Luftes Civile Pike u konsiderua dhe u gjykua fajtor per tradhe dhe u burgos por me pas u fal nga Presidenti Andrew Johnson ne 22 Prill, 1866 me te cilin u takua diten e neserme ne Shtepine e Bardhe. Ne 20 qershor 1867 zyrtaret e Scottish Rite diskutuan ne lidhje me Johnson, grada nga e 4-32-te dhe me pas ai vajti ne Boston per tju dedikuar Tempullit Masonik. I vetmi monument per nje gjeneral te Konfederates ne Washington D.C. u ngrit per nder te Pike dhe mund te gjehet na hapesiren midis godines se Departamentit te Punes dhe Godines se Bashkise, midis rruges 3 dhe 4, ne Rrugen D, NW.

Pike ishte nje gjeni, i afte te lexonte dhe te shkruante ne 16 gjuhe te huaja. Si nje Mason i grades 33 ai ishte njeri nga baballaret themelues dhe kreu i Te Pranuares se Lashte Scottish Rite of Freemasonry. Ne vitin 1869 ai ishte lideri me i larte i Kaloresve te Ku Klux Klan. Ne vitin 1871 ai shkruajti 861 faqe libri Masonik te njohur si Moralet dhe Dogma e Te Pranuares se Lashte Scottish Rite of Freemasonry.

Per Pike thuhej se ishte Satanist dhe qe ishte i zhutyr ne okultizem, zoteronte nje byzylyk te cilin e perdorte per te thirrur Luciferin me te cilin kishte komunikim konstant. Albert ishte dhe Grand Master i grupit Luciferian i njohur si Urdheri i Palladinium (ose Keshilli Sovran i te Urteve) qe ishte themeluar ne Paris ne vitin 1737. Palladismi ishte sjelle ne Greqi nga Egjypti ne shekullin e peste prej Pitagores dhe ishte ky kult i Satanit qe u prezantua ne rrethin e brendeshem te lozhave masonike. U ravijezua dhe pershtat me Palladiumin e Templareve. Ne vitin 1801, Isaac Long, nje cifut solli nje statuje te Baphomet (Satani) ne Charleston, South Carolina ku ai ndihmoi qe te themelonte Te Pranuaren e Lashte Scottish Rite of Freemasonry. Pike, pasuesi i tij, e ndryshoi emrin ne
Rite e Re dhe te Reformuar Palladine ose Reformed Palladium. Urdheri permbante dy grada: 1) Adelph (ose Vella) dhe 2) Shoku i Odiseas (ose i Penelopes). Krahu i djathte i Pike ishte Phileas Walder nga Zvicra i cili ishte nje ish-meshtar Luterian, lider Masonik, okultist dhe spiritualist. Krahu tjeter me i afert i tij ishte Gallatin Mackey, (nje lider mason), Longfellow dhe Holbrook.
Albert Pike sebashku me Mazzinin, Lord henry Palmerston i Anglise (1784-1865, mason i grades 33) dhe Otto von Bismarck nga Gjermania (Mason i grades 33, 1815-1898) kishin si qellim te perdornin Palladian Rite per te krijuar nje grup ombrelle Sataniste qe do lidhete te gjitha grupet Masonike sebashku.

Per shkak te aktivitetit revolucionar te Mazzinit ne Europe, Illuminati perseri kaluan ne ilegalitet te plote. Pike krijoi Keshillin Suprem ne Charleston, South Carolina; Rome, Itali (drejtuar nga Mazzini); Londer, Angli (drejtuar nga Palmerson); dhe ne Berlin, Gjermani (drejtuar nga Bismarck). Ai ngriti 23 keshilla vartes ne vende strategjike ne te gjithe boten, perfshi 5 Drejtori te Medha Qendrore ne Washington, DC (Amerika e Veriut), Montevideo (Amerika e Jugut), Napoli (Europe), Kalkute, (Azi) dhe Mauritius (Afrike) te cilat perdoreshin per te mbledhur informacion. Te gjitha keto dege kane qene dhe kane mbetur shtabet sekrete per aktivitet e Illuminatit.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:00   #38
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Ne nje leter te datuar 22 Janar, 1870, Mazzini i shkruan Pike:

“Ne duhet te lejojme te gjitha federatat qe te vazhdojne ne te njejten menyre sic jane, me sistemet e tyre, autoritetin qendror dhe menyrat e ndryshme te korrespondences midis gradeve te larta te te njejtes rite, te organizuar sic jane ne momentet aktuale por ne duhet te krijojme nje super rite e cila do mbetet e panjohur dhe ku te ftojme ata Masone te gradeve te larta qe duhen zgjedhur prej nesh (natyrisht duke ju referuar Rite Palladine te Re dhe te Reformuar). Ne lidhje me vellezerit tane ne Masoneri, keta njerez duhet ti nenshtrohen nje sekreti te plote dhe shume strikt. Nepermjet kesaj rite supreme ne do qeverisim Freemasonry e cila do shnderrohet ne nje Qender Nderkombetare dhe shume me e fuqishme sepse drejtimi i saj do jete i panjohur.”

Ne nje tjeter leter qe daton 15 Gusht 1871, Pike i shkruan Mazzinit:

“Ne duhet te ndersejme Nihilistet dhe Ateistet dhe duhet te provokojme nje kataklizem shoqeror te pashoq i cili me gjithe horrorrin e tij duhet ti tregoje qarte gjithe kombeve efektin e ateizmit absolut, origjinen e egersise dhe te gjakderdhjes me mizore. Me pas, kudo, qytetaret te detyruar per te mbrojtur vetveten kunder botes ne minorance te revolucionareve do i zhduki keta shkaterrues te civilizimit, ndersa shumica e disiluzionuar me Kristianizmin, shpirti i lodhur i te cilit nga ky moment do jete pa drejtim, ne ankth per nje ideal por pa njohur kujt ti perkushtohje adhurimin e tij, do marri driten me te paster nepermjet manifestimit universal qe do rezultoje nga levizja e pergjithshme reaguese dhe qe do pasoje shkaterrimin e Krishterimit dhe te ateizmit, te dyja te pushtuara dhe te zhdukura ne te njejten kohe.”

