Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-08-13, 16:29   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

12.08 - 18.08


12 gusht

12 gushti ėshtė dita e 224 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 141 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

30 p.e.s. - Mbretėresha Cleopatra bėn vetėvrasje pas humbjes sė saj dhe humbjes sė Mark Antonit nė Aktium.
1164 - Nur ad-Din mund Kryqėtarėt e ripolit dhe tė Principatės sė Antiohit.
1323 - Suedia dhe Novgorodi (Rusia) rregullojnė kufijtė e tyre pėr herė tė parė.
1676 - John Alderman e vret mbetin Metakomet duke pėrfunduar luftėn e Mbretit Filip.
1833 - U themelua qyteti Chicago.
1851 - Isaac Singer fitoi patentėn pėr makinėn e tijė pėr qepje.
1868 - Presidenti amerikan Andrew Johnson pezullon sekretarin e luftės Edwin M. Stanton.
1877 - Asaph Hall zbulon Deimosin.
1883 - Kuagga e fundit ngordh nė Artis Magistra zoo nė Amsterdam.
1908 - U ndėrtua vetura e parė Ford, Modeli T .
1913 - pėrfundon punimet Konferenca e Ambasadoreve nė Londėr.
1914 - LPB - Britania i shpall luftė Austro-Hungarisė.
1944 - Trupat Waffen SS masakrojn mė shumė se 500 civil nė Sant'Anna di Stazzema.
1952 - 13 intelektualėt mė eminent judė u vranė nė Moskė
1981 - IBM kompjuteri i parė personal.
2000 - Katastrofa ruse e nėndetėses nukleare "Kursk" nė detin Baren. Askush nga 118 marinarė nuk mbijetoi.
2004 - Lee Hsien Loong zgjedhet kryeministr i tretė i Singapurit.
2004 - Guvernatori i New Jersey-it James McGreevey, shpall veten publikisht homoseksual.

LINDJET:

1930 - George Soros, financier hungarezo-amerikan.
1954 - Franēois Hollande, politikan francez
1979 - Marin Skender, portier futbolli kroat.
1990 - Mario Balotelli, futbollist italian.

VDEKJET:

30 p.e.s. - Kleopatra VII., mbretėreshė egjiptiane (l. 69 p.e.s.)
1484 - Papa Sisto IV, (l. 1414)
1689 - Papa Inoēenti XI, (l. 1611)
1955 - Thomas Mann, shkrimtar gjerman, fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi nė vitin 1929.
1964 - Ian Fleming, shkrimtar, gazetar dhe spiun anglez (l. 1908)
1982 - Henri Fond, aktor amerikan.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare e Rinisė


13 gusht

13 gushti ėshtė dita e 225 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 140 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

3114 p.e.s. - Sot. sipas korrelacionit Lounsbury, fillon Kalendari Maja.
523 - John pason Hormisdas si Papė.
1099 - Paschal II zgedhet Papė.
1315 - Louisi X i Francės martohet me Clemence d'Anjou.
1553 - Michael Servetus arrestohet nga John Calvin nė Gjenevė siheretik.
1704 - Anglia dhe Austria fitojnė kundėr Francės dhe Bavarisė.
1913 - Otto Witte, njė akrobat, emėrohet Mbret i Shqipėrisė.
1913 - Zbulohet hekuri i pa dryshkėshėm nga Harry Brearley.
1937 - Fillon Battle e Shangait.
1960 - Republika Qendrore Afrikane shpall pavarėsi nga Franca.
1968 - I was born...]
1973 - Zulfikar Ali Bhutto zgjedhet Kryeministėr i Pakistanit.
1996 - Marc Dutroux, gruaja e tij Michelle Martin dhe Michel Leličvre u arrestuan nėn dyshim pėr rrėmbim presoni. Qė tė tre u nxorėn tė fajshėm dhe mė 22 qershor tė vitit 2004 u dėnuan me vuajtje tė pėrjetshme, 30 dhe 25.
2001 - Nė Ohėr u nėnshkrua marrėveshja e njohur si marrėveshja e OhritOhrit.
2004 - Hapja e Lojrave 28-ta Olimpike]ne Athine.

LINDJET:

1899 - Alfred Hitchcock, regjisor britaniko-amerikan.
1926 - Fidel Castro, Revulucionar kubanez.
1984 - Niko Kranjēar, futbollist kroat.

VDEKJET:

1980- Eqrem Ēabej njė nga figurat mė tė shquara tė shkencės arsimit dhe kulturės shqiptarė (l. 1908)


14 gusht

14 gushti ėshtė dita e 226 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 139 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1791 - Fillon Revolucioni Haitian.
1880 - Kompletohet Katedrala Cologne, monumenti mė i famshėm nė Kėln, Gjermani.
1893 - Franca paraqet regjistrimin e mjeteve motorike.
1897 - Qyteti Anosimena pushtohet nga trupat franceze nga mbrojtėsit nga Menabe nė Madagaskar.
1908 - Garimi i parė i bukurisė u mbajt nė Folkestone, Angli.
1921 - Tannu Tuva, themelohet si shtet plotėsisht i pavarur, pėrmbajtur nga Rusia.
1936 - Zezaku, Rainey Bethea varet nė Owensboro, Kentaki nė ekzekutimin e fundit publik nė Shtetet e Bashkuara.
1941 - LDB - Winston Churchill dhe Franklin D. Roosevelt nėnshkruajnė Atlantic Charter duke paraqitur qėllimet e pasluftės.
1947 - Pakistani pavarėsohet nga Perandoria Britanike.
1969 - Mbretėria e Bashkuar dislokon trupat nė Irlandėn Veriore.
1971 - Bahreini pavarėsohet nga Britania e Madhe.
1980 - Lech Wałęsa udhėheq grevėn nė Gdańsk, Poloni.
1994 - Kapet Ilich Ramķrez Sįnchez, terroristi i njohur si "Carlos, Xhakali".
2005 - Helios Airways Flight 522 rrėzohet nė veri tė Athinės duke lėnė tė vdekur 121 persona.

LINDJET:

1850 - Ljudevit Rossi, botanist kroat, major nė luftė
1867 - John Galsworthy, letrar anglez
1945 - Steve Martin, komedian, shkrimtar, producent dhe aktor amerikan
1947 - Danielle Steel, novelist amerikan
1966 - Halle Berry, aktore amerikane
1971 - Raoul Bova, aktor italian
1983 - Mila Kunis, aktore nga ShBA-tė

VDEKJET:

1933 - Hasan Prishtina
1941 - Paul Sabatier, kimist francez dhe Nobelist (l. 1854)
1941 - Sveti Maksimilijan Kolbe, shenjėtar katolik (l. 1894)
1956 - Bertold Brecht, letrar gjerman
1981 - Karl Böhm, dirigjent austriak
1988 - Enzo Ferrari, pilot italian garash, themeluesi i Ferrarit (l. 1898)
1994 - Elias Canetti, shkrimtar gjerman me prejardhje bullgare
1996 - Sergiu Celibidache, dirigjent rumun
2007 - Nela Eržišnik, aktore kroate (l. 1922)


15 gusht

15 gushti ėshtė dita e 227 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 138 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

778 - Zhvillohet Lufta e Kalimit Roncevaux nė tė cilėn vritet Rolandi.
1040 - Mbreti Dunkani I i Skocisė vritet nė luftė nga kushėriri i tij i parė dhe rivali i tij Makbethi i Skocisė.
1057 - Mbreti Makbethi i Skocisė vritet nė Luftėn e Lumfananit nga forcat e Malkolmit III tė Skocisė.
1261 - Michael VIII Palaeologus emėrohet Perandor Bizantin nė Konstantinopol.
1461 - Trapezunt i dorėzohet Sulltan Mehmetit II. Ky ėshtė fundi i Perandorisė Bizantine. Perandori Davidi larghet nė egzil dhe mė vonė vritet.
1519 - Themelohet qyteti Panama City, Panama.
1537 - Themelohet qyteti Asunción, Paraguai.
1540 - Themelohet qyteti Arequipa, Peru.
1769 - Lind Napoleon Bonaparta.
1824 - Shtetet e Bashkuara transportojnė robėr nga Liberia.
1877 - Thomas Edison, bėn incizimin e parė, "Mary Had a Little Lamb."
1914 - Lėshohet nė qarkullim Kanali i Panamasė.
1945 - LDB: Dita e dorėzimit tė forcave japoneze gjatė luftės sė dytė botėrore, pėr t'u dorėzuar zyrtarisht mė 2 shtator 1945.
1945 - LDB: Dita Koreane e ēlirimit.
1947 - India pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1947 - Themeluesi i Pakistanit, Muhammad Ali Jinnah betohet si Guvernatori i parė Gjeneral i Pakistanit, nė Karachi.
1960 - Republika e Kongos shpall pavarėsi nga Franca.
1965 - Beatles luajnė para njė publiku rreth 60,000 tifozėsh nė Shea Stadium nėNew York City.
1971 - Presidenti amerikan Richard Nixon pėrfundon konvertabilitetin e Dollarit Amerikan nė ar.
1971 - Dita e ēlirimit tė Bahrainit.
1975 - Vritet Sheik Mujibur Rehman sė bashku me familjen e tij pėrveē Haseena Wajidq mbetet gjallė.
1993 - Japonezja Junko Asari fiton maratonėn e femrave nė Kampionatin Botėrorė tė Atletikės nė Stuttgart.
1998 - Burgoset komandanti i ZOK-ut te UĒK-se Abdullah Tahiri

LINDJET:

1769 - Napoleon Bonaparte, mbret dhe udhėheqės ushtarak francez
1883 - Ivan Meshtroviq, arkitekt dhe skulptor kroat
1936 - Bardhyl Ēaushi, gjykatės, mėsimdhėnės dhe veprimtar politik
1972 - Ben Affleck, aktor amerikan
1990 - Jennifer Lawrence, aktore amerikane

VDEKJET:

1498 - Izabela e Aragonisė dhe Kastiles, mbretėreshė portugeze
1997 - Ēesk Zadeja, kompozitor shqiptarė (l. 1927)
2000 - Ena Begoviq, aktore kroate (l. 1960)
2012 - Arbėn Xhaferi, politikan shqiptar (l. 1948)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Marias, nėnės sė Krishtit... Festohet dhe ne trevat tona.


16 gusht

16 gushti ėshtė dita e 228 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 137 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1812 - Gjenerali amerikan William Hull dorėzon "Fort Detroit" pa luftė forcave Britanike.
1858 -Presidenti amerikan James Buchanan inaguron kabllon e re tej oqeanike duke shkėmbyer pėrshėndetje me mbretėreshėn Viktoria e Mbretėrisė sė Bashkuar.
1913 - Universiteti Imperial i Tōhoku, Japoni (tani njihet si Universteti Tōhoku) pranon studenten e parė femėr.
1914 - LPB: Fillon Lufta e Cerit.
1928 - Burgoset vrasėsi Carl Panzram nė Washington, DC pas vrasjes sė 20 njerėzve.
1930 - Prodhohet filmi i parė i vizatura, kolor dhe me zė njohur me emrin Fiddlesticks, nga Ub Iwerks.
1960 - Qipro fiton pavarėsinė nga Mbretėria e Bashkuar.
1969 - Arrestohet udhėheqėsi i kultit "Familja Mason", Charles Manson.

LINDJET:

1832 - Vilhelm Vunt, psikolog,filozof dhe linguist gjerman.
1845 - Gabrijel Lipman, fizikant francez.
1913 - Menahem Begin, politikan izraelit.
1921 - Ēarls Bukovski, letrar amerikan.
1958 - Madonna, pop legjenda e muzikės
.
VDEKJET:

1921. - Petar I Karađorđeviq, mbret i Serbisė nga viti 193 - 1918 e mandej mbret i MSKS deri nė vdekje.
1949. - Margaret Miēel, gazetare amerikane.
1956. - Bela Blashko, aktor amerkane me prejardhje hungareze.
1973. - Selman Ejbraham Vaksman, mikrobiolog amerikan me prejardhje nga Ukraina, ebrej.
1977. - Elvis Presley, muzikant amerikan.
2002. - Sabri al-Bana udhėheqės i gueriles palestineze i njohur si Abu Nidal .
2003. - Idi Amin Dada, diktator i Ugandės.


17 gusht

17 gushti ėshtė dita e 229 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 136 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1918 - Vritet udhėheqėsi revolucionar bolshevik, Moisei Uritsky.
1945 - Shpallja e Pavarėsisė sė Indonezisė.
1960 - Gaboni pavarėsohet nga Franca.
1962 - Rojtar i Gjermanisė Lindore vret 18 vjeēarin Peter Fechter i cili tentonte tė kalojė Murin e Berlinit, dhe bėhet viktima e parė e murit.
1988 - Presidenti pakistanez Muhammad Zia-ul-Haq dhe ambasadori amerikan Arnold Raphel vdesin nė aksident ajrorė.
1991 - Wade Frankum fillon kryerjen e vrasjeve nė Strathfield, Australia.
1998 - Presidenti amerikan Bill Clinton pranon nė audi kasetė se ka pasur sjellje jo tė mirė fizike me Monica Lewinskyn.
1999 - Dridhet toka me intensitet 7,6 shkallė nė Izmit, Turqi, duke lėnė tė vdekur 20.000 dhe duke plagosur 44.000 njerėz.
2008 - Notari amerikan Michael Phelps bėhet personi i parė qė fiton 8 medalje ari olimpike nė njė vit.

LINDJET:

1914 - Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (v. 1988)
1925 - Jiang Zemin, politikan kinez
1839 - Abdyl Frashėri, atdhetari i shquar shqiptar.
1943 - Robert De Niro, aktor amerikan
1944 - Rexhep Meidani, politikan shqiptar, ish president i Shqipėrisė.
1932 - Tinka Kurti, aktore shqiptare.
1960 - Sean Penn, aktor dhe regjisor amerikan

VDEKJET:

1911 - Petro Nini Luarasi, personalitet i Rilindjes sonė Kombėtare.
1987 - Rudolf Hess, politikan gjerman dhe numri 3 i Partisė Naziste
1988 - Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (l. 1914)
2008 - Franco Sensi, President i A.S Roma dhe babai i Rosella Sensi
2010 - Francesco Cossiga, politikan italian (l. 1928)


18 gusht

18 gushti ėshtė dita e 230 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 135 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1201 - Themelohet qyteti Riga.
1634 - Urbain Grandier, akuzohet dhe denohet pėr magji dhe digjet i gjallė nė Loudun, Francė.
1848 - Camila O'Gorman dhe Ladislao Gutierrez ekzekutohen nėn urdhėr tė diktatorit argjentinas Juan Manuel de Rosas.
1868 - Astronomi francez Pierre Jules César Janssen zbulon heliumin.
1877 - Asaph Hall zbulon Fobosin, hėnėn e Martianit.
1903 - Inxhenieri gjerman Karl Jatho fluturon me aeroplanin e tij tė ndėrtuar vetė katėr muaj para flutrimit tė Vllezėrve Wright.
1904 - Chris Watson largohet nga posti Kryeministėr i Australisė dhe zėvendėsohet nga George Reid.
1917 - Zjarr i madh nė Thessaloniki, Greqi shkatėrron afėrsisht 32% tė qytetit duke lėnė rreth 70,000 njerėz pa shtėpi.
1958 - Novela kontraverze e shkrimtarit Vladimir Nabokov, Lolita, botohet nė Shtetet e Bashkuara.
1963 - James Meredith ėshtė zezaku i parė qė diplomohet nė Universitetin e Misisipit.
1971 - Australia dhe Zelanda e Re vendosin t'i largojnė trupat nga Vietnami.
1989 - Vritet Luis Carlos Galįn afėr qytetit Bogotį nė Kolumbi.
1992 - Banktoron Wang Laboratories.
2005 - Dennis Rader denohet me 175 vite burgim pėr shkak tė BTK vrasjeve.

LINDJET:

1830 - Franc Jozef I, mbreti austriak nga viti 1848, deri 1867. mbret i monarkisė Austro-hungareze.
1887 - Ferit Vokopola, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
1933 - Roman Polanski, regjisor filmi amerikan me prejardhje polake.
1936 - Robert Redford, aktor amerikan.
1952 - Kastriot Islami, politikan shqiptar
1952 - Patrick Swayze, aktor amerikan (v. 2009)
1962 - Felipe Calderón, politikan meksikan
1969 - Edvard Norton, aktor amerikan.
1971 - Aphex Twin, muzikant anglez
1980 - Emir Spahiq, futbollist boshnjak.
1980 - Esteban Cambiasso, futbollist argjentinas

VDEKJET:

1227 - Xhingis kan
1765 - Franjo I. Stjepan, mbret i mbretėrisė sė shenjt romake
1850 - Honore de Balzac, letrar francez
1940 - Walter Chrysler, biznesmen amerikan themeluesi i Chrysler.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-08-13, 16:11   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

19.08 - 25.08


19 gusht

19 gushti ėshtė dita e 231 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 134 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

43 p.e.s. - Octavian, mė vonė i njohur si Augustus detyron senatin pėr ta zgjedhur Konsull.
1561 - Tetėmbėdhjetė vjeēare Mary Queen e Skocisė kthehet nė Skoci, pas 13 jete nė Francė.
1692 - Nė Salem, Massachusetts, ekzekutohen pesė gra pasi akuzohen pėr shtrigėri dhe magji.
1895 - Vritet vrasėsi John Wesley Hardin nga njė polic nė detyrė nė El Paso, Texas.
1915 - LPB: Fillon Luftė e Vanit.
1919 - Afganistani fiton pavarėsi tė plotė nga Britania e Madhe.
1945 - Lufta nė Vietnam: Viet Minh udhėhequr nga Ho Chi Minh rifuqizohet nė Hanoi, Vietnam.
1953 - Lufta e Ftohtė: CIA ndihmon rrėzimin e qeverisė sė Mohammed Mossadegh nė Iran dhe ardhjen nė qeveri tė shehut Mohammad Reza Pahlavi.
1987 - Nė Britaninė e Madhe, Michael Ryan vret 16 njerėz dhe pastaj bėn vetėvrasje.
1991 - Presidenti rus Mikhail Gorbachev mbahet nė arrest shtėpiak gjatė qėndrimit nė Foros, Krimea.
2002 - Helikopteri rus Mi-26 i cili transportonte trupa ushtarake ėshtė qėlluar nga njė raketė ēeēene jashtė Groznit duke lėtė tė vdekur 118 ushtarė.

LINDJET:

1928 - Metush Krasniqi,atdhetar,simbol i rezistencės kombėtare shqiptare.
1871 - Orvil Rajt, pionier i aviacionit .
1883 - Koko Shanel, kreatore franceze e modės.
1945 - Jan Gilan, rok kėngėtar.
1946 - Bill Clinton, Presidenti i 42-tė i SHBA-sė.
1969 - Nate Dogg, reper amerikan (v. 2011)
1969 - Matthew Perry, aktor amerikan
1973 - Marco Materazzi, futbollist italian
1984 - Alessandro Matri, futbollist italian
1987 - Nico Hülkenberg, pilot garash gjerman

VDEKJET:

14 - Octavian burrė shteti romak
1601 - Mihajl Hrabri, hero nacional rumun.
1819 - Xhejms Vat, inxhinier dhe fizikan skocez
1929 - Sergej Pavllov Gjagilev, regjisor dhe koreograf rus.
1936 - Federik Garsia Lorka, shkrimtar spanjoll
1954 - Alcide De Gasperi, politikan italian (l. 1881)
2012 - Tony Scott, regjisor dhe producent anglez (l. 1944)


20 gusht

20 gushti ėshtė dita e 232 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 133 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

636 - Forcat arabe tė udhėhequra nga Halid bin Ualid marrin kontrollin mbi Sirinė dhe Palestinėn duke larguar Perandorinė Bizantine.
917 - Cari Simeoni I i Bullgarisė pushton vendin Thrace dhe largon Perandorinė Bizantine.
1000 - Themelohet Mbretėria Hungareze nga mbreti Stefani I i Hungarisė.
1866 - Presidenti amerikan Andrew Johnson formalisht shpall Luftėn Civile nė Sh.B.A. si tė pėrfunduar.
1882 - Overtura 1812 e kompozitorit Peter Ilyich Tchaikovsky, debiton nė Moskė.
1888 - Mutineers burgos Emin Pashėn nė Dufile.
1914 - LPB: Forcat gjermane pushtojnė Brukselin.
1926 - U themelua kompania e njohur japoneze Nippon Hōsō Kyōkai (NHK).
1960 - Senegali shkėputet nga federata e Malit dhe shpall pavarėsi.
1966 - Lind kitaristi legjendar Darrell Abbott.
1975 - Programi Viking: NASA lanson provėn planetare Viking 1 nė drejtim tė Marsit.
1977 - Programi Voyager: Sh.B.A. lansojnė satelitin Voyager 2.
1991 - Estonia ndahet nga Bashkimi Sovjetik.
2005 - Cheez TV emeton serinė e fundit.

LINDJET:

1779 - Jöns Jakob Berzelius, kimist suedez
1901 - Salvatore Quasimodo, pėrkthyes dhe shkrimtar italian
1941 - Slobodan Milošević, politikan serb (v. 2006)
1944 - Rajiv Gandhi, politikan indian.
1983 - Yuri Zhirkov, futbollist rus
1992 - Demi Lovato, kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1854 - Friedrich Schelling, filozof gjerman.
1917 - Adolf von Baeyer, kimist gjerman fitues i ēmimit Nobel pėr Kimi nė vitin 1905..
1942 - Mihal Duri, Hero i Popullit u vra nė Domje tė Tiranės nė njė luftė tė pabarabartė me fashistėt.
1967 - Antun Masle, piktor kroat
1980 - Joe Dassin, kėngėtar amerikano-francez
2008 - Hua Guofeng, politikan kinez (l. 1921)


21 gusht

21 gushti ėshtė dita e 233 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 132 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1821 - U zbulua Ishulli Jarvis nga ekipi i Eliza Frances.
1831 - Nat Turner i udhėheq robėrit zezak nė Amerikė nė kryengritje.
1842 - Themelohet qyteti Hobart nė Tasmani.
1911 - Vjidhet piktura Mona Lisa nga njė punėtor nga muzeu nė Luvėr.
1969 - Australiani Michael Dennis Rohan i vė zjarrin xhamisė sė shenjtė Al-Aksa.
1991 - Letonia shpall pavarėsinė nga Bashkimi Sovjetik.
2001 - NATO vendos qė tė dėrgojė forca paqėsore nė ish republikėn jugosllave tė Maqedonisė.

LINDJET:

1165 - Filip II Avgust, mbret francez
1789 - Augustin Louis Cauchy, matematikan francez
1936 - Wilt Chamberlain, basketbollist amerikan.
1937 - Luka Bebiq, politikan kroat,
1954 - Zhelko Vidakoviq, hendbollist kroat.
1986 - Usain Bolt, atlet xhamaikan
1988 - Robert Lewandowski, futbollist polak

VDEKJET:

1838 - Adalbert von Chamisso, shkencėtar dhe letrar gjerman
1906 - Josip Kozarac, letrar kroat
1940 - Leon Trotsky, politikan dhe teoricen rus (l. 1879)
1947 - Ettore Bugatti, inxhinier italian, themeluesi i Bugattit (l. 1881)
1979 - Giuseppe Meazza, futbollist italian (l. 1910)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1991- Letonia shpall pavarėsinė.


22 gusht

22 gushti ėshtė dita e 234 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 131 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1780 - Anija e lundruesit James Cook kthehet nė Angli, Cook ishte vrarė gjatė udhėtimit nė Hawaii.
1827 - José de La Mar bėhet president i Perusė.
1848 - Forcat e Shteteve tė Bashkuara aneksojnė qytetin Nju Meksiko.
1901 - U themelua kompania automobilistike Cadillac.
1902 - Theodore Roosevelt ėshtė presidenti i parė qė vozitet me automjet.
1911 - Zbulohet vjedhėsi i pikturės Mona Lisa.
1914 - LPB: Nė Belgjikė pėr herė tė parė ndeshen trupat britanike dhe gjermane.
1944 - LDB: Romania pushtohet nga Bashkimi Sovjetik.
1950 - Althea Gibson ėshtė garuesja e parė zezake nė tenisin ndėrkombėtarė.
2006 - Rrėzohet aeroplani Pulkovo Airlines Flig 612 duke lėnė tė vdekur 170 njerėz.

LINDJET:

1874 - Max Scheler, filozof gjerman
1893 - Dorothy Parker, letrare amerikane
1902 - Leni Riefenstahl, aktore, fotografe, regjisore gjermane
1920 - Karlheinz Stockhausen, kompozitor gjerman23 gusht

23 gushti ėshtė dita e 235 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 130 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1541 - Studiuesi francez Zhak Kartier zbret afėr qytetit Quebec City nė udhėtimin e tijė tė tretė nė Kanadė.
1614 - Themelohet Universiteti i Groningenit.
1617 - Hapet rruga e parė njė kahėshe nė Londėr.
1651 - Ēarlsi II i Anglisė hyn nė Worcester dhe fillon luftėn.
1708 - Meidingnu Pamheiba emėrohet mbret i Manipurit.
1833 - Ndalohet skllavėria nė kolonitė Britanike.
1914 - LPB: Japonia i shpall luftė Gjermanisė dhe bombardon qytetin Qingdao, Kinė.
1921 - Faisal I emėrohet Mbret i Irakut.
1924 - Largėsia mes Tokės dhe Marsit ėshtė mė e vogla qė nga shekulli i X.
1927 - Anarkistėt italian Sacco dhe Vanzetti u ekzekutua nė Boston, Massachusetts pas vėrtetimit tė fajėsisė pėr vrasje tė shkallės sė parė.
1940 - LDB: Gjermania fillon bombardimin mbi Londėr.
1939 - Firmosja e paktit Gjermano-Rus i Molotov-Ribbentrop qė do tė firmosej nga Nazistėt dhe Sovjetikėt. Ky pakt ishte i fshehtė dhe kishte si synim kryesisht formimin e njė protokolli pėr tė realizuar ndarjen e Evropės qendrore, ndėrmjet Nazistėve dhe Sovjetikėve.
1942 - Mė 23 gusht, 1942, Gjermanėt arrijnė Vollgėn, nė veri tė Stalingradit. Gjermanėt pa humbur kohė, do tė bombardojnė qytetin duke shkatėrruar shtėpitė prej druri. Shkatėrrimi i kėtyre tė fundit u bė me qėllim qė tė dėmtoheshin uzinat moderne tė sovjetikėve. Kėto luftime do tė pėrgatisnin terrenin pėr fillimin e betejės sė Stalingradit mė 23 shtator tė 1942.
1942 - LDB: Filloi lufta e Stalingradit.
1943 - LDB: Ēlirohet qyteti Kharkov.
1944 - LDB: Ēlirohet qyteti Marseille.
1948 - U themelua Kėshilli Botėrorė i Kishave.
1958 - Emetohet filmi i vizatuar Knighty Knight Bugs.
1962 - U bė lidhja e parė e drejtė pėr drejtė televizive mes Shteteve dhe Evropės pėrmes satelitit Telstar.
1973 - U lėshua sateliti komunikues Intelsat.
1990 - Armenia shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1990 - Gjermania Lindore dhe Gjermania Perėndimore shpallin se do tė ribashkohen mė 3 tetor.
1998 - Presidenti rus Boris Jelcin pushon nga puna qeverinė Kirienko.
2006 - Natascha Kampusch, e cila u kidnapua nė moshėn 10 vjeēare arrin tė ikė nga kapėsi Wolfgang Priklopil, pas 8 vitesh burgim shtėpiak.

