Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.



Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-09-20, 01:26   #4126
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Mike e dashur shqiptare

je e mrekullueshme magjike aq origjinale aq ,miqsore
Shprehjet tuaja aq pozitive e me fjalė te mrekullueshme
RRespekt per ty ti kam borgj do vargje te bukura ,
Te ndjeje aq miqsisht pa tjeter


je plot vlera
fjalet qe mi ke shkruar mu mbushen syt me lot

nga emocioni, kujtesat

Jeta ime ka qene plot plage qe me kan shkatuar armiqt emi e armiqt e atdheut tim armiqt e shqiptarve armiqt tradhtart politika e shkieve

dhe armiqt e ndryshem

Mu kujtzua vuajtja e kaluara ime e shum vuajtur

mu kujtuan bodrumet e errta

te ish shtetit jugoslav diktaures shoveniste sistemit antinjerzor antishqiptar qe brugoste lulen e rinise shqiptare

kur nuk dinim akoma a do te dalim gjallėe
prej atyre kthetrave barbare pre j atyre errsirave qelijave

burgjeve ku si bishat ata na keqtrajtoni

Politika panslavizmi dhe bishat barbare ,
Fashizmi i politikes serbo slave e na denonin
me dinime te gjata me burgje me vuajtje e keqtrajtime



Keqtrajtimet provokimet vuajtjet e rinise shqiptare neper burgjet e kazamatet e ish jugoslavise qetnike vuajtje me vite te gjata burgimi
ishin ato kohra ather kur toka e kosoves gjemonte
renkonte nga robria

dhe kerkonte liri pamvarsi demokraci sovranitet shtet shqiptarizem

por armiku e tradhtaret pa mshirshem e shkelnin


U dasht sakrifica fklijime

rinia shqiptare dhe shum pjestar atdhetar te kombit u sakrifikuan

dikush duhej te behej kurban per token e shumvuajtur shqiptare





Me preken kujtimet dhe vuajtjet e dikurshme

seq mu kujtuan ato dit ,

disi mi kujtove ditet e kohrat , me kujtove dhe disa kohra tjera

dhe me qlirove pak se



kisha nevoj per do lot,

se me kalimin e kohes njeriu fillon te ndikohet nga emocionet


Ti je shum pozitive dhe e njerzishme vertet ti kam borgj disa vargje
per ti kushtuar ty

e s aper vuajtjet e rinise shqiptare dikure burgjeve

ne te burgosurit politik kur te takohemi me njeri tjetrin i tregojme disa perjetime te tmerrshme e vuajtje dhe i themi

njeri tjetrit vuajtjet tona te atyre kohrave ja tregofshim nates s e vorrit vuajtjet tona ishin te te renda mizore

por mbi te gjitha gzohem qe atdheut sot i vjen era liri edhe pse tradhtaret bukur fort e kan kap per fyti atdheun megjithat shkjau nuk na rrin ma mbi krye dhe ndjehemi me ndryshe sa do pak

liria e kosoves gzimi deri ne qiell ka arrit
qe shkjaun eshkines e larguam nga kosova

me ndihmen e amerikes se dashur mike dhe aleate


dikur nuk mendohej kjo qe shkjau i shkines te largohej pushtuesi me i poshter q e ka pa historia

megjithat pushtuesi ndejti shum gjat ne token iliriane dardane

dhe zgjati shum roberia por erdhi megjithatliria dhe ndryshoj sa do pak jan shpresat per nje te ardhme te atdheut tone e nderuara mike shqiptare




vargjet ti kam borgj je e mrekullueshme per fjalet e mrekullueshme
poshte armiqt poshte tradhtaret te fala nga autori shqiptar i vargjeve shqiptare xhelal ferizi nga mitrovica liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-09-20, 01:35   #4127
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kush je ti qė po e qon motin
tue errjedhe mallin tue e rrjedhe lotinn
ta kam falė nji varg pėr lot
qofsh me gzim nė muaj e mot

kush je ti q e vuan jetime
kush je ti plot mallegnjime
qe po vyshkesh mergimtare+
te kan harrue trojet shqiptare

kush je ti qe qane vetmue
stinė e mote t' kan harrue
e te kan trete kohrat mizore
nuk te dhan shprese as kurfar dore

kush je ti qe larg prej dielli
vuan vetmue pa perqafime
lot si shi i q ebjen prej qielli
neper faqe t' kan vershue

te kan lene dhe pa fole
syte me malle ti lan tue kja
te kan lene dhe pa atdhe
e mos mbettė zoti pa i vra
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-20, 01:38   #4128
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

