Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-11-13, 13:03   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 19.11 - 25.11) I19 nėntor...

19 nėntori ėshtė dita e 323-tė e kalendarit gregorian (dita e 324-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit mbeten edhe 42 ditė.

NGJARJET:

1946 - Afganistani, Islanda dhe Suedia i bashkohen Kombeve tė Bashkuara.
1969 - Programi Apollo: Astronautėt e Apollo 12, Charles Conrad dhe Alan Bean zbritėn nė pjesėn e quajtur Oceanus Procellarum nė Hėnė dhe u bėnė njeriu i tretė dhe i katėrt qė kanė ecur mbi tė.
1969 - Pelé shėnon golin e tij tė 1000-tė nė ndeshjen mes ekipeve Santos dhe Vasco. Pelé luante pėr ekipin Santos ku ndeshja pėrfundoi nė favor tė ekipit tė tij me rezultatin 2:1.
1970 - U tėrhoq nga tregu IBM 1620.
1985 - Lufta e Ftohtė: Nė Gjenevė takohen pėr herė tė parė presidenti amerikan Ronald Reagan dhe presidenti i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev.
1997 - Nė Des Moines, Iowa, Bobbi McCaughey lind septupletė nė rastin e dytė tė njohur ku qė tė shtatė bebet kanė lindur tė gjalla. Kėto janė bebet e para tė cilat kan mbijetuar edhe mė tej, qė tė shtatė bebet e gjalla gjer nė vitin 2007.
1998 - Skandali Lewinsky: Filluan thirrjet e dėshmive kundėr presidentit amerikan Bill Clinton nė lidhje me skandalin Lewinsky.
1999 - Shenzhou 1: Kina lėshon anijen e parė kozmike Anija kozmike Shenzhou.
2005 - U nda Ēmimi i nderit pėr Presidentin e Kosovės Dr. Ibrahim Rugovėn nga qyteti i Nju Jorkut, SHBA.

LINDJET:

1711 - Michail Lomonossow, shkanctar rus
1831 - James A. Garfield, president i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikė
1833 - Wilhelm Dilthey, filozof gjerman
1888 - José Raśl Capablanca, shahist Kubanez
1889 - Vassili Konstantinoviē Blücher, marshall sovjetik
1910 - Adrian Conan Doyle, letrar anglez
1917 - Indira Gandhi, politikane indiane
1933 - Larry King, udheheqes TV, amerikan
1938 - Ted Turner, themelues i CNN
1942 - Calvin Klein, kreator mode, amerikan
1961 - Meg Ryan, aktore amerikane
1962 - Jodie Foster, aktore amerikane
1963 - Gjergj Kola, shkrimtar shqiptar

VDEKJET:

1492. - Jami, skrimtar persik
1630. - Johann Schein, kompozitor gjerman
1665. - Nicolas Poussin, piktor francez
1692. - Thomas Shadwell, shkrimtar dhe dramaturg anglez
1785. - Bernard de Bury, kompozitor francez
1828 - Franz Schubert, kompozitor austriak
1887. - Emma Lazarus,shkrimtare amerikane
1938. - Lev Shestov, filozof rus
1942. - Bruno Schulz, shkrimtar polak
2004. - John Robert Vane, farmakolog britanez
2004. - Piet Esser, skluptor holandez

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Franca - Beaujolais Nouveau
Mali - Dita e ēlirimit
Monako - dita nacionale
Oman - dutlindja e Sulltan Qaboos bin Saidit
Portoriko - zbulimi i Portorikes (1493)
SHBA - Dita e mundesivetė njejta
Dita Evropiane e Vetėdijesimit pėr Antibiotikėt


20 nėntor...

20 Nėntori ėshtė dita e 324-tė e kalendarit gregorian (dita e 325-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 41 ditė.

NGJARJET:

284 - Diocletian u zgjodh Perandor Romak.
1194 - Palermo u pushtua nga Perandori Henri VI.
1490 - Libri i autorit Joanot Martorell, Tirant lo Blanc, u botua pėr herė tė parė.
1902 - Henri Desgrange dhe gazetari Géo Lefčvre vien tek idea pėr Tour de France gjat drekosjes nė Café de Madrid nė Paris.
1917 - Ukraina shpallet republikė.
1920 - Nė Tepelenė tėrmeti me 8 ballė shkaktoi 36 viktima dhe 102 tė plagosur, shkatėrroi 2 500 shtėpi dhe la pa strehė 15 000 njerėz.
1936 - Jose Antonio Primo de Rivera themeuesi i lėvizjes Falange u vra nga forcat republikane.
1974 - Departamenti i Drejtėsisė i Kombeve tė Bashkuara hedh nė gjyq korporatėn AT&T, ky gjykim nė fund shpie nė shpkėputjen e Bell System nga AT&T.
1984 - U themelua SETI.
1985 - U paraqit Microsoft Windows 1.0.
1993 - Aksident i aeroplanit te Avioimpex-it afer Ohrit. 115 pasagjere dhe 8 anetare te ekuipazhit vdiqen. 1 pasagjer shpetoi. Fluturimi ishte Geneve - Shkup, por per shkak te motit, aeroplani e nderroi destinimin per Oher. Aeroplani e qelloi malin Trojan afer aeroportit te Ohrit.

LINDJET:

1752 - Thomas Chatterton, shkrimtar anglez
1834 - Franjo Kuhaē, etnomuzikologkroat
1858 - Selma Lagerlöf, letrare suedeze
1864 - Erik Axel Karlfeldt, shkrimtar suedez
1889 - Edwin Hubble, astronom amerikan
1903 - Aleksandra Danilova, belerinė ruse
1904 - Jevgenija Ginzburg, letrare ruse
1912 - Otto von Habsburg, poltikan austriak
1914 - Emilio Pucci, kreator mode italian
1924 - Benoīt Mandelbrot, matematikan francez me prejardhje plake
1925 - Maja Plissezkaja, lojtare plesi ruse
1937 - René Kollo, tenor gjerman
1948 - Barbara Hendricks, soprane amerikane
1953 - Halid Bešliq, kėgetar i muzikes popullore boshnjake
1956 - Bo Derek, aktore amerikane

VDEKJET:

1910 - Lav Tolstoj, letrar rus
1952 - Benedetto Croce,historian dhe kritik letrar italian.
1975 - Francisco Franco, gjeneral dhe diktator spanjol
2006 - Robert Altman, regjisor , producent dhe skenarist amerikan.


21 nėntor...

21 nėntori ėshtė dita e 325-tė e kalendarit gregorian (dita e 326-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 40 ditė.

NGJARJET:

2009 - Festivali Evropian i Kėngės Pėr Fėmijė do mbahet mė 21 Nėntorė nė Pallatin e Sporteve(Palace of Sports) nė Kiev tė Ukrainės.
1783 - Nė Paris, Jean-Franēois Pilātre de Rozier dhe Franēois Laurent, Marquis d'Arlandes realizuan fluturimin e parė me balon me ajėr tė nxehtė.
1789. - North Carolina bėhet shteti 12 i SHBa-ve
1791 - Kolonel Napoléon Bonaparte u ngrit nė gjeneral dhe Kompandues i armatės franceze.
1877 - Thomas Edison shpall zbulimin e fonografit tė tijė, mjet i cili mund tė ruaj dhe luaj zėrin.
1964 - Ura Verrazano Narrows hapet pėr trafik.
1969 - Presidenti amerikan Richard Nixon dhe kryeministri japonez Eisaku Sato nė Washington, DC u pajtuan qė Okinawa t'i kthehet Japonisė nė vitin 1972. Ndėr kushtet e kthimit ishte e drejta e SHBA-ve pėr tė vendosur bazat nė ishuj por pa pėrmbajtje nukleare.
1995 - Pėr herė tė parė Dow Jones Industrial Average mbyllė mbi 5,000 (5,023.55).
1995 - Pas tri javė bisedimesh Alija Izetbegoviq, Franjo Tuxhman dhe Slobodan Milosheviq, liderėt e Bosnjės dhe Hercegovinės, Kroacisė dhe RF e Jugosllavisė, nėnshkruan marrveshjen e Daytonit.
2002 - NATO fton Bullgarinė, Estoninė, Latvinė, Lituaninė, Rumaninė, Sllovakinė dhe Slloveninė qė tė bėhen antare.

LINDJET:

1694 - Voltaire, historian,letrar dhe filozof francez
1935 - Fairuz, kengetare libaneze
1945 - Goldie Hawn, aktore amerikane
1965 - Björk, kengetare islandeze

VDEKJET:

1555 - Georgius Agricola
1695 - Henry Purcell, kompozitor anglez
1811 - Heinrich von Kleist, letrar gjerman
1870 - Karel Jaromķr Erben
1811 - Heinrich von Kleist, letrar gjerman
1916 - Franjo Josip I., mbret austriak dhe mbret austriako-kroat
1985 - Ivo Serdar, aktor kroat
1999 - Marie Kraja, soliste shqiptarė
2006 - Hassan Gouled Aptidon
2009 - Teki Biēoku, gjeolog shqiptarė
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-11-13, 13:04   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

( 19.11 - 25.11) II22 nėtor...

22 nėntori ėshtė dita e 326-tė e kalendarit gregorian (dita e 327-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 39 ditė.

NGJARJET:

1940 - Philip Murray e pason themeluein, John L. Lewis, nė Congress of Industrial Organizations.
1943 - Lebanoni u pavarėsua nga Franca.
1963 - U vra presidenti amerikan John F. Kennedy dhe guvernatori i Teksasit John B. Connally u lėndua rėnd nga njė vrasės i njohur si Lee Harvey Oswald.
1975 - Juan Carlos u shpall Mbreti i Spanjės pas vdekjes sė mbretit Francisco Franco.
1986 - Boksi: Mike Tyson nokauton Trevor Berbick nė rundin e dytė dhe bėhet kampioni mė i ri botėrorė nė kategorinėe rėndė me 20 vite e 4 muaj.
1990 - Margaret Thatcher rizgjedhet Kryeministre e Britanisė sė Madhe.
1995 - Toy Story paraqiti filmin e parė me metrazh tė gjatė tė krijuar komplet pėrmes animimeve kompjuterike.
2005 - Angela Merkel u bė gruaja e parė kncelare e Gjermanisė.
2011 - Pėrurohet nė Rexhin busti i Sali Nivicės, patriot, publicist, Nderi i Kombit, dhe Shuko Dalipit.

LINDJET:

1808 - Thomas Cook, ndermarrės britanez
1819 - George Eliot, letrare angleze
1869 - André Gide, francuski književnik
1877 - Endre Ady, shkrimtar hungarez
1881 - Enver Pasha, gjeneral dhe politikan turk
1890 - Charles de Gaulle, gjeneral dhe politikan francez
1901 - Joaquķn Rodrigo, kompozitor francez
1904 - Louis Néel, fizikant francez
1913 - Benjamin Britten, kopozitor anglez
1940 - Terry Gilliam, regjisor amerikano-britanez
1953 - Matija Ljubek, kanuist kroat
1955 - Milan Bandiq, politikan kroat
1958 - Jamie Lee Curtis,aktore amerikane
1963 - Vasil S. Tole, kompozitor dhe etnomuzikolog.
1967 - Boris Becker, teniser gjerman
1984 - Scarlett Johansson, aktore amerikane

VDEKJET:

1617 - Ahmed I, sultan i perandorisė Osmane
1916 - Jack London, emri i vertetė John Griffith London, letrar amerikan
1963 - John F. Kennedy, kryetar iSHBA-ve
1963 - Aldous Huxley,letrar britanez
1963 - Clive Staples Lewis, shkrimtar i Irlandes veriore
1963 - C. S. Lewis, shkrimtar
1963 - John F. Kennedy, presidenti i 35-tė i Shteteve tė Bashkuar tė Amerikės23 nėtor...

23 nėntori ėshtė dita e 327-tė e kalendarit gregorian (dita e 328-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 38 ditė.

NGJARJET:

1644 - U botua Areopagitica nga John Milton.
1867 - Manchester Martyrs u varrėn nė Manchester, Angli pas shpėtimit tė dy irlandezėve nga burgu.
1946 - U themelua Partia e Punės e Koresė Jugore.
1963 - Emetohet seria e parė, An Unearthly Child, e serialit tė gjatė Doctor Who nė BBC.
1976 - Jacques Mayol ėshtė njeriu i parė qė ka arritur thellėsi 100 m nėn ujė pa paisje pėr frymėmarrje.
1980 - Seri e dridhjeve tė tokės nė Itali len tė vdekur rreth 4,800 njerėz.
1993 - Rachel Whiteread fiton £20,000 nė shpėrblimet e Turner Prize si Artisti mė i Mirė Britanez si dhe £40,000 nė shpėrblimet e K Foundation art award si Artisti mė i Keqė i Vitit.
1996 - Kidnapohet Ethiopian Airlines Fluturimi 961 pastaj rrėzohet nė Oqeanin Indian pas harxhimit tė derivatit duke lėn tė vdekur 123 njerėz.
1996 - Angola i bashkangjitet Organizatės Botėrore tė Tregėtisė.
2005 - Ellen Johnson-Sirleaf u zgjodh presidente e Liberisė, ėshtė gruaja e parė udhėheqėse nė shtetet afrikane.

LINDJET:

1760 - Franēois Noėl Babeuf, radikal francez
1804 - Franklin Pierce, presidenti i 14-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1837 - Johannes Diderik van der Waals, fizikant holandez
1859 - Billy the Kid, hero vestern amerikan
1876 - Manuel de Falla, kompozitor spanjol
1906 - Sait Faik Abasıyanık, letrar turk
1918 - Perez Prado, muzikant kubanez
1920 - Paul Celan,shkrimtar gjerman
1925 - José Napoleón Duarte, politikan i Salvadorit
1941 - Franco Nero, aktor italian
1964 - Yoshiki, muzikant japonez
1992 - Miley Cyrus ,aktore, kėngėtare dhe tekste shkruese amerikane

VDEKJET:

1991 - Klaus Kinski, aktor gjerman
1457 - Ladislav V. Posmrtni, mbret kroato-hungarez dhe ēek.
1921 - John Boyd Dunlop, veterinar dhe hulumtues skocez
1966 - Grigor Vitez,shkrimtar kroat, dhe perkthyes24 nėtor...

24 nėntori ėshtė dita e 328-tė e kalendarit gregorian (dita e 329-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 37 ditė

NGJARJET:

1642 - detari holandez Abel Tasman zbuloi ishullin nė jug tė Australisė dhe e quajti toka e Van Dimenit, e cila pėr nderė tė tij u quajt Tasmania.
1859 - Ēarls Darvini botoi librin Origjina e Specieve.
1922 - Shkrimtari dhe pjestari i IRA-s, Robert Erskine Childers, u ekzekutua nga Shteti i Lirė Irlandez pėr mbajtje tė pistoletės pa leje.
1947 - Robert Schuman zgjedhet premier i Francės.
1963 - Lee Harvey Oswald u vra nga Jack Ruby nė bodrumin e departamentit policor nė Dallas nė transmetim tė drejtė pėr drejtė televiziv.
1966 - Aeroplan bullgar me 82 udhtarė u rrėzua nė Bratisllavė, Sllovaki.
1966 - New York City pėrjeton ditėn mė me shumė smog nė historinė e vetė.
1976 - Tėrmet prej 7,3 nė Rusi dhe Iran mori 5.000 viktima.
1993 - Nė Liverpool, 11 vjeēarėt Robert Thompson dhe Jon Venables u dėnuan pėr vrasje tė 2 vjeēares James Bulger.
2003 - Filloi veprimin projekti Wikisource
2006 - Dhunuesi izraelit Benny Sela arratiset nga mbikēyrja policore gjatė kohės sė transferimit tė tijė pėr nė paraburgim.

LINDJET:

1394 - Charles, Duke of Orléans, poet francez
1583 - Juan Martķnez de Jįuregui y Aguilar, poet spanjoll
1632 - Baruch Spinoza, filozof holandez
1690 - Charles Theodore Pachelbel, kompozitor gjerman
1784 - Zachary Taylor, kryetari i 12-tė i ShBA-ve
1859 - Cass Gilbert, arkitekt amerikan
1897 - Lucky Luciano, kriminel amerikan
1911 - Kirby Grant, aktor amerikan
1925 - Simon van der Meer, nobelist
1926 - Tsung-Dao Lee, nobelist
1938 - Charles Starkweather, vrases serik amerikan
1944 - Ibrahim Gambari, skolastik nigerian
1954 - Emir Kusturica, regjisor serb
1968 - Bülent Korkmaz, futbollist turk

VDEKJET:

654 - Emperor Kōtoku, perandor japonez
1468 - Jean de Dunois, ushtarak francez
1572 - John Knox, reformator skocez
1650 - Manuel Cardoso, kompozitor portugez
1722 - Johann Adam Reinken, organist gjerman
1920 - Alexandru Macedonski, shkrimtar romun
1965 - Abdullah III Al-Salim Al-Sabah, Emir i Kuvajtit
1967 - Louis Fratto, kriminel amerikan
1973 - John Neihardt, shkrimtar amerikan
1980 - George Raft, aktor amerikan
2005 - Pat Morita, aktor amerikan (
2006 - George W. S. Trow, shkrimtar amerikan
2006 - Zdeněk Veselovskż, zoolog ēek

25 nėntor...

25 nėntori ėshtė dita e 329-tė e kalendarit gregorian (dita e 330-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 36 ditė.

NGJARJET:

1758 - Britanezėt okupojnė Senegalin.
1758 - U themelua Pittsburgh, Pennsylvania, ShBA.
1867 - Alfred Nobel patentoi dinamitin.
1963 - Presidenti John F. Kennedy u varros nė Arlington National Cemetery.
1975 - Surinami u pavarėsua nga Holanda.
1977 - Ish senatori filipinez Benigno Aquino, Jr. u akuzua nga Komisioni Ushtarak Nr. 2 dhe u ekzekutua me pushkatim.
1988 - Politikanja gjermane Rita Süssmuth u bė presidente e Bundestagut.
1992 - Federata Ēekosllovake votoi pėr ndarjen e shtetit nė shtete Republika Ēeke dhe Sllovakia vendimi tė hyjė nė fuqi mė 1 janar, 1993.
1994 - Themeluesi i kompanisė Sony, Akio Morita, deklaroi se do tė largohej nga posti CEO i kompanisė.
2000 - Tėrmet nė Baku.

LINDJET:

1562 - Lope de Vega, dramaturgspanjol
1828 - Franjo Raēki,historian dhe politikan kroat
1844 - Carl Benz, ēpikės gjerman
1915 - Augusto Pinochet,diktator dhe gjenerak qilen
1924 - Ante Markoviq, politkan kroat
1942 - Rosa von Praunheim, regjisor gjerman.

VDEKJET:

1885 - Mate Bastian, letrar dhe poitikan kroat
1977 - Matija Bravniēar, skulptor slloven
1991 - Freddie Mercury, kėngėtar britanez (Queen)
1992 - Joseph Arthur Ankrah, kryetari Ganės

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1975 - pavarėsia e Surinamit
Dita ndėrkombtare e kundėrdhunės ndaj grave
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-13, 19:51   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 26.11 - 02.12)26 nėntor...

26 nėntori ėshtė dita e 330-tė e kalendarit gregorian (dita e 331-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 35 ditė.

NGJARJET:

1842 - U themelua Universiteti i Notra Damit.
1909 - U themelua Sigma Alpha Mu nė Qyteti i Kolegjit nė New York nga 8 judė tė rinjė.
1939 - Shellingu i Mainilas: Armata Sovjetike realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit tė luftės me Finlandėn katėr ditė m vonė.
1942 - U shfaq premiera e filmit Kazablanka nė New York City, ShBA..
1942 - LDB: Partizanėt Jugosllav mbajn mbledhjen e parė tė AVNOJ-it nė Bihaē nė veriperėndim tė Bosnjės dhe ercegovinės.
1944 - LDB: Gjermania fillon sulmet V-1 dhe V-2 nė Antwerp, Belgjikė.
2008 - Kėshilli i Sigurimit mbėshteti shtrirjen e EULEX-it nė Kosovė.

LINDJET:

1857 - Ferdinand de Saussure, linguist zvicrran
1909 - Eugčne Ionesco, dramaturg franko-romun
1929 - Slavko Avsenik, kompozitor francez
1939 - Tina Turner, kėngėtare amerikane
1948 - Kreshimir Qosiq, basketbollist kroat
1951 - Sulejman Tihiq, politikan boshnjak

VDEKJET:

1504 - Izabela e I-rė e Kastiles, mbretėreshė e Kastilės dhe Aragonisė.
1855 - Adam Mickiewicz, shkrimtar polak
1959 - Jean Gremillon, regjisor francez
2006 - Ana Rukavina, gazetare kroate


27 nėntor...

27 nėntori ėshtė dita e 331-tė e kalendarit gregorian (dita e 332-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 34 ditė.

NGJARJET:

1839 - Nė Boston, Massachusetts, u themelua American Statistical Association.
1901 - U themelua U.S. Army War College.
1978 - Nė San Francisco, California, kryetari i qytetit George Moscone dhe pederasti i nohur haptazi, mbikėqyrsi Harvey Milk vriten nga mbikėqyrėsi i mėhershėm Dan White.
1992 - Pėr herė tė dytė brenda vitit forcat e armatosura tentojnė tė e rrėzojnė presidentin e Venecuelės, Carlos Andres Perez, nga pushteti.
1997 - Vrtien 25 njerėz nė masakrėn e dytė nė Suhane, Algjeri.
2005 - Transplantimi i parė i pjesėrishėm i fytyrės sė njeriut u realizua nė Amiens, Francė.

LINDJET:

1701 - Anders Celsius, astronom suedez
1874 - Chaim Weizmann, kimist dhe burrėshteti izraelit
1940 - Bruce Lee, karatist dhe aktor kinezo-amerikan
1942 - Jimi Hendrix, rok-muzicient amerikan
1948 - James L. Avery, aktor amerikan
1980 - Nermin Ēelikoviē, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1895 - Alexandre Dumas , letrar francez
1916 - Émile Verhaeren, shkrimtar belg
1992 - Ivan Generaliq, piktor i madh kroat.


28 nėntor...

28 nėntori ėshtė dita e 332-tė e kalendarit gregorian (dita e 333-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 33 ditė.

NGJARJET:

1443 - Gjergj Kastriot Skėnderbeu, e ngriti flamurin kombėtar mbi kalanė e Krujės.
1793 - Nė Shkodėr, Lezhė dhe nė rrethinat e tyre nisi kryengritja kundėr ushtrive osmane. Me humbje tė mėdha pashai turk mundi tė ēante rrethimin, por nė Lezhė pėsoi goditje dhe humbje tė reja, qė e detyruan te tėrhiqet pėr nė Manastir.
1912 - Ismail Qemali ngriti flamurin nė Vlorė dhe shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė.
1997 - Paraqitja e parė publike e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
1998 - pėrmes referendumit mbarėpopullor u adoptua Kushtetuta e Shqipėrisė

LINDJET:

1882 - Ali Asllani, poet, atdhetar, dhe diplomat shqiptar
1955 - Adem Jashari, komandant i UĒK-sė
1962 - Jon Stewart, humorist amerikan

VDEKJET:

1954 - Enrico Fermi, fizikant italian

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1821 - pavarėsia e Panamasė
1912 - pavarėsia e Shqipėrisė
1960 - pavarėsia e Mauritanisė
1975 - pavarėsia e Timorit Lindor


29 nėtor...

29 nėntori ėshtė dita e 333-tė e kalendarit gregorian (dita e 334-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 32 ditė.