LINDJET:

1910 - Giuseppe Meazza, futbollist italian (v. 1979)
1978 - Kobe Bryant, basketbollist amerikan
1981 - Carmen Luvana, aktore pornografike
1986 - SkyBlu, kėngėtar amerikan (LMFAO)

VDEKJET:

1944 - Abdyl Mexhid i II-tė, sulltan osman24 gusht

24 gushti ėshtė dita e 236 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 129 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

49 p.e.s. - Gjenerali i Cezarit, Gaius Curio u mund nė luftėn e lumit tė Badragasit nga Numidianėt tė udhėhequr nga Attius Varus dhe mbreti Juba I i Numidisė. Curio bėri vetvrasje pėr t'i shpėtuar robėrimit.
79 - Erupton vullkani Mount Vesuvius. Qytetet Pompeii, Herkulaneum, dhe Stabiae zhduken nėn hirin vullkanik.
1391 - Masakrohen judėt nė Palma de Mallorca.
1456 - Kompletohet shtypja e Biblės sė Gutenbergut.
1511 - Alfonso de Albuquerque i Portugalisė pushton sulltanatin e Malakės.
1690 - Themelohet qyteti Calcutta, Indi.
1814 - Forcat britanike pushtojnė qytetin Washington, D.C. dhe djegin Shtėpinė e Bardhė dhe disa ndėrtesa tjera.
1831 - Ėshtė kėrkuar udhėtimi i Ēarls Darvinit nė HMS Beagle.
1847 - Charlotte Brontė pėrfundon veprėn Jane Eyre.
1858 - Nė Richmond, Virginia, arrestohen 90 zezakė nėn akuzė pėr mėsim (akuzon se kan mėsuar).
1891 - Thomas Edison patenton kamerėn filmike.
1912 - Alaska bėhet territor i Shteteve tė Bashkuara.
1914 - LPB: Trupat gjermane pushtojnė qytetin Namur.
1939: Gjermania dhe BRSS bien ne ujdi ne Moske per nje Pakt mossulmimi, te ashtuquajturin Hitler-Stalin-Pakt. Kontrata e datuar me 23. gusht u pajis vetėm mbas mesnatės pėr shkak tratativave te zgjatura me nėnshkrimet e ministrit te jashtėm Molotow dhe von Ribbentrop.
1950 - Edith Sampson bėhet delegati i parė zezak i Shteteve tė Bashkuara nė UN.
1954 - Presidenti brazilian Getślio Dornelles Vargas bėn vetėvrasje, pasohet nga Joćo Café Filho.
1960 - Temperatura zbret nė −88 °C nė Vostok, Antarctica — rekord botėrorė i temperaturės mė tė ulėt.
1981 - Mark David Chapman dėnohet me 20 vite heqje lirie pėr vrasjen e kėngėtarit John Lennon.
1991 - Ukraine shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1995 - Lėshohet nė pėrdorim sistemi operativ Windows 95, prodhim i kompanisė amerikane Microsoft.

LINDJET:

1498 - Miguel da Paz, princ austriak
1863 - Dragutin Lerman, hulumtues kroat
1899 - Jorge Luis Borges, shkrimtar argjentinas
1934 - Engjėll Berisha, akademik kosovarė
1948 - Jean Michel Jarre, kompozitor francez
1973 - Dave Chappelle, komedian dhe aktor amerikan
1981 - Chad Michael Murray, aktor filmi amerikan

VDEKJET:

1572. - Gaspard de Coligny, udhėheqės ushtarak - admiral francez


25 gusht

25 gushti ėshtė dita e 237 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 128 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1609 - Galileo Galilei u paraqet teleskopin e tijė tė parė ligjdhėnėsve Venecian.
1718 - U themelua qyteti New Orleans nė Louisiana, ShBA.
1768 - James Cook fillon udhėtimin e tijė tė parė.
1814 - U dogj Washington, D.C. dhe shkatėrrohet Shtėpia e Bardhė nga forcat britanike.
1825 - Uruguai shpall pavarėsi nga Brazili.
1910 - U themelua taksi kompania Yellow Cab.
1912 - U themelua partia kombėtare kineze Kuomintang.
1981 - Anija kozmike amerikane Voyager 2 e bėn afrimin mė tė madh kah Saturni
1989 - Anija kozmike amerikane Voyager 2 e bėn afrimin mė tė madh kah Neptuni.
1991 - Bjellorusia shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik

LINDJET:

1530 - Ivan IV. Grozni, mbret rus
1707 - Luigji I., mbret i Spanjės
1841 - Emil Theodor Kocher, mjek dhe nobelist zviceran
1900 - Hans Adolf Krebs, nobelist dhe mjek gjerman
1908 - Ihsan Toptani, veprimtar i ēėshtjes kombėtare dhe gazetar shqiptar.
1918 - Leonard Bernstein, pianist dhe dirigjent amerikan
1928 - Enver Gjerqeku, shkrimtarė shqiptarė
1961 - Billy Ray Cyrus, kengetar dhe actor amerikan
1966 - Derek Sherinian, sintisajzerist (ish-Dream Theater)

VDEKJET:

1819 - James Watt, hulumtues anglez
1900 - Friedrich Nietzsche, filozof gjerman (l. 1844)
1923 - Milan Ogrizoviq, letrar kroat (l. 1877)
1908 - Antoine Henri Becquerel, fizikant francez (l. 1852)
1969 - Harry Hess, gjeolog amerikan (l. 1906)
1987 - John Huston, regjisor amwerikan (l. 1906)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-13, 16:12   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

26.08 - 01.09
26 gusht

26 gushti ėshtė dita e 238 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 127 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1346 Njė ushtri e vogėl angleze prej 10 000 pjesėtarėve, nėn drejtimin e Eduarit tė III-tė, mposhti forcat superiore franceze tė Filipit VI-tė.
1896 Revolucionaret armene sulmuan bankėn otomane nė Kostandinopoje, duke provokuar kėshtu njė betejė treditore, nė tė cilėn vdiqėn rreth 6 000 armenė.
1813 Pas njė fitoreje tė parė, francezėt nėn drejtimin e Marshal Mcdonald, u mposhtėn nga prusianėt nėn drejtimin e gjeneral Bluecher-it nė betejėn e Katzbach.
1920 U ratifikua Amendamenti i 19 i Kushtetutės amerikane, i cili u dha grave tė drejtėn pėr tė votuar.
1990 - Nė fatėkeqėsinė mė tė madhe nė historinė e Bosnjes dhe Hercegovinės,nė xeheroren e lignjitit Dobrnja , nė afėrsi tė Tuzllės humbėn jetėn 180 minator.
1999 Mė shumė se 60 000 brazilianė qė kėrkonin dorėheqjen e Presidentit Cardoso u grumbulluan para Kongresit, nė protestėn mė tė madhe nė historinė e kėtij vendi.
2000 Presidenti rus, Vladimir Putin, nėnshkroi njė dekret me tė cilin dekoroi pas vdekjes 118 anėtarėt e ekuipazhit tė nėndetėses Kursk. Komandanti i nėndetėses, kapiteni Genadi Liaēin, u dekorua pas vdekjes me titullin e "Heroit tė Federatės Ruse", ndėrsa 117 anėtarė tė tjerė tė ekuipazhit u dekoruan me "Urdhrin e Trimėrisė".
2002 Parlamenti i Spanjės voton me shumicė dėrrmuese pėr ndalimin e partisė politike baske, Batasuna, pėr shkak te mbėshtetjes qė ajo i jep grupit me aktiv tė gueriles tė Evropės Perėndimore, ETA.

LINDJET:

1901 - Maxwell Taylor, gjeneral dhe diplomat amerikan. Ai drejtoi forcat amerikane nė periudhėn e fundit tė luftės nė Kore.
1743 - Antoine Lavoisier, kimist anglez, i konsideruar si themelues i kimisė moderne, ai zbuloi oksigjenin. U ekzekutua nga revolucioni nė 1794.
1910 - Anjezė Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nėnė Tereza lindi nė Shkup , dhe vdiq mė 5 shtator 1997 nė Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e ēmimit Nobel pėr Paqė.
1740 - Joseph Michel Montgolfiershpikės francez. Ai dhe vėllai i tij, Jacques Etienne, shpikėn ballonin me ajėr mė 1783.
1676 - Sir Robert Walpole, burrė shteti dhe politikan anglez. Kancelar i Ministrisė sė Financave nėn mbretėrimin e George I, ai grupoi disa ministra rreth tij dhe u bė kėshtu kryeministri i pare anglez.
1983 - Mattia Cassani, futbollist italian

VDEKJET:

2001 - Filip Leotar, kėngėtar dhe aktor francez.
2003 - Pierre Aleyrangues (Pieral), aktor francez.
1998 - Francesko Crucitti, kirurg italian.
1990 - Mario Pinto de Andrade, nacionalist dhe presidenti i pare i Angolas.
1974 - Charles Lindberg, aviator amerikan, i cili realizoi udhėtimin e parė mbi Atlantik, nė vitin 1927.


27 gusht

27 gushti ėshtė dita e 239 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 126 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1813 - Napoleon Bonaparta mundi forcat Austriak, Ruse dhe Prusiane nė Luftėn e Drezdenit.
1939 - Fluturimi i par i aeroplanit Heinkel He 178, fluturimi i par i aeroplanėve modern.
1962 - Sateliti Mariner 2 u lansua pėr nė Venus.
1883 - Erupcioni i vullkanit Krakatau nė Indonezi shkaktoi fatkeqėsinė mė tė madhe nė historinė moderne.
1972 - Filloi transmetimin eksperimental progarami i dytė i Televizionit tė Zagrebit.
1991 - Moldova shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1993 - Pėrfundoi ndėritimi i urės Rainbow Bridge, qė lidh pjesėn e Tokios, Shibaura me ishullin Odaiba.
2000 - Kulla Ostankino nė Moscow kaplohet nga zjarri, tre njerėz mbesin tė vdekur.
2003 - Marsi arrin afrimin mė tė madh kah toka nė 60 000 vitet e fundit, nė njė largėsi prej 55,758,006 kilometra nga Toka.

LINDJET:

1770 - George Wilhelm Friedrich Hegel, filozof gjerman
1908 - Lyndon B. Johnson, politikan amerikan

VDEKJET:

1635 - Lope de Vega, reformator spanjol
1975 - Haile Selassie, mbret i fundit i Etiopisė
1965 - Le Corbusier, arqitekti mė i njohur zviceran


28 gusht

28 gushti ėshtė dita e 240 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 125 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

888 - Ėshtė dita e fundit gjer mė 2 shkurt tė vitit 2000 qė tė gjitha numrat e datave janė tė barabartė
1521 – Perandoria Osmane pushton Beogradin.
1521 - Perandoria Osmane ngushticėn Delaware Bay.
1619 - Ferdinandi II zgjedhet perandor i Perandorisė sė Shenjtė Romake.
1850 - Zhvillohet premiera e operės Lohengrin sė autorit Richard Wagner, nė Weimar, Gjermani
1867 - Shtetet e Bashkuara okupojnė Ishullin Midway.
1879 - Mbreti Cetshwayo, mbreti i fundit i Zulus kapet nga forcat britanike.
1898 - Caleb Bradham riemėron pijen e gazuar tė tijė nė "Pepsi-Cola".
1907 - U themelua UPS nga James E. Casey nė Seattle, Washington.
1916 - Gjermania i shpall luftė Rumanisė.
1916 - Italia i shpall luftė Gjermanisė.
1937 - Toyota Motors bėhet kompani e pavarur.
1944 - U ēliruan qytetet Marseille dhe Toulon.
1974 - Geir Hallgrķmsson zgjedhet kryeministėr i Islandės.
1990 – Iraku i shpall luftė Kuvajtit, pėr ta bėrė atė provincėn mė tė re tė tij.
1991 – Rrėzohet Bashkimi Sovjetik – Mikhail Gorbachev jep dorėheqje nga posti i sekretarit tė Partisė Komuniste Sovjetike.
1993 - 76 njerėz vesin nė aksident ajrorė nė Taxhikistan.
1996 – Charles, princi i Walesit dhe Diana, princesha e Walesit, divorcohen.

LINDJET:

1770 – Georg Wilhelm Friedrich Hegel, filozof gjerman.
1908 – Lyndon B. Johnson, presidenti i 36-tė i SHBA-sė (v. 1973).

VDEKJET:

1967 – Menaxheri i grupit “Beatles”, Brian Epsten, gjendet i vdekur nė shtėpinė e tij nė Londėr
2010 - Sinan Hasani, komunist, diplomat dhe shkrimtar (l. 1922)


29 gusht

29 gushti ėshtė dita e 241 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 124 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1484 - Kardinali Giovanni Battista Cibo u zgjodh Pope Innocent VIII.
1498 - Vasco da Gama vendos tė kthehet nė Portugali.
1521 - Perandoria Osmane pushton qytetin Nįndorfehérvįr, tani i njohur si Beogradi.
1831 - Michael Faraday zbuloi induksionin elektromagnetik.
1885 - Gottlieb Daimler patentoi [[motoēikleta|motoēikletėn] e parė nė botė.
1898 - U themelua kompania Goodyear.
1995 - NATO lanson Operation Deliberate Force kundėr forcave tė Serbėve tė Bosnjės.
2005 - Uragani Katrina pėrfshiu Gjirin e Meksikės dhe bregdetin e SHBA-ve dhe gati krejtėsisht e vėrshoi qytetin New Orleans nė shtetin federal tė Louisianės. Vdiqėn mbi 1000 njerėz dhe mbi 500 000 u detyruan ti lėshojnė shtėpitė e tyre.
1995 - NATO-ja filloi sulmet ndaj forcave serbe tė Bosnjės.
1521 - Turqit nėn udhėheqjen e sulltan Sylejmanit morėn nėn sundimin e tyre Beogradin dhe shpallen kryeqytet tė Sanxhakut tė Smederevės.

LINDJET:

1915 - Ingrid Bergman - Aktore e Suediės
1939 - Joel Schumacher - Regjisor nga ShBA
1958 - Michael Jackson, kėngėtar, autor, kompozitor, koreograf dhe valltar amerikan
1960 - Tony MacAlpine, muzikant amerikan

VDEKJET:

1300 - Guido Cavalcanti, shkrimtar italian
1523 - Ulrich von Hutten, humanist dhe shkrimtar gjerman
1904 - Murati i V., sulltan
1975 - Éamon de Valera, politikan irlandez
1982 - Ingrid Bergman - Aktore suedeze
1990 - Zlatka Radica, kengetare e operes kroate
2004 - Ivan Lacković Croata, piktor i dalluar kroat
2007 - Chaswe Nsofwa, futbollist Zambian


30 gusht

30 gushti ėshtė dita e 242 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 123 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1800 - Gabriel Prosser udhėheq fillon rrebelimin e skllavėve nė Richmond, Virginia
1813 - Forcat franceze mundin forcat Austriako-prusiano-ruse.
1835 - U themelua qyteti Melbourne, Australia.
1909 - Fosilet Burgess Shale u zbuluan nga Charles Doolittle Walcott.
1918 - Fanya Kaplan duke tentuar tė e vrasė udhėheqėsin bolshevik Vladimir Lenin e lėndon rėnd.
1942 - LDB: Fillon Beteja nė Alam Halfa.
1945 - Hong Kongu u ēlirua nga Japonia nga forcat britanike.
1956 - Hapet Lake Pontchartrain Causeway.
1991 - Republika sovjetike e Azerbajxhanit ka shpallė pavarėsinė nga Moska.

LINDJET:

1401 - Georgije Sfrances, historian dhe diplomat i bizantit
1748 - Zhak Luigj David, piktor francez
1797 - Meri Sheli, letrare angleze
1871 - Ernest Raderford, fizikant britanez, fitues i ēmimit Nobel pėr Kimi 1908
1954 - Aleksandar Lukashenko, politikan bellorus
1972 - Kameron Dijaz, aktore e filmit amerikan
1972 - Rom Di Prisco, kompozitor kanadez
1982 - Endi Podik, teniser amerikan

VDEKJET:

30- p.l.K - Kleopatra e VII, mbretresha e fundit egjiptase.
1483 - Luigji i XI, mbret francez.
1981 - Mohamad Ali Radxhai, kryetar i Iranit.
1981 - Mohamad Xhaavad Bahonar, premier i Iranit.
1997 - Dajana Spenser, princeza britaneze nga Uellsi.
2005 - Jakup Mato, kritik dhe studiues shqiptar arti.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e tė zhdukurve.


31 gusht

31 gushti ėshtė dita e 243 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 122 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1876 - Sulltan Murati V u largua nga detyra dhe u zėvendėsua nga i vėllai Sulltan Abd-ul-Hamidi II.
1888 - U vra Mary Ann Nichols is murdered. Ėshtė viktima e parė e vrasėsit serik Jack the Ripper.
1897 - Thomas Edison patenton projektin e parė filmik tė quajtur Kinetoscope.
1945 - U themelua Partia Liberale e Australisė nga Robert Menzies.
1948 - Aktori Robert Mitchum u arrestua nėn akuzat e mbajtjes dhe pėrdorimit tė drogės.
1957 - Federata e Malajės pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1962 - Pavarėsohet Trinidad dhe Tobago.
1980 – U themelua lėvizja punėtore “Solidariteti”, pėrmes njė marrėveshjeje tė nėnshkruar nė Gdansk, e cila i dha fund grevės 17-ditėshe.
1991 - Uzbekistani dhe Kirgistani shpallėn pavarėsinė nga Bashkimi Sovjetik. Ato ishin republika e nėntė, respektivisht e dhjetė qė i bėnė tė ditura planet pėr shkėputje.
1992 - Pascal Lissouba inagurohet president i Republikės sė Kongos.
1994 - The Provisional Irish Republican Army declares a ceasefire.
1997 - Diana, Princesa e Uellsit dhe Dodi Fayed vdesin nė aksident trafiku nė Paris.

LINEDJET:

12. - Kaligula, mbret roamk
1811 - Teofil Gotje, shkrimtar francez.
1908 - Vilijam Sarojan, letrar amerikan.
1938 - Martin Bel, gazetar dhe politikan britanez.
1945 - Van Morison, muzikant irlandez.
1949 - Riēard Gere, aktor amerikan.

VDEKJET:

1867 - Charles Baudelaire, letrar francez
1973 - John Ford, regjisor dhe aktor amerikan


01 shtator

01 shtatori ėshtė dita e 244 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 121 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1715 - Vdes mbreti Louisi XIV i Francės pas 72 vite udhėheqjeje, udhėheqja mė afatgjate nė Evropė.
1807 - Zėvendės presidenti i mėhershėm amerikan Aaron Burr akuzohet pėr tradhėti.
1905 - Alberta dhe Saskatchewan i bashkohen kofederatės Kanadeze.
1906 - U themelua International Federation of Intellectual Property Attorneys (FICPI).
1910 - U themelua klubi sportiv brazilian Sport Club Corinthians Paulista.
1914 - St. Petersburg, Rusi, e ndėrron emrin nė Petrograd.
1928 - Ahmet Zogu e shpall Shqipėrinė monarki dhe shpallet mbret.
1939 - Gjermania naziste pushton Poloninė.
1964 - U themelua Indian Oil Corporation pas bashkimit tė kompanive Indian Oil Refineries dhe Indian Oil Company.
1982 - U themelua Air Force Space Command e Shteteve tė Bashkuara.
1991 - Uzbekistani shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.

LINDJET:

Vittorio Gasman - aktor i teatrit dhe kinemase italiane
1822 - Hajram Rouds Revels, prift dhe politikan amerikan.
1848 - Avgust Forel, mjek zvicerran.
1875 - Edgar Rajs Barouz, shkrimtar amerikan.
1877 - Fransis Vilijam Aston, fizikant anglez.
1972 - Kpictal Campc, aktore amerikane.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-13, 15:42   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

02.09 - 08.092 shtator

2 shtatori ėshtė dita e 245 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 120 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1649 - Qyteti italian Castro u shkatėrrua tėrėsisht ga forcat e Papės Innocent X, kėshtu pėrfunduanLuftėrat nė Castro.
1666 - Hapet zjarri i madhė nė Londėr dhe zgjat pėr tri ditė duke lėnė tė djegura rreth 10,000 ndėrtesa.
1833 - U themelua Kolegji Oberlin nga John Shipherd dhe Philo P. Stewart.
1870 - Forcat Prussiane sulmuan ushtrinė e perandorit francez Napoleoni III dhe 100,000 i zunė rob.
1945 - Fundi i Luftės sė Dytė Botėrore pas dorėzimit tė trupave japoneze mė 15 Gusht 1945.
1945 - Vietnami shpalli pavarėsinė nga Republika Demokratike e Vietnamit (Vietnami Veriorė).
1991 - Kombet e Bashkuara njohėn pavarėsinė e shteteve Baltike Estonisė, Latvisė dhe Lituanisė.
1998 - Swissair Flight 111 u rrėzua afėr Peggys Cove, Nova Scotia, tėgjithė 229 udhėtarėt gjetėn vdekjen.

LINDJET:

1956 - Abdullah Tahiri, dėshmor, themelues i UĒK-sė nė ZO tė Karadakut.
1862 - Franjo Krežma, skulptor kroat.
1964 - Keanu Reeves, aktor kanadez
1971 - Kjetil André Aamodt, skitar alpin norvegjez.
1989 - Alexandre Pato, futbollit brazilian.

VDEKJET:

1937 - Pierre de Coubertin, veprimtar spptiv francez,"baba" i lojrave moderne Olimpike.
1973 - John Ronald Reuel Tolkien, letrar britanez
1992 - Barbara McClintock, nobeliste amerikane nė gjenetikė.
2007 - Safet Isović, kėngėtarė boshnjak


3 shtator

3 shtatori ėshtė dita e 246 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 119 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

301 - Pavarėsia e San Marinos
590 - St. Gregory I u zgjodh Papė.
1783 – Marrėveshja e Parisit, e nėnshkruar ndėrmjet Britanisė nė njėrėn anė, Francės, Spanjės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė anėn tjetėr, i dha fund revolucionit amerikan.
1892 - Ekipi futbollistik anglez Nottingham Forest zhvilloi ndeshjen e parė tė tyre nė ligė qė ishte kundėr ekipit Everton FC e qė pėrfundoi me regultat 2-2.
1933 - Yevgeniy Abalakov ngjitet nė pikėn mė tė lartė tė Bashkimit Sovjetik - Communism Peak qė ka lartėsi 7495 m.
1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Franca, Britania e Madhe , Zelanda e Re i Australia i shpallin luftėGjermanisėj.
1967 - Gjatė mbremjes u ndėrruan anėt e trafikut rrugorė nga vozitja nė tė majtė nė vozitjen nė tė djkathtė.
1976 - Programi Viking: Fluturakja “U.S. Viking 2” aterron nė sipėrfaqen e Marsit, ku analizon sipėrfaqen dhe klimėn, duke dėrguar nė Tokė fotot e para nga ky planet.
1984 – Sė paku 1.300 persona vdesin dhe qindra tė tjerė lėndohen pasi tajfuni godet pjesėn jugore tė Filipineve.
1995 - U themelua kompania virtuale eBay.
1998 – Aeroplani i kompanisė “Swissair”, qė fluturonte nė relacionin New York-Geneva, bie nė brigjet e Nova Scotia.

LINDJET:

1187 - Louis VIII, mbret francez
1471 - Friedrich I, mbret danez dhe norvegjez
1936 - Zine el-Abidine Ben Ali, politikan tunizian
1965 - Charlie Sheen, aktor amerikan
1969 - Senad Brkiq, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1658 - Oliver Cromwell, politikan, ushtarak anglez.
1883 - Ivan Sergejeviē Turgenjev, letrar rus
1991 - Frank Capra, regjisor, producent dhe skenarist amerikan.


4 shtator

4 shtatori ėshtė dita e 247 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 118 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1781 - U themelua qyteti Los Angeles, California, me emrin El Pueblo de Nuestra Seńora La Reina de los Įngeles de Porciśncula.
1888 - George Eastman regjistron markė tregtare Kodak dhe fiton patentėn pėr foto aparatin e tij.
1939 - LDB: Japonia shpall neutralitet nė luftėn Evropiane.
1956 - U promovua kompjuteri i parė komercial IBM RAMAC 305, me disk regjistrues magnetik.
1957 - Kompania automobilistike Ford Motor Company promovoi veturėn Edsel. (figura)
1970 - Salvador Allende u zgjodh kryetar i Ēiles.
1972 - Vjedhėsit vodhėn 18 piktura nga muzeu Montreal Museum of Fine Arts qė ishte vjedhja mė e madhe e artit gjer nė atė kohė nė Amerikėn Veriore
1998 - U Themelua Google

LINDJET:

1824 - Anton Bruckner,skulptor ustriak
1851 - Andrija Fijan, aktor dhe regjisor kroat.
1872 - Sotir Kolea, publicist, folklorist, leksikograf shqiptar (v. 1945)
1981 - Beyoncé Knowles, aktore dhe kėgėtare amerikane.

VDEKJET:

1907 - Edvard Grieg, skulptor, pijanist dhe dirigjant norvegjez.1843.)
1965 - Albert Schweitzer, mjek, teolog, filozof dhe muzikant alsaso-gjerman
2006 - Giacinto Facchetti, futbollist italian.


5 shtator

5 shtatori ėshtė dita e 248 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 117 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1590 - Armata eAlexander Farnesenit detyroi mbretin Henry IV i Francės qė tė tėrheq rrethimin e Parisit.
1725 - U martua mbreti Louis XV dhe Maria Leszczyńska.
1800 - Malta u pushtua nga Britania e Madhe.
1839 - Lufta e parė e opiumit filloi nė Kinė.
1864 - Achille Franēois Bazaine u zgjodh Marshall i Francės.
1932 - Kolonia Upper Volta u nda nė pjesėnga Bregu i Fildishtė, Mali dhe Nigeri.
1937 - Lufta Civile Spanjolle: Pushtohet qyteti Llanes.
1944 - Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu formuan Beneluksin.
1948 - Robert Schuman emėrohet Kryeministėr i Francės.
1957 - Jack Kerouac hodhi nė shitje novelėn On the Road.
1960 - Poeti Léopold Sédar Senghor zgjedhet President i Senegalit.
1980 - Hapet tuneli Gotthard nė Zvicėr si tuneli mė i gjatė i autostradės nė botė me gjatėsi 16.224 km duke u shtrirė na qyteti Goschenen gjer nė qytetin Airolo.
2000 - Tuvalu anėtarėsohet nė OKB
2005 - Lyonpo Sangay Ngedup pėrsėri zgjedhet kryeministėr i Butanit.

LINDJET:

1638 - Luigji i XIV., mbret francez
1946 - Freddie Mercury, kėngėtar bretianez(Queen),
1967 - Jane Sixsmith, lojtare angleze e hokejit mbi barė.
1979 - Julien Lizeroux, skiator francez.

