Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-09-07, 16:11   #1
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Fruthi (Morbilli)

Ē'ėshtė fruthi?
Fruthi-morbili paraqet sėmundje serioze virale nė fėmijėri. Transmetohet pėrmes sekreteve nga hunda dhe goja e tė sėmurėve tė hedhura nė ajėr. Fėmija juaj ka qenė nė kontakt me fėmijė qė ka patur fruth? Lexojeni me vėmendje kėtė informacion.

Shenjat dhe simptomat
Simptomat zakonisht paraqiten 10-12 ditė pas ekspozimit ndaj virusit. Ato pėrfshijnė temperaturė tė lartė, simptoma qė i ngjajnė ftohjes, konjunktivit (inflamacion i syve) dhe shpėrthim i kuq i imėt nė lėkurė nė formė tė pikave qė fillon nga fytyra dhe qafa dhe pėrhapet gradualisht teposhtė duke e mbuluar tėrė trupin.

A janė tė mundshme komplikimet?
Komplikime tė mundshme pėrfshijnė infeksione tė veshit, pneumoni dhe inflamacion i rrallė i trurit.

Sa zgjat periudha e inkubacionit?

Periudha e inkubacionit: 10-12 ditė

Sa kohė fėmija ėshtė ngjitės pėr tė tjerėt?
Periudha ngjitėse: Fėmijėt zakonisht janė ngjitės nga 1-2 ditė para fillimit tė simptomave ose 3-5 ditė para zhvillimit tė shpėrthimit nė lėkurė, deri ditėn e katėrt pas shfaqjes sė shpėrthimit.

Kur mund tė kthehet fėmija nė ēerdhe/shkollė?
Largimi nga ēerdheja/qėndrimi ditor/shkolla: fėmijėt nuk duhet tė vijnė deri nė ditėn e gjashtė pas fillimit tė shpėrthimit nė lėkurė.

Parandalimi
Fruthi mund tė prevenohet me vaksin ė. Sipas ligjit tonė, imunizimi kundėr fruthit, parotitit dhe rubeolės (MRP) ėshtė e domosdoshme nė moshė prej 15 muaj. Fėmijėt qė janė tė vaksinuar para 12 muajsh duhet tė revaksinohet nė moshė prej 15 muaj. Doza e dytė e MRP-sė rekomandohet para regjistrimit nė shkollė (6 vjet) ose para regjistrimit nė shkollė tė mesme (11-12 vjet).
Nėse fėmija juaj deri tani nuk ėshtė i imunizuar, kontaktoni me pediatrin tuaj.
Nėse dyshoni qė fėmija juaj e ka fruthin, mbajeni nė shtėpi dhe kontaktoni me mjekun tuaj. Nėse diagnostikon fruth, me patjetėr i informoni pėrgjegjėsit nė ēerdhe/shkollė, qė tė mund tė ndėrmarrin masa mbrojtėse.

Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?

1. Pediatri juaj
2. Infektologu
3. Klinika pėr Sėmundjet Ngjitėse


__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-08-12, 09:01   #2
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Fruthi (Morbilli)

ani qyhs nemshin :te rafte Fruthi
Bolle mka nem qeky LOJTARI,amo hala sum ka ra,nema e ti


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.