Ne tjeter pjese e kesaj letre u zbulua ne vitin 1949 dhe ku ne menyre grafike nenvizohen planet per 3 luftra boterore dhe te pakten 2 revolucione. Lufta e pare u be per te nxitur ateizmin komunist qe te shkaterronte qeverine cariste ne Rusi. Kjo gje u realizua me sukses. Lufta e dyte boterore duhet te fillonte duke shtyre Britanine e Madhe kunder Gjermanise ne menyre qe te shkaterrohej Nazismi dhe te avanconte ceshtja e Sionizmit dhe ne kete menyre Izraeli mund te behej nje komb. Edhe kjo u realizua. Mbas kesaj lufte Komunizmi duhej te behej i forte mjaftueshem qe te merrte kontrollin e qeverive te dobeta. Ne vitin 1945 ne Konferencen e Potsdamit midis Truman, Churchill dhe Stalinit, Rusise ju dha nje pjese e Europes dhe kjo gje ndihmoi ne fshirjen e vales se Komunizmit ne Kine. Plani po ashtu kerkon nevojen e nje lufte te trete boterore e cila duhet te filloje duke nxitur agresionin midis Sionizmit (Izraeli) dhe botes Arabe (sa cudi nje gje e tille po ndodh pike per pike sic eshte hartuar nga Pike –Darius) te cilet do shkaterrojne njeri tjetrin duke e cuar gjithe boten ne nje konflikt final. Ky konflikt eshte hartuar qe te prodhoje nje kaos teresisht politik, ekonomik dhe social nga i cili do ngreje koken qeveria boterore e kontrolluar nga Illuminati.

Sipas William Guy Carr, nje ish Komandant i Marines Kanadeze, ne librin e tij Ushtaret ne Loje shprehet se per nje kohe te shkurter kjo leter ka qene e ekspozuar ne British Museum Library ne Londer nga ku ai beri nje kopje. Por Muzeumi Britanik e ka mohuar faktin qe mund te kete patur ndonjehere nje leter te tille. Me pas u zbulua se informacioni i ishte dhene Carr nga nje liber i quajtur Zbulohet Misteri i Freemasonry me autor Jose Maria Caro y Rodriguez, Arqipeshkvi i Santiagos dhe Kardinal i Kilit. Disa studiues besojne se letra e dyte mund te jete falsifikim dhe eshte shkruar shume me vone sesa pjesa e pare pasi fjala “Fashizem” nuk perdorej perpara vitit 1921 dhe problemi Arabo/Cifut nuk ekzistonte deri ne Deklaraten e Balfour ne vitin 1917. Por perseri, nese ata me te vertete kane planifikuar dhe filluar keto ngjarje, atehere dokumenti duhet te jete shume autentik.

Mbas vdekjes se Mazzinit ne 11 mars 1872, Pike caktoi Adriano Lemmi (1822-1896, Mason i grades 33) nje bankier nga Firence, Itali, qe te drejtonte aktivitetet subversive ne Europe. Lemmi ishte nje mbeshtetes i revolucionarit patriot Giuseppe Garibaldi dhe ka te dhena qe mund te kete qene aktiv ne Shoqerine Luciferiane te themeluar nga Pike.


Ne 14 qershor 1889, Albert Pike leshoi kete deklarate drejtuar 24 Keshillave Supreme neper bote te cilat po takoheshin ne Paris:

“Ajo qe ne duhet ti themi turmave eshte: ‘Ne i falemi Zotit, por eshte nje Zot qe e adhurojme pa asnje supersticion.’
Juve, Madheshtoreve Inspektore te Pavarur (Masone te grades 33) ju themi kete, qe ju duhet tja perserisni Brethren te grades 32, 31 dhe 30: ‘Feja Masone duhet nga te gjithe te Nisurit e gradeve te larta te mbahet me pastertine e doktrines Luciferiane.’
Nese Lucifer nuk do te ishte Zoti, atehere po Adonay (ose ‘Adonai’, fjala cifute per ‘Perendine’ me te cilen i referohen Jehovait, Zoti i Izraelit, fjale te cilen ata e evitojne ta perdorin) veprimet e te cilit provojne mizorine e tij, pabesine dhe urrejtjen e njeriut, barbarizmin dhe urrejtjen per shkencen, Adonay dhe prifterinjte e tij do e perflisnin? Po, Lucifer eshte Zoti por fatkeqesisht edhe Adonay eshte Zot. Ne ligjin e perjetshem thuhet se ska drite pa hije, ska bukuri pa shemti, ska te bardhe pa te zeze dhe si rrjedhoje ne menyre absolute duhet te ekzistoje si dy Zota: erresira eshte e nevojeshme qe drita te sherbeje per ta ndricuar, sic eshte i nevojshem piedestali per te mbajtur statujen dhe frena lokomotiven...

...Si rrjedhoje doktrina e Satanizmit eshte nje herezi dhe filozofia religjioze e vertete dhe e paster eshte besimi ne Lucifer, i barabarti i Adonay por Lucifer, Zoti i Drites dhe Zoti i Miresise eshte duke u perpjekur per njerezimin kunder Adona, Zotin e erresires dhe te keqes.”
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:10   #39
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Qe korporatat dhe supermiliarderet kane shtrire kthetrat e tyre ne vendet e Europes Lindore dhe Ballkanit Perendimor menjehere mbas renies se Murit te Berlinit ky nuk eshte aspak nje mister apo lajm i jashtezakonshem. Mos harrojme George Soros i cili nen petkun e nje bamiresi dhe filantropi ekstravagant nuk eshte gje tjeter vecse manikini i Rothschild dhe i Kurores Mbreterore Britanike. Bejini nje pyetje vetes pse familja Rothschild nuk eshte ne listen e personave me te pasur te botes. Kjo familje, me sakte dy nga lideret e saj ne shekullin e 19-te, Lionel dhe Nathaniel nepermjet manovrave ekonomike ku sunduan tregun europian dhe shpernguljen e kapitaleve ne Indi duke marre nen kontroll gjithe tregun e Opiumit nga Kina, linjen hekurudhore, industrine e hekurit dhe tregjet e mendafshit, cajit dhe erezave arriten te konsolidonin perandorine e tyre financiare ne nje shume qe ne ate kohe i kalonte 7 miliard dollare dhe qe sot eshte ekuivalente me 1.2 trilion dollare. Dhe kjo ndodhte ne mes te viteve 1800. Mendo se ku eshte sot kjo familje dhe cfare pushteti ekonomik dhe si rrjedhoje dhe politik ka. Ne cdo banke gjigande qe ekziston sot ne bote eshte nga mbrapa dora e Rothschild. Ne cdo korporate te fuqishme eshte perseri dora e tyre. Kompleksi industrial eshte i gjithi produkt i manovrave te Rothschild sic eshte dhe ai ushtarak qe vijoi nga e njejta strategji. Mos krijohen iluzione te kota. Rothschild nuk do zhduken ndonjehere nga skena. Ata jane ekonomia e botes, ata jane xhandaret e botes.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:14   #40
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Projekti Camelot.

valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:21   #41
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:24   #42
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

Ultimatumi i Lindjes ndaj Illuminatit te Perendimit

Zoteruesit e pushtetit te Illuminatit te Perendimit, Rockefeller dhe Rothchilds kane ushtruar kaq shume kontroll ndaj disa ekonomive lindore saqe Shoqerite Sekrete Orientale i kane sfiduar ata qe te smbrapsen pa lufte...

