Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-12-10, 01:08   #1
anadonisi
 
Anėtarėsuar: 24-12-09
Postime: 4
anadonisi i vlerėsuar jo keq
Gabim Proteinat???

pershendetje a mundet dikush te me informoje ne lidhje me material me duhet per proteinat se e kam ni punim seminarik ne biokimi.....ju faleminderit prej perpara.


anadonisi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-12-10, 06:44   #2
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Proteinat???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga anadonisi Shiko postimin
pershendetje a mundet dikush te me informoje ne lidhje me material me duhet per proteinat se e kam ni punim seminarik ne biokimi.....ju faleminderit prej perpara.
hudhe nje sy ketu:

http://www.infochembio.ethz.ch/links...nosaeuren.html

nes shpeton pa u fshi nga adminet se kto nuk i durojne as link nga faqe te tjera aq demokrat jan...

edhe ketu:

http://www.friedli.com/herbs/phytochem/proteins.html

shnetje nga kercovari,dhe nese ke nevoje per me shume:

[email protected]
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-10, 18:27   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Proteinat???

Kercovari, cdohere i gatshem per te ndihmuar :)


anadonisi,do te sjelle pak material (copy-paste),por per cdo paqartesi mund te pyesesh....

Proteinat janė lėndė organike, janė makromolekula tė cilat kryesisht pėrbėhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oksigjenit, azoti si dhe rrallė herė edhe prej sulfurit. Proteinat janė baza kryesore tė qelizave. Ato jo vetėm qė i japin qelizave njė strukturė, por janė edhe makina molekulare, ku bėjnė transportimin e materieve, pompojnė jonet, i katalizojnė reaksionet kimike si dhe i njohin materiet sinjalizues.
Elementet ndėrtues pėr ndėrtimin e proteinave janė proteinogjenet, gjegjėsisht aminoacidet, tė cilat pėrmes lidhjeve peptide krijohet njė zinxhir. Tek njerėzit bėhet fjalė pėr 21 llojesh tė aminoacideve, ku zinxhiri qė pėrbėhet prej nėn 100 aminoacide quhen dhe peptide dhe kur tė krijohet zinxhiri mė i gjatė atėherė mund tė themi se bėhet fjalė pėr proteinė. Madhėsia e njė proteine sipas rregullės matet me kilo-Dalton (kDa). Proteina mė e madhe tek njeriu ėshtė Titin dhe ėshtė diku 3600 kDa, pėrbėhet nga mė shumė se 30.000 aminoacide dhe pėrmban 320 proteindomene. Numri pėr nga dallimi i zinxhirit aminoacide ėshtė gjigante. Formimi i njė proteine, si dhe ndėrtimi i saj ėshtė e koduar me gjenin pėrkatės.
Proteinat janė molekula qė tė gjitha qeniet njerėzore janė nė gjendje t'i sintetizojnė nga atomi i karbonit (C). Proteinat janė molekula shumė tė gjata, dhe pėrbėhen nga amino acidet qė janė elementet pėrbėrėse tė proteinave.Proteinat janė elemente ndėrtuese tė organizmit tuaj, glucidet dhe lipidet janė gjithashtu tė rėndėsishme pasi qė janė pėrbėrės tė organizmit.Proteinat janė furnizuesi i vetėm i azotit nė organizėm qė ėshtė i domosdoshėm pėr rritjen, dhe mbajtjen nė jetė .Ato pėrtėrihen pa ndalur, deri 250-300gr nė ditė. Shpejtėsia e pėrtėritjes ndryshon sipas proteinave. Ato plaken dhe fillojnė tė shkatėrrohen. Ky shkatėrrim furnizon energji. 1gr proteine = 4kalori(Kcal)

Proteinat ne trupin e njeriut
Nevojat ditore varen nga pesha : llogaritet 0.8-0.9 gr pėr 1 kilogram tė peshės nė ditė, me ndryshime nė bazė tė rėndėsisė sė aktivitetit muskulor. Pėr bodybuilding nevojat janė mesatarisht 1.5-2gr pėr kilogram,nė ditė:
Pesha juaj Proteina gjatė ditės (faktori 1.8g/kg/ditė
45kg 81 gr nė ditė
50kg 90 gr nė ditė
55kg 99 gr nė ditė
60kg 108 gr nė ditė
65kg 117 gr nė ditė
70kg 126 gr nė ditė
75kg 135 gr nė ditė
80kg 144 gr nė ditė
85kg 153 gr nė ditė
90kg 162 gr nė ditė
Nevoja pėr proteina ndryshon sipas: moshės, gjinisė, (gratė kanė mė pak nevojė pasi qė masa e tyre muskulore ėshtė mė e vogėl).Kėto nevoja ditore plotėsohen duke konsumuar dy ose tri here nė ditė ushqim me origjinė kafshėsh ose bimėsh tė pasur me proteinė.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-10, 18:28   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Proteinat???