VDEKJET:

1849 - Antun Nemčić, letrar kroat
1857 - Auguste Comte, filozof dhe matematicient francez .
1991 - Zhelko Sabol, letrar kroat
1997 - Nėnė Tereza, nobeliste shqiptare


6 shtator

6 shtatori ėshtė dita e 249 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 116 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1776 - Uragani kalon nėpėr qytetin Guadeloupe dhe len tė vdekur 6000 njerėz.
1847 - Henry David Thoreau largohet nga Walden Pond dhe zhvendoset tek Ralph Waldo Emerson dhe familja e tijė nė Konkord, Massachusetts.
1885 - Eastern Rumelia shpall bashkimin me Bullgarinė.
1901 - Anarkisti Leon Czolgosz e vret presidentin e Shteteve tė Bashkuara, William McKinley, nė Pan-American Exposition nė Bafallo, Nju Jork.
1939 - LDB: Afrika Jugore i shpallė luftė Gjermanisė.
1940 - Jep dorheqje mbreti Karoli II i Rumanisė dhe trashėgohet nga djali i tij Mihajli i Rumanisė.
1944 - LDB: Ēlirohet qyteti Ypres, Belgjikė nga forcat aleate.
1948 - Juliana bėhet mbretėreshė e Holandės.
1952 - Stacioni i parė televiziv kanadez CBFT-TV hapet nė Montreal.
1963 - U themelua Qendra pėr Studim Ndėrkombėtarė tė Pronave Induastriale, (shkurt: CEIPI).
1965 - India sulmonPakistanin dhe shpall se forcat e veta do ta pushtojn qytetin Lahore brenda njė ore.
1968 - Pavarėsohet Suazilanda.
1991 - Bashkimi Sovjetik pranon pavarėsinė e Shteteve Baltike: Estonia, Latvia dhe Lituania.
1991 - Emri Saint Petersburg i kthehet qytetit tė dytė mė tė madhė rusė pasi i ishte ndėrruar nė vitin 1924 nė Leningrad.

LINDJET:

1729 - Moses Mendelssohn, filozof ebrej.
1766 - John Dalton, mėsus dhe natyralist anglez.
1913 - Leonidas da Silva, futbollist brazilian.
1915 - Franz Josef Strauß, politikan dhe premier gjerman i bavarisė.
1943 - Roger Waters, muzikant britanez (Pink Floyd)
1961 - Pal Gamst Waaktaar, muzikant norvegjez (A-ha)

VDEKJET:

1566 - Sulejman I i madhrishmi sultan i mrbetėrisė Osmane 1520-1566
1998 - Akira Kurosawa,regjisor, scenarist dhe producent japonez.
2007 - Luciano Pavarotti, tenor i njohur italian.


7 shtator

7 shtatori ėshtė dita e 250 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 115 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

70 - Armata e Perandorisė Romake nėn udhėheqje tė gjeneralit Titus pushton Jeruzalemin.
1539 - Guru Angad Dev bėhet Guru i dytė iSikhit.
1901 - Pėrfundon rrebelimi i boksierėve nė Kinė pas nėnshkrimit tė dokumentit tė njohur si Protokolli i Boksierėve.
1911 - Burgoset poeti francez Guillaume Apollinaire nėn dyshim tė vjedhjes sė pikturės Mona Lisa nga muezeu nė Luvėr.
1915 - Animuesi Johnny Gruelle fito patentėn pėr kukullėn e tijė Raggedy Ann.
1950 - Shou loja Truth or Consequences debiton nė televizion.
1990 - Kuvendi i Republikės sė Kosovės nxjerr kushtetuten e Kaēanikut.
1998 - U themelua kompania Google nga partnerėt Larry Page dhe Sergey Brin gjat kohės qė ishin studentė nė Stanford University
2005 - U mbajtėn zgjedhjet e para presiedenciale nė Egjipt.

LINDJET:

1533 - Elizabeta I, mbretėreshė angleze
1566 - Sulejman I, sulltan osmanlinj
1683 - Maria Anna von Österreich, mretėreshė portugeze
1907 - Ahmed Adnan Saygun, kompozitor turk
1911 - Todor Zivkov, politikan bullgar
1918 - Pashk Gjeēi, pėrkthyes shqiptarė
1930 - Baudouin I, mbret i belgjikės
1949 - Gloria Gaynor, kėgėtare amerikane
1955 - Mira Furlan , aktore kroate e filmit dhe dramės

VDEKJET:

1907 - Sully Prudhomme, letrar francez
1985 - Gjergj Poja, matematicient hungarez (l. 1887.
1997 - Mobutu Sese Seko, kryetar diktator i Zairesė nga viti 1965-1997


8 shtator

8 shtatori ėshtė dita e 251 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 114 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

70 - Titus, Gjenerali romak, pushton Jerusalemin.
1273 - Zgjedhet Papa Xhoni XXI.
1331 - Stefan Dušan shpall veten mbret i Serbisė.
1565 - Pedro Menéndez de Avilés themelon qytetin St. Augustine, Florida.
1888 - U gjet trupi i Annie Chapman, viktimės sė dytė tė vrasėsit serik Jack the Ripper.
1888 - U luajtėn gjashtė ndeshjet e para tė ligės sė krijuar angleze.
1900 - Uragan i fort tropik kalon nėpėr qytetin Galveston, Texas duke lėnė tė vdekur 8,000 njerėz.
1914 - LPB: Dhjetari Thomas Highgate ėshtė ushtari i parė britaik i ekzekutuar pėr dezertim gjatė luftės.
1943 - LDB: Ekzekutohet Julius Fučķk nga nazistėt.
1944 - LDB: Qyteti Menton ēlirohet nga Gjermania.
1991 - Pavarėsohet Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė e njohur edhe si IRJM.
2000 - Zyrtarisht Shqipėria i bashkohet Organizatės Botėrore tė Tregėtisė.
2003 - 12 vjeēarja Brianna LaHara dėnohet nga RIAA pėr shpėrndarje ilegale tė regjistrave muzikorė.

LINDJET:

1157 - Rilard I , mbret anglez
1621 - Louis II de Bourbon, udheheqes ushtarak francez
1778 - Clemens Brentano, letrar gjerman
1779 - Mustafa IV, sulltan i Perandorisė Osmane .
1830 - Frédéric Mistral, nobelist francez per letėrsi 1904.
1841 - Antonin Dvorzhak, kompozitor ēek
1925 - Peter Sellers, aktor anglez
1930 - Mario Adorf, aktor italiano-gjerman.
1944 - Ali Benflis , politikan i Algjerisė.
1946 - Krzysztof Krawczyk, kėngėtar polak
1976 - Elena Liashenko, patinazhiste ukrainase

VDEKJET:

1624 - Markantun de Dominis, matematicien, fizikant dhe filozof kroat.
1949 - Richard Strauss, kompozitor gjerman.
1970 - Dhimitėr Beratti, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
2003 - Leni Riefenstahl, aktore, fotografe, regjisore dhe producente gjermane.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-13, 20:01   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

09.09 - 15.099 shtator

9 shtatori ėshtė dita e 252 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 113 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1543 - Mary Stuart nė moshėn 9 mujore zyrtarisht emėrohet Mbretėreshė e Skocisė nė qytetin Stirling.
1850 - California panohet si shteti i 31 i ShBA-ve.
1922 - Pėrfundoi lufta Greko-Turke me fitore tė Turqisė ndaj Greqisė.
1923 - Mustafa Kemal Atatürk, themeluesi i Republikės sė Turqisė, themelon Partinė Republikane Popullore (shkurt: CHP).
1926 - U themelua National Broadcasting Company.
1945 - Japonia formalish i dorėzohet Kinės.
1956 - Elvis Presley paraqitet pėr herė tė parė tek shou The Ed Sullivan Show.
1991 - Taxhikistani pavarėsohet nga Bashkimi Sovjetik.
2001 - Vritet nė Afganistan Ahmed Shah Massoud, udhėheqėsi i organizatės Bashkimi i Afganistanit

LINDJET:

214 - Lucius Domitius Aurelian, mbret omak
384 - Flavius Augustus Honorius, mbreti i parė i mbretėrisė perėndimore romake.
1585 - Armand Jean du Plessis Richelieu, kardinal, dhe burrė shteti francez
1737 - Luigi Galvani, hulumtues italian
1828 - Lav Tolstoj, shkrimtar rus
1908 - Cesare Pavese, shkrimtar italian
1940 - Otis Redding, muzikant amerikan
1944 - Abdullah Sidran, shkrimtar boshnjak
1960 - Hugh Grant, aktor britanez

VDEKJET:

1941. - Hans Spemann, embriolog dhe nobelist gjerman (* 1869.)
1976 - Mao Zedong, politikan , revulucionar dhe udhėheqės kinez.
2001 - Ahmad Shah Massoud, ushtar dhe udhėheqės ushtarak afgan.


10 shtator

10 shtatori ėshtė dita e 253 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 112 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1776 - Nathan Hale vullnetarisht paraqitet per spiunim.
1823 - Simón Bolķvar emėrohet prsident i Perusė.
1846 - Elias Howe fiton patentėn pėr makinėn pėr qepje.
1858 - George Mary Searle zbulon asteroidin 55 Pandora.
1898 - Perandoresha Elizabeta e Austrisė vritet nga anarkisti Luigi Lucheni.
1922 - U mblodh Kongresi i Beratit qė e shpalli autoqefale Kishėn Orthodokse tė Shqipėrisė.
1943 - LDB: Forcat gjermane fillojnė okupimin e Romės.
1972 - Shtetet e Bashkuara humbin ndeshjen e tyre tė parė basketbollistike kundėr Bashkimit Sovjetik nė Mynih, Gjermani.
1974 - Guinea-Bissau pavarėsohet nga Portugalia.
1987 - Osama bin Laden themeloi organizatėn al Qaeda.
2002 - Zvicra, e njohur pėr neutralitetin e sajė i bashkohet Kombeve tė Bashkuara.
2003 - Anna Lindh, Ministre e Jashtme e Suedisė, vritet nga serbi Mijailo Mijailović gjat kohės qė bėnte tregti.

LINDJET:

1714 - Niccolo Jommelli, kompozitor italian
1751 - Bartolomeo Campagnoli, violinist , kompozitor i dirigjent italian
1794 - Franēois Benoist,kompozitor francez
1885 - Dora Pejačević, kompozitore kroate
1890 - Elsa Schiaparelli, italijansko-francuska modna kreatorica
1908 - Namik Resuli, arsimtar dhe gjuhėtar shqiptar.
1917 - Miguel Serrano, politikan i Kilit
1938 - Karl Lagerfeld, kreator mode gjerman
1953 - Amy Irving, aktore amerikane
1960 - Colin Firth, aktor britanez
1968 - Guy Ritchie, bashkėshorti i Madonės, regjisor britanez.

VDEKJET:

1797 - Mary Wollstonecraft, letrare angleze me prejardhje irlandeze, aktiviste pėr tė drejtat e grave
1806 - Johann Christoph Adelung, filiozof gjerman
1898 - Elizabeta Amalija Bavarska, mbretėresha austriake (Sisi)
1983 - Felix Bloch, fizikant amerikan


11 shtator

11 shtatori ėshtė dita e 254 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 111 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1609 - Henry Hudson arrin nė ishullin Manhattan.
1683 - Fillon Lufta e Vienės.
1709 - Britania e Madhe, Holanda dhe Austria luftojnė kundėr Francės.
1911 - U themelua Middle Tennessee State University nė Murfreesboro, Tennessee, si Middle Tennessee Normal School.
1921 - Arrestohet aktori Fatty Arbuckle nėn akuzėn: pėrdhunim.
1926 - Tentimi pėr vrasjen e Benito Mussolinit dėshton.
1931 - Salvatore Maranzano vritet nga njerėzit e Ēarles Luēianos.
1943 - LDB: Trupat gjermane okupojnė Korzikėn dhe Kosovėn.
1948 - Henri Queuille zgjedhet kryeministėr i Francės.
1970 - Paraqitet vetura Ford Pinto.
1998 - Yevgeny Primakov zgjedhet kryeministėr i Rusisė.
2001 - Nė sulmin e 11 shtatorit, shkatėrrohen Qendra Tregėtare Botėrore nė New York City dhe muri perėndimorė i Pentagonit nė Arlington, Virginia, dhe rrėzohet njė avion udhėtarėsh nė Shanksville, Pennsylvania. Gjithėsej vdesin 2,974 njerėz.
2003 - Ministreja suedeze e Punėve tė Jashtme Anna Lindh vdes pas sulmit tė saj njė dit mė parė

LINDJET:

1940 - Brian De Palma - Regjisor amerikan.
1958 - Scott Patterson - Aktor amerikan.
1963 - Virginia Madsen - Aktore amerikane.
1965 - Richard Melville Hall (alias Moby) - Muzikant amerikan.
1980 - Antonio Pizzonia - Pilot brazilian i Formula 1.
1976 - Francesco Totti - futbollistė italian, qė tani luan pėr Romėn
1983 - Lauryn Williams - Olympike amerikane dhe fituese e 100 metrave (2005).

VDEKJET:

1971 - Nikita Hrushqov, politikan sovjetik.
2001 - Atif Purivatra, teoriticient i evulucionit tė identitetit nscional boshnjak.
2002 - Kim Hunter - Aktore amerikane.
2003 - Anna Lindh - Ministre e jashtme e Suedisė.
2003 - John Ritter - Aktor amerikan.
2006 - Joachim Fest - Historian dhe autor gjerman.


12 shtator

12 shtatori ėshtė dita e 255 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 110 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

490 p.e.s. - Atina mund Persinė nė betejėn e arathonit.
1609 - Henry Hudson zbulon lumin Hudson River.
1683 - Disa armata Evropiane bashkohen pėr tė luftuar Perandorinė Osmane.
1846 - Elizabeth Barrett arratiset me Robert Browning.
1848 - Zvicra bėhet shtet federal.
1890 - U themelua Salisburi, Rodezi.
1906 - U hap ura "Newport Transporter Bridge" nė Newport, South Wales nga Viscount Tredegar.
1940 - Eksplodon kompania Herkules Powder nė Succasunna-Kenvil, New Jersey duke lėnė tė vdekur 51 dhe duke lėnduar mbi 200 njerėz.
1953 - Nikita Khrushchev zgjedhet sekretari i parė i Partinė Komuniste tė Bashkimit Sovjetik.
1959 - Bashkimi Sovjetik lanson raketen mė tė madhe nė Hėnė tė quajtur Lunik II.
2005 - Hapet Hong Kong Disneyland nė Penny's Bay, Lantau Island, Hong Kong.
LINDJET:

1944 - Barry White, Musikant (Blues) i Amerikės.
1957 - Hans Zimmer, Komponist Gjerman.
1969 - Bixente Lizarazu, Futbollist i Francės.
1972 - Jason Statham, Artist i Amerikės.
1973 - Paul Walker, Artist i Amerikės.
1978 - Benjamin McKenzie, Artist i Amerikės.
1980 - Yao Ming, Basketbollist i NBA“s prej Kinės.
1986 - Emmy Rossum, Artiste e Amerikės.

VDEKJET:

1185 - Andronik I Komnin, mbret i bizantit
1733 - Fransoa Kupren, kompozitor francez.
1819 - Gebhard fon Bliher, feldmarshal i Prusisė
1985 - Namik Resuli, arsimtar dhe gjuhėtar shqiptar.
1998 - Azem Hajdari, politikan shqiptar
2003 - Johnny Cash, Musikant (County) i Amerikės.


13 shtator

13 shtatori ėshtė dita e 256 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 109 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

533 - Gjenrali Belisarius i Perandorisė Bizantine mundė Gelimerin dhe Vandalėt nė Vetejėn e Ad Mecimiumit,afėr qytetit Carthage, Afrika Veriore.
1503 - Michelangelo fillon ndėrtimin e status sė Davidit.
1609 - Henry Hudson arrin tek lumi i cili mė vonė do tė emėrohet Hudson River.
1814 - Francis Scott Key shkruan veprėn The Star-Spangled Banner
1898 - Hannibal Goodwin patenton filmin fotografik celuloid.
1899 - Henry Bliss ėshtė njeriu i parė nė ShBA qė vdes nė aksident automobilistik.
1922 - Nė Al 'Aziziyah, Libi temperatura arrin rekordin botėrorė 57.7 °C (135.9 °F).
1923 - Miguel Primo de Rivera zoton Spajėn duke vendosur regjimin diktatorial.
1939 - Kanada hyn nė Lutėn e Dytė Botėrore.
1940 - LDB: Gjermania bombardon Buckingham Palace.
1940 - LDB: Italia pushton Egjiptin.
1943 - Chiang Kai-shek zgjedhet president i Kinės.
1956 - IBM paraqet kompjuterin e parė RAMAC 305.
1968 - Shqipėria largohet nga Pakti i Varshavės.
1969 - Seria e parė e filmit tė vizatuar: Scooby-Doo, Where Are You?
1985 - Paraqitet video loja me e shitur e tėgjitha kohėrave, Super Mario Bros..
1999 - Eksplodon bombė nė Moskė, Rusi dhe len tė vdekur sėpaku 119 njerėz.
2006 - Nė Dawson College, Montreal, Kimveer Gill vret njė student dhe lėndon 19 dhe pastaj bėn vetėvrasje.

LINDJET:

1475 - Cesare Borgia, sundues italian
1819 - Clara Schumann, pijaniste gjermane
1830 - Marie von Ebner-Eschenbach, letrare aushtriake
1874 - Arnold Schönberg, kompozotor austriak
1887 - Lavoslav Ruzhiqka, kimist kroat
1913 - Qamil Sijariq, letrar boshnjak
1944 - Peter Cetera, kėngėtar dhe tekstshkrues amerikan
1944 - Jacqueline Bisset, Artiste e Angliės
1968 - Emma Sjöberg, Modele dhe Artiste e Suedies
1971 - Stella McCartney, projektuse modės e Anglisė
1953 - Fabijan Lovriq, shkrimtar boshnjak
1968 - Medina Xhanbegoviq, shkrimtare boshnjake
1971 - Goran Ivanisheviq, teniser kroat
1977 - Fiona Apple, pop-kėgėtarja amerikane
1979 - Catalina Cruz, aktore pornografike

VDEKJET:

1598 - Filip II., mbret i Spanjės 1556-1598.
1592 - Michel de Montaigne, shkrimtar francez
1598 - Filip II., mret spanjoll
1872 - Ludwig Feuerbach, filozof gjerman
1928 - Italo Svevo, shkrimtar italian
1949 - August Krogh, mjek dhe nobelist danez
1985 - Odhise Paskali, skulptor shqiptar
1992 - Anthony Perkins, aktor amerikan
1996 - Tupac Amaru Shakur ( 2Pac Shakur), Rap-Musikant dhe Artist i Amerikės


14 shtator

14 shtatori ėshtė dita e 257 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 108 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1847 - Winfield Scott pushton qytetin Meksiko Siti.
1886 - Patentohet shirit i makinės sė shkrimit.
1901 - Vdes presidenti amerikan William McKinley pas sulmit pėr atentat tė bėr mė 6 shtator dhe pasohet nga Theodore Roosevelt.
1917 - Rusia zyrtarisht shpallet repubikė.
1923 - Miguel Primo de Rivera bėhet diktator i Spanjės.
1959 - Prova e Bashkimit Sovjetik Luna 2 bie nė Hėnė dhe bėhet objekti i parė qė arrin atė largėsi.
1960 - Themelohet OPEK-u.
1998 - Kompanitė e telekomunikimit, MCI Communications dhe WorldCom arrinė bashkimi e tyre 37 miliard dollar pėr tė forumuar komaninė MCI WorldCom.
1999 - Kiribati, Nauru dhe Tonga u bashkohen Kombeve tė Bashkuara.
2000 - Microsoft paraqet freskimin e fundit pėr sistemin operativ MS-DOS. (Verzioni 8.0)
2000 - U paraqit Windows Me.
2003 - Nė referendum Suedia refuzon pranimin e [[euro]s si alutė.
2003 - Estonia miraton tė bashkuarit nė BE nė referendum.

LINDJET:

1760 - Luigi Cherubini, kompozitor italian
1769 - Alexander von Humboldt, intelektual, hulmtues dhe gjeograf gjerman
1849 - Ivan Petroviq Pavlov, filozof rus fitues i ēmimit Nobel pėr mjeksi 1904
1886 - Jan Masaryk, politikan ēek
1910 - Rolf Liebermann, kompozitor francez
1931 - Ivan Klima, shkrimtar ēek
1936 - Ferid Murati, studjues shqiptaro-amerikan i medicinės dhe fitues i Ēmimit Nobel
1937 - Renzo Piano, arkitekt italian
1950 - Ademir Kenović, regjisor boshnjak
1956 - Kostas Karamanlis, politikan grek

VDEKJET:

1321 - Dante Alighieri, shkrimtar italian.
1901 - William McKinley, politikan amerikan.
1926 - Rudolf Christoph Eucken, filozof gjerman
1937 - Tomįš Masaryk, filozof dhe politikan ēek.
2009 - Patrick Swayze, aktor dhe kėngėtar amerikan. (Lindi nė Houston mė 18 Gusht 1952).


15 shtator

15 shtatori ėshtė dita e 258 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 107 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

668 - Perandori romak Constans II vritet nė banjon e tij nė Syracuse, Itali.
921 - Saint Ludmila vritet nė Tetin.
1584 - Pėrfundohet San Lorenzo del Escorial Palace nė Madrid.
1812 - Armata franceze nėn komand tė Napoleon Bonapartės arrin nė Kremlin nė Moskė.
1821 - Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras dhe Nicaragua shpallin pavarėsi nga Spanja.
1851 - Themelohet universiteti "Saint Joseph's University" nė Filadelfi, Pensilvani.
1916 - LPB: Taket pėrdoren pėr herė tė parė nė luftė.
1943 - Forcat partizane ēlirojnė qytetin e Tepelenės, nga pushtuesit nazi-fashist.
1948 - Aeroplani F-86 Sabre thyen rekordin botėrorė nė shpejtėsi 1080 km/h.
1952 - Kombet e Bashkuara i japin Eritrenė Etiopisė.
1955 - Vepra Lolita e autorit Vladimir Nabokov u botua nė Paris nga Olympia Press.
1959 - Nikita Khrushchev ėshtė politikania e parė sovjetike qė i viziton Shtetet e Bashkuara.
1968 - Anija kozmike ruse Zond 5 u bė anija e parė kozmike e cila u soll rrotull Hėnės dhe u rikthye nė atmosferėn e Tokės.
1998 - WorldCom dhe MCI Communications pėrfundojnė marveshjen e bashkimit nė MCI WorldCom e qė mė vonė do tė njihet pėrsėri si WorldCom dhe do tė jetė bankroti mė i madhė nė historinė e Shteteve tė Bashkuara.

LINDJET:

1254 -Marco Polo, tregėtar Venecian
1939 - Lah Nimani , profesor dhe trener boksi (vdes me 20 shkurt 2008).
1857 - William Howard Taft, politikan dhe kryetar amerikan.
1890 - Agatha Christie, autore e romaneve kriminalistike bretaneze.
1946 - Oliver Stone, regjisor amerikan
1946 - Tommy Lee Jones, aktor amerikan
1975 - Anastacia, pop-kėngėtarja amerikane.
1984 - Harry, princ i Uellsit Walesa, mbret britanez.
1986 - Heidi Montag, aktress amerikane
1991 - Fadil Ahmetaj , Bizismen i njohur Shqiptar .

VDEKJET:

1520 - Ilija Crijević, latinist kroat
1891 - Ivan Gončarov, shkrimtar rus
1963 - Slavko Kolar, skenarist filmi dhe shkrimtar kroat
1938 - Thomas Wolfe, letrar amerikan
1973 - Gustav VI. Adolf, mbret suedez
2007 - Colin McRae, autoreli ngasės suedez
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-13, 15:20   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

16.09 - 22.0916 shtator

16 shtatori ėshtė dita e 259 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 106 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1400 - Owain Glyndŵr shpallet Princ i Uellsit nga ndjekėsit e tijė.
1812 - Rusėt i vėnė zjarrin Moskės menjėherė pas mesnate, qyteti do tė digjet nė tėrėsi ditėt e ardhėshme.
1908 - U themelua kompania General Motors.
1919 - Inkorporohet American Legion.
1975 - Papua New Guinea pavarėsohet nga Australia.
1975 - Prototipi MiG-31 bėn fluturimin e parė.
1976 - Shavarsh Karapetyan shpėton 20 njerėz nga trolejbusi i rrėzuar nė rezervoarin Erevan.
1978 - Dridhet toka nė qytetin Tabas, Iran me intensitet 7.5 - 7.9 shkallė tė Rihterit duke lėnė 25000 tė vdekur .
1991 - Filloi gjykimi i gjeneralit tė Panamasė, Manuel Noriega nė ShBA.

LINDJET:

1098 - Hildegard von Bingen, natyralist dhe teolog gjermane
1887 - Jean Arp, shkrimtar dhe piktor francez
1925 - B.B. King, muzikant amerkan
1927 - Sadako Ogata, diplomate japoneze ne Kombete Bashkuara
1934 - Jakup Mato, kritik dhe studiues shqiptar arti.
1947 - Sabri Fejzullahu, aktor, kėngėtar dhe politikan nga Kosova
1952 - Fatos Nano, politikan shqiptarė
1952 - Mickey Rourke, aktor amerikan
1968 - Marc Anthony, kėgėtar portorikan
1971 - Amy Poehler, komediane dhe aktore amerikane

VDEKJET:

1736 - Gabriel Daniel Fahrenheit, fizikant gjerman
1824 - Luigji XVIII, , mbret francez
1932 - Ronald Ross, mjek anglez
1936 - Hafiz Ibrahim ef. Maglajliq, reisu-l-ulema boshnjak
2007 - Robert Jordan, shkrimtar amerikan


17 shtator

17 shtatori ėshtė dita e 260 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 105 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1630 - U themelua qyteti Boston, Massachusetts, ShBA.
1631 - Suedia arrinė fitore tė madhe ndaj Perandorisė sė Shenjtė Romake gjatė luftės tridhjet vjeēare.
1776 - U themelua Presidio i San Franciskos nė Spanjėn e Re.
1814 - Francis Scott Key mbaron poemėn e tijė The Star-Spangled Banner.
1859 - Joshua A. Norton e shpall veten Perandori Norton I i Shteteve tė Bashkuara.
1914 - Andrew Fisher bėhet Kryeministėr i Australisė pėr herė tė tretė.
1943 - Qyteti rus Bryansk ēlirohet nga Nazistėt.
1972 - Emetohet seria e parė e serialit M*A*S*H nė televizionin CBS.
1983 - Vanessa Williams bėhet zezakja e parė Miss America.
1991 - Korea e Veriut, Korea e Jugut, Estonia, Latvia, Lituania, Ishujt Marshall dhe Mikronezia i bashkangjiten Kombeve tė Bashkuara.
1991 - U paraqit verzioni i parė Linux kernel (0.01) nė Internet.
1993 - Trupat e fundit ruse largohen nga Polonia.
2004 - Tamilishtja shpallet gjuha e parė klasike nė Indi.