NGJARJET:

1877 - Thomas Edison demonstron fonografin pėr herė tė parė.
1899 - U themelua klubi futbollistik spanjoll FC Barcelona.
1910 - Patenta e parė pėr zbulimin e semaforit nė Shtetet e Bashkuara iu nda zbuluesit amerikan Ernest Sirrine.
1944 - Msakra nė Iseukaj, Caravajkė.
1944 - U ēlirua Shqipėria nga Gjermania naziste.
1945 - U shpall Republika Federale Popullore e Jugosllavisė.
1972 - Nolan Bushnell (bashkė themelues i kompanisė Atari) paraqiti lojėn Pong nė Andy Capp’s Tavern ė Sunnyvale, Calif.
1975 - Emri "Micro-soft" (pėr "microcomputer software") pėr herė tė parė u pėrdor nga Bill Gates nė letren drejtuar tek Paul Allen.
2005 - Partia e RE Komuniste Kroate (KPH) u themelua nėVukovar.

LINDJET:

1797 - Gaetano Donizetti, kompozitor italian
1803 - Gottfried Semper, ndėrtimtar gjerman
1803 - Christian Doppler, fizikant austriak
1898 - C. S. Lewis, shkrimtar irlandez
1932 - Jacques Chirac, politikan francez

VDEKJET:

1643 - Claudio Monteverdi, kompozitor italian
1852 - Ada King Lovelace, matematiciente britaneze dhe programeri i parė
1924 - Giacomo Puccini, kompozitor italian
1954 - Enrico Fermi, fizikant italian
1975 - Graham Hill, kampion i Formula 1

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1944 - Dita e Ēlirimit - Festė kombėtare nė Shqipėri


30 nėntor...

30 nėntori ėshtė dita e 334-tė e kalendarit gregorian (dita e 335-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 31 ditė.

NGJARJET:

1940 - Lucille Ball dhe Desi Arnaz u martuan nė Greenwich, Connecticut, ShBA.
1964 - U themelua The Universiteti i Patrasit
1966 - Barbadosi u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar.
1967 - Jemeni u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar.
1988 - Kohlberg Kravis Roberts & Co. bleu kompainė RJR Nabisco pėr 25.07 miliardė dollarė amerikan.
1989 - Antari i bordit tė Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, vritet nga njė sulm me bombė nga Red Army Faction.
1989 - Richard Mallory nga Palm Harbor, Florida bėhet vrasės serik, viktima e tijė e parė ėshtė Aileen Wuornos.
1995 - Pėrfundimi zyrtarė i operacionit luftarak Desert Storm
1998 - Deutsche Bank njofton pėr marrėveshjen me vlerė 10 miliard dollarė amerikan pėr blerjen e Bankers Trust duke krijuar institutin mė tė madhė financiarė nė botė.
2004 - Lion Air Flight 538 u rrėzua nė Surakarta, Central Java, Indonezi dhe la tė vdekur 26 njerėz.
2011 - Leka Zogu II nė bazė tė Statutit Mbretėror tė 1928, shpallet Pretendent i Fronit Mbretėror tė Shqiptarėve, pas vdekjes sė babait Leka Zogu I.

LINDJET:

1508. - Andrea Palladio, ndertimtar italian
1667. - Jonathan Swift, letarar anglez
1817. - Theodor Mommsen, politikan dhe historian gjerman
1835. - Mark Twain, letar amerikan
1869. - Gustaf Dalén, inxhinier dhe nobelist suedez
1870. - Frano Supilo, publicist kroat
1874. - Winston Churchill, politikan britanik
1889. - Edgar Douglas Adrian, mjek dhe nobelist britanez
1965 - Ben Stiller, aktor amerikan

VDEKJET:

1472 - Janus Pannonius, humanist, shkrimtar dhe diplomat kroat
1845 - Nils Gabriel Sefström, kimistbsuedez
1895 - Bogoslav Šulek, publicist dhe leksikograf kroat
1900 - Oscar Wilde, letrar irlandez
1957 - Marija Jurić Zagorka, gazetare dhe letrare kroate
1979 - Ante Premužić, inxhinier kroat
1990 - Norman Cousins, gazetar amerikan
2011 - Leka Zogu I, Pretendent i Fronit Mbretėror tė Shqiptarėve.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1966 - pavarėsia e Barbadosit
1944 - Lufta e Myēybabės


1 dhjetor...

1 dhjetori ėshtė dita e 335-tė e kalendarit gregorian (dita e 336-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 30 ditė.

NGJARJET:

1640 - Portugalia pavarėsohet nga Spanja dhe Joćo IV i Portugalisė bėhet mbret.
1976 - Antigua dhe Barbuda antarsohet nė OKB.
1982 - Nė Universitetin e Jutas, Barney Clark bėhet njeriu i parė tė cilit i vendoset zemėr artificiale.
1982 - Michael Jackson paraqiti albumin e dytė solo Thriller, i cili bėhe albumi m i shitur i tėgjitha kohėrave.
1988 - Dita Botėrore kundėr AIDS
1988 - Benazir Bhutto u zgjodh Kryeministre e Pakistanit.
1991 - Votuesit e Ukrainės nė referendumin e mbajtur miratuan ndarjen e Ukrainės nga Bashkimi Sovjetik.
1998 - Exxon njofton marrėveshjen nė vlerė 73.7 dollarė amerikan pėr bashkim me kompaninė Mobil pėr tė krijuar kompaninė e re Exxon-Mobil, kompania mė e madhe nė botė.
2001 - Trans World Airlines realizon fluturimin e fundit para blerjes nga American Airlines.

LINDJET:

1081 - Lgij i VI , mbret francez nga 1108 deri 1137
1893 - Ernst Toller, letrar gjerman
1929 - Alfred Moisiu, president i Shqipėrisė nga 2002 deri 2007
1932 - Antun Šoljan, letrar kroat
1935 - Woody Allen, regjisor dhe aktor amerikan
1935 - Ivica Šerfezi, kėngėautor dhe kėngėtar kroat
1945 - Bette Midler, kėngėtare dhe aktore amerikane

VDEKJET:

1521. - Lav i X., papė
1563. - Andrija Medulić, piktor kroat
1934. - Sergej Kirov, politikan sovjetik

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore kundėr AIDS-it


2 dhjetor...

2 dhjetori ėshtė dita e 336-tė e kalendarit gregorian (dita e 337-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 29 ditė

NGJARJET:

1409 - U hap Universiteti i Lajpcigut.
1804 - Nė Notre Dame Cathedral nė Paris, Napoleon Bonaparta e kurorėzon veten Perandori i Francės, perandori i parė pas qindra viteve.
1848 - Franz Josef I u bė Perandori i Austrisė.
1908 - Nė Kinė fėmiu dy vjeēar Pu Yi bėhet perandor i vendit.
1939 - Nė New York City u hap aeroporti La Guardia Airport.
1971 - Abu Dhabi, Ajman, Fujairah, Sharjah, Dubai dhe Umm Al Quwain formuan Emiratet e Bashkuara Arabe.
1976 - Fidel Castro bėhet president i Kubės duke zėvendėsuar presidentin Osvaldo Dorticós Torrado.
1990 - Kualicioni i udhėhequr nga kancelari Helmut Kohl fitoi zgjedhjet e para nė tėrė Gjermaninė qė nga viti 1932.
1993 - Mbreti kolumbian i drogės Pablo Escobar u vra nė Medellķn.
2005 - Van Tuong Nguyen u ekzekutua nė Singapor pėr trafikim tė drogės.

LINDJET:

1944 - Ibrahim Rugova presidenti i parė i Kosovės sė pavarur,
1952 - Visar Zhiti, shkrimtar shqiptar
1962 - Vlado Buēkovski, politikan maqedon
1981 - Britney Spears, kėngėtare amerikane
VDEKJET:

1547 - Hernįn Cortés, kompozitor spanjoll
1990 - Aaron Copland, kompozitor dhe dirigjent amerikan,

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1971 - pavarėsia e Emirateve tė Bashkuara Arabe
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-13, 14:04   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 03.12 - 09.12)3 dhjetor...

3 dhjetori ėshtė dita e 337-tė e kalendarit gregorian (dita e 338-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 28 ditė.

NGJARJET:

1800 - U zhvillua Beteja nė Hohenlinden ku Austrianėt u mundėn.
1818 - Illinois bėhet shteti i 21-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
1917 - Pas gati 20 viteve planifikim dhe konstruktim hpet Quebec Bridge pėr trafik.
1973 - Programi Pioneer: Pioneer 10 emeton fotografitė e para nga afėt tė Jupiterit.
1992 - Dėrgohet SMS-ja e parė nė botė.
1999 - NASA humbė radio kontaktin me Mars Polar Lander pak momente para se anija tė hynte nė atmosferėn e Marsit.

LINDJET:

1447 - Bajaziti i II, sulltan i perandorisė Osmane
1800 - France Presheren, shkrimtar dhe jurist slloven
1857 - Joseph Conrad, prozator anglez me prejardhje polake
1889 - Isak Samokovlija, letrar boshnjak
1924 - John Backus, shkencėtar amerikan i kompjuterizmit
1930 - Jean-Luc Godard, regjisor filmi franko-zviceran
1960 - Daryl Hannah, aktore amerikane
1976 - Semir Devoli, futbollist boshnjak
1968 - Brendan Fraser, aktor kanadez
1981 - David Villa, futbollist spanjoll

VDEKJET:

2000 - Gwendolyn Brooks, shkrimtare amerikane
2011 - Sabri Godo, politikan, shkrimtar dhe skenarist shqiptar.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e OKB-sė pėr personat me aftėsi tė kufizuara


4 dhjetor...

4 dhjetori ėshtė dita e 338-tė e kalendarit gregorian (dita e 339-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 27 ditė

NGJARJET:

1859 - U themelua Mekteb-i Mülkiye.
1881 - U botua pėr hrė tė parė gazeta Los Angeles Times.
1942 - Holokausti: Nė Varshavė, Zofia Kossak-Szczucka dhe Wanda Filipowicz themelojnė organizatėn Żegota.
1945 - Masakra serbokomunistae nė fshatin Isaukė-Caravajkė tė Karadakut.
1951 - Mir Waiz Maulvi Muhammad Yusouf zgjedhet president i qeverisė Azad Kashmir.
1952 - Mjegull e ftoht bie mbi Londėr dhe pėrzihet me ajrin e ndotur dhe len tė vdekur sėpaku 12,000 njerėz gjat javėve dhe muajve rrjedhės.
1978 - Pa vrasjes sė kryetarit George Moscone, Dianne Feinstein bėhet gruaj e parė kryetare e qytetit San Francisco, California, ShBA (ishte nė detyrė gjer mė 8 janar, 1988).
1991 - U lirua gazetari amerikan Terry Anderson pas shtatė viteve zėnie rob nė Beirut. Ai ishte pengu i fundit dhe mė gjatė i mabjturi nė Lebanon.
1998 - U lėshua Unity Module, moduli i dytė i Stacionit Hapėsinor Ndėrkombėtar.

LINDJET:

1875 - Rainer Maria Rilke, poet
1886 - Wassily Kadinski, piktor
1915 - Eddy Heywood, komponist
1930 - Jim Hall, jazz-muzikant
1933 - Horst Buchholz, aktor
1945 - Rauf Dhomi, kompozitor dhe profesor e akademik shqiptar
1949 - Jeff Bridges, aktor

VDEKJET:

1679 - Thomas Hobbes, filozof anglez
1926 - Ivana Kobilica, piktor slloven
1137 - Lotar III. Sakson, mbret gjermano-romak
1933 - Stefan George, letrar gjerman
1954 - Ivo Paraē, skulptor kroat
1975 - Hannah Arendt, filozof gjerma
1993 - Frank Zappa, muzikant amerikan
2006 - Dushko Gruboroviē, shkrimtar dhe aktor kroat


5 dhjetor...

5 dhjetori ėshtė dita e 339-tė e kalendarit gregorian (dita e 340-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 26 ditė.

NGJARJET:

663 - U formua Kėshilli i Katėrt i Toledos.
1492 - Christopher Columbus u bė evropiani i parė qė ka shkelur nė ishullin Hispaniola.
1815 - Themelohet Maceió nė Brazil.
1893 - Paraqitja e parė e veturės elektrike.
1932 - Fizikani zviceran i lindur nė Gjermani, Albert Einstein fiton viėn e udhėtimit pėr nė Amerikė.
1944 - LDB: Aleatėt okupojnė qytetin Ravenna.
1945 - Flight 19 humbet nė Trekėndėshin e Bermudit.
1955 - E.D. Nixon dhe Rosa Parks udhėheqin bojkotin e njohur si Montgomery Bus Boycott.
1957 - Sukarno largon tėgjithė holandezėt nga Indonezia.
1989 - TGV Atlantique vendos rekordin e ri botėrorė nė shpejtėsi me 482.4 km/h.
2003 - Bombarduesit vetvrasės vrasisn sėpaku 46 njeėz nė njė sulm nė Rusi.
2008 - Federata Mikroneziane, njeh Republikėn e Kosovės.

LINDJET:

1782 - Martin Van Buren, ish-president i ShBA-ve.
1975 - Rei Hiroe, animator mangash
1901 - Werner Heisenberg, fizikant gjerman
1901 - Walter Elias (Walt) Disney, krijus i filmave tė animuar

VDEKJET:

749 - Shna Gjoni i Damaskut, senjtėr sirian
1791 - Wolfgang Amadeus Mozart, kompozitor gjerman-austrian.
1975 - Hito Ēako, ushtarak shqiptar


6 dhjetor...

6 dhjetori ėshtė dita e 340-tė e kalendarit gregorian (dita e 341-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 25 ditė.

NGJARJET:

1877 - Pėr herė tė parė u botua Washington Post.
1916 - Bukureshti kapet nga Forcat Qendrore
1916 - David Lloyd George bėhet kryeministės i Britanisė.
1917 - Finlanda pavarėsohet nga Rusia.
1957 - Projekti Vanguard: Eksplodimi i Vanguard TV3 nė leshimin paraqet perpjekjen e ShBA-ve pėr tė nisur satelit nė orbitė rreth Tokės.
1969 - Meredith Hunter u vra nga Hells Angels nė Altamont Speedway nė California, ShBA.
1989 - Masakra École Polytechnique: Marc Lépine vret 14 vajza nė Montreal, Quebec.
1991 - Nė Kroaci Armata Popullore e Jugosllavisė bombardoi Dubrovnikun.
2008 - 2008 trazirat greke shpėrthejne per shkakun e vrasjes se njė pesėmbėdhjetė-vjeēari, Aleksandros Grigoropulos, nga njė oficer tė policise.

LINDJET:

1848. - Johann Palisa, astronom austriak
1932. - Nasiha Kapixhiq-Haxhiiq, shkrimtare boshnjake
VDEKJET:

326 - Shėn Nikolla, shenjtėr krishter
1998 - Akira Kurosawa, regjisor japonez.

FESTAT DHE JUBILETĖ:

1917 - pavarėsia e Filandės


7 dhjetor...

7 dhjetori ėshtė dita e 341-tė e kalendarit gregorian (dita e 342-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 24 ditė.

NGJARJET:

1917 - LPB: Shtetet e Bashkara i shpallėn luftė austro Hungarisė.
1941 - LDB: Kanada i shpall luftė Finlandės, Hungarisė, Rumanisė dheJaponisė.
1972 - Apollo 17, misioni i fundit Apollo pėr nė Hėnė, u lėshua. Ekipi bėri foton e njohur si "Mermeri i Kaltėr" pasi qė u larguan nga Toka.
1975 - Indonesia pushtoi Timorin Lindor.
1993 - Udhėtari Colin Ferguson vrau 6 njerėz dhe lėndoi 19 tjerė nė LIRR nė Nassau County, New York.
2001 - Albin Kurti pas nji presioni tė madh nderkombetar lirohet nga burgu i Pozharevcit.
2005 - Rigoberto Alpizar, udhėtar nė American Airlines Flight 924 i cili pretendonte gjola se ka bombė u vra nga air marshallėt nė Miami International Airport.

LINDJET:

1545 - Henrik Stuart, mbret skocez
1801 - Johann Nestroy, komediograf dhe aktor austriak
1928 - Noam Chomsky, filozof i SHBA-ve
1942 - Carla Thomas, kėngtare amerikane
1947 - Oliver Dragojeviq, kengėtar kroat
1949 - Zeqir Demi, doktor i pedagogjisė, shqiptarė nga Kosova
1984 - Robert Kubica, ngasės polak i Formule 1

VDEKJET:

1906 - Élie Ducommun, jurist zvicran


8 dhjetor...

8 dhjetori ėshtė dita e 342-tė e kalendarit gregorian (dita e 343-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 23 ditė

NGJARJET:

1609 - Biblioteca Ambrosiana hapė dhomėn e dytė tė leximit.
1659 - Qyteti meksikan Ciudad Juįrez u themelua nga Fray Garcķa de San Francisco.
1869 - Timothy Eaton themeloi kompaninė T. Eaton Co. Limited nė Toronto, Kanada.
1886 - U themelua Federata Amerikane e Punėtorėve nė Columbus, Ohio.
1980 - Mark David Chapman vret kėngėtarin John Lennon pėrballė The Dakota.
1987 - Frank Vitkovic vret 8 njerėz nė zyrat e Postės Australiane nė Melbourne, Australi dhe mė pas bėn vetvrasje.
1987 - Ndodhi Katastrofa ajrore Alianza Lima me 43 viktima.
1990 - Protestat studentore nė Tiranė. Protestė e parė antikomuniste nė Shqipėri. Dita e rinisė.
1998 - Vriten 81 njerėz nga njė grup i armatosur nė Algjeri.
2005 - Kapet nga policia spanjolle Ante Gotovina, gjeneral kroat i kėrkuar pėr krime lufte, nė Playa de las Américas, Tenerife, Spanjė.

LINDJET:

1944 - Vilhelme Vranari, historiane e gjeografisė dhe poete shqiptarė
1947 - Gregg Allman, muzikant amerikan
1949 - Ray Shulman, muzikant anglez
1950 - Dan Hartman, muzikant amerikan
1956 - Warren Cuccurullo, kitarist amerikan
1957 - Phil Collen, kitarist amerikan
1962 - Marty Friedman, kitarist amerikan
1963 - Greg Howe, kitarist amerikan
1966 - Sinéad O'Connor, muzikante irlandeze
1976 - Kotono Mitsuishi, dubluese japoneze
1973 - Corey Taylor, kėngėtar amerikan

VDEKJET:

1980 - John Lennon, muzikant anglez (The Beatles)
2004 - Dimebag Darrell, kitarist amerikan (Pantera)


9 dhjetor...

9 dhjetori ėshtė dita e 343-tė e kalendarit gregorian (dita e 344-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 22 ditė.

NGJARJET:

1892 - Klubet futbollistike "Newcastle East End" dhe "Newcastle West End" u bashkuan nė njė ekip Newcastle United F.C.
1897 - Marguerite Durand temeloi gazetėn ditore feministe La Fronde nė Paris, Francė.
1922 - Gabriel Narutowicz u zgjodh presidenti i parė i Polonisė.
1953 - General Electric lajmėroi se tėgjithė komunistėt do tė largohen nga puna.1961 - Tanganyika ^pavarėsohet nga Britania.
1990 - Lech Wałęsa u bė presidenti i parė nė Poloni i zgjedhur drejtpėrdrejtė.

LINDJET:

1608 - John Milton, letrar anglez
1868 - Fritz Haber, kimist dhe nobelist gjerman
1901 - Ödön von Horvįth, letrar austriak
1917 - Tomislav Neralić, operist kroat
1960 - Dobroslav Paraga, politikan kroat
1964 - Paul Landers, kompozitor gjerman
1972 - Tré Cool, kompozitor amerikan
1980 - Matthias Lanzinger, skiator austriak

VDEKJET:

1437 - Zhigmund Luksemburgu, mbret romak
1937 - Gustaf Dalén, fizikant Suedez dhe fitues i ēmimit Nobel pėr Fizikė.
2008 - Dražan Jerković, futbollist , reprezentues, trajner kroat

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore kundėr korrupsionit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-12-13, 14:06   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 10.12 - 16.12)10 dhjetor...

10 dhjetori ėshtė dita e 344-tė e kalendarit gregorian (dita e 345-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 21 ditė.

NGJARJET:

1817 - Mississippi bėhet shteti i 20tė i ShBA-ve.
1869 - Jomingu u jept grave tė drejtėn e votės.
1901 - Ndahet Ēmimi i parė Nobel.
1902 - Nė Tasmani grave ju jepet e drejta e votės.
1906 - Presidenti amerikan Theodore Roosevelt fitoi Ēmimin Nobel, dhe u bė amerikani i parė i cili fitoi kėtė ēmim.
1932 - Tailanda adapton kushtetutėn dhe bėhet monarki kushtetuese.
1948 - Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara nxori dhe shpalli Deklaratėn e Pėrgjithshme mbi tė Drejtat e Njeriut.
1963 - Aeroplani hapsinorė X-20 Dyna-Soar i Forave Ajrore tė ShBA-ve u ndėrpre nga Robert McNamara.
1990 - Plenumi Qendror i Partisė Punės sė Shqiprisė merr vendimin pė pluralizėm politik.
2005 - Unnur Birna Vilhjįlmsdóttir u zgjodh Miss Bota

LINDJET:

1815 - Ada King Lovelace,matematikene britaneze dhe programeri i parė
1830 - Emily Dickinson,shkrimtare amerikane
1870 - Adolf Loos, arqitekte Ēeko-austriake
1896 - Alfred Nobel, kimist suedez

VDEKJET:

1889 - Ante Kovaēiq,shkrimtar kroat, i rėndėsishėm pėr zhvillimin e realizmit nė Bballkanik.
1953 - Friedhelm Funkel, ish-futbollist dhe trajner gjerman
1999 - Franjo Tuđman, historian dhe politikan kroat
2005 - Eugene McCarthy, politikan amerikan
2006 - Augusto Pinochet, gjeneral dhe diktator qilean

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut


11 dhjetor...

11 dhjetori ėshtė dita e 345-tė e kalendarit gregorian (dita e 346-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 20 ditė.

NGJARJET:

1816 - Indiana u bė shteti i 19-tė i ShBA-ve.
1886 - Klubi futbollistik Dial Square FC nga Woolwich, Londėr qė mė vonė do tė njihet si Arsenal FC luan ndeshjen e parė duke fituar me rezultat 6-0 ndaj ekipit Eastern Wanderers.
1946 - U themelua UNICEF-i.
1958 - Upper Volta shpalli pavarėsi nga Franca dhe u bė republikė autonome nė komunitetin francez.
1961 - Melvin Calvin u nderua me Ēmimin Nobel nė kimi pėr procesin e fotosintezės.
1964 - Che Guevara mbajti fjalim nė asamblenė e Kombeve tė Bashkuara nė New York City. Njė terrorist i pa njohur gjatė fjalimit hodhi njė bombė drejt ndėrtesės.
1972 - Apollo 17 u bė misioni i gjashtė qė zbriti nė Hėnė.
1990 - Studentėt takohen me Presidentin e vendit,Ramiz Alinė. Ata i bėjnė tė ditur atij kėrkesat e tyre
1998 - Thai Airways, Airbus A310-200 u rrėzua afėr aeroportit Surat Thani Airport dhe la 101 tė vdekur.
2001 - Kina iu bashkua Organizatės Tregtare Botėrore.

LINDJET:

1803 - Hector Berlioz, kompozitor, shkrimtar dhe kritik francez.
1843 - Robert Koch, bakteriolog gjerman
1911 - Naguib Mahfouz, letrar egjiptian
1943 - Alain de Benoist, publicist dhe akademik francez

VDEKJET:

1918 - Ivan Cankar, letrar slloven
1995 - Miko Tripalo, politikan kroat dhe njeri nga udhėheqėsit e
Pranverės kroate


12 dhjetor...

12 dhjetori ėshtė dita e 346-tė e kalendarit gregorian (dita e 347-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 19 ditė.

