Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-12-19, 12:44   #1
Poshnjari
 
Anėtarėsuar: 26-02-19
Postime: 24
Poshnjari i vlerėsuar jo keq
Gabim Keni hemorroide? ja cfare duhet te knei kujdes

Kirurgėt e specializuar bėjnė thirrje qė personat tė cilėt vuajnė nga hemorroidet duhet tė bėjnė shumė kujdes me ushqimet. Por kujdesi mė i madh duhet tė bėjnė me ushqimet ne kohė festash, pasi janė tė shumta si nė shumėllojshmėri, ashtu edhe nė bollėk.
Sipas mjekėve kirurg ushqimet qė duhet tė shmangin ata qė vuajnė nga sėmundja e hemorroideve janė:

  • Ushqime qė janė tė varfėra me fibra siē janė: ėmbėlsirat, djathėrat, mish.
  • Pijet e gazuara, kafe, alkool.
  • Brumėra, bukė tė bardh, makarona me miell tė bardh.
  • Gatime pikante, tė skuqura, tė tymosura.
  • Ushqime tė pėrpunuara qė pėrmbajnė natrium me shumicė.
  • Nė pėrgjithėsi ushqime qė janė tė pasura me dhjam.
  • Ushqime qė janė gatuar me shumė sheqer.

Burimi: diete per hemorroidet


__________________
www.dietat.info
Poshnjari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.