LINDJET:

1958 - Janez Jansha, pilitikan slloven
1971 - Sergej Barbarez, futbollist bosjnjak
1973 - Anastacia, kėgėtare amerkane

VDEKJET:

2000 - Paula Yates, figurė TV britaneze
2003 - Erich Hallhuber, aktor gjerman
2005 - Jacques Lacarričre, letrar francez
2005 - Alfred Reed, skulptor amerikan
2009 - Noordin Mohammad Top, terorist islamik nga Malezia


18 shtator

18 shtatori ėshtė dita e 261 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 104 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

96 - Nerva u shpall Perandor Romak pas vrasjes sė Domitianit.
1180 - Philip Augustus u bė mbret i Francės.
1502 - Christopher Columbus zbriti nė Kosta Rikė nė udhėtimin e tij tė katėrt dhe tė fundit.
1635 - Perandori Ferdinandi II i shpalli luftė Francės.
1809 - U hap Royal Opera House nė Londėr.
1837 - U themelua kompania Tiffany and Co. nga Charles Lewis Tiffany dhe John B. Young nė Nju Jork Siti, Nju Jork.
1851 - Filloi botimi i gazetės The New-York Daily Times, e cila mė vonė do tė bėhet The New York Times.
1882 - U hap Pacific Stock Exchange.
1919 - Holanda u dha grave tė drejtėn e votimit.
1932 - Aktorja Peg Entwistle bėri vetvrase duke kėrcyer nga shkronja "H" nė shenjėn Holivud.
1948 - Margaret Chase Smith u bė gruaja e parė e zgjedhur nė senatin amerikan pas mundjes sė Adrian Scoltenit.
1967 - U themelua Esporte Clube Santo André nė Brazil.
1970 - Jimi Hendrix u gjet i vdekur nė bodrumin e tij nė Londėr.
1975 - Patty Hearst u arrestua pas qėndrimit njė vjeēar nė FBI Listėn e Personave tė Kėrkuar.
1982 - Militantėt krishterė filluan masakrimin e 600 palestinezėve nė Lebanon.
1997 - Biznesmeni dhe posediesi i mediave, amerikani Ted Turner i dhuroi Kombeve tė Bashkuara njė miliard dollarė.
1997 - Votuesit e Uellsit nė referendumin e mbajtur votuan 50,3 % "PĖR" autonominė e Uellsit.
1998 - U themelua ICANN.
2004 - Fordi i vuri nė shitje Jaguar Racing dhe Cosworth.

LINDJET:

53 - Trajan, mbret romak
1786 - Christian VIII, mbret danez dhe norvegjez
1819 - Jean Bernard Léon Foucault, fizikant francez
1888 - Hamdija Kreshevljakoviq, shkrimtar dhe historian boshnjak
1905 - Greta Garbo, aktore suedeze
1965 - Vadin Asani nje nder themeluesit te OEVP e Republikėn e Maqedonisė
1968 - Toni Kukoē, basketbollist kroat
1971 - Anna Netrebko, soprano ruse

VDEKJET:

1180 - Luigji i VII Francez, mbret francez
1783 - Leonhard Euler, fizikan dhe matematikanė zviceranė
1961 - Dag Hammarskjöld, polotikan suedez, fitues i ēmimit Nobel pėr Paqe 1961.
1970 - Jimi Hendrix, muzikant amerikan
2007 - Lilana Molnar-Talajiq, operiste nga Bosna.


19 shtator

19 shtatori ėshtė dita e 262 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 103 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

335 - Dalmatius merr titullin Cezar nga xhaxhai i tij Constantine I.
1900 - Butch Cassidy dhe Harry Longabaugh e bėnė vjedhjen e tyre tė parė sėbashku.
1934 - Bruno Hauptmann arrestohet pėr kidnapimin dhe vrasjen e Charles Lindbergh III.
1944 - Lufta e Bajramit.- nė Luginėn e Prshevės nė mbrojtjen e trojeve shqiptare.
1945 - Lord Haw Haw u dėnua me vdekje nė Londėr.
1957 - Testimi i parė i bombės atomike nėn tokė nga ShBA-tė.
LINDJET:

1952 - Fatos Nano - politikan shqiptar
1970 - Yuka Imai dubluese japoneze seiyu
1974 - Jimmy Fallon, komedian, moderator dhe aktor amerikan
1986 - Angelina Valentine, aktore pornografike

VDEKJET:

1710 - Ole Rųmer, astronom danez
1881 - James A. Garfield, politikan dhe kryetare amerikan
1943 - Safet Butka, profesor, publicist dhe nacionalist shqiptar si veprimtar i Ballit Kombėtar.


20 shtator

20 shtatori ėshtė dita e 263 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 102 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1187 - Saladini filloi rrethimin e Jeruzalemit.
1519 - Ferdinand Magellan filloi udhėtimin e tijė nga Sanlścar de Barrameda me 270 nerėz, pėr tė pėrshkuar globin.
1596 - Diego de Montemayor themeloi qytetin Monterrey nė Spanjėn e Re.
1633 - Galileo Galilei u detyrua para Inkuizicionit pėr mėsimet e tijė rreth rrotullimit tė Tokės rreth Diellit.
1879 - U themelua, klubi mė i vjetėr irlandez, futbollistik Cliftonville F.C. nga John McCredy McAlery.
1881 - Chester A. Arthur u shpall presidenti i 21-tė i ShBA-ve.
1930 - U formua Kisha Katolike Syro-Malankara nga Archbishop Mar Ivanios
1946 - Pėr herė tė parė u mbajt Festivali i Filmit nė Kanė.
1960 - Togo anėtarėsohet nė OKB
1962 - James Meredith, njė afrikano-amerikan, u ndalua tė hyjė nė Universitetin e Misisipit.
1969 - John Lennon largohet nga grupi The Beatles, por nuk jep deklaratė publike.
1977 - Vietnami i bashkangjitet Kombeve tė Bashkura.
1979 - Lee Iacocca zgjedhet president i kompanisė Chrysler Corporation.
1990 - Osetia Jugore shpall pavarėsi nga Gjeorgjia.

LINDJET:

1934 - Sophia Loren,aktore filmi italine
1947 - Mia Martini, kėgėtare italiane.
1971 - Henrik Larsson,futbollist norvegjez
1980 - Alen Bašić, futbollist boshnjak
1983 - Yuna Ito, kėngėtare j-popi dhe aktore japoneze
1985 - Franceska Jaimes, aktore pornografike kolumbiane

VDEKJET:

1863 - Jacob Grimm, filozof dhe letrar gjerman
1898 - Theodor Fontane,shkrimtar dhe gazetar gjerman
1957 - Jean Sibelius, kompozitor finlandez
1996 - Kresho Golik,regjisor kroat.


21 shtator

21 shtatori ėshtė dita e 264 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 101 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


454 - Perandori Romak Valentinian III vret Aėtiusin nė dhomėn e tijė tė fronit.
1745 - Armata Hanoveriane nėn udhėheqje tė ushtarakut John Cope u mund pas 10 minutave nga forcat Jakobite tė princit Charles Edward Stuart.
1784 – Botohet gazeta e parė e pėrditshme nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, “The Pennsylvania Packet and Daily Advertiser".
1939 - Kryeministri rumun Armand Calinescu vritet nga antarėt e grupit pro-nazist Iron Guard.
1949 – Nėn okupimin e tri fuqive aleate, krijohet Republika Federale e Gjermanisė (Perėndimore)
1964 - Malta pavarėsohet nga Britania e Madhe.
1981 - Belize pavarėsohet plotėsisht nga Mbretėria e Bashkuar.
1981 - nė njė rezolutė tė Kombeve tė Bashkuara, 21 shtatori ishte shpallur si Dita Ndėrkombėtare e Paqes. Ndėrsa, dekada e fundit ėshtė shpallur Dekada e Paqes dhe Mospėrdorimit tė Dhunės pėr Fėmijėt e Botės.
1985 – Korea Veriore dhe Korea Jugore hapin kufijtė nė programin e bashkimeve familjare.
1991 - Armenia fiton pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1998 – Publikohet videoincizimi i dėshmisė sė presidentit Bill Clinton, pėr rastin Monica Lewinsky

LINDJET:

1840 - Murat V, sulltan i mbreterisė osmane
1842 - Abdulhamid II, sulltan i mbreterisė osmane
1853 - Heike Kamerlingh Onnes, fizikant holandez
1866 - Herbert George Wells, letrarė britanik
1931 - Larry Hagman, aktor amerikan
1934 - Leonard Cohen, kantautor kanadez
1947 - Stephen King, letrarė amerikan
1950 - Bill Murray, regjizor, aktor dhe producent amerikano-irlandez
1951 - Aslan Alijeviq Mashadov, politikan ēeēen
1966 - Kiefer Sutherland, aktor kanadez

VDEKJET:

1327 - Edvard II, mbret anglez.
1860 - Arthur Schopenhauer, filozof gjerman
1991 - Ante Paraxhik, politikan kroat


22 shtator

22 shtatori ėshtė dita e 265 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 100 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

66 - Perandori Neroni krijoi legjionin I Italica.
1499 - U pavarėsua Zvicra.
1598 - Akuzohet Ben Jonson pėr vrasje pa dashje.
1776 - Nathan Hale u dėnua me varrje pėr shkak tė spiunimit gjatė Revolucionit Amerikan.
1784 - Rusia vendosi koloni nė Kodiak, Alaska.
1893 - Paraqitet vetura e parė e ndėrtuar nė Amerikė nga Vllezėrit Duryea.
1908 - Njihet pavarėsia e Bullgarisė.
1944 - LPB, Armata e Kuqe hyn nė qytetin Tallinn.
1970 - Tunku Abdul Rahman bėhet kryeministėr Malajzisė.
1975 - Sara Jane Moore tenton tė e vras presidentin amerikan Gerald Ford, but is foiled by Oliver Sipple.
1980 - Iraku pushton Iranin.

LINDJET:

1515 - Anne od Clevesa, gruaja e katėrt e mbretit anglez Henrika VIII
1870 – Ivan Aleksejeviq Bunjin, letrar rus
1934 – Ornella Vanoni, kanautore italiane
1957 – Nick Cave, muzikant australian
1958 – Andrea Bocelli, tenor italian
1961 - Catherine Oxenberg, aktore amerikane
1976 – Ronaldo, yll i futbollit brazilian

VDEKJET:

1520 - Selimi I, sulltan Perandorisė osmane nga 1512-1520.
1828 - Shaka Zulu, udhėheqės i fisit Zulu
1979 - Otto Robert Frisch, fizikant austriak
1995 - Nasiha Kapixhiq-Haxhiq, shkrimtar i prozės boshnjake.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore pa automjete
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-13, 17:03   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

23.09 - 26.0923 shtator

23 shtatori ėshtė dita e 266 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 99 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1845 - U themelua klubi i bejzbollit Knickerbockers Baseball Club nė Nju Jork, ekipi i parė i cili luan sipas rregullave moderne.
1846 - Zbulohet Neptuni nga atronomi francez Urbain Jean Joseph Le Verrier dhe astronomi anglez John Couch Adams dhe verifikuar nga astronomi gjerman Johann Gottfried Galle.
1848 - Zhvillohet prodhimi i parė i ēamēakėzit komercial nga John Curtis nė Bangor, Maine nė ShBA dhe hedhur nė tregun 'The State of Maine Pure Spruce Gum'.
1875 - William Bonney ("Billy the Kid") u arrestua pėr herė tė parė.
1884 - Herman Hollerith patenton makinėn e tijė mekanike tė tabelimit.
1889 - U themelua Nintendo Koppai (mė von njohur si Nintendo Company, Limited) nga Fusajiro Yamauchi pėr tė prodhuar dhe shitur lojėrat e kartave Hanafuda.
1925 - Myfit Libohova pėrfundoi mandatin si Ministėr i Jashtėm i Shqipėrisė.
1932 - Mbreti i Hexhazit dhe Nexhdit u riemėrua nė: Mbreti i Arabisė Saudite.
1952 - Rocky Marciano nokautoi Jersey Joe Walcott nė rundin e trembėdhjetė duke u bėrė kampioni i ri i kategorisė sė rėndė.
1973 - Juan Perón kthehet nė fuqu nė Argjentinė.
1980 - Bob Marley zhvillon koncertin e tijė tė fundit.
1983 - Ishujt Shėn Kitts dhe Nevis u bashkhen Kombeve tė Bashkuara.
1983 - Gerrie Coetzee nga Afrika Jugore bėhet afrikani i parė kampion botėror nė kategorinė e rėndė tė boksit.
1990 – Iraku publikisht u kėrcėnua se do tė shkatėrronte fushat e naftės nė Lindjen e Mesme dhe se do ta sulmojė Izraelin, po qe se ndonjė shtet mundohet qė ta dėbojė nga Kuvajti.
1991 – Inspektorėt e OKB-sė gjejnė dokumente ku jepen detaje tė programit sekret irakian tė armatimit bėrthamor. Gjetja nė Bagdad kishte shkaktuar krizė me autoritetet nė Irak.
1993 – Personave me ngjyrė iu lejua pjesėmarrja nė qeverinė e Afrikės sė Jugut, pas njė votimi parlamentar.
1999 - NASA shpallė se ka humbur kontaktin me Mars Climate Orbiter.
2002 - Paraqitet pėr herė tė parė nė publik shfletuesi i internetit Mozilla Firefox ("Phoenix 0.1").
2005 - FBI vret Filiberto Ojeda nė Plan Bonito Hormigueros, Puerto Rico.

LINDJET:

63 p.l.k. - Cezar Augustus, mbret romak
1215 - Kublaj Kan, mbret kinez dhe mongol.
1861 - Robert Bosch, sipėrmarrės gjerman
1838 –Victoria Chaflin Woodhull, e cila nė historinė amerikane ka hyrė si kandidatja e parė pėr presidente tė SHBA-sė.
1916 - Aldo Moro, politikan italian
1920 - Marie Logoreci, aktore shqiptare (V. 1988)
1930 - Ray Charles,jez kengetar amerikan
1934 - Per Olov Enquist, letrarė suedez
1934 - Gino Paoli, kanutor anglez
1938 - Romy Schneider, aktore austriake
1943 - Julio Iglesias, kėgėtarė spanjoll
1943 - Antonio Tabucchi, shkrimtar dhe pėrkthyes italian
1949 - Bruce Springsteen, rok kėgėtar amerikan
1954 - Cherie Blair, bashkėshortja e Toni Blerit.
1958 - Besnik Mustafaj, shkrimtar, politikan dhe diplomat shqiptar.
1980 - Jasmin Bajramoviq, futbollist boshnjak
1983 - Selim Zeqa, aktor

VDEKJET:

1939 - Sigmund Freud, babai i Psikoanalizės
1974 - Ali Sokoli, Pulmolog Kosovar
1896 - Ivar Aasen, shkrimtar norvegjez
1973 - Pablo Neruda, shkrimtar qilean, fitues i ēmimit Nobel pėr letėsi.
1998 - Lazėr Radi, jurist, publicist, prozator, poet e pėrkthyes


24 shtator

24 shtatori ėshtė dita e 267 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 98 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

622 - Muhammedi kompletoi emigrimin nga Mekka nė Medinė.
1493 - Christopher Columbus niset pėr udhėtimin e dytė nė Botėn e Re.
1664 - Holandezėt iu dorėzojnė New Amsterdam-in Anglezėve.
1789 - Nė SHBA krijohet Gjyqi Suprem dhe thėrret nė jetė institucionin e Avokatit tė popullit.
1789 - Nė SHBA krijohet departamenti i zyrave tė Postės.
1841 - Sulltani i Brunei-t ju jep Sarawak-un Britanikėve.
1852 - Prezantimi i parė i njė anije fluturuese.
1869 - "E premtja e Zezė": Rėnja e ēmimit tė arit pasi qė Jay Gould dhe James Fisk tentojnė tė marrin kontrollin mbi tregun.
1903 - Edmund Barton zėvendėsohet dhe si Kryeministėr i Australisė vie Alfred Deakin.
1906 - Kryetari i SHBA-ve Theodore Roosevelt proklamon Monumetin Kombėtar "Devils Tower".
1948 - Themelohet kompania e motoēikletave "Honda".
1957 - Kryetari i SHBA-ve Dwight D. Eisenhower dėrgon trupa tė gardės nacionale tė SHBA-ve nė Little Rock, Arkansas, pėr tė ēmilitarizuar separatistėt.
1962 - Gjyqi i Apeleve nė SHBA urdhėroi njohjen e James Meredith nga Universitetit tė Misisipit.
1966 - Star Trek - u emertua seria e parė e kėtij seriali tė njohur.
1973 - Guineja Bizare shpall pavarėsinė nga Portugalia.
1978 - Zvicerranet votuan pėr themelimin e kantonit Jura . Kantoni i cili u nda nga ai i Bernės. Ky ka qenė ndryshimi i fundit teritorial nė Zvicer.
1988 - Olimpiada Verore: Ben Johnson mund Carl Lewis-in dhe Linford Christie-nė nė garėn 100 metra dhe vuri rekordin 9.79 sekonda. Mė vonė deklarohet si i diskualifikuar pėr shkak tė dopingut.
1991 - Nirvana hedh nė treg albumin Nevermind.
2004 - Uragani Ivan shkatėrron pjesė tė Texas-it dhe zhduket diku nė malet veriore.
2005 - Uragani Rita rrafshon SHBA-nė, zhduk Beaumont, Texas dhe disa pjesė tė Louisiana-sė.
2006 - Nė Michigan, SHBA ngritet permendorja e Skenderbeut

LINDJET:

15 - Vitellius, perandor romak
1501 - Gerolamo Cardano, matematikanė Italian
1739 - Grigori Alexandrovich Potemkin, burrshtetasė Rus
1801 - Mikhail Vasilievich Ostrogradsky, shkencėtarė Ukraininas
1802 - Adolphe d'Archiac, paleontologė dhe gjeologė francez
1895 - André Frédéric Cournand, francez Laureatė i Ēmimit Nobel
1898 - Howard Walter Florey, Laureatė i Ēmimit Nobel
1905 - Severo Ochoa, Laureatė i Ēmimit Nobel
1911 - Konstantin Chernenko, kryeministėr Rus
1941 - Linda McCartney, kėngėtare Amerikane
1955 - Riccardo Illy, politikan Italian


25 shtator

25 shtatori ėshtė dita e 268 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 97 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

303 - I pritet koka priftit Saint Fermin nga Pamplona nė Amiens, Francė.
1513 - Vasco Nśńez de Balboa arrin nė oqeanin qė mė vonė do tė njihet si Oqeani Paqėsor.
1846 - Forcat amerikane tė udhėhequra nga Zachary Taylor pushtojnė qytetin meksikan Monterrey.
1912 - U themelua Columbia University Graduate School of Journalism nė New York City, New York.
1955 - U themeluan Forcat Ajrore Mbretėrore tė Jordanit.
1959 - Solomon Bandaranaike, kryeministri i Shri Lankės lėndohet rėndė nga prifti budist Talduwe Somarama, ditėn tjetėr vdes.
1962 - Algjeria formalisht shpall pavarėsinė, Ferhat Abbas zgjidhet president.
1976 - Themelohet rock grupi U2.
2003 - Dridhet toka me intensitet 8.0 shkallė tė Rihterit afėr qytetit Hokkaidō, Japoni.
2005 - Formula 1 piloti spanjoll Fernando Alonso bėhet FIA Kampioni mė i ri Botėrorė nė Formula Njė.
2005 - U themelua Shoqėria Stomatologjike Shqiptare.
2006 - U imitua priemera e serialit televiz Heroes.

LINDJET:

1599 - Francesco Borromini, ndertimtarė italia
1644 - Ole Rųmer, astronom danez
1897 - William Faulkner, letrarė amerikan
1906 - DmitriShostakoviq, kompoziotor rus
1930 - Nino Cerruti, dizajner italian i modes
1932 - Adolfo Suįrez, politikan dhe premier spanjoll
1944 - Michael Douglas,aktor amerikan
1952 - Christopher Reeve, aktor amerikan
1955 - Karl-Heinz Rummenigge,futbollist gjerman
1968 - Will Smith, aktor dhe reper amerikan
1969 - Catherine Zeta-Jones, aktore britanike

VDEKJET:

1506 - Filip I Kastili,mbret i Kastiles.
1970 - Erich Maria Remarque, letrar gjerman.


26 shtator

26 shtatori ėshtė dita e 269 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 96 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

715 - Ragenfrid mundi Theudoaldėt nė Luftėn e Copiegnčs.
1580 - Francis Drake i sillet rrotull tokės.
1777 - Tupat britanike okupojnė qytetin Philadelphia, Pennsylvania gjatė Revolucionit Amerikan.
1783 - U krijua Fayette County, Pennsylvania.
1944 - LDB: Dėshton Operacioni Market Garden.
1950 - Indonesia i bashkohet Kombeve tė Bashkuara.
1960 - Nė Chicago bėhet debati i parė televiziv nė mes kandidatėve pėr president Richard M. Nixon dhe John F. Kennedy.
1960 - Fidel Castro shpall ndimesėn e Kubės nga BRSS-ja.
1961 - Bob Dylan debiton nė publik.
1962 - Proklamohet Republika Arabe e Jemenit.
1966 - Paraqitet Chevrolet Camaro i parė.
2002 - Vriten 30 njerėz nė njė tempull nė Gandhinagar, India.

LINDJET:

1869 - Winsor McCay, strip autor amerikan dhe pionier i filmit tė animuar
1888 - Thomas Stearns Eliot,shkrimtar anglez me origjinė amerikane
1889 - Martin Heidegger, filozof gjerman
1892 - Marina Ivanovna Cvetajeva, shkrimtare ruse
1897 - Pavli VI, papė 1963-1978
1898 - George Gershwin, komozitor modern amerikan
1936 - Winnie Mandela, politikane e Afrkes jugore ish gruaja e nelson Mendeles.
1945 - Bryan Ferry, kėgėtar dhe tekstshkrues britanez (Roxy Music)
1947 - Olivia Newton-John, kėgėtare australiane
1967 - Bruno Akrapoviq, futbollist boshnjak
1976 - Michael Ballack, futbollist gjeman.

VDEKJET:

1940 - Walter Benjamin, filozof gjerman
1947 - Hugh Lofting,letrar britanez
1976 - Lavoslav Ruzhiqka, kimist kroat
1988 - Branko Zebec, futbollist kroat dhe trener futbolli
2011 - Vasillaq Vangjeli, aktor shqiptar i komedisė dhe dramės
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-13, 17:04   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

27.9 - 30.9
27 shtator

27 shtatori ėshtė dita e 270 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 95 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1590 - Pope Urban VII vdes 13 ditė pasi zgjedhet Papė dhe njėherit bėhet Papa me kohė mė tė shkurtė nė detyrė nė histori tė papėve.
1777 - Lancaster, Pennsylvania bėhet kryeqyteti i ShBA-ve pėr 1 dit.
1821 - Meksika pavarėsohet nga Spanja.
1822 - Jean-Franēois Champollion shpall se ka deshifruar shkrimin nė gurin Rosetta.
1928 - Republika e Kinės njihet nga ShBA-tė.
1937 - Vritet Tigri i fundit Balinez.
1942 - Glenn Miller dhe orkestra e tijė bėnė paraqitjen e tyre tė fundit para bashkangjitjes sė tijė nė Armatėn Amerikane.
1964 - Komisioni Warren paraqet raportin nė tė cilin thuhet se Lee Harvey Oswald, duke vepruar vetė, ka vrar presidentin John F. Kennedy.
1983 - Richard Stallman shpall projektin GNU pėr tė zhvilluar sistemin operativ Unix-like.
2002 - Limori Lindor i bashkohet Kommbeve tė Bashkuara.
2003 - Lansohet sateliti Smart 1
2005 - Episodi i fundit i Tom & Jerry
2006- Momēillo Krajishnik u dėnua nga ICTY-tion pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit me dėnua me 27 vjet burg.
2010 - Fatmir Sejdiu jep dorėheqje nga posti i Kryetarit tė Republikės sė Kosovės pas konstatimit tė Gjykatės Kushtetuese se ai ka bėrė shkelje tė Kushtetutės

LINDJET:

1389 - Cosimo de Medici, bankar fiorentinas
1940 - Rudolph Moshammer, kreator gjrman i modės
1951 - Meat Loaf, kėgėtar amerikan
1972 - Gwyneth Paltrow, kėngėtare dhe aktore amerikane
1976 - Francesco Totti, futbollist italian
1978 - Adem Ramadani, kėgėtar shqiptar
1969 - Tanja Kinkel, letrare gjermane
1982 - Lil Wayne, kėngėtar amerikan
1984 - Avril Lavigne, kėgėtare kanadeze

VDEKJET:

1876 - Braxton Bragg, gjeneral dhe udhėheqės ushtarak amerikan.
1986 - Clifford Lee Burton,basist i grupit Metallica.


28 shtator

28 shtatori ėshtė dita e 271 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 94 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

480 p.e.s. - Beteja e Salaminės midis flotave greke dhe persiane. (data e saktė nuk dihet)
48 p.e.s. - Pompeo vritet me urdhėr tė Tolomeu XII pasi zbriti nė Egjypt. Mund tė ket ardhur nė 29 shtator, regjistrimet historike nuk janė tė qarta.
351 - Perandori romak Costanci II mposht pushtuesin Magnencio nė betejėn e Mursės sė Madhe.
365 - Pushtuesi romak Procopius proklamohet perandor nė Konstantinopojė.
1066 - Uiliami Pushtuesi, pushton Anglinė.
1106 - Beteja e Tinhebrait - Enriku I i Anglisė mund vllaun e tijė Robert III, Duka i Normandis.
1394 - Zgjedhet Benedictus XIII si papa i Avinjonit.
1396 - Perandori Osoman Bejazidi I mundė njė trupė krishtere nė Nikopoli.
1448 - Kristiani I inagurohet mbret i Danimarkės.
1542 - Vėzhguesi Juan Rodriguez Cabrillo arrin nė atė qė sot quhet San Diego (Kalifornia)
1708 - Pjetri i Madhė mposht suedezėt nė Betejėn e Lesnajės.
1779 - Rivolucioni Amerikan: Samuel Huntington zgjedhet President i Kongresit Kontinental, duke zėvėndėsuar John Jaynin.
1781 - Forcat amerikane, tė mbėshtetura nga njė flotė franceze, fillojnė sulmin e Yorktounit, nė Virxhinia, gjatė Luftės sė Pavarėsisė Amerikane.
1821 - Meksika nėshkruan Deklaratė e Pavarėsisė sė Meksikės.
1823 - Leo XII zgjedhet Papė.
1844 - Oscar I i Suedo-Norvegjisė kurorėzohet Mbret i Suedisė.
1867 - Toronto bėhet kryeqytet i Ontarios.
1939 - Varshava i dorėzohet Gjermanisė Naziste gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
1994 - Anija MS Estonia fundoset nė Detin Baltik duke lėnė tė vdekur 852 njerėz.
1994 - 900 vetė vriten pas pėrmbytjes sė tragetit estonez nė Detin Baltik.
1995 - Yasser Arafat, lider i OĒP-sė dhe kryeministri izraelit, Yitzhak Rabin, nėnshkruan marrėveshjen e transferimit tė kontrollit nė Bregun Perėndimor.
1997 - Lansohet pėr herė tė parė formati audi-vizuel i DVD-sė.
1996 - Arsene Wenger zgjedhet menaxher i klubit futbollistik Arsenal F.C..
2000 - Al-Aqsa Intifada: Arial Sharon viziton Tempulin Mount nė Jerusalem.

LINDJET:

1573 - Michelangelo Merisi da Caravaggio, piktor italian
1852 - Henri Moissan, kimist francez
1905 - Max Schmeling, njemački bokser
1924 - Marcello Mastroianni, aktor italian
1932 - Muhamed Konxhiq, letrar boshnjak
1934 - Brigitte Bardot, aktore franceze
1938 - Ben E. King, kėngėtar dhe muzikant amerikan
1941 - Edmund Stoiber, politikan bavarez
1953 - Keith McDermott, shkrimtar dhe aktor amerikan
1960 - Mehmed Bazhareviq, futbollist boshnjak
1960 - Jennifer Rush, kėngėtare amerikane
1967 - Mira Sorvino, aktore amerikane
1968 - Mika Haekkinen, vozitės finlandez i Fomula 1.
1972 - Gwyneth Paltrow, aktore amerikane

VDEKJET:

1895 - Louis Pasteur, kimist dhe biolog francez.
1953 - Edwin Hubble, astronom amerikan.