NGJARJET:

1870 - Joseph H. Rainey nga Karolina Jugore u bė kongresmeni i parė i zi nė Shtetet e Bashkuara.
1911 - Delhi e zėvendėson Kalkutėn si kryeqytet i Indisė.
1917 - Nė Nebraska, Edward J. Flanagan themeloi Qytetin e Djemve si fshat farmerėsh pėr djemė.
1941 - LDB: Britania e Madhe i shpalli luftė Bullgarisė. Hungaria dhe Rumania i shpallėn luftė ShBA-ve. India i shpalli luftė Japonisė.
1963 - Kenia pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1979 - Rodezia pavarėsohet nga Zimbabve.
1982 - Rreth 30,000 gra u kapėn pėr duar pėr nė protestė duke formuar zinxhirin njerėzorė tė gjatė 14.5 km.
1990 - Themelohet Partia Demokratike e Shqipėrisė, partia e parė opozitare nė sistemin pluralist. Kryetar i saj zgjidhet Sali Berisha.
1991 - Federata Ruse pavarėsohet nga Bashkimi Sovjetik.

LINDJET:

1791 - Marija Luiza Austriake, gruaja e dytė e Napoleona I
1821 - Gustave Flaubert, letrar francez
1863 - Edvard Munch, piktor norvegjez
1866 - Alfred Werner, kimist zvicran
1915 - Frenk Sinatra, kėgėtar dhe aktor amerikan.
1925 - Ahmad Shamlou, gazetar dhe shkrimtar i Iranit
1940 - Dionne Warwick, kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1574 - Sulltan Selimi i II-tė , sulltan i prandorisė osmane
1760 - Andrija Kaēiq Mioshiq, shkrimtar kroat


13 dhjetor...

13 dhjetori ėshtė dita e 347-tė e kalendarit gregorian (dita e 348-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 18 ditė.

NGJARJET:

1642 - Abel Janszoon Tasman arrtiti nė Zelandėn e Re.
1937 - Japonia imperialiste fillon masakrat nė Nanjing, Kinė me pushtimin e qytetit.
1941 - LDB: Hungaria dhe Rumania i shpallėn luftė ShBA-ve.
1943 - LDB: 710 Bombardues tė ShBAve 8th Air Force sulmuan qytetin Kiel, Gjermani.
1959 - Archbishop Makarios u bė presidenti i parė i Qipros.
1951 - Margaret Thatcher (Roberts) u martua me Denis Thatcher nė City Methodist nė London.
1974 - Malta u bė republikė.
1982 - Tėrmet i fuqishėm gjashtė ballė ,sipas shkalles sė Rihterit, viktimizon 3000 veta dhe plagosė 2000 tėtjerė nė Jemen.
1983 - Turgut Ozal zgjidhet kryeminister i Turqisė, pas 30 vjet sundimi ushtarak.
1996 - Kofi Annan u zgjodh Sekretari Gjeneral i Kombeve tė Bashkuara.
2002 - Bashkimi Evropian shpalli se Qipro, Republika Ēeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Sllovakia dhe Sllovenia do tė bėhen anėtare qė nga 1 maji i vitit 2004.
2003 - U zu ish presidenti irakian Saddam Hussein afėr shtėpisė sė tij nė Tikrit.
2004 - Ish diktatori kilean, gjenerali Augusto Pinochet u vendos nė burg shtėpiak i akuzuar pėr 9 kidnapime dhe zhdukje.

LINDJET:

1521 - Siksto V Peretti, papė romak
1797 - Heinrich Heine, letrar gjerman
1869 - Henri Matisse, piktor francez.

VDEKJET:

1754 - Mahmud i I-rė, sultan i Perandorisė Osmane
1769 - Christian Fürchtegott Gellert, letrar gjerman
1935 - Victor Grignard, kimist francez
1944 - Vasilij Kandinski, piktor gjermano-rus
2010 - Richard Holbrooke, diplomat, redaktor reviste, autor dhe bankier
amerikan.


14 dhjetor...

14 dhjetori ėshtė dita e 348-tė e kalendarit gregorian (dita e 349-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 17 ditė.

NGJARJET:

1822 - Kongresi i Veronės, takimi i fundit i fuqive tė Aleancės sė Shenjtė dhe Britanisė mbyllet me ndėrhyrjen pėr tė parandaluar njė ndėrhyrje tė mundshme ndaj Spanjės revolucionare.
1911 - Roold Amundsen, eksplorator norvegjez, sė bashku me shokė tė tij bėhen tė parėt qė arrijnė nė Polin e Jugut, 35 ditė pėrpara Kapiten Skotit.
1920 - Fataliteti i parė, nė historinė e fluturimeve civile pėr pasagjerė, ndodhi kur njė aeroplan rrėzohet mbi njė shtėpi nė Krikellnd tė Londrės duke shkaktuar vdekjen e dy pasagjerėve dhe dy anėtareve tė ekuipazhit.
1939 - Lidhja e Kombeve pėrjashton Bashkimin Sovjetik pėr shkak tė agresionit tė tij, ndaj Finlandės.
1962 - Sonda kozmike "Mariner II" filloi tė dėrgojė nė tokė informacionet e para tė njeriut nė njė planet tjetėr, nga planeti Afėrdita.
1967 - Shkencėtarėt e Universitetit kryen izolimin e acidit ADN nga njė virus i futur nė njė epruvete prove.
1993 - Bashkimi Evropian vendos marrėdhėnie diplomatike me Afrikėn e Jugut. Ky ishte akti i fundit i nje politike tė re tė bashkėpunimit pas shume vitesh izolimi.
1995 - Udhėheqėsit e ish-Jugosllavisė nėnshkruajnė nė Paris traktatin e Paqes mbi Bosnjėn. Nė kėtė mėnyrė iu dha fund konfliktit mė tė rėndė nė Evropė qysh nga mbarimi i Luftės sė Dytė Botėrore dhe iu hap rrugė mijėra trupave tė NATO-s pėr tė lėvizur drejt kėtij vendi tė caktuar.
1996 - Afro 150 studentė nga Novi Sad (nė veri tė Serbisė) arritėn nė Beograd, pas njė marshimi 80 km tė gjatė, nė mbėshtetje tė qindra-mijėra opozitarėve, tė cilėt kanė manifestuar ēdo ditė nė rrugėt e kryeqytetit.
1998 - Njė filipinas, i dėnuar pėr vrasjen e njė ēifti amerikan gjatė njė grabitje nė Arabinė Saudite, u ekzekutua nė Riad. Ekzekutimi e ēon nė 27 numrin e personave tė ekzekutuar gjatė kėtij viti nė Arabinė Saudite.

LINDJET:

1503 - Nostradamusi - Astrolog dhe profecist francez. Nė vitin 1555 ai publikoi librin e tij tė famshėm tė profecive tė titulluar "Shekuj".
1546 - Tajko Brahe - Astronom danez. Ai bėri zbulime shumė tė rėndėsishme qė ndihmuan nė zhvillimin e astronomisė shkencore moderne.
1936 - Servet Pėllumbi, politikan shqiptar
1979 - Adelina Ismajli - Kėngėtare
1988 - vanessa hudgens - Aktore , kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1799 - George Washington - Presidenti i parė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė vitet (1789-1797). Ai tregoi aftėsitė e tij drejtuese nė luftėn Amerikane pėr pavarėsi.
1985 - Andrei Sakarov - Fizikant i njohur sovjetik, i cili u ngrit kundėr Kremlinit nė mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut dhe tė lirisė politike.
1990 - Friedrich Dürrenmatt, letrar zvicerran
2006 - Đuro Pulitika, piktor kroat


15 dhjetor...

15 dhjetori ėshtė dita e 349-tė e kalendarit gregorian (dita e 350-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 16 ditė

NGJARJET:

2011 - Pėrfundon misioni ushtarak amerikan nė Irak, i nisur qė prej vitit 2003.

LINDJET:

1832 - Gustave Eiffel, konstruktor francez
1852 - Antoine Becquerel, fizikant , nobelist francez
1949 - Don Johnson, aktor amerikan
1952 - Allan Simonsen, futbollist danez
1956 - William Orbit, kompozitor dhe producent anglez
1970 - Michael Shanks,aktor kanadez

VDEKJET:

120 - U martirizua nė Romė Shėn Elefteri, “episkop i Vlorės dhe i Ilirikut” dhe nėna e tij Anthia.
1932 - Josip Vancash, arkitekt bosjnjako-kroat
1942 - Faik Konica, publicist, figurė politike dhe shkrimtar shqiptar
1962 - Ibrahim ef. Fejiq, reisu-l-ulema i B dhe H
1966 - Walt Disney, krijus i filmave tė animuar
2000 - Haris Brkiq, basketbollist boshnjak


16 dhjetor...

16 dhjetori ėshtė dita e 350-tė e kalendarit gregorian (dita e 351-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 15 ditė.

NGJARJET:

1770 - Ludwig van Beethoven - Kompozitor gjerman.
2011 - Jyoti Amge hyn nė rekordet Guiness si gruaja mė e shkurtėr nė botė, ajo ėshtė vetėm 62,8 cm e gjatė dhe ėshtė 18 vjeēe.
2011 - Kastriot Islami deputeti i PSSH-sė pėrjashtohet nga partia.

LINDJET:

1770. - Ludwig van Beethoven, kom[ozitor gjerman
1857. - Edward Emerson Barnard, astronom amerikan
1901 - Margaret Mead, antropolog amerikan
1922 - Cy Leslie,
1926 - James McCracken,
1927 - Randall Garrett,
1928 - Philip K. Dick,
1929 - Nicholas Courtney,
1932 - Rodion Shchedrin,
1934 - Elgin Gay Baylor,
1936 - Morris Dees,
1937 - Joyce Bulifant,
1938 - Frank Deford,
1938 - Liv Ullmann,
1941 - Lesley Stahl,
1943 - Steven Bochco,
1943 - Tony Hicks,
1945 - Patti Deutsch,
1945 - Bobby George,
1945 - Yukio Hattori,
1946 - Benny Andersson,
1946 - Trevor Pinnock,
1947 - Ben Cross,
1947 - Vincent Matthews,
1948 - Christopher Biggins,
1949 - Billy Gibbons,
1950 - Claudia Cohen,
1950 - Roy Schuiten,
1951 - Robben Ford,
1952 - Joel Garner,
1952 - Francesco Graziani,
1955 - Xander Berkeley,
1960 - Pat Van Den Hauwe,
1961 - Bill Hicks,
1961 - Jon Tenney,
1962 - Maruschka Detmers,
1963 - Benjamin Bratt,
1963 - Jeff Carson,
1963 - James Mangold,
1964 - Heike Drechsler,
1964 - Georgie Parker,
1964 - Billy Ripken,
1965 - Melanie Sloan,
1965 - Nancy Valen,
1966 - Clifford R. Robinson
1966 - Dennis Wise,
1967 - Donovan Bailey,
1967 - Miranda Otto,
1971 - Michael McCary,
1971 - Paul van Dyk,
1972 - Angela Bloomfield,
1972 - Charles Gipson,
1972 - Zeljko Kalac,
1973 - Themba Mnguni,
1973 - Scott Storch,
1974 - Frida Hallgren,
1975 - Valentin Bădoi,
1975 - Nawo Kawakita,
1975 - Benjamin Kowalewicz,
1975 - Jonathan Scarfe,
1977 - Éric Bélanger,
1977 - Sylvain Distin
1978 - Gunter Van Handenhoven,
1978 - Kaine,
1979 - Mihai Trăistariu,
1979 - Jessie Ward,
1979 - Trevor Immelman,
1981 - Flo Rida,
1981 - Anna Sedokova,
1981 - Took Leng How,
1981 - Gareth Williams
1982 - Garnon Davies,
1983 - Kelenna Azubuike,
1983 - Danielle Lloyd,
1983 - Antrel Rolle,
1985 - Keita Tachibana,
1987 - Hallee Hirsh,
1988 - Anna Popplewell
1995 - Eliron Kryeiu

VDEKJET:

1859 - Wilhelm Grimm, letrar dhe filolog gjerman
1921 - Camille Saint-Saėns, kompozitor francez
1965 - William Somerset Maugham, dramaturg anglez.
2011 - Shimpazeja Booie ylli i kopshtit zoologjik tė Kalifornisė, ishte i njohur pėr publikun sepse pinte duhan.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-12-13, 17:53   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 17.12 - 23.12)17 dhjetor...

17 dhjetori ėshtė dita e 351-tė e kalendarit gregorian (dita e 352-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 14 ditė.

NGJARJET:

1903 - Vėllezėrit Wright arritėn tė ftuturojnė me avionin e tyre Flayer dhe tė kalojnė 37 nė ajr.. Fluturimi ka zgjatė vetėm 37 sekonda.
1989. - Nė Rumani shperthyen demonstratat masive kunder regjimit te diktatorit Nicolae Ceauşescu,nė ė cilat humbėn jetėn 1.000 njerėz.

LINDJET:

1778 - Humphry Davy, kimist britanez
1873 - Ford Madox Ford, letrar anglez
1916 - Esad Mekuli, shkrimtar shqiptarė
1965 - Damir Uzunoviq, letrar boshnjak
1975 - Mayuko Aoki, dubluese japoneze

VDEKJET:

1830 - Simón Bolķvar, udhėheqės dhe ushtarak
1919 - Pierre-Auguste Renoir, piktor francez
1957 - Jagoda Truhelka, letrare kroate
1969 - Artur da Costa e Silva, kryetar dhe politikan brazilian
1973 - Charles Greeley Abbot, astrofizicient amerikan18 dhjetor...

18 dhjetori ėshtė dita e 352-tė e kalendarit gregorian (dita e 353-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 13 ditė.

LINDJET:

1878 - Josif Stalin, politikan rus
1913 - Willy Brandt,politikan gjerman dhe kancelar i Gjermanisė nga 1969. deri 1974.
1980 - Christina Aguilera ,kėngėtare Americane

VDEKJET:

1737 - Antonio Stradivari, prodhues italian e violinave .
1803 - Johann Gottfried Herder, letrar gjerman
1980 - Dobriša Cesariq, shkrimtar kroat
1981 - Vrau veten kryeministri i Shqipėrisė, Mehmet Shehu19 dhjetor...

19 dhjetori ėshtė dita e 353-tė e kalendarit gregorian (dita e 354-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 12 ditė.

NGJARJET:

1187 - Paolo Scolari u shpall pap me emrin Clementi III
1907 - 239 minatorė humben jeten nė njė eksplodim n xehrorėn Jacobs Creek,nė Pennsylvania
1941 - Adolf Hitler e shkarkon gjeneraln Walther von Brauchitsch dhe merr komandėn ushtarake.
1972 - Apollo 17 kthehet nė Tokė.
1984 - Britania e Madhe dhe Kina nėnshkruajn marrveshjen pėr kthimin e Hon Kongut Kinės 1997.
1996 - Suedia antarsohet nė Schengen

LINDJET:

1814 - Jean Högqvist, aktor suedez
1852 - Albert Abraham Michelson, fizikan amerikan me prejardhje polake
1893 - Harry Blomberg, shkrimtar suedez
1901 - Rudolf Hell, hulumtues gjerman ( faksin dhe skanerin me ngjyra)
1902 - Ralph Richardson, aktor britanez
1904 - B.T. Ranadive, politikan indian
1915 - Edith Piaf, kėngėtare franceze
1925 - Tankred Dorst, dramaturg gjerman
1933 - Cicely Tyson, aktor amerikan
1935 - Gösta Bredefeldt, aktor dhe dramaturg suedez
1940 - Phil Ochs, kompozitor dhe kėngėtar amerikan
1944 - Richard E. Leakey, antropolog britanez
1944 - Anastasia Vertinskaja, aktore ruse
1944 - Zaln Yanovsky, muzikant amerikan
1946 - Robert Urich, aktor amerikan
1956 - Jens Fink-Jensen, shkrimtar dhe kompozitor danez
1972 - Alyssa Milano, aktore amerikane
1974 - Jasmila Zhbaniq, regjisore e B dhe H (boshnjake)
1975 - Michiel van den Bos, kompozitor holandez
1980 - Jake Gyllenhaal, aktor amerikan.
1987 - Aaron Renfree, muzikant britanez.

VDEKJET:

01 - Anastasius I, papa 399-401
1075 - Edith od Wessex, mbretėreshė britaneze
1370 - Urban V, papa 1362-1370
1848 - Emily Brontė, letrare angleze
1851 - William Turner, artist britanez
1898 - Sir Francis Napier, politikan britanez
1940 - Kyösti Kallio, Kryetar finlandez 1937-1940.
1953 - Robert Millikan, fizikan amerikan
1954 - Frans G. Bengtsson, shkrimtar suedez
1964 - Arne Lindblad, aktor suedez
1996 - Marcello Mastroianni, aktor amerikan
1997 - Saga Sjöberg, aktore suedeze
2003 - Hope Lange, aktor amerikan
2004 - Herbert C Brown, kimist amerikan fitues i Ēmimit Nobel 1979.
2004 - Renata Tebaldi, kėngėtare operiste italiane
2004 - Abdul Tebazalwa, boksier i Ugandės

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

2009 - Liberalizimi i vizave pėr, Maqedoninė, Serbinė dhe Malin e Zi.20 dhjetor...

20 dhjetori ėshtė dita e 354-tė e kalendarit gregorian (dita e 355-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 11 ditė.

NGJARJET:

1924 - Adolf Hitler ėshtė liruar nga burgimi pas njė vit, (ka qenė i dėnuar me 5 vite)
1973 - ėshtė varė kryeministri spanjol Louis Carrero Blanco nė Madrid
1989 - trupat e SHBA-ve hyjnė nė Panama pėr ta rrėzuar nga pushteti regjimin e Manuel Noriega
2000 - U krijua prej Dritan Hoxhės televezioni shqiptar Top Channel.
2005 - Me VKM 801 nė Durrės krijohet Universiteti Aleksandėr Moisiu.

LINDJET:

1832 - Haxhi Zeka, luftėtar shqiptar
1838 - Edwin Abbott Abbott, shkrimtar anglez

VDEKJET:

217 - Zephyrinus, papė 198-217
1552 - Katharina von Bora, reformator gjerman dhe gruaja e Martina Lutherit
1937 - Erich Ludendorff, gjeneral gjerman nė Luftėn e Parė Botėrore.
1954 - James Hilton, shkrimtar britanik
1968 - John Steinbeck, shkrimtar amerikan, Nobelist 1962
1982 - Arthur Rubinstein, pianist polako-amerikan
1994 - Dean Rusk,minister i punėve tė jashtme tė SHBA-ve 1961–1969
1996 - Carl Sagan, shkrimtar dhe astronom amerikan21dhjetor...

21 dhjetori ėshtė dita e 355-tė e kalendarit gregorian (dita e 356-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 10 ditė.

NGJARJET:

1990 - Qeveria e Shqiprisė urdheron heqjen e te gjitha simbolet dhe bustet dhe permendoret e Stalinit.

LINDJET:

1804 - Benjamin Disraeli, skrimtar dhe politikan britanez
1815 - Thomas Couture, artist francez
1853 - Isolde Kurz, letrare gjermane
1878 - Jan Lukasiewicz, filozof dhe matematicient
1879 - Josif Visarionaviē Stalin, udheheqes i Bashkimit Sovjetik, nga 1922 deri ne 1953 (v. 1953).
1892 - Walter Hagen, sportist amerikan
1912 - Brita Appelgren, aktore suedeze
1914 - Gunnar Lundén-Welden, kompozitor suedez
1914 - Ivan Generaliq, piktor kroat
1917 - Heinrich Böll, shkrimtar gjerman Nobelist 1972
1918 - Kurt Waldheim, politikan austriak, kryetar i Austrisė nga 1986–1992, dhe sekretar gjeneral OKB1972-1981
1919 - Ove Sprogųe, aktor danez
1921 - Britta Holmberg, aktore suedeze
1926 - Erik Bergman, kompozitor suedez
1930 - Kalevi Sorsa, politikan finlandez
1935 - John G. Avildsen, producent dhe regjisor amerikan
1937 - Jane Fonda, aktore amerikane
1938 - Bedri Myftari, shkrimtar shqiptar
1940 - Frank Zappa, kompozitor, muzikant amerikan
1941 - Ingrid Dahlberg, regjisor dhe producent suedez
1942 - Hu Jintao, Kryetar i Kines 2003-
1943 - Lena Bergman, aktore suedeze
1943 - Jack Nance, aktor amerikan
1946 - Carl Wilson, muzikant amerikan dhe anėatrė The Beach Boysa
1947 - Paco de Lucia, gitarist spanjol
1948 - Samuel L. Jackson, aktor amerikan
1948 - Anneli Martini, aktore suedeze
1954 - Chris Evert, teniser amerikan
1963 - Govinda, aktor dhe politikan indian
1969 - Julie Delpy, aktore franceze
1970 - Stefan Löfgren, hendbollist suedez

VDEKJET:

1907 - Klara Hitler, e ėma e Adolf Hitlerit22 dhjetor...

22 dhjetori ėshtė dita e 356-tė e kalendarit gregorian (dita e 357-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 9 ditė

NGJARJET:

1989 - Mbahet Kuvendi themelues i LDK-sė .

LINDJET:

1903 - Odhise Paskali, skulptor shqiptarė
1905 - Abdurrahim Buza, piktorė shqiptarė
1911 - Wiola Brunius, aktore suedeze
1924 - Marianne Stjernqvist, aktore suedeze
1935 - Semka Sokoloviq-Bertok, aktore boshnjake
1947 - Mexhida Kreso, politikane boshnjake
1949 - Maurice Gibb, kėgėtar britanez, The Bee Gees
1949 - Robin Gibb, kėgėtar britanez, The Bee Gees
1950 - Zijah Sokoloviq, regjisor dhe aktor boshnjak
1957 - Anders Eklund, bokser suedez
1968 - Richey James Edwards, muzikant britanez, Manic Street Preachers 1988-1995
1969 - Mats Lilienberg, futbollist suedez
1972 - Vanessa Paradis, kėgėtare franceze
1975 - Crissy Moran, aktore pornografike

VDEKJET:

1603 - Mehmeti i III, sulltan Perandorisė Osmane
1942 - Franz Boas, antropolog amrikan23 dhjetor...

23 dhjetori ėshtė dita e 357-tė e kalendarit gregorian (dita e 358-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 8 ditė.

NGJARJET:

1989 - Nė Prishtinė u mbajt Kuvendi themelues i LDK-sė
1990 - Slovenia me plebiscit u ddeklarua pėr ndarje nga RSF e Jugoslavisė

LINDJET:

1777 - Aleksandar I, car rus
1790 - Jean-Franēois Champollion, egiptolog francez
1889 - Nils Lundell, aktor suedez
1893 - George Schnéevoigt, regjisor danez
1902 - Nils Holmberg, gazetar dhe politikan suedez
1907 - Alice Skoglund, aktore suedeze
1909 - Maurice Denham, aktor britanez
1912 - Gene Kelly, aktor amerikan
1918 - Helmut Schmidt, politikan , kancelar gjerman 1974-1982.
1920 - Erik Molin, aktor suedez
1921 - Adil-beg Zulfikarpashiq, bisnismen dhe bamirės boshnjak
1925 - Anders Dahlgren, politikan suedez , premier 1981
1940 - Jorma Kaukonen, gitarist dhe muzikan amerikan Jefferson Airplane
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-13, 14:25   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 24.12 - 30.12)24 dhjetor...

24 dhjetori ėshtė dita e 358-tė e kalendarit gregorian (dita e 359-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 7 ditė.

NGJARJET:

1046 - Suidger Klement i II-tė bėhet papė.
1294 - Benedetto Caetani bėhet papė me emrin Bonifac VIII.
1777 - detari anglez James Cook zbuloi ishullin Kiritimati nė Oqeanin Paqėsorė qendrorė..
1871 - Premiera e operės Aida, Giuseppe Verdi
1924 - Shqipėria bėhet Republikė
1951 - Themelohet Libia nga kolnitė italiane Cyrenaika, Tripolitania dhe
1998 - Beteja e LLapashticės - Njė ndėr mė tė vėshtirat ne LLap ku u vran shumė dėshmor (Isa Havolli, Bedri Ahmeti) etj.