----------------------

Oh ti i paske sytė si zana
-------------------------

vargun tėnd do mbajė ,kujtimit

por si deti dhe e rana

varė si bregut lulja e drinit

si ajo rrezja qė rrin tue qeshė
do ta mbajė ktu oj mikeshė

fjalet tua aq magjike

ti je lule n shqipni etnike

-----------------------------
xhelal ferizi autori shqiptar qe u harrua
ne mergim dhe u godit fort prej tradhtarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-20, 02:06   #4129
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------
SHQIPTARVE Tė TURQISė

GERMAT MU Nė ZEMėR SECILIT UA BėJ DIELL

UA DHUROJ SHQIP
ARTIN MA Tė BUKUR Tė RREZANISė
LIBRAT SHQIP
UA BėJ Tė GJERė SI QIELL
---------
O PASH ė ZOTIN E QIELLIT
Qė KRIJON AQ Tė BUKUR YLBERA
O PASHė ZOTIN E MSHIRUESHėM
Qė KRIJOJ MALE E SHKREPA
SHQIP LE Tė JU KėNDOJNė FėMIJTė
SI BILBILAT KAH PRANVERA
MSOJUNI AT GJUHė ANTIKE
mesojuni Nė DJEPA
----------
U THUANI FMIJVE TU Tė FALA PREJ LIRIKU
LE Tė BELBėZOJN FOSHNJET SHQIP MA Sė PARI
Nė DIELL MA SE PARI
KUR Tė JU HAPET QERPIKU
SHIHNI SI RREZE
AT GJUHė Tė LASHTė SHQIPTARI
---------

TE DJEPAT NAT E DIT RRINI O JU NANA
NINULLAT SHQIPE MOS I HARRONI
KAH Tė ENDEN QIELLIT ANDEJ DIELLI E HANA
DILNI ndjeni SHQIP
Tė FALA NGA DARDANA
----------
E KJANė PėR JU ETNIKE SHQIPNIJA
GJAKU I SAJė PėR JU
GJITHMONė Nė DEJE VLON
MENDUESHėM RRIJNė MALET
FUSHA E BJESHKė E VRRIJA
E TROLLI KU JU ISHIT
PėR JU MEDITON
--------
E MBASI JU Tė FALENI
ANDEJ KTHYE PREJ ZOTI
KUSHTONJU GJUHES E EMRIT
KAHDO I THONė SHQIPNI
E ME KANGė SHQIPTARE
Tė JU SHKOJ STINA E MOTI
MOS U SHUANI AMAN
MOS U BėNI HI
------------
MOSNI
S E KėT GJUHė E BEKOJ PERENDIA
LEJANI NEPER BREZA TRASHGIMTARIT
KAHDO MBI DHE SHQIPTARė
ku i MBANė edhe TURQIA
LIGJRONI ME KėT GJUHė Tė ARIT
--------------

NGA AUTORI XHELAL FERIZI
BREZAVE SHQIPTARė TE TRUQISė
AMANET KTO VARGJE Tė DHURUARA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-20, 05:11   #4130
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E di o varg
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi---
-- kushtuar.--------- dhimbjeve shqiptare
-----------------
e di o varg
se nė secilen germė
me tė shtrydhė
ti gjak qet
oh afer e larg
ti vuajte
pa mbarim

lot vuajtje mjerim

e di o varg
se ti ke vuajtje kronologjike
vuajte shqip
me nje sasi sa nji det
e di o vargje
me vuajtje shqipe
e di
o vargu im
lendim jetim
e di se vuajte shum
ti e atdheu im

---------
e di
se nė ty
tė gjith shekuj gjėmojnė
e renkojn

se nė ty
rėnkimet ankimet
dhimbshėm shfaqen
e di
se lulet mbi dhe
tė gjitha i trishtojnė
gongjen lulkuqen
manushaqen
e di o varg
se ankesat tua renkojne
e di
pa drejtesi
kah do sundojne
e di
se me krye ne hi
te qiten kohrat
e armiku
e di o varg
se per atdheun tend
te loton qerpiku