Djali i nje diplomati kanadez, Benjamin Fulford rebelohet kunder menyres sesi eshte rritur dhe ne moshen shtatembedhjete vjecare nepermjet nje anije ju drejtua zemres se Amazones per te jetuar nje me fis ish kanibalesh. Pa rreshtur se kerkuari pergjigje dhe te kuptuarin me mire te shoqerise perendimore, ai shpenzoi kohe te mjaftueshme ne nje komunitet vetdrejtues ne Argjentine, perpara se te shkonte ne Japoni per te kryer universitetin. Me parime, guximtar dhe nje idealist i pandreqshem, ai dha doreheqjen nga pozicioni i shefit te Zyres Azia-Pacifik te revistes Forbes mbas hetimit te nje skandali te cilin redaktori refuzoi ta raportonte. Ndersa vazhdoi te kerkoje me tej ceshtjet globale ai zbuloi rrjeten komplekse qe eshte kontrolli financiar ne duart e Rockefellers dhe Rothchilds si dhe ekzistencen e nje arme biologjike te te krijuar per qellime rracore si SARS-i.

Ishin keto plane per cpopullimin global ato qe zemeruan disa nga fraksionet me te rendesishme e te fuqishme ne Japoni, Taiwan dhe Kine. Mbasi ra ne kontakt me nje ninja te vertete te diteve te sotme, ceshtja doli ne pah ne vitin 2007 kur Benjamin u be i pari perendimor ne 500 vjet qe pranohej ne rangjet e shoqerive sekrete Lindore, nje grup i gjere me gjashte milion antare. Duke vepruar si zedhenesi i tyre ai doli hapur per te ti transmetuar nje mesazh te thjeshte Illuminatit qe ata duhet te pranojne se koha e tyre ka marre fund, te terhiqen pa lufte dhe te lejojne boten qe te zhvillohet ashtu sic duhet - ose te perballen me pasojat nga 100.000 vrases profesioniste per te cilet nuk ekziston as meshira me e vogel ndaj elites qe drejton planetin. Ky mesazh fillimisht u komunikua nepermjet Dr Henry Makow ne Qershor 2007 dhe Jeff Rense ne Korrik 2007.

Projekti Camelot (grupi qe ka realizuar intervisten) udhetoi per ne Japoni qe te takohej me Benjamin Fulford. Intervista paraqet paraqet historine tejet te pabesueshme - si dhe do mundesoje Illuminatin, per te cilet kemi besim te plote se i shohin videot tona, qe te kujtohen se ultimatumi eshte i vertete, serioz dhe ende ne fuqi. I pajisur po ashtu dhe nje me vizion imponues per te ardhmen, Benjamin eshte tejet i pergatitur per tu bere Ministri i ardhshem i Financave ne Japoni. Planet i tija sesi do shpenzoje 5 trilion dollaret e rezervave te huaja per te eleminuar varferine globale jane te mundeshme dhe frymezuese si hapa praktike, pertej cdo retorike, per te riparuar gjenerata te tera demi te bere nga nje elite e pameshirshme sunduese. Ky eshte nje njeri me nje njohuri te thelle te Lindjes dhe Perendimit, nje historian i ekonomise globale qe mendon pertej caqeve, nje i dashuruar mbas paqes, i pastepur te flase me zemer luftetari.


- Kerry Cassidy dhe Bill Ryan, Projekti Camelot.


Kerry Cassidy (KC): Ju, mesa kam kuptuar [keni punuar tek Forbes] per gjashte vjet.

Benjamin Fulford (BF): Po, rreth gjashte vjet.

KC: Dhe keni pothuajse 20 vjet qe jetoni ne Japoni duke punuar si shkrimtar dhe gazetar?

BF: Me shume se aq. Per here te pare erdha ne vitin 1980. Kreva universitetin ketu.

KC: A e kishit idene atehere qe do merrnit drejtimin ne eknomi?

BF: Doja vetem te mesoja. Nuk me shkonte mendja per gjera te medhaja apo pune. Ne fakt zgjodha cdo subjekt qe ishte aty. Zgjodha ekonomi, sociologji, antropologji, matematike, biologji...te gjitha. Perfundimisht u diplomova ne Universitetin e British Columbia mbi Studimet Aziatike i specializuar ndaj Kines. Shkova ne Universitetin Sophia te Japonise per tre vjet e gjysem. Kreva rreth tete vjet e gjysem kurse studentore - shume me teper sesa me duheshin.

KC: Si e mesuat japonishten?

BF: Me dy menyra. Fillimisht kreva dy muaj kurs intensiv ne Universitetin e British Columbia perpara se te vija dhe me pas erdha ne Japoni. Shpenzova tre dite ne nje shkolle japoneze dhe ne fund te tyre thashe me vete: "Kjo eshte e kote." Gjeta pune si barist ne nje bar te drejtuar nga nje gangster. Punoja nga ora 9 e darkes deri ne 5 te mengjesit. Ishte nje nga ato vende ku zhvillohen ndeshje dhe ku nganjehere njerezit vinin lakuriq - pra nivele nga me te uletat e njerezve qe mund te gjeje ne Japoni. Por gjeja me e mire per nje barist qe te mesoje gjuhen eshte se pijanecet perserisin parreshtur te njejtat gjera, pra te jepet mundesia ta mesosh!

KC: Pra mund ta shkruash japonishten? E lexon dot?

BF: Kam shkruar mbi 12 libra ne japonisht, shume prej tyre mjaft te shitur.

KC: Dakort. A gjenden ne anlgisht librat tuaja?

BF: Jo. Jo. Vullnetarisht zgjodha japonishten disa vite mbasi u largova nga Forbes pasi e dija qe trajtoja dicka te rrezikshme te cilen nuk para e kuptoja mire se cfare ishte. Per shembull, me kujtohet qe u paralajmerova nga Makiko Tanaka, ish ministri i Jashtem dhe vajza e kryeministrit Kakuei Tanaka i cili ishte fundosur ne skandalin e Lockheed. Ajo na tha: "Nese doni te fusni hundet ne kete gje atehere do ju vrasin." Pra e dija qe kishte dicka shume te rrezikshme por nuk e kisha idene me saktesi se cfare ishte. Per kete arsye kalova ne hije dhe fillova te shkruaja ne japonisht.

Bill Ryan (BR): Cfare ishte ajo gje qe ishte duke u perzjere dhe qe per te cilen u paralajmerove?

