Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-20, 21:19   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 311
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Alarmohet kryeministri Hoti – akuzohet rėndė Hashim Thaēi: Ja marrėveshja e rrezikshm

Emisari special i Bashkimit Evropian pėr dialogun Miroslav Lajēak, gjatė vizitės nė Kosovė deklaroi se nuk do tė ketė njė marrėveshje finale ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, pa pėrfshirjen e Asociacionit tė Komunave serbe.

“Nėse nuk ka vullnet pėr marrėveshje, nuk do tė ketė marrėveshje. Nėse nuk ka marrėveshje nuk ka normalizim e nuk do tė ketė marrėveshje pa asociacion. Ne nuk kėrkojmė ta rihapin tekstin, por vetėm tė implementojnė atė ēka ėshtė nėnshkruar. Gjithēka ēka ėshtė dakorduar, duhet tė implementohet”, tha Lajēak.

E nė Serbi Lajēak shkoi edhe mė larg. Ai kėrkoi qė Kosova ta ndryshojė Kushtetutėn e vendit, nė mėnyrė qė tė mundėsohet formimi i Asociacionit tė Komunave serbe.

“Dhe askush nuk tha qė ishte e pamundur, Kushtetuta nuk ėshtė Bibla. Nėse biem dakord pėr ēėshtje serioze, atėherė sigurisht qė duhet tė pasqyrohet nė Kushtetutė”, deklaroi Lajēak midis Beogradi

Krejt kjo sipas analistit dhe njohėsit tė zhvillimeve politike nė vend, Gani Qarrit, po ndodhė pėr shkak tė nėnshkrimeve tė gabuara tė Hashim Thaēit nė tė kaluarėn kur ishte kryeministėr i vendit.

“Ardhja e Hashim Thaēit nė politikė dhe kreun e udhėheqjes sė shtetit, ishte fatkeqėsia mė e madhe qė ka mundur ti ndodhte Kosovės dhe qytetarėve tė kėtij vendi, nė kėtė fillim shekulli, nė tė cilin po jetojmė. Nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp tė Emisarit special tė Bashkimit Evropian pėr dialogun Miroslav Lajēak dhe Aleksandėr Vuēiqit nė Beograd, presidenti serb shfaqi njė dokument prej gjashtė pikash tė marrėveshjes sė nėnshkruar nė Bruksel, mbi krijimin e asociacionit, nė tė cilin sipas tij, vet Thaēi & CO, ishin dakorduar menjėherė pėr ndryshimin e ligjeve dhe Kushtetutės sė Vendit, pėr krijimin e asociacionit tė komunave serbe nė Kosovė. Por presidentja e atėhershme zonja Jahjaga, nė vend tė urdhrit pėr ndryshimin e Kushtetutės, dėrgoi marrėveshjen pėr krijimin e asociacionit nė Gjykatėn Kushtetuese, e cila megjithėse nė princip, nuk u shpreh kundėr formimit, nė formėn dhe pėrmbajtjen e nėnshkruar mė 19 prill tė vitit 2013 nga Hashim Thaēi dhe mė 25 gusht tė vitit 2015 nga Isa Mustafa, pėr fatin e mirė tė Kosovės, e shpalli kundėr kushtetuese”, thotė Qarri pėr “Bota sot”.

Sipas tij, Hashim Thaēi e zhvlerėsoi shtetėsinė e Kosovės kur pranoi qė tė vendoset fusnota.

“Madje siē dihet tanimė publikisht nga i gjithė opinioni i brendshėm dhe ai i jashtėm, Thaēi nuk hezitoi tė shkoi aq larg sa qė pėrveē damkosjeve tjera tė rėnda, tė tė gjitha formave tė mundshme tė shtetit tė Kosovės, vetėm dy-tri vite pas shpalljes sė pavarėsisė dhe rreth njė viti tė konfirmimit tė saj, nga Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė Hagė, si organi mė i lartė juridikė i OKB-sė, qysh nė fillim tė bisedimeve "teknike" me Serbinė, zhvlerėsoi kokė mė vete edhe shtetėsinė e Kosovės duke i vėnė pėrmbi Fusnotėn, pėr ti dhėnė kuptim neutral statusit tė saj-juridik, para Serbisė dhe vendeve tė Bashkimit Evropian”, thekson analisti Qarri.