Ekzistojnė mė tepėr se 10000 proteina
Proteinat me prejardhje bimore:Kėto proteina janė prezente nė bishtaja (soja,qiqėr etj.). Proteinat me origjinė bimore nuk kanė tė gjitha aminoacidet esenciale (pėrveē sojės). Proteinat me prejardhje nga kafshėt: Kėto pėrmbajnė tė gjitha aminoacidet e domosdoshme,dhe i gjejmė nė mish, peshq, vezė dhe prodhime qumėshti. Proteinet me prejardhje nga kafshėt duhet tė konsumohen ēdo ditė pėr tė plotėsuar nevojat me aminoacide tė domosdoshme. Proteinat "e nxjerrura": vinė nga vezėt dhe nga soja, kėto janė burimet e amino-acideve tė kualitetit mė tė mirė.

Tri burime kryesore te gatshme: Nga i bardhi i vesė, kazeina dhe whey (hirra), kjo e fundit ėshtė mė e njohur nga bodybuilder-ėt. Kėto prodhime ofrojnė pėrparėsinė tė ofrojnė proteinėn pa materie yndyrore apo kaloritė qė i shoqėrojnė kėto materie. Proteina Whey Whey ėshtė njė proteinė e lactoserum-it, me prejardhje nga hirra (lactoserum), ideale pėr ta ndaluar katabolizmin (shkatėrrimin e muskujve). Ajo tretet shpejtė nga organizmi. Ky burim i proteinave ėshtė i pasur me glutaminė. Ėshtė gjithashtu edhe njė burim i shkėlqyeshėm i amino-acideve tė Degėzuara (ose nė angl. BCAA Branched Chains Amino Acids),tė domosdoshėm pėr rikuperimin e rritjes muskulore. Njė proteinė qė nuk preferohet tė merret para se tė flemė pasi qė nuk shpėrndan gjatė kohė amino acide nė trup. Nė kėtė rast preferohet kazeina ose proteina e vesė.Nė mbrėmje: Sė paku 3 orė pas darkės. Pėrzihet me qumėsht(gjysmė yndyror ose me 0% yndyrė),eventualisht me qumėsht nga soja, lėng portokalli(lėshon njė sekrecion qė ėshtė i dobishėm pėr tretjen e proteinave nga organizmi (por tė shmanget marrja nė mbrėmje))Nga 1.8 deri nė 2 g proteine pėr kilogram tė peshės trupore tė ndarė nė 4-5 ngrėnie.Kujdes, shumė Whey tė shitur nė treg pėrmbajnė mė tepėr pėrbėrės (amino-acide, glutaminė, kreatinė etj), lexoni mirė pėrbėrjen qė tė evitoni mbidozimin. Nė disa raste Whey komplet mund tė ju kursejnė para ngase nuk duhet tė bleni pėrbėrės tjerė ndaras.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-10, 18:33   #5
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Proteinat???

Aminoacidet

Aminoacidet Aminoacidet janė njėsi themelore tė molekulave proteinike. Nė ndėrtimin e molekulave proteinike marrin pjesė 20 lloje tė aminoacideve. Tė gjitha aminoacidet qė marrin pjesė nė ndėrimin me molekulės proteinike janė tė formės L.
Aminoacidet janė komponime organike me peshė tė vogėl molekulare, tė cilat nė molekulėn e tyre kanė sė paku njė grup karboksil (-COOH) dhe njė grup amin (-NH2). Prandaj, mund tė thuhet se kėto janė acide organike, nė molekulėn e tė cilave gjenden sė paku njė grup amin. Tė gjitha aminoacidet pėrmbajnė C, H, O, dhe N, pėrveē kėtyre elementeve kimike pėrmbajnė edhe S. Formula molekulare e aminoacideve ėshtė:
R-CHNH2-COOH
R- e zėvėndėson mbetjen e aminoacideve qė hyjnė nė ndėrtim tė proteinave. Grupi anėsor R ėshtė i lirė nė vargje peptidike dhe ai e pėrcakton formėn e proteinės nė hapėrsirė, funksionin dhe aktivitetin e saj biologjik. Dallohen dy forma sterike tė aminoacideve: forma L dhe forma D. Aminoacidet qė i takojnė formės L gjenden nė proteinė. Grupi amin, (-NH), te numri mė i madh i aminoacideve, ėshtė i lidhur pėr atomin e karbonit, i cili gjendet afėr grupit karboksil, pėrkatėsisht, pėr atomin e karbonit. Kėto aminoacide quhen a-aminoacide. Atomi i karbonit, pėr tė cilin ėshtė i lidhur grupi amin, ėshtė asimetrik, qė do tė thotė se aminoacidet janė komponime optikisht aktive, pėrveē aminoacidit mė tė thjeshtė – glicinės. Pra, kur aminoacidet gjenden nė tretėsirė, ato e kthejnė rrafshin e dritės sė polarizuar. Meqėnėse aminoacidet kanė njė grup karbosil dhe njė grup amin, ato veprojnė si acide dhe si baza, qė do tė thotė se kanė karakter amfotern.