29 shtator

29 shtatori ėshtė dita e 272 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 93 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

440 - Papa Leo I bėhet papė.
855 - Papa Benedikti III bėhet papė.
1066 - William Pushtuesi, pushton Anglinė.
1789 - Kongresi i parė i ShBA-ve shtyhet.
1829 - Themelohet Metropolitan Police njohur edhe si "the Met" , (lexo: dhė Met), nė Londėr.
1850 - Hierarkia romako-katolike rithemelohet nė Angli dhe Uells nga Papa Pius IX.
1885 - U hap tramvaji i par elektrik nė botė nė Blackpool, Angli.
1911 - Italia i shpall luftė Perandorisė Osmane.
1924 - Plutarco Elķas Calles shpallet President i Meksikės.
1962 - Lansohet Alouette 1, sateliti i parė kanadez.
1964 - Botohet pėr herė tė parė tripi komik argjentinas Mafalda.
1967 - Emetohet seria e parė e serialit televiziv Captain Scarlet.
1971 - Omani i bashkangjitet Ligės Arabe.
1992 - Fiton postin e presidentit brazilian pėrsėri Fernando Collor de Mello.
1995 - Khaled Kelkal vritet nga Polcia franceze.
1996 - Nintendo paraqet Nintendo 64 nė Amerikėn Veriore.

LINDJET:

1547 - Miguel de Cervantes, letrar spanjol(Don Quijote)
1758 - Horatio Nelson, detar dhe admiral britanez
1820 - Henrik V, , mbret i Frances
1901 - Enrico Fermi, fizikant italian
1931 - Anita Ekberg, aktore suedeze
1935 - Jerry Lee Lewis, muzikant amerikan
1936 - Silvio Berlusconi, politikan italian
1938 - Wim Kok, politikan holandez
1939 - Fikret Abdić, politikan , biznismen boshnjak i denuar per krime.
1940 - Nicola di Bari, kengetar italian
1942 - Donna Leon, shkrimtare amerikane
1943 - Lech Walesa, politikan polak
1959 - Raff, kantautor italian
1965 - Enriko Ceko, kantautor, ekonomist, jurist, gazetar, shqiptar
1976 - Andrej Ševčenko, futbollist nga Ukraina

VDEKJET:

1902 - Émile Zola, letrar francez
1990 - Alberto Moravia, letrar italian
1997 - Roy Lichtenstein, pop artist amerikan


30 shtator

30 shtatori ėshtė dita e 273 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 92 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1399 - Enriku IV shpallet mbret i Anglisė
1371 - Beteja e Maricės
1580 - Admirali Francis Drejk kthehet ne Angli me thesar nga Spanja.
1777 - Trupat britanike okupojnė Filadelfian gjatė Revolucionit Amerikan.
1954 - Porositet nėndetėsja USS Nautilus, i pari i lėvizur nga njė reaktor nuklear
1960 - Debati i parė televiziv mes kandidatėve pėr president nė Ēikago u zhvillua mes republikanit Riēard Nikson dhe demokratit Xhon Kenedi.
1980 - Specifikimet e Ethernet publikohen nga Xerox bashkė mė Intel E Digital Equipment Corporation
1997 - Origins Systems Inc vė nė qarkullim Ultima Online, MMORPG-ėja e parė, duke hapur njė lloj tė re videoloje
1999 - Aksident nuklear nė Japoni, nė qėndrėn e rikondiziamentit e Uranit sė Tokaimura-ės, nė veri-lindje tė Tokyos

LINDJET:

1207 - Jalal ad-Din Rumi, themelues i sektit dervishan Mevlevik nga Kenia
1840 - Johan Svendsen, kompozitor norvegjez
1906 - Salih Alić,shkrimtar boshnjak
1924 - Truman Capote, letrar amerikan
1928 - Elie Wiesel, letrar amerikan dhe Nobelist per paqė
1930 - Ivan Aralica, letrar kroat
1934 - Udo Jürgens, kantautor austriak
1937 - Jurek Becker, shkrimtar gjerman

VDEKJET:

1897 - Shėn Terezja e Lisjės, murgeshė
1913 - Rudolf Diesel, inzhinjer dhe hulumtues gjerman
1955 - James Dean, aktor amerikan
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-13, 17:59   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

01.10 - 06.101 tetor...

1 tetori ėshtė dita e 274 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 91 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

331 p.e.s. - Leka i Madh mundė Dariusin III tė Persisė nė Betejėn e Gaugamelės.
959 - Edgar the Peaceable bėhet mbret i Anglisė.
1843 - Fillon tė botohet News of the World nė Londėr.
1847 - Inovatori gjerman Werner von Siemens themelon kompaninė Siemens AG & Halske. (figura 1)
1870 - U leshuan kartolinat e para nga posta britanike;Roma u be kryeqytet i Italise.
1880 - Hapet fabrika e parėe poēeve elektrikė nga Thomas Edison.
1888 -Botohet revista National Geographic per here te pare
1908 - Kompania Ford paraqet veturėn Model T.
1958 - U krijua NASA pėr tė zėendėsuar institutin e quajtur NACA.
1960 - Nigeria pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1971 - Walt Disney World hapet afėr Orlando, Florida, ShBA.
1975 - Muhammad Ali mund Joe Frazierin nė ndeshjen e boksit nė Manila, Filpine.
1977 - Pele del ne pension
1978 - Tuvalu pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1982 - Helmut Kohl zėvendėson Helmut Schmidtin si Kancelari i Gjermanisė.
1982 - Hapet EPCOT Center nė Walt Disney World afėr Orlandos, Florida, ShBA.
1994 - Palau pavarėsohet nga Shtetet e Bashkuara.
1998 - Vladimir Putin Bėhet anėtar peranent i Kėshillit tė Sigurimit tė Federatės Ruse.
2005 - Pėlcitja e njė bombe vret 23 njerėz nė Bali.
2007 - Nė Britaninė e Madhe u ngritėn vitet e lejimit tė pierjes sė duhanit nga 16 nė 18.

LINDJET:

1924 - Jimmy Carter, president amerikan
1930 - Richard Harris,aktor
1935 - Julie Andrews, aktore dhe kėngėtare britaneze
1945 - Jusuf Gėrvalla, poet shqiptar dhe atdhetarė i shquar

VDEKJET:

shek.12-14 - Shėn Joan (Jan) Kukuzeli, Shenjtor, himnograf, mjeshtėr dhe teoricien i muzikės kishtare bizantine nė Kishėn Ortodokse.
1911 - Wilhelm Dilthey, filozof gjerman

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e luftės kundėr hepatitit C


2 tetor...

2 tetori ėshtė dita e 275 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 90 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1535 - Jacques Cartier zbulon Montrealin, Quebec.
1935 - Italia pushton Abisininė (sot Etiopia).
1937 - Samuel R. Caldwell ėshtė njeriu i parė nė ShBA qė arrestohet nėn akuzė tė pėrdorimit tė marihuanės.
1958 - Guinea pavarėsohet nga Franca.
1968 - Demostrimi paqėsor i studentėve nė Mexico City pėrfundon nė tė quajturėn Masakra nė Tlatelolco.
1990 - Rrėmbehet aeroplani kinez Boeing 737-247 dhe gjatė uljes nė Guangzhou ndeshet me dy aeroplanė tė tjerė duke mbetur tė vdekur 132 njerėz.
2006 - Vriten 5 vajza nga Charles Carl Roberts nė njė shkollė nė Nickel Mines, Pennsylvania, pastaj vrasėsi bėn vetėvrasje.

LINDJET:

1869 - Mahatma Gandhi, politikan indian
1951 - Shukri Kaēaniku - kinematograf shqiptar
1981 - Zlatan Ibrahimoviq- futbollist suedez me prejardhje boshnjake

VDEKJET:

1920 - Max Bruch, kompozitor gjerman
1927 - Svante August Arrhenius, kimist dhe fizikant suedez
1968 - Marcel Duchamp, pikor francez
1973 - Paavo Nurmi, atlet finlandez
1985 - Rock Hudson aktor amerikan
1999 - Muhammad Nasiruddin al-Albani
2009 - Dhori Qiriazi, shkrimtar shqiptar


3 tetor...

3 tetori ėshtė dita e 276 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 89 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2333 p.e.s. - U themelua shteti Gojoseon (tani njohur si: Korea) nga Dangun Wanggeom gjatė sundimit tė perandorit kinezYao.
1283 - Dafydd ap Gruffydd, princ nė Gwynedd, Uelles, ėshtė i pari qė u ekzekutua duke u u var, u tėrhoq dhe u copėtua.
1789 - George Washington proklamon ditėn e parė Thanksgiving.
1873 - Kaptan Xhek dhe shoqėruesit pėr pjesmarrjen e tyre nė luftėn nė Modok
1908 - U themelua gazeta Pravda nga Leon Trotsky, Adolph Joffe, Matvey Skobelev dhe rusė tjerė nė ekzil nė Vienė.
1918 - Mbreti Borisi III i Bullgarisė e merr fronin.
1929 - Mbretėria e Sėrbėve, Kroatėve dhe Sllovenėve u riemėrua nė Mbretėria e Jugosllavisė, "Toka e Sllavėve tė Jugut".
1932 - Iraku pavarėsohet nga Britania.
1935 - Italia pushton Etiopinv nėn komandė tė Gjeneralit de Bono.
1952 - Britania e Madhe me sukses e testoi armėn nukleare.
1953 - U themelua Petrobras nga qeveria braziliane.
1955 - Captain Kangaroo debiton nė CBS.
1981 - Partia Komuniste e Namibisė nga pavarėsia e Angolės.
1990 - U bė ribashkimi i Gjermanisė.
1995 - O.J. Simpson u lirua nga akuzat e vrasjes sė ish gruas sė tijė Nicole dhe shokut tė sajė Ronald Goldman.

LINDJET:

1889 - Carl von Ossietzky, pacifist gjerman dhe nobelist per paqė 1936
1895 - Sergei Jessenin, shkrimtarė rus
1897 - Louis Aragon, letrar francez
1938 - Tereza Kesovija, kengėtare kroate
1969 - Gwen Stefani, kėngėtare amerikane
1974 - Ismet Munishi, futbollist shqiptar
1981 - Zlatan Ibrahimoviq, futbollist boshnjak nė Suedi

VDEKJET:

1226 - Sveti Franjo Asiški, shenjtor kroat
1826 - Jens Immanuel Baggesen, letrar danez
1929 - Gustav Stresemann, politikan gjerman
1987 - Jean Anouilh, letrar francez
1988 - Franz Josef Strauß, politikan gjerman
1949 - Mit’hat Frashėri, atdhetar shqiptarė
1990 - Josip Turčinović, prift katolik kroat

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e shtypit


4 tetor...

4 tetori ėshtė dita e 277 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 88 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1227 - Vritet kalifi al-Adil.
1940 - Takohen Adolf Hitler dhe Benito Mussolini nė Kalimin Brenner.
1921 - Themelohet Kryqi i Kuq Shqiptar
1950 - Paraqitet pėr herė tė parė Snoopy.
1958 - Themelohet Republika e Pestė e Francės.
1966 - Basutoland pavarėsohet nga Britania e Madhedhe riemėrohet Lesotho.
1985 - U themelua Free Software Foundation nė Massachusetts, ShBA.
1988 - Jim Bakker paditet pėr mashtrim.
1992 - Aeroplani El Al Boeing 747-200F u rrėzua nė njė ndėrtesė dy familjare nė Amsterdam duke lėnė tė vdekur 43, duke pėrfshirė 38 njerėz nė tokė.
1993 - Nė Moskė tanket e demonstruesve bombarduan Shtėpinė e Bardhė tė Rusisė ku gjendej parlamenti.
2001 - Rrėzohet aeroplani Tupolev TU-154 i kompanisė Sibir Airlines nė Detin e Zi pasi ishte sulmuar nga njė sulmues ukrainez me raketė S-200, 78 njerėz tė vdekur.
2004 - SpaceShipOne fintoi ndaj Ansari X Prize pėr fluturime private.

LINDJET:

1819 - Francesco Crispi, arbėresh, president italian,
1822 - Rutherford B. Hayes, presidenti i 19-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės,
1892 - Engelbert Dollfuß, austrijski kancelar i diktator
1895 - Buster Keaton, aktor amerikan
1924 - Charlton Heston, aktor amerikan
1939 - Jackie Collins, letrare britaneze
1941 - Anne Rice, letrare amerikane
1946 - Susan Sarandon, aktore amerikane
1949 - Armand Assante, aktor amerikan
1959 - Chris Lowe, kėngetar bretanez
1963 - Charlotte Link, letrare gjermane
1970 - Olga Kusenkowa, atlete ruse
1975 - Kate Winslet, aktore britaneze
1976 - Alicia Silverstone,aktore amerikane

VDEKJET:

1226 - Shėn Franēesku i Asizit, shenjti mbrojtės i Italisė, i kafshėve, i tregtarėve, i veprimtarisė katolike dhe i mjedisit
1669 - Rembrandt, piktor hollandez.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e mbrojtjes sė kafshėve


5 tetor...

5 tetori ėshtė dita e 278 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 87 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1550 - U themelua qyteti Concepción, Kili.
1582 - Pėr shkak tė pėrdorimit tė Kalendarit Gregorian kjo ditė e kėtij viti nuk ekziston nė shtetet Italia, Polonia, Portugalia dhe Spanja.
1665 - Themelohet Universiteti i Kielit.
1864 - Qyteti indian, Kalkuta gati zhduket nė tėrėsi nga njė ciklon, 60.000 njerėz mbesin tė vdekur.
1910 - Portugal kthehet nga monarkia nė republikė.
1915 - Bullgaria hyn nė LPB si njė nga Forcat Qendrore.
1962 - Paraqitet filmi i parė i James Bondit, Dr. No nė Angli.
1970 - PBS bėhet rrjet televiziv.
1981 - Raoul Wallenberg bėhet qytetar nderi i ShBA-ve.
1984 - Marc Garneau bėhet kanadezi i parė qė fluturon nė hapėsirė me Anijen Kozmike Challenger.
1991 - U paraqit versioni i parė zyrtar i sistemit operativ kompjuterik Linux kernel, versioni 0.02.
2000 - Demonstrata masive nė Beograd qė ēuan nė rrėzimin e regjimit tė Sllobodan Millosheviēit.

LINDJET:

1830 - Chester A. Arthur, presidenti i 21-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1884 - Sulejman Pashė Delvina, politikan shqiptar, ish kryeministėr i Shqipėrisė
1932 - Xhevat Qena, aktor kosovar
1936 - Vįclav Havel, politikan ēek,
1937 - Abi Ofarim, kėngėtar izraelit
1947 - Brian Johnson, kėngėtar anglez
1950 - Paola Felix, kėngėtare zvicerane
1951 - Bob Geldof, kėngėtar irlandez
1955 - Angela Molina, aktore spanjolle

VDEKJET:

877 - Karli i II-tė, Mbreti i Francės
1880 - Jacques Offenbach, kompozitor gjerman
1960 - Alfred Kroeber, arkeolog dhe antropolog amerikan


6 tetor...

6 tetori ėshtė dita e 279 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 86 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2000 - Sllobodan Millosheviq pranoi humbjen nga Vojsllav Koshtunica nė rrethin e parė tė zgjedhjeve pėr kryetar tė Jugosllavisė dhe ia uroi zgjedhjen.
1998 - Nėn presionin dhe kėrcėnimin ndėrkombėtar nga ajri i NAT-os filloi tėrheqja e forcavwe tė sigurisė serbe nga Kosova.
2009- Sali Berisha , Kryeministėr i Shqipėrisė pėr herė tė parė viziton Kosovėn pas shpalljes sė pavarėsisė.

LINDJET:

1773 - Luis Philippe, mbreti i fundit francez
1808 - Friedrich VII, mbret danez 1848-1863
1846 - George Westinghouse, hulumtues amerikan
1887 - Le Corbusier, arkitekt francezo-zviceran
1918 - Abraham Robinson, matematikant amerikan
1969 - Mevludin Haliloviq, politikan boshnjak
1974 - Kenan Beqireviq, futbollist-portier boshnjak

VDEKJET:

1891 - Charles Stewart Parnell, politikan irlandez.
1981 - el-Sadat, politikan egjiptas
1989 - Bette Davis, aktore amerikane.
1997 - Evgenij Ananjeviq Haldej, fotograf rus.
2002 - Ismail Lulani, piktor.
2011 - Zihni Haskaj, historian shqiptar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-13, 11:53   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

(07.10 - 13.10)
7 tetor...

7 tetori ėshtė dita e 280 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 85 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2001 - SHBA-tė fillojnė luftėn kundėr terrorizmit nė Afganistan.
2006 - u vra gazetarja ruse Ana Politkovskaja.

LINDJET:

1697 - Giovanni Antonio Canal (Canaletto), piktor italian
1748 - Karl XIII, mbret suedez
1885 - Niels Bohr,kimist dhe fizikant danez
1897 - Elijah Muhammad, themelues dhe udhėheqės i lėvizjes "Nation of Islam"
1900 - Heinrich Himmler, nacist gjerman dhe politikan e shef kryesor i SS.
1927 - Al Martino, kėngėtar amerikan.
1947 - France Gall, kėgėtare amerikane
1952 - Vladimir Putin, politikan rus.
1955 - Yo-Yo Ma, violonēelist amerikano-kinez
1957 - Faruk Haxhibegiq, futbollist dhe trener futbolli boshnjak.
1960 - Viktor Lazlo,kėgėtare belge
1966 - Jimmy Wales, themelues dhe kryetar i shoqatės Wikimedia .
1979 - Shawn Ashmore, aktor dhe producent filmi kanadez
1973 - Dida, portier futbolli brazilian
1985 - Verona Reēica, ekonomiste

VDEKJET:

1849 - Edgar Allan Poe, letrar amerikan
1996 - Muhamed Konxhiq, letrar bosjnak
2006 - Ana Politkovskaja, gazetare ruse
2011 - Ramiz Alia, ish-udhėheqės komunist dhe presidenti i parė pluralist i Shqipėrisė


8 tetor...

8 tetori ėshtė dita e 281 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 84 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1895 - Mbretėresha koreane Min, perandoresha e fundit koreane, vritet nga japonezėt dhe trupi i sajė digjet nė Pallatin Gyeongbok.
1912 - Lufta e Parė Ballkanike: Mali i Zi i shpallė luftė Perandorisė Osmane.
1932 - U themelua kompania Indian Air Force.
1939 - LDB: Gjermania anekson Poloninė perendimore.
1967 - Udhėheqėsi gueril Ernesto Che Guevara dhe pėrkrahėsit e tijė kapen nė Bolivi.
1974 - Bankroton "Franklin National Bank" pėr shkak tė menaxhimit tė keq dhe nė atė kohė bėhet dėshtimi mė i madhė bankarė nė ShBA.
1996 – Presidenti palestinez, Yasser Arafat, realizoi vizitėn e parė publike nė Izrael, pėr tė marrė pjesė nė bisedime me presidentin, Ezer Weizman.
1998 – Japonia zyrtarisht i kėrkon falje Koresė Jugore pėr 35 vjetėt e sundimit tė ashpėr kolonial.
1991 - Parlamenti kroat ndėrpret tėgjitha lidhjet me Republikėn Socialiste Federative tė Jugosllavisė
2001 - Presidenti amerikan George W. Bush shpall themelimin e zyrės "Office of Homeland Security".
2001 – Njė aeroplan i “Scandinavian Airlines” (SAS) u rrėzua nė Aeroportin e Milanos, Linate, pasi u pėrplas me njė aeroplan tė vogėl privat, me ē’rast tė gjithė personat nė bord (ishin 110), dhe katėr tė aeroplanit privat, humbėn jetėn.
2003 - Aktori i njohur Arnold Schwarzenegger u zgjodh Guvernator i Kalifornisė.
2005 – Mė tepėr se 73.000 persona kanė humbur jetėn dhe rreth 3 milionė tė tjerė kanė mbetur pa strehė, kur njė tėrmet i fuqishėm goditi Kashmirin pakistanez dhe krahinat veriore tė tij.

LINDJA:

1895 - Ahmet Zogu, politikan shqiptar, kryeministėr, president dhe mbreti i parė i Shqipėrisė
1895 - Juan Perón, politikan argjrntinas
1896 - Julien Duvivier, regjisor francez
1941 - Jesse Jackson, politikan amerikan
1949 - Sigourney Weaver, aktore amerikane
1968 - Zvonimir Boban, futbollist kroat
1979 - Kristanna Sommer Lųken, modele dhe aktore amerikane

VDEKJA:

1467 - Filippo Lippi, piktor kroat
1754 - Henry Fielding, letrar anglez
1869 - Franklin Pierce, politika amerikan, kryetari i 14 amerikan
1869 - Franklin Pierce, presidenti i 14-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1966 - Ernesto Che Guevara, hero i Amerikės Latine
1992 - Willy Brandt, politikan gjerman kanceral nga 1969. deri 1974.


9 tetor...

9 tetori ėshtė dita e 282 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 83 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1075 - Dmitar Zvonimir u kurorėzua mbret i Kroacisė.
1514 - U martuan Luisi XII i Francės dhe Mary Tudor.
1558 - U themelua Mérida nė Venecuelė.
1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk egziston nė Itali, Poloni, Portugalhttp://sq.wikipedia.org/skins-1.5/common/images/button link.pngi dhe Spanjė.
1804 - U themelua qyteti Hobart, kryeqyteti i Tasmanisė.
1806 - Prusia i shpall luftė Francės.
1820 - Guayaquil pavarėsohet nga Spanja.
1824 - U ndalua robėria nė Kosta Rikė.
1831 - U vra Capo d'Istria.
1835 - U themelua Royal College, Colombo me emrin Hillstreet Academy.
1941 - Nė Panama, Ricardo Adolfo de la Guardia Arango shpallet president i ri.
1962 - U pavarėsua Uganda.
1967 - U ekzekutua Ernesto Che Guevara nėn akuzėn: tentim pėr nxitje revolucion nė Bolivi. (figura 1)
2005 - Pierja e duhanit u ndalua nė transportin hekurudhor nė Angli.
2006 - Korea Veriore e testoi armėn e parė nukleare.
2009 - Presidenti i Shteteve te Bashkuara tė Amerikės Barck Obama nė Osllo ėshtė shpallur fitues i ēmimit Nobel pėr paqe.

LINDJE:

1935 - Melihate Ajeti, aktore
1940 - John Lennon, Muzikant anglez i zhanrit rok, tekst-shkrues, autor, dhe aktivist paqe. Anėtarėt themelues i The Beatles.
1977 - Mehmet Dragusha, futbollist shqiptar

VDEKJE:

1934 - Aleksandar I Karađorđević,mbret i Jugosllavisė mbreterore
1943 - Pieter Zeeman, fizikant holandez
1967 - Che Guevara, revolucionar kubanez
1978 - Jacques Brel, shansonier dhe aktor belg

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1997 - hapet Shkolla e Magjistraturės sė Republikės sė Shqipėrisė

10 tetor...

10 tetori ėshtė dita e 283 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 82 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Pėr shkak tė implementimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk ekziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1631 - Armata saksone pushton Pragėn.
1889 - U themelua Barnard College.
1909 - Gazeta " Dielli" njfton se nė New york, funksionon njė bankė e quajtur "Tocci" sipas emrit tė pronarit arbresh.
1910 - U themelua Tau Epsilon Phi Fraternity nė Columbia University.
1919 - Opera Die Frau ohne Schatten e Richard Strauss debiton nė Vienė.
1938 - Hapet ura "Blue Water Bridge" duke mundėsuar lidhjen mes Port Huron, Michigan dhe Sarnia, Ontario
1944 - Holokausti: 800 fėmijė romė u vranė sistematikisht nė kampin Auschwitz.
1951 - Likuidohet Grupi i Hasan Remnikut
1957 - Presidenti amerikan Dwight D. Eisenhower i kėrkoi tė falur ministrit tė financave tė Ganės, Komla Agbeli Gbdemah, pas refuzimit tė sherbimeve nė restaurantin Dover, Delaware.
1969 - King Crimson paraqesin albumin e tyre tė parė In the Court of the Crimson King, qė konsiderohet albumi i parė i llojit progressive rock.
1970 - Pavarėsohet Fixhi.
1979 - Loja Pac-Man u paraqit nė tregun japonez nga kompania Namco.
2005 - Angela Merkel ėshtė bėrė kancelarja e parė femėr e Gjermanisė dhe liderja e parė nga ish-“Lindja Komuniste”
2008 - Gjykata Supreme e Konektikut mori vendim qė ēiftet homoseksuale kanė tė drejtė tė martohen.

LINDJET:

1470 - Selim I, Sulltan i Perandorisė Osmane nga 1512-1520
1731 - Henry Cavendish, natyralist britanez
1813 - Giuseppe Verdi, kompozitor italian
1830 - Izabela II , mretėreshė spanjolle
1834 - Aleksis Kivi, letrar finlandez
1861 - Fridtjof Nansen, hulumtues norvegjez, zoolog dhe diplomat; [fitues i ēmimit Nobel] 1922.
1930 - Harold Pinter, dramaturg dhe regjisor anglez , fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi 2005.
1949 - Naoto Kan, politikan japonez
1965 - Chris Penn, aktor amerikan
1971 - Elvir Boliq, futbollist boshnjak
1975 - Craig Walton, atlet australian
1975 - Besnik Maroca,dėshmor i kombit (UĒK)


11 tetor...

11 tetori ėshtė dita e 284 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 81 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1531 - Huldrych Zwingli u vra nė betejėn me kantonet romako-katolike zvicerane.
1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk egziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1864 - U themelua qyteti Campina Grande, Brazil.
1890 - Nė Washington, DC, u themelua organizata Daughters of the American Revolution.
1910 - Ish presidenti amerikan Theodore Roosevelt u bė presidenti i parė tė udhėtojė me aeroplan. Ai fluturoi katėr minuta me Arch Hoxsey nė aeroplanin e ndėrtuar nga Vėllezėrit Wright nė St. Louis, Missouri.
1939 - Franklin D. Roosevelt pranon letėr nga Albert Einstein rreth bombės atomike.
1958 - Programi Pioneer: NASA lėshon provėn e parė Pioneer 1 pėr nė Hėnė (prova dėshton, mjeti bie nė Tokė dhe digjet).
1968 - Programi Apollo: NASA lėshon Apollo 7,, misioni i parė i suksesėshėm me njerėz, ku gjendeshin astronautėt Wally Schirra, Donn F. Eisele dhe Walter Cunningham.
1975 - Skeē komedia Saturday Night Live debiton nė NBC me George Carlin si nikoqir, Janis Ian dhe Billy Preston si mysafirė muzikal.
1975 – Atėbotė politikani i ri demokrat, Bill Clinton, martohet me Hillary Rodhamin, aktualisht sekretare amerikane e Shtetit.
1984 - Astronautja Kathryn D. Sullivan bėhet gruaja e parė amerikane qė bėn udhėtim nė hapėsirė.
1986 - Lufta e Ftohtė: Presidenti amerikan Ronald Reagan dhe udhėheqėsi i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev takohen nė Reykjavķk, Islandė.
1998 - Aeroplani nga Congo Airlines, Boeing 727 rrėzohet ng rebelėt nė Kindu, Repoublika Demokratike e Kongos, vriten 40 njerėz.