LINDJET:

1740 - Anders Johan Lexell, astronom dhe shkencėtar finlandez
1761 - Selim i III, sulltan i Perandorisė Osmane
1812 - Karl Eduard Zachariae, ekspert gjerman i luftės
1818 - James Prescott Joule, fizikant britanike
1822 - Charles Hermite, matematikanė francez
1838 - John Morley, shkrimtar dhe politikan britanike
1845 - Fernand Cormon, artist francez
1861 - Rudolf Arborelius, arkitekt suedez
1868 - Emanuel Lasker, shahist dhe matematikanė gjerman
1884 - Carl-Harald, aktor suedez
1905 - Howard Hughes, producent amerikan
1906 - Joseph Höffner, kardinal gjerman
1907 - Cab Calloway, muzikant amerikan
1910 - Fritz Leiber, shkrimtar amerikan
1914 - Herbert Reinecker, shkrimtar gjerman
1922 - Ava Gardner, aktore amerikane
1925 - Karl-Erik Stark, aktor suedez
1929 - Mary Higgins Clark, shkrimtar amerikan
1931 - Mauricio Kagel, kompozitor argjentinas
1931 - Jill Bennett, aktor amerikan
1933 - Eva Engström, aktore dhe shkrimtare suedeze
1934 - Stjepan Mesić, politikan dhe kryetar kroat
1945 - Nicholas Meyer, shkrimtar, regjisor dhe producent amerikan
1983 - Irina Krush, shahiste amerikane
1995 - Eda Agushi,nxense ne shkollen fillore "Selami Hallaqi" Gjilan

VDEKJET:

1486 - Ericus Olai,historian suedez
1524 - Vasco da Gama, detar dhe hulumtues portugez
1850 - Frédéric Bastiat, shkrimtar francez
1863 - William Makepeace Thackeray, letrar anglez
1927 - Vladimir Bechterev, neurolog rus
1935 - Allan Berg, kompozitor austriak
1938 - Bruno Taut, arkitekt gjerman
1942 - Bertil Schedin, aktor suedez
1957 - Norma Talmadge, aktore amerikane
1973 - Nils Johannisson, aktor suedez
1975 - Bernard Herrmann, kompozitor amerikan
1982 - Louis Aragon, shkrimtar francez
1984 - Peter Lawford,aktor britanik
1986 - Gardner Fox, shkrimtar amerikan
1987 - M.G. Ramachandran, politikan indian
1992 - Mimmo Wåhlander, aktor suedez
1994 - John Osborne, dramaturg britanik
1997 - Toshirō Mifune, aktor japonez


25 dhjetor..

25 dhjetori ėshtė dita e 359-tė e kalendarit gregorian (dita e 360-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 6 ditė.

NGJARJET:

1932 - Tėrmet nė Gansuu , Kinė dhe shkton vdekjen e 70 000 njerzve.

LINDJET:

1942 - Sejfulla Myftari, aktor humorist shqiptar
1995 - Mimmi Sandén, kėngėtare Suedeze.

VDEKJET:

1977 - Charlie Chaplin, aktor amerikan me prejardhje britaneze
1990 - Dhimitėr Ēani, skulptor shqiptar

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Krishtlindja - Festė fetare e krishterė.
(Ri)lindja e Sol Invictus. Festa dimėrore kushtuar perėndisė sė diellit nė Perandorinė Romake qė nga viti 274.
Dita e Quaid-e-Azamit - Pakistan.
Dita e Kushtetutės - Taivani nis tė qeveriset nga Republika e Kinės.
Dita e festės sė Anastasisė sė Sirmiumit.26 dhjetor…

26 dhjetori ėshtė dita e 360-tė e kalendarit gregorian (dita e 361-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 5 ditė.

NGJARJET:

1968. - Nė kuvendin federativ tė RSFJ u aprovuan amandametet nė kushtetutė, me tė cilėn zgjerohet autonomia dhe ato fitojnė statusin e ngjajshėm me at tė republikave. Krahinat fituan kushtetutėn krahinore . Krahina e Kosovės dhe Metohisė e mer emrin Kosovė.

LINDJET:

1791 - Charles Babbage, matematicient , ēpikes dhe ekonomist anglez
1891 - Henry Miller, letrar amerikan
1893 - Mao Zedong, politikan dhe kryetar kinez
1955 - Zlatko Lagumxhija, politikan i Bosnnjes dhe Hercegovinės
1956 - Noel Malcolm, shkrimtar, historian, poliglot dhe gazetar britanik

VDEKJET:

1867 – Jožef Koshiq shkrimta, historian, etnolog slloven
1977 - Howard Hawks, regjisor filmi amerikan
2006 - Gerald Rudolph Ford, jr., kryetari i 38 amerikan27 dhjetor…

27 Dhjetori ėshtė dita e 361-tė e kalendarit gregorian (dita e 362-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 4 ditė.

NGJARJET:

1945. - u themelu Banka Botėrore
1945. - Korea ėshtė ndarė nė dy shtete nė Korenė Jugore dhe Korenė Veriore
2007. - Nė Rawalpindi, Pakistan nga njė atentat u vra udhėheqja e opozitės dhe ish kryetarja e qeverisė Pakistaneze Benazir Bhutto.

LINDJET:

1571 - Johannes Kepler, matematikan gjerman, filozof, astronom, astrolog dhe specialist i optikės.
1822 - Louis Pasteur, kimist dhe biolog francez
1896 - Carl Zuckmayer, letrar gjerman
1899 - Lasgush Poradeci, poet dhe shkrimtar shqiptar.
1901 - Marlene Dietrich, aktore dhe kegetare gjermano-amerikane
1934 - Larisa Latinjina, gjimnaste sovjetike
1940 - William Cliff, shkrimtar belg

VDEKJET:

1923 - Gustave Eiffel, konstruktor francez
1927 - Hafiz Sulejman ef. Saraq, reisu-l-ulema boshnjak
2007. - Nė Rawalpindi, Pakistan nga njė atentat u vra udhėheqja e opozitės dhe ish kryetarja e qeverisė Pakistaneze Benazir Bhutto.28 dhjetor…

28 dhjetori ėshtė dita e 362-tė e kalendarit gregorian (dita e 363-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 3 ditė.
NGJARJET:
1908 - Tėrmet nė Messina nė Sicili (Itali), shkaktoi 75 000 viktima.
1981 - Nė Norfolk (SHBA) u lind Elizabeth Jordan Carr, beba e parė amerikane "nga epruveta"

LINDJET:

1856 - Woodrow Wilson - Ish-presidenti i ShBA.
1922 - Stan Lee - Karikaturist nga ShBA.

VDEKJET:

1650 - Bartol Kashiq, linguist dhe shkrimtar kroat
1703 - Mustafa II, sulltan i mbretėrisė osmane
1925 - Sergej Jesenjin, shkrimtar rus
1959 - Ante Paveliq, politikan themelues i Lėvizjes ustashe
1963 - Paul Hindemith, njemački kompozitor
1993 - William L. Shirer,gazetar dhe historian amerikan
2004 - Susan Sontag, letrare amerikane29 dhjetor…

29 dhjetori ėshtė dita e 363-tė e kalendarit gregorian (dita e 364-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 2 ditė.

NGJARJET:

1911 - Mongolia shpalli pavarėsinė

LINDJET:

1800 - Charles Goodyear, shpikės amerikan
1808 - Andrew Johnson, presidenti i 17-tė i SHBA-sė

VDEKJET:

1926 - Rainer Maria Rilke, shkrimtar austriak
1981 - Miroslav Krlezha, letrar dhe enciklopedist kroat30 dhjetor...

30 Dhjetori ėshtė dita e 364-tė e kalendarit gregorian (dita e 365-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 1 ditė.

NGJARJET:

1903 - Zjarr nė teatėr tė Chicagos (SHBA), 600 viktima
1922 - Vladimir Iliq Lenjin themelon Bashkimin Sovjetik
1953 - Pėrherė tė parė del nė shitje Televizori me ngjyra.
1993. - Izraeli dhe Vatikani, vendosėn mardhėnjet diplomatike.

LINDJET:

1673 - Ahmed i III-tė, sulltan i Perandorisė Osmane
1819 - Theodor Fontane, gazetar dhe letrar gjerman
1865 - Rudyard Kipling, letrar anglez
1895 - Hamza Humo, letrar boshnjak
1905 - Danil Harms, letrar rus
1980 - Eliza Dushku - Aktore Amerikane-Shqiptare-Daneze.
1982 - Kristin Kreuk, aktore amerikane

VDEKJET:

1691 - Robert Boyle, kimist anglez
1944 - Romain Rolland, dramaturg dhe muzikolog
1947 - Tefta Tashko Koēo, kėngėtare lirike dhe e muzikės qytetare shqipatare, Artiste e Popullit, lindur 1910
1947 - Alfred North Whitehead, filozof britanezo-amerikan
1968 - Trygve Lie, politikan norvegjez
2006 - Sadam Husein, diktator irakian
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-13, 14:31   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 31.12 - 06.01 )31dhjetor

31 Dhjetori ėshtė dita e 365-tė e kalendarit gregorian (dita e 366-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 0 ditė.

NGJARJET:

2006 - Festat Viti i Ri dhe Bajrami i Vogėl binė tė njėjtėn ditė.
1999. - SHBA-tė dorzuan infrastrukturėn dhe administrimin e Kanalit tė Panamasė, shtetit tė Panamasė
2008 - Nė fshatin Llabunishtė tė Komunės sė Strugės u organizua njė manifestim solemn me rast tė ndėrrimit tė emrit sė Shkollės Fillore prej nė SH.F "Marshall Tito" nė SH.F "Murat Labėnishti" ku morrėn pjesė mė shumė se 5000 qytetar

LINDJET:

1981 - Delta White, aktore pornografike


1 janar

1 janari ėshtė dita e parė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 364 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1863: Abraham Linkoln fjalimi i njohur , "pė tė drejta tė barabarta" gjate luftes qytetare amerikane.
1880: fillimet e punės nė Kanalin e Panamasė.
1893: Japonia pranon kalendarin grgorian
1960: Pavarėsimi i Kamerunit

LINDJET:

Para shekullit tė XVIII (18)

766: ʿAlī ibn Mūsā al-Ridā, klerik iranian
1424: Ludwig IV., princ gjerman
1430: Alexander VI., papa
1449: Lorenzo de Medici, politikan italiane i qytetit Firenze
1484: Ulrich Zwingli, themelues zvicerane e Kishės Reformuar
1492: Silvestro Ganassi, kompozitor italian
1502: Gregor XIII., papa dhe iniciator tė kalendarit Gregorian
1504: Caspar Cruciger der Ältere, teolog dhe reformator gjerman
1554: Ludwig der Fromme, hercogu i Württembergit
1557: Stephan Bocskai, princ hungarės
1584: Johann Camman, avokat gjerman
1600: Heinrich von Brockdorff, oficer dhe politikan gjerman
1604: Gottfried Olearius, Teolog gjerman
1606: Siegmund Wiprecht von Zerbst, zyrtarė dhe politikanė gjerman
1618: Bartolomé Esteban Murillo, piktor spanjoll
1628: Christoph Bernhard, kompozitor dhe dirigjent gjerman
1635: Anthonius Lucius, dijetar dhe profesor gjerman
1638: Antoinette Deshouličres, poete dhe filozofe franceze
1638: Go-Sai, perandor japanez
1684: Arnold Drakenborch, Filolog holandez
1655: Christian Thomasius, jurist dhe filozof gjerman
1697: Joseph Franēois Dupleix, guvernator i pėrgjithshėm francez nė Indi

Shekulli XVIII (18)

1711: Franz Freiherr von der Trenck, oficer austriak
1714: Kristijonas Donelaitis, shkrimtar dhe pastor prusian
1732: Julie Bondeli, saloničre zviceran
1732: Johann Friedrich von Ryhiner, burrė shteti dhe gjeograf zviceran
1735: Paul Revere, ushtardhe luftėtar i lirisė amerikan
1745: Anthony Wayne, gjeneral amerikan
1748: Giovanni Furno, kompozitor italian
1748: Matthias Ludwig Leithoff, mjekė gjerman
1763: Leopold Wilhelm von Dobschütz, gjeneral dhe pronar i tokės prusian
1766: Antoine-Vincent Arnault, shkrimtar frėnqez
1766: Georg Philipp Schmidt von Lübeck, mjekė, shėrbyesit civil dhe poet gjerman
1767: Maria Edgeworth, shkrimtare britanik
1767: Andreas Tamm, jurist dhe mėsuesi gjerman
1771: Georges Cadoudal, gjeneral frėnqez
1774: André Marie Constant Duméril, zoolog frėnqez dhe profesor i anatomisė, fiziologjisė dhe patologjisė
1782: Johann Gottfried Abraham Frenzel artist gjerman
1785: John Oxley, oficer britanik
1787: Domenico Quaglio, piktor dhe artist pėr teater gjerman
1788: Étienne Cabet, politikan dhe revolucionare francez
1791: Ernst Meyer, botanist dhe autor gjerman
1792: Henrik Anker Bjerregaard jurist dhe poet norvegjez
1799: Wilhelm Eisenlohr, fizikant gjerman
1799: Johann Eduard Heuchler, arkitekt gjerman
1800: Filipina Brzezińska, kompozitori dhe pianisti polonez
1800: Francis Egerton, 1. Earl of Ellesmere, politikanė dhe shkrimtarė britanik
1800: Constantin Hering, mjeku gjerman-amerikan
1800: Vįclav Emanuel Horįk, kompozitor, muzikant kishės dhe edukatore ēeke

Shekulli XIX (19)

1803: Eduard August Feuerbach, jurist gjerman
1803: Guglielmo Libri Carucci dalla Sommaja, matematikan italian-francez
1803: Rudolf Keyser, historiani Norveqės
1806: Lionel Kieseritzky, mėsues gjerman
1806: Karl von Weber, zyrtarė, arkivist dhe historian gjerman
1807: Johan Fjeldsted Dahl, libėrshitės dhe botuese norvegjeze
1808: Pierre Chazal, gjeneral dhe politikan belgė
1810: Guido von Madai, oficer prusian
1813: Franziska Berg, kėngėtarja dhe aktorja gjermane
1813: Louis Adrien Huart, gazetar, shkrimtar dhe regjisor pėr teatėr prusian-frances
1815: Samuel Lister, shpikės dhe industrialist britanik
1819: Arthur Hugh Clough, hkrimtar britanik
1821: Viktor zu Leiningen-Westerburg-Altleiningen, oficer gjerman-austriak
1823: Sįndor Petőfi, poet hungarez
1823: Hans Wachenhusen, shkrimtarit gjerman
1824: Gaston Hardouin Andlau, gjeneral francez
1826: Michael Loris-Melikow, ministri i pėrgjithshėm dhe gjeneral rus
1827: William Lewis Cabell, gjeneral amerikan
1832: Aloys Kunc, kompozitor dhe organist francez
1833: Robert Lawson, arkitekt nga Zelanda e Re
1834: Ludovic Halévy, autor francez
1834: Joseph Steiner Edler von Steinstätten, Kaizėr austriak
1835: Georg Speyer, bankier gjerman
1835: Karl von Einem, ministri i luftės prusian
1853: Hans Koessler, kompozitor gjerman
1854: James Frazer, antropolog britanik
1855: Carl Partsch, chirurg gjerman
1856: Abbott Lawrence Lowell, shkencėtar amerikan
1857: Cornelis Adriaan Lobry van Troostenburg de Bruyn, farmacist hollandės

Shekulli XX (20)

1921 - Rocky Graziano, bokser amerikan
1926 - Claudio Villa, kėgėtar italian
1928 - Frank Pourcel, muzikant francez
1940 - Mersad Berber, piktor boshnjak
1944 - Omar Hassan Ahmad al-Bashir, politikan sudanez
1949 - Pablo Escobar, politikan dhe diler droge kolumbian
1949 - Nijaz Durakoviq, politikan boshnjak
1968 - Davor Shuker, futbollist kroat
1977 - Hasan Salihamixhiq, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1515 - Luixhi i XII, mbret francez
1894 - Heinrich Rudolf Hertz, fizikant gjerman
1972 - Maurice Chevalier, kėngėtar dhe aktor francez
1999 - Baris Manēo kėngėtar dhe producent dhe aktor
2003 - Ahmet Hromaxhiq, letrar boshnjak

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Brunei, Pavarėsia e Britaniės e Madhe (1984)
Haiti, Pavarėsia e Fracės (1804)
Kuba, Dita e Ēlirimit (1959)
Festa e Vitit tė Ri


2 janar

2 janari ėshtė dita e dytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 363 ditė deri fundi i vitit.


LINDJET:
1642 - Mehmed i IV, sulltan i Perandorisė Osmane
1699 – Osmani i III, sulltan i Perandorisė Osmane
1817 – Franēois Chabas, egjiptolog francez
1870 – Ernst Barlach, skulptor gjerman
1927 - Rejhan Demirzhiq, aktor boshnjak
1969 – Christy Turlington, manekene amerikane


3 janar

3 janari ėshtė dita e tretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 362 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1925 - Benito Mussolini bėhet diktator.

LINDJET:

1892 - J.R.R. Tolkien, shkritmar Britanik.
1946 - John Paul Jones, muzikant britanik (Led Zeppelin).
1954 - Ross the Boss, kitarist amerikan (Manowar).
1956 - Mel Gibson, aktor amerikan.
1969 - Michael Schumacher, Formula 1 pilot Gjerman.
1975 - Thomas Bangalter, DJ frėng (Daft Punk).

VDEKJET:

1322 - Filip V, mbret francez.
1903 - Alois Hitler, babai Adolf Hitlerit.
1933 - Jack Pickford, aktor, nerikan.
1950 - Emil Jannings, gaktor.
1979 - Conrad Hilton, hotelier.


4 janar

4 janari ėshtė dita e katėrt e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 361 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2004 - Michail Saakashvili fiton zgjedhje nė Gjeorgjia.
1989 - Francezi Christian Pollas zbuloi asteroidin Toutatis

LINDJET:

1643 - Isac Newton, fizikan dhe matematikan anglisht (Vdiq mė 1727)
1710 - Giovanni Battista Pergolesi, kopozitor italian
1785 - Jacob Grimm, gjuhtar gjerman
1809 - Louis Braille, krijues francezi letrave per tė verbėr
1822 - Georg Büchmann, gjuhtasr gjerman
1924 - Kadri Roshi, aktor shqiptarė
1931 - Feriz Krasniqi, skademikė, profesor dhe biolog shqiptarė
1940 - Gao Xingjian, shkrimtar francez me prejardhje kineze
1942 - John McLaughlin, jazz kitarist anglez (The Mahavishnu Orchestra)
1947 - Chris Cutler, muzikant anglez (Henry Cow, Art Bears)
1955 - Mark Hollis, muzikant anglez (Talk Talk)
1956 - Bernard Sumner, muzikant anglez (Joy Division, New Order)
1956 - Nels Cline, kitarist dhe kompozitor amerikan
1960 - John Michael Stipe, kėngėtar amerikan dhe pjestar i grupit R.E.M.
1962 - Peter Steele, mzuikant amerikan (Type O Negative)
1963 - Till Lindemann, vokalist gjerman (Rammstein)

VDEKJET:

1941 - Henri Bergson, filozof francez
1960 - Albert Camus, gazetar, eseist dhe dramaturg francez, nobelist pėr letersi 1957.
1961 - Erwin Schrödinger, fizikant austriak
1965 - Thomas Stearns Eliot, shkrimtar anglez me prejardhje amerikane.
1967 - Donald Campbell, automobilist britanez
1986 - Christopher Isherwood, shkrimtar britanez
2006 - Nijaz Abaxhiq, gazetar, publicist boshnjak


5 janar

5 janari ėshtė dita e pestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 360 ditė deri fundi i vitit.


LINDJET:

1932 - Umberto Eco, shkrimtar italian
1949 - George Brown, baterist amerikan (Kool & The Gang)
1950 - Chris Stein, kitarist amerikan (Blondie)
1969 - Marilyn Manson, kėngėtar amerikan


6 janar...

6 janari ėshtė dita e gjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 359 ditė deri fundi i vitit.


LINDJET:

1412 - Joanna d'Arc, heroinė franceze
1822 - Heinrich Schliemann, arkeolog gjerman
1882 - Fan Stilian Noli, klerik, politikan, dijetar, poet, pėrkthyes e historian shqiptar
1920 - Sandėr Prosi, aktor shqiptar
1938 - Adriano Celentano, aktor, komedian dhe regjisor italian
1946 - Syd Barrett, kitarist dhe vokalist anglez (Pink Floyd)
1953 - Malcolm Young, kitarist australian (AC/DC)
1964 - Mark O'Toole, bas kitarist anglez (Frankie Goes to Hollywood)
1966 - A. R. Rahman, kompozitor indian
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-14, 19:12   #39
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

( 07.01 - 13.01 )7 janar...

7 janari ėshtė dita e shtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 358 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 - George Washington bėhet kryetar i parė sė SHBA-sė
1927 - Thirrja e parė telefonike ndėrkombėtare ndėrmjet New Yorkut dhe Londrės.
LINDJET:
(nuk ka regjistrim)

VDEKJET:

1989 - Hirohito, perandor i Japonisė (Lindi mė 1901)


8 janar...

8 janari ėshtė dita e tetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 357 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1198 - Innocent III zgjedhet Papė
1297 - Pavarėsohet Monako.
1806 - Cape Colony u bė koloni britanike.
1835 - Borxhi kombėtarė i ShBA-ve pėr herė tė parė dhe tė vetme ėshtė 0 (zero).
1838 - Alfred Vail demonstroi pėrdorimin e telegrafit duke pėrdorur pikat dhe presjet si shenja komunikimi.
1912 - U themelua Kongresi Kombėtarė Afrikan.
1926 - Abdul-Aziz ibn Saud u bė mbret nė Hexhaz dhe e riemėroi vendin Arabia Saudite.
1959 - Fidel Kastro mori pushtetin nė Kubė.
1973 - U lansua misioni hapsinor rus Luna 21.
1975 - Ella Grasso u bė guvernatore nė Connecticut dhe u bė gruaja e parė guvernatore nė ShBA e cila nuk e ka pasuar burrin nė atė funksion.
1979 - Shou Password Plus nė NBC u mbajt pėr herė tė parė nga Allen Ludden.
1982 - AT&T u pajtua qė tė ndahet nė njėzet e dy divizione.
1994 - Kosmonauti rus Valeri Polyakov u largua me Soyuz TM-18 nga Toka pėr nė stacionin hapsinor Mir. Ai qėndroi nė hapėsirė gjer mė 22 mars tė vitit 1995 duke vėnė rekord 437 ditėsh tė qėndrimit nė hapėsirė.
1996 - Aeroplani bartės Antonov 32 u rrėzua nė treg nė Kinshasa, Zaire dhe la tė vdekur mė shumė se 350 njerėz.

LINDJET:

1870 - Miguel Primo De Rivera, ushtarak
1942 - Stephen Hawking, astrofizikan
1935 - Elvis Presley, kėngėtar amerikan († 1977)
1937 - Anton Pashku, shkrimtarė shqiptarė († 1995)
1946 - Robby Krieger, kitarist amerikan (The Doors)
1947 - David Bowie, kėngėtar roku, muzikant dhe aktor anglez
1973 - Mark Knight, dizajner i zėrit dhe violinist anglez

VDEKJET:

1324 - Marco Polo, udhėpėrshkrues italian
1642 - Galileo Galilei, filozof dhe fizikan italian
1996 - Franēois Mitterrand, politikan francez

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1297 - Pavarėsia e Monakos


9 janar...

9 janari ėshtė dita e nėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 356 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1760 - Afganėt mundėn Marathėt nė betejėn nė Barari Ghat.
1768 - Philip Astley paraqet cirkun e parė modern nė Londėr.
1788 - Connecticut u bė shteti i pestė i ShBA-ve.
1793 - Jean-Pierre Blanchard ėshtė personi i parė qė fluturoi me balon ajri nė Shtetet e Bashkuara.
1822 - Princi portugjez Pedro I i Brazilit vendosi tė qėndrojė nė Brazil kundėr urdhėrit tė mbretit tė Portugalisė Joćo VI, duke filluar procesin e pavarėsisė sė Brazilit.
1858 - Bėri vetvrasje Anson Jones, presidenti i fundit i Republikės sė Teksasit.
1900 - U themelua S.S. Lazio nė Romė, Itali.
1914 - U themelua kompania Phi Beta Sigma Fraternity Inc. nė kampusin Howard University.
1941 - Fluturimi i parė i aeroplanit Avro Lancaster.
1991 - Seanca konstituive e Kuvendit tė parė shumėpartiak tė Republikės sė Maqedonisė.
2008 - Kuvendi i Kosovės zgjodhi Kryetarin e Kosovės dhe Qeverinė e re nė krye me Kryeministrin Hashim Thaēi.