ImageGani QarriFOTO GALERI
“Vetėm brenda pak kohėsh u dėshmua se ky nuk do tė ishte lėshimi i parė as i fundit, i kėtij kuislingu para pėrfaqėsuesve tė shtetit okupator serb, i cili pėrveē pranimit pėr krijimin e njė entiteti tė paqenė kurrė mė parė nė historinė e truallit tė Kosovės, si "Zajednica " u kujdes personalisht qė edhe nė titullin e tė ashtuquajturės "Bashkėsi e komunave serbe", tė mos figurojė askund emri i Kosovės. Kėshtu qė, sipas kėrkesave tė Serbisė, nė ēdo dokument u shėnua vetėm si "Asociacion i komunave me shumicė serbe, pa u cekur askund emri i shtetit ku do tė ngritėt dhe gravitojė ky asociacion, megjithėse ėshtė rregull obligativ ndėrkombėtar, pėr ēdo vend tė botės, tė figurojė emri i shtetit bartės, jo vetėm tė entiteteve tė tilla e tė ngjashme, por edhe tė institucioneve mė tė larta e mė tė fuqishme se sa njė asociacion”, nėnvizon Gani Qarri pėr “Bota sot”.

Ai ka kritikuar liderėt politikė nė Kosovė, qė sipas tij nuk e kundėrshtuan Asociacionin nė takimet me emisarin Lajēak.

“Akti i pranimit dhe nėnshkrimit tė marrėveshjes pėr krijimin e kėsaj ngrehine makabre nga Thaēi, me rrezik permanent pėr Kosovėn, si "Zajednica" e detyroi Emisarin special tė Bashkimit Evropian pėr dialogun Miroslav Lajēak, tė vizitoi pėr dy-tre ditė me radhė Kosovėn, ku pas bisedimeve me tė gjithė spektrin politik nė vend, nė mbarim tė vizitės deklaroi se nuk do tė ketė njė marrėveshje finale ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, pa implementimin e asociacionit tė komunave serbe. Ajo qė mbjellė frikė tė pafund me kėtė rast, ėshtė fakti qė Lajēak, para gazetarėve nė Beograd deklaroi, se asnjė parti, udhėheqės as politikan kosovar nuk ishte deklaruar kundėr ndryshimeve kushtetuese pėr krijimin e asociacionit!”, thotė Qarri.

Mė tej, analisti Qarri deklaron se Asociacionit tė Komunave serbe duhet t’i ndryshohet emėrtimi.

“Ndaj, pas vizitės sė pėrfaqėsuesit tė lartė tė BE-sė, nė vendin tonė, ėshtė momenti i fundit qė para cilitdo hap pėr ēfarėdo implementimi qė do tė duhet, apo do tė detyrohet Kosova ti bėjė kėtij asociacioni, pikėsėpari, asociacioni medoemos duhet tė shtetėzohet si entitet, ti ndryshohet emėrtimi dhe tė quhet “Asociacioni i komunave serbe tė Kosovės”, apo “Asociacioni i komunave me shumicė serbe tė Kosovės”. Dhe nuk duhet tė guxojė mė, tė hiqet nė mėnyrė kaq barbare emri i shtetit nga emėrtimi i kėtij "Kali tė Trojės" tė imponuar nga Hashim Thaēi, si dhurata mė makabre e kėtij kuislingu me nam, pėr rrezikimin e pėrjetshėm tė Republikės sė Kosovės, me shpifjen e ngrehinave tė tilla dubioze e antishtetėrorė, si "Zajednica" tė paqena kurrė mė parė, nė truallin e vendit tone”, thekson Qarri.

Ai shprehet se po dėshmohet qartė se Kosova po i vuan pasojat e nėnshkrimeve tė Hashim Thaēit.

