Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona Administrative > Tema tė vjetra
Emri
Fjalėkalimi
Tema tė vjetra Arkivi i forumitTemė e mbyllur
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-04-13, 18:18   #1
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ēfare na meson Bibla

Shkarkohet kleriku pedofil dhe homoseksual serb


Mediat serbe njoftojnė se, jozyritarsht, kanė kuptuar qė SINOD’i i Kishės Ortodokse Serbe (KOS) ka shkarkuar sot episkopin e Zvornikut dhe Tuzllės, pedofilin dhe homoseksualin, Vasilije Kacavenda.
Episkopi Kacavenda ishte nė fokus tė mediave dhe opinionit publik nė Serbi, pėr shkak tė ‘rrjedhjes sė video-xhirimeve skandaloze nė tė cilat ky i fundit bėnte seks me djem tė rinj.
Kėto xhirime u analizuan edhe nga vetė SINOD’i, ndėrkohė qė vetė Kacavenda deklaroi se, nga MPB’ja e Serbisė kishte kėrkuar tė konfirmojė ose tė mohojė ekzistimin e kėtyre xhirimeve. Nė tė kundėrtėn, siē theksoi ai, do t’i padisė tė gjithė ata qė kanė “shpifur dhe qė kanė pėrbaltur karakterin” e tij.
__________________________________________________ __
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,18,109669
__________________________________________________ _
Qe imazhi i kishes otodokse serbe : e kane pergjak kryqin, kane perdhunue femije, e kane perdhos krishterimin.


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Vjetėr 23-04-13, 13:32   #2
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ēfare na meson Bibla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Shkarkohet kleriku pedofil dhe homoseksual serb


Mediat serbe njoftojnė se, jozyritarsht, kanė kuptuar qė SINOD’i i Kishės Ortodokse Serbe (KOS) ka shkarkuar sot episkopin e Zvornikut dhe Tuzllės, pedofilin dhe homoseksualin, Vasilije Kacavenda.
Episkopi Kacavenda ishte nė fokus tė mediave dhe opinionit publik nė Serbi, pėr shkak tė ‘rrjedhjes sė video-xhirimeve skandaloze nė tė cilat ky i fundit bėnte seks me djem tė rinj.
Kėto xhirime u analizuan edhe nga vetė SINOD’i, ndėrkohė qė vetė Kacavenda deklaroi se, nga MPB’ja e Serbisė kishte kėrkuar tė konfirmojė ose tė mohojė ekzistimin e kėtyre xhirimeve. Nė tė kundėrtėn, siē theksoi ai, do t’i padisė tė gjithė ata qė kanė “shpifur dhe qė kanė pėrbaltur karakterin” e tij.
__________________________________________________ __
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,18,109669
__________________________________________________ _
Qe imazhi i kishes otodokse serbe : e kane pergjak kryqin, kane perdhunue femije, e kane perdhos krishterimin.

Po kqyrja syt e pisit i paska
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 23-04-13, 14:40   #3
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ēfare na meson Bibla

Kisha ortodokse serbe tronditet nga skandali seksual
Kisha Ortodokse Serbe formalisht e ka shkarkuar nga detyra njė peshkop tė njohur 74 vjeēar, pėr shkak tė skandalit seksual, nė kuadėr tė tė cilit janė pėrfshirė orgji dhe dhunime tė djemve dhe vajzave tė mitura.
Ky peshkop ėshtė Vasilije Kaēavenda, qė ka shėrbyer nė qytetet Tuzlla dhe Zvornik nė Bosnjė e Hercegovinė.