LINDJET:

1913 - Richard Nixon, kryetar i 37-tė i SHBA-sė (Vdiq mė 1994)
1922 - Ahmed Seku Ture, burrėshteti dhe shkrimtarė i Guinesė
1944 - Jimmy Page, kitarist anglez (Led Zeppelin)
1954 - Mirza Delibashiq, ylli boshnjak nė basketboll
1970 - Alex Staropoli, sintisajzerist italian (Rhapsody Of Fire)

VDEKJET:

1873 - Napoleon III Bonaparta, ushtarak, kryetar dhe perandor i Francės (Lindi mė 1808)
2004 - Zhou Erfu, shkrimtar kinez (Lindi mė 1914)
2011 - Peter Yates , regjisor britanik


10 janar...

10 janari ėshtė dita e dhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 355 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

49 p.e.s. - Gaius Julius Caesar me ushtri kalon Rubikon-in me fjalinė „Alea iacta est“ dhė kėshtu fillon Lufa Civile nė Romė.
1776 - Thomas Paine botoi veprėn Common Sense.
1870 - John D. Rockefeller inkorporon kompaninė Standard Oil.
1863 - Nė Londėr u hap metro e parė nė botė.
1899 - U themelua fraterniteti Tau Kappa Epsilon.
1920 - Nė Zhenevė u themelua Lidhja e kombeve.
1927 - U shfaq premiera e filmit Metropolis nga Fritz Lang.
1989 - Trupat kubaneze filluan tė largohen nga Angola.
1990 - U formua kompania Time Warner pas bashkimit tė kompanive Time Inc. dhe Warner Communications Inc.
2000 - America Online shpall marrėveshjen pėr tė blerė kompaninė Time Warner pėr 162 miliard Dollarė Amerikan, bashkimi mė i madhė korporal nė atė kohė.
2001 - Wikipedia fillon si pjesė e projektit Nupedia. Bėhet faqe nė vete pesė ditė mė vonė.
2005 - Eyre Peninsula Bushfire nė Australinė Jugore vret nėntė dhe lėndon 113.

LINDJET:

1802 - Carl Ritter von Ghega, inxhinier
1913 - Mehmet Shehu, ish kryeministėr i Shqipėrisė
1917 - Jerry Wexler, producent amerikan
1935 - Ronnie Hawkins, muzikant amerikan
1945 - Rod Stewart, kėngėtar britanik
1946 - Aynsley Dunbar, baterist anglez
1948 - Donald Fagen, tastierist dhe vokalist amerikan (Steely Dan)
1952 - Scott Thurston, muzikant amerikan
1955 - Michael Schenker, kitarist gjerman (UFO)
1971 - Avdi Xhaqku, dėshmor i kombit shqiptar

VDEKJET:

1920 - Sali Nivica, patriot, publicist, Nderi i Kombit, vritet nė njė atentat nė Shkodėr, prej Kolė Ashikut
1981 - Katherine Alexander,Aktore amerikane
1986 - Jaroslav Seifert, Shkrimtar ēek fitues i ēmimit Nobel, Nobel laureate


11 janar...

11 janari ėshtė dita e njėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 354 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1569 - Lotaria arė e regjistruar nė Angli.
1805 - U krijua teritri i Michiganit.
1861 - Alabama i bashkohet Konfederates se Steteve te Bashkuar te Amerikes.
1908 - U krijua Grand Canyon National Monument.
1919 - Romania anekson Transilvaninė.
1935 - Amelia Earhart ėshtė gruaja e parė e cila fluturoi vetėm nga Hawaii nė California.
1946 - Shqipėria pas referendumit popullor shpallet Republikė Popullore Socialiste.
1957 - Vrasėsi masiv Jack Gilbert Graham u ekzekutua pėrmes komorės sė gazit.
1962 - Erupcioni i vullkanit Huascaran nė Peru shkaktoi vdekjen e 4000 njerėzve.
1972 - Pakistani Lindor riemron veten nė Bangladesh.
1986 - Zyrtarisht u hap Gateway Bridge, Brisbane nė Queensland, Australi.
1990 - Marshuan 300,000 njerėz nė favor tė pavarėsisė sė Lituanisė.

LINDJET:

347 - Theodosius I, perandor i romak
1859 - George Curzon, politikan britanik
1946 - Tony Kaye, pianist dhe organist anglez (Yes)
1952 - Lee Ritenour, kitarist dhe kompozitor amerikan
1970 - Mustafa Sandal, kėngtar turk
1971 - Mary J. Blige, kėngtare e muzikės Soul dhe R&B
1972 - Amanda Peet, aktore e ShBA

LINDJET:

314 - Papa Miltiades
782 - Kōnin, Perandor Japonez i 49.
1055 - Konstantin IX., Perandor Bizantin
1999 - Enver Maloku, shkrimtar shqiptar
2006 - Mark Sopi, ipeshkėv i Ipeshkėvisė sė Kosovės

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Festanacionale nė
Shqipėri: Shpallja e Republikes
Nepal: Dita e Bashkimit


12 janar...

12 janari ėshtė dita e dymbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 353 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

475 - Basiliscus u bė Perandoria Bizantine.
1528 - Gustavi i Suedisė u kurorėzua mbret i Suedisė.
1872 - Yohannes IV u emėrua perandor i Etiopisė nė Axum.
1875 - Kwang-su u bė perandor i Kinės.
1898 - Ito Hirobumi pėr herė tė tretė u bė Kryeministri i Japonisė.
1915 - Dhoma e Pėrfaqėsuesve e Shteteve tė Bashkuara refuzoi dhėnien e tė drejtės pėr votė pėr gratė.
1932 - Hattie W. Caraway u bė gruaja e tretė e zgjedhur nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara.
1940 - LDB: Bashkimi Sovjetik bombardoi qytete nė Finlandė.
1995 - Vajza e Malcolm X, Qubilah Shabazz, u arreastua nėn akuzėn pėr tentim pėr tė vrarė Louis Farrakhan.
1998 - 19 shtete Evropiane u pajtuan pėr tė ndaluar klonimin e njerėzve.
2006 - Mehmet Ali Ağca, ėshtė liruar nga burgu pas dėnimit 25 vjeēar pėr shkak tė atentatit ndaj papa Gjon Palit tė II.
2007 - Cometa McNaught arriti perihelionin duke u bėrė kometa mė e ndritshme nė 40 vitet e fundit.

LINDJET:

1862 - Anton Xanoni, shkrimtar shqiptar
1944 - Fatos Kongoli, shkrimtar shqiptar
1946 - Cynthia Robinson, muzikante amerikane (Sly & the Family Stone)
1946 - George Duke, muzikant amerikan
1959 - Per Gessle, muzikant suedez (Roxette)

VDEKJET:

1984 - Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha,dėshmorė tė Kombit shqiptar
1976 - Agatha Christie, shkrimtare britanike


13 janar...

13 janari ėshtė dita e trembėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 352 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

27 p.e.s.: Nė Romė mori fund Republika Romake.
532: Nė Konstantinopojė (Stambolli i sotshėm) filloi kryengritja e Nikės.
1822: Greqia shpall pavarėsinė.
1902: Nė Berlin hapet shkolla e parė fillore „Freie Hochschule“.
1957: Firma Wham-O prodhon Frisbee-n e parė.
1963: Halili dhe Hajria vepėr baleti shqiptar, u vu pėr herė tė parė nė skenėn e baletit.
1963: Kryetari i parė i shtetit Togo, Sylvanus Epiphanio Olympio vritet nga puēistėt.
1967: Gnassingbé Eyadéma bėhet president nė Togo.
1980: Nė Karlsruhe themelohet partia e tė gjelbėrve gjerman (Die Grünen).
1986: Filloi lufta qytetare nė Jemen.
1991: Nė natėn mes 12. dhe 13. janarit trupat ushtarake sovjetike pushtuan ndėrtesėn e radios dhe televizionit nė Vilnius, Lituani. Gjate kėtij aksioni tė dhunshėm kundėr protestuesve tė paarmatosur, u vranė 14 persona dhe u plagosėn mbi 1000.
1994: Cyprien Ntaryamira bėhet kryetari i ri i Burundit.
1995: Tėrmet nė Kobe (Japoni).
2004: Helmut Kohl fitoi ēmimin "Internationaler Adalbertpreis".
LINDJET:

1927 - Luigj Gurakuqi, regjisor shqiptarė
1954 - Trevor Rabin, kitarist afrikano-jugorė (Yes)
1958 - Andrew Stanton, regjisor amerikan
1959 - James LoMenzo, bas kiatarist amerikan (Megadeth)
1977 - Orlando Bloom, aktor britanez

VDEKJET:

1941 - James Joyce, shkrimtar irlandez
1994 - Gjon Karma, aktor shqiptar
1998 - Muslim Mulliqi, piktor shqiptar
1999 - Shani Pallaska, aktor shqiptar
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-01-14, 17:20   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

(14.01 - 20.01 )14 janar...

14 janari ėshtė dita e katėrmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 351 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1501 - Martin Luther, 17, hyn nė Universitetin e Erfurtit.
1539 - Spanja anekson Kubėn.
1832 - Shkrimtari amerikan Edgar Allan Poe shkroi tregimin e tijė tė parė tė shkurtėr "Metzengerstein".
1858 - Napoleon Bonaparta i ik njė tentimi pėr vrasje.
1913 - Lufta e Parė Ballkanike: Greqia mundi turqit nė Bizani.
1943 - LDB: Franklin D. Roosevelt dhe Winston Churchill filluan Konferencėn e Kazablankės pėr tė diskutuar strategjinė dhe pėr tė studjuar fazėn e ardhshme tė luftės.
1953 - Josip Broz Tito u zgjodh president i Jugosllavisė.
1954 - Hudson Motor Car Company u bashkua me Nash-Kelvinator Corporation dhe formuan American Motors Corporation.
1975 - Lesley Whittle u kidnapua nga Donald Neilson, i njohur si "the Black Panther" (shqip: Panteri i Zi).
1994 - Presidenti amerikan Bill Clinton dhe ai rus Boris Yeltsin nėnshkruan Marrėveshjen e Kremlinit.
2012 - Qeveria shqiptare prezantot zyrtarisht logon pėr 100 vjetorin e pavarsisė. Logoja ėshtė e ralziuar nga Zeni Ballazhi.

LINDJET:

1741 - Benedict Arnold, ushtarak amerikan
1941 - Milan Kuqan, plitikan dhe burrshteti slloven
1959 - Geoff Tate, vokalist amerikan (Queensr’che)
1961 - Mike Tramp, vokalist danez (White Lion)
1963 - Steven Soderbergh, regjisor amerikan
1967 - Zakk Wylde, kitarist amerikan (Black Label Society)
1973 - Giancarlo Fisichella, pilot i F1, italian
1982 - Vķctor Valdés,portier spanjoll

VDEKJET:

1676 - Pier Francesco Cavalli, kompozitor italian
1742 - Edmond Halley, astronom anglez
1753 - George Berkeley, filozof irlandez
1898 - Lewis Carroll, matematicient dhe letėrar britanez
1957 - Humphrey Bogart, aktor
1978 - Kurt Godel, matematicient


15 janar...

15 janari ėshtė dita e pesėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 350 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1992 - Kroacia dhe Sllovenia u njohėn ndėrkombtarisht.
1943 - solemnisht hapet Pentagoni.
1971- kryetari i Egjyptit solemnisht hapi pendėn - Liqenin e Asuanit nė lumin Nil.
1999 - Masakra e Reēakut, masakra e fundit mė madhe e pushtuesit serb nė Kosovė.
1759: Hapet Muzeu Britanik ne Londer.
1890: Ne Mariinski-Teater te Shen Petersburgwihet ne skene premiera e baletit Bukuroshja e fjetur nga Marius Petipa me muzike tePjotr Iljitsch Tschaikowski.
1895: Shfaqet inskenimi me vlera deri ne ditet e sotme nga baleti i Pjotr Iljitsch Tschaikowski Schwanensee nga Baleti perandorakme koreografi te Marius Petipa dhe Lew Iwanow ne Mariinski-Teater ne Sankt Petersburg.
1916: Ne Raimundteater ne Vjene shfaqet per here te pare pjesa Das Dreimäderlhaus e Heinrich Berté .
1924: BBC transmeton me Richard Hughes' A comedy of danger e para pjese teatrale radiofonike.
1957 : Ne Japoni hat Akira Kurosawas auf Shakespeares Macbeth basierender Film Kumonosu-jō (Das Schloss im Spinnwebwald) Premiere.
1958: Shfaqje e pare eoperas Vanessa nga Samuel Barber me libret nga Gian Carlo Menotti realizohet Metropolitan Opera ne New York City.
1958: Shfaqet per here te pareFilmkomedia gjermane Das Wirtshaus im Spessart (Regie: Kurt Hoffmann) .
1961: Florence Ballard, Mary Wilson dhe Diana Ross nenshkruajne si Girlgroup-Trio The Primettes nje kontrte pllakash tek Motown-Records. Die Gruppe wird später unter dem Namen The Supremes bekannt.
1966: Heinz Schenk dhe Lia Wöhr agieren erstmals als Gastgeber in der Unterhaltungsshow Zum Blauen Bock, die zuvor Otto Höpfner den Fernsehzuschauern präsentiert hat.

LINDJET:

1622 - Moličre, shkrimtar francez (vdiq mė 1673)
1864 - Isa Boletini, hero kombėtar shqiptar.(1916)
1888 - Kalo Brahim Xhaferaj,
1929 - Martin Luther King, udhėheqės i kryengrites sė Zezakve nė ShBA (vdiq mė 1968)
1941 - Captain Beefheart, muzikant amerikan dhe artist vizual
1948 - Ronnie Van Zant, kėngėtar amerikan (Lynyrd Skynyrd)
1959 - Pete Trewavas, bas kitarist anglez (Marillion)
1971 - Gamal Abdel Nasser, politikan dhe burrshteti i Egjyptit.

VDEKJET:

69 - Galba, perandor i Romės
1919 - Rosa Luxemburg, socialdemokrate evropiane.
2000 - Zhelko Razhnatoviq-Arkan, kriminel serb.


16 janar...

16 janari ėshtė dita e gjashtėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 349 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1547 - Ivani IV u bė Cari i Rusisė.
1556 - Filipi II u bė Mbreti i Spanjės.
1777 - Vermonti u pavarėsua nga New York.
1920 - Zeta Phi Beta Sorority Inc. u themelua nė kampusin e Universitetit tė Haruardid.
1945 - Adolf Hitler kaloi nė bunkerin e tijė nėntokėsor tė ashtuquajtur Führerbunker.
1956 - Presidenti egjitas Gamal Abdal Nasser pretendon tė ēlirojė Palestinėn nga hebrenjtė.
1969 - Studenti ēek Jan Palach bėri vetėvrasje duke bėrė vetė flijim nė Pragė, nė protestė kundėr okupimit sovjetik.
1970 - Buckminster Fuller fitoi Medaljonin e Artė nga Instituti Amerikan i Arkitekturės.
1991 SHBA-tė dhe aleatėt e sajė filluan Luftėn e Gjirit, me sulme masive ajrore nė objektet ushtarake dhe industriale nė Irak dheKuvajt,nė ora 19 pas skadimit tė ultimatumit nga OKB-ja.
2001 - Presidenti Laurent-Désiré Kabila u vra nga njė nga truprojat e tija.
2011 - Ilir Meta lideri i partisė LSI shpallet i pafajshėm nga Gjykata e Lartė, pėr akuzat e korrupsionit aktiv gjatė periudhės qė ishte Zv/kryeministėr.

LINDJET:

1844 - Ismail Qemali, themelues i shtetit tė pavarur shqiptar
1931 - Johannes Rau, politikan gjerman
1959 - Sade Adu, kėngėtare nigerio/britanike
1928 - Skėnder Xhiku, agronom shqiptar
1929 - Jashar Rexhepagiq, shkrimtar shqiptar
1961 - Hajrudin Hari Vareshanovic, kantautor boshnjak i muzikės argėtuese
1962 - Paul Webb, muzikant anglez (Talk Talk, .O.rang)
1974 - Kate Moss, Supermodele dhe stiliste Angleze

VDEKJET:

1962 - Ivan Meshtroviq, skulptor dhe arkitekt kroat.


17 janar...

17 janari ėshtė dita e shtatėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 348 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

38 p.e.s. - Oktaviani u martua me Livia Drusilla.
1595 - Henri IV i Francės i shpalli luftė Spanjės.
1605 - Pėr herė tė parė u botua Don Quixote.
1799 - U ekzekutua patrioti maltez Dun Mikiel Xerri sėbashku me shumė tė tjerė.
1913 - Raymond Poincaré u zgjodh Presidenti i Francės.
1945 - Diplomati suedez Raoul Wallenberg u zhduk nė Hungari duke qenė nėn mbikėqyrjen ruse.
1973 - Ferdinand Marcos u bė "President i Pėrjetshėm" i Filipineve.
1995 - Dridhja e tokės mė intenzitet prej 7.3 shkallėsh nė Kobe, Japoni shkaktoi dėme materiale dhe gjetėn vdekjen 6,434 njerėz.
1996 - Ēekia aplikoi pėr antarėsim nė BE.
1998 - Paula Jones akuzoi presidentin Bill Clinton pėr ngacmime seksuale.
2001 - Presidenti amerikan Bill Clinton ngriti rangun e Meriwether Lewisit nga zėvendės nė kapiten.
2002 - Eruptoi vullkani Mount Nyiragongo nė Kongo duke lėnė rreth 400,000 njerėz pa shtėpi.
2011 - Sali Nivica, patriot e publicist, dekorohet nga presidenti Bamir Topi, Nderi i Kombit

LINDJET:

1504 - Papa Pius V
1706 - Benjamin Franklin, shkrimtar amerikan
1820 - Anne Bronte, shkrimtare britanike
1893 - Rutherford B. Hayes. ish president i ShBA-ve
1899 - Al Capone, gangster amerikan
1912 - Mandi Koēi, fotograf shqiptar
1942 - Muhamed Ali, boksier
1949 - Mick Taylor, muzikant anglez (The Rolling Stones)
1955 - Mami Koyama, dubluese japoneze
1956 - Paul Young, muzikant anglez
1960 - John Crawford, muzikant amerikan
1962 - Jim Carrey, aktor kandez
1963 - Kai Hansen, vokalist dhe kitarist gjerman (Gamma Ray)
1980 - Zooey Deschanel, aktore amerikane

VDEKJET:

395 - Theodosius I, perandor i Romesė
1468 - Skėnderbeu, hero kombėtar shqiptar
1982 - Jusuf Gėrvalla, poet shqiptar dhe atėdhetar i shquar
1982 - Kadri Zeka, veprimtar , atdhetar shqiptar
1982 - Bardhosh Gėrvalla, veprimtar, atdhetar shqiptar
2009 - Qamil Batalli shkrimtar shqiptar18 janar...

18 janari ėshtė dita e tetėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 347 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

474 - Leo II u bė perandor bizantin.
1535 - Francisco Pizarro themeloi qytetin Lima, qė ėshtė kryeqyteti i Perusė.
1670 - Henry Morgan pushtoi Panamanė.
1701 - Frederick I u bė mbret i Prusisė.
1871 - Bashkimi i Gjermanisė
1778 - James Cook ishte evropiani i parė qė zbuloi ishujt Hawaii, tė cilėt i emėroi "Ishujt Sanduiē".
1919 - Ignacy Jan Paderewski u bė kryetare e Polonisė sė pavarur.
1919 - U themelua Bentley Motors Limited.
1955 - Filloi beteja nė Yijiangshan.
1990 - Kryetari i Washington, D.C., Marion Barry, u arrestua nga FBI pėr posedim narkotikė.
1997 - Norvegjezi Boerge Ousland u bė personi i parė qė kaloi Antarktikun i vetėm dhe i pa ndihmuar.
2002 - Lufta civile nė Sierra Leone pėrfundimisht u shpall si e pėrfunduar.
2012 - Ambasada turke nė Bagdad sulmohet me tre predha.
2012 - Wikipedia nė gjuhėn angleze mbyllet pėr 24 orė nė formė proteste ndaj SOPA e PIPA.

LINDJET:

1882 - A. A. Milne, shkrimtar anglez (vdiq mė 1956)
1935 - Pjetėr Arbnori, shkrimtar dhe politikan shqiptar
1979 - Yumiko Kobayashi, dubluese japoneze
1989 - Andi Vigani, personazh luminar
1971 - Josep Guardiola, trajner i FC Barcelona

VDEKJET:

1367 - Pedro I, mbret i Portugalisė (lindi mė 1320)
1862 - John Tyler, kyetari i 10-tė i SHBA-sė (lindi mė 1790)
1977 - Xhemal Bijediq, politikan boshnjak.


19 janar...

19 janari ėshtė dita e nėntėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 346 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1511 - Mirandola iu dorėzua Francės.
1878 - Ushtria serbe nė luftė me turqit arrijnė ta marrin Vranjėn.
1899 - U formua Sudani Anglo-Egjiptian.
1915 - Georges Claude patentoi gypat e neonit tė pėrdorura pėr reklamim.
1935 - Coopers Inc. pėr herė tė parė nė botė shiti veshje tė brendshme.
1942 - LDB: Forcat japoneze pushtuan Burman.
1953 - 68% e tė gjitha televizioneve nė ShBA u kyēėn me serialin komik I Love Lucy qė tė shohin Lucy si lindė.
1966 - Indira Gandhi u zgjodh kryeministre e Indisė.
1975 - Triple J filloi emitimin nė Sidnei, Australi.
1977 - Ra bora e parė dhe e vetme e njohur nė historinė e qytetit Miami, Florida. Reshje kishte gjithashtu edhe nė Bahamas.
1983 - U paraqit Apple Lisa, kompjuteri i parė personal i kompanisė Apple Inc. i cili kishte grafikė dhe miun kompjuterik.
2006 - Aeroplani sllovak Antonov An-24 u rrėzua nė Hungari.
2007 - Gazetari turko-armen, Hrant Dink, u vra nga ultra nacionalisti 17 vjeēar turk Ogün Samast.

LINDJET:

1736 - James Watt, matematikan dhe shpikės skocez (vdiq mė 1819)
1809 - Edgar Allan Poe, shkrimtar amerikan
1839 - Paul Cézanne, piktor francez (vdiq mė 1906)
1900 - Skėnder Petro Luarasi, shkrimtar shqiptar
1936 - Mahmut Bakalli, politikan shqiptar
1943 - Janis Joplin, kėngėtare amerikane
1945 - Dragan Holcer, furbollit kroat
1947 - Rod Evans, muzikant anglez (Deep Purple)
1949 - Robert Palmer, muzikant anglez
1952 - Irfan Mensur, regjisor dhe aktor boshnjak
1980 - Jenson Button, pilot anglez i Formula 1

VDEKJET:

1557 - Jacques Cartier, udhėpėrshkrues francez (lindi mė 1491)
2010 - Panajot Pano, futbollisti me i madh shqiptar (lindi mė 1939)


20 janar...

