Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-02-12, 11:05   #1
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim NASA paralajmeron per tragjedi globale

NASA paralajmeron per tragjedi globale
6 February 2012 -

NASA nėpėrmjet njė e-mail-i sekret paralajmėron punonjėsit e saj qė tė pėrgatisin familjarėt e tyre pėr njė gjendje emergjence globale, pėr shkak tė tėrmeteve tė fuqishme qė priten tė godasin planetin tonė, por jo vetėm ato. Drejtori i NASA-s, Charles Bolden, nėpėrmjet njė video e-mail-i i bėn thirrje gjithė punonjėsve qė tė organizohen, nė mėnyrė qė tė jenė tė pėrgatitur pėr emergjencėn e radhės globale qė pritet tė godasė Tokėn, pasi nėse njė punonjės i NASA-s e mbron familjen nga njė rrezik i mundshėm, atėherė ai do tė jetė i aftė tė pėrballojė ditėn e punės qė e pret. Mesazhi i drejtorit tė NASA-s ėshtė sa i frikshėm, aq dhe i pazakontė, lexoni mesazhin e plotė dhe nxirrini vetė pėrfundimet. Ja, ēfarė thotė ai nė kėtė mesazh: “Unė dua disa minuta pėr tė folur me ju pėr Gatishmėrinė Emergjente qė na pret. NASA ėshtė njė organizatė unike. Ne jemi e vetmja organizatė nė qeverinė federale qė ėshtė pėrgjegjėse pėr sigurinė dhe mirėqenien e njerėzve, jo vetėm kėtu nė Tokė, por edhe jashtė planetit. Nė pėrvojėn time nė menaxhimin e astronautėve, kemi folur gjithmonė pėr rėndėsinė e pėrgatitjes sė familjeve, pėr pasjen e njė programi tė posaēėm pėr mbėshtetjen dhe mbrojtjen e familjes. Dhe kam frikė se programi ynė nuk ėshtė aq i mirė sa duhet tė jetė. Pra, unė kėrkoj nga ju tė gjithė, nėse banoni nė bregun perėndimor, nė bregun lindor, nė zonėn e Liqeneve tė Mėdha, mendoni pėr fatkeqėsitė natyrore qė mund tė ndodhin nė zonėn tuaj, mendoni siē keni bėrė gjatė sulmeve tė 11 shtatorit, mendoni diēka, e cila mund tė vijė nga forcat e jashtme dhe bisedoni me familjen tuaj, duhet ta bėni nė mėnyrė qė tė pėrgatiten pėr ngjarje tė paparashikuara. Hartoni njė plan pėr shtėpinė tuaj. Mendoni pėr njė strategji komunikimi me familjen. Ku mund tė mblidheni tė gjithė nėse ndodh njė emergjencė natyrore dhe ndodheni nė pika tė ndryshme tė qytetit. Gjėja mė e rėndėsishme pėr ne ėshtė qė tė kryejmė me sukses misionin tonė dhe qė njerėzit tanė, familja jonė tė jetė e sigurt, me qėllim qė ju tė vini tė qetė nė punė dhe nė rast tragjedie familjet tuaja tė jenė tė sigurta. Pra, unė kėrkoj nga ju qė tė mblidhni familjet tuaja dhe tė mendoni mirė se ēfarė duhet tė bėni nė njė rast emergjence globale, shpresoj qė tė adaptoni programin e pėrgatitjes pėr familjet tuaja, ndėrkohė qė tė gjithė tė jemi tė qetė qė t’i bėjmė ballė tragjedisė. Ju e dini se ēfarė bėni. Ju e dini se ēfarė duhet tė bėni ju dhe familja juaj nė rast emergjence, dhe mbi tė gjitha, jini tė pėrgatitur.

Burimi: Gazeta Standard


  Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-02-12, 12:07   #2
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

S'qenka sekret me ! ...fal kujt ? Fal gazetes standard

E lexova nje fore diku : "O mixhė ! Kiameti po thojn qe ka me kersit me 2012-tėn ! Cka po thu bre ? Khu qepu deshka me ik apete per 'shipni !"
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 17:09   #3
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Nuk eshte fer a?..vec familjaret e tyre me u mundu me i shpetu......Gjepura

.
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Elina : 08-02-12 nė 17:14
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 19:43   #4
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: NASA paralajmeron per tragjedi globale

tragjedite apo cilado fatkeqesi brina s'kane :)
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 20:08   #5
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

qka sune e ndryshoi ,vec ja baj rrafsh vetit del ku del
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 20:36   #6
Shpat
Prishtinas.
 