Klasifikimi kimik

Nė bazė tė strukturės kimike aminoacidet ndahen nė tri grupe:
Aminoacide alifatike (aciklike)
Aminoacide aromatike
Aminoacide heterociklike.
Disa aminoacie alifatike kanė nė molekulėn e vet njė grup amin dhe njė grup karboksil (aminoacidet monoaminomonokarboksilike), p.sh.glicina, alanina, valinaetj. Disa tė tjera pėrmbajnė njė grup amin e dy grupe karboksile (aminoacidet monoamindikarboksilike), p.sh. acidi asparik, acidi glutaminik etj., kurse disa aminoacide tė tjera tė kėtij grupi pėrmbajnė nė molekulėn e tyre grup –OH p.sh serina dhe troina, kurse cisteina, cistina dhe metoina pėrmbajnė nė molekulėn e vet sulfur.
Kur ėshtė fjala pėr aminoacide ciklike, dallohen dy grupe: aminoacide izocilike, tė cilat nė molekulėn e tyre pėrmbajnė unazėn e benzolit (fenil- alanina dhe tirozina) dhe aminoacide heterociklike, tė cilat nė molekulėn e vet pėrmbajnė azot ose ndonjė element tjetėr (triptofani, histidina, prolina dhe hidoksiprolina).

Klasikimi biologjik
Organizmi i njeriut ėshtė i aftė qė disa aminoacide vetė t’i sintetzojė, kurse disa aminoacide, qė nuk mund t’i sintetzojė, duhet t’i marrė pėrmes ushqimit, sepse janė tė domosdoshme pėr jetė. Aminoacidet qė mund t’i sintetizojė organizmi i njeriut quhen aminoacide joesenciale (aminoacide tė zėvėndėsushme), kurse aminoacidet qė nuk mund ti sintetizojė quhen aminoacide esenciale (aminoacide tė pazėvėndėsueeshme).

Vetitė e aminoacideve
Aminoacidet kanė veti tė ndryshme fiziko- kimike: aktiviteti optik, amfoteriteti, pjesėmarrja nė reaksionet e ndryshme biokimike, krijimi i lidhjes peptidike etj. Aktiviteti optik- Aminoacidet janė komponime optikisht aktive (pėrveē aminoacidit mė tė thjeshtė- glicinės), sepse tė gjitha pėrmbajnė atom asimetrik tė karbonit. Pra, ato e kthejnė rrafshin e dritės sė polarizuar. Atomi i karbonit, pėr tė cilin ėshtė i lidhur grupi amin, ėshtė asimetrik

Amforteriteti i aminoacideve
Meqė aminoacidet nė molekulėn e tyre kanė grup karboksil (-COOH) dhe grupin aminik (-NH), ato kanė veti tė acideve dhe tė bazave. Kjo tregon se aminoacidet bėjnė pjesė nė grupin e komponimeve amfotere (amfolite). Aminoacidet nė tretėsirė gjenden si jone dypolėshe, tė cilat quhen zviterion (amifon). Duke marrė parasysh se zmmz aminoacidet disosohen dobėt, atėherė nė disosimin e tyre ndikojnė acidet dhe bazat tė tjera:
Nėse tretėsirės sė aminoacideve i shtohet ndonjė bazė e fortė, atėherė pengohet disosimi bazik i aminoacidit dhe shprehet disosimi bazik i aminoacidit dhe shprehet disosimi i grupit karboksil. Nė kėtė rast aminoacidi do tė ketė veti tė acidit tė dobėt dhe me shtimin e bazės jep krypė. Nėse shtohet acidi, atėherė pengohet disosimi i grupit karboksil, pėr ē’arsye disosohen si baza grupet amine tė aminoacidit dhe me acid japin krypė. Nėse i shtohet formaldehidi tretėsirės sė aminoacidit, atėherė shkaktohet bllokimi i grupit amin, pėr ē’arėsye aminoacidi disosohet si acid. Nėse bėhet titrimi me bazė (NaOH), atėherė mund tė pėrcakėtohet edhe numri i grupeve tė lira karboksilike tė aminoacideve.
Ndikimi i acidit nitror- Acidi nitror e oksidon grupin amin dhe prej tij e liron azotin. Nė kėtė mėnyrė prej sasisė sė liruar tė azotit mund tė pėrcakėtohet edhe numri i molekulave tė aminoacideve nė ndonjė pėrzierje. Aminoacidet reagojnė reagojnė me CO2 nė inde dhe japin komponime karbamine. Nė kėtė parim hemoglobina e lidh CO2 nė inde dhe e ēon deri nė mushkėri.