“Diplomati sllovak u rikujtojė faktorėve politik nė Prishtinė se marrėveshja pėr themelimin e asociacionit ėshtė nėnshkruar qysh nė vitin 2013 nga Hashim Thaēi, e ai duhet tė implementohet dhe tani ka mbetur tė diskutohet vetėm statuti i tij. Kėshtu po dėshmohet edhe njėherė mė tepėr, se me nėnshkrimet e tij antikushtetuese dhe antishtetėrore, si krijimi kundėr-kushtetues i asociacionit, kuislingu Hashim Thaēi me qėllim u hapi derėn "hap e krah" pretendimeve serbe edhe nė tė ardhmen, nė mėnyrė qė me tu zyrtarizuar ky asociacion, tokat nė tė cilat ai shtrihet, ti takojnė apriori Serbisė dhe tė mos kenė mė, tė bėjnė asgjė me Kosovėn”.

“Madje, ky matrapaz, bėnte pandėrprerė propagandė noshalante pa fije turpi, nėpėr emisione publike televizive, duke i quajtur ato edhe toka tė "falura nga Rankoviqi", akt qė po tė kishte ligj dhe gjyqėsi tė pavarur nė Kosovė, ai qysh moti do tė duhej tė ishte prapa grilave dhe jo tė pritej, qė sė pari, ti ngritėn akuza nga Gjykata Speciale”.

Asociacioni i Komunave serbe i nėnshkruar nga Hashim Thaēi, sipas Qarrit ėshtė trashėgimia mė e rrezikshme pėr Kosovėn.

“Kėshtu qė pėr fatkeqėsinė e madhe tė shqiptarėve dhe gjithė shtetit tė Kosovės, asociacioni i nėnshkruar nga kuislingu mė fanatik i vendit, Hashim Thaēi ėshtė trashėgimia mė e rrezikshme qė po i mbetet, si barrė e pėrjetshme mbi kurriz shtetit tė brishtė tė Kosovės, qė Hashim Thaēi, tash e pėrgjithmonė ia la "kopil nė derė" Republikės sė Kosovės, formimi i tė cilit, mjerisht do tė jetė edhe njė kurth i ri, qė pėrbėn rrezikun mė tė madh pėr tėrėsinė territoriale tė vendit dhe tė ardhmen e ekzistencės sė shtetit tė Kosovės, nga i cili qysh tash ka filluar ti vuaj pasojat makabre tė nėnshkrimeve kuislinge tė Hashim Thaēit”, shprehet Qarri.

Pėr fund, analisti Qarri i a bėrė thirrje kryeministrit tė Kosovės, Avdullah Hotit qė urgjentisht t’i ndryshohet emėrtimi i Asociacionit.

“Ndaj jo vetėm se ėshtė e domosdoshme, por edhe obligim i patejkalueshėm pėr z. Hoti apo cilindo person i cili caktohet tė udhėheqė bisedimet me Serbinė nė emėr tė Kosovės,qė nė ēdo dokument ku flitet pėr asociacionin nė fjalė, tė bėhet shtetėzimi zyrtar i kėtij entiteti dhe ndryshohet urgjentisht emri nga;" i komunave me shumicė serbe", nė “Asociacion tė komunave serbe nė Kosovė”, apo “Asociacion i komunave me shumicė serbe nė Kosovė”, e jo tė mungojė emri i shtetit dhe lejohen dykuptimėsi nė emėrtimin e asociacionit, qė mund tė jenė me konotacione tė formės sė rrezikut tė lartė pėr vendin, pas tė cilave, qė nė rastin e parė, mund tė kapet pėrsėri Serbia dhe shpreh kėrkesa tė reja territoriale, edhe nė tė ardhmen ndaj tokave tė Kosovės”, pėrfundon analisti politik, Gani Qarri pėr “Bota sot”.
--------------
https://www.botasot.info/politika-la...e-per-kosoven/


__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 17-10-20 nė 21:20
power8 ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.