Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-12-18, 11:12   #1
tron
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 14
tron i vlerėsuar jo keq
Gabim Zbulohen libra helmues brenda njė biblioteke universitare


Nėse librat do tė vrisnin…shkencėtarėt danezė kanė zbuluar nivele tė larta tė arsenikut tek tri libra tė shekullit XVI dhe XVII.

Ekspertėt nga Universiteti i Danimarkės Jugore ishin disa studiuar disa fragmente tė dorėshkrimeve mesjetare kur zbuluan se kėto libra pėrmbanin substanca helmuese.

Kaare Lund Rasmussen, profesore e asociuar nė Universitetin e danimarkės, tregon pėr Fox News se pas Reformacionit Danez nė vitin 1536 shumė lubra katolikė u shkatėrruan.

“Disa u dogjėn, tė tjera u zhdukėn”, tregon ai, ku thekson se disa nga pergamenat u ripėrdorėn sėrish pėr tė lidhur librat e rinj nga vitet 1500-1600.

Shkencėtarėt pėrdorėn teknologjinė fluoreshente X-ray, qė pėrdoret gjerėsisht pėr tė analizuar vetitė kimike tė bojėrave dhe qeramikės. Ajo zbuloi se pigmenti jeshil i pėrdorur nė kopertinat i librave ishte arsenik.

Pigmenti me pėrmbajtje tė lartė tė arsenikut mund tė jetė pėrdorur tek librat jo pėr arsye estetike, por pėr tė mbrojtur dorėshkrimet nga insektet dhe parazitėt.

Arseniku ėshtė jashtėzakonisht toksik, i cili mund tė shkatėrrojė qelizat e kuqe tė gjakut dhe tė shkaktojė vdekje tė parakohshme.


tron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.