LINDJET:

1884 - Eleanor Roosevelt, ish zonja e parė e SHBA-ve
1885 - Franēois Mauriac, letrar francez
1895 - Jakov Gotovac, kompozitor dhe dirigjent kroat.
1914 - Reuben Fine, psikoanalist amerikan
1923 - Ahmet Hromaxhiq, letrar amerikan
1925 - Elmore Leonard, shkrimtar amerikan
1937 - Bobby Charlton, futbollist dhe trener futbolli anglez
1946 - Daryl Hall, pop-kėgėtar amerikan
1962 - Joan Cusack, aktor amerikan
1966 - Luke Perry, aktor amerikan
1967 - Fabio De Luigi, aktor italian
1967 - Luan Jaha, aktor shqiptar
1983 - Ruslan Ponomarjov, shahist ukrainas

VDEKJET:

1889 - James Prescott Joule, fizikant anglez
1896 - Anton Bruckner, kompozitorė austriak
1958 - Maurice de Vlaminck, piktor francez
1963 - Edith Piaf, kėngėtare franceze
2008 – Joerg Haider lider i partisė austriake tė ekstremit tė djathtė, vdes nė njė aksident me veturė, nė moshėn 58-vjeēare.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e shėndetit mendor


12 tetor...

12 tetori ėshtė dita e 285 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 80 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Pėr shkak tė implementimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk ekziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1822 - Peter I i Brazilit shpallet perandor i Brazilit.
1953- Te Pazarishta e Gjilanit, ku ėshtė sot shtėpia e mallrave,ekspozohen kufomat e Mustafė Kokes me gruan Rabien, Agush Haziri me bashkėshorten Qibrijen dhe kufoma e Hasan Alisė.
1960 - Inejiro Asanuma vritet nė Japoni nga Otoya Yamaguchi, 17 vjeēar.
1968 - Guinea Ekuadoriale pavarėsohet nga Spanja.
1984 - Premierja angleze Margaret Thatcher mbijeton sulmin me bonbė nga IRA.
1988 - NeXT paraqet kompjuterin e parė NeXT Computer nė Davies Symphony Hall nė San Francisco, California
1999 - Pervez Musharraf arrin nė fuqi nė Pakistan duke zėvendėsuar udhėheqėsin e mėparshėm Nawaz Sharif pėrmes rrėzimit tė pėrgjakshėm tė pushtetit.
1999 - Shpallet lindja e njeriut tė 6 miliardėt nė botė.
2003 - Filloi Wikipedia nė gjuhėn shqipe
2007 - Dita e Fitėr Bajramit.

LINDJET:

1537 - Edvard VI, mret anglez
1715 - Petar II, mbret rus
1935 - Luciano Pavarotti, tenori italian
1942 - Daliah Lavi, izraelska glumica i pjevačica
1955 - Ante Gotovina, gjeneral kroat
1962 - Branko Crvenkovski, politikan maqendonas
1964 - Sam Brown , kengėtare britaneze
1968 - Hugh Jackman, aktor australian
1981 - Arben Avdija, futbollist i Bosnjės dhe Hercegovinės

VDEKJET:

1924 - Anatole France, letrar francez dhe fitues i ēmimit Nobel per letėrsi 1921.f
1926 - Edwin Abbott Abbott, shkrimtar
1999 - Wilt Chamberlain, basketbollist amerikan.


13 tetor...

13 tetori ėshtė dita e 286 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 79 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1492 - Kristofor Kolombi dhe ekipi i tij arrijnė nė Bahamas.
1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk ekziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1773 - U zbulua galaksia Messier 51a nga Charles Messier.
1923 - Ankaraish Angora e zėvendėson Stambollin si kryeqytet tė Turqisė.
1972 - Njė Aeroflot Ilyushin Il-62 u rrėzua nė Moskė duke lėn tė vdekur 176 njerėz.
1983 - Ameritech Mobile Communications (tani Cingular) paraqiti rrjetin e parė tė telefonisė mobile nė ShBA nė Chicago.
1990 - Pėrfundoi lufta lebaneze.
2007 - Ndeshja futbollistike: Argjentina - Kili pėr Kampionatin Botėror tė Futbollit nė vitin 2010.
2010 - Hillari Clinton viziton Kosovėn.

LINDJET:

1931 - Dritėro Agolli, poetė shqiptarė
1950 - Tsutomu Isobe, dublues animesh
1971 - Sacha Baron Cohen, aktor dhe komedia anglez

VDEKJET:

1815 - Joachim Murat, Marshall dhe admiral i Francės
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 08-10-13 nė 11:54
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-13, 16:06   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

(14.10 - 20.10)14 tetor...

14 tetori ėshtė dita e 287 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 78 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk egziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1773 - Ministria e parė e edukimit Komisja Edukacji Narodowej (polonisht) u formua nė Poloni.
1834 - Henry Blair ėshtė afro-amerikani i parė i cili fiton patentė nė ShBA edhe atė pėr mbjellės tė misrit.
1835 - John Templeton, John Moore, Stanley Cuthbart dhe Ellen Ritchie u dėnuan nė Wheeling, Virginia pėr shkak tė tė mėsuarit ilegat tė tė zinjėve pėr tė lexuar.
1888 - Louis Le Prince zhvillin filmin e parė tė quajtur Roundhay Garden Scene me gjatėsi 2 minuta e 11 sekonda.
1944 - Trupat britanike marshojnė nė Athinė.
1946 - Holanda dh Indonezia nėnshkruajnė ndėrprerjen e sulmeve.
1968 - Amerikani Jim Hines ėshtė i pari i cili nė garėn 100 metra vrapim pėr meshkuj arrin kohė nėn 10 sekonda edhe atė 9.95 sekonda, rekord tė cilin do ta mbajė gjer nė vitin 1983.
1981 - Zėvendės kryetari Hosni Mubarak gjedhet kryetar i Egjiptit njė javė pas vrasjes sė kryetarit Anwar Sadat.
1982 - Presidenti amerikan Ronald Reagan i shpall luftėn ndaj drogės.
1987 - Bebeja 18 muajshe Jessica McClure ("Baby Jessica") bie nė gypin e hapur nė Midland, Texas dhe pas 58 orės shpėtohet.
1994 - Udhėheqėsi palestinez Yasser Arafat,kryeministri izraelit Yitzhak Rabin dhe ministri i jashtėm izraelit Shimon Peres fitojnė ↕mimin Nobel.
2010 - U hap tuneli mė i gjatė nė botė nė Gothard Zvicėr.

LINDJE:

1425 - Alesso Baldovinetti, piktor italian
1890 - Dwight D. Eisenhower, presidenti i 34 i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1914 - Myderriz Haki ef. Sermaxhaj atdhetar shqiptar.
1927 - Roger Moore,aktor britanez
1930 - Mobutu Sese Seko, politikan zairas
1939 - Ralph Lauren, kreator mode amerikan
1940 - Cliff Richard,pop-kėgėtar amerikan
1950 - Péter Esterhįzy, letrar hungarez
1983 - Adnan Bogoviq, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1941 - Hjalmar Söderberg, shkrimtar,prozator dhe gazetar suedez.
1977 - Bing Crosby,kėgėtar dhe aktor filmi amerikan.15 tetor...

15 tetori ėshtė dita e 288 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 77 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Papa Gregori XIII implementon kalenadarin Gregorian. Nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė, 4 tetori i kėtij viti u pėrsoll direkt nga 15 tetori.
1815 - Napoleon Bonaparta fillon egzilin e tijė nė ishullin Saint Helena nė Oqeanin Atlantik.
1932 - Tata Airlines (mė vonė u bė Air India) bėri fluturimin e parė.
1940 - U lėshua filmi satirik "The Great Dictator", luajtur nga Charlie Chaplin.
1953 - Testi nuklear britanik Totem 1 u detonua nė Emu Field, nė Australinė Jugore.
1970 - Anwar Sadat u bė president i Egjiptit
1990 - Udhėheqėsi i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev fitoi Ēmimin Nobel pėr Paqe pėr angazhimin e tijė nė zbutjen e tensionit tė Luftės sė Ftohtė.
1992 - Nė Rusi, Andrei Chikatilo dėnohet pėr vrasj serike tė 52 njerėzve.
2003 - Kina lėshon anijėn kozmike Shenzhou 5, ky ėshtė misioni i parė hapėsinorė me njerėz.

LINDJET:

1844 - Friedrich Nietzsche, filozof gjerman
1888 - Dhimitėr Berati, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
1944 - Sali Berisha, kryeministėr i Shqipėrisė
1988 - Mesut Özil, futbollist gjerman

VDEKJET:

1986. - Metush Krasniqi, atdhetar shqiptar
1817. - Tadeush Koshqushko, hero nacional polak.
1917. - Mata Hari, grua-shpiune e njohur.
1946. - Herman Gering, lider nacist.16 tetor...

16 tetori ėshtė dita e 289 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 76 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1843 – William Rowan Hamilton, matematikan irlandez, zbuloi kuadrinionin.
1875 – Brigham Young University u themelua nė Provo, Utah.
1923 – The Walt Disney Company u themelua nga Walt Disney dhe vėllai i tij, Roy Disney.
1940 – U themelua Warsaw Ghetto.
1951 – Kryeministri pakistanez Liaquat Ali Khan u vra nė Rawalpindi.
1961 – Cork Airport u hap Irlandė.
1964 – Kina bėn shpėrthimin e parė bėrthamor.
1970 – Anwar Sadat zgjidhet presitent i Egjyptit.
1973 – Henry Kissinger dhe Le Duc Tho fituan Ēmimin Nobel.
1978 – Karol Józef Wojtyła u bė Papa John Pali II.
1984 – Desmond Tutu u nderua me Ēmimin Nobel.
1991 – U themelua Jharkhand Chhatra Yuva Morcha nė Ranchi, Indi.
1970 - Lufta nė Vietnam: Lejtėnant William Calley paraqitet nė gjyq pėr Masakrėn nė My Lai

LINDJE:

1801 – Josip Jelaēiq, ban kroat.
1854 – Oscar Wilde,letrar britanik.
1863 – Sir Austen Chamberlain, politikan britanik.
1888 – Hysni Babameto, matematikan, patriot dhe edukator shqiptar.
1888 – Eugjen O'Neill, dramaturg amerikan.
1908 – Enver Hoxha – diktator i Shqipėrisė.
1923 – Bert Kaempfert, kompozitor jez gjerman.
1925 – Angela Lansbury, aktor britanik.
1927 – Günter Grass,letrar gjerman.
1970 – Mehmet Scholl,futbollist gjerman me prejardhje turke.

VDEKJE:

1793 – Marija Antonieta, mbretėreshė franceze.
1946 – Joachim von Ribbentrop, politikan gjerman i kohės sė nacional-socializmit.
1946 – Arthur Seyss-Inquart, politikan nazist gjermano-austriak.
1997 – Adrian Rexehp Krasniqi, dėshmor.
2007 – Toshee Proeski, kėngėtarė maqedonas.


17 tetor...

17 tetori ėshtė dita e 290 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 75 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1888 - Thomas Edison patentoi i fonografin optik(filmin e parė)
1912 - Serbia dhe Greqia i shpallėn luftė Perandorisė Osmane, duke filluar seriozisht Luftėn e Parė Ballkanike.
1917 - Bombardimi i parė i Gjermanisė nga britanikėt gjatė LDB.
1931 - Al Capone dėnohet pėr shkak tė manipulimit me taksat e tė hyrave. (figura 1)
1933 - Albert Einstein largohet nga Gjermania naziste dhe vendoset nė ShBA.
1937 - Huey, Dewey dhe Louie, tre nipat gati tė ngjashėm tė Donald Duck paraqiten pėr herė tė parė nė strip komik nė gazetė.(figura 2)
1941 - Pėr herė tė parė nė LDB nėndetėsja gjermane sulmon anijen amerikane.
1968 - Tommie Smith dhe John Carlos bėnė pėrshėndetjen me grushtin e fuqisė sė zezakėve nė Lojėrat Olimpike Verore tė vitit 1968.
1973 - OPEC fillon embargon e vajit tė motorėve nga njė numri tė shteteve perėndimore duke konsideruar ndihmimin e Izraelit nė luftė kundėr Sirisė.
1979 - Nėnė Tereza fiton Ēmimin Nobel.
1970 - Douglas Engelbart fiton patentėn pėr miun e parė kompjuterik.
1973 - Studentėt athinas protestojnė ndaj qeverise diktatoriale greke.
2000 - Alberto Fujimori largohet nga zyrat si president i Perusė.
2003 - Arnold Schwarzenegger inaugurohet Guverner i Kalifornisė.
2006 - Emėrtimi zyrtar i elementit tė 111 kimik Roentgenium (Rg).
2006 - Popullsia e Shteteve tė Bashkuara arrin shifrėn 300 milion.

LINDJET:

1815 - Emanuel Geibel, letrar gjerman
1898 - Simon Vestdijk, lerar holandez
1912 - Ivan Pavle I, papė i Romės
1915 - Arthur Miller, shkrimtarė dhe dramaturg amerikan
1917 - Mehmedalija Mak Dizdar, shkrimtar boshnjak
1920 - Montgomery Clift, aktor amerikan
1922 - Luķz Bonfį, gitarist dhe kėngėtar brazilian
1948 - Robert Jordan, shkrimtar amerikan
1972 - Eminem, reper dhe aktor amerikan
1979 - Kimi Räikkönen, pilot i Formula 1
1992 - Brenda Asnicar , aktore dhe kendetare spanjolle,luajti ne Patito Feo si Antonela

VDEKJET:

1849 - Frédéric Chopin, pianist polak
1887 - Gustav Kirchhoff, fizikan dhe kimist gjerman
1998 - Jetė Hasani, dėshmorė.
2002 - Zekerijah Xheziq, kėngėtar boshnjak , spiker dhe udhėheqės emisionesh.


18 tetor...

18 tetori ėshtė dita e 291 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 74 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1775 - Poetja afrikano-amerikan Phillis Wheatley u lirua nga robėria.
1912 - Filloi Lufta e Parė Ballkanike.
1913 - ultimatumi per tėrheqjen e Serbisė nga Shqipėria.
1925 - Hapet Grand Ole Opry.
1944 - Ēekosllovakia shpall pavarėsinė nga Bashkimi Sovjetik
1962 – Doktori amerikan Watson dhe 2 doktorėt britanik Crick dhe Wilkins fitojnė ēmimin Nobel nė fushėn e mjeksisė pėr pėrcaktimin e strukturės sė ADN-sė
1968 - Komiteti Olimpik i Shteteve tė Bashkuara suspendoi dy sportistėt zezak pėr shkak tė pėrshėndetjes sė tyre me grushtin e fuqisė sė zezė gjatė pranimit tė medaljoneve njė ditė mė parė nė Lojėrat Olimpike Verore tė vitit 1968 nė Meksikė.
1968 - Bob Beamon vendos rekordin botėrorė nė kėrcim nė gjatėsi prej 8.90m nė Lojėrat Olimpike Verore tė vitit 1968. Ky u bė rekordi me jetėgjatėsi mė tė gjatė nė histori me 23 vite qė mė vonė revita Sports Illustrated e emėroi si ndėr pesė momentet mė tė mėdha tė shekullit XX.
1985 - loja Super Mario Bros realizohen pėr Sistemin Nintendo
1989 - Udhėheqėsi i Gjermanisė Lindore Erich Honecker vie pėrsėri nė fuqi.
1991 - Azerbajxhani pavarėsohet nga Bashkimi Sovjetik
2003 - Presidenti bolivian Gonzalo Sįnchez de Lozada u detyrua tė japė dorėheqje dhe tė largohet nga Bolivia.

LINDJET:

1569 - Giambattista Marino, letrar italian
1706 - Baldassare Galuppi, kompozitor italian
1777 - Heinrich von Kleist, shkrimtar gjerman
1859 - Henri Bergson, filozof francez
1896 - Friedrich Hollaender, kompozitor gjerman
1925 - Melina Mercouri, aktore greke
1925 - Ramiz Alia, ish kryetar i Shqipėrisė, politikan
1926 - Chuck Berry, kėgėtar amerikan
1926 - Klaus Kinski, aktor gjerman
1939 - Lee Harvey Oswald, atentator amerikan
1956 - Martina Navratilova, tenisere amerikane
1960 - Jean-Claude Van Damme, aktor belg
1968 - Michael Stich, teniser gjerman
1979 - Ne-Yo, kėngėtar amerikan
1987 - Zac Efron ,aktor, kėngėtar dhe balerin Amerikan

VDEKJET:

1931 - Thomas Edison, shpikės amerikan.
1541 - Margareta Tudor, mbretėreshė skoceze
1871 - Charles Babbage, matematicient, hulumtues dhe ekonomist anglez.
1931 - Thomas Alva Edison, shpikės amerikan.


19 tetor...

19 tetori ėshtė dita e 292 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 73 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1512 - Martin Luther bėhet doktor i teologjisė (Doktor i Biblės).
1812 - Napoleon Bonaparte kthehet nė Moskė.
1917 - Hapet Love Field nė Dallas, Texas.
1921 - Kryeministri portugjez António Granjo dhe politikan tjerė vriten nė Lisbon.
1952 - 15 vjeēari John Bamford shpėton njerėzit nga njė shtėpi qė digjej dhe bėhet njeriu mė i ri qė ka fituar ēmimin George Cross.
1982 - John De Lorean u arrestua pėr trafikim tė kokainės.
1983 - Kryeministri i Grenadės Maurice Bishop u rrėzua nga posti dhe u ekzekutua nė grushtetin ushtarak nga Bernard Coard.
1987 - E Hėna e Zezė - Dow Jones Industrial Average bie 22%.
1991 - Nė Italinė veriore dridhet toka mė intenzitet 7.0 shkallė tė Rihterit dhe len tė vdekur 2000 njerėz.
2003 - Nėnė Tereza ėshtė lumturuar nga Papa Gjon Pali II.
2005 - Fillon gjykimi i kryetarit tė Irakut, Sadam Hussein nėn akuzė: krim kundėr njerėzimit.
LINDJET:

1920 - Mark Krasniqi, profesor, akademik, politikan dhe shkrimtar shqiptarė
1841 - Nikola I Petrović Njegoš, mbret, ushtarak dhe shkrimtarė malazez

VDEKJET:

1999 - Ejup Statovci- profesor universiteti
2003 - Alija Izetbegoviq, kryetari i parė boshnjak i B dhe H
2009 - Dhimitėr Xhuvani, shkrimtar shqiptarė.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Nėnė Terezės
.


20 tetor...

20 tetori ėshtė dita e 293 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 72 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1740 - Maria Theresa merr fronin nė Austri.
1935 - Kinė. Pėrfundon Marshi i gjatė.
1944 - Ushtria e Kuqe merr Beogradin
1955 - Botohet The Return of the King, pjesa e fundit e librave The Lord of the Rings
1971 - Bie nė kollaps berza e Nepalit.
1973 - U hap Sydney Opera House.
1979 - U hap Biblioteka John F Kennedy nė Boston, Boston, Massachusetts.
1984 - U hap Monterey Bay Aquarium nė Monterey Bay, California.
2004 - U paraqit Ubuntu Linux.

LINDJE:

1639 - Jean Racine, dramaturg francez
1854 - Arthur Rimbaud, letrar francez
1859 - John Dewey, filozof dhe psikolog amerikan
1940 - Nexhad Ibrishimoviq, letrar boshnjak
1943 - Dunja Vejzoviq, soprane kroate
1946 - Elfriede Jelinek, letrare austriake dhe fituese e ēmimit Nobel pėr letėrsi 2004
1949 - Rezak Hukanoviq, shkrimtar boshnjak
1958 - Ivo Pogoreliq, pianist kroat
1959 - Midhat Ajanoviq, gazetar dhe letrar dhe karikaturist boshnjak
1966 - Abu Musab al-Zarqawi, lider ib Al-Kaides nė Irak
1966 - Stefan Raab, komik gjerman
1967 - Monica Ali, letrare angleze
1971 - Snoop Dogg, reper amerikan
1971 - Dannii Minogue, kengėtare australiane.

VDEKJET:

1740 - Karlo VI , mbret gjermano-romak.
1900 - Naim Frashėri, patriot, poet dhe shkrimtar shqiptar.
1964 - Herbert C. Hoover, ish president i Shteteve tė Bashkuar tė Amerikės
2011 - Muamar al-Gadafi , ish lideri i pėrmbysur libian.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e statistikave
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-10-13, 14:55   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

(21.10 - 27.10)21 tetor...

21 tetori ėshtė dita e 294 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 71 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1520 - Ferdinand Magellan zbulon kanalin tani tė njohur si Kanali i Magelanit
1824 - Joseph Aspdin patenton Portland cement.
1941 - Kragujevac, Serbi vriten nga gjermanėt nazistė 7000 civilė.
1945 - Pėr herė tė parė lejohen tė votojnė nė Francė edhe gratė.
1945 - Oficeri ushtarak argjentinas Juan Perón martohet me aktoren Evita.
1973 - Kidnapuesit i prenė veshin John Paul Getty III dhe e dėrguan me postė nė njė gazetė nė Romė; veshi arriti mė 8 nėntor.
1976 - Keith Moon luan show-n e tijė tė fundit publik me The Who. Ai vdes nė vitin 1978.
1977 - U themelua Instituti Evropian i Patentave.
1986 - Kidnapuesit pro iranianė nė Liban kidnapuan shkrimtarin amerikan Edward Tracy (ai u lirua nė gusht tė vitit 1991).
1994 - Vdesin 32 njerėz nė Seoul kur shkatėrrohet Ura Seongsu.
1995 - U nėnshkrua Marrėveshja e Dejtonit pėr paqe nė Bosnje dhe Hercegovinė.
1998 - Kuvendi i Shqipėrisė miraton Kushtetutėn e re e cila mė vonė u pranua edhe nga populli pėrmes referendumit.

LINDJET:

1772 - Samuel Taylor Coleridge, letrar anglez
1790 - Alphonse de Lamartine, shkrimtar,prozator dhe politikan francez
1832 - Gustav Langenscheidt, botues gjerman
1833 - Alfred Nobel, shkencėtar suedez
1846 - Edmondo De Amiēis, shkrimtar dhe pedagog italian.
1917 - Dizzy Gillespie, muzicient amerikan
1925 - Celia Cruz, kėgėtare kubaneze
1945 - Nikita Mihalkov, regjisor rus
1049 - Benjamin Netanyahu, politikan izraelit dhe kryeministri i nėntė i Izraelit.
1958 - Julio Médem, regjisor dhe skenarist spanjoll
1957 - Steve Lukather, kitarist amerikan

VDEKJET:

1805 - Horatio Nelson, detar dhe admiral britanez
1984 - Franēois Truffaut, regjisor dhe aktor francez
1986 - Lionel Murphy, politikan austriak


22 tetor...

22 tetori ėshtė dita e 295 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 70 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1692 - U bėnė varjet e fundit nėn akuza \"shtrigėri\" nė Shtetet e Bashkuara.
1763 - U realizua premiera e operės Scanderbeg.
1797 - 1000 metra mbi Paris, André-Jacques Garnerin realizon kėrcimin e parė me parashutė nė histori.
1924 - U themelua Toastmasters International.
1949 - Bashkimi sovjetik detonon bombėn e parė nukleare.
1953 - Laos pavarėsohet nga Franca.
1960 - Pavarėsia ea Malit nga Franca.
1964 - Jean-Paul Sartre u shpėrblye me Ēmimin Nobel, por e refuzoi ēmimin.
1964 - Komiteti Palamentar Kanadez, vendos pėrfundimisht ngjyrat dhe formėn e flamurit aktual tė Kanadasė.
1965 - Pėrfundoi Lufta e Dytė e Kashmirit mes Indisė dhe Pakistanit.
1968 - Programi Apollo: Apollo 7 sigurt lėshohet nė Oqeanin Atlantik pas realizimit tė 163 orbitave tė tokės.
1970 - Tunku Abdul Rahman lagrohet nga posti Kryeministri i Malajzisė.
1981 - U inagurua hekurudha TGV nė drejtim Paris-Lion-Paris.
1986 - Presidenti amerikan Ronald Reagan nėnshkruan Aktin Reformues tė Taksave tė vitit 1986.
2005 - U rrėzua Bellview Airlines Flight 210 nė Nigeri dhe la tė vdekur 117 persona.
2006 - Michael Schumacher pilotoi garė e tijė tė fundit nv Formula 1. Ditėn e njejt spanjolli Fernando Alonso fitoi Kampionatin e Formula 1 pėr vitin 2006 duke u bėrė piloti mė i ri kampion i dyfishtė njė pas njė duke tejkaluar nė kėtė pikė pilotėt Mika Häkkinen, Michael Schumacher dhe pesė tė tjerė.

LINDJET:

1811 - Franz Liszt, kompozitor hungarez
1844 - Sarah Bernhardt, aktore franceze
1870 - Ivan Aleksejevič Bunin, letrar rus
1919 - Doris Lessing, letrare dhe Nobeliste angleze
1920 - Timothy Leary, shkrimtar amerikan
1943 - Catherine Deneuve, aktore franceze
1955 - Bill Condon, regjisor dhe skenarist amerikan
1964 - Drazhen Petroviq, legjenda baskebollistike kroate
1967 - Carlos Mencia, komedian, poet dhe aktor amerikan
1978 - Chaswe Nsofwa, futbollist i Zambisė

VDEKJET:

1906 - Paul Cézanne, piktor francez (l. 1839)
1927 - Borisav \"Bora\" Stanković, letrar serb(l. 1876)
1968 - Vladimir Turina, arkitekt kroat (l. 1913)
1973 - Pablo Casals, violočelist, dirigent dhe skulptor spanjol(l. 1875)
1986 - Albert Szent-Györgyi, nobelist hungarez (l. 1893)


23 tetor...

23 tetori ėshtė dita e 296 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 69 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

425 - Valentiniani III zgjedhjet Perandor Romak nė moshėn 6 vjeēare.
1912 - Filloi Beteja e Kumanovės nė mes Mbretėrisė sė Serbisė dhe Perandorisė Osmane.
1915 - Nė New York City, 25,000-33,000 gra marshuan nė Fifth Avenue pėr tė fituar tė drejtėn e votės.
1935 - Dutch Schultz, Abe Landau, Otto Berman, dhe Bernard \"Lulu\" Rosenkrantz vriten nė sallonin nė Newark, New Jersey.
1941 - 19,000 judė u dogjėn pėr sė gjalli nė Dalnik, Odessa nga trupat rumune dhe gjermane. Ditėn tjetėr u vran edhe 10,000 judė tjerė. Kolonel-lejtant Nicolae Deleanu administroi ekzekutimin.
1942 - Qė tė 12 udhėtarėt dhe ekipi i aeroplanit American Airlines DC-3 vriten kur njė aeroplan luftarak amerikan e gjuan aeroplanin afėr qytetit Palm Springs, Kaliforni, ShBA. Nė mesin e tė vrarėve ėshtė dhe tekstshkruesi i njohur Ralph Rainger (\"Thanks for the Memory\", \"Love in Bloom\", \"Blue Hawaii\").
2001 - Provisional Irish Republican Army e Irlandės sv Veriut pranon ēarmatimin pas diskutimeve pėr paqe.

LINDJET:

1871 - At Gjergj Fishta, shkrimtar shqiptar
1951 - Fatmir Sejdiu, profesor, politikan dhe kryetari i Kosovės
1959 - Naim Balidemaj, poet, publicist shqiptar
1949 - Michael Burston, kitarist nė grupin Motörhead
1985 - Masiela Lusha, aktore shqiptare

VDEKJET:

1892 - Abdyl Frashėri, patriot shqiptar
1921 - John Boyd Dunlop, hulumtues skocez
1944 - Charles Glover Barkla, fizikan britanik


24 tetor...