20 janari ėshtė dita e njėzetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 345 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1320 – Vladislav I, i shkurtri, pasi bashkoi vendin u kurorėzua Mbret i Polonisė
1356 - Edward Balliol vrau mbretin e Skocisė.
1840 - Uiliami II u bė Mbreti i Holandės.
1842 – Kina sipas traktatit tė Nankinit i dorėzoi Hong Kong-un Mbretėrisė sė Bashkuar
1841 - Ishulli Hong Kong u okupua nga Britania e Madhe.
1892 – SHBA: luhet loja e parė zyrtare e basketbollit.
1936 - Eduardi VIII u bė Mbreti i anglisė.
1937 - Franklin Roosevelt u zgjodh pėr herė tė dytė si President i Shteteve tė Bashkuara.
1944 - LDB: Forcat Ajrore Mbretėrore hodhėn 2,300 tonė bomba mbi Berlin.
1945 – Franklin Delano Ruzvelt u bė President i Shteteve tė Bashkuara pėr tė katėrtėn herė, ėshtė presidenti i vetėm qė qėndroi nė detyrė pėr mė tepėr se dy mandate.
1954 - U themelua radiostacioni National Negro Network me 40 anėtarė.
1961 - Xhon Kenedi nė moshėn 43 vjeēare inagurohet pėr kryetarė tė SHBA-ve, e qė ishte kryetari mė i ri nė historinė e SHBA-ve.
1981 - Ronald Reagan nė moshėn 70 vjeēare merr pozitėn e shefit tė shtetit, tė SHBA-ve, duke qenė kryetari mė i vjetėr nė historinė e SHBA-ve.
1991 - Sudani vuri Sheriatin si ligj shtetėror.
1992 - Air Inter Flight 148 u rrėzua nė Strasbourg, Francė duke lėnė tė vdekur 82 pasagjerė dhe 5 anėtarė tė ekipit.
2001 - Nė revolucionin 4 ditorė u rrėzua nga posti presidenti filipinez Joseph Estrada dhe u pasua nga Gloria Macapagal-Arroyo.
2001 - George W. Bush trashėgoi Bill Clintonin nė funksionin e kryetarit tė 43. tė SHBA-ve.
2009 - Barack Obama bėhet presidenti i 44 i SHBA-ve
2012 - Trupat ushtarake franceze deklarojnė se do tė tėrhiqen nga Afganistani pas njė sulmi ku gjetėn vdekjen 4 ushtarė francezė te koalicionit. Autori i vrasjeve nje koleg afgan.
2012 - FBI-ja mbyll websitin "megaupload" dhe e akuzon themeluesin e saj per pirateri. Drejtuesi i saj rrezikon deri ne 50 vjet heqje lirie.

LINDJET:

1292 - Eliška Přemyslovna, mbreteresha e fundit ēeke
1775 - André-Marie Ampčre, fizikant dhe matematikant francez
1902 - Nazım Hikmet, letrar turk
1920 - Federico Fellini, rgjisor italian
1926 - Patricia Neal, američka glumica
1933 - Ron Townson, kėngėtar amerikan (The Fifth Dimension)
1945 - Momčilo Krajišnik, kriminel dhe politikan serb nga B dhe H
1946 - David Lynch, regjisor amerikan
1945 - Eric Stewart, muzikant anglez (10cc)
1949 - Göran Persson, politikan suedez
1951 - Ian Hill, muzikant anglez (Judas Priest)
1952 - Paul Stanley, muzikant amerikan (Kiss)
1960 - Scott Thunes, muzikant amerikan
1966 - Tracii Guns, kitarist amerikan
1971 - Gary Barlow, kengėtar britanez (Take That)
1971 - Derrick Green, kėngėtar amerikan (Sepultura)
1979 - Will Young, kengėtar britanez

VDEKJET:

1639 - Mustafa I, sulltan i mbretėrisė osmane
1859 - Bettina von Arnim, letrare gjermane
1907 - Dmitri Mendeleev, kimist rus
1957 - James Connolly, student i atlet amerikan
1993 - Audrey Hepburn, aktore
2010 - Pashk Gjeēi, pėrkthyes shqiptarė
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-01-14, 17:22   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kalendari historik

(21.01 - 27.01 )21 janar...

21 janari ėshtė dita e njėzetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 344 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1643 - Abel Tasman ishte evropiani i parė qė arriti nė Tonga.
1793 - Pasi u dėnua pėr tradhėti nga konventa franceze, Luisi XVI u ekzekutua me gijotine.
1899 - Opel prodhoi veturėn e parė.
1915 - U themelua Kiwanis International nė Detroit, Michigan.
1921 - U themelua Partia Komuniste Italiane nė Livorno.
1924 - Vdiq Vladimir Lenin; filloi lufta pėr pushtet mes Leon Trotsky dhe Joseph Stalin qė u pasua me likuidime dhe ekstradime tė shumta.
1925 - Shqipėria u shpall republikė.
1941 - LDB: Forcat austriake dhe britanike sulmuan qytetin Tobruk, Libi.
1950 - Alger Hiss u dėnua pėr pabesi.
1968 - Lufta nė Vietnam: Filloi beteja nė Khe Sanh, beteja mė e kritikuar dhe mė kontraverze nė Vietnam.
2008 - U shua gjuha eyak nė Alaska, pasi vdiq edhe folėsi i fundit i kėsaj gjuhe.
2011 - Gjatė demostratės sė Opozitės sė Bashkuar ndaj qeverisė sė Sali Berishės mbetėn tė vrarė nga Garda e Republikės 4 protestues.

LINDJET:

1338 - Charles V, mbret i Francės († 1380)
1924 - Benny Hill, komik anglez
1941 - Placido Domingo, kėngėtar spanjoll
1947 - Pye Hastings, muzikant anglez (Caravan)
1958 - Arben Imami, politikan dhe aktor shqiptar
1967 - Fatmir Mediu, politikan shqiptar
1972 - Sylejman Rushiti, politikan shqiptar i Maqedonisė
1988 - William Johansson, kompozitor suedez

VDEKJET:

1793 - Louis XVI, mbret i Francės (l. 1754)
1924 - Vladimir Iliē Lenin, komunist rus, organizoi Revolucionin e tetorit (lindi mė 1870)
1945- Ahmet Daca ishte bashkėpuntor i ngusht i Haqif Blytės. Gjatė peridhės 1940-45 ishte kryetar i rrethit te Pazarit tė Ri dhe kryetar i komunės sė Pazarit tė Ri,u pushkatua nga OZN-a jugosllave.
1945 - Haqif Blyta - Luftari pėr Shqipėrinė etnike u pushkatua nga OZN-a jugosllave
1950 - George Orwell, shkrimtar britanik
1989 - Muharrem Bajraktari nė Bruksel.
2006 - Ibrahim Rugova, president i Kosovės


22 janar...

22 janari ėshtė dita e njėzetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 343 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1889 - Columbia Phonograph u formua nė Washington, DC.
1927 - U bė emetimi i parė i drejtė pėr drejtė nė gjithė botėn i komentimit tė ndeshjes futbollistike Arsenal vs. Sheffield United nėHighbury. Ndeshja pėrfundoi 1-1.
1980 - Andrei Sakharov u arrestua nė Moskė.
1983 - Björn Borg u pensionua nga tenisi pas tė fituarit tė pes titujve nė kampionatin nė.
1987 - Politikani i Pensilvanisė R. Budd Dwyer vrau veten gjatė pres konferencės.
1990 - Robert Tappan Morris, Jr. u akuzua pėr emetimin e krimbit nė internet nė vitin 1988.
1992 - Misioni STS-42 - Dr. Roberta Bondar u bė gruaja e parė kanadeze qė ka udhėtuar nė hapėsirė.
1997 - Madeleine Albright u bė gruaja e parė sekretare e Shteteve tė Bashkuara.
1999 - Misioneri australian Graham Staines dhe dy djemt e tijė u varrosėn tė gjallė nga hindusėt duke fjetur nė veturėn e tyre nė Indinė lindore.
2006 - Evo Morales u zgjodh president i Bolivisė.
2007 - Hapet gjykimi i vrasėsit serik kanadez Robert Pickton nė New Westminster, British Columbia, Kanada

LINDJET:

1440 - Ivan III, princ i madh i Moskės (vdiq mė 1505)
1561 - Francis Bacon, filozof anglez (vdiq mė 1626)
1788 - George Gordon Byron, shkrimtar anglez
1949 - Phil Miller, kitarist anglez (National Health, In Cahoots, Matching Mole)
1949 - Steve Perry, kėngėtar amerikan (Journey)
1960 - Michael Hutchence, kėngėtar australian (INXS)
1965 - Steven Adler, baterist amerikan (Guns N' Roses)

VDEKJET:

1901 - Mbretėresha Victoria, mbretėresha e Mbretėrisė sė Bashkuar Britanike dhe Irlandės
1922 - Papa Benedictus XV (lindi mė 1854)
1959 - Mike Hawthorn, garues me makina
1973 - Lyndon B. Johnson, president i ShBA-ve


23 janar...

23 janari ėshtė dita e njėzetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 342 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

393 - Perandori romak Theodosius I shpalli djalin e tijė nėntė vjeēarė Honorius bashkė perandor.
1793 - Rusia dhe Prusia e ndanė Poloninė.
1897 - Elva Zona Heaster u gjet e vdekur nė Greenbrier County.
1899 - U formua Lidhja e Pejės
1916 - Isa Boletini - vritet nė pritė nė Podgoricė
1919 - nė Shkodėr u botua gazeta politike, shoqrore kulturore shqip dhe frengjisht.e botuar nen drejtimin e Nikollė Ivanaj, ishte organ i klubit "Lidhja Kombėtare".
1943 - Jewish-led Warsaw Ghetto Uprising.
1996 - U paraqit versioni i parė i gjuhės programuese Java.
2002 - Daniel Pearl u kidnapua dhe u vra nė Karachi, Pakistan.

LINDJET:

1857 - Andrija Mohoroviēiq, gjeofizikant kroat
1936 - Dhimitėr Anagnosti, regjisor shqiptar
1948 - Anita Pointer, kėngėtare amerikane (Pointer Sisters)
1950 - John Greaves, muzikant anglez (Henry Cow, National Health)
1953 - Robin Zander, kėngėtar amerikan (Cheap Trick)
1954 - Edward Ka-Spel, muzikant anglez (Legendary Pink Dots)
1974 - Sampsa Astala, muzikant finlandez (Lordi)
1984 - Arjen Robben ėshtė futbollist holandez, i cili momentalisht luan nė Bayern München

VDEKJET:

1963 - Józef Gosławski, skulptor polak
1989 - Salvador Dali, piktor spanjoll


24 janar...

24 janari ėshtė dita e njėzetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 341 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1927 - Regjisori Alfred Hitchcock paraqiti filmin e tijė tė parė The Pleasure Garden nė Angli.
1972 - Komandanti japonez Shoichi Yokoiu gjet i fshehur nė xhumngėll nė Guam ku fshihej qė nga LDB.
1984 - Kompjuteri i parė Apple Macintosh paraqitet nė shitje.
1993 - Gazetari dhe skrimtari turk Uğur Mumcu u vra me veturė bombė nė Ankara, Turqi.
1996 - Kryeministri polak Jozef Oleksy akuzohet pėr spiunim pėr Moskėn.
2003 - Filloi veprimin operacioni United States Department of Homeland Security.
1919 - Ismail Qemali vdiq nė hotelin "Brufani" tė Peruxhia-s, ku ndodhej i ftuar nga Qeveria italiane, me qėllim pėr tė arritur "njė marrveshje me gjthė shqiptarėt e Shqipėrisė dhe delegatėt e Amerikės", pėr tė marrė pjesė nė Konferencėn e Paqes, qė do tė zhvillohej nė Paris.

LINDJET:

1947 - Warren Zevon, muzikant amerikan
1949 - John Belushi, aktor dhe kėngėtar shqiptarė nga ShBA
1958 - Jools Holland, muzikant anglez
1967 - John Myung, basist amerikan (Dream Theater)
1968 - Michael Kiske, muzikant gjerman (Helloween)
1972 - Naoshi Mizuta, kompozitor japonez
1984 - Witold Kiełtyka, baterist polak (Decapitated)

VDEKJET:

1822 - Ali Pashė Tepelena, patriot shqiptarė
1965 - Winston Churchill, politikan dhe kryeministėr britanik
1919 - Ismail Qemali kryetari i parė i shtetit tė pavarur shqiptarė
2006 - Chris Penn, aktor filmi amerikan


25 janar...

25 janari ėshtė dita e njėzetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 340 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1879 - U themelua Banka Kombėtare Bullgare.
1881 - Thomas Edison dhe Alexander Graham Bell formuan kompaninė Oriental Telephone Company.
1890 - Nellie Bly udhėton Tokėn rrotull pėr 72 ditė.
1915 - Alexander Graham Bell inauguroi shėrbimin transkontinental telefonik tė ShBA-ve.
1919 - U themelua Liga e Kombeve.
1942 - LDB: Tailanda i shpall luftė Shteteve tė Bashkuara dhe Mbretėrisė sė Bashkuar.
1955 - Bashkimi Sovjetik pėrfundon luftėn shtetėrore me Gjermaninė.
1971 - Himachal Pradesh u bė shteti i 18-tė i Indisė.
1981 - Jiang Qing, e veja e Mao Zedong u dėnua me vdekje.
1990 - Avianca Flight 52 u rrėzua duke lėnė tė vdekur 73 udhėtarė.
2004 - Michail Saakashvili bėhet kryetar i Gjeorgjisė

LINDJET:

1627 - Robert Boyle, kimist anglez
1708 - Pompeo Batoni, piktor italian
1874 - William Somerset Maugham,dramaturg anglez
1882 - Virginia Woolf, letrar britanez
1894 - Micheil Tschiaureli, regjisor gruzian
1904 - Géza Fried, kompozitor hungarez
1917 - Jānio Quadros, politikan brazilian
1922 - Luigi Luca Cavalli-Sforza, shkencėtar italian
1926 - Youssef Chahine, regjisor egjiptian
1927 - Antōnio Carlos Jobim, kantautor brazilian
1933 - Corazon Aquino, politikane filineze
1935 - António Ramalho Eanes, politikan portugez
1935 - Skėnder Sallaku, artist i popullit
1938 - Leiji Matsumoto, vizatues stripash japonez
1942 - Eusébio, futbollist portugez
1951 - Bill Viola, artist amerikan
1954 - Richard Finch, basist amerikan (KC and the Sunshine Band)
1957 - Luis Alfredo Garavito Cubillos, vrases serik kolumbian
1958 - Alessandro Baricco, letrar itslian
1981 - Alicia Keys, kegetare amerikane
1981 - Toše Proeski, kėgėtar maqedon
1980 - Xavi, futbollist spanjoll

VDEKJET:

1947 - Al Capone, gangster amerikan
1990 - Enver Hadri, pariot shqiptar


26 janar...

26 janari ėshtė dita e njėzetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 339 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1950 - India shpall pavarėsi.
1952 - U themelua nė Bruksel Kėshilli i Kooperimit Doganor (sot Organizata Botėrore e Doganave).
1962 - Programi Ranger: Ranger 3 lėshohet pėr tė studiuar hėnėn. Sonda hapsinore mė mbrapa mungoi hėnėn pėr 34,000 km.
1992 - Boris Yeltsin lajmėron qė Rusia do tė heq nga shėnjestra e armėve nukleare qytetet e Shteteve tė Bashkuara.
1965 - Gjuha hindi u bė gjuha zyrtare e Indisė.
2001 - Njė tėrmet godet nė Gujarat, Indi, duke shkaktuar mė shumė se 20,000 tė vdekur.
2006 - Kompania Western Union ndėrpreu shėrbimet e dėrgimit tė telegramėve.

LINDJET:

1918 - Nicolae Ceauşescu, diktator rumun (vdiq mė 1989)
1781 - Ludwig Achim von Arnim, shkrimtar gjerman
1918 - Nicolae Ceauşescu,politikan dhe ishkryetar romun
1925 - Paul Newman, aktor amerikan
1928 - Roger Vadim, regjisor francez
1947 - Michel Sardou, shansonjer francez
1950 - Jörg Haider, politikan austiak
1953 - Anders Fogh Rasmussen, politikan danez
1955 - Eddie Van Halen, kitarist holandez
1958 - Anita Baker, xhez-kėgėtare amerikane
1963 - Andrew Ridgeley, muzikant anglez (Wham!)
1976 - Willie Adler, kitarist amerikan (Lamb of God)
1986 - Matt Heafy, muzikant amerikan (Trivium)

VDEKJET:

1823 - Edward Jenner, mjek anglez
1990 - Ava Gardner, aktore filmi amerikane.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Australia - Festa e Australisė
India - Dita i republikės


27 janar...

27 janari ėshtė dita e njėzeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 338 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

98 - Trajan u bė Perandor Romak pas vdekjes sė perandorit Nerva.
661 - Pėrdundoi epoka e kalifatit Rashidun me vdekjen e Ali Ibn Ebi Talibt.
1593 - Vatikani hapi gjykimin 7 vjeēar kundėr dijetarit Xhordano Bruno
1695 - Mustafa II u bė sulltan i Perandorisė Osmane, pas vdekjes sė sulltanit Ahmed II. Mustafa udhėhoqi gjer nė vdekjen e tij nė vitin 1703.
1785 - U themelua universiteti i parė publik nė ShBA, Universiteti i Gjorgjisė.
1870 - Vllazėria e parė e grave, Kappa Alpha Theta, u themelua nė DePauw University.
1888 - U themelua Shoqėria Nacional Gjeografike nė Washington, D.C..
1913 - Atletit indiano-amerikan Jim Thorpe, i cili nga shumė njerėz quhej atleti mė i mirė i botės, iu morėn dy medalje ari, qė ai kishte fituar nė lojėrat olimpike tė vitit 1912.
1939 - U realizua fluturimi i parė i Lockheed P-38 Lightning.
1945 - Armata e kuqe ēliron kampin e pėrqėndrimit nazist Auschwitz.
1967 - Programi Apollo: Apollo 1 - Astronautėt Gus Grissom, Edward White dhe Roger Chaffee vdiqėn gjatė testimeve tė anijes kozmije nė Kennedy Space Center.
1967 - Mė shumė se gjashtėdhjetė kombe nėnshkruan marrėveshjen pėr ndalimin e armėve nukleare nė hapėsirė.
1996 - Koloneli Ibrahim Baré Maļnassara u zgjodh president i Nigerit pas rrėzimit tė presidentit Mahamane Ousmane nė puē ushtarak.

LINDJET:

1756 - Wolfgang Amadeus Mozart, kompozitor austriak
1859 - Wilhelm II, perandor gjerman
1943 - Alfred Karamuēo, politikan shqiptar.
1957 - Frank Miller, autor stripi, shkrimtar dhe autor filmi amerikan
1979 - Rosamund Pike, aktore angleze

VDEKJET:

1901 - Giuseppe Verdi, kompozitor italian
1948 - Myderriz Haki ef. Sermaxhaj, atdhetar shqiptar
1982 - Louis de Funčs, aktor francez
2006 - Johannes Rau, ish president i Gjermanisė

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1945 - Dita ndėrkombėtare e pėrkujtimit tė viktimave tė Holokaustit
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-14, 14:56   #42
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

(28.01 - 03.02 )
28 janar...

28 janari ėshtė dita e njėzetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 337 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1635 - Themelohet Akademia Franceze, njė nga shoqėritė letrare mė tė famshme nė Evropė
1861 - Kansas u bė shteti i 34 i ShBA-ve.
1896 - Mjeku amerikan Emil Grube u bė i pari qė pėrdori rrezatimin pėr kurimin e kancerit tė gjirit nė klinikėn e tij Rose Lee tė Ēikagos.
1911 - U botua nė Sofje gazeta e pėrjavshme politike, shoqėrore, kulturore, letrare "Liria e Shqipėrisė"
1996 - Teatri i Operės sė Venedikut. "Feliks", u shkatrrua nga zjarri pėr herė tė dytė nė historinė e tij.
1999 - Kontakt-grupa thėrret qeverinė serbe dhe pėrfaqėsuesit e shqiptarėve tė Kosovės qė mė 6 shkurt t'i fillon bisedimet nė Rambuje.

LINDJET:

1853 - José Martķ, shkrimtar nga Kuba († 1895)
1928 - Eduard Shevarnadze, politikan i Gruzisė, dhe ministėr sovjet i punėve tė jashtme
1936 - Ismail Kadare, shkrimtar shqiptar
1955 - Nikollas Sarkozi, politikan, kryetar francez
1976 - Avni Abazi, aktor shqiptarė

VDEKJET:

814 - Karli i Madh (Charlemagne), mbret dhe perandor i Francės
1881 - Fjodor Dostojevski, shkrimtar rus
1916 - Isa Boletini, atdhetar e luftėtar shqiptar, vritet nė pritė nė Podgoricė
2002 - Astrid Lindgren, shkrimtare sudeze
2010 - Jashar Rexhepagiq, shkrimtar shqiptar29 janar...

29 janari ėshtė dita e njėzetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 336 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1635 - Themelohet Akademia Franceze, njė nga shoqėritė letrare mė tė famshme nė Evropė
1861 - Kansas u bė shteti i 34 i ShBA-ve.
1896 - Mjeku amerikan Emil Grube u bė i pari qė pėrdori rrezatimin pėr kurimin e kancerit tė gjirit nė klinikėn e tij Rose Lee tė Ēikagos.
1911 - U botua nė Sofje gazeta e pėrjavshme politike, shoqėrore, kulturore, letrare "Liria e Shqipėrisė"
1996 - Teatri i Operės sė Venedikut. "Feliks", u shkatrrua nga zjarri pėr herė tė dytė nė historinė e tij.
1999 - Kontakt-grupa thėrret qeverinė serbe dhe pėrfaqėsuesit e shqiptarėve tė Kosovės qė mė 6 shkurt t'i fillon bisedimet nė Rambuje.

LINDJET:

1843 - William McKinley - 25. kryetar sė SHBA
1860 - Anton Ēehov, dramaturg, aktor dhe tregimtar rus i njohur pėr tregimin "Kopshti i qershive"

VDEKJET:

1941 - Vdiq Ioannis Metazas diktatori i Greqisė nga viti 1936 - 1941
1962 - Vdiq violinisti i famshėm me origjin austriake, Fritz Kreisler30 janar...

30 janari ėshtė dita e tridhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 335 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1649 - U vra Charles I i Anglisė.
1661 - Oliver Cromwell ritualisht u ekzekutua dy vite pasi kishte vdekur.
1919 - SHBA njoh Republika i Polonisė.
1933 - Adolf Hitler kancelar i Gjermanisė.
1948 - U vra pacifisti hindus Mohandas Karamchand Gandhi nga ekstremisti hindus Nathuram Godse.
1964 - Programi Ranger: U lansua Ranger 6.
1976 - George H. W. Bush u bė drejtori i 11-tė i CIA-s.
1982 - Richard Skrenta shkroi kodin e virusit tė parė kompjuterik i quajtur "Elk Cloner" qė ėshtė 400 rreshta i gjatė dhe merret si njė program pėr rinisje tė kompjuterėve Apple.
1994 - Péter Lékó u bė mjeshtėr i madh i shahut, mė i riu nė botė nė atė kohė.
1996 - Gino Gallagher, udhėheqėsi i dyshuar i INLA-s, u vra duke pritur nė radhė pėr pėrfitimet e tė pa punėsuarve.
1996 - Kometa Hyakutake u zbulua nga astronauti amator japonez Yuji Hyakutake.
2003 - Belgjika legalizoi ligjshėm martesėn e gjinisė sė njėjtė.
2005 - U zhvilluan zgjedhjet parlamenatre nė Iraku.

LINDJET:

1882 - Franklin Delano Roosevelt, presidenti i 32-tė i SHBA-sė
1926 - Tish Daija, kompozitorė shqiptarė

VDEKJET:

1649 - Charles I, mbret sė Anglisė dhe Skocisė (l. 1600)
1948 - Mahatma Gandhi, aktivist etnik nga India (l.1869)
1951 - Ferdinand Porshe, inxhinier i auomobilizmit austriak , krijues i Folksvagenit "bubė" (l. 1875)
2010 - Fadil Ferati, politikan


31 janar...