BF: Kur isha tek Forbes kisha shkruar tashme disa histori mbi Yakuza, gangsteret, dhe si rezultat i atyre pata shume kercenime me vdekje. Shefi i zyres se Moskes per Forbes, Paul Klebnikov ishte qelluar 10 here tek dera e shtepise, cuar dhe spital dhe futur ne nje ashensor. Ashensori ndaloi per tete minuta. Aty vdiq ai.

KC: Wow, cfare viti ka ndodhur kjo?

BF: Besoj pese ose gjashte vite me pare. Dhe ne te njejten periudhe disa njerez nga gazeta Osaka dhe televizioni CBS me takuan dhe me thane se kreu i sindikates kriminale Goto ndodhej ne UCLA Berkeley University Hospital per te bere nje transplant melcie. Tani ky fakt ngrite nje mori pyetjesh interesante. Si arrinte te merrte vize per Amerike nje kriminal dhe gangster i njour ? Dhe pse nje 70 vjecar spostohet ne krye te listes per transplant melcie kur njerez te tjere prisnin rradhen prej kohesh? Pra fillova te mendoj: "Mbase ai eshte duke bere ndonje pune ose gje tjeter per CIA-n." Dhe doja te shkruaja per kete gje tek Forbes. Perpara se ta beja, kontaktova me nje burimin tim, nje gangster i vjeter te cilin e njihja dhe e vura ne dijeni per kete fakt. Dhe ai me tha: "Hej neqofte se shkruan ate, atehere do perfundosh copa copa." "Cfare? Nuk i pergjigjem kercenimeve," i thashe dhe mos kerceno kurre. I thashe: "Jam nje gazetar mese i njohur. Nese me vrisni do shkaktohet shume trazire." "Ne nuk do te vrasim, vetem do te zhdukim. Thuaji naten e mire te dashures tende dhe kaq. Nuk do behesh me i gjalle." Dhe permendi emrat e disa gazetareve te cilet ishin zhdukur.

KC: Oh Zot.

BF: Dhe mu kujtua. Per ishte njeri i cili shkroi sesi sekti fetar i Aum Shinrikyo po importonte amfetamina nga Koreja e Jugut dhe ja shiste ato bandes Goto. AI u zhduk mbasi shkroi disa artikuj te tille.

KC: A u gjet ndonjehere?

BF: Jo. Oh jo. Nje numer i larte i tyre jane zhdukur. Dhe shume gazetare japoneze me thane: "E vetmja arsye qe vazhdon te jesh i gjalle eshte sepse je i bardhe. Nese ne do provonim te shkruanim te njejtat gjera, tani do ishim te vdekur. " Pra e kisha mire idene qe kishte njerez shume te rrezikshem. Meqe ra fjala ky gangesteri kur i thashe ate gjene ne lidhje me transplantin e melcise ne fund me tha: "Degjo nese e shkruan ate histori nuk do jem me ne gjendje te flas me ty." Mendova me vete: "Ne rregull. Ky tipi eshte nje burim i rendesishem dhe me ka dhene shume informata te vlefshme keshtuqe nuk dua te humbas lidhjen me te vetem e vetem per nje histori." Pra vendosa qe mos e shkruaja artikullin megjithese atmosfera qe me rrethonte ishte shume e keqe.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:27   #43
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

GANGSTERA JAPONEZE, TRUPROJA CECENE
BF: Me pas ne Sakhalin, ne Rusi, ne Lindjen e Larget Ruse aty ku tani kane gjithe naften dhe gazin, qe te shkruaja nje artikull. Perfaqesuesit lokale te kesaj bande po me prisnin dhe me nxorren shetitje. Me cuan ne nje kazino gjigande me rreth 400 cecene qe qendronin jashte. Ishte dicka si neper filma. Te gjithe ishin te armatosur dhe te punesuar nga banda japoneze si truproja te kazinove te tyre.

KC: Cecene?

BF: Po cecene. Punonin per gangsteret japoneze. Ndodhin shume gjera qe nuk shihen ne siperfaqe. Ne Azi do zbuloni se nuk ka ndonje ndarje te madhe midis gangsterave dhe qeverise. Eshte e gjitha nje vazhdimesi. Pra mund te mendoni per keta gangstera si...

KC: Ne fakt disa nga gjerat qe po thua jane te verteta [qesh Kerry], ne Usa dhe Rusi dhe...

BF: Natyrisht. Ne Usa...pjese te CIA-s jane ne thelb krim i organizuar ne gjerat qe ato bejne. Pjesa derrmuese jane njerez te ndershem qe perpiqen te mbrojne vendin e tyre por ka dhe grupime aty sic e dime te gjithe...ata trafikojne droge dhe bejne te gjithe gjerat e konsideruara si kriminale. Pra ndodhesha ne ate 'klub' dhe ky djali ishte ulur perballe meje. Nuk eshte si ai qe njihja ne Tokio qe dukej si nje binzesmen i klasit te larte. Ky djale eshte nje halabak ordiner dhe i rrezikshem, jo nje djale i mire. Dhe eshte shume shume i tensionuar. I them: "Degjo, dua te shkoj ne shtepi." Ai me thote: "Jo, jo, nuk mundesh. Ty do te vrasin ose ndonje gje tjeter te ketij lloji, apo jo?" Dhe aty e kuptova qe po futesha ne kurth. Po futesha ne kurth per nje aksion. Fillova te mendoj me shpejtesi. Drejtoj gishtin nga dy njerezit qe merreshin me naften dhe i them: "Duhet te shqetesohesh per veten tende. I shikon ata te dy? Ata jane te CIA-s dhe po me ruajne. Per me teper kam nje dosje qe do publikohet menjehere nese me ndodh dicka, ka emra dhe ju fut te gjitheve ne burg. " Ishte totalisht nje bllof. Nuk kisha asnje dosje te tille dhe ata te dy ishin thjesht qe merreshin me naften por skisha cfare te beja.

Dhe djali ngrihet ne kembe menjehere me telefonin ne dore. Ne te njejten kohe mora telefonin tim dhe i rashe numrit te bosit te bandes dhe i thashe: " Nuk jam ketu per te shkruar per marrveshjet me gangsteret rus apo gjera te kesaj natyre. Jam ketu per te shkruar per industrine e naftes. Nuk do ju krijoj asnje shqetesim." Pra ai djali kthehet perseri keter rradhe komplet i lehtesuar. Dhe i them: "Ok. Naten e mire." Kaq ishte. [Kerry qesh.]