Vasilije KaēavendaxVasilije Kaēavenda
Para njė muaji ai ishte tėrhequr nga detyra e tij kishtare, pėr shkak tė dyshimeve nė rritje se kishte shfrytėzuar pozitėn e vet pėr organizimin e orgjive tė shpeshta dhe kishte dhunuar djem dhe vajza tė mitura.
Kisha Ortodokse Serbe e ka miratuar dorėheqjen e tij, pasi kėtė javė janė publikuar videot nė tė cilat ai duket tė jetė pėrfshirė nė aktivitete seksuale me djem tė rinj.
Vendimi i Sinodit tė Shenjtė tė kėsaj kishte qė ta pranojė dorėheqjen e tij duket se ėshtė pranimi i parė i pakėnaqėsisė nė Kishėn Ortodokse Serbe me akuzat e tmerrshme, qė mė tepėr do t’i pėrkisnin njė gjykate tė perandorit Caligula se sa Dioqezės Ortodokse.
Bojan Jovanoviq, ish studenti i teologjisė nė Bijelinė tė Bosnjė Hercegovinės, ku ishte selia e Dioēezės sė peshkopit Kaēavenda, thotė se ai e kishte parė njė numėr tė orgjive tė organizuara nga peshkopi 74 vjeēar, nė tė cilat kishin marrė pjesė edhe klerikėt e tjerė dhe biznesmenė.
Jovanoviq thotė se zoti Kaēavenda personalisht kishte kėrkuar nga ai qė tė gjejė fėmijė tė rinjė pėr qėllime seksuale.
“Ata u pėrpoqėn disa herė qė tė mė vinin nė situatė tė komprometuar, ose tė mė tėrheqin nė mesin e grupit tė tyre. Peshkopi, po ashtu, ka sugjeruar se unė duhet ta pėrdori shkollėn ku kam dhėnė mėsim pėr t’i sjellė atij fėmijė deri nė moshėn 10 vjeē, por natyrisht se unė kam refuzuar".
"Unė, po ashtu, isha dėshmitar kur murgjit, nga manastiret e tjera, i sillnin studentėt e teologjisė, tė cilėt do ta kalonin natėn me peshkopin. Njė mėngjes, njėri prej tyre mė thirri dhe mė luti qė ta hapja derėn e dhomės sė peshkopit, nė mėnyrė qė ai tė mund t’i merrte gjėrat e tij”, tha Jovanoviq.
Peshkopi Kaēavenda kishte tėrhequr interesimin e opinionit me stilin luksoz tė jetės dhe lidhjet me liderėt e kohės sė luftės Radovan Karaxhiq dhe Ratko Mlladiq.
Disa njerėz tashmė janė paraqitur me akuza kundėr peshkopit, pėrfshirė edhe njė vajzė myslimane, e cila tha se Kaēavenda e ka detyruar atė tė kalojė nė fenė e krishterė dhe pastaj e ka dhunuar atė kur ajo ishte 16 vjeēare.
Nė vitin 2010, thashethemet u forcuan kur u paraqitėn fotografitė nė tė cilat peshkopi merrte poza afėr stripterit tė njohur beogradas, Dejan Nestoroviq, i cili kishte pranuar se ka pasur marrėdhėnie personale me Kaēavendėn.
Por, kultura e heshtjes brenda kishės nuk mbijetoi shumė gjatė. E pėrditshmja beogradase Blic kishte raportuar se i ka parė videot pornografike, qė duket se e paraqesin peshkopin Kaēavenda, tė angazhuar nė seks oral dhe aktivitete tė tjera seksuale me tė rinj nė lokacione tė ndryshme.
Tash Kaēavenda, i larguar nga Kisha, mund tė ballafaqohet me akuza tė shumta nė gjykatė.
Avokati nga Bijelina, Dushko Tomiq, thotė se ai ka mbledhur dėshmi nga shumė njerėz qė pretendojnė se ishin abuzuar seksualisht nga peshkopi.
Nė mesin e kėtyre dėshmive gjenden edhe ato tė dy klerikėve, dhe tė nėnės dhe gjyshėrve tė njė personi, Miliq Bllazanoviq, student i teologjisė, i cili si 16 vjeēar nuk kishte mundur tė avanconte nga Kaēavenda, dhe mė vonė kishte vdekur nėn rrethana misterioze nė njė manastir tė izoluar.
Avokati Tomiq thotė se vendimi pėr largimin e Kaēavendės nga shėrbimi duhet tė jetė vėrejtje edhe pėr anėtarėt e tjerė tė Kishės Ortodokse Serbe dhe elitės politike se askush nuk ėshtė mbi ligjin.
“Kur i lexova tė gjitha informacionet dhe tė gjitha raportet nga njerėz tė ndryshėm, qė ai i kishte abuzuar, nga njerėzit qė ai u kishte shkaktuar aq shumė vuajtje, unė isha i shokuar si besimtar ortodoks dhe si njeri; si mundet ky person tė jetė ende i pranishėm nė jetėn publike".
"Kaēavendea ishte bėrė politikan, dhe tė mos harrojmė, se ai ėshtė gjeneral i armatės sė Serbisė, tė mos harrojmė se ai ėshtė shok i ngushtė me Millorad Dodikun, president i Republikės Serbe nė Bosnjė, dhe me shumė biznesmenė dhe ndėrmarrės me ndikim. Tė gjithė ata tash kanė probleme tė mėdha”, tha avokati Dushko Tomiq.
Kaēavenda i ka hedhur poshtė tė gjitha akuzat pėr keqbėrje dhe ėshtė kėrcėnuar me padi ndaj atyre qė e kishin “njollosur dhe pėrgojuar”.
Duke e pranuar dorėheqjen e tij, Kisha nuk e ka pėrmendur fjalėn skandal, duke thėnė se peshkopi vetėm po tėrhiqej pėr shkaqe shėndetėsore.
Por, rėnia e tij e qartė nga pozita, me gjasė do t’i forcojė kritikėt e Kishės Ortodokse Serbe, e cila tashmė ka pėsuar njė varg tė skandaleve me abuzim seksual tė klerikut tjetėr, peshkopit Pahomije, i cili ishte akuzuar pėr abuzim seksual tė katėr tė miturve nė periudhėn 1999-2002.
Kisha Ortodokse Serbe me seli nė Beograd, e ka mbajtur heshtjen strikte ndaj tė gjitha akuzave pėr abuzim seksual, ndėrsa patriarku Irinej, zėshėm i ka kundėrshtuar planet pėr marshin e homoseksualėve nė Beograd, duke thėnė se njė ngjarje e tillė do tė ishte njė “hije morale” nė vendin e tij.
Qėndrimi i tillė i kishės ka nxitur krahasime fatkeqe me mėnyrėn se si Vatikani i ka menaxhuar skandalet e veta me abuzimet seksuale.
Sociologu nga Beogradi, Mirko Gjorgjeviq, thotė se udhėheqja e Kishės Ortodokse, tash njė kohė tė gjatė, mendon se ėshtė e paprekshme, edhe nėse nė dritė dalin dėshmi tė shumta.
“Kisha jonė u pėrpoq t’i fuste gjėrat nėn qilim. Nė rastin e peshkopit Pahomije, shteti thjeshtė po pret qė e gjithė situata tė vjetrohet, megjithqė mendohet se fenomeni i pedofilisė nė Kishė dhe shoqėri ėshtė shumė i pėrhapur".
"Problemi ėshtė se nė vendin tonė, me pėrjashtim tė disa rasteve tė dukshme, opinioni ėshtė nė gjum ose i frikėsuar, dhe nuk ka guxim tė ballafaqohet me kėto probleme”, thotė Gjorgjeviq.
Peshkopi Grigorije nga Zahumle nė Hercegovinė, njėri nga pesė anėtarėt e Sinodit tė Shenjtė, ka kėrkuar kujdes nė gjykimin e gjėrave, duke thėnė se hetimet e Kishės pėr kėtė ēėshtje “nuk mund tė bėhen shpejtė”.
“Sugjerimet e mia pėr besimtarė janė qė tė mos gjykohet askush derisa e vėrteta tė dalė nė shesh. Kur tė mėsojmė se cila ėshtė e vėrteta, sipas fesė sonė, dhe ky ėshtė paradoks i religjionit tonė, ne nuk duhet ta urrejmė personin, por duhet ta duam atė dhe tė lutemi pėr tė. Por, gjykata do ta bėjė punėn e vet”, tha peshkopi Grigorije. (f. bujupi)
____________________________________________
http://www.evropaelire.org/content/a.../24966095.html
__________________________________________________ ______
Qe kush asht kisha ortodokse radikale serbe. Dhe vazhdon ta cilesoje veten "sinode i shenjte". Qelbesirat e ballkanit, turpi i evropes se mykur qe toleron keto ndytesira ne trojet e veta.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 23-04-13, 15:49   #4
Besi:)
 