24 tetori ėshtė dita e 297 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 68 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1857 - Sheffield F.C., klubi i parė futollistik nė botė u themelua nė Sheffield, Angli.
1917- Dita e Revolucionit Rus.
1929 - Bie berza dramatikisht nė New York Stock Exchange.
1931 - Ura \"George Washington Bridge\" hapet pėr trafik publik.
1935 - Italia pushton Etiopinė.
1945 - U themeluan Kombet e Bashkuara.
1954 - Dwight D. Eisenhower kėrkon ndihmėn e Shteteve tė Bashkuara nė Vietnamin Jugorė
1957 - USAF filloi programin X-20 Dyna-Soar.
1964 - Rodezia Veriore pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar dhe riemėrohet Republika e Zambisė.
1972 - Shkatėrrohet Loddon Viaduct nė Berkshire, Angli duke lėnė tė vdekur 3 njerėz dhe duke lėnduar qindra.
1973 - Pėrfundon lufta nė Yom Kippur.
1986 - Nezar Hindawi dėnohet me 45 vie burgim, burgimi mė i gjatė i shpallur nga gjyqet britaneze, pėr shkak tė tentimit tė vendosjes sė bombės nė El Al nė Heathrow. Pas kėtij rasi Britania e Madhe prish marrėdhėniet diplomatike me Sirinė duke deklaruar se Hindawi ishte i ndihmuar nga zyrtarėt sirianė.

LINDJET:

1943 - Jean Claude Pascal, kantautor francez
1960 - Jaime Garzón, gazetar kolumbian
1970 - Mustafa Zvizdiq, letrar boshnjak
1996 - Lindi Aroma Shabani, nxėnėse ne shkollėn fillore Migjeni Tetove

VDEKJET:

1601 - Tycho Brahe, alkimist dhe astrolog danez
2005 - Rosa Parks, luftėtar pėr tė drejta tė zezakėve amerikan.


25 tetor...

25 tetori ėshtė dita e 298 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 67 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1861 - U krijua Berza e Torontos.
1917 - U hap Liceu Kombėtar i Korēės ose Liceu francez nė Korēė.
1936 - Adolf Hitler dhe Benito Mussolini krijuan boshtin Romė-Berlin.
1954 - Ėshtė transmetuar pėr herė tė parė nė televizion njė takim i kabinetit tė Qeverisė sė SHBA-sė.
1991 - Historia e Sllovenisė: Tre muaj pas pėrfundimit tė Luftės Dhjetė Ditore, ushtari i fundit i ish Armatės Popullore tė Jugosllavisė e lėshon territorin slloven.
2001 - Microsoft lėshon nė treg sistemin operativ Windows XP
2001 - Shkencėtarėt kanė gjetur mbetjet e njė krokodili qė ka jetuar 110 milionė vjet mė parė. Kafsha, e gjetur nė Gadoufaoua nė Nigeri, ishte e gjatė 12 metra dhe peshonte rreth 8 tonė.
2004 - Fidel Castro, president i Kubės, shpallė se transaksionet me Dollarin Amerikan do tė ndėrpriten nga 8 nėntori.
2007 - Fluturimi i parė i Airbus A380 nga Singapore Airlines me numėr fluturimi.

LINDJET:

1881 - Pablo Picasso, piktor spanjoll
1888 - Richard Byrd, njeriu i parė qė ka parė Polin Verior.
1939 - Rifat Kukaj, prozator, poet, dramaturg shqiptar
1952 - Nazmie Hoxha, kėngėtare muzikės popullore
1976 - Ahmad Al-Duki, fudballist i Arabisė Saudite
1984 - Katy Perry, Kėngėtare dhe aktore amerikane
1986 - Ciara, kėngėtare, modele, kėrcimtare amerikane

VDEKJET:

1400 - Geoffrey Chaucer,filozof,shkrimtar, burokrat e diplomat britanez.
1647 - Evangelista Torricelli, fizikant dhe matematikan italian.
1760 - George II i Britanisė sė Madhe, mbret i Irlandės dhe Britanisė sė Madhe.


26 tetor...

26 tetori ėshtė dita e 299 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 66 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1905 - Norvegjia u pavarėsua nga Suedia.
1951 - Joe Louis kthehet nga pensionimi pėr tė boksu me Rocky Marciano. Sidoqoftė Marciano fiton takimin.
1964 - Eric Edgar Cooke ėshtė personi i fundit nė Australinė Perėndimore qė u ekzekutua.
1979 - Park Chung-hee, presidenti i Koresė Jugore u vra nga udhėheqėsi i KCIA-s, Kim Jae-kyu. Choi Kyu-ha u bė zėvedėsues i presidentit ; Kim u ekzekutua majin tjetėr.
1984 - John D. McCollum vravu veten pasi kaloi njė ditė tė tėrė duke dėgjuar albumet e Ozzy Osbourne i cili mė vonė u akuzua nga prindėrit e tij pėr kėngėn \"Suicide Solution\", por akuza dėshtoi.
1994 - Jordani dhe Iszaeli nėnshkruajn marrėveshjen e paqes.
1994 - Andrew Wiles vėrteton teoremėn e fundit tė Fermatit.
2007 - Apple, Inc. lėshoi nė treg versionin e gjashtė tė Mac OS X tė quajtur \"Leopard\"

LINDJET:

1947 - Kolė Berisha, politikan kosovar
1947 - Hillary Clinton, politikane amerikane
1950 - Drago Vabec, futbollist kroat
1968 - Robert Jarni, futbollist kroat
1973 - Tamara Jurkić Sviben, pianiste dhe pedagoge
1973 - Seth MacFarlane, animator, autor filmi, producent, regjisor, dhe dublues amerikan

VDEKJET:

1235 - Andrija II., mbret kroat-hungarez
1890 - Carlo Collodi, letrar italian
1914 - Fran Galović, letrar kroat
1956 - Walter Gieseking, pianist gjerman
1957 - Gerty Theresa Cori, biokimist amerikane , Nobeliste
1981 - Franjo Mraz, piktor naiv kroat


27 tetor...

27 tetori ėshtė dita e 300 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 65 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1492 – Christopher Columbus e zbulon Kubėn dhe e shpall territor tė Spanjės
1275 - U themelua Amsterdami.
1682 - U themelua Philadelphia, Pennsylvania.
1806 - Armata Franceze hyn nė Berlin.
1810 - SHBA-ja anekson Floridėn perėndimore
nga Spanja.
1920 - Liga e Kombeve transferon selinė nė Gjenevė.
1948 - Léopold Sédar Senghor themeloi Senegalese Democratic Bloc (BDS).
1954 - Benjamin O. Davis Jr. u zgjodh afrikan-amerikani i parė gjeneral i Forcave Ajrore Amerikane.
1970 - Louis Néel fitoi Ēmimin Nobel.
1978 - Presidenti egjiptian, Anwar Sadat, dhe kryeministri izraelit, Menachem Begin, shpallen fitues tė ēmimit “Nobel” pėr paqe.
1991 - Turkmenistani u pavarėsua nga Bashkimi Sovjetik.
1992 - Radio udhėheqėsi ushtarak i Armatės Amerikane Allen R. Schindler, Jr. u vra brutalisht nga bashkė ushtarakėt pėr shkak tė qenit homoseksual.
1995 - Ish kyeministri italian Bettino Craxi u akuzua pėr korrupsion.
1998 - Gerhard Schröder u zgjodh kancelarė i Gjermanisė pėr herė tė parė.
1999 - Kryeministri armen dhe shtatė zyrtarė tė tjerė qeveritarė janė vrarė gjatė njė seance parlamentare. Besohej se atentatori qėndronte prapa tentativės pėr grusht shtet.
2002 - Luiz Inįcio Lula da Silva u zgjodh president i Brazilit.

LINDJET:

1466 - Erasmus od Rotterdama, humanist holandez
1728 - James Cook, huluimtues dhe detar britanez
1782 - Niccolņ Paganini, kompozitor dhe violinist virtuoz italian
1858 - Theodore Roosevelt, politikan amerikan
1914 - Dylan Thomas, shkrimtar anglez
1923 - Roy Lichtenstein, pop artist amerikan
1932 - Sylvia Plath, shkrimtare amerikane
1939 - John Cleese, komedian dhe aktor brianik
1943 - Roza Anagnosti, aktore shqiptare
1952 - Roberto Benigni, aktor dhe regjisor italian
1958 - Simon Le Bon, muzikant britanik
1978 - Vanessa Mae, violiniste angleze

VDEKJET:

2004 - Zdenko Runjiq, kompozitor kroat
1993 - Slavko Zlatić, skulptor kroat
2004 - Pierre Béarn, letrar francez
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-13, 07:39   #28
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

(28.10 - 03.11)29 tetor...

29 tetori ėshtė dita e 302 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 63 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1390 - U bė gjykimi i parė pėr shtrigėri nė Paris.
1863 – Formohet Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq.
1901 - Leon Czolgosz, vrasėsi i presidentit amerikan William McKinley, u ekzekutua nė ulėse elektrike.
1922 - Mbreti italian Victor Emmanuel III zgjedh Benito Mussolinin Kryeministėr.
1923 - Mustafa Kemal Atatürk shpalli Turqinė Republikė.
1948 - Masakra Safsaf
1956 – Nė krizėn e Kanalit tė Suezit, Izraeli pushton Gadishullin egjiptian tė Sinajit.
1956 - Qyteti ndėrkombėtarė Tangier u ri integrua nė Maroko.
1960 - Nė Louisville, Kentucky, Cassius Clay (qė mė vonė bėhet mysliman dhe merr emrin Muhammad Ali) fiton ndeshjen e par profesionale ne boks.
1969 - Lidhja e parė kompjuter nė kompjuter u realizua nė ARPANET.
1983 - Drithja e tokės nė Turqi len tė vdekur 1,300 njerėz.
1985 - Gjenerali Samuel K. Doe ėshtė fituesi i zgjedhjeve tė par multipartiake nė Liberi.
1994 - Francisco Martin Duran bėn mbi dymi gjuajtje drejt Shtėpisė sė Bardhė (Duran mė vonė u dėnua pėr tentim pėr vrasje tė presidentit amerikan Bill Clinton).
1998 – Komisioni jugafrikan i sė Vėrtetės dhe i Pajtimit dėnon aparteidin e dhunėn e ushtruar nga Kongresi Nacional Afrikan.
2002 - Ho Chi Minh City ITC Inferno, zjarri shkatėrron shitore tė gjėrave luksoze me rreth 1500 blerės ku 60 vdesin dhe 100 digjen nė tėrėsi

LINDJET:

1882 - Jean Giraudoux, dramaturg francez
1897 - Joseph Goebbels, nazist gjerman dhe ministėr pėr propagandė
1926 - Necmettin Erbakan, politikan turk
1930 - Bernie Ecclestone, ndėrmarrės britanez dhe pronar i Formula
1944 - Fausto Leali, kėgėtarė italian
1957 - Dan Castellaneta, dublues amerikan
1960 - Agim Ēeku, ushtarak, politikan kosovar
1971 - Winona Ryder,aktore amerikane

VDEKJET:

1805. - Tituš Brezovački, letrar kroat
1908. - Silvije Strahimir Kranjčević, letrar kroat
1911 - Joseph Pulitzer gazetar dhe publicist amerikan
1967 - Julien Duvivier regjisor filmik francez
2007 - Frane Matošić futbollist dhe trajner futbolli kroat


30 tetor...

30 tetori ėshtė dita e 303 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 62 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1340 - Lufta nė Rio Salado
1502 - Vasco da Gama kthehet nė Calicut pėr herė tė dytė.
1920 - U themelua Partia Komuniste e Australisė nė Sidnei.
1922 - Benito Mussolini u bė kryeministėr i Italisė.
1925 - John Logie Baird krijoi transmetuesin e parė televiziv britanik.
1960 - Michael Woodruff realizoi transplantimin e veshkės sė parė nė Edinburgh Royal Infirmary, Angli.
1973 - U kompletua Ura e Bosforit nė Stamboll, Turqi pėr tė lidhur kontinentin e Evropės dhe Azisė pėr herė tė parė nė histori.
1974 - Muhammad Ali zhvilloi ndeshjen kundėr boksiert George Foreman nė Zaire nė kategorinė e rėndė. Takimi njihet si The Rumble in the Jungle.
1983 - Nė Argjentinė u zhvilluan zgjedhjet e lira pas shtatė viteve udhėheqje ushtarake.
1988 - Kompania Philip Morris bleu kompaninė Kraft Foods pėr 13.1 miliard dollarė amerikan.
1991 - Filloi Konferenca e Madridit pėr bisedimet pėr paqe nė Lindjen e Mesme.

LINDJET:

1735 - John Adams, presidenti i 2-tė i SHBA-sė, (Vdiq mė 1826)
1906 - Giuseppe Farina, kampioni i parė i Formula 1
1911 - Millosh Gjergj Nikolla, poetė shqiptarė
1960 - Diego Maradona, futbollist argjentinas

VDEKJET:

1757 - Osman i III, sultan i mbretėrisė Otomane.
1975 - Gustav Ludwig Hertz, fizikant gjerman fitues i ēmimit Nobel pėr Fizikė nė vitin 1921.
2008 - Ico Voljevica, karikaturist dhe piktor kroat
2008 - Ivo Perišin, ekonomist, politikan dhe pedagog kroat


31 tetor...

31 tetori ėshtė dita e 304 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 61 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

475 - Romulus Augustulus u shpall Perandor Romak.
1864 - Nevada u pranua si shteti i 36-tė i ShBA-ve.
1926 - Magjistari Harry Houdini vdiq nga gangrena.
1941 - U kompletua Mount Rushmore pas 14 vite punė ndėrtimi.
1984 - Kryeministrja e Indisė, Indira Gandhi u vra nė New Delhi.
1997 - Nėntėmbėdhjet vjeēarja Louise Woodward u akuzua nga gjykata nė Cambridge, Massachusetts pėr vrasje tė shkallės sė dytė me burgim tė pėrjetshėm.
1999 - Yachtsman Jesse Martin u kthye nė Melbourne pas 11 muajsh navigim tė botės, vetė, pa ndėrprerė i pa ndihmuar nga askush.
2003 - Mahathir bin Mohamad u largua nga posti kryeministėr i Malajzisė pas 22 vitesh shumė tė suksesėshme nė pushtet.

LINDJET:

1950 - Zaha Hadid,arkitekt britanezo-irakian.
1961 - Peter Jackson, producent, regjisor

VDEKJET:

1918 - Egon Schiele, piktor austriak
1984 - Indira Gandhi, politikane indiane
1993 - Federico Fellini, skenarist dhe regjisor italian.


1 nėntor...

1 nentori ėshtė dita e 305 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 60 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1755 – Tėrmeti dhe tsunami i rėnė nė Lisbon shkaktoi mė shumė se 50.000 tė vrarė.
1800 - John Adams ėshtė presidenti i parė amerikan i cili jetoi nė Shtėpinė Ekzekutive mė vonė emėruar Shtėpia e Bardhė.
1922 - Dha dorėheqje sulltani i fundit i Perandorisė Osmane, Mehmedi VI.
1950 - Nacionalistėt portorikan Griselio Torresola dhe Oscar Collazo tentuan tė vrasin presidentin amerikan Harry S. Truman nė Blair House.
1951 - U krijua Universiteti Bujqėsor i Tiranės si Institut i Lartė Bujqėsor
1956 - U formua shteti Kerala nė Indi.
1970 - Zjarri nė sallėn e lozjes nė Saint-Laurent-du-Pont, Francė ua mori jetėn 144 tė rinjėve.
1981 - Antigua dhe Barbuda u pavarėsuan nga Britania e Madhe.
1982 - U bė pėrurimi i Muzeut Kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu.
1993 - U bė Traktati i Mastrichtit pėr krijimin formal tė Bashkimit Evropian.
2009 - Bill Clinton, viziton Kosovėn

LINDJET:

1761 - Angelo Anelli, letrar italian
1813 - Petar II Petroviq Njegosh, sundues i Malit tė Zi
1880 - Alfred Wegener, gjefizikant dhe meteorolog gjerman
1909 - Bruno Bjelinski, kompozitor kroat
1943 - Salvatore Adamo,shansonjer belg
1944 - Ibrahim Kajan, letrar boshnjak
1596 - Pietro da Cortona, ndertimtar romak, barokian
1962 - Zahir Pajaziti, ushtark, dėshmor shqiptar
1962 - Anthony Kiedis, kėngėtari i grupit Red Hot Chili Peppers
1969 - Tahir Domi, Tie Domi, lojtari shqiptar, profesionit i hockey-t nė akull
1973 - Aishwarya Rai, aktore indiane
1986 - Penn Badgley, aktor amerikan

VDEKJET:

1894 - Aleksandri III , car i Perandorisė ruse
1903 - Theodor Mommsen, historian gjerman
2001 - Bekir Misirliq, piktor dhe skulptor boshnjak


2 nėntor...

2 nentori ėshtė dita e 306 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 59 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

676 - Donus u bė Papė.
1909 - Lambda Chi Alpha u themelua nė Universitetin e Bostonit.
1930 - Haile Selassie u kurorėzua Perandorė i Etiopisė.
1936 - U themelua CBC.
1959 - Hokej nė akull: Portieri Jacques Plante pasi u qėllua me take nė fytyrė u kthye nė lojė tė luaj me maskė pėr tė mbrojtur fytyrėn, pėr herė tė parė u pėrdor maska nė hokein profesional.
1965 - Norman Morrison i vuri vetes zjarrin nė shenjė proteste kundėr pėrdorimit tė lėngjeve djegėse nė luftėn nė vietnam.
1982 - Filloi transmetimi i Channel 4 nė Mbretėrinė e Bashkaur.
1984 - Velma Barfield ėshtė gruaja e parė e dėnuar me vdekje nė Shtetet e Bashkuara qė nga viti 1962.
1988 - Krimbi i Morrisit ėshtė krimbi i parė kompjuterik i shpėrndarė nė internet.

LINDJET:

1795 - James K. Polk, presidenti i 11 i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1865 - Warren G. Harding, presidenti i 29 i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1910 - Tefta Tashko Koēo, kėngėtare lirike dhe e muzikės qytetare shqipatare, Artiste e Popullit
1965 - Shah Rukh Khan, aktor indian

VDEKJET:

1989 - Afrim Zhitia - Dėshmor
1950 - George Bernard Shaw, shkrimtar irlandezo-anglez
1975 - Pier Paolo Pasolini, aktor filimi italian


3 nėntor...

3 nentori ėshtė dita e 307 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 58 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

644 - Umar ibn al-Chattab, kalifi i dytė mysliman u vra nga njė skllav persian nė Medina.
1443 - Skenderbeu e la betejėn e Nishit, pėr t’u nisur pėr nė Krujė.
1792 - U hap Universiteti i Guadalajaras nė Meksikė.
1911 - Chevrolet paraqitet nė tregun automobilistik nė konkurim me Ford Model T.
1913 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės paraqesin tatimin e tė hyrave.
1918 - Polonia u pavarėsua nga Rusia.
1954 - Seria e parė filmave Godzilla paraqitet nė Japoni.
1967 - Lufta e Vietnamit: Filloi Beteja nė Dak To.
1970 - Salvador Allende u shpall president i Kilit.
1972 - Salvador Allende krijoi qeverinė e armatės civile nė Kili.
1978 - Dominick pavarėsohet nga Britnia e Madhe.
1984 - Indira Gandhi u krimua nė Shakti Sthal.
1986 - Shteti Federal i Mikronezisė pavarėsohet nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
1990 - Gjermania Lindore dhe Perėndimore u bashkuan mė pak se njė vit pas rėnies sė murit,
1991 - Vriten 15 njerėz nė masakrėn nė Barrios Altos, Lima, Peru.
1998 - Jesse Ventura zgjedhet Guverner i Minesotas.

LINDJET:

39 - Lukani, historian romak
1604 - Osman II, sulltan i Perandorisė osmane.
1863 - August Heimer (1863-1930), gjeolog gjeograf dhe shkrimtar suedez.

VDEKJET:

1954 - Henri Matisse, piktor francez.
1969 - Wilhelm Reich, psikiater austriak(* 1897.)
1970 - Petar II. Karađorđević, mbreti i fundit jugosllav (* 1923.)
1981 - Edvard Kocbek, letrar sloven (* 1904.)
1995 - Jean-Bédel Bokassa, kryetar pastaj mbret i Republikes qendroroee afrikane (* 1921.)
2005 - Hrvoje Bartolović, shahist kroat (* 1932.)
2007 - Toni Kljaković, kėgėtarė kroat.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 07-11-13 nė 22:59
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-13, 22:57   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

(4.11 - 11.11)


4 nėntor...

4 Nėntori ėshtė dita e 308-tė e kalendarit gregorian (dita e 309-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 57 ditė.

NGJARJET:


1576 - Lufta e tetėdhjetė viteve: Nė Belgjikė, Spagna kap Anversa.
1840 - Willam Hobson deklaron Zelandėn e Re si koloni e pavarur nga New South Wales.
1864 - Lufta Civile Amerikane: Beteja e Johnsonville - trupat konfederate bombardojnė njė bazė tėBashkimit dhe shkatėrruan miliona dollar nė materiale.
1918 - Lufta e Parė Botėrore: Imperi Austro-Ungarik mposhtet nga Italia.
1922 - Egjypt: Arkeologu britanik Howard Carter dhe shokėt e tij, zbulojnė futjen nė varrin eTutankhamen, nė Luginėn e Mbretėrve.
1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Presidenti i Amerikės Franklin D. Roosevelt urdhėron doganaveamerikane tė zbatojnė Neutrality Act tė 1939, duke lejuar blerjen me para tė thata tė armėve nga luftėxitėst.
1942 - Lufta e Dytė Botėrore: Beteja e dytė e Al Alamain; duke shpėrfillur urdhėrat direkte tė Adolf Hitler, Erwin Rommel udhėheq forcat e tij nė njė tėrheqje qė zgjat 5 muaj.
1956 - Trupat sovietike futen nė Hungari pėr ti dhėnė fund Revolucionit Hungarezė, qė kishte filluar nė 23 Tetor. Mijėra persona vrihen, shumė tė tjera plagosen, dhe njė tė katėrtat e milionit tė personave largohen nga vėndi.
1970 - Lufta e Vietnamit: Vietnamixacioni - Shtetet e Bashkuara humbin kontrollin e bazės ajrore nė Deltės sė Mekongit.
1984 - U themelua kompania Dell, Incorporated.
2008 - Nė zgjedhjet pėr kryetar tė SHBA-ve , zgjidhet Barack Obama, afrikanoamerikani i parė i cili do ta udhtroj kėtė detyrė.

LINDJET:

1929 - Anastasi Janullatos, Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė
1948 - Yves de Kermabon, gjeneral lejtnant franēez
1956 - Jordan Rudess, sintisajzerist (Dream Theater)

VDEKJET:

1847 - Felix Mendelssohn, kompozitor dhe dirigjent gjerman.
1995 - Jitzhak Rabin, politikan izraelit, fitues i ēmimit Nobel pėr paqė.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1307 - Konfederata zvicerane shpalli pavarėsinė nga Austria .


5 nėntor...

5 nėntori ėshtė dita e 309-tė e kalendarit gregorian (dita e 310-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 56 ditė.

NGJARJET:

1605 – Nė Komplotin e Barutit, katolikėt synojnė ta shkatėrrojnė Parlamentin anglez. Komploti u zbulua, ndėrsa ideatori Guy Fawkes varet. Dėshtimi i tij festohet pėr ēdo pesė nėntor nė Britani.
1789 – Seanca Kombėtare Franceze shpall tė gjithė qytetarėt tė barabartė para ligjit.
1911 – Italia zyrtarisht anekson Tripolin.
1912 - Woodrow Wilson zgjidhet presidenti i 28 i ShBA.
1945 - Kolumbia i bashkohet Kombeve tė Bashkuara.
1968 - Richard M. Nixon zgjidhet presidenti i 37 i ShBA.
1994 - Dyzet e pesė vjeēariGeorge Foreman, kampioni mė i vjetėr botėror nė kategorinė e rėndė me nokautin e boksierit Michael Moorer.
1995 - André Dallaire tenton tė vrasė kryeministrin kanadez Jean Chrétien.
1996 - Presidenti Pakistanez Farooq Ahmed Khan Leghari shkarkon kabinetin e Kryeministrit Benazir Bhutto.
2006 - Saddam Hussein, presidenti i mėparshėm i Irakut, Barzan Ibrahim al-Tikriti dhe Awad Hamed al-Bandar dėnohen me vdekje pėr masakrėn e 148 Shi'itėve nė Dujail gjatė vitit 1982.

LINDJET:

1615 - Ibrahim I, sulltan i perandorisė Osmane
1854 - Paul Sabatier, kimist francez
1913 - Vivien Leigh, aktore angleze
1938 - Joe Dassin, kengėtar amerikan
1948 - Bernard-Henri Lévy, filozof dhe shkrimtar francez
1959 - Bryan Adams, kantautor, kitarrist dhe fotograf kanadez.
1965 - Famke Janssen, aktore hollandeze
1971 - Corin Nemec, aktor amerikan.
1969 - Selver Kryeziu,dėshmor i Kombit (Koshare-UĒK)

VDEKJET:

1879 - James Clerk Maxwell, fizikant skocez
1960 - Mack Sennett, producent, regjisor dhe producent amerikan me prejardhje kanadeze.
1989 - Adem Ēejvan, aktor boshnjak
2003 - Zaim Muzaferija, aktor boshnjak6 nėntor...

6 nėntori ėshtė dita e 310-tė e kalendarit gregorian (dita e 311-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 55 ditė.

NGJARJET:

1528 - Įlvar Nśńez Cabeza de Vaca u bė Evropiani i parė qė dihet tė ketė vėnė kėmbė nė Texas.
1860 - Abraham Lincoln zgjidhet kryetar i SHBA-ve.
1873 - U themelua Halifax Rugby League Football Club.
1925 - Agjenti fshehtė Sidney Reilly u ekzekutua nga njė polic i fshehtė i Bashkimit Sovjetik i institutit tė njohur si OGPU.
1928 - Herbert Hoover zgjidhet kryetar i SHBA-ve.
1947 - Meet The Press debiton nė televizion, kurse mė 12 shtator tė vitit 1948 fillon emetimin javorė.
1957 - Félix Gaillard zgjedhet Kryeministėr i Francės.

LINDJET:

1861 - James Naismith, kanazao-amerikan ēpiks i basketbollit
1863 - Francis Ellingwood Abbot, filozof amerikan
1880 - Robert Musil, letrar austriak
1883 - Nasta Rojc, piktore kroate
1910 - Rafael Kalinić, hrvatski katolički svećenik, franjevac, mučenik
1921 - James Jones, aletar amerikan
1928 - Ivan Đalma Marković, futbollist dhe trajner kroat
1930 - Antun Dubravko Jelčić, politikan dhe letrar kroat
1953 - Željko Jerkov, ish basketbollist kroat dhe kryetar i KF Hajduk Split
1972 - Rebecca Romijn, aktore amerikane

VDEKJET:

1893 - Pjotr Ēajkovski, kompozitor rus7 nėtor...

7 nėntori ėshtė dita e 311-tė e kalendarit gregorian (dita e 312-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 54 ditė.