BR: Duket si ndonje skene filmash

BF: Po. Por cecenet me te vertete qe qelluan koleget e mij. Kjo ishte mbas asaj qe me ndodhi mua. Pra kur me ndodhi kjo gje, krijova nje dosje te cilen vazhdoj ta kem - ne hard disk dhe DVD me ze te rregjistruar dhe video. Per shembull, nje kryeminister shume i njohur japonez ka vrare tre gra dhe kam provat per kete. Plot gjera te tilla. Por puna ime nuk eshte qe te perpiqem te ekspozoj njerez. Dakort? Nuk eshte ky qellimi im. Kjo eshte thjesht nje inshurance qe tani e flaka tutje. Nuk me duhet me pasi tani kam shoqerite sekrete qe me mbeshtesin... Po perpiqem qe te shpetoj planetin. Pra keto gjera nuk do dalin kurre, mbase asnjehere deri sa mos te me vrasin. Nese e bejne atehere do kene pasoja te temerrshme dhe te te gjitha llojeve. Sidoqofte po perpiqem qe te gjithe te mbeten te kenaqur. Dakort? Le te kthehemi mbrapsht ne momentin qe mberrita ne Japoni.

RAPORTIMI FINANCIAR SI PSIKOLOGJI MASASH
KC: Pra vajte ne Tokio dhe aty ne kolegj. Ky ishte momenti qe aplikove per pune tek Forbes?

BF: Jo, puna ime e pare..hmm, doja te shkruaja nje "teori mbi cdo gje". Por dihet qe nuk mund te paguash qerane dhe faturat ne ate menyre keshtuqe puna e pare qe gjeta ishte nje grup i quajtur Knight Ridder, pjese e rrjetit te gazetes Knight Ridder ne seksionin financiar. Pra shkoja e merrja takim me ministrin e financave dhe guvernatoret e Bankes se Japonise. Shkruaja cdo te re te tregut. Shkrimet e mija ndikonin levizjen e dollarit, te jenit apo asete te ndryshme. Ishte me te vertete e habitshme te shihje ate gje. Ajo qe mesova aty si nje reporter i tregut financiar ishte qe ne te vertete financa eshte nje psikologji masive... Ky ishte nje mesim me te vertete interesant, gje qe nuk e meson ne shkolle.

KC: Pra ne ate moment mesove forcen e fjales se shkruar?

BF: Ne fakt eshte informacioni dhe menyra sesi e perceptojne gjithe historine duke e ndjekur me pas dhe pare per ndryshime te vogla. Per shembull, Guvernatori i Bankes se Japonise thote: "Tani mund te shtrengojme pak interesat bankare." Dhe cdo gje vihet ne levizje. Dakort? Apo dhe per tregjet e mallrave. Peshperitjet se Kina do bleje nafte ose ndonje gje te ngjashme do shkaktoje levizje te cdo gjeje.

KC: Ne e degjuam kete interviste me radion Kanadeze dhe ju shfaqni nje te kuptuar fantastike te ekonomise boterore dhe se cfare e ben ate te levize. Ku i mesuat cdo gje per kete?

BF: Tani natyrisht bera te gjitha klasat ne universitet ne ekonomi dhe te tjera. Por sidomos sepse per 20 vjet e kam ndjekur dhe shkruar per te. E kam fjalen qe cdokush qe vjen ne Tokio, presidente dhe kryeministra, ministra financash. Kemi G7 dhe gjera te tjera... Kam intervistuar gangstera, kryeministra, ministra financash, presidenta te kompanive te medha, presidenta te kompanive te vogla, e ke parasysh - me shume se 20 vjet, madje pothuajse 30 vjet duke intervistuar njerez te ketyre kategorive. Zhytesh nje sasi tejet te medhaja informacioni dhe duhet te shikosh per copezat qe jane te lehta per tu kuptuar dhe nxjerrin thelbin dhe ja jep ate publikut. Kjo eshte puna. Je nje filtrues informacioni.

BR: Po ka dhe gazetare te tjere financash te cilet sbejne gje tjeter vecse heqin avazin e linjes zyrtare. Kjo eshte kategorikisht cfare nuk ke bere ti. Prandaj je i panjollosur ne kete fushe.

BF: Shiko tani, eshte nje propagande e nivelit shume te larte. Ata jane trushpelare. Ata me te vertete nuk kuptojne ne thelb se cfare eshte e gjitha kjo. Ketu qendron hilja. Ata perpiqen ti spostojne vemendjen njerezve me matematike ezoterike dhe perpiqen ta mbulojne me shume fjale komplekse... Eshte si te thuash nje konfuzim i vullnetshem pasi thelbi eshte me te vertete shume i thjeshte. Ekonomia nuk eshte gje tjeter vecse puna e njerezve per te siguruar jetesen. Financa eshte procesi i vendosjes se cfare do jete hapi i metejshem. Ata perpiqen qe mos na lejojne te kuptojme kete gje sidomos pjesen qe ka lidhje me financen. Dhe ky eshte kyci i problemeve sot ne bote.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:28   #44
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

PUSHTETI MBRAPA SKENESKC: Si gazetar a je frenuar ndonjehere nga Forbes duke te te thene "Jo mos shkruaj kete" ose " Mos shkruaj ate" ?

BF: Dakort. Gjeja e pare qe vura re ne Japoni - asgje nuk ishte sic dukej - ishe kur pashe disa njerez ne rradhe perpara nje kioske. The i pyeta: "Cfare po beni?" "Po kembejme fitimet ne para - nga pachinko qe eshte nje lloj slot machine. Dhe aty meson qe ata kane nje industri gjigande kumari, kudo me shenja gjigande neoni qe ne thelb eshte ilegale. E megjithate funksionon haptazi madje dhe me rregulla. Per shembull, sado shume te perpiqesh eshte shume e veshtire qe te humbasesh me shume se 1000 $ ne dite ne ato vende. Pra ja ku ke nje sistem te tere jashte suazes legare; perfshin police, gangstere dhe biznesmena. Kjo me beri te kuptoj qe ky vend ishte ndryshe. Ajo qe mesova ishte se i ashtuquajturi "sistemi legal demokratik" ishte nje 'pararoje' per nje strukture pushteti te vertete shume ndryshe. Kjo eshte ajo qe mesova me copeza. Pachinko ishte e para. Nje miku im u rrah nga nje gangster parpara syve te policise. Shkuam tek polici...dhe ai tha: "Nuk duhet te ngaterroheni ne zenka me gangsteret." I them: "Kjo eshte e cuditshme." Por mendova se kjo mbase ishte e lidhur me kumarin dhe prostitucionin qe eshte nje ambjent i turbullt kudo. Si nje gazetar financiar eshte e rendesishme qe te jesh i shpejte. Nese i mund konkurrentet me 30 sekonda, kjo konsiderohet te jete nje scoop i madh. Pra duhet te gjesh se nga vjen pushteti. Dhe psh duke folur me burokratet e Ministrise se Bujqesise, ata thoshin: "Nese do te dish se cfare ndodh me te vertete, fol me zotin Kato Koichi." Ai ishte i gjithepushtetshmi i LDP dhe ishte njeriu qe ne ate kohe merrte vendimet. Pra pata rastin ta njihja. Njehere me thirren qe te merrja pjese si zevendesues ne njerin prej fjalimeve te tij. Ai beri fjalimin dhe ishte shume impresionues. Aty mori nje zarf goxha te trashe me para. Nga ajo mendova se Ministri i Financave ishte burimi i vertete i pushtetit ne Japoni - kjo eshte ajo qe besojne njerezit. Ishte burokracia me e fuqishme qe kam pare. Por kur fillova te flisja me njerez ne Ministrine e Financave ate me ne fund me thane: "Nese do me te vertete te mesosh se cfare ndodh atehere duhet te shkosh tek Nomura Securities."

