Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-05-10, 21:37   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Parazitologji - Protozoat dhe Helmintet

Protozoa
Protozoarėt janė organizma qė i pėrkasin tre tipave:

Tipi Sarcomastigophora, i cili ndahet mė tej nė Mastigophora, dhe nė Sarcodina.
Tipi Apicomplexa, nė tė cilin bėjnė pjesė sporozoarėt.
Tipi Ciliophora, tė cilit i pėrkasin organizma me cilie.

Mastigophora (flagjelatėt) kanė njė (ose mė shumė) flagjela. Disa anėtarė tė grupit kanė njė membranė tė valėzuar (p.sh. Trypanosoma). Anėtarėt e kėtij grupi mund tė shkaktojnė infeksione intestinale dhe gjenitourinare (Giardia, Trichomonas, Dientamoeba, Chilomastix), ose mund tė shkaktojnė infeksione tė gjakut dhe tė indeve (Trypanosoma, Leishmania).

Sarcodina janė tipikisht organizma ameboide. Sarkodinat qė infektojnė njerėzit bėjnė pjesė nė gjinitė Entamoeba, Acanthamoeba, Endolimax, Iodamoeba, Naegleria.

Sporozoa janė organizma me cikėl jetėsor tė ndėrlikuar, me fazat seksuale dhe joseksuale qė zhvillohen nė kafshė tė ndryshme. Coccidia bėjnė pjesė te ky grup (gjinitė Isospora, Toxoplasma, Cryptosporidium, etj.). Sporozoarėt e gjakut quhen Haemosporina dhe pėrfshijnė parazitėt qė shkaktojnė malarien (Plasmodium). Babesia bėn pjesė tek nėnndarja Piroplasma.

Nga parazitėt e tipit Ciliophora vetėm njėri i infekton njerėzit, Balantidium coli.

Microspora pėrfshin parazitė qė shkaktojnė infeksione oportuniste tek njerėzit me mangėsi imune. Microspora kanė qenė klasifikuar tek sporozoarėt, por tani mbahen si grup mė vete.


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 22-05-10 nė 21:40
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-05-10, 21:38   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Protozoat dhe Helmintet

Helmintet
Krimbat qė infektojnė njerėzit i pėrkasin dy tipeve:

Tipi Platyhelminthes (krimbat e sheshtė); krimbat e kėtij tipi janė krimba tė cilėve u mungon kaviteti celomik. Dy klasat me rėndėsi mjekėsore janė Cestoda (me gjinitė Diphyllobothrium, Spirometra, Taenia, Echinococcus, Hymenolepsis, Dipylidum), dhe Trematoda (me gjinitė Fasciola, Schistosoma, Paragonimus, Clonorchis, Opisthorchis, Heterophyes, Metagonimus, Fasciolopsis). Cestodet janė si shirit, dhe tė segmentuar. Trematodėt janė nė formė gjetheje. Me pėrjashtim tė gjinisė Schistosoma, llojet e tjera janė hermafroditė.
Tipi Nemathelminthes (krimbat e rrumbullakėt). Krimbat e rrumbullakėt janė tė pasegmentuar dhe johermafroditė.


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.