Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-11-12, 20:14   #1
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Higjena e gojės, shqiptarėt tė fundit nė Europė
Sa i pėrket higjenės sė gojės.
Njė studim i kryer nga Federata Dentare mbi Shėndetin Oral tregon se shqiptarėt shpenzojne mesatarisht 1,5 euro nė vit pėr pastė dhėmbesh dhe pėr furēė.
Sipas studimit, ka raste qė me njė tub prej 75 ml pastė dhėmbesh kalohet i gjithė viti, ndėrkohė qė furēa nuk ndėrrohet pėr shumė kohė.
“Indeksi i karriesit nė Shqipėri lė shumė pėr tė dėshiruar. Krahasuar me vendet e tjera, Gjermania pėrshembull ka njė indeks prej vetėm 0,7. Greqia, njė vend fqinj e ka kėtė indeks tė 1,3, ndėrsa ne jemi nė vend tė fundit nė Europė, me indeksin 3,1”, deklaroi Ruzhdie Qafmolla, koordinatore e Shėrbimit Stomatologjik Shqiptar.
Statistikat pėrfshijnė zonat urbane dhe ato rurale. Por, higjena e gojės ėshtė shqetesim edhe pėr dentistėt nė vendin tonė, pasi indeksi i karriesit ėshtė shumė i lartė.
“Njė tjetėr problem ėshtė ndėrrimi i rrallė i furēave tė dhėmbėve, tė cilat duhet tė ndėrrohen e pakta njė herė nė tre muaj, ndėrsa ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė ndėrrohen gjithmonė pas kalimit tė njė sėmundje apo infeksioni”, shtoi koordinatorja.
Njėkohėsisht, ajo bėri apel pėr tė ndėrgjegjėsuar se lėnia e dhėmbėve tė prishur, ėshtė nė gjendje qė tė krijojė probleme dhe sėmundje tė tjera, edhe nė pjesė tė tjera tė organizmit, transmeton Top-Channel njoftimin.


emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-04-13, 22:29   #2
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Higjena e gojės, shqiptarėt tė fundit nė Europė

Normal, kur nuk i lajne dhembet rregullisht dhe nuk bejne vizita tek dentisti ska si te jete ndrysh.
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-04-13, 22:34   #3
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Higjena e gojės, shqiptarėt tė fundit nė Europė

qy?!
pse vlla po naj gjeni pikat e dobta?
e tahret qe marrim pse s'po qkruni?


__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:33.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.