Kjo ndodhte ne vitet 80-te. Tani eshte ndryshe. Por ne vitet 80-te, gjate bumit, Nomura Securities kishte nje liste VIP prej 5000 njerezish. Ata kishin keta dy bosa - Tabuchi i madh dhe Tabuchi i vogel, pa lidhje me njeri tjetrin - te cilet me pas u provuan te kishin lidhje me nje bande te madhe kriminale. Ata afroheshin tek keta gazetaret, politikanet dhe te gjithe te tjeret me pushtet e me reputacion dhe i jepnin leke hua disa miliona dollare dhe thonin: "Bli kete aksion." Me pas shkonin e gjenin cdo shiten ne vend si dhe lidhjet e tyre neper gazetarite dhe i thonin: "Keto jane aksinet qe do blesh tani." Dhe cdo shtepijake, biznesmen i vogel e doktor do blinte keto aksione, cmimi do ngrihej dhe VIP-i i shiste me mbrapa. Kjo ishte menyra sesi ata kontrollonin. Thjesht politike.

KC: Thua qe tani eshte ndryshe. Sa ndryshe eshte pra?

BF: Ka lojtare te tjere, menyra te tjera per te dhene para. Dhe ne fakt ky eshte dhe thelbi i problemit te cilin po trajtojme. Po me mire ta shtjellojme hap pas hapi pasi thjeshtohet me shume pamja e te gjithe historise. Pra u bera shume cinik ndaj Japonise por ajo qe i vuri vulen ishte skandali jusen mbi kredite e shtepive. Kjo ishte nje grup kompanish te cilat jepnin hua vetem per blerje shtepish. Mbas bumit ne Japoni, ishte hera e pare qe ata do perdornin parate e taksapaguesve. Meqe ra fjala, ne vitin 1992 qeveria japoneze tashme e dinte se kishin 200 trilion borxh por gazetat thoshin vetem dy ose tre trilion. Vetem mbas 10 vjetesh ata me ne fund pranuan gjithe shifren. E njejta gje po ndodh tani ne SHBA - por ata nuk do kene 10 vjet pasi nuk i huazuan keto para nga amerikanet. Ata i moren hua nga pjesa tjeter e botes. Per kete arsye do shohim ndryshime shume te medha ne te ardhmen.
MASHTRIMET ME BORXHET DHE VRASJET
BR: Me kujtohet qe i the Rense (behet fjale per Jeff Rense i cili ka nje website shume te njohur mbi konspiracine -Darius) se sipas mendimit tend borxhi i USA ishte 120 trilion $. Kerkova dhe mendova me vete: "Nga doli kjo shifer..." Pra dua tju bej kete pyetje.

BF: Mund tja u them menjehere. $66 trilion dalin nga nje ese e Profesor Kilborn qe u publikua nga bordi i deges se Federal Reserve ne St. Louis ne vitin 2005. Dhe keto jane para qe ata i detyrohen qytetareve amerikane - ato qe premtuan te pagujane per Medicaid dhe sigurimet shoqerore si dhe gjera te ngjashme. Jane te shkruara ne ate ese. Mund ta gjeni. Tani pjesa tjeter prej 53 trilion $ eshte shuma e dollareve ne qarkullim jashte USA. Pra bashkoi dhe kemi shifren 120 trilion $. Dhe jo vetem ajo, po dhe nje GDP prej 13 trilionesh. Ketu eshte pika ku zbulohet i gjithe mashtrimi.

KC: Pra ti u more me tregun e shtepive...

BF: Dakort. Ketu eshte ceshtja. Punoja per Nihon Keizai Shumbun [Nikkei]; eshte si puna e Wall Street Journal. Eshte ne gjuhen japoneze dhe eshte gazeta numer nje e tyre per financat dhe biznesin. Ata po perpiqeshin te fusnin ne loje dhjetra miliarde dollare nga parate e taksapaguesve qe te shpetonin nga veshtiresia keto kompani. Beheshin disa bisedime te cuditshme mbi 'pergjegjesine e huamarresit'. I kthehem dhe i pyes: "Po mire, kush jane keta huamarres?" Dhe doli qe - burimi im ishin njerez qe punonin ne Banken e Japonise dhe agjensi te tjera si te tipit nga ato te vleresimit te kreditit - me shume se gjysma e tyre ishin hua te dhena gangsterve te bandave Yakuza. Per mua kjo ishte dicka e mahnitshme. Pra ketu kemi qeverine qe perdor miliarda dollare nga parate e taksapaguesve per te nxjerre nga belaja kompani qe jepnin hua gangsterave dhe qe ishin te gjitha te drejtuara nga zyrtaret e Ministrise se Financave. Pra shikohet nje lidhje midis zyrtareve te Ministrise se Financave, politikaneve dhe gangsterave. Ata perdorin para te taksapaguesve per tja dhene ato gangsterave.

E shkruajta kete ne ne Nikkei-n anglisht dhe pati nje reagim shume te madh. Mbi 400 gazetare te huaj dhe revista shkruan histori te ngjashme. Gjysma e huave per shtepi ishin te gangstereve, dakort? Newsweek beri nje shkrim pothuajse identike me timen. Aty Nikkei, gazeta ime me tha: "Sipas Newsweek, gjysma e huave per shtepite ndaj kompanive jusen are te Yakuza." Vajta tek redaktori dhe i thashe: "Hej e kam shkruar i pari ate histori. Pse thua sipas Newsweek?" Me pas me thirren ne zyre duke me dhene Cmimin e Redaktorit si dhe 50 $ dhe me thane: "Zoti Fulford, e di, nuk duhet te shkruash gjera te tilla. Nuk eshte bere me pare dhe mund te jete shume e rrezikshme."