NGJARJET:

1665 - Fillon tė botohet gazeta mė e vjetėr e njohur, London Gazette, nė Londėr, Angli.
1893 - Gratė nė Kolorado, ShBA fitojnė tė drejtėn e votės.
1924 - Nė Shahoviq ( Tomasheva e sotme) nė Mal tė Zi, malazezėt shkaktuan gjenocid ndaj popullsisė Shqiptaro-boshnjake.
1933 - Fiorello H. LaGuardia bė kryetari i 99 nė New York City.
1945 - Afrika e Jugut pranohet nė OKB
1945 - Meksika pranohet nė OKB
1989 - David Dinkins ėshtė zezaku i parė qė u zgjodh kyetarė nė New York City.
1990 - Mary Robinson ėshtė gruaja e parė qė zgjedhet presidente e Republikės sė Irladės.
1991 - Magic Johnson shpall se ėshtė i infektuar nga virusi HIV, kėshtu qė largohet nga NBA.
1996 - NASA lanson Mars Global Surveyor.
2000 - Hillary Rodham Clinton zgjedhet nė senatin amerikan duke u bėrė ish gruaja Gruaja e Parė qė zgjidhet nė detyrė publike nė ShBA.

LINDJET:

1728 - Xhejms Kuk, eksplorues, lundrues dhe kartograf britanik
1867 - Marie Curie, kimiste dhe fizikante franceze me prejardhje hungareze
1879 - Leo Trocki, teorist bolshevik dhe marksist
1913 - Albert Camus, dramaturg, eseist dhe gazetar francez, fitues iēmimit Nobel per letersi nė vitin 1957
1922 - Androkli Kostallari, gjuhėtar, leksikolog dhe akademik shqiptarė
1937 - Ali Manaj, shkrimtar shqiptarė
1971 - Elvedin Beganoviq, futbollist boshnjak


VDEKJET:

1962 - Eleanor Roosevelt, ish First Lady SHBA-ve
1990 - Lawrence Durrell, letrar britanez
1997 - Mohammad Ali Jamalzadeh, letrar iranian

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1917 - Revolucioni Socialist nė Rusi8 nėntor...

8 nėntori ėshtė dita e 312-tė e kalendarit gregorian (dita e 313-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 53 ditė.

NGJARJET:

1889 - Montana pranohet si shteti i 41-tė i ShBA-ve.
1895 - Duke eksperimentuar me elektricitet Wilhelm Röntgen zbulon rrezet x.
1923 – Adolf Hitler bėn tentativėn e parė tė marrjes sė pushtetit nė Gjermani, me grusht shtetin e dėshtuar nė Munih, qė njihet si “Puēi i Hollit tė Birave”.
1935 - Fernand Bouisson zgjedhet kryeministėr i Francės.
1939 - Nė Munich, Adolf Hitler i shpėton njė tentimi pėr vrasje, nė kohėn kur ishte duke festuar pėrvjetorin e 16-tė tė Beer Hall Putsch.
1941 - U krijua Partia Komuniste Shqiptare.
1966 - Edward Brooke bėhet afro-amerikani i parė qė zgjedhet senator nė Senati e Shteteve tė Bashkuara.
2010 - BE heq vizat pėr Shqipėrinė dhe Bosnje-Hercegovinėn.

LINDJET:

1656 - Edmond Halley, astronom anglez
1848 - Gottlob Frege, fizikant dhe matematikan gjerman
1909 - Ivan Donēeviē, letrar kroat
1935 - Alain Delon, aktor francez
1947 - Nakib Abdagiq, aktor dhe letrar boshnjak
1969 - Lutfi Haziri, politikan kosovar
1970 - Zehnija Buliq, letrar boshnjak
1983 - Blanka Vlashiē, atlete kroate.

VDEKJET:

1674 - John Milton, letrar anglez
1984 - Vjeēeslav Molotov, politikan rus
1987 - Alija Nametak, folklorist, dramaturg boshnjak.9 nėntor...

9 nėntori ėshtė dita e 313-tė e kalendarit gregorian (dita e 314-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 52 ditė.

NGJARJET:

1848 - Revolucionari gjerman Robert Blum, German ekzekutohet nė Vienė.
1921 - Albert Einstein shpėrblehet me Ēmimin Noble pėr punėn e tijė me efektin fotoelektrik.
1953 - Kamboxhia pavarėsohet nga Franca.
1960 - Robert McNamara emėrohet president i kompanisė Ford Motor Co..
1965 - Punonjėsi katolik Roger Allen LaPorte nė shenjė proteste kundėr luftės nė Vietnam i vė zjarrin vetes para ndėrtesės sė Kombeve tė Bashkuara.
1971 - John List, kontabilistnga Westfield, New Jersey vret nėnėn, gruan dhe tre fėmijėt e tijė dhe pastaj pėr 18 vite fshihet nėn identiet tjetėr.
1985 - Garry Kasparov u bė shahisti mė i ri kampion botėrorė duke mundur shahistin vendas Anatoly Karpov.
1989 - Muri i Berlinit midis Berlinit lindor dhe perėndimor ishte shembur, me gėzim dhe pa gjakderdhje. Atė ditė, Qeveria e Gjermanisė Lindore kishte njoftuar qytetarėt se mund tė vizitonin Gjermaninė Perėndimore.
1993 - Stari most, nė Mostar ndėrtuar nė vitin 1566, shkatėrrohet pas disa ditėve bombardimi.
1994 - U zbulua elementi kimik Darmstadtium.

LINDJET:

1913 - Hedy Lamarr, aktore amerikane e filmit.
1929 - Imre Kertész, letrar britanez me prejardhje hungareze fitues i ēmimit Nobel per letėrsi.
1818. - Ivan Turgenjev, shkrimtar rus
1871. - Milan Šufflay, politikan kroat
1934. - Carl Sagan, astronom amrikan, astrobiolog
1974 - Alessandro Del Piero,futbollis italian
ngjarje
1941 - themelimi i partise komuniste shqipetare (pksh)

VDEKJET:

1952 - Chaim Weizmann, kimist izraelit
1953 - Dylan Thomas, shkrimtar anglez
1970 - Charles de Gaulle, politikan dhe gjeneral francez
1991 - Yves Montand, aktor filmi francez10 nėntor...

10 nėntori ėshtė dita e 314-tė e kalendarit gregorian (dita e 315-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 51 ditė.

NGJARJET:

1444 - Beteja e Varnės, nė Detin e Zi,Sulltan Murati II mund kryqėzorėt.
1619 - René Descartes i sheh ėndėrrat qė e inspirojnė pėr tė shkruar veprėn Meditations on First Philosophy.
1793 – Franca i jep fund detyrimit tė adhurimit tė Zotit.
1924 - U vra Dion O'Banion, udhėheqėsi i bandės "North Side Gang".
1918 – Polonia shpall pavarėsinė
1928 - Michinomiya Hirohito u kurorėzua perandori i 124 i Japonisėo, Perandor Showa.
1950 – Diktatori spanjoll Franco i jep fund luftės nė Gjibraltar.
1958 - Hope Diamond iu dhurua institutit Smithsonian Institution nga Harry Winston.
1970 - Filloi prova lunare sovjetike Lunokhod 1.
1970 – Muri i madh kinez hapet pėr turistėt.
1997 - WorldCom dhe MCI Communications njoftuan bashkim nė vlerė 37 miliardė dollarė amerikan, bashkimi mė madhė nė historinė e ShBA-ve nė atė kohė.
2006 - Parlamentari i Sri Lankės, Nadarajah Raviraj u vra nė Kolombo.

LINDJET:

1759 - Friedrich Schiller, poet, dramaturg dhe historin gjerman
1928 - Ennio Morricone, kompozitor italian
1936 - Muntaz Dhrami, skulptor shqiptar
1976 - Shefki Kuqi, futbollist

VDEKJET:

1891 - Arthur Rimbaud, letrar francez
1938 - Mustafa Kemal Atatürk, oficier turk (pasha) dhe politikan, themelues i Turqisė moderne.
1982 – Lideri sovjetik, Leonid I. Brezhnev, vdes nga sulmi nė zemėr nė moshėn 75-vjeēare. Atė e pason Yuri V. Andropov.


11 nėntor...

11 nėntori ėshtė dita e 315-tė e kalendarit gregorian (dita e 316-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 50 ditė.

NGJARJET:

1851 – Teleskopi i parė patentohet nga shkencėtari Alvan Clark.
1839 - U themelua Virginia Military Institute nė Lexington, Virginia, ShBA.
1864 - Gjenerali amerikan William Tecumseh Sherman filloi djegjen e qytetit Atlanta, Georgia,ShBA.
1887 - U ekzekutuan anarkistėt Haymarket Martyrs August Spies, Albert Parsons, Adolph Fischerdhe George Engel.
1889 - Washington u pranua shteti i 42-tė i ShBA-ve.
1918 - Józef Piłsudski shkoi nė Varshavė the vendos fqi supreme ushtarake nė Poloni. Polonia fiton pavarėsinė.
1926 - U themelua U.S. Route 66.
1930 - Patenta numėr US1781541 iu dhurua fizikantėve Albert Einstein dhe Leó Szilįrd pėr zbulimin e tyre.
1942 - LDB: Gjermania pėrfundoi okupimin e Francės.
1966 - NASA lėshoi anijėn kozmike Gemini 12.
1975 – Shteti jugor i Afrikės, Angola, shpall pavarėsinė nga ish-fuqia koloniale e saj, Portugalia, duke nxitur kėshtu luftė civile
2000 – Tė paktėn 150 skiatorė, shumica e tė cilėve fėmijė, vdesin nė zjarrin e fuqishėm qė shpėrtheu nė sistemin e teleferikėve nė Alpet austriake.
2004 - Yasser Arafat u vėrtetua i vdekur nga Organizata Ēlirimtare Palestineze nga burime tė pa njohura. Mahmoud Abbas u zgjodh kryetar OĒP-ės minuta mė vonė.

LINDJET:

1821 - Fjodor Dostojevski, letrarpublicist dhe novelist rus,
1945 - Daniel Ortega,politikan dhe kryetar nikaraguan
1962 - Demi Moore aktore amerikane

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1918 - Pavarėsia e Polonisė
1965 - Pavarėsia e Zimbabvesė
1975 - Pavarėsia e Angolės
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-11-13, 10:27   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

(12.11 - 18.11)12 nėntor...

12 nėntori ėshtė dita e 316-tė e kalendarit gregorian (dita e 317-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 49 ditė.

NGJARJET:

1793 - Iu pre koka me gijotinė kryetarit tė parė tė Parisit, Jean Sylvain Bailly.
1918 - Austria u bė republikė.
1922 - U themelua Sigma Gamma Rho Sorority, Inc. nė kampusin e universitetit nė Indianapolis,Indiana.
1933 - Hugh Gray realizoi foton e parė tė njohur Loch Ness Monster.
1938 - Hermann Göring shpalli planin e Gjermanisė Naziste pėr tė bėrė Madagaskarin "vendlindje tė evrejve".
1990 - Tim Berners-Lee publikoi propozimin formal pėr World Wide Web.
1991 - Forcat Indoneziane hapėn zjarr ndaj turmės sė studentėve qė protestonin nė qytetin Dili, Timori Lindor.
1994 - Al Gore simbolikisht nėnshkroi Kyoto Protokolin.
1998 - Daimler-Benz pėrfundoi bashkimin me Chrysler pėr tė formuar kompaninė Daimler-Chrysler.
1999 - U bė dridhja e tokės nė Düzce, Turqi me intensitet 7.2 shkallė Rihteri.
2006 - Osetia Jugore zhvilloi referendumin e pavarėsisė pėr tu pavarėsuar nga Gjeorge

LINDJET:

1834 - Aleksander Porfirjeviē Borodin, kompozitor dhe kimist rus
1840 - Auguste Rodin, francuski kipar
1842 - John William Strutt Rayleigh, fizikan anglez
1882 - Giuseppe Borgese, letrar italian
1896 - Nima Yushij, shkrimtar irlandez
1929 - Grace Kelly, aktore amerikane
1930 - Besim Bokshi, gjuhėtar dhe profesor e akademik shqiptar
1945 - Neil Young, muzikant kanadez
1961 - Nadia Comăneci,atlete rumune
1975 - Dario Shimiē, futbollist kroat
1978 - Alexandra Maria Lara, aktore gjermano-rumune
1987 - Fatbardh Emini, afarist kosovar

VDEKJET:

1987 - Lasgush Poradeci, shkrimtar shqiptar
2003 - Jonathan Brandis, aktor amerikan13 nėntor...

13 nėntori ėshtė dita e 317-tė e kalendarit gregorian (dita e 318-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 48 ditė.

NGJARJET:

1950 - Vritet gjenerali Carlos Delgado Chalbaud nė Karakas.
1961 - Vladimir Yefimovich Semichastny zėvendėson Aleksandr Nikolayevich Shelepinin si udhėheqės i KGB-s.
1982 -Ndeshja e boksit mbajtur nė Las Vegas, Nevada, ShBA pėrfundoi kur Ray Mancini nokautoi boksierin Kim Duk Koo i cili pesė ditė mė vonė vdiq. Ky rast tronditi Mancinin si dhe boksin nė pėrgjithėsi.
1985 - Eruptoi vullkani Nevado del Ruiz duke liruar llavė e cila dogji qytetin Armero, Colombia, ShBAdhe la tė vdekur 23,000 njerėz.
1990 - Pėr herė tė parė filloi World Wide Web.
1994 - Votuesit nė Suedi vendosėn tė hynė nė Bashkimin Evropian me votimin "pėr" nė referendumin e mbajtur.

LINDJET:

354 - Shėn Agostini, filozof, teolog, peshkop, shenjtėr katolik
1850 - Robert Louis Stevenson, letrar spanjol
1908 - Erik Bertil Holmberg, astronom suedez († 2000)
1926 - Zvonimir Červenko, gjeneral kroat († 2001)
1957 - Ibrahim Krajkova, humorist shqiptarė
1972 - Takuya Kimura, SMAP

VDEKJET:

1868 - Gioacchino Rossini, kompozitor italian
1974 - Vittorio De Sica,aktor dhe regjisor filmi italia


14 nėtor...

14 nėntori ėshtė dita e 318-tė e kalendarit gregorian (dita e 319-t nė vitin e brishtė) - kėshtuqė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 47 ditė.

NGJARJET:

1889 - Gazetarja amerikane Nellie Bly (Elizabeth Cochrane) fillon tentimin e udhėtimit tė globit nė mė pakė se 80 ditė. Ajo pėrfundon udhėtimin me sukses nė ditėn e 72-tė.
1908 nė Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit.
1918 - Ēekosllovakia bėhet republikė.
1921 - U themelua Partia Komuniste e Spanjės.
1923 - Kentaro Suzuki pėrfund kacajerrjen nė malin Mount Iizuna
1971 - Programi Mariner: Mariner 9 arrin Marsin, duke u bėrė anija e parė kozmike qė ka orbituar njė planet tjetėr.
1991 - Princi kambodian Norodom Sihanouk u kthye nė Phnom Penh pas 13 vitesh ekzil.
2000 - U lėshua nė treg Netscape Navigator verzioni 6.0 pas dy viti tė zhvillimit tė kodit tė hapur.
2003 - U zbulua asteroidi 90377 Sedna.

LINDJET:

1719 - Leopold Mozart, kompozitor gjemano- austriak
1840 - Claude Monet, impresionist francez
1889 - Jawaharlal Nehru, premieri i parė i Indisė
1889 - Taha Hussein, letrar arab
1900 - Aaron Copland, kompozitor amerikan
1907 - Astrid Lindgren, shkrimtare suedeze
1909 - Joseph McCarthy, politikan amerikan
1922 - Boutros Boutros-Ghali, poitikan egjiptian
1929 - Horst Janssen, grafist gjerman
1935 - Husein, mbret i Jordanisė
1943 - Jim Cantalupo, shef "McDonalds"-it

VDEKJET:

1716 - Gottfried Wilhelm Leibniz, filozof dhe mendimtar gjerman
1831 - George Wilhelm Friedrich Hegel, filozof gjeman
1861 - Antun Mihanović, letrar kroat
1915 - Booker T. Washington, ahulumturs amerikan
1916 - Saki, shkrimtar britanez
1946 - Manuel de Falla, kompozitor spanjoll
1980 - Bertha Morris Parker, natyraliste amerikane15 nėntor...

15 nėntori ėshtė dita e 319-tė e kalendarit gregorian (dita e 320-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 46 ditė.

NGJARJET:

1939 – Forcat naziste filluan nė Varshavė vrasjen masive tė hebrenjve.
1533 - Francisco Pizarro arrin nė Cuzco, Peru.
1949 - Vriten Nathuram Godse dhe Narayan Apte pėr vrasje e politikanit indian Mahatma Gandhi.
1961 – Organizata e Kombeve tė Bashkuara miratoi njė traktat, i cili ndalonte prodhimin dhe pėrdorimin e armėve bėrthamore.
1966 - Programi Gemini: Gemini 12 bie nė Oqeanin Atlantik.
1970 - Lunokhod 1 zbret nė Hėnė.
1971 - Intel paraqiti nė treg mikroprocesorin e parė, 4004.
1983 - U themelua Republika Turke e Qipros sė Veriut.
1983 – Republika turke e Qipros sė Veriut formohet zyrtarisht, duke u njohur si shtet vetėm nga ana e Turqisė.
1985 – Britania e Madhe dhe Irlanda nėnshkruajnė njė marrėveshje pėr t’i dhėnė Dublinit njė rol zyrtar kėshillues nė qeverisjen e Irlandės Veriore.
1988 – Kėshilli Kombėtar i Palestinės, trup legjislativ i Autoritetit Palestinez, shpalli formimin e njė shteti tė pavarur palestinez nė pėrmbyllje tė konferencės katėrditore nė Algjeri.
1889 – Brazili shpallet Republikė nga Marechal Deodoro da Fonseca dhe Perandori Pedro i Dyti rrėzohet nga froni pėrmes njė puēi ushtarak, duke i dhėnė fund mbretėrisė.
2002 - Hu Jintao zgjedhet sekretar gjeneral i Partisė Komuniste tė Kinės.
2003 – Kryeqyteti komercial i Turqisė goditet nga njė valė e bombardimeve tė fuqishme.
2006 - Filloi veprimin Al Jazeera English lajmet.
2007 – Njė ciklon shkatėrrimtar i emėrtuar “Sidr” godet Bangladeshin, duke shkaktuar vdekjen e tė paktėn 5.000 personave dhe shkatėrrimin e tokave pjellore.
2009 - Populli i Kosovės votoi nė zgjedhjet lokale, zgjedhjet e para qė nga koha kur vendi shpalli pavarėsinė nga Serbia.

LINDJET:

1738 - William Herschel, astronom anglez
1862 - Gerhart Hauptmann, shkrimtar dhe dramaturg gjerman
1889 - Emanuel II, mbreti i fundit portugez
1905 - Annunzio Paolo Mantovani, dirigjent italian
1907 - Claus Graf Schenk von Stauffenberg, oficier gjerman , njėri nga atenatorėt (i pasuksesshem) ndaj Hitlerit mė 20 korrik 1944.
1912 - Branko Belan, regjisor filmi kroat,kritik filmi romansier.
1932 - Petula Clark, aktore britaneze
1936 - Wolf Biermann, kantautor gjerman
1944 - Joy Fleming, kėgėtare gjermane
1945 - Anni-Frid Lyngstad (Frida), pop-kėgėtare suedeze (ABBA)
1948 - Eqrem Basha, poet, prozator, skenarist e akademik shqiptar
1949 - Iljaz Prokshi, shkrimtar shqiptar
1954 - Aleksander Kwasniewski, politikan polak

VDEKJET:

1280 - Alberti Masdh , filozof, teolog gjerman
1630 - Johannes Kepler, matematikan gjerman, filozof, astronom, astrolog dhe specialist i optikės.
1787 - Christoph Willibald Gluck, kompozitor i dirigjent gjerman
1808 - Mustafa IV, sulltan i mbretėrisė osmane
1916 - Henryk Sienkiewicz, letrar polak
1919 - Alfred Werner, kimist zvicrran
1950 - Agnes Repplier, letrare amerikane
1978 - Margaret Mead, antropolog amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore e Librit16 nėntor...

16 nėntori ėshtė dita e 320-tė e kalendarit gregorian (dita e 321-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 45 ditė.

NGJARJET:

1849 - Gjyqi rus e dėnon me vdekje shkrimtarin rus Fyodor Dostoevsky. Ekzekutimi hedhet poshtė nė minutėn fundit tė realizimit.
1904 - John Ambrose Fleming zbuloi gypin elektronik.
1940 - New York City, Mad Bomber e vendos bombėn e tij tė parė (nga 32) nė ndėrtesėn e zyrave nė Manhattan e rdorur nga Consolidated Edison.
1944 - Qyteti Dueren, Gjermani, komplet u shkatėrrua nga bombardua nga Forcat Aleate.
1957 - Vrasėsi serik Edward Gein vrau dhe viktimėn e tij tė fundit, Bernice Worden.
1996 - Nėnė Tereza pranon ēmimin e qytetare e nderit e Shteteve tė Bashkuara.
2000 - Bill Clinton ėshtė presidenti i parė amerikan i cili vizitoi Vietnamin qė nga Lufta e Vietnamit.

LINDJET:

1895 - Paul Hindemith, kompozitor gjerman
1906 - Edo Kovaēeviq, piktor kroat
1922 - José Saramago, letrar portugez dhe fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi.
1926 - Miko Tripalo,politikan kroat
1946 - Terence McKenna, shkrimtar dhe filozof amerikan.
1964 - Diana Krall, pianiste dhe jazz-kėngėtare kanadeze.
1967 - Lisa Bonet, aktore amerikane ("Cosby show")
1970 - Rikdo Koshi (六道神士 Rikudō Kōshi) mangaka. I njohur kryesisht pėr mangėn e tij Excel Saga.
1971 - Alexander Popov, notar rus
1977 - Oksana Baiul, patinazhiste ukrainase.

VDEKJET:

1960 - Clark Gable, aktor filmimi amerikan
1961 - Milan Šenoa, letrar kroat
1973 - Alan Watts, shkrimtar anglez
1994 - Dino Valente, kompozitor amerikan
2006 - Sulejman Rebac, futbollist dhe trajner i futbollit boshnjak.17 nėntor...

17 nėntori ėshtė dita e 321-tė e kalendarit gregorian (dita e 322-t nė vitin e brishtė) - kėshtuqė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 44 ditė.

NGJARJET:

284 - Diocletian u shpall perandor nga ushtarėt e tijė.
1511 - Spanja dhe Anglia bashkohen kundėr Francės.
1603 - Udhėtuesi dhe shkrimtari anglez Walter Raleigh hedhet nė gjyq pėr tradhėti.
1878 - Tentimi i parė pėr vrasje tė mbretit Umberto I i Italisė.
1922 - Sulltani i mėparshėm i Perandorisė Osmane Mehmedi VI largohet nė ekzil nė Itali.
1939 - U ktijua lidhja ajrore Romė-Rio de Janeiro.
1944 - U ēlirua Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė.
1954 - Koloneli Gamal Abdel Nasser u bė president i Egjiptit.
1970 - Lufta nė Vietnam: Leutenant William Calley paraqitet nė gjyq pėr Masakrėn nė My Lai
1970 - Douglas Engelbart fiton patentėn pėr miun e parė kompjuterik.
1973 - Studentėt athiniot protestojnė ndaj qeverise diktatoriale greke.
1983 - U themelua Armata Zapatista e Ēlrimit Kombėtarė
1985 - U paraqit edicioni i parė i revistės Phrack. Ėshtė revista mė e vjetės e nėntokės kompjuterike e cila akoma botohet edhe pas 20 viteve ekzistim.
2000 - Alberto Fujimori largohet nga zyrat si president i Perusė.
2003 - Arnold Schwarzenegger inagurohet Guverner i Kalifornisė.
2004 - Kmart Corp. shpall blerjen e korporatės Sears, Roebuck and Co. pėr 11 miliard dollrė amerikan dhe riemėrimin nė Sears Holdings Corporation.
2006 - Emėrtimi zyrtarė i elementit tė 111 kimik Roentgenium (Rg).

LINDJET:

1749 - Nicolas Appert, francez
1755 - Luigji XVIII, mbret francez
1790 - August Ferdinand Möbius, matematikant gjerman
1886 - Janko Poliq Kamov, shkrimtar kroat
1887 - Bernard Montgomery, udhėheqs ushtarak britanez
1917 - Indira Gandhi, politikane indiane
1925 - Rock Hudson, aktor amerikan
1942 - Martin Scorsese,regjisor amerikan
1944 - Danny DeVito, aktor amerikan
1966 - Sophie Marceau, aktore franceze
1969 - Ryotaro Okiayu, dublues japonez
1973 - Bernd Schneider, futbollist gjerman
1983 - Christopher Paolini, shkrimtar

VDEKJET:

1207 - Shėn Elizabeta e Hungarisė, princeshė dhe shnjtore hungareze (v. 17 nėntor 1231).
1558 - Marija I , mbretėresha angleze.
1796 - Katarina II , mbretėresha ruse.
2000 - Louis Néel, fizikant francez.
2006 - Ruth Brown, kėgėtare merikanea.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita qė Kisha Katolike Romake pėrkujtonė Shėn Elizabetėn e Hungarisė.18 nėntor...

18 nėntori ėshtė dita e 322-tė e kalendarit gregorian (dita e 323-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 43 ditė.

NGJARJET:

1307 - Sipas legjendės William Tell e gjuan mollėn mbi kokėn e birit tė tij.
1493 - Christopher Columbus pėr herė tė parė arrin nė tokėn e quajtur tani Puerto Riko.
1918 - Letonia shpall pavarėsinė nga BRSS.
1926 - George Bernard Shaw refuzoi tė pranojė paratė pėr Ēmimin e tij Nobel duke thėnė : "Mund t'ia falė Alfred Nobelit pėr zbulimin e dinamitit, por vetėm njė shpirt i keq nė formėn e njeriut mund ta ketė zbuluar Ēmimin Nobel."
1928 - U paraqit filmi i shkutėr i animuar Steamboat Willie. Filmi i parė i animuar me zė nėn udhėheqje tė kompanive Walt Disney dhe Ub Iwerks. Nė kėtė film paraqiten personazhet e njohura Mickey dhe Minnie Mouse. Kjo datė gjithashtu llogaritet nga korporata Disney si ditėlindja e Mickey Mousit.
1982 - Boksieri 21 vjeēar Duk Koo Kim vdes pa pritur nga lėndimet nė kokė gjatė rundit tė 14-tė nė takimin me boksierin amerikan Ray Mancini nė Las Vegas duke qenė shkak i reformave nė sportin e boksit.
1991 - Beteja e Vukovarit.

LINDJET:

1975 - Altin Lala, futbollist shqiptar
1966 - Jorge Camacho, shkrimtar spanjoll
1968 - Owen Wilson, aktor amerikan
1969 - Sam Cassell, basketbollist amerikan
1978 - Damien Johnson, futbollist irlandez
1982 - Akeno Watanabe, dublues japonez

VDEKJET:

1886 - Chester A. Arthur, president i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1922 - Marcel Proust, letrar francez
1941 - Walther Hermann Nernst, kimist dhe fizikant gjerman
1962 - Niels Bohr, kimist dhe fizikant danez
1977 - Kurt von Schuschnigg, politikan austriak nė periudhėn 1934-1938.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.