Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-02-12, 14:46   #1
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Jan raportuar disa tinguj te ēuditshme mbrem ne Prishtine !

Tinguj, qe jan degjuar an e kend botes, e qe ndoshta edhe ju i keni degjuar ?

http://www.albobserver.com/archives/42436__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-02-12, 15:24   #2
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
zc :Mos ja prishni djalit temen!Tinguj misterioz dėgjohen edhe nė Prishtinė.Shumė persona tė habitur kanė postuar nė statuset e tyre nė Facebook, se kanė ndėgjuar tinguj tė cuditshėm gjatė natės. Kjo po ndodh nė shumė vende tė ndryshme tė botės dhe shkencėtarėt tregohen tė pamundur pėr tė shpjeguar arsyen, shkakun, qėllimin dhe burimin e kėtij tingulli shqetėsues e misterioz.

Incidente kanė ndodhur nė Kosta Rika, ndėrsa dėgjimi i tingullit misterioz, ndodhi nė Ukrainė, nė jug tė Suedisė, Kanada dhe nė veri-lindje tė Anglisė. Mijėra banorė nė Kosta Rika kanė dėgjuar dhe regjistruar me kamerat e tyre tingullin misteriozė dhe i kanė vėnė videot nė internet, duke kėrkuar pėrgjigje nga specialistėt e fushės, pasi tingulli duket sikur vjen nga qielli, thanė tė gjithė ata tė cilėt dėgjuan ulėrimat!

Fenomeni i titullit misterioz ka ngjallur shumė reagime dhe debate tė ashpra, pasi askush nuk ėshtė nė gjendje tė shpjegojė prejardhjen e tij. Janė me dhjetėra shtetet tė cilat kanė denoncuar fenomenin dhe shkencėtarėt e tyre po merren me studimin e tij pėr tė zbuluar misterin qė ai fshehė.Sipas shkencėtarėve nuk ėshtė regjistruar ndonjė dukuri e veēantė, si p.sh njė tėrmet etj, veē regjistrimit tė tingullit tė ēuditshėm.
Torit rreth fenomenit janė tė shumta, p.sh pėr njė aeroplan supersonik i teknologjisė sė fundit i cili thyen shpejtėsinė e tingullit.

Dukuria e fenomenit ėshtė se nė shumicėn e shteteve tė cilat e kanė denoncuar atė, deklarojė se ai ėshtė mė i thekuar gjatė orėve tė mėngjesit, ndėrsa shkencėtarėt akoma nuk mund tė japin njė shpjegim tė saktė rreth tij./fish media/
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 28-02-12 nė 18:36
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-12, 16:58   #3
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-12, 18:04   #4
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

makresh edhe une mbreme i kam ndegjuar te them te drejten isha diku musafir ....e une jasht skam dal me ndegju po edhe nga brenda eshte ndegjuar ....kane dalur dy kusheri me shiku e thane mos eshte zhurme e ndonje avioni edhe ashtu mbeti me ate mendim......
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-12, 18:31   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-12, 18:35   #6
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Une personalisht nuk e kam degju (dmth ktu ku jetoj nuk eshte degjuar kjo zhurme ende) por kam lexuar dhe degjuar qe anembane botes ka ndodhe ky fenomen. Ndoshta eshte dicka normale qe ka ndodh edhe me perpara..bohhh. Ca spo ndodh.
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-12, 18:49   #7
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Se harrova, shume njerez te kualifikum merren me rregjistrimin e tingujve ne natyre. (field recording)
Kur te kem kohe po bej pak research me pa a kan gjet gja ato.
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-12, 21:25   #8
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
Shumė interesante, nuk di pėr ato inēizimet e tjera, veq qetu nė Dardanė po mė befason qė s`po nihet edhe njė zė tjetėr.
Ka plot qenė endacakė nė Prishtinė, sigurisht ata tė shurdhum paskan qenė nė ato momente, ėshtė mė se normale tė ishin inqizu edhe lehjet e tyre!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-12, 23:09   #9
SAGITARIUS
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Vendndodhja: PLANET SAGITARIUS
Postime: 88
SAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Sot me treguan familja qe jeton ne prishtine qe aty ka 2 e dicka ka fillu dhe ka zgjat,me nderprerje,deri kah ora 3 e dicka,bile per keto zera tek ne smund te thote askush qe jane manipulime nga ndokush(fake),por kane ndodhur ,por se cka i ka shkaktuar keto zera natyrisht se nuk dihet,por padyshim se do te marrim vesh nje dite :-)))
Mbase jane trumpetat e engjujve qe lajmerojne fillimin e fundit te ketyre qafirave qe po sundojne momentalisht ????? Mbetet te shihet!!!
Shume nga profecite e librave te shenjte ne lidhje me *oren e fundit* jane realizuar ne qindvjecarin qe lame pas,dhe po realizohen ne ditet tona,po te ishin keto trumpetat e famshme nuk do te isha i befasuar!!
SAGITARIUS Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 01:04   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Shumė interesante, nuk di pėr ato inēizimet e tjera, veq qetu nė Dardanė po mė befason qė s`po nihet edhe njė zė tjetėr.
Ka plot qenė endacakė nė Prishtinė, sigurisht ata tė shurdhum paskan qenė nė ato momente, ėshtė mė se normale tė ishin inqizu edhe lehjet e tyre!