31 janari ėshtė dita e tridhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 334 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1929 - Bashkimi Sovjetik dėboi politikanin Leon Trotsky.
1930 - 3M filloi reklamimin e Scotch Tape.
1940 - Qeveria e Shteteve tė Bashkuara bėri pagesėn e parė nė bazė tė ligjit mbi sigurimet shoqėrore.
1945 - U ekzekutua ushtari 25 vjeē amerikan, Eddie Slovik, nėn akuzėn pėr dezertim.
1946 - Me kushtetutėn e re Jugosllavia u bė konfederatė gjashtė republikėshe.
1950 - Presidenti amerikan Harry S. Truman deklaroi se do tė zhvillonin bombė hidrogjeni.
1956 - Guy Mollet u bė Kryeministėr i Francės.
1958 - Shtetet e Bashkuara lėshuan satelitin e tyre tė parė nė orbitė rreth Tokės.
1968 - Nauru shpalli pavarėsinė e Australisė.
1990 - U hap pėr herė tė parė ushqimore McDonald's nė Bashkimin Sovjetik, nė Moskė.
1995 - Presidenti amerikan Bill Clinton autorizoi 20 miliard dollar amerikan pėr Meksikėn pėr tė ndihmuar stabilizimin e ekonomisė.
1999 - Seriali Family Guy debutoi nė televizionet amerikane.
2004 - Manifestime evropiane pėr tė drejtat e emigrantėve.

LINDJET:

1797 - Franz Schubert, kompozitor austriak
1921 - Mario Lanza, tenor amerikan
1923 - Norman Mailer, letrar amerikan
1935 - Kenzaburo Oe,letrar japonez dhe fitues i ēmimit Nobel
1938 - Beatrix, mbretėreshė sė Hollandės
1970 - Minnie Driver,aktore mritaneze
1979 - Felix Sturm, (alias Adnan Ćatić), bokser gjerman me prejardhje boshnjake
1981 - Justin Timberlake, kengėtar amerikan
1982 - Helena Paparizou, kėngėtare greke

VDEKJET:

1995 - George Stibitz, hulumtues amerikan


1 shkurt...

1 shkurti ėshtė dita e tridhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 333 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1893 - Thomas A. Edison pėrfundon kostruktimin e studios sė parė tė filmit njohur si Black Maria nėWest Orange, New Jersey.
1897 - Banka Shinhan: Nė Souel hapet banka mė e vjetėr nė Korenė Jugore.
1974 - Kuala Lumpur u shpall teritor federal.
1978 - Regjisori Roman Polanski u largua nga Shtetet e Bashkuara ėr nė Francė pasi u akuzua pėr pjesmarrje nė seks me njė 13 vjeēare.
1979 - Patty Hearst u lirua nga burgu pasi u amnestua nga presidenti amerikan Jimmy Carter.
1979 - Ayatollah Khomeini u rikthye nė Tehran, Iran as rreth 15 vitesh ekzil.
2005 - Kaldaja paraqet Akti Civil Martesorė, duke u bėrė shteti i katėrt i cili sanksionon martesėn e gjinisė sė njėjtė.

LINDJET:

1965 - Brandon Lee aktor kinez/amerikan dhe djali i legjendės Bruce lee
1931 - Boris Yeltsin, kryetar i parė Rusisė
1690 - Francesco Maria Veracini kompozitor italian
1965 - Brandon Lee aktor kinez/amerikan po ashtu dhe djali i yllit tė arteve marciale Bruce Lee

VDEKJET:

1328 - Charles IV, mbret sė Francės (lindi mė 1294)


2 shkurt...

2 shkurti ėshtė dita e tridhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 332 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1878 - Greqia i shpalli luftė Turqisė.
1920 - Franca okupoi Memelin.
1922 - U botua pėr herė tė parė novela Ulysses nga auori James Joyce nė Paris.
1946 - U proklamua Republika Hungareze
1967 - U themelua Asociacioni Amerikan i Basketbollit.
1989 - Trupat e fundit tė Bashkimit Sovjetik lėshuan Kabulin duke pėrfunduar luftėn 9 vjeēare tė okupimit ushtarak tė Afganistanit.
1989 - Sky Television plc filloi emetimet nė Evropė.
1990 - Me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.
1998 - Cebu Pacific Air DC-9-32 rrėzohet nė Cagayan de Oro, Philippines duke lėn tė vdekur 104 persona.
2004 - www.Bujanoci.net U krijua uebfaqeja e parė Shqiptare nė komunėn e Bujanocit

LINDJET:

1649 - Papa Benedictus XIII (vdiq mė 1730)
1977 - Shakira, kėngėtare kolumbiane
1987 - Gerard Piqué,futbollist spanjoll


3 shkurt...

3 shkurti ėshtė dita e tridhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 331 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1488 - Bartolomeo Diaz arriti nė Cape of Good Hope(Kepi i shpresės sė mirė)
1815 - Fabrika e parė e prodhimit tė djathit u themelua nė Zvicėr.
1930 - U themelua Partia Komuniste e Vietnamit.
1947 - Temperatura mė e ulėt e arritur ndonjėherė nė Amerikėn Veriore ėshtė -63 gradė Celsius nėSnag, Yukon.
1967 - Ronald Ryan, ėshtė njeriu i fundit i cili u ekzekutua nė Australi, u var nė litar nė Pentridge Prison, Melbourne.
1989 - Me puē ushtarak u largua nga qeveria e diktatorit paraguaian Alfredo Stroessner i cili udhėhiqte vendin qė nga viti 1954.
1998 - Karla Faye Tucker ekzekutua nė Texas duke u bėrė gruaja e parė qė u ekzekutua nė ShBAqė nga viti 1984.
2004 - Jóannes Eidesgaard u bė kryeministėr i Ishujve Faroe.

LINDJET:

1972 - Jesper Kyd, kompozitor

VDEKJET:

1924 - Woodrow Wilson, kryetari i 28-tė i SHBA-sė (lindi mė 1856)
1936 - Princesha Sofi, Mbretėresha e Shqipėrisė dhe bashkėshortja e Princ Vidit (lindi mė 21 maj 1885)
1997 - Bohumil Hrabal, shkrimtar ēek (lindi mė 1914)
2006 - Vath Koreshi – Shkrimtar
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-14, 19:35   #43
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

(04.02 - 10.02 )4 shkurt...

4 shkurti ėshtė dita e tridhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 330 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 - George Washington u zgjodh kryetar i parė i SHBA-ve
1943 - LDB: Pėrfundoi Beteja e Stalingradit.
1944 - Masakra e 4 Shkurtit.
1945 - Filloi Konferencė nė Jalta e cila pėrfundoi mė 11 shkurt.
1946 - U themelua skuadra e futbollit KF Partizani pjesė e Ministrisė sė Mbrojtjes.
1976 - Nė Guatemala dhe Honduras dridhja e tokės len tė vdekur mbi 22.000 njerėz.
1998 - Dridhja e tokės nė Afganistan me 6.1 Shkllė Rihteri shkakton vdekjen e mbi 5.000 njerėzv.
1998 - Nė Belgjikė, Bill Gates u fye nga njė belg dhe iu mėshua me njė tortė nė fytyrė.
1999 - Hugo Chįvez Frķas u zgjodh president i Venezuelės.
2003 - Republika Federale e Jugosllavisė zyrtarisht emėrohet Serbia dhe Mali i Zi dhe miraton kushtetutė tė re.
2004 - Themelohet rrjeti social Facebook

LINDJET:

1505 - Mikołaj Rej, shkrimtar polak
1902 - Charles Lindbergh, pilot amerikan
1915 - Norman Wisdom, komedian, kėngėtar dhe aktor, regjisor e skenarist anglez
1969 - Ilir Bajri, kompozitor shqiptar

VDEKJET:

211 - Septimius Severus, perandor sė Romės
1694 - Natalia Kirillovna Naryshkina, mbretėreshė ruse
1928 - Hendrik Antoon Lorentz,fizicient holandez
1941 - Ivo Kozarēanin, letrar kroat

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore kundėr kancerit5 shkurt...

5 shkurti ėshtė dita e tridhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 329 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1919 - Charlie Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks, dhe D.W. Griffith themeluan United Artists.
1958 - Gamel Abdel Nasser u zgjodh presidenti i parė i Republikės sė Arabėve tė Bashkuar.
1974 - John Murtha u bė veterani i parė i Luftės sė Vietnamit i zgjedhur nė Kongresin Shteteve tė Bashkuara.
1979 - Khomeini prirės i revolucionit islamik, shpall Iranin shtet islam.
1994 - Byron De La Beckwith u akuzua pėr vrasjen e udhėheqėsit pėr tė drejtat civile Medgar Eversnė vitin 1963.
1994 - Gjatė luftės nė Bosnje dhe Hercegovinė, 60 njerėz u vranė dhe rreth 200 u plagosėn nė qendėr tė Sarajevės.
2006 Reprezentacioni i Francės u shpall kampion evropian nė hendboll.

LINDJET:

1840 - John Boyd Dunlop, hulumtues skocez
1878 - André Gustave Citroėn, inxhinier francez (vdiq mė 1935)
1878 - André Citroen, konstruktor i automobilave francez
1880 - Gabriel Voisin, konstruktor francez i aeroplanėve dhe automobilave
1919 - Andreas Papandreou, politikan grek
1941 - Ferdinand Deda, kompozitor dhe dirigjent shqiptar, artist i Merituar, mjeshtėr i madh i Punės.
1966 - Rok Petrovič, skijator slloven
1985 - Cristiano Ronaldo,futbolist portugez

VDEKJET:

1679 - Jost fan den Fundel, shkrimtar holandez.
1931 - Mihal Grameno, atdhetar , publicist, shkrimtar e luftėtar shqiptar.6 shkurt...


6 shkurti ėshtė dita e tridhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 328 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

46 p.e.s. - Julius Caesar mundi ushtrinė e kombinuar tė pasuesve tė Pompeut dhe Numidianėve nėn udhėheqje tė Metellus Scipio dhe Juba nė Tapsus.
1817 - Argjentinasi San Martķn kaloi me njė ushtri Andet pėr tė ēliruar Kilin nga sundimi Spanjoll.
1819 - Thomas Stamford Raffles themeloi Singapurin.
1922 - Achille Ratti u bė Papa Pius XI.
1994 - Masakra nė Sarajevė, tregu nė Markale ku u vranė 68 dhe u plagosėn 142 qytetar tė sarajevės. Granata ėshtė lansuar nga pozicionet e ushtrisė serbe nė Markoviq.
1958 - Tetė lojtarė tė klubit futbollistik anglez Manchester United vdiqėn nė aksidentin ajror nė Mynih.
1998 - Washington National Airport u riemėrua: Ronald Reagan National Airport.
1998 - Nė Kostarikė: prefekti Claude Erignac u vra nė Ajaccio nga Yvan Colonna.
1999 - filloi Konferenca paqėsore pėr Kosovėn nė kėshtjellėn Rambujes nė Paris,
2009 - Ishujt Maldive e kanė njohur shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės.

LINDJET:

1911 - Ronald Reagan - 40-ti. president tė SHBA
1912 - Eva Braun, gruaja e Adolf Hitler.
1945 - Bob Marley - Kėngėtarė nga Xhamajka
1957 - Simon Phillips, baterist

VDEKJET:

1740 - Papa Klemens XII
1952 - George VI - Ish-Mbret i Britanisė e Madhe
2007 - Kadri Roshi, aktor shqiptar.7 shkurt...

7 shkurti ėshtė dita e tridhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 327 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

457 - Leo I u bė Perandor Bizantin.
1550 - Julius III u bė Papa Julius III.
1807 - Napoleon Bonaparta filloi luftėn kundės Rusisė dhe Prusisėnė Eylau, Poloni.
1898 - Émile Zola u nxorr nė gjyq pėr veprėn e tijė J'Accuse.
1914 - Filmi i parė i aktorit anglez Charlie Chaplin (ku luan si "The Tramp"), Kid Auto Races at Venice u paraqit nė Keystone Studios.
1974 - Grenada u pavarėsua nga Britania e Madhe.
1979 - Plutoni hyri nė orbitėn e Neptunit, pėr herė tė parė qė nga koha qė kėto dy planetė njihen nė shkencė.
1992 - U nėnshkrua Marrėveshja e Mastrihtit e cila ēoi nė krijimin e Bashkimit Evropian.

LINDJET:

1478 - Thomas Morus, filozof, shkrimtar dhe politikan anglez
1812 - Charles Dickens, shkrimtar anglez
1834 - Dmitri Mendeleev, kimist rus
1901 - A. den Doolaard, shkrimtari holandez
1953 - Hasija Borić,aktore dhe regjisore boshnjake
1954 - Dieter Bohlen, muzikant dhe producent gjerman (Modern Talking)
1965 - Chris Rock, aktor dhe komedian amerikan
1978 - Ashton Kutcher, aktor amerikan

VDEKJET:

2006 - Ibrahim Kodra, piktor (l. 1918)
1999 - mbreti Hysein, mbret i Jordanisė.8 shkurt...

8 shkurti ėshtė dita e tridhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 326 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

421 - Constantius IIIu bė perandor i Perandorisė Perėndimore Romake.
1575 - U themelua Universiteit Leiden dhe iu dha motoja "Praesidium Libertatis".
1910 - William D. Boyce, botues nga qyteti Chicago, i bėri kėrkesė zyrtare qeverisė federale nėUashington, pėr krijimin e organizatės Boy Scouts of America.
1915 - U dha premiera e filmit The Birth of a Nation (Lindja e njė Kombi).
1918 - U botua pėr herė tė parė gazeta The Stars and Stripes.
1949 - Kardinal Mindszenty i Hungarisė u dėnua pėr tradhėti.
1952 - Elizabeth II u shpall Mbretėresha e Mbretėrisė sė Bashkuar.
1971 - Debutoi tregu i letrave me vlerė NASDAQ.
1999 - Nė selinė e Misionit Verifikues tė OSBE-sė nė Prishtinė u deklarua se shqiptarėt tė shkonin t'i merrnin kufomat e Masakrės sė Reēakut edhe atė me urdhėr nga policia serbe qė ato tė merren tė gjitha pėrnjėherė duke u identifikuar familjarėt pėrmes dokumenteve.
1999 . Organizata amerikane pėr tė drejtat e njeriut "Hjumen rajts Uoē" publikoi raportin me titull "Java e terrorit nė Drenicė" nė tė cilin pėrshkruhet se si forcat speciale serbe ka fundi i shtatorit tė vitit tė kaluar masakruan 21 civilė nė fshatin Obri e Epėrme, dhe vranė 13 burra nė fshatin e afėrt Golluboc.
2003 - Berlin, Qeveria federale gjermane refuzoi njė rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara ku do tė parashikonte njė kėrcėnim me sulm ushtarak ndaj Irakut.
2003 - Nė Kosovė u formua organizata "Serbėt e bashkuar" nėn urdhėr tė Beogradit nė krye tė sė cilės vihet njė pjesėtar i Shėrbimit Sekret Serb.
2008 - Nebraska ndaloi pėrdorimin e karriges elektrike si metodė pėr vrasje tė tė dėnuarve.

LINDJET:

1290 - Afonso IV, mbret sė Portugalisė (vdiq mė 1357)
1828 - Jules Verne, shkrimtar francez (vdiq mė 1905)

VDEKJET:

9 1955- Byron Dean lindi nė Marion, Indiana; vdiq mė 30 shtator 1955 nė Cholame, Kalifornia. Ishte aktor amerikan i filmit dhe teatrit.
1587 - Mary I Stuart, mbretėreshė sė Skocisė (lindi mė 1542)
1696 - Ivan V, perandor rus (lindi mė 1666)9 shkurt...

9 shkurti ėshtė dita e dyzet e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 325 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

474 - Zenoni u zgjodh bashkė/perandorė i Perandorinė Bizantine.
1621 - Alessandro Ludovici u zgjodh Papė.
1822 - Haiti pushtoi republikėn e sapoformuar, Republikėn Dominikane.
1825 - Pasiqė asnjė kandidat nuk arriti vota tė mjaftueshme pėr tu zgjedhur president, Shtėpia e Pėrfaqėsuesve e Shteteve tė Bashkuara zgjodhi John Quincy Adams President tė Shteteve tė Bashkuara.
1895 - William G. Morgan mobifikoi Mintonette nė volejboll.
1900 - U themelua turneu Davis Cup.
1943 - Komanda Aleate deklaroi qė ishulli Guadalkanal, nė pjesėn jugore tė Paqėsorit, ishte plotėsisht nėn kontrollin e forcave aleate.
1950 - Senatori amerikan Joseph McCarthy, i shtetit Wisconsin, nė njė fjalim qė mbajti nė njė klub tė grave republikane, nė Wheeling tė Virxhinias Perėndimore, senatori tha se kishte njė listė me emrat e 205 komunistėve, tė cilėt punonin nė Departamentin e Shtetit.
1962 - Xhamajka u bė shtet i pavarur.
1969 - U realizua fluturimi i parė testues i Boeing 747.
1971 - Programi Apollo: Apollo 14 u kthye nė Tokė.
1975 - Anija kozmike sovjetike, Soyuz 17, u kthye nė Tokė.
1991 - Lituanasit votuan pėr pavarėsinė e Lituanisė.
2002 - U hapėn Lojėrat Olimpike Dimėrore nė qytetin Salt Lake tė shtetit Utah.

LINDJET:

1773 - William Henry Harrison, 9. kryetar sė SHBA-sė (vdiq mė 1841)
1947 - Carla del Ponte, juriste zvicerane, prokurore pran Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte nė ish Jugosllavi.

VDEKJET:

1881 - Fyodor Dostoevsky, shkrimtar rus (lindi mė 1821)
10 shkurt...


10 shkurti ėshtė dita e dyzetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 324 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1814 - Luftėrat Napoleonike: Beteja nė Champaubert
1870 - U themelua YWCA nė (New York City).
1881 - Nė shtetin jugor racist tė Alabamės u hap Instituti Tuskegee, shkollė pėr afrikano-amerikanėt.
1931 - New Delhi u bė kryeqytet i Indisė.
1942 - Formohet nė Tiranė organizata rinore antifashiste DEBATIK - Djemtė e Bashkuar, Anėtarė tė Ideve Komuniste.
1962 - U kap piloti spiun amerikan Francis Gary Powers dhe u ndėrrua me spiunin sovjetikRudolf Abel.
1975 - Kozmonautėt sovjetikė vizituan pėr herė tė parė Qendrėn e Hapėsirės Kenedi tė Florides.
1979 - Edvard Kardel, politikan slloven
1996 - Super kompjuteri IBM Deep Blue mundi pėr herė tė parė mjeshtrin e shahut Garry Kasparov.
2006 - Fatmir Sejdiu u zgjodh kryetar i ri Kosovės.
2007 - Protestat e "Vetėvendosjes!" nė Prishtinė. Humbėn jetėn Arben Xheladini dhe Mon Balaj.

LINDJET:

1890 - Boris Pasternak, Laureat i Ēmimit Nobel (v. 1960)
1898 - Bertolt Brecht, Autor gjerman (v. 1956)
1950 - Demir Krasniqi - Kėngėtar nga Gjilani

VDEKJET:

1755 - Montesquieu, Shkrimtar francez (lindi mė 1689)
1829 - Papa Leo XII (lindi mė 1760)
1837 - Aleksandr Pushkin, Poet dhe romancier rus (lindi mė 1799)
1923 - Wilhelm Röntgen, Fizikant gjerman, Laureat i Ēmimit Nobel (lindi mė 1845)
1939 - Papa Pius XI (lindi mė 1857)
1979 - Edvard Kardel, politikan slloven
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-14, 19:37   #44
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

(11.02 - 17.02 )11 shkurt...


11 shkurti ėshtė dita e dyzetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 323 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

660 p.e.s. - Data tradicionale e themelimit tė Japonisė nga Perandori Jimmu.
1826 - U themelua University College London me emrin University of London.
1916 - Emma Goldman u arrrestua pėr ligjėrimin rreth kontrollit tė lindjes.
1919 - Friedrich Ebert (SPD) u zgjodh President i Gjermanisė.
1948 - John Costello pason Éamon de Valera si Taoiseach tė Irlandės.
1953 - Bashkimi Sovjetik ndėrpreu marrėdhėniet politike me Izraelin.
1964 - Greqia dhe Turqia filluan luftė nė Limassol, Qipro.
1964 - Tajvani ndėrpreu mardhėniet politike me Francėn.
1990 - Nelson Mandela u lėshua nga burgu pas 27 vitesh burgim politik.
2006 - Vice Presidenti amerikan Dick Cheney e plagosė Harry Whittington nė fytyrė duke qenė nė gjueti sė bashku.
2011 - Hosni Mubarak jep dorėheqje
2012 - Fshati Restelicė ėshtė goditur nga njė ortek bore ku kanė humbur jetėn disa persona.

LINDJET:

1535 - Papa Gregory XIV (v. 1591)
1732 - George Washington (sipas Kalendarit Julian) - Kryetari i parė tė ShBA
1847 - Thomas Alva Edison - Teknik amerikan. Shpikės i disa aparateve kinematografike. (v. 1931)
1920 - Faruku I-rė, mbret i Egjyptit.
1976 - Ricardo, futdbollist pertugez.

VDEKJET:

1939 - Ali Kelmendi, atdhetar, Hero i Popullit, njėri nga figurat mė tė njohura qė luftuan pėr ēlirimin kombėtar shqiptar, veprimtar kundėr shtypjes serbe nė Kosovė, pjesėmarrės nė revolucionin e 1924-s dhe i qeverisė sė Nolit.
2008 - Tom Lantosh, politikan amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e tė sėmurėve.


12 shkurt...


12 shkurti ėshtė dita e dyzetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 322 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1541 - U themelua Santiago Kili nga Pedro de Valdivia.
1818 - Bernardo O'Higgins nėnshkruan pavarėsinė e Kilit afėr Concepción, Kili.
1832 - Ekuadori anekson Ishujt Galįpagos.
1855 - U themelua Michigan State University.
1912 - Perandori Xuantong i Manchu Dinastia Qing, Perandori i fundit i Kinės, u largua nga posti.
1919 - Me njė ceremoni madhėshtore u bė varrimi i Ismail Qemalit. E gjithė popullsia e Vlorės ishte mbledhur nė Skelė. Nė orėn 10 paradite trupi pa jetė i Ismal Qemalit, nga ndėrtesa e Komandės sė "Base Novale" u vendos mbi shtratin e topit. Qė aty korteu i madh u nis drejt qytetit.
1924 - Calvin Coolidge u bė presidenti i parė amerikan i cili mbajti fjalim nė radio.
1934 - Filloi lufta civile austriake.
1961 - BRSS lanson anijen kozmike Venera 1 kah planeti Venera.
2002 - Fillon gjykimi pėr krime lufte i ish presidentit tė Jugosllavisė, Slobodan Milosheviē, nė Hagė. Ai vdes katėr vite mė vonė, para pėrfundimit tė gjykimit.
2002 - Njė Iran Air Tupolev Tu-154 rrėzohet para aterimit nė Khorramabad, Iran duke lėn tė vdekur 119 persona.
2007 - Njė vrasės nė Salt Lake City vret 5 njerėz.

LINDJET:

1809 - Charles Darwin, shkencėtar anglez (vdiq mė 1882)
1809 - Abraham Lincoln, 16. kryetar sė SHBA-sė (vdiq mė 1865)
1809 – Charles Darwin, natyralist britanez
1828 - George Meredith, letrar anglez
1847 - Thomas Alva Edison, zbuluesa amerikan
1881 – Ana Pavlova, balerinė ruse
1884 – Max Beckmann, piktor gjerman
1892 - Theodor Plievier, letrar gjerman
1923 – Franco Zeffirelli, regjisor italian
1933 – Constantin Costa Gavras, regjisor grek
1946 – Ajda Pekkan, aktore dhe kengėtare turke
1950 – Angelo Branduardi, kantautor italian
1980 – Christina Ricci, aktore amerikane

VDEKJET:

1804 - Immanuel Kant, filozof gjerman (lindi mė 1724)
1834 - Friedrich Schleiermacher, teologdhe filozof gjerman
1878 - Alexander Duff, misionar skocez nėIndi
1905 - Papa Kristo Negovani, klerik patriot dhe shkrimtar shqiptar.
1929 - Lillie Langtry, aktor britanez
1976 - Sal Mineo, aktor amerikan
1979 - Jean Renoir, regjisor filmi feancez
1989 - Thomas Bernhard, shkrimtar austriak
1994 - Donald Judd, artist amerikan


13 shkurt...