Anėtarėsuar: 08-11-10
Postime: 451
Besi:) e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Ēfare na meson Bibla

Bibla si mson keto sene po njerzit i bojne..
Pedofilat jan dal nga ana katolike po nuk dot thot se shqiptaret jan te till edhe kto se disa indivuda i kan bo e jo Katoliket. Ketu ka dallim edhe kultura se jo veq feja.. Edhe arabet nji numer i kan ka nji mashkull (mitur ) po feja si mson edhe na shqiptaret qe e kemi te njejten fe me ta si bojme..
Fshatar edhe ti ben mekat edhe shume nese don me dit tjepi shembull
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 23-04-13, 16:24   #5
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Ēfare na meson Bibla

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Besi:) Shiko postimin
Bibla si mson keto sene po njerzit i bojne..
Pedofilat jan dal nga ana katolike po nuk dot thot se shqiptaret jan te till edhe kto se disa indivuda i kan bo e jo Katoliket. Ketu ka dallim edhe kultura se jo veq feja.. Edhe arabet nji numer i kan ka nji mashkull (mitur ) po feja si mson edhe na shqiptaret qe e kemi te njejten fe me ta si bojme..
Fshatar edhe ti ben mekat edhe shume nese don me dit tjepi shembull
Une s'fola per katolike(edhe vete jam gjysmekatoliku) po per nje dukuri qe karakterizon shoqerine serbe ne pergjithesi(te perfshire po na dalin popi, politikane ,ushtarak, police, civile te dhunuar, me nje fjale i gjithe populli serb). Keto jane "akuza te tmerrshme" po deklaron nje serbe.Degjenerimi i ketij populli kaukazian(origjine te perbashket me stalinin e gjeorgjise) besoj se eshte si pasoje e nje psikoze kolektive qe ka kaplue kete milet te piste qe nga ardhja e tyne ne token e shqiptareve.
PS: Katolicizmi eshte forme shume e avancuar e krishterizmit.Ortodoksia nuk ka levizue vendi; ka ngelur aty ku ishte ne mesjeten e hershme.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 23-04-13, 16:44   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Ēfare na meson Bibla

Titulli: Ēfare na meson Bibla

Fshatari, ky titull nuk shkon me shkrimet qe ke sjelle.
Nese ke argumente qe keshtu te meson bibla na sill ketu dhe te debatojme se bashku, perndryshe hape temen per nje pedofil te krishtere, ne kete rast nje POP ortodoks, perndryshe reakcionet jane evidente dhe te padeshiruara.

Me pak fjale titulli dhe shkrimet jane ne disproporcion dhe si e tille tema mbyllet.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė  
Temė e mbyllur


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.