Kjo lagje nuk eshte ne Prishtin e as ne Kosove.
Tingujt jan degjuar rreth ores 2 i nates, e jo 2 i dites.Ukrain.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 01:07   #11
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SAGITARIUS Shiko postimin
Sot me treguan familja qe jeton ne prishtine qe aty ka 2 e dicka ka fillu dhe ka zgjat,me nderprerje,deri kah ora 3 e dicka,bile per keto zera tek ne smund te thote askush qe jane manipulime nga ndokush(fake),por kane ndodhur ,por se cka i ka shkaktuar keto zera natyrisht se nuk dihet,por padyshim se do te marrim vesh nje dite :-)))
Mbase jane trumpetat e engjujve qe lajmerojne fillimin e fundit te ketyre qafirave qe po sundojne momentalisht ????? Mbetet te shihet!!!
Shume nga profecite e librave te shenjte ne lidhje me *oren e fundit* jane realizuar ne qindvjecarin qe lame pas,dhe po realizohen ne ditet tona,po te ishin keto trumpetat e famshme nuk do te isha i befasuar!!
Keto zhurma i kam degjuar par 3 viteve, dhe nuk po tingllon sikur te jet fillimi i fundit te ketyre qafirave.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 29-02-12 nė 01:07
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 08:06   #12
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

E shkeputa vetem kete pjesen, nga SAGITARIUS
Citim:
Mbase jane trumpetat e engjujve qe lajmerojne fillimin e fundit te ketyre qafirave qe po sundojne momentalisht ????? Mbetet te shihet!!!
Shume nga profecite e librave te shenjte ne lidhje me *oren e fundit* jane realizuar ne qindvjecarin qe lame pas,dhe po realizohen ne ditet tona,po te ishin keto trumpetat e famshme nuk do te isha i befasuar!!

Dhe une besoi, se ka njerez mjaft musliman shqiptar qe besoin ne Allah!..por ndryshe me besim prej njeri-tjetrit mendoi, si qdo njeri i vetedishem din te ndan te miren nga e keqja..si q'ndahen terri me driten..Por,per "zera misterioz" nuk gjej fjale dote!..dhe mendoi,se njerzimi duhet te jen te pergaditur nga keto fenomene,qe po i shfaqen natyres koheve te fundit!..per t'pranuar se diqka e quditshme po ndodhe me boten,(ne disa mjedise te saj)!!!

Por qdohere...Me besim se Allahi.xhn.Eshte me i madh,dhe me i fuqishem mbi te gjitha...e qe Ai-din vet.se qfare punon qdohere,ne qdo kohe.

Prandaj,zerat qe posa ndegjova,mu permes videos larte,nuk po tinglloin bash laverdishem per t'ardhmen...
"Zot! na shpeto nga Tmerri...AMIN!

P.s.ja diqka sa per kuriozitet...NE LUTJE...nga fjalet e lena ne Kuran.te Muhamedit.a.l.s(pa qen nevoja te futem debateve) ju lutem! per faktin,qe me beri pershtypje-ARTIKULLI..ne te cilin hasa rastesishte,diku ne nje web-neti.(me besim se nuk kam dalur,dhe shum jashte teme)..nese po?..kerkoi falje,paraprakisht.

por krejt qka me nderlidhi,me ARTIKULLIN-per boren e rend te ketij viti dimer)ne-Kosove...!sikur dhe hiqe ma large,se sote,nga po foli me dikend familjare ne Kosove..ua thash,edhe se ishte ni bore e papritur e rend,madje dhe shqetsuese per qytetaret e kosoves ne pergjigjesi...prap,ju duhet gezoheni per boren atje...(ne perjashtim e 9 viktimave antarshe mbi-Dragash!),,duke pas parasyshe,se sa ishte ne dam,te qyteterave ne izolim,aqe eshte dhe ne sherbim te tyre per shum qka..ne radhe te pare,pastron ambientin e natyres ne te shumta raste,madje dhe gripat zvoglohen..Me kujtohet si e vogel kur isha,mbaj men shum mire,nga te vjetrit atehere,qe thonin,bora ka bereqet,i ben mire tokes...:)))