Krijimi i lidhjes peptidike
Kjo ėshtė vetia mė e rėndėsishme biokimike e aminoacideve, sepse mundėson lidhjen e aminoacideve midis vete, me ē’rast njė aminoacid reagon nė grupin amin tė aminoacidit tjetėr, me ē’rast krijohet lidhja peptidike. Komponimi qė krijohet me lidhjen e dy aminoacideve quhet dipeptid, me lidhjen e tri aminoacideve tė njėjta ose tė ndryshme krijohet tripeptidi e kėshtu me rashė. Me lidhjen e shumė peptideve krijohet komponimi qė dė tė jetė oligopeptid ose molekulė proteinike, qė varet nga numri i aminoacideve. Nė oligopeptide bėjnė pjesė molekulat e ndėrtuara prej 2-10 aminoacidesh, nė polipeptide ato tė ndėruara prej 10-100 aminoacidesh, nė proteina ato tė ndėrtuara prej mė shumė se 100 aminoacidesh.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-10, 23:34   #6
anadonisi
 
Anėtarėsuar: 24-12-09
Postime: 4
anadonisi i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Proteinat???

faleminderit shum tdyve
anadonisi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-10, 23:41   #7
anadonisi
 
Anėtarėsuar: 24-12-09
Postime: 4
anadonisi i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Proteinat???

faleminderit kercovar ishin shum interesant vecse mu mu dashten ne gjuhen shqipe...sidoqoft faleminderit se edhe ato mkryten pun
anadonisi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-10, 07:45   #8
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Proteinat???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga anadonisi Shiko postimin
faleminderit kercovar ishin shum interesant vecse mu mu dashten ne gjuhen shqipe...sidoqoft faleminderit se edhe ato mkryten pun
Proteins
Proteins are macromolecules. They are constructed from one or more unbranched chains of amino acids; that is, they are polymers. A typical protein contains 200–300 amino acids but some are much smaller (the smallest are often called peptides) and some much larger (the largest to date is titin a protein found in skeletal and cardiac muscle; one version contains 34,350 amino acids in a single chain!).

Proteine
Proteine sind Makromoleküle. Sie sind aus einem oder mehreren unverzweigten Ketten von Aminosäuren aufgebaut, das heißt, sie sind Polymere. Ein typisches Protein enthält 200-300 Aminosäuren, aber einige sind viel kleiner (die kleinsten sind oft genannt Peptide) und einige viel größer (die bisher größte ist ein Protein Titin in Skelett-und Herzmuskeln gefunden, eine Version enthält 34.350 Aminosäuren in einer single chain!).


Proteinat
Proteinat janė macromolecules. Ata janė tė pėrbėrė nga njė ose mė shumė zinxhirėt unbranched tė aminoacideve, qė ėshtė, ata janė polimere. Njė proteinė tipike pėrmban 200-300 aminoacidet, por disa janė shumė mė tė vogla (mė tė vogėl janė quajtur shpesh peptides) dhe disa shumė mė tė mėdha (mė i madh ėshtė njė titin proteinave nė muskuj skeletor dhe kardiak gjetur njė version pėrmban 34 350 amino acide nė njė zinxhir tė vetėm !).


Kurse pėrkthimi ne shqip orgjinal pėr mos u shėrby me informacione tė gabuara duhet tė jetė sipas meje:

Proteinat

Proteinat jan pėrbėrje Makro Molekula(Makro Molekulare).Janė pėrbėrje tė njė ose mė shumė zinxhir Amino Acidesh (jo tė kushtėzuara?),qė do tė thotė se ato janė Polimere.Njė protein tipik pėrbėhet nga 200-300 Amino Acide(Thartira),por ka edhe nga ato mė tė vogla tė njohura si Peptide,kurse proteina Titin i zbuluar nė skelet dhe muskull tė zemrės ėshtė mė i madh,version nė pėrbėrje tė 34 350 Amino Acidesh nė njė zinxhir tė vetėm.

