Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Personalitete publike
Emri
Fjalėkalimi
Personalitete publike Personalitetet publike nga Kinematografia, Arti, Muzika, Kultura, Letėrsia, Politika, Shkenca, Sporti etj. Tė rejat, mėnyra e tė sjellurit, kontakti me publikun. (Po thojnė...)Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-09-12, 19:23   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vaēe Zela

Vaēe Zela


Vaēe Zela (born Vaēe Zela in Lushnje, April 7, 1939) is an Albanian singer. She began her career at a young age and in 1962 was the first to win the Albanian Song Festival (Festivali I Kenges). A 10 time winner of the festival, Vace gained fame during the communist era and was awarded the "Merited Artist" prize in 1973 and the "People's Artist" prize in 1977. On 24 December 2002 she was decorated with the Honor of the Nation by the Albanian president, Alfred Moisiu.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-09-12, 19:24   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vaēe Zela
TEKSTI I KENGES

E i fortė po shndrit ai diell
dhe burimi kėngėt lugjeve i pėrcjell.
E i fortė po ngroh ky diell
edhe trimat nėpėr mend mi sjell,
mi pėrkėdhel.

Nga ky diell i kohės sime
shndrisin shekujt nė agime
dhe naganti i shqiptarit zjarr flakėron!

(x2)
Po ku ka si ti, o Shqipėria ime,
o fisnikja pėrmbi gur.
Rrjedh nė kėngė e ligjėrime,
ballėlarta me flamur!


E i fortė po bien ai tel
dhe lahuta tingujt mi ēon larg,
i pėrcjell.
E njė flakė po nxjerr ai tel,
partizanėt nėpėr mend mi sjell,
po mi sjell.

Nga ky zė i tokės sime
flasin shekujt me gjėmime,
edhe krisma e shqiptarit rrjedh
brez mė brez.

(x2)
Po ku ka si ti, o Shqipėria ime,
o fisnikja pėrmbi gur.
Rrjedh nė kėngė e ligjėrime,
ballėlarta me flamur!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-09-12, 19:25   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vaēe Zela

"Zėri i Artė i Shqipėrisė", "Ikona e Shenjtė e Kėngės Shqiptare", "Mbretėresha e Kėngės Shqiptare", "Ylli Polar qė vėrtitet i vetėm nė Galaktikėn e Kėngės sė Lehtė Shqiptare", "Gjigandja e Skenės Shqiptare", "Meteori i fatit qė i ra pėr pjesė Shqipėrisė nė vitet e zymta tė diktaturės". Kėto janė vetėm disa nga epitetet pėr kėtė simbol tashmė tė kthyer nė legjendė. U zbulua rastėsisht nė moshė tė re nė Lushnjė. Vaēe Zela ka njė zė tė jashtėzakonshėm. Me zėrin e saj mahnitės e tė papėrsėritshėm pėr mė shumė se 40 vjet krijoi mitin e saj te pavdekėsisė duke hyrė nė zemrėn e ēdo shqiptari brenda e jashtė atdheut. Kėngėtarė ka shumė. Vaēe Zela ėshtė vetėm njė. Kėngėtarėt kanė zėra tė ndryshėm, por Vaēe Zela kishte vendosur tė matej me pėrsosmėrinė. Ajo kėndonte pėr tė kėnaqur njerėzit nė tokė, por zėrin e saj e kishin zili edhe zogjtė nė qiell.

Kėngėt e saj nė vite mbeten popullore dhe tė preferuara edhe sot nga publiku. Vaēe Zela ėshtė larguar pėrfundimisht prej skenės nė vitin 1992. Sidoqoftė Vaēe Zela mbetet "Zėri i Jashtėzakonshėm" qė mbushte me energji skenat shqiptare duke u bėrė idhulli i shumė brezave. Vaēe Zela i dhuroi publikut shqiptar si edhe Historisė sė Muzikės Shqiptare zėrin e saj tė artė. Njė kulm qė nuk do tė shlyhet kurrė nga kujtesa artistike.