--------
e di o varg
se ti token e rrėnqethė
kur dhimbjet tua i shpalos
e di
se ty e atdheun tend
e kan plagos

e di
se ti degėt i then
me dhimbje kohore
e di o varg
se ti secilin gjeth
e trishton
me dhimbje
nė token arbnore
e di
se dhimbjet ti shkaktojn
hijenat mizore

---------------

e di o varg
se bota sillet
nė gajasje
e llume e zhgjjyre
zgerdheshin
perqeshin
me gjithfar fytyre

e di
se qeshin me dhimbjet tua

motet epokat
e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg
se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik
se ty padrejtesite tė kallen
se flakė e padrejtėsive
ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-20, 05:19   #4131
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Me malin e druj duke folur
----------
Xhelal Ferizi autori
-------------
me malin duke folur
i thash
o mal-
ne tė dy
ne balle e ne sy
kemi tė njejtat rrudha

ti ke hall
se seclin dushk
ta pėrgjaken

e un
se kah do tė mė qet mua
e pa fundmja udha
e kohrat
kah do +
ma pshtjellin lakun
mos harro
kohrat armike
mua e ty
na e kan pi gjakun

--------
tė dy nji hall e kemi
ti pėr dushk e fletė
tė dy tė nji gjaku
tė nji nėne jemi
liri po kėrkojmė nė jetė
--------
por ti ke shtrojerė
ke fllad e ke hije
ke kroje
ke bari e ledina
e un
nuk kam tjetėr
pėrveq njė far loje
pamshirshėm me mua
qė luajn mote e stina
ploje
e hi
shkrumb
nuk kam atdhe as troje
jam zog pa fusha e ledina
n shkretira renkoj qes dhimbje per goje
n lot e mallengjime
me shkojn moti e stina
me mua luan hjithfar loje
koha mizore
lakesa kurvash
kurtha kurvare e kurtha
me dinake kthina
e gjithfar rruspije kohhore
kohrat mizore
un jam zog qe kerkoj fusha e ledina
autori xhelal ferizi


-----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-20, 05:37   #4132
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nėse bėhem poet

Autori xhelal ferizi

Nėse bėhem poet
vet do tė flas me materjet

me zemrat e luleve
do te flas me te gjith jeterat

nėpėrmes rrahjeve e tik takeve
te merave
e shikimeve shpirtrore tona
me gjuhen ma tė bukur tė shpirtit
do tė komunikoj
me botaniken
me shijet e luleve
e te seciles fletė

zemra ime
do tė jet e tyre prona
nes e behem poet
deri ne muzgjet e vona
fjala ime
deri ne bregdet
do te shkrihet
me bukurite tona

---
do tė flas pastaj
me secilen fije
nė petalet e luleve
pejzėrisht aromėsisht ku lidhen

do tė lidhi dashuri
pazgjidhshmėrisht
ndjenjat poetike
me ato bukuri shpirterore
nėpėrmes ndjesie
kuvend do ta bėj
shpirtin tim
aromat e tyre
e artet shpirterore ku mblidhen

---
dhe do tė jem vet shpirti
i palces sė pėrkushtimit
me to e me idili
do tė bashkoj dashurinė
do tė bėhem vet arti i njėsimit
i bashkimit
pėr hirė tė butsisė sė tyre
me dashuri
do ta shkrijė
nė art ndjeshmėrinė
do te petrij
qdo jetė
nes e behem poet


---
un do tė jem vet
ciceroni i karajfilit
pėr manushaqem
do tė jem vet currili
pėr lulkuqet
do tė bėhem vet zėri i bilbilit
pėr gongjen
do tė shkrihem si kandili
---
pėr shegen
do tė jem oratori vet
do tė prodhoj vet
artin e paqes pėr ullirin
nėse vėrtetė
do tė bėhem poet
do tė k'ndoj
ėmbėlisht pėr kallirin
---
do tė shėndrroj nė shprehje
secilen ngjyrė
secila lule do tė flet
nėse bėhem poet
do tė gjejė mėnyrė
tė shprehet shpirtrisht
si sharmi i lules vet
---
Autori xhelal ferizi
Tema: Vargje nga mergimtari
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-20, 09:01   #4133
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Forcimi i shqiptarėve qe jan qytetar te ndershem e patriot properendimir e modernist
esht edhe detyre e shejte poashtu e perendimit