Ja pra i nderuar,edhe vetė mund tė shohish dallimet nė Google perkthim nga anglishtja nė gjermanisht,pėrkthim me mangėsi.e them kėtė sepse une njoh gjuhėn gjermane,dhe mė pas ke njė Google pėrkthim nė shqip ku jan tė pėrkthyera fjalėt fjalė pas fjale,dhe per mua si laik i biologjisė do tė ishtė qesharake tė merrem me pėrkthime tė njė lėnde qė nuk e njoh,dhe unė do tė kisha ndihmu me dėshirė tė madhe nėse tė pėlqen pėrkthimi im,por kur kėtu ke edhe shkrime tė Magjistres Anna njė Bio-Technologe e shquar,mbetem i qėndrueshėm fortė tė merrem me biologji aq sa e njoh une.

Tė ja luajsh syrin njė vajze futesh nė zingjir tė panjohur tė biologjisė,dhe mund tė ndodhė nė vend njė buzqeshje tė hash ndonjė shuplakė fishkėlluese nė vesh,Pra,kjo ėshtė biollogjia pėr tė cilėn unė kam mirėkuptim tė plotė,andaj tė solla vetėm disa link ku mund tė gjejsh material pėrkatės,e unė do tė ri anėsh nė tentativė edhe metej tė luaj syrin po atje ku nuk e ha shuplakėn..p.sh ndonjė mėshqere edhe atė nga largė se ma fut shkelmin...hahahaah!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 20-12-10 nė 16:18 Arsyeja: Bio-Technologe dhe jo Micro-Biologe,se s'kam te bej me ate drejtim :)))
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-10, 16:23   #9
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Proteinat???

anadonisti, s'ka perse! Kishe mund t'i gjesh dhe vete keto qe solla une dhe per cdo paqartesi,sic te thash, mund te pyesesh pyetje qe kerkojne nje pergjigje me te shkurter,por jo pyetje qe kerkojne te te sjelle tre faqe shkrim :) E kisha bere dhe kete me deshire,mirepo per afekte kohe do kishe marre perseri nje pergjigje copy-paste....

Kercovari i nderuar, mos me keqtrajto Biologjine se mezi e kemi
ps.nje modifikim te vogel ne postimin tend>>> Biotechnologe(Molekular Biologe) dhe jo Micro-Biologe, sepse nuk kam te bej me ate drejtim :)
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 20-12-10 nė 16:25
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-10, 16:54   #10
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: Proteinat???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
anadonisti, s'ka perse! Kishe mund t'i gjesh dhe vete keto qe solla une dhe per cdo paqartesi,sic te thash, mund te pyesesh pyetje qe kerkojne nje pergjigje me te shkurter,por jo pyetje qe kerkojne te te sjelle tre faqe shkrim :) E kisha bere dhe kete me deshire,mirepo per afekte kohe do kishe marre perseri nje pergjigje copy-paste....

Kercovari i nderuar, mos me keqtrajto Biologjine se mezi e kemi
ps.nje modifikim te vogel ne postimin tend>>> Biotechnologe(Molekular Biologe) dhe jo Micro-Biologe, sepse nuk kam te bej me ate drejtim :)
Po kam shkruar de Bio-Teknologe pa cek Biologjine Molekulare...
Sidoqoft,qofsh me jete tė gjatė dhe mos ki frike se nuk i fus i hundet une aty ku nuk kam njohuri kollaj mbase kam frike do te kerkoje Diploma te flase per mua..e mjera Diplome vare ne gozhde...hahahaha!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kercovari : 20-12-10 nė 16:54
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-10, 17:01   #11
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Proteinat???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Po kam shkruar de Bio-Teknologe pa cek Biologjine Molekulare...
Sidoqoft,qofsh me jete tė gjatė dhe mos ki frike se nuk i fus i hundet une aty ku nuk kam njohuri kollaj mbase kam frike do te kerkoje Diploma te flase per mua..e mjera Diplome vare ne gozhde...hahahaha!

E shkrova une pra,ndaj te bera me dije qe modifikova postimin :)))
Ti pa diplome po ke njohuri te mjaftueshme ne Bio me shume s'te duhet......Ti ke hapsire te gjere dijesh ne drejtimin tend,aty ku une jam nen zero....


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 20-12-10 nė 17:01
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.