Por,nuk e thonin nje gje te tille...,krahas nga ky Artikulli ketu,ne kete menyre!
Bora dhe pastrimi nga gjynahet

Posted On Monday, January 23, 2012 By shpendi. Under Artikuj

Njė ndėr hadithet qė mė ka bėrė pėrshtypje, ėshtė njė hadith i cili ėshtė lutje, por qė Profeti a.s e pėrdorte nė shumė raste. Ky hadith dhe kjo lutje e Profetit a.s ėshtė: “O Zot! Mė largo nga gjynahet, ashtu siē ke larguar perėndimin nga lindja! O Zot! Mė pastro nga gjynahet, ashtu siē pastrohet rroba e bardhė nga papastėrtitė! O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Kėtė lutje, Profeti a.s e bėnte pasi kishte bėrė tekbirin fillestar dhe para se tė fillojė leximin e Fatihasė.
Tregon Ebu Hurejre:”Pasi Profeti a.s ngrinte duart pėr tekbirin fillestar, vėreja njė heshtje tė shkurtėr tė Profetit a.s para se tė fillojė leximin e Fatihasė. Njė ditė, unė e pyeta:”O i dėrguar i Zotit! Ēfarė thua pas tekbirit fillestar?” dhe Profeti a.s i tregoi lutjen e mėsipėrme.
Kur e lexova kėtė lutje, mė bėnė pėrshtypje fjalėt:”O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Pyetja qė mė lindi menjėherė ishte:”Pėrse Profeti a.s e pėrmendi borėn, ndėrkohė qė arabėt nuk e njohin si ėshtė ajo?”
Veē kėsaj, nė njė hadith tjetėr, Profeti a.s lutet:”O Zot! Ma laj zemrėn me ujė, borė dhe breshėr!”
Ēfarė do tė thotė tė lahet zemra me ujė, borė dhe breshėr?
Tė gjithė kėtyre pyetjeve do u pėrgjigjemi nė rrjeshtat nė vazhdim.
Njė ēėshtje tė cilėn e kanė diskutuar juristėt muslimanė, ėshtė edhe nėse lejohet bashkimi i namazeve gjatė rėnies sė dėborės. Sipas tyre, lejohet bashkimi i namazeve gjatė rėnies sė borės, ashtu siē lejohet gjatė rėnies sė shiut. Ata e kane lejuar bashkimin e namazeve edhe nė stuhi ere tė fuqishme, ose gjatė njė tė ftohti tė acartė.
Njė ēėshtje tjetėr, ėshtė edhe ajo nėse lejohet tė kryehet namazi mbi dėborė. Dijetarėt e kanė lejuar tė kryhet namazi mbi dėborė. Vetė Abdullah ibnu Umer ėshtė falur mbi dėborė. Kurse kur ėshtė pyetur Hasen El-basrij, u pėrgjigj:”Nuk prish punė.” Tė gjithė kėto, tregojnė dhe njė herė frymėn lehtėsuese qė gjendet nė islam.
Kur Zoti krijoi universin, gjithēka tjetėr e nėnshtroi nė funksion tė njeriut. Edhe vetė bora ėshtė e nėnshtruar pėr t’i shėrbyer njeriut. Prandaj, njeriu duhet t’a shfrytėzojė atė nė dobi dhe interes tė tij.
Vetė arabėt nuk e njohin dėborėn, megjithatė e pėrdornin pėr tė shprehur ftohtėsinė dhe ngricėn. Edhe kur duan tė flasin mbi akullin, ata pėrdorin borėn.
Abdullah ibnu Abasi, teksa fliste pėr dėborėn njė ditė, tha:”Ka ngjyrė tė bardhė, por unė nuk e kam parė.”
Tė gjithė shokėt e Profetit a.s nuk kishin parė borė, pėrveē Abdullah ibnu Umerit. Gjatė invazioneve islame tė rajoneve pėrreth, atij i ishte dhėnė rasti tė shihte borė. Ai qėndroi pėr dy muaj nė Azerbaxhan, ku pėrjetoi rėnien e borės. Mė pas ai bashkė me ushtrinė u kthyen, pasi e kishin tė pamundur tė ēanin borėn.
Kur ėshtė parė bora nė Meke pėr herė tė parė?
Halifeja abasid El-mehdij, shprehu dėshirėn pėr tė parė borė. Asokohe ai ndodhej nė Meke dhe kėtė dėshirė ia shprehu zėvendėsit tė tij Muhamed ibnu Sulejman. Kjo ndodhte nė vitin gjashtėdhjetė hixhri.
Zėvendėsi i tij qė ndodhej nė Basra, mori njė sasi bore dhe ia dėrgoi Halifes nė Meke. Ishte hera e parė qė banorėt e Mekes panė borė me sy.
Ndėrkohė qė unė e lexoja kėtė ndodhi, pyesja veten: Vallė si e transportoi borėn deri nė Meke? Si arritėn muslimanėt t’a ruajnė borėn tė ngrirė gjatė gjithė rrugės? Edhe pse u pėrpoqa tė gjej diēka rreth kėsaj, kėto pyetje nuk gjetėn pėrgjigje.
Thotė Zoti nė Kuranin famėlartė:”dhe, pėr durimin e tyre, Ai do t’i shpėrblejė me Xhenet dhe petka tė mėndafshta. Tė mbėshtetur nė divane, ata nuk do tė kenė as vapė dhe as tė ftohtė.” (Insan, 12-13)
Banorėt e xhenetit, do tė jetojnė nė mirėsi dhe begati tė pafund. Ata nuk do tė ndjejnė as vapė dhe as tė ftohtė.
Njė ndėr format e dėnimit tė banorėve tė zjarrit, do tė jetė edhe i ftohti i acartė.
Thotė Muxhahid dhe Mukatil, kur dėgjuan ajetin e mėsipėrm:”Zemherir, ėshtė i ftohti i acartė, i cili shkakton dhimbje si majat e gjilpėrės kur ngulen nė kokė.”
