Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-01-11, 14:21   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shfarosjet me te medha te specieve ne Toke

Mė shumė se 90 pėr qind e tė gjithė organizmave qė kanė jetuar ndonjėherė nė Tokė* janė zhdukur.Teksa specie tė reja nisėn tė zhvillohen pėr t’iu pėrshtatur kushteve tė reja ekologjike* speciet e vjetra u zhdukėn. Por ritmi i zhdukjes nuk ėshtė aspak i vazhdueshėm. Tė paktėn disa herė gjatė 500 milionė viteve tė fundit* 50 deri nė 90 pėr qind e tė gjitha specieve nė Tokė u zhdukėn nė njė hapje-mbyllje tė syve* nė kuptimin gjeologjik.

Ndonėse kėto shfarosje nė masė janė evente vdekjeje* ato hapin rrugėn nė planet qė forma tė tjera tė jetės tė zhvillohen. Dinozaurėt u shfaqėn pas njė prej zhdukjeve masive mė tė mėdha nė planetin tonė* pikėrisht gjatė zhdukjes sė quajtur Permian-Triasik* qė ndodhi 250 milionė vjet mė parė.

Zhdukja masive mė e studiuar ndonjėherė* ndėrmjet periudhave Kretakeus dhe Paleogjene pėrafėrsisht 65 milionė vjet mė parė* i vrau tė gjithė dinozaurėt dhe krijoi hapėsirėn e nevojshme pėr gjitarėt qė tė diversifikohen dhe tė evoluojnė nė mėnyrė tė shpejtė.


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 28-01-11 nė 14:21
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-01-11, 14:22   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shfarosjet me te medha te specieve ne Toke

ARSYET

hkaqet e kėtyre zhdukjeve masive pėrbėjnė nė fakt mistere tė pazgjidhura tė historisė sė planetit tonė* megjithėse shpėrthimet vullkanike dhe ndikimi i asteroideve apo i kometave tė mėdha janė tė dyshuarit kryesorė nė shumicėn e rasteve tė shfarosjeve masive tė jetė nė Tokė.

Tė dyja kėto evente natyrale mund tė hedhin miliona e deri nė miliarda tonelata hiri nė atmosferėn e planetit tonė* duke errėsuar nė masė tė madhe qiejt pėr tė paktėn disa muaj e deri nė vite tė tėra nė fund tė procesit tė tyre. Duke vuajtur pėr dritėn e diellit* bimėt dhe kafshėt bimėngrėnėse zhduken sa hap e mbyll sytė.

Gurėt e mėdhenj qė vijnė nga qielli dhe vullkanet mund gjithashtu tė lėshojnė gazra toksike ose qė nxehin atmosferėn dhe me vendosjen e pluhurit nė mbarė planetin mundėsojnė njė ngrohje globale shumė tė shpejtė* e tė papėrballueshme pėr shumicėn e kafshėve nė njė kohė tė caktuar.

Njė ndikim i tillė jashtėtokėsorė ėshtė ai qė mendohet tė jetė shkaktari kryesorė i shkatėrrimit dhe shfarosjes sė periudhės sė Kretakeusit. Njė krater gjigand nė afėrsi tė gadishullit Jukatan nė Meksikėn e sotshme daton pėrafėrsisht 65 milionė vjet mė pare* ēka pėrkon me datėn e shfarosjes masive.

Por edhe ngrohja globale e ndihmuar sė tepėrmi nga shpėrthimet e njėpasnjėshme vullkanike tė ndodhura nė atė kohė nė malet dhe rrafshnaltat e ndodhura nė Indinė e sotme mendohet se e kanė pėrshpejtuar kėtė shfarosje masive. Cilado qoftė arsyeja e saj* dinozaurėt* sikurse edhe pėrafėrsisht gjysma e tė gjitha specieve qė jetonin nė planetin Tokė nė atė kohė* u zhdukėn.

Nga ana tjetėr* sasi tė paimagjinueshme masive tė llavės qė shpėrthyen nė zonėn qendrore tė Atlantikut* nė atė qė quhet pjesa magmatike pėrafėrsisht 200 milionė vjet mė parė mendohet nga shkencėtarėt sot si njė argument qė mund tė sqarojė njė shfarosje tjetėr masive* tė quajturin shfarosja Triasik-Xhurasik.Thuajse njė nė pesė ose njėzetė pėr qind e tė gjitha familjeve tė kafshėve u zhduk nė mėnyrė tė menjėhershme* ndėrkohė qė edhe krijesa qė i pėrngjanin njė evoluimi tė gjitarėve* si edhe shumė amfibė tė mėdhenj* sė bashku me arkosaurėt* qė nuk ishin dinozaur u zhdukėn. Njė ndikim nga njė asteroid i pėrmasave vigane ėshtė njė tjetėr arsye e mundshme e zhdukjes* porse njė krater qė do e vėrtetonte kėtė nuk ėshtė zbuluar ende.