Mbas asaj filluan te me mbanin ne mbikqyrje. Nuk me lejonin qe te shkruaja cdo gje, pervec lajmeve qe shpallte qeveria. Aty fillova te kuptoj qe shtypi japonez nuk ishte aspak i varur. Sic doli me pas nje nga redaktoret aty ne Nikkei, Zoti Otsuka i cili fitoi disa cmime duke shkruar per skandalin Itoman...krejt papritur u transferua ne nje seksion tjeter dhe u hoq nga raportimi i biznesit. Ai u be shume dyshues mbas kesaj. Filloi te ndiqte presidentin kudo qe shkonte. Sic zbuloi me vone ata i kishin dhene hua gangsterve nje shume prej 100 milion $ - para qe nuk u kthye kurre. Dhe skandali Itoman ishte shume i madh, ku njera nga bankat me te medhaja te Japonise, Sumitomo Bank ishte pervetesuar nga sindikata e krimit. Pra fillova te kuptoj se gazetat dhe politikanet, gangsteret dhe burokratet ishin te gjithe bashke ne nje lloj strukture pushteti te stisur e cila ishte totalisht ndryshe nga ajo qe njerezit shihnin ne televizor apo lexonin neper gazeta. Dhe u ndjeva komplet i neveritur kur ata filluan te censuronin shkrimet e mija.

Pra e braktisa Nikkei dhe punova si profesionist i pavarur per pak kohe ne gazeten South China Mornin Post dhe disa vende te tjera perpara se te merrja punen tek Forbes. Fillimisht personat tek Forbes u treguan te kenaqur qe te shkruaja histori per gangsterat. Bera nje mbi Punet Publike dhe mora nje leter formale proteste nga Ambasada Japoneze ne Washington. Mendova: "O zot. Dikujt i shkela ne kallo." Me pas bera nje tjeter shkrim... Kur ata filluan te shlyenin borxhet qe kishin me bankat fillova te zbuloja se shume njerez po vdisnin. Ata ose kryenin vetvrasje ose zhdukeshin. Por nuk ishte nje harakiri tipik kur kryen dicka shume te rende dhe vret veten per te kerkuar ndjese. Ishin njerez qe do deshmonin, njerez qe do persekutonin njerez. Per shembull, kishte ndodhur nje skandal financiar dhe presidenti i Dai-Ichi Kangyo Bank qe tani eshte pjese e Mizuho duhej te deshmonte. Nje dite perpara se ta bente kete, ne oren 11 te nates gruaja e tij doli nga shtepia dhe 10 njerez me veshje te zeza hyne ne shtepi, fiken dritat e me pas iken. Rreth ores 1.00 te nates gruaja kthehet ne shtepi dhe e gjen te shoqin e vdekur. Dhe ata thone qe ishte nje vetvrasje. Kjo histori doli nga versioni anglisht i gazetes Yomiuri. Nuk doli ne versionin japonez. Ne kete pike kisha krijuar shume lidhje me gangsteret pasi kisha kuptuar se qe te kuptosh se cfare ndodh me financat duhet te flasesh me gangsteret. Perndryshe as qe e meson fare se cfare ndodh...

KC: Dakort.
vazhdon...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-11, 15:32   #45
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Illuminati! Kulti i syrit qė sheh ēdo gjė

BF: Keshtu pra... ishte nje banke qe quhej Nippon Credit Bank e cila u shnderrua ne Aozora Bank. Tani me duket se ajo eshte nen pronesine e njeres nga fondet amerikane. Mbase Carlyle? Sme kujtohet. Me duhet ta kontrolloj. Sidoqofte, nje drejtor i Bankes se Japonise, zoti Honma u be presidenti i saj. Dy jave me pas ai u gjet i varur dhe ata thane se ishte vetvrasje. E njihja kete person qe nga koha kur mbuloja lajmet per Banken e Japonise. Eshte e pamundur qe ai te jete vetevrare... Mesa duket ai u vra per shkak te disa huave te dhena kooperative te kreditit ne Korene e Veriut. Ai po behej gati ti deklaronte ato si hua te gabuara. Dhe nese do e bente kete gje atehere do kishte nxjerre ne pah nje lidhje gjigande te nendheshme drejtuese te Korese se Veriut. Koreano Verioret prej kohesh dergonin para droge ne Japoni perftuar nga shitja e amfetamines dhe veprimtarive te tjera te dyshimta dhe qe te fitonin heshtjen e policise kishin paguar shume te medha klases sunduese gjate gjithe viteve.


KC: Shkruajte per kete gje?

BF: Po shkruajta tek Forbes. Redaktoret ishin kaq frikacake sa hoqen nje pjese te mire te shkrimit por sidoqofte nje pjese eshte ende aty... Pra fillova te germoja me shume. Dhe krejt papritur Forbes filloi te ushtronte presion ndaj meje. Kisha nje histori mbi GE qe po bente disa manovra te cuditshme bankare qe perfshinin disa miliarda dollare ne Amerike dhe e di cfare, ata e fshine gjithe historine pa asnje shpjegim. Me pas Citigroup u perzu nga Japonia per pastrim parash te gangstereve. Ajo histori nuk u botua... Po pergatitesha te lija cdo gje. Ne ate moment ne Japoni doli nje liber i imi dhe u shnderrua ne nje best seller. Nuk kisha nevoje me per te ardhura.

KC: Nje liber per cfare?

BF: Me materiale te cilat kishin dale kohe me pare, disa prej tyre sapo ja u thashe - vrasjet dhe te tjera gjera ne lidhje me korrupsionin japonez. Shume njerez ne Japoni e kishin idene qe ndodhin gjera te tilla. Pra libri u bazua ne keto ngjarje. Me pas shkruajta disa libra me te njejtin subjekt. Kjo me mundesoi te ardhura te pavarura. Por gjeja qe me te vertete me dha shkendijen ishte gjate nje debati televiziv qe bera me disa politikane te larte japonez. Gjate emisionit mendoja me vete: "Keta njerez drejtojne kete vend? Ska mundesi!" Tani e di qe ata jane vetem aktore te cilet lexojne skenarin por atehere mendoja: "O Zot, une mund ta bej me mire!" Dhe kjo ide krejt papritur mu duk madheshtore. Kuptova se: "Oh Zot, japonezet kane 5 trilion dollare neper prona pertej detit. Keto para mjaftojne qe te zhduhet varferia dhe shkaterrimi i ambjentit. Atehere pse te mos perdoren?" Me tej mendova: "Do behem qytetar japonez dhe do perpiqem te kandidoj ne politike ne menyre qe ti mbush mendjen atyre te perdorin keto para per te shpetuar boten." Dhe kjo gje ka kaq shume kuptim...

