Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-02-12, 13:49   #16
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Njė musliman i vėrtetė nuk duhet tė besoj kėto shkrime tė pafeve qofshin ato edhe tė vėrteta.

Nuk eshte kjo sipas fesė, ne jetojm per te vertetėn ne mos e paqe dit. Sa i perket fundit te botes ne 2012, do ta shohim se kush e kishte me te drejt ; Nasa dhe kalendari i Maja-ve, apo Kur'ani i cili thot se dita perfundimtare (kiameti) eshte e njohur vetėm per Zotin e botėve !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-02-12, 13:59   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nuk eshte kjo sipas fesė, ne jetojm per te vertetėn ne mos e paqe dit. Sa i perket fundit te botes ne 2012, do ta shohim se kush e kishte me te drejt ; Nasa dhe kalendari i Maja-ve, apo Kur'ani i cili thot se dita perfundimtare (kiameti) eshte e njohur vetėm per Zotin e botėve !
A nuk me kuptove apo s`deshte me`m kuptu ?

Unė thash:

Njė musliman i vėrtetė nuk duhet tė besoj kėto shkrime tė pafeve qofshin ato edhe tė vėrteta.
Pėr njė besimtarė tė devotshėm e vėrteta ėshtė kjo: ....


E tash po ja bashkangjes edhe kėtė:

Profeti Isa (as), ashtu si tė gjithė profetėt e tjerė, ėshtė rob i zgjedhur i All-llahut, tė cilin All-llahu e caktoi pėr t’i thirrur njerėzit nė rrugėn e drejtė. Mirėpo, All-llahu i ka dhuruar Profetit Isa (as) disa veti qė e dallojnė atė prej profetėve tjerė, duke qenė ngritja e tij tek All-llahu dhe ardhja e sėrishme e tij nė tokė ajo mė e rėndėsishmja prej tyre.

Nė kundėrshtim me atė qė besojnė shumica e njerėzve, Profeti Isa (as) nuk u kryqėzua dhe as nuk u vra dhe as qė vdiq pėr ndonjė arsye tjetėr. Kur’ani na tregon se ata as nuk e vranė dhe as nuk e kryqėzuan atė dhe se All-llahu e ngriti atė pranė Tij. Veē kėsaj, Kur’ani na njofton me disa ngjarje nga jeta e Profetit Isa (as) tė cilat nuk kanė ndodhur ende. Pra, ardhja e tij e dytė nė tokė ėshtė njė parakusht qė kėto ngjarje tė ndodhin. Nuk ka dyshim se ngjarjet e rrėfyera nė Kur’an me siguri do tė ndodhin.

Pėrveē kėsaj, nė njė numėr shumė tė madh tė haditheve tė besueshme1 tė Profetit Muhammed (saas) mėsojmė se Profeti Isa (as) ėshtė gjallė nė Sytė e All-llahut dhe do tė kthehet nė tokė dhe se kur tė kthehet ai do tė sundojė me Kur’an, do tė jetė njė mjet nėpėrmjet tė cilit bota e Krishterė do tė kthehet nė Islam, dhe, sė bashku me Hazreti Mehdiun (as)2, do tė bėjnė qė vlerat morale Islamike tė mbizotėrojnė nė mbarė botėn. Dijetarėt mė tė mėdhenj Islamik pajtohen se Profeti Isa (as) nuk ka vdekur dhe se ai do tė kthehet nė tokė. Megjithatė, pavarėsisht nga kjo, ka njerėz qė supozojnė se Profeti Isa (as) ka vdekur disa mijėra vjet mė parė dhe kėshtu nuk ka gjasa qė ai do tė kthehet. Ky ėshtė njė mendim i gabuar qė buron nga mungesa e njohurive rreth Kur’anit dhe haditheve.

Profeti Muhammed (saas) na ka informuar po ashtu se nė kohėn kur Profeti Isa (as) do tė kthehet nė tokė, kohė e cila quhet ‘fundi i kohės’, do tė ketė njė periudhė nė tė cilėn nė tokė do tė arrihet njė paqe, drejtėsi dhe mirėqenie e pashembullt.

‘Fundi i Kohės’ i referohet periudhės kohore tė afėrt me fundin e botės. Sipas Islamit, nė kėtė kohė do tė ndodhin sprovat e tmerrshme tė dexhxhalit (antikrishtit), shumė tėrmete dhe shfaqja e Jexhuxhėve dhe Mexhuxhėve (Xhuxhėve dhe Maxhuxhėve), pas tė cilave mėsimet Kur’anore do tė mbizotėrojnė dhe njerėzit pėrgjithėsisht do t’iu pėrmbahen vlerave qė ai mėson.

Dėshmitė se Profeti Isa (as) nuk ka vdekur, se ai ėshtė ngritur nė praninė e All-llahut dhe se do tė kthehet pėrsėri do tė shqyrtohen nė kėtė libėr nė dritėn e ajeteve Kur’anore, haditheve dhe interpretimeve tė dijetarėve Islamik. Megjithatė, para se t’ia fillojmė, do tė ishte e dobishme t’ia kujtojmė vetes disa tė dhėna themelore qė lidhen drejtpėrdrejt me kėtė temė.


Kujto kur engjėjt thanė: “O Merjeme! All-llahu tė jep lajmin e mirė pėr njė (djalė qė do tė lindė me njė) Fjalė prej Tij: emrin do ta ketė Mesih - Isa i biri i Merjemes, do tė jetė i nderuar nė kėtė botė dhe nė tjetrėn dhe njė nga tė afėrmit e All-llahut.
(Surja Al ‘Imran: 45)”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-12, 14:10   #18
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Per nje besimtar te vertet, nuk ka te vertet tjeter pos fjalės sė Zotit ! Cdo gje qe e kundėrshton, eshte thjesht pallaver.

Te kuptova sikur te thuash se edhe po te jet e vertet, muslimani duhet te beson verberisht te kunderten. Kjo eshte ne kufi te fyerjes.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-12, 14:21   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: NASA paralajmeron per tragjedi globale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Per nje besimtar te vertet, nuk ka te vertet tjeter pos fjalės sė Zotit ! Cdo gje qe e kundėrshton, eshte thjesht pallaver.

Te kuptova sikur te thuash se edhe po te jet e vertet, muslimani duhet te beson verberisht te kunderten. Kjo eshte ne kufi te fyerjes.
Kjo sepse ke paragjykime, e unė tė them ty:


Ajo bėri me shenjė nga i biri. Ata thanė: “Si t’i flasim ne fėmijės qė ėshtė nė djep?” Ai (Isai nė djep) tha: “Unė jam rob i All-llahut. Ai mė ka dhėnė Librin (Ungjillin), mė ka bėrė profet dhe mė ka bėrė tė bekuar kudo qė tė jem. Ai mė ka porositur qė tė falem e tė jap zeqat sa tė jem gjallė dhe qė tė jem i mirė ndaj nėnės sime dhe nuk mė ka bėrė tė ashpėr dhe tė padėgjueshėm. Le tė jetė paqja e shpėtimi mbi mua, nė ditėn qė kam lindur, nė ditėn qė do tė vdes dhe nė ditėn qė do tė ringjallem!” (Surja Merjem: 29-33)


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.