13 shkurti ėshtė dita e dyzetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 321 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1542 - Catherine Howard, gruaja e pestė e mbretit Henry VIII i Anglisė, u ekzekutua pėr mardhėnie jashtė martesore.
1633 - Galileo Galilei arrin nė Romė pėr gjykimin e tij para Inkuizicionit.
1880 - Thomas Edison observoi efektin Edison.
1920 - U themelua Negro National League.
1939 - Filloi Lufta e Dytė Botėrore.
1945 - LDB: Ushtria sovjetike pushtoi Budapestin.
1960 - Franca teston bombėn e sajė tė parė atomike.
1974 - Aleksandr Solzhenitsyn, fitues i Ēmimit Nobel nė vitin 1970 u largua nė ekzil nga Bashkimi Sovjetik.
1975 - Flakron zjarri nė World Trade Center nė New York City, New York.
2000 - Stripi komik origjinal "Peanuts" paraqitet pėr herė tė fundit nė gazetė njė ditė pas vdekjes sė Charles M. Schulz.
2001 - Dridhet toka nė El Salvador me intensitet 6.6 ballė Rihteri dhe len tė vdekur sė paku 400 persona.

LINDJET:

1599 - Papa Alexander VII (vdiq mė 1667)
1673 - Molier, komedier,prozatorė, francez.
1989 - Roel Korkuti, Diplomat i famshem shqiptar, aktualisht ne Pisa, Itali.

VDEKJET:

1660 - Charles X, mbret sė Suedisė (lindi mė 1622)
1787 - Rugjer Boshkoviq, shkencėtarė, kroat (lindi 1711.)


14 shkurt...


14 shkurti ėshtė dita e dyzetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 320 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1556 - Thomas Cranmer u shpall heretik.
1859 - Oregon u pranua si shteti i 33-tė i ShBA-ve.
1876 - Alexander Graham Bell aplikon patent pėr telefonin sikur dhe Elisha Gray.
1912 - Arizona u pranua si shteti i 48-tė i ShBA-ve.
1924 - U themelua International Business Machines Corporation (IBM).
1945 - LDB: Bombardimi i Pragės - kinse nė gabim tė orientimit tė pilotėve u bombardua Drezdeni,Gjermani.
1961 - U zbulua elementi kimik Laurenciumi.
1981 - Zjarri nė njė klub nate nė Dublin la tė vdekur 48 persona.
1983 - United American Bank nė Knoxville, Tennessee bie nė kolaps. Mė vonė presidenti i sajė Jake Butcher u akuzua pėr dallavere.
1994 - U ekzekutua vrasėsi serik rus Andrei Chikatilo.
2000 - Anija kozmike NEAR Shoemaker hyri nė orbitėn e asteroidit 433 Eros, anija e parė kozmike qė ka hyrė ndonjėherė nė orbitė tė njė asteroidi.

LINDJET:

1965 - Afrim Zhitia, dėshmor

VDEKJET:

1779 - James Cook, kapiten dhe marinar anglez (lindi mė 1728)
2004 - Marco Pantani, ēiklist italian (lindi mė 1970)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Shėn Valentinit


15 shkurt...


15 shkurti ėshtė dita e dyzetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 319 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

399 p.e.s. - Sokrati u dėnua me vdekje.
590 - Khosrau II u emėria mbret i Persisė.
1637 - Ferdinandi III u bė Perandori i Shenjtė.
1775 - Gian Angelo Braschi u bė Papė
1933 - Nė Miami, Florida, Giuseppe Zangara atentoi tė e vrasė presidentin amerikan Franklin D. Roosevelt, por nė vend tė tij kaplon kryetarin e Chicagos , Illinois, Anton J. Cermak, i cili nga plaga vdes mė 6 mars.
1970 - Themelimi i Universitetit tė Prishtinės.
1944 - LDB: Filloi beteja nė Monte Cassino.
1995 - Kevin Mitnick u arrestua nga FBI dhe u dėnua pėr hyrje nė disa nga sistemet "mė tė siguruara" tė ShBA-ve.
1999 - Abdullah Öcalan u arrestua nė Keni nga agjentėt turq.
2003 - U mbajtėn protesta kundėr luftės nė Irak nė mbi 600 qytete nė mbarė botėn ku morėn pjesė mes 8 dhe 30 milion njerėzve, duke e bėrė kėtė protestėn mė tė madhe paqėsore nė mbarė historinė.
2005 - Portali pėr video YouTube, u paraqit pėr herė tė parė nė ShBA.

LINDJET:

1564 - Galileo Galilei, filozof dhe fizikan italian (vdiq mė 1642)
1710 - Louis XV, mbret i Francės (vdiq mė 1774)
1948 - Eqrem Kryeziu, politikan shqiptar
1954 - Matt Groening, vizatues amerikan, krijuesi i Simpsons dhe Futurama

VDEKJET:

1573 - Маtija Gubec, udhėheqės i kryengritjes fshatare
1984 - Gjon Mili, fotograf


16 shkurt...


16 shkurti ėshtė dita e dyzeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 318 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1568 - Inkuizicioni: E gjithė popullata e Holandės u dėnua me vdekje nga Kisha Katolike Romakenėn akuzėn pėr herezi.
1899 - Presidenti francez Félix Faure vdes nė zyrė.
1899 - U themelua klubi i parė islandez, Knattspyrnufélag Reykjavķkur.
1937 - Wallace H. Carothers fiton patentėn pėr najlonin.
1945 - LDB: Forcat ameriane rimorėn gadishullin Bataan.
1959 - Fidel Castro, bėhet kryeministėr i Kubės pasi presidenti Fulgencio Batista u rrėzua nga froni mė 1 janar.
1961 - Programi Explorer: U lancua Explorer 9 (S-56a).
1985 - U themelua lėvizja Hezbollahu.
1999 - Shumė ambasada nė Evropė u morėn nė duar tė pengmarrėsve kurdė pasi qė Turqiaarrestoi udhėheqėsin kurd Abdullah Öcalan.

LINDJET:

1941 - Kim Jong-Il, prijės komunist i Koresė Veriore
1980 - Agim Kaba, aktor amerikan


17 shkurt...


17 shkurti ėshtė dita e dyzetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 317 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1600 - Xhordano Bruno u dogj i gjallė nė Campo de' Fiori nė Rome, nga ana e Kishės Katolike Romake nėn akuzėn pėr herezi.
1867 - Anijia e parė kalon pėrmes Kanali i SuezitKanalit tė Suezit|.
1925 - Harold Ross dhe Jane Grant themeluan revistėn The New Yorker.
1947 - Zėri i Amerikės filloi radio transketimin nė Bashkimin Sovjetik.
1974 - Ushari amerikan Robert K. Preston sinjalizoi Shtėpinė e Bardhė me helikopter tė vjedhur.
1979 - Filloi lufta Sino-Vjetnameze.
1982- Formohet organizata “LĖVIZJA PĖR REPUBLIKĖN SHQIPTARE NĖ JUGOSLLAVI ”.
1992 - Gjyqi nė Milwaukee, Wisconsin dėnoi vrasėsin serik Jeffrey Dahmer me burgim tė pėrjetshėm.
1992 - Nisi nė Itali Mani pulite (Duar tė pastra), ku u pėrfshin shumė figura politike tė korruptuara. Kjo datė njihet formalisht edhe si "Rilindja e Republikės sė Dytė Italiane"
1996 - Nė Philadelphia, Pennsylvania, kampioni botėrorė Garry Kasparov nė ndeshje shahu mundė super kompjuterin Deep Blue.
2000 - Microsoft paraqet Windows 2000.
2008 - Parlamenti i Kosovės shpalli pavarėsinė te Republikėn e Kosovės.
2012 - Uganda njeh zyrtarisht Republikėn e Kosovės, duke u bėrė shteti i 88-tė qė e njeh.

LINDJET:

1798 - Auguste Comte, filozof francez (vdiq mė 1857)
1929 - Graham Hill, garues me makina
1958 - Agim Coma, aktor shqiptar
1958 - Naim Maloku, ushtarak, politikan shqiptarė.
1963 - Michael Jordan, basketbollist amerikan
1987 - Faton Toski, Futbollist shqiptar

VDEKJET:

1600 - Giordano Bruno (lindi mė 1548)
1673 - Moličre, shkrimtar francez (lindi mė 1622)
1856 - Heinrich Heine, shkrimtar gjerman (lindi mė 1797)
2006 - Frederik Rreshpja, poet shqiptar (lindi mė 1940)

FESTAT DHE PĖTVJETORET:

2008 - Pavarėsia e Republikės sė Kosovės
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-14, 18:20   #45
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Kalendari historik

(18.02 - 24.02 )


18 shkurt...

18 shkurti ėshtė dita e dyzetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 316 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1861 - Vittorio Emanuele bėhet mbret i Italisė
1913 - Raymond Poincaré u bė kryetar i Francės.
1929 - Ēmimet e para "Academy Awards" u shpallėn.
1957 - Dedan Kimathi, udhėheqėsi patriotik kenian, u vra nga qeveria koloniale britanike.
1965 - Gambia u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar.
1979 - Ra borė nė Saharė nė Algjerinė jugore, pėr herė tė parė dhe tė vetme nė histori.
2000 - Stjepan Mesić u bė kryetari i dytė i Kroacisė.
2001 - Agjenti i FBI-sė, Robert Hanssen, u arrestua pėr spiunim pėr Bashkimin Sovjetik. Unanimisht u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.
2001 - Dale Earnhardt vdiq nė xhiron e fundit gjatė garės Daytona 500 e cila garė u fitua nga Michael Waltrip, duke pilotuar veturėn tė cilėn e posedonte Earnhardt. Djali i tijė Dale Earnhardt, Jr. pėrfundoi i dyti.
2003 - Rreth 200 vdiqėn nė zjarrin qė u ndez flakė nė Daegu, Korea Jugore.
2008 - Afganistani, Kosta Rika, Britania e Madhe, ShBA-tė , Franca, Shqipėria, Turqia, Tajvani si dhe organizata OIC e njohėn Kosovėn si shtet i pavarur.

LINDJET:

1374 - Hedwig, mbretėreshė e Polonisė, shenjtore (vdiq mė 1399)
1516 - Mary I, mbretėreshė e Anglisė (vdiq mė 1558)
1932 - Millosh Forman, regjisor ēek

VDEKJET:

999 - Papa Gregory V, (l. 972)
1294 - Kublai Khan, sundimtar mongol (l. 1215)
1546 - Martin Luther, Reformues Gjerman (l. 1483)
1564 - Michelangelo Buonarroti, skulptor, piktor, arkitekt dhe shkrimtar italian (l. 1475)
1588 - Lucas Cranach i Ri, (younger) piktor gjerman (l. 1515)
1967 - Robert Oppenheimer, fizikan amerikan (l. 1904)
2006 - Kel Kodheli, piktor shqipta


19 shkurt...

19 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 315 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

197 - Perandori Romak Septimius Severus mundi pushtuesin romak Clodius Albinus nė Luftėn nė Lugdunum qė ishte lufta mė e pėrgjakshme mes armatave romake.
1807 - Ish zėvendės presidenti amerikan Aaron Burr u arrestua nė Alabama pėr tradhti.
1864 - Knights of Pythias u themelua nė Washington DC nga Justus H. Rathbone.
1878 - Fonografi u patentua nfa Thomas Edison.
1931 - albanologu i shquar Milan Šufflay, u bė viktimė e atentatit kriminel serb ,duke hyrė nė banesėn e tij nė Zagreb tė Kroacisė. Atė e privoi nga jeta dora vrastare e kriminelit serb, Branko Zvergel, i cili i takonte Organizatės terroriste”Mlada Jugosllavia”,{Jugosllavia e Re}
1985 - Aeroplani Iberia Airlines Boeing 727 u rrėzua nė Mount Oiz nė Spanjė.
2008 - Australia dhe Senegali e njohėn Kosovėn si shtet tė pavarur.

LINDJET:

1473 - Nikolaus Kopernikus, astronom polak
1879 - Luigj Gurakuqi, shkrimtar, patriot shqiptar
1940 - Saparmurad Nijazow, politikan nga Turkmenistani
1948 - Vasillaq Vangjeli, aktor shqiptar i komedisė dhe dramės


20 shkurt...

20 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 314 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1798 - Louis Alexandre Berthier e largoi Ppėn Puis VI nga fuqia.
1835 - U shkatėrrua qyteti Concepción nė Kili nga dridhja e tokės.
1864 - Beteja nė Olustee
1927 - Cardiff City fituan FA Kupėn pėr herė tė parė dhe tė fundit.
1947 - Pėrfundon sė ekzistuari Prusia.
1986 - Silvio Berlusconi bleu klubin italian tė futbollit AC Milan.
1991 - Ora 14:05 rrėzohet nga protestuesit nė Tiranė statuja gjigante e Enver Hoxhės.
1998 - Patinazhistja amerikane Tara Lipinski u bė fituesja mė e re e medaljonit tė artė nė Lojėrat Olimpike Dimėrore nė Nagano, Japoni.
2002 - Nė Reqa Al-Gharbiya, Egjipt, e kaplon flaka trenin dhe len tė vdekur sė paku 370 dhe tė lėnduar mbi 65.
2008 - Gjermania, Letonia dhe Malajzia e njohėn Kosovėn si shteti pavarur.

LINDJET:

1943 - Haxhi Dalipi, etnomuzikolog shqiptar
1950 - Walter Becker, muzikant amerikan (Steely Dan)
1951 - Gordon Brown, premier dhe politikan britanik.
1966 - Cindy Crawford, fotomodele dhe aktore amerikane
1967 - Kurt Cobain, kėngėtarė amerikan
1968 - Imer Selmani, (politikan dhe biznismen) Kryetar i Demokracise se Re
1969 - Danis Tanoviq, regjisor boshnjak.
1985 - Yulia Volkova, kėngėtare ruse (t.A.T.u.)
1988 - Rihanna, kėngėtare nga Barbadosi

VDEKJET:

1513 - Hans, mbret se Danimarkės, Suedisė dhe Norvegjisė
1920 - Robert Peary, eksplorues amerikan
2008 - Lah Nimani, trener boksi.21 shkurt...

21 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 313 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1272 - U themelua Mbretėria e Arbėrisė
1440 - U formua Konfederata Prusiane.
1842 - John Greenough fitoi patentėn e parė pėr makinėn pėr qepje.
1848 - Karl Marx dhe Friedrich Engels publikuan Manifestin Komunist
1878 - Libri i parė me numra telefonik u paraqit nė New Haven, Connecticut.
1916 - Lufta e Parė Botėrore: nė Verdun, fillon lufta nė mes gjermanėve dhe francezėve qė merret si fillim i Luftės I Botėrore.
1936 - Demonstrata e bukės shpėrtheu nė Korēė, e cila nė historinė tonė ka hyrė si njė nga revoltat mė tė medha popullore.
1945 - vritet Shaban Polluzhae Mehmet Gradica.
1948 - U inkorporua NASCAR.
1953 - Francis Crick dhe James D. Watson zbuluan strukturėn e molekulave tė ADN-sė.
1958 - Gamal Аbdel Naser ėshtė zgjedhur pėr kryetarė tw parė sė Republikės sė Bashkuar Arabe, federatės sė Egjyptit dhe Sirisė.
1965 - Malcolm X u vra nė Audubon Ballroom nė New York City nga anėtarėt e organizatės Kombi Islam.
1974 - Nė Kuvendin e RSFJ ėshtė aprovuar Kushtetuta e re. Kosova shpallet Krahinė Socialiste Autonome.
1975 - U burgosėn ish gjenerali amerikan John N. Mitchell dhe ish punėtorėt e Shtėpisė sė Bardhė H. R. Haldeman dhe John Ehrlichman..
2008 - Estonia, Italia, Danimarka dhe Luksemburgu e njohėn Kosovėn si shtet i pavarur.

LINDJET:

1728 - Peter III, perandor rus
1832 - Haxhi Zeka, luftėtar shqiptarė
1914 - Andrea Varfi, shkrimtar shqiptarė
1946 - Anthony Daniels, aktor anglez
1955 - Allen Grammer, aktor amerikan
1962 - Artur Gorishti, aktor dhe regjisor shqiptarė
1987 - Ellen Page, aktore kanadeze

VDEKJET:

1072 - Shėn Pjetėr Damiani, kardinal i kishės katolike
1513 - Papa Julius II (l. 1443)
1730 - Papa Benedict XIII (l. 1649)
1945 - Shaban Polluzha


22 shkurt...

22 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 312 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1371 - Britania e Madhe, Robert Stuart u bė mbret i Skocisė .
1819 - Spanja ua shiti SHBA-ve Floridėn.
1855 - U themelua Pennsylvania State University.
1876 - Johns Hopkins University u themelua nė Baltimore, Maryland.
1882 - U themelua Mbretėria e Serbisė.
1952 - Nikaragua bėhet anėtare e UNESCO-sė
1958 - Egjipti dhe Siria u bashkuan pėr tė formuar Republikėn e Bashkuar Arabe.
1959 - Lee Petty fitoi pėr herė tė parė garėn Daytona 500.
1974 - U themelua Organizata e Konferencės Islame (OIC) fillimisht e pėrbėrė nga 37 shtete islame.
1974 - Samuel Byck tentoi tė e vrasė presidentin amerikan Richard Nixon.
1979 - U pavarėsua Santa Lucia nga Mbretėria e Bashkuar.
1986 - Filloi revolucioni i popullit nė Filipine.
1993 - Ēekia bėhet anėtare e UNESCO-sė.
1994 - Aldrich Ames dhe gruaja e tijė u akuzuan nga Departamenti i Drejtėsisė i Shteteve tė Bashkuara pėr spiunim pėr Bashkimin Sovjetik.
2002 - Udhėheqėsi politik i Angolės Jonas Savimbi u vra nė puē ushtarak.
2008 - Peru e njohu Kosovėn si shtet tė pavarur.

LINDJET:

1690 - Daniele Farlati, historian
1732 - George Washington, kryetari i parė i SHBA-sė (vdiq mė 1799)
1788 - Arthur Schopenhauer, filozof gjerman
1810 - Frédéric Chopin, kompozitor dhe pianist polak
1810 - Miklós Barabįs, piktor hungarez
1857 - Heinrich Rudolf Hertz, fizikan gjerman
1908 - John Mills, aktor anglez
1932 - Edward Kennedy, politikan i SHBA-sė, senator i Massachusetts
1932 - Robert Opron, arkitekt dhe dizajner
1936 - John Michael Bishop, virolog amerikan
1940 - Billy Name, fotograf dhe regjisor amerikan
1949 - Manfred Deix, karikaturist austriak
1949 - Niki Lauda, kampion i Formulės 1 dhe biznesmen
1950 - Julie Walters, aktore britanike
1950 - Julius Erving, basketbollist amerikan i NBA-sė
1950 - Miou-Miou, aktore franceze
1959 - Kyle MacLachlan, aktor amerikan
1966 - Tea Leoni, aktore amerikane
1974 - James Blunt, kėngėtar britanik
1975 - Drew Barrymore, aktore amerikane dhe producente e filmit

VDEKJET:

606 - Sabinianus, Papė nga viti 604 deri 606
1371 - Davidi i II-tė, mbret i Skocisė
1512 - Amerigo Vespucci, tregtar dhe marinar italian (sipas tij u emėrua Amerika)
1890 - Carl Bloch, piktor danez
1942 – Stefan Zweig, shkrimtar austriak
1980 - Oskar Kokoschka, piktor dhe shkrimtar austriak
1987 - Andy Warhol, piktor amerikan
2005 - Simone Simon, aktore franceze


23 shkurt...

23 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 311 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1898 - Émile Zola u burgos nė Francė pasi shkroi "J'accuse", letėr pėrmes sė cilės akuzoi qeverinė e Francės pėr anti semitizėm dhe gabimisht burgosjen e kapitenit Alfred Dreyfus.
1919 - Benito Mussolini themeloi Partinė Fashiste nė Itali.
1934 - Léopold III u bė mbret i Belgjikės.
1938 - Nė Kuvajt janė zbuluar burimet e para tė naftės.
1941 - Pėr herė tė parė u prodhua dhe izolua plutoniumi nga Dr. Glenn T. Seaborg.
1945 - LDB: Qyteti gjerman Pforzheim u shkatėrrua tėrėsisht nga 379 bombardues britanik.
1958 - Rebelėt e kubanet kidnapuan kampionin e pesėfishtė nė Formula 1, Juan Manuel Fangio.
1992 - U themelua Partia Komuniste e Gjeorgjisė.
1998- Osama bin Laden publikoi fetva duke shpallur xhihad kundėr tėgjith judėve dhe kryqėzuesve.
1999 - Lideri kurd Abdullah Öcalan u denua pėr tradhti nė Ankara, Turqi.
1999 - Rrėshqitja e borės shkatėrroi fshatin autrian Galtür dhe la tė vdekur 31 njerėz.
1994 - Dakoda Fening

LINDJET:

1443 - Matias Corvin, mbret ēek
1685 - Georg Friedrich Händel, kompozitor gjermano-anglez
1878 - Kazimir Malevič, piktor ukrainas
1883 - Karl Jaspers, filozof dhe psikiatėr gjerman
1899 - Erich Kästner, letrar gjerman
1904 - William L. Shirer, histoian dhe gazetar amerikan
1938 - Jiri Menzel,regjisor ēek
1939 - Peter Fonda, regjisor dhe aktor amerikan
1954 - Viktor Yushchenko, politikan dhe kryetar nga Ukraina
1966 - Bastri Bajrami, kryetari i Komunės sė Haraēinės

VDEKJET:

1848 - John Quincy Adams, presidnt i ShBA-ve
1855 - Carl Friedrich Gauss, matematikan gjerman
1932 - Marigo Posio,
2008 - Janez Drnovshek, politikan slloven (lin. 17 maj 1950).


24 shkurt...

24 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 310 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

303 - Perandori Romak Galerius, publikoi se do tė fillojė ekzekutimin e tė krishterėve nė peradrinė e tij
1387 - Mbreti Charles III i Naples dhe i Hungarisė u vra nė Buda.
1899 - U themelua Western Washington University.
1909 - U themelua Hudson Motor Car Company.
1918 - Estonia shpalli pavarėsinė.
1920 - U themelua Partia Naziste.
1945 - Kryeministri egjiptian Ahmed Maher Pasha u vra nė parlament pas leximit tė dekretit.
1970 - U themelua National Public Radio nė Shtetet e Bashkuara.
1981 - Dridhja e tokė me intensitet 6.7 shkallė Riheti la 16 persona tė vdekur nė Athinė dhe shkaktoi dėme nė shumė qytete nė perėndim tė qytetit.
2008 - U bė hapja e Kampionatit botėrorė pėr ekipe nė pingpong nė Guangzhou nė Kinė. Nė kampionat pėr herė tė parė , pas shpalljes sė pavarėsisė merr pjesė edhe Republika e Kosovės.

LINDJET:

1304 - Ibn Battuta, hulumtues arab
1463 - Giovanni Pico della Mirandola, humanist italian
1684 - Katarina I, mbretereshė ruse
1786 - Wilhelm Grimm, filozof dhe letrare gjerman
1831 - Leo von Caprivi, kancelari dytė i mbretėrisė gjermane
1842 - Arrigo Boito, letrarė italian
1921 - Ingvar Lidholm, švedski kompozitor
1932 - Michel Legrand, kompozitor francez
1934 - Bettino Craxi, politikan italian
1942 - John Neumeier, koreograf gjerman
1955 - Alain Prost, vozites francz i Formule 1

VDEKJET:

2004 - Zejnullah Halili, shkrimtar.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.