Vdekja mė e madhe…

Zhdukja Permiane-Triastike qė pėrmendėm mė lartė dhe qė ka ndodhur pėrafėrsisht 250 milionė vite mė parė* ishte mė vdekjeprurėsja nga tė gjitha shfarosjet qė ka kaluar planeti ynė. Sipas shkencėtarėve qė kanė studiuar me detaje kėtė shfarosje* thuajse 90 pėr qind* pra nėntė nė dhjetė* specie qė jetonin nė atė kohė u zhdukėn njė herė e pėrgjithmonė nga Toka.

Shumė prej kėtyre shkencėtarėve janė tė mendimit se njė asteroid vigan ose njė kometė e madhe e shkaktoi kėtė vdekje masive* por sėrish ata nuk kanė arritur ende tė gjejnė njė krater qė do ta vendoste hipotezėn e tyre mbi baza realiste. Njė tjetėr arsye qė ata vendosin dhe qė kėsaj here ka mė shumė prova nė favor tė saj ėshtė njė shpėrthim i njėpasnjėshėm i vullkaneve nė zonėn e Siberisė* nė Rusinė e sotme.

Duke nisur nga 360 milionė vjet mė parė* njė shkatėrrim i dalėngadalshėm zhduku 70 pėr qind tė tė gjitha specieve nė Tokė* nė njė periudhė prej pėrafėrsisht 20 milionė vitesh. Ndonėse kjo ndodhi nė periudha tė ndryshme* qė zgjasin pėrafėrsisht 100 deri nė 300 mijė vite* ato njihen tė pėrbashkuara si njė shfarosje masive* shfarosja Devoniane* duke marrė emrin e shkencėtarit qė e propozoi pėr herė tė parė kėtė teori.

Insektet* bimėt dhe protoamfibėt e parė qė nisėn tė dilnin nė sipėrfaqen e tokės pėr herė tė parė gjatė periudhės nė fjalė* pėsuan zhdukje tė rėndėsishme* por jo tė mjaftueshme pėr tė ndaluar evoluimin e jetės nė planetin tonė. Kėshtu* edhe pse popullsia e tyre u ul gramatikisht dhe shumėllojshmėria u ul nė 30 pėr qind ato arritėn tė mbijetonin pėr tė rinisur procesin e evoluimit.

Shfarosja tjetėr e madhe qė njihet nga shkencėtarėt e ditėve tė sotme* quhet shfarosja Ordoviciane-Siluriane dhe mendohet tė ketė ndodhur pėrafėrsisht 440 milionė vite mė parė dhe qė ishte krejt e kundėrta nga arsyet e mėparshme tė shfarosjeve. Nė kėtė periudhė ngrirja qė ndodhi nė planet dhe qė ktheu pjesėn mė tė madhe tė ujit nė Tokė nė akull* shkaktoi ulje masive tė nivelit tė deteve nė tė gjitha pjesėt e planetit tonė.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-11, 14:22   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shfarosjet me te medha te specieve ne Toke

Po ndodh sėrish?

Sot* shumė shkencėtarė janė tė mendimit se tė gjitha faktet qė kanė nė duar po tregojnė se po jetojmė nė periudhėn e zhdukjes sė gjashtė masive* qė po ndodh teksa ne po jetojmė nė pėrditshmėrinė tonė.

Sipas tyre* faji pėr kėtė shfarosje masive* qė ata thonė se mund tė jetė mė i shpejti nė historinė e tė gjitha shfarosjeve tė mėparshme qė ka kaluar planeti i vetėm i gjallė i zbuluar deri mė sot* mund tė vendoset nė masė tė madhe mbi supet e njėrės prej kėtyre specieve dhe jo tek shkaqet natyrore* thjesht mund tė jetė njeriu ai qė po shkakton shfarosjen mė tė madhe.

Duke analizuar tė dhėnat* ata na bėjnė tė ditur se deri nė vitin 2010* aktivitetet e njeriut* siē janė ndotja e mjedisit* zhdukja e pemėve* pyjeve masive* e akoma edhe xhunglave* e si pasojė edhe e kafshėve qė jetojnė nė to* si edhe peshkimi pa kriter* mund tė ketė bėrė qė mė shumė se gjysma e jetės tokėsore dhe detare tė jetė zhdukur e parashikimet pėr tė ardhmen janė edhe mė tė zymta.
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 12:40   #4
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shfarosjet me te medha te specieve ne Toke

~AnnA~*

ėshtė pėr ironinė mė tė madhe* qė pikėrisht kėta shkaktuesit e kėsaj shfarosjeje nė fund e kuptojnė se ēfarė kanė bėre e ndėrkohė qė janė duke e ditur!

Moti e kam thėnė ka vite nė njė forum tjetėr...yhyhyyyyyy sa e sa jane duke e konsumuar kotnasikoti energjinė me vehte prezencen e tyre unllajne duke shkaktuar katastrofen ekologjike ...

Kjo ėshtė pėr tė shpallur alarm tė pėrgjithshėm* rrezik per njeriun* mendimin* ambientin e gjithēka mbi toke


__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.