Pra shkruajta dy kapituj ku do jepja emra - politikane te caktuar, krime te caktuara, gangstere te caktuar. Do ishte nje ekspozim me te vertete i madh gje qe do me bente ose te largohesha nga Japonia ose te vritesha mbas botimit te librit. Diten e neserme mbasi kisha derguar dy kapitujt ne anglisht agjentit tim mora nje telefonate nga mbesa e Perandorit Meiji, Kaoru Nakamaru e cila me tha: "E di zoti Fulford, ju nuk duhet te zemeroni Yakuza. A jeni i sigurt qe kjo eshte gjeja qe doni te beni? A nuk ka ndonje gje tjeter do mund te merreni?" Dhe shtoi se nje 'perendeshe' e kishte kontaktuar nepermjet planit astral dhe i kishte shprehur shqetesimin per mua! Doli qe 'perendesha' ishte Policia E sigurise Japoneze.

Ne ate moment mendova: "Po, dua te shpetoj boten." Dhe ne ndryshim nga shume njerez te tjere qe duan te bejne te njejten gje, une kisha nje metode konkrete, ate te pese trilion dollareve. Kjo shume parash nuk mund te terhiqet nga USA pasi do shkaterronte ekonomine amerikane, pra duhet ti paguash amerikanet qe ta bejne ata kete gje dhe ne kete menyre edhe te perfitojne vete. Pra mendimi evoluoi me shume dhe thashe me vete: "Dakort, do e bejme ne kete menyre qe dhe amerikanet te perfitojne dhe keshtu te pakten skane pse te ankohen." Kjo ishte ajo qe filloja te shprehja duke shkruar libra me kete ide, pra: pse nuk e shpetojne boten Japonezet?
Kontrolli i Rothschild dhe RockefellerBF: Po ajo qe ndodhi ishte qe kjo mbesa e Perandorit Meiji me dha nje video te 9/11 dhe me tha: "Shiko Zoti Fulford. Ti di cdo gje mbi korrupsionin ne Japoni por se ke idene mbi korrupsionin ne bote." Dhe kur me dha ate u shtanga. Mos harroni, isha nje gazetar i financave per nje kohe te gjate dhe pasi shume njerez lexojne ate qe shkruan kjo ve ne levizje dhe tregjet. Eshte nje numer konstant njerezish qe perpiqen te te japin informata te rreme gje qe te ben te perftosh nje imunitet te larte ndaj informacionit fallco. Problemi qe kane shumica e njerezve ne nivele te larta ne shoqerite perendimore me ceshtjen e 9/11 eshte kjo (sipas fjaleve te tyre): "Nuk me behet vone se evidencash me tregojne, nuk ka asnje mundesi qe New York Times, Washington Post, BBC te raportojne kete." Pasi qe te pranosh se ka nje grupazh ne qeverine Amerikane qe beri kete gje atehere do te thote qe te pranosh se i gjithe sistemi i besimit qe kemi mbi shoqerine te jete i gabuar.


KC: Ehh

BF: Duke patur eksperiencen e censures me punen ne Forbes dhe ajo qe dija per korrupsionin japonez, fillova te beja kerkime per te zbuluar se cpo ndodhte me kete faktin tjeter. Pergjigja ne thelb eshte qe, shoqeria Europiane nuk eshte me 'demokratike'. Eshte nje plutokraci e kombinuar me aristrokraci ndersa 'demokracia' eshte nje menyre efektive per te mbajtur nen kontroll ndjenjat e 'deleve'. Mund tju tregoj ne menyre me te thjeshte duke ju referuar raporteve financiare te Wall Street Journal, sesi mund te gjeni gjurmet. Ajo qe bera per te zbuluar kete ishte kerkimi neper nurmat e Forbes te vitit 1918 dhe lisa e tyre e te Pasurve. Aty gjen se ne ate kohe 10 Amerikanet me te pasur kontrollin 70 % te parave ne vend. John Rockefeller I kishte nje pasuri prej 30 miliard $ me kursin e sotem. Mendoj se ai kontrollonte 25 % te te gjithe pasurise ne USA ne ate kohe. Arsyeja pse Rockefeller nuk shfaqet aq i 'Pasur' ne listen e Forbes (dhe mos harroni qe njera nga detyrat e mija ishte te identifikoja miliarderet dhe numeroja parate e tyre) ishte se i kishte vendosur ato ne 'fondacione bamiresie' dhe ne fakt kane qindra te tille: Rockefeller, Carnegie, Brookings - nje liste e tere alfabetike. Por cdo gjenerate e familjes Rockefeller dhe familjeve te tjera, Morganet te cilet jane sot familja Bush... dihet qe trashegojne fuqine e tyre. Ata vazhdojne te kontrollojne ate para. Dhe kane nje sistem te tille ku cdo gjenerate ka nje person te caktuar ne post drejtues. Pra eshte nje lloj aristrokracie e fshehte. Ne vend qe te trashegojne toka ata trashegojne pasuri dhe kushdo qe punon neper keto pasuri eshte si nje lloj bujku qe punon ne pronen e lordit. Pra nese punon per Standart Oil ne nje fare menyre je sherbyesi i Rockefeller pasi ata kane kontrollin absolut.


KC: Dakort. Kjo eshte pjesa per Rockefeller. A keni qene ne gjendje te gjeni gjurmet per Rothschilds, pjesa europiane?


BF: Po. Ceshtja Rothschild shkon mbrapa ne kohe 300 vjet. Besoj se ky tashme eshte nje fakt i njohur. Sidoqofte mendoj se ne ate kohe Rothschilds kane qene njerez thellesisht fetare dhe me zemer te mire. Ndonese ne dukje ata financuan dhe hartuan Revolucionin Amerikan ne 1776 - me parate e East India Company - ata po ashtu financuan reformat e Meiji. Ne shume drejtime keto jane gjera te mira. Kanadaja ka qene gjithmone territor i Rothschild dhe e di qe Kanadaja eshte nje vend shume i mire? Pra nuk mendoj se ata jane ne te njejtin nivel. Sistemi i tyre ne thelb eshte ai mbreterori i Babilonise se Lashte. Dhe ketu gjerat behen te cuditshme dhe esoterike pasi shkojne mbrapa ne kohe 5771 vjet. Rothschilds thoshin se ishin pasaardhes te Nimrodit i cili pushtoi popullin e Babilonise - barinj, pra blegtore. Ata [paraardhesit e Rothschilds] pushtuan popullin e Babilonese, Irakun e sotem. Ata thoshin: "Po mire, a nuk ka ndonje menyre qe te drejtojme njerezit ne te njejten menyre qe ju drejtoni delet?" Dhe nga kjo dolen me nje sistem: duhet te kontrollosh burimin ushqimor te tyre; duhet te kontrollosh burimin e informacionit dhe duhet te kesh mjete dhune qe ti disiplinosh...


valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.