Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-07-10, 17:22   #31
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

H.De Balzak
Komedia njerezore dhe te gjtha veprat e balzakut se ato jane ne kontinjutet njera me tjetren.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-08-10, 20:45   #32
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Aziz Nesin -NUK ESHTE KREJT ASHTU
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-10, 07:24   #33
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Ne kete muaj te shenjt, ju sygjeroi ta lexoni e Ri-lexoni Kur'anin famėlart.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-10, 22:38   #34
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,418
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

mergata e qyqes

nasho jorgaqi
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-11, 00:47   #35
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Rekomando* cka ja vlene te lexohet

Te gjithe ata qe kane njohuri dhe qasje ne letersin shqiptare * ju lutem per te gjithe te interesuarit te rekomandojne gjithe cka ja vlene te lexohet si p.sh:

Romane
Libra informativ
Libra per femije
Revista etj.

Te gjithe e posaqerisht Bashkeatdhetaret kane nevoje per orientim.

Faleminderit
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga DEA : 23-01-11 nė 00:48
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-11, 00:15   #36
cati_
 
Avatari i cati_
 
Anėtarėsuar: 14-05-08
Postime: 251
cati_ i dashurcati_ i dashurcati_ i dashur
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

mire ja paske ba DEA

qe kish pas mundesi edhe te na tregoni se ku mundemi me porosit romane nu gjuhen shqipe
ndonje link ose librari..?

ju falm.
__________________
Ein Weg ohne Liebe und Verzeihung ist eine Sackgasse

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga cati_ : 26-01-11 nė 00:16
cati_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-11, 01:41   #37
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

Varet per ēka i kan barki ma shumė njerit.

Nganjehere ēohesh ne qejf "rus" edhe ia nis The Master of Margarita i Mikhail Bulgakov.
Ne raste te tjera ndodh qė ke ėndėrruar filozofikisht dhe te kap qefi per Miti i Sizifit i Kamysė ose Metamorfoza e F. Kafka.
Masanej* osht e pamundshme nganjiher mos me tė zgju deshira hashimi edhe pushteti e kėtu ndoshta Princi i Machiavelli-t ta ban qaren* pse jo edhe Republika e Platonit mund te te ndezė deshiren per t'i dhane nje perkufizim te ri drejtesise (ndoshta sipas shembullit te Dich Martyt :P).
Slaughterhouse-five i Kurt Vonnegut ndoshta duhet lexuar si shembull se qysh perballohet tmerri me humor.
Lufta dhe paqja e Tolstoy dhe Vellezerit Karamazov i Dostoevsky nuk duhet te lihen pa u lexu si dy nga veprat me te mira te literatures boterore.

Masanenaj ... etj. etj. etj.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-11, 22:21   #38
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Varet per ēka i kan barki ma shumė njerit.

Nganjehere ēohesh ne qejf "rus" edhe ia nis The Master of Margarita i Mikhail Bulgakov.
Ne raste te tjera ndodh qė ke ėndėrruar filozofikisht dhe te kap qefi per Miti i Sizifit i Kamysė ose Metamorfoza e F. Kafka.
Masanej* osht e pamundshme nganjiher mos me tė zgju deshira hashimi edhe pushteti e kėtu ndoshta Princi i Machiavelli-t ta ban qaren* pse jo edhe Republika e Platonit mund te te ndezė deshiren per t'i dhane nje perkufizim te ri drejtesise (ndoshta sipas shembullit te Dich Martyt :P).
Slaughterhouse-five i Kurt Vonnegut ndoshta duhet lexuar si shembull se qysh perballohet tmerri me humor.
Lufta dhe paqja e Tolstoy dhe Vellezerit Karamazov i Dostoevsky nuk duhet te lihen pa u lexu si dy nga veprat me te mira te literatures boterore.

Masanenaj ... etj. etj. etj.

DEA per mua jan librat e John Grisham per tu preferuar (der Klient* die Jury gefallen mir sehr* aber die anderen auch)*ose edhe Jane Austen (Emma* Stolz und Vorurteil)* dhe Shakespear McBeth* Hamlet* Much Ado about Nothing etj
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-11, 14:15   #39
JaneDahliaDoe
 
Anėtarėsuar: 12-01-11
Postime: 62
JaneDahliaDoe i dashurJaneDahliaDoe i dashurJaneDahliaDoe i dashurJaneDahliaDoe i dashur
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

Frank MacCourt ( Angela's ashes & 'Tis )
Khaled Hosseini ( A thousand splendid suns & The kit runner )
Franz Kafka ( The Metamorphosis )
Isabel Allende ( The house of the spirits )
Li Cunxin ( Mao's last dancer )

..."Lahuta e Malsise" - Gjergje Fishta* " Generali i ushtrise se vdekur " - Ismail K.

Etj. etj.
JaneDahliaDoe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-11, 19:51   #40
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

Pjesmarresve shume Faleminderit*
ndersa te interesuarit kane nje vende te caktuar ketu ne Dardani* ku ne cdo kohe mund sipas qefit* dhe interesit kane mundesin te frymezohen dhe te bejne perzgjedhje.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-11, 21:58   #41
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,647
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

E kuqja dhe e zeza - Standal ! ( Lexo - kupto )
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Oqeani : 29-01-11 nė 21:58
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-05-11, 23:43   #42
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Globalizimi dhe realitetet e reja

Dr. Mahatir Muhamed
Ky libėr nė tė vėrtetė pėrmban mė shumė fjalime tė tij tė realizuara para auditoriumeve tė gjera, nė samite e seminare ndėrkombėtare, konferenca e forume botėrore, kongrese ekonomike, tubime me intelektualė e biznesmenė, ligjėrata universitare etj., nėpėr qytete tė ndryshme tė botės, si Kuala Lumpur, Tokio, Nju Jork, Johanesburg, Kajro, Havanė, Shangai, Doha etj.
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-11, 20:00   #43
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
E kuqja dhe e zeza - Standal ! ( Lexo - kupto )
A ka mundesi ma shume detaje?

p. sh. kush e ka shkruar ? Qka tematizohet? stili i shkrimit,? ETJ:
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-11, 20:07   #44
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,647
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando* cka ja vlene te lexohet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA Shiko postimin
A ka mundesi ma shume detaje?

p. sh. kush e ka shkruar ? Qka tematizohet? stili i shkrimit,? ETJ:
Autori -STANDHAL

E Kuqja - dashuria
E Zeza - deshperimi ( pikellimi )


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Oqeani : 23-05-11 nė 20:09
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-11, 16:59   #45
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rekomando nje liber

Kush deshiron te mesoj cfar eshte urrejteja dhe se si ajo shenderrohet ne smundje atehere i preferoj romanin ;

"Bijte e Askujt"

R.Qosja.


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.