detyre qe duhet te behet ne menyren me speciale

Forcimi i atyre shqiptarve te ket kuptim material kuptim te bazes kapitalit forcim eknomik shoqerir edukues e sushtarak

ne menyre qe shqiptaret te behen muri me i fuqishem anti depertues i slaveve rusve kinezve dhe te tjerve ne europe te mos depertoj asnji ndikim negativ nga jasht ne europre por duhet ta ken ndihmen e amerikanve per keto forcime


te kuptohemi pra vetem shqiptaret modernist dhe proamerikan pro perendimor te moderuar
jo forcim i shqipgfolsve tradhtar dhe me oriientim te desmhem per atdheun


ky forcim patriotik , do tė shkatėrronte Rusinė dhe ndikuesit tjere qe duan te pushtojne perendimin ne forma te ndryshme
sepse shqiptaret duhet t e behen muri me i forte natyral kunder deperttimeve te tjerve
shqiptaret duhet te ndalin ndikimet e rrezikshme


dhe kinen ndikimin e issisit dhe te tjerve si ndikim nė Ballkan


Filozofia e politikes amerikane duhet te bazohet ne shqiptarin modernist
me idaelae moderniste ndihma amerikane te jepet ne eknomi e ushtri shqiptare

duhet te behet si filozofia e re amerikane pas rėnies sė komunizmit.
shqiptaret do ti shuajn te gjith tradhtaret mbeturinat antimoernistet
dhe proserbet shqipfls e mbeturinat
ne menyr q e kombi te duket brilant dhe aleat i vertet i amerikanve
shqiptaret ne maqedoni duhet te fuqizohen por vetem si modernist
e jo me fe si fetarist
poashtu kjo vlene edhe per shqiptaret ne mal t e zi e ku do q e jan shqiptaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-20, 09:03   #4134
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shqiperia etnike duhet te jet shum e jahstzakonshme shum e e forte dhe properrendimore
bashk me ameriken duhet te jen vende te angazhuara bashk
qe do te ndikonte edhe ne ndryshime e ndikime ne bosnje mal te zi ne maqedoni ne greqi ne turqi e ku do ne menyre qe te mos depertoj askund ndikimi rus e kinez dhe i te tjerve
fuqia e shqiptarve esht ne intereess te amerikes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-20, 01:59   #4135
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

E di o penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''

nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e di o penda ime e di

se edhe ngjyren
sarhosht e hileve
kan me ta pshty
der sa ti per atdhe
e ke kry detyren
oh ata te kan shty

ty
te kan mohuar ty
qė fjala tė mbajti si ikonė

jo vetėm ata
kush pro turk e kush pro shkja

qė ti ke mendue
jo vetem ata
jo vetem serbisht folsat
e greqishtfolsat mbi ty
tė pshtynė ty
pot r edhe shqipfolsat
e perbuzėsat tonė
tze pist
egoist

''''''''''''''''''''''
tė pshtyu shqipfolsi i pa cipė
edhe shqipreffolsi i pa fe
tė pshtyu
edhe shqipfolsi pasanik
te shtyu


brrylalgjiu
tradhtari
dyftyrgjiu
karriggjiu tarikgjiu
tė lan pa atdhe
shkruaj e mos qajė o lirik
se secili armik
do te shembet per dhe

''''''''''''''
tė pshtyu
edhe koha mjerane
o penda ime
te pshtyu
edhe mediokri i tredhur
te pshtyu edhe dredhari
i e lakuriqi
tradhtari
e hiqi

te pshtyu
edhe ai qe shkon
kah frynė era
i pa kurrizi i dredhur
i perdredhur
zuzari

te pshtyu i ligu
e hiqi
te pshtyu mercenari

---------
kan me tė pshty
edhe shum tjera mohim

e shtėpia tjera
me lavire publike
por mbaju nė strofat magjike
mbaju me rima
nė vargjet e bardha lirike
mbaju
per shqipni etnike