Vaēe Zela ka marė pjesė nė shumė festivale tė muzikės nė radio dhe mė vonė nė radiotelevizion qė prej organizimit tė parė tė tyre, duke fituar plot 12 ēmime tė para, njė rekord i paarritur pėr tė gjitha kohėt. Vaēe Zela ėshtė fituesja e parė e Festivalit tė parė. Me kėngėn Fėmija i parė, ajo dėshmoi se njė idhull i muzikės po lindte atė mbrėmje tė 26 dhjetorit tė vitit 1962. Repertori i saj ėshtė shumė i pasur; numėrohen me dhjetėra kėngė popullore, tė lehta, kantata, balada, etj. Ajo ka njė kontribut tė rėndėsishėm edhe nė muzikėn e filmit, ku ka interpretuar shumė kėngė si pjesė tė muzikės sė filmave.

Prej disa vitesh jeton nė Zvicėr. Ajo ėshtė e vetmja femėr shqiptare e nderuar pėr sė gjalli me Urdhrin "Nderi i Kombit" nga presidenti Alfred Moisiu me motivacionin: Pėr vlerat e rralla si Artiste e Shquar, me popullaritet tė jashtėzakonshėm, pėr interpretimin mjeshtėror tė kėngės sė muzikės sė lehtė dhe asaj popullore, pėr pasurinė e vyer qė krijoi nė shkollėn shqiptare tė interpretimit muzikor.

Pėr nder tė 70 vjetorit tė kėngėtares sė shquar viti 2009 ėshtė shpallur nga Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve si Viti Vaēe Zela.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-14, 14:21   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Unhappy Titulli: Vaēe Zela

Vdes Vaēe Zela

6.02.2014


Ndahet nga jeta nė moshėn 75-vjeēare kėngėtarja e madhe shqiptare, Vaēe Zela. Bilbili i kėngės sonė u shua nė orėn 01:00 tė mėngjesit tė sė enjtes, nė njė spital nė Basel tė Zvicrės, pas njė sėmundjeje tė gjatė. Trupi i kėngėtares sė madhe do tė vijė tė premten nė Shqipėri, ku do t'i kryhen edhe nderimet e fundit.


Me zėrin e saj mahnitės e tė papėrsėritshėm, Vaēe Zela pėr mė shumė se 40 vjet krijoi mitin e saj tė pavdekėsisė duke hyrė nė zemrėn e ēdo shqiptari brenda e jashtė Atdheut. Kėngėt e saj nė vite mbeten popullore dhe tė preferuara edhe sot nga publiku. Vaēe Zela ėshtė larguar pėrfundimisht prej skenės nė vitin 1992.

Vaēe Zela ėshtė kthyer nė idhullin e shumė brezave. Vaēe Zela i dhuroi publikut shqiptar si edhe historisė sė muzikės shqiptare zėrin e saj tė artė.

Vaēe Zela ka marrė pjesė nė shumė festivale tė muzikės nė Radio dhe mė vonė nė Radiotelevizion qė prej organizimit tė parė tė tyre, duke fituar plot 12 ēmime tė para, njė rekord i paarritur deri mė sot. Vaēe Zela ėshtė fituesja e parė e Festivalit tė Parė.

Repertori i saj ėshtė shumė i pasur; numėrohen me dhjetėra kėngė popullore, tė lehta, kantata, balada, etj. Ajo ka njė kontribut tė rėndėsishėm edhe nė muzikėn e filmit, ku ka interpretuar shumė kėngė si pjesė e muzikės sė filmave. Prej disa vitesh jeton nė Zvicėr. Ajo ėshtė e vetmja grua shqiptare e nderuar me Urdhrin "Nderi i Kombit" nga presidenti Alfred Moisiu me motivacionin: “Pėr vlerat e rralla si Artiste e Shquar, me popullaritet tė jashtėzakonshėm, pėr interpretimin mjeshtėror tė kėngės sė muzikės sė lehtė dhe asaj popullore, pėr pasurinė e vyer qė krijoi nė shkollėn shqiptare tė interpretimit muzikor”.

Pėr nder tė kėngėtares, viti 2009 ėshtė shpallur nga Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve si “Viti Vaēe Zela”. Sė fundi, edhe njė rrugė nė Tiranė mban emrin e saj.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.