Anėtarėsuar: 27-05-08
Vendndodhja: Shteti mė i ri.
Postime: 573
Shpat e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=ZRszaaaIe6s

Bore ne Sahare mbas 50 viteve
__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 21:01   #7
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=9NXb5pGRcU0


http://www.youtube.com/watch?v=7HoPm...eature=related
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 22:02   #8
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Eh dynje dynje , , mjaft ke qėndru ,tepėr ke duru ..
ēfare njerėzi ke pranu tė marrin oksigjen me ndihmėn e Allahut , prap i themi Elhamdulilah , se mooti kan kthyer shpinėn Ty moti tė kan harru egzistimin Tėnd o i Madhi Zot , tepėr na Ki duru :(
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 22:06   #9
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Mos u tutni o Milet--------se per Shqiptar Nasa tha ska problem,,
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 22:37   #10
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SANTANA-29 Shiko postimin
Mos u tutni o Milet--------se per Shqiptar Nasa tha ska problem,,
Edhe unė qashtu njeva, kish thonė Zoti pi krejt popujve tė botės tė vetmit jan shqiptarėt tė cilėve kurr sun ju rash nė fije!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 22:39   #11
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Edhe unė qashtu njeva, kish thonė Zoti pi krejt popujve tė botės tė vetmit jan shqiptarėt tė cilėve kurr sun ju rash nė fije!


duht me na lan edhe pak neve per me na studiu

paj kur thojke plaka; me ni dynje.
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 22:42   #12
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
duht me na lan edhe pak neve per me na studiu

paj kur thojke plaka; me ni dynje.
Po de, me ba experimente si me e kriju njeriun tjetėr. nuk besoj qė ka me e ba pi lloqi ksaj here
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 22:57   #13
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Edhe unė qashtu njeva, kish thonė Zoti pi krejt popujve tė botės tė vetmit jan shqiptarėt tė cilėve kurr sun ju rash nė fije!
A e din pėr ēfare arsye nuk mundet me ra nė fije Zoti me Shqiptarėt ???

Gjitha tė kqijat ( gjynahet) ushtrohen natėn , dmthanė natėn e nė terr , simbas logjikės tonė , atėhere po flen Zoti , ,,
tyvbe egsatafurllah !
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 23:04   #14
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
A e din pėr ēfare arsye nuk mundet me ra nė fije Zoti me Shqiptarėt ???

Gjitha tė kqijat ( gjynahet) ushtrohen natėn , dmthanė natėn e nė terr , simbas logjikės tonė , atėhere po flen Zoti , ,,
tyvbe egsatafurllah !
Premium qeto vjet i kam ba e kurr qet opinion pse s`na ka ra Zoti nė fije se kam ni.
Po masi po e nita pi teje nashta more osht qashtu
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-12, 13:19   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Njė musliman i vėrtetė nuk duhet tė besoj kėto shkrime tė pafeve qofshin ato edhe tė vėrteta.
Pėr njė besimtarė tė devotshėm e vėrteta ėshtė kjo:


Fundi i Kohės domethėnė ‘epoka e fundit’. Sipas literaturės Islamike, ajo ėshtė njė periudhė kohe qė ėshtė afėr Fundit tė botės.

Shenjat nė Kur’an dhe pėrmendjet e shumta tė Fundit tė Kohės tė dhėna nga literatura e Haditheve na sjellin nė njė pėrfundim shumė tė rėndėsishėm. Vargjet Kur’anore dhe hadithet tregojnė se ekzistojnė dy faza tė Fundit tė Kohės. Faza e parė ėshtė njė periudhė kur gjithė njerėzit do tė vuajnė probleme materiale dhe shpirtėrore. Pas kėsaj, Bota do tė hyj nė njė periudhė tė shpėtimit tė quajtur ‘Epoka e artė,’ e cila karakterizohet me begati dhe mirėsi pėr shkak tė mbizotėrimit tė fesė sė vėrtetė. Me pėrfundimin e Epokės sė artė, do tė ketė njė rrėnim tė shpejtė shoqėror dhe njerėzit do tė fillojnė tė presin Fundin e Botės.

Nė kėtė libėr, do tė ekzaminojmė Fundin e Kohės nė dritėn e ajeteve dhe haditheve. Ėshtė e qartė se shenjat nė fjalė tani kanė filluar tė shfaqen njėra pas tjetrės, pikėrisht ashtu siē pėrshkruhet nė kėto referenca. Ardhja e kėtyre shenjave e lajmėruar katėrmbėdhjetė shekuj mė parė janė ngjarje madhėshtore qė shtojnė besimin dhe besnikėrinė e besimtarėve ndaj Allahut. Pa dyshim se nuk ėshtė rastėsi qė, nė njė periudhė aq tė shkurtėr kohe, tė gjitha kėto shenja tė shfaqen njėra pas tjetrės. Kėto shenja janė lajm i mirė pėr robėrit e Allahut.

Rrėfimi i ngjarjeve qė pėrshkruhen nė faqet nė vazhdim ėshtė pėrgatitur nė pajtim me udhėzimin e ajetit:

Dhe thuaj: “Falėnderimi qoftė pėr Allahun, Ai do t’jua tregojė shenjat e Tij e ju do t’i njihni ato!” E Zoti yt, nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj veprave qė bėni ju. (Sure Naml: 93)

Njė tjetėr ēėshtje qė duhet ta theksojmė kėtu ėshtė se Allahu di mė sė miri ēdo gjė. Si pėr ēdo temė tjetėr, ne nuk kemi dijeni tjetėr veē asaj pėr tė cilėn Ai na bėn me dije.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.