''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-20, 02:38   #4136
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qenat e bijt e qenave e te kudrave , qenefat- profiter dinak e legenat zhgjyrat shqipfols
matrapaz e mashtrues veteran
mashtrues dis aprej tyre u bene edhe profiter legjenda
duke perfituar nga situatat si mashtrues
duke dale neper gazeta, disa paguan me pare famen e tyre te pa merite
disa u bene legjend a mashtrues duhke dale ne media e dikur nuk ishin askushi
Dalja n e media me afirmim te rrjeshem mediat e paguara
ata profiteren jan pjella e ndyre bastarde

te cilet jo pak prej tgyre i kan shfrytzuar mediat
per afirmim duke mashtruar
disa tjere ishin mercenar te paguar perr te turqizuar serbizuar ,per te arabizuar kosoven



sepse mediat poashtu jan pjes e ekesaj tradhtie

didsa media pa kritere p a etike jan media te paguara shqipfolse
sepse kan shkele mbi patriotet e vertet


kan shkele mbi shqiptaret e vertet
ato media jan te paguara
ata u paguan nga serbia jan agjent te serbise

Arabizimi kosoves para syve te europes ishte metode perpjekje
per te orientuar shqiptaret neper kahje te gabuara

e pa besueshme qka po ndodhe

dhe politika e tyre e degjeneruar tradhjtare
jan per qdo dit vepron

duke i favorizuar tradhtaret
Fara e pan islamizmit isis idiotik po perhapet me ide dhe me pare te agjentet shqipfoles duhe shendrttuar vendin ne plelmbe e xhami ne arabizim turkizim
,Por agjenturen e drejtuan serbet ndersa tradhtaret shqipfols po e rrezikojn atdheun tone me shum metoda speciale

fetare proturke pro arabe rry,ma agjentureske qe nuk jan rryma fetare por rryma te shitura klandestine politike mercenare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-20, 04:42   #4137
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

amerike shum je vonue
shum i le shqiptart mbas dore
shum armiqt tash jan fortcue
ne kete bote te zeze mizore

por po t a jap nje kshille shqiptare
ta mbajsh n mend n per mot e stine
ruaju bishave barbare+
ruauju shkjaut me rus e kin


ruaju arabve e osmanlisė
ruaju iranit e panslavianit
mos i nxene bese as indisė
ruaju frances e hispanianit



se shqipnin ti nuk e deshte
me e foecue as me dhene dore
e nenqwmove e perqeshe
sot ka mbete shqipnia e gjore


por qe besa mire se ke
se shum dushmant i ke pas shpine
qe duan koken me ta pre
e po u prine po ai shkja shkine

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-20, 07:35   #4138
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Amerikė shum je vonue
shum i le shqiptar't mbas dore
shum armiqt tash jan forcue
nė kėt' botė tė zezė mizore

por po ta jap njė k'shillė shqiptare
mbaj n' mendė n' per mot e stinė
ruaju bishave barbare
ruaju shkjaut me rus e kinė


ruaju arabve e osmanlisė
ruaju iranit e panslavianit
mos i zen' besė as indisė
ruaju frances e hispanianit



se shqipninė ti nuk e deshte
me e forcue as me i dhėnė dorė
e nenqmove e pėrqeshe
sot ka mbetė shqipnia e gjorė



por qe besa mirė se ke
se shum dushman't i ke pas shpine
qe duan koken me ta pre
e po u prinė po ai shkja shkine

neper bote ke shum armiq
kundershtar qe duan me t' pre
shum t' pa besė e shum dobiq'
esht rusia me kore

e me shqiptar ti veq po tallesh
po ben lojra pa kufi
por nje dite shum keq do t kallesh
bota e zezė kur t' behet hi




autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-20, 07:39   #4139
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kazastan as ukrainė
as siria s esht me ty
kah do botes shkja e shkinė
po kan miq sa t shofėsh me sy

pakistani as japani
s jan me ty veq ndoj rast presin
kina e zeze e panslaviani
duan per fyti ty ta ngjesin

po me shqipnin qfar dreqin ke
qe i ben hile ne qdo hap
ngreh mos kput e vyshk mbi dhe
sot shqipnia n fyt esht kapė

edhe lakun n fyt e ka
ti e rusia e serbia
tue luaj t lojra pa ja nda
shum po vuan sot shqiptaria
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-20, 08:01   #4140
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

veq mashtrime
veq mashtrime
20 vjet tue i bė me hile
po vuan sot kosova ime
nga qdo loje q e esht kopile
autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFF



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.