Prandaj, Profeti a.s kėrkonte tre herė mbrojtjen e Zotit nga zjarri i xhehnemit. Ai thoshte:”O Zot! Mė ruaj nga dėnimi i zjarrit!”
Nėse ēdo musliman e thotė kėtė lutje tre herė nė ditė, zjarri thotė:”O Zot! Ruaje prej meje!”
A pėrmendet nė Kuran dėbora…?
Nė Kuranin famėlartė, nuk pėrmendet bora, por pėrmenden terma tė tjerė qė tregojnė tė ftohtėt dhe acarin. Kurani nuk e pėrmend dėborėn, pasi ai u drejtohet arabėve tė cilėt nuk e njihnin borėn. Vetėm ata qė merreshin me tregėti dhe udhėtonin drejt vendeve ku binte borė, e dinin si ėshtė bora. Vendet me tė cilat arabėt bėnin tregėti, ishin kryesisht ato tė Shamit (Lantonit), ku hyn dhe Libani. Kishte arabė si Gasasinėt, tė cilėt e njihnin borėn, por shumica e arabėve tė tjerė nuk ia kishin idenė.
Nė jetėshkrimin e Profetit a.s, pėrmendet njė histori e cila ka tė bėjė me borėn. Kur ishte i vogėl dhe jetonte nė fisin Benu Sad, njė ditė ndodhej nė shkretėtirė duke luajtur me fėmijėt e tjerė. Vijnė dy burra me rroba tė bardha, tė cilėt mbanin nė dorė njė tas. Ata e morrėn Profetin a.s dhe ia lanė zemrėn. Vetė Profeti a.s tregon:”Ata ma lanė zemrėn me borė.”
Thotė Profeti a.s:”Kur ma nxorrėn zemrėn, hoqėn prej saj diēka tė zezė.”
Rreth faktit qė melekėt ia lanė zemrėn me borė, unė bisedova me njė doktor, i cili mė tha:”Dihet qė vendosja e zemrės nė dėborė, e mbron atė dhe nuk lejon vdekjen e qelizave. Duke e ulur temperaturėn e zemrės nė 18 gradė, ne reduktojmė harxhimin e oksigjenit nga qelizat e zemrės. Mė parė, kur kryenin ndėrhyrje kirurgjikale nė zemėr, e ulnin temperaturėn e trupit tė pacientit nė 20 gradė. Kėtė e bėnin pėr tė mbrojtur trupin nga problemet qė mund tė lindnin si pasojė e mungesės sė oksigjenit. Kėshtu mbrohet jo vetėm zemra, por edhe truri, veshkat dhe shumė organe tė tjera. Mė parė, operacionet e zemrės zgjasnin mė shumė se dymbėdhjetė orė.
Kur njė pacienti i kryejmė transplant zemre, zemrėn qė do i vendosim, e fusim nė njė enė e cila pėrmban lėndė ushqyese pėr zemrėn dhe nė njė temperaturė konstante 18 gradė. Kjo bėhet pėr tė ulur konsumin e oksigjenit nga qelizat e zemrės. Dėbora e ruan trupin e njeriut, pasi redukton aktivitetin e qelizave.
Nėse do i kthehemi sėrish hadithit tė mėsipėrm, ku Profeti a.s thoshte:” O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Dikush mund tė pyesė:”Pėrse Profeti a.s pėrmend edhe ujin dhe breshėrin, bashkė me borėn?
E njėjta pyetje, i ėshtė drejtuar dhe dijetarit tė njohur Ibnu Dekik El-id. Ai u pėrgjigj:”Nėse njeriu dėshiron tė pastrojė rrobat, ai do tė pėrdorė ujin. Por nėse kėrkon qė rrobave t’ju japė bardhėsinė maksimale, ai duhet qė bashkė me ujin, tė shtojė dhe pėrbėrės tė tjerė.”
Ėshtė pikėrisht ky, shkaku pėrse Profeti a.s pėrmend edhe ujin dhe breshėrin bashkė me borėn, nė hadithin e mėsipėrm.
Doktorėt thonė se bora ėshtė si njė morg pėr trupin.
Larja e gjynahit me ujė, simbolizon pastrimin e trupit prej kėtij gjynahi. Mė pas vjen bora ajo qė e neutralizon dhe breshėri qė e shkatėrron pėrfundimisht.
Nė hadithin e mėsipėrm, Profeti a.s pėrmend borėn, ujin dhe breshėrin, tė cilėt tė tre vijnė nga qielli.
Hadithi i mėsipėrm, ka dy transmetime. I pari, ėshtė i lartpėrmenduri ku Profeti a.s thotė:” O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
Kurse nė transmetimin e dytė, Profeti a.s thotė:”O Zot! Ma laj zemrėn me ujė, borė dhe breshėr!”
Dijetarėt muslimanė, thonė se transmetimi i dytė, ku Profeti a.s pėrmend zemrėn, ėshtė mė kuptimplotė dhe domethėnės. Kjo, pasi pastrimi i zemrės ėshtė mė i mirė se pastrimi nga gjynahet. Gjynahu mund tė pastrohet, por mund tė kthehet sėrish. Kurse nėse pastrohet zemra, nuk mund t’u rikthehet sėrish.
Kėtė lutje, Profeti a.s e pėrdorte edhe nė lutjet e rastit kur falte namazin e njė xhenazeje.
Siē e thamė dhe mė lart, arabėt e kohės sė Profetit a.s nuk e njihnin borėn. Megjithatė, Profeti a.s pėrmend atė, pasi mesazhi i tij ėshtė mesazh pėr mbarė njerėzimin.
Shokėt e Profetit a.s, i pėrdornin tė dy transmetimet nė lutjet e tyre drejtuara Allahut. Edhe ne nė fund tė kėtij emsioni, lutemi dhe themi:
” O Zot! Mė pastro nga gjynahet e mia, me ujė, borė dhe breshėr!”
“O Zot! Ma laj zemrėn me ujė, borė dhe breshėr!”
Paqja e Zotit qoftė mbi ju!


Amin.

Natyra!
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 08:49   #13
SAGITARIUS
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Vendndodhja: PLANET SAGITARIUS
Postime: 88
SAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Nuk duhet te i frikesohemi ketyre ngjarjeve(jo vetem te ketyre por edhe te shume shenjave tjera paraprake) por te gezohemi pasi qe jane shenja qe na tregojne qe fundi i vuajtjeve njerezore eshte afer.
Dhe do te kete fillim te ri,ku do te paqe,barazi e drejtesi ne mesin e njerezve
SAGITARIUS Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 09:09   #14
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Interesant paska ndodh, edhe ne Prishtine
mos ka qen ndonje zurme prej termokosi se eshte pran Dardanise
Apo ndonje gjenerator te stacioni i autobusve.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 29-02-12 nė 09:11
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 09:18   #15
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tinguj misterioz mbreme ne Prishtine !?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
Interesant paska ndodh, edhe ne Prishtine
mos ka qen ndonje zurme prej termokosi se eshte pran Dardanise
Apo ndonje gjenerator te stacioni i autobusve.
Sinqerisht, ky nuk esht konspercion apo rren, personalisht te hanen ne mengjez i kam ndegju afer 10sec. te njejtit tinguj sikur se ne Ukraine!

Tash a eshte Haarp apo trumpeta te apokalypses apo ndonje satelit qe leshon tinguj gati te njejt te atyre allienave nga filmi krieg der welten te Spielbergut apo dicka tjeter nuk e di, amo e di qe